Listy i [inne] brewerie.

"Plus ratio quam vis".

96.Ziarno prawdy. (I luksusu).

[Billy Joel, Piano Man]

.

***

Po owocach ich poznacie.

Te były znane były w Etiopii już w I tysiącleciu p.n.e. Zajadano się nimi,  długo i namiętnie, gotowane z dodatkiem  soli  z masełkiem były jednym z największym przysmaków. A na przestrzeni wieków, miejsca gdzie  je przyrządzano stały się swoistym centrum życia kulturalnego. Niezależnie od współrzędnych geograficznych. I dat. Niezależnie gdzie zechcemy się przenieść, (byle nie na tamten świat). Nie tylko Pyteasz szukając swej Ultima Thule nawoływał do porzucenia tego co znane.

Podróże. Kształcą. To doskonały sposób na transfer kulturowy (o czym wiedzieli np Wikingowie), kulturalny (o czym pisałam przy okazji wspomnień o jazzie) ekonomiczny (co wykorzystali Templariusze tworząc chociażby czek podróżny). Wiele książek zanurza nas w tęsknocie lub pragnieniu podróżowania, tak biografii jak i sposobów na przemieszczanie się, smakowanie i poznawanie jest wiele. Gałczyński na przykład pisał o inteligentach, co wciąż uciekają z miasta do miasta… A i życie tych, co spędzili swój czas pod jednym adresem meldunkowym tak jak Immanuel Kant, bywa porównane do podróży. Nie jest ważne to, czy prowadzimy je  samotnie, wręcz ascetycznie, czy jesteśmy wcieleniem sangwinika rządnego smaków, zapachów, miejsc, hedonisty sportretowanego przez Gustava Klimta (np w Pocałunku) . Czyż do tego sposobu zużywania się nie zachęcał Sokrates? Zachęcając do poznania samego siebie?

Obok strawy duchowej, czy intelektualnej podróże bogaciły także nasze menu. Nie, nie wspomnę o Bonie, o włoszczyźnie tym bardziej, że to wierutna (i nie smaczna) bzdura, którą jesteśmy karmieni od wieków, to  to nie (B)ona przywiozła do Polski modę na włoszczyznę. Chociaż to, eteryczna blondynka, o egzotycznej urodzie nie godziła się z rolą drugoplanową, tak samo jak Król, chciała mieć swój dwór. Innowacji było więcej, nie tylko lżejsze posiłki. A warto wspomnieć, że  panicze młodzi jeździli od dawna do  Włoch, by tam pobierać nauki, nie tylko dobrych manier i te, dotyczące gotowania. A i owszem Bona była niezwykłą kobietą, wykształconą, do tego nie godziła się na to by cieszyła oko możnych panów li tylko piękną wiotką figurą. Chciała mieć realny wpływ na politykę dla dobra swojego nowego kraju, który z odległego punktu na mapie stał się bardzo bliski, choć na początku obcy kulturowo.Możnym nie podobało się, że Sforza chce współrządzić wraz ze swym Małżonkiem. Zresztą, (i bez reszty) nie tylko to.  Rejowi i Kochanowskiemu nie podobał się sposób odżywiania Królowej Małżonki. Wszak Polacy, nie Włosi  i swą kucnie mają! Lubią konkretnie i ociekająco tłuszczem (nie tylko gęsim) pojeść. Te umorusane brody i paluchy… I poplamione ciuchy… Matko prać!* Bez namaczania… Nie zejdzie. Na dalszy plam, Plan znaczy… Znaczyć będą szaty wczorajsze dania. O których świadczyć będą także kronikarzy podania.

Ale nie o tym, nie będziem rozstrzygać i rachować ile na prawienie, ile na jadanie król Zygmunt a ile Sforza wydawali na posiłki…  I co komu odbiło się czkawką. Bo i zresztą (i bez reszty) po co? Jak nie o tym…Lecz o beduińskim napoju, który rozpowszechniony jest na całym świecie, a jego zapach jest najbardziej rozpoznawalny, najszybciej identyfikowany i najbardziej lubiany przez człowieczy nos. Nic dziwnego skoro to najpopularniejszy napój świata. Czterysta miliardów filiżanek napoju wypija się podczas jednego obiegu Ziemi wokół Słońca.  Zagryzając pośpiechem, nadgryzając zmęczenie, czy miłosne rozkojarzenie, asumpt do rozmów długich, krótkich i (nie)spiesznych… A wydajemy dwanaście miliardów dolarów

Na początku były… Kozy.

