(536).

Nie zasypiam snów, nie dziergam dróg. Nie znam znaczenia znaków. Wywracam smaki na lewą stronę zmęczenia. Neurony mogą przekazywać informację na długich i na krótkich dystansach. U żyrafy neurony, które są odpowiedzialne za kontrolowanie chodu mogą być obecne na dwóch i pół metrach od mózgu do dolnej części rdzenia kręgowego, pisałam już o tym, że żyrafa ma tyle samo kręgów ile homo sapiens. Tylko czyhają na bodziec, no nie kręgi, ale neurony, to on generuje potencjał czynnościowy, który wzbudza neuron. Tak z grubsza w uproszczeniu wygląda schemat, który znamy ze szkoły. Chyba. Są oczywiście wyjątki, wyjęte z tej notki. Gra o neuronaliach zielone Bach!analia. Pstryk.

Ktoś Cię całuje na do widzenia, na dzień dobry, albo na Twoim nadgarstku ląduje komarzyca, żeby Ci trochę krwi utoczyć, toczyć, i się u- tu właśnie tu utuczyć, Zakończenia odnóży bardzo delikatnie, ale jednak naciskają na powierzchnie skóry, w tym ostatnim rzecz jasna przykładzie, nad zakończeniem nerwu. Sygnał o wywieranym nacisku, wędruje do neuronu, który następnie wzbudza impuls nerwowy. A ten biegnie przez akson, ciało komórkowe by trafić do synapsy i… – co za zaskoczenie- Do kolejnego neuronu- który znajduje się w rdzeniu kręgowym, ten można przyrównać do autostrady komunikacyjnej między ciałem światem zewnętrznym, a mózgiem. Oczywiście istnieją inne drogi czuciowe, a wskazana tutaj, jest najprostszą (sic!)

Siatki, a raczej sieci neuronów, ich rozgałęzienia – w tym przypadku zmysłu dotyku mogą wykrywać odkształcenia,które następują na powierzchni naszego największego narządu, tak, tak, pisałam o tym, że rozmiar… Ma znaczenie…- to jedna strona medalu, następuje to dzięki funkcjonowaniu kanału jonowego, który zostaje pobudzony dzięki naprężeniu mechanicznemu, no no, brzmi to co najmniej jak zwolnienie blokady maszyny losującej… Czy jakoś tak… Wiwat mechanoreceptor! Toż to nic innego jak cząsteczka białka, która jest częścią błony komórkowej. Nacisk, choćby najmniejszy na skórę powoduje otwarcie rzeczonego kanału jonowego. przez który do zakończenia nerwowego docierają jony dodatnie i następuje pobudzenie lecz pobudzenie owo musi przekroczyć pewną wartość dopiero wtedy przekazuje dalej potencjał czynnościowy. Ten biegnie, biegnie, biegnie wzdłuż aksonu (nerw czuciowy skóry) i ciało komórkowe do rdzenia kręgowego, gdzie akson spotyka z kolejnym neuronem. I opowieść się toczy. Mózg jest wielkim elektronikiem, wróć, interpretatorem, chociaż czasem, aż korci by napisać improwizatorem. Wiemy już przynajmniej o tym, że coś dotknęło skóry, że było to o małych rozmiarach i jeszcze lekkie i jeszcze gdzie to było, tak więc jeśli komarzyca głodna przyssie się do naszego nadgarstka, a my tego nie poczujemy, to jest to nie lada op,op, operacja, chociaż na krótką metę, czy sprincik lewie. Widzenie, jest skomplikowanym procesem, o czym wiedział Węgier autor pierwszego obszernego studium komórek zwojowych siatkówki, Stephen Kuffler. To on przeprowadził badanie, które to było bardzo znaczące dla naszego rozumienia procesu widzenia. To on po wojnie, w okolicach mniej więcej siedemdziesiąt lat temu zarejestrował aktywność elektryczną właśnie rzeczonych komórek zwojowych, w oczach(kocich), które nie rozróżniały barw. To różnorodność. I złożoność. I podobieństwo do działania neuronów czuciowych. Czuję, że… Jestem głodna, widzę to moim wewnętrznym okiem, a propos

Co posiłki mają związek ze wzrokiem?Poza tym, że je się także oczyma jeśli oczy się ma, i można ich bez przeszkód używać? Zwyczaj jadania trzy razy dziennie, to dopiero zwyczaj sięgający… Końca osiemnastego wieku, kiedy to wynaleziono żarówki! Vivat oświetlenie sztuczne. Taki to Rzym, który nie od razu zbudowano (ale od początku w jego granicach się posilano: trawestując powiedzenie: Jem więc jestem..). Tam to jadano jeden obszerny posiłek dziennie. Podobno, ale co to znaczy jadano,kto? Kiedy? I dlaczego? Podobnież coś tam podjadano. Także tak… Wszelkie ciekawostki i diety nie z tej ziemi, konfiguracje: śniadania- obiady – kolacje: wypożyczalnia i co? I klops! Ale to już było…

Po porannych rytuałach nastał czas na śniadanie, czyli koniec postu!Echa tegoż znajdujemy w wyrazie breakfast– a obiad- dinner serwowany był około południa. Obecnie dinner to nazwa na określenie posiłku, wieczornego, a jego funkcje przejął… Tak, tak lunch, ta- ostatnia- koncepcja jest nowa, no dobrze, s t o s u n k o w o nowa bowiem słowo lunch po raz pierwszy pojawia się na początku… Nie, nie XX, a XIX wieku. Niezależnie od dywagacji o śniadaniu i kolacji robię się głodna. Melancholia na kolację. Czy to znaczy, że dzisiaj spanie przypadnie z przeciągiem w żołądku?

[Jan Vermeer, Pijana dziewczyna śpiąca przy stole (albo: Służąca śpiąca przy stole źródło z domeny publicznej: Wikipedia].

Z notatek przy stole… Z rozmów otwartych głów, ze słów, z dni głodnych. Zastanowienia.

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s