Nie sposób określić konkretnej daty być może w XIII lub XIV wieku za sprawą arabskich kupców ziarno  przywiezione przewiezione zostało do Jemenu. Prawdopodobnie tam opracowano metodę preparowania nasion i wytwarzania czarnego złota, jak bywa do tej pory nazywane ze względu na dochody jakie przynosi jego uprawa i sprzedaż. Nie wiadomo, jak było u zaorania ziarna, znaczy zarania dziejów. Wiadomo, że ziarno padło na podatny grunt (nie mylić z podatkami).  A jak było na początku,  tak zawsze przez wieki, wieków…Przez wieki. I uchylone usta i powieki.

Nie wiadomo, jak było naprawdę, a jak pochodzenie wynalazku niepewne to jest doskonała pożywka dla legendy. Dwie są podawane, jak filiżanka z naparem przez wieki z ust do ust. Podczas swoich peregrynacji Shaikh ash-Shadhilem zauważyć miał niezwykle żywe zachowanie kóz. I on spróbował Spróbował i uwierzył i zasmakował. I popijał sobie. A może odkrywcą był  Kaldi etiopski pasterz? Nie rozwikłamy tej zagadki. I tak naprawdę nie zamierzamy.

***

Niech moc będzie z nami!

Mogli zakrzyknąć suficcy mistrzowie, gdyby tylko mieli to w zwyczaju.

Ziarno  spożywano, ba! Zajadano się nim, przez wieki sposób konsumpcji zmieniał się. Delektowanie się nim było możliwe na kila sposobów. Uff… W różnorodności siła i moc, zresztą po arabsku określenie tego dobrodziejstwa oznacza nic innego jak właśnie siłę, moc i wigor.

Ale napój, bo on  końcu wykiełkował z owego ziarna, czasami był spożywany w ukryciu, albowiem, w takich miejscach jak  Mekka, czy  Kair delektowanie się nim było surowo zabronione, krótko, ale jednak odnotowano ten fakt podaniach i kronikach.  W 1554 w Stambule otwarto przybytek gdzie można było zażywać nie tylko w licznym gronie, ale również publicznie zażywać okraszając każden łyk rozmową, szeptem, gestem. Oto właśnie stał się!

Nowy sposób spędzania czasu.

Jednak nie wszędzie było to możliwe,  przynajmniej w tym samym czasie, choć ziarno zostało rzucone!. Zasiane. I jego spożywanie stało się modne i smaczne. Nad Bosfor wrzask mody rozległ się o wiele później.   Restrykcje skończyły się dopiero gdy  wiek XVI dobiegał końca. Nie tylko wrzaski mody, nie tylko przyczynek do dyskusji, nie tylko argumenta dietetyczne, (Napój ów, bez dodatków to  tylko 2-5 kalorii). Zarazem ekspansja upodobań przyczyniła się do dobrostanu finansowego takich krajów jak np Turcja, które to zajmowało się handlem tymże ziarnem.

Ziarnem prawdy. I luksusu.

Mało tego, owe ziarno zostało przemycone do Ameryki Południowej, aby nie sprowadzać z obcych krajów, tylko uprawiać na własnych plantacjach. I tak oto plantacje swe widziały ogromne różne kraje, a uprawa czarnego złota szerzyła się za sprawą kolonializmu i różnorakich stowarzyszeń zajmujących się handlem tylko tym dobrem. Pierwszeństwo zbytu i pożądania nieodmiennie dzierży oczywiście ropa naftowa, ale na drugi miejscu  pojawia się… kawa.

[Kofeina, Piotr Salata].

Europejki i Europejczycy, ale nie wszyscy, obywatele takich miast jak  Londyn, czy Amsterdam,  na początku XVII wieku mogli zakosztować owej nowinki. Chociaż Leonardo Rauwulfa wspomina, że smakołyk ten cieszył podniebienia już XVI wiecznych obywateli i obywatelki Europy.Pierwszą kawiarnię na tym kontynencie   otwarto w 1650 w Oxforfdzie. Właścicielem był Jacob (Jacobs). Na francuskich salonach miała pojawić się w 1644 roku, a elity miały oszaleć na jego dopiero ćwierć wieku później, do czego iście przyczynił się  Mustafa Pasza. Czy w chwili gdy wydawał przyjęcie dyplomatyczne, wydawało mu się, że kawa będzie tak entuzjastycznie przyjęta? I tak płonął, płynął czas beztrosko nad parującym naparem spotykały się pary…

Aż nie wtrąciła swoich kilku(nastu) zdań Histeria, teoria, znaczy Historia. Cenzura 1683 roku apetyt Turków na  Wiedeń. I tak jak wcześniej, w Arabii, tak i tu, w Europie, pojawiły się niepokoje i podnoszone zostały, nie tylko filiżanki z czarnym, mocnym naparem, ale przede wszystkim głosy sprzeciwu hierarchii by nie używać, nie spożywać, nie delektować się. Na szczęście i te dywagacje mamy już za sobą. Na początku XVII w. na temat picia kawy wypowiedział się papież Klemens VIII,  dając przyzwolenie. I błogosławieństwo. Franciszek Jerzy Kulczycki założył pierwszy kafehauz w Wiedniu. Skrzętnie skorzystał z tureckich zapasów kawy przytaszczonych i porzuconych przez najeźdźców.  Polak nie tylko wielkim apologetą tego napoju, ale i eksperymentatorem. To dzięki jego inwencji, i zapewne jego kubkom smakowym zawdzięczamy to, iż po dziś dodajemy do owego  napoju mleko i cukier. To właśnie jego mogą przeklinać osoby będące na wiecznej diecie. A wiadomo  o linię trzeba dbać! Tak, musi być gruba i wyrazista. W Austrii  wywieszano w oknach kawiarni jego portret istny pomnik trwalszy niż ze spiży.

Około 400 milionów filiżanek rocznie kawy.

Tyle właśnie wynosi spożycie. A w Polsce? W Polsce na Brackiej pada deszcz, nieustannie, niezaprzeczalnie, niezmiennie. a picie kawy? (Notabene co krok to kawiarnia) Żarty (i wtrącenia) odkładamy, na dowolnie wybrany bo(o)k. Książek zalewać nie należy.  Choć ziarna kawy wrzątkiem jak najbardziej. Królestwo za filiżankę aromatycznej czarnej mógł zakrzyknąć tak Jan III Sobieski jak Bohdan Chmielnicki, czy Ignacy Krasicki, bo ubóstwiali (po)pijać. Należeli oni jednak do mniejszości. Polacy nie zasmakowali w kawie, przynajmniej na jawie, przynajmniej nie od razu. Sny i wyspy (albo sny o wyspach, albo o podróżach) zostawmy, na razie. Publiczne spożywanie nie było w modzie, a prywatne w domach z betonu niesmaczne, póki co (ze względu na możliwość przyrządzania).

Jan Andrzej Morsztyn i Wacław Potocki nie tylko woleli popijać coś innego, ale jeśli brali kawę na język to na usta cisnął się im tylko niesmak… Nie w Krakowie, ani nie w Warszawie, na początku w napoju zasmakował Gdańsk, co nie jest dziwne zważywszy na uwarunkowania geograficzne. Stamtąd nastąpiła ekspansja nie tylko na stoły zamożnej szlachty, czy mieszczan, ale również jako zalecenie spożywania do XVII wiecznych podręczników medycznych. Józef Epifani Minasowicz opublikował pierwszą polską monografię na temat napoju, jeśli nie bogów, to przynajmniej klas wyższych— pióra  Tadeusza Krusińskiego.   W 1795 ukazał się pierwszy w języku polskim podręcznik  dla baristów. Uff, mogli odetchnąć z ulgą, i ze smakiem  Krótka wiadomość o kawie i jej właściwościach i skutkach na zdrowie ludzi spływających…” – przełożony z języka  francuskiego trafił do polskich czytelniczek i czytelników by mogli przeglądać i przekładać książkę z półki na półkę. Przekład dać i przykład dać dobrze parzonej i podanej kawie.

Napój ów był nie tylko natchnieniem

(w 1779 Adam Kazimierz Czartoryski napisał utwór, pt. „Kawa”), czy pomocą w procesie twórczym, ale również przyczynił się do rozwoju przemysłu fajansu i porcelany wiwat manufaktury (radości i zbytku). W pięknych błękitnych małych filiżaneczkach, cieniutkich, lekko prześwitujących, napar z dodatkiem cukru lub soli bo i tak go podawano. Wielkim miłośnikiem tego napoju był Jan Sebastian Bach (czy inaczej skomponował by Kantatę o Kawie?) Bardzo popularna była podawana na sposób polski, z tłustą (a jakżeby inaczej!) śmietanką. Można śmiało napisać (i w zgodzie z prawdą), że cudzoziemców można było witać

 chlebem i kawą.

Za równo chleb i kawa to polska  marka i przepustka do światowej sławy. W odróżnieniu od lury „śląskiej”, lub „niemieckiej” ta przyporządkowana była klasie wyższej. Gdy zyskała na popularności i ów zwyczaj pijania przenikał do niższych warstw społecznychczarna kawa była dopuszczana do spożycia podczas postów. Był to napój  nie tylko ludzi zamożnych, society, ale  również biedaków. Tyle, że ta miała inny smak. Wytwarzano ją bowiem m.in. z bobu, żołędzi, palonego grochu.  Ale podawano w ten sposób także podczas II Wojny Światowej. Dla każdego (każdej) coś dobrego istnieje  odmiana kawy Kopi Luwak – to najdroższa  na świecie, kilogram kosztuje ok. 1000 euro.  Ziarno wydobywane jest… Z odchodów łaskuna, żywi się on  świeżymi ziarnami kawowca, ale… Ich nie trawi. Nic w przyrodzie nie gnije , nie ginie (tylko zmienia właściciela tak dopowiadają niektórzy). To, że produkty zarezerwowane dla klas wyższych przejmowali ci, którzy marzyli o awansie społecznym doskonale można zaobserwować przyglądając się historii fortepianów na salonach możnych. IW ekonomii mówi się o cyklu życia produktu i przejmowanie go przez wszystkie klasy społeczne, począwszy od najbogatszych po najbiedniejszych. Spożywanie kawy nie było wyjątkiem. Ot rytuał. Każdy człowiek należący do innej grupy społecznej miał własny, z tego prozaicznego powodu, że nie każdego było stać na służbę i własną kawiarkę jak dobrze urodzone szlachcianki i szlachciców.

Ów czerstwy chleb i czarna kawa.

Można dopatrywać się jej na obrazie Vincenta van Gogha pt. Jedzący kartofle. Sam pisał o tym czym podczas posługi w biednej górniczej dzielnicy się żywi. Czy na obrazie ManetŚniadanie na trawie dopatrzymy się czarnej kawy, która najczęściej spożywana jest do pierwszego posiłku? A Folies Bergère? Tu nie ma wątpliwości to królestwo trunków, flasz i butelek pijanego szczęścia. Iluzja, za iluzją goni, lustrzane odbicie przysiada na ramieniu niepostrzeżenie.

Kawa, papierosy i jazz!

Jeśli kawa to nie tylko czarna (w 1818 Ferdynard Bohm zako pierwszy uprawiał kawę… Piękną i zdrową Kawę Zbożową!) Na początku XVIII wieku Antoni Momber założył sławny lokal w Gdańsku, a w 1724 roku Henri Duval  w Warszawie. Kto był pierwszy? Do dziś nie ma zgody. Otóż sukces ma wiele matek. Kawiarnie stały się miejscem intelektualnej dysputy i zażywania łyku rozrywki. Z Ziemiańskiej radio nie tylko transmitowano pierwsze jazzowe audycje, ale również podawano wyśmienitą kawę. O stoliku w tej właśnie kawiarni marzyła każda osoba gdyż tam nie tylko się bywało, lansowało, ale po prostu istniało. To naznaczenie. Wyróżnienie, wychynięcie z niebytu…

W ekranizacji,jak i w samym Panu Tadeuszu,   mamy uchwyconą scenę  rodzajową picia kawy. Smak. Takt, Iluzja. Ziarno rzucone na pokuszenie i dobrze skrojone maniery.Maszynki! Ów znak, że gospodarze nie tylko wiedzą co jest smaczne, ale i posiadają nie małe konto złociszy,  to tak jak piękny czarny fortepian w salonie. Im bardziej wysmakowany tym lepiej (mniej majętnym zostają parapety i podróbki). Wyznacznik statusu socjoekonomicznego i sukcesu. Podawanie kawy przynosiło nie tylko wyśmienity aromat, ale i sławę, dzięki temu znany jest  Tadeusz Tarasiewicz, właściciel firmy „Pluton”,podawał napar uzyskiwany we własnej palarni. Z czasem gdy trochę wody w kranach upłynęło, tyle samo zagotowało się w czajnikach, i wypito nie jedną, nie drugą, i całkiem niespokojnie trzecią kawę. Zaczęto bywać „na mieście” i spędzać czas w kawiarniach.  Vincent (van Gogh) kolejny, który kawę na stał wpisał do swego menu mówił, że można przez nią stracić majątek… Tak więc można rozpatrywać sposób konsumowania kawy jako efekt bogacenia się społeczeństwa. I patrzeć na sposób jej podawania przez pryzmat zamożności. Camus mówił, że w bogatych domach używa się przymiotników, tak, i można skontaktować w zamożnych domach używa się kawiarek i podaje w filiżankach made in Ćmielów, przy dźwiękach jazzu lub Bachowskiego (nie bachicznego, choć czy to się wyklucza?) zachwytu nad światem.

Ale i zbić nie jeden, w ów biznes inwestowały także koncerny motoryzacyjne np Peugeot. Kawa umożliwiała także inny rodzaj nieśmiertelności, niezależnie kto kogo znał, z kim bywał… Dla przykładu wynalazczynią papierowego filtra do kawy była  gospodyni domowa Melitta Bentz. Być może Panie Vincencie trzeba stać po właściwej stronie filiżanki?

[Kawiarenki, Irena Jarocka]

Jeśli wieźć  w rachubę żywot przeciętnego człowieka, to statystycy ocelnili, że spędza on na podawaniu i przyrządzaniu kawy prawie dwieście dni w życiu,dwadzieścia cztery minuty dziennie. Oczywiście jeśli nie pracuje jako barist(k)a. Zapach kawy należy do najlepiej rozpoznawalnych zapachów na świecie, i to właśnie on jest najbardziej ulubionym…

Zapachniało mi końcem wpisu. I końcem peregrynacji. Nie bez racji zakrzyknę zróbcie mi miejsce przy stole… (Zaproście mnie/do stołu/Zróbcie mi miejsce/Między Wami*) Kawiarnianego stołu oczywiście. Oczy wiście, paczcie i podziwiajcie. Smakujcie, Czy te oczy mogą kłamać? Oczywiście, że nie! W górę kubki (z kawą) niech nasze smakowe (kubki) zaznają rozkoszy krztynę. Na dobrą pogodę, i jeszcze lepszą minę.

—-

* Bo przecież w tamtych czasach tylko matki zajmowały się domem, bywały takie wyjątki jak Książę Albert, który ubóstwiał bawić się z dziećmi, o co Królowa Wiktoria była niemożebnie zazdrosna…

* E. Wojnowska, Zaproście mnie do stołu

Reklamy

36 comments on “96.Ziarno prawdy. (I luksusu).

 1. Ja i moje urwisy
  27/04/2015

  Bez kawy ani rusz 🙂

  • 5000lib
   27/04/2015

   Zaiste! Ziarno aromatyczne i „piękniste”! 😀

 2. Kropkowo :-))))
  27/04/2015

  Zostałam totalnie oczarowane przez Billiego!

  • 5000lib
   28/04/2015

   Myślałam, że przeze mnie :D, no tak, ja również. Polecam. 🙂 Nie, że siebie, tylko Billego! Podlinkowałam dlatego.

   • Ultra
    28/04/2015

    Moje ślinianki zaczęły pracować. Jak zacząć dzień bez kawy? Dowcipny, smaczny tekst. A jaki zapach! Dzięki za miły początek dnia. Pozdrawiam również kawowo.

    • 5000lib
     28/04/2015

     🙂 Dziękuję, moje zagajenie nie miało na celu dopraszanie się komplementów. Pozdrawiam również nad filiżanki kawy. 🙂 I z muzyką Krzysztofa Napiórkowskiego (jeden z poprzednich postów). Dobrego dnia. 🙂

 3. Asia
  28/04/2015

  Lubię zapach kawy, ale do smaku nie potrafię się przekonać…

  • 5000lib
   29/04/2015

   Witaj na blogu! Zapraszam. Kawa kawie nie równa, ale przecież nie wszyscy muszą pić,a co Ty lubisz pić? Fantastyczna jest biała herbata.

 4. e.ka
  11/06/2015

  Wspaniałe masz pióro. Twój wpis jest erudycyjny i pachnący kawą. Z przyjemnością go przeczytałam.

  • 5000lib
   11/06/2015

   Witam na blogu. Dziękuję za dobre, smaczne słowo. Zapraszam do czytania, dyskutowania (komentowania) dobrego dnia. Pachnącego kawą! 🙂

 5. Alicja
  26/07/2015

  Wiele nowych dla mnie informacji, same ciekawostki!

  • 5000lib
   26/07/2015

   Serdecznie witam, i zapraszam do czytania i komentowania. 🙂

 6. fibula
  31/08/2015

  Nie wypada, ale wysiorbuję do ostatniej kropli, tfu, słowa.

  A dziękuję za uświadomienie, że łączy mnie coś z Vincentem, też zwykle po niewłaściwej stronie filiżanki (bardziej nawet tej życiowej niż z kawą) staję.

 7. Zbyszek Kwiatkowski
  10/09/2015

  Walczę z tym nałogiem, ale wciąż jest 3:0 dla kawy. Ze znanych mi osób, oczywiście nie osobiście, Balzac pił niesamowite ilości kawy, z każdym dniem więcej filiżanek. Bez kawy nie mógł pisać. Podobno był to specjalny gatunek czy też mieszanka z innymi produktami. Jest o tym cały rozdział w biografii tego pisarza popełnionej przez Stefana Zweiga, bardzo ładny zresztą opis przeciętnego dnia Balzaca.

  Ładnie śpiewa o czarnej kawie Ella, nie znałem tego utworu, dzięki. Pozdrawiam i idę jeszcze przed snem zaparzyć sobie ostatnią filiżankę 🙂

  • 5000lib
   10/09/2015

   Dobry wieczór, miło mi Cię widzieć na blogu. Dobrego czytania i komentowania.
   Nie wiem, czy u mnie to nałóg, lubię też dobrą gatunkowo herbatę, najlepiej białą, ale jeśli miałabym wybierać między kawą a innym napojem… Wybór byłby oczywisty (przynajmniej dla mnie).
   Tak też słyszałam o Balzacu, ale miło, że piszesz.
   Polecam się, znaczy, mój blog się poleca. Jest tu trochę jazzu. W sam raz do wieczornej filiżanki.
   Pozdrawiam,

 8. Agnieszka
  15/09/2015

  A ja ją (kawę znaczy) po prostu żłopię. Chyba, że czytam – wtedy machinalnie piję. A jak jestem w kawiarni, to smakuję i wącham.
  Pocałunek to mój ulubiony obok Macierzyństwa obraz Klimta stawiany obok Czterech Pór Roku Muchy! O Bonie najładniej pisał Jasienica. Poleca tak przy tej okazji „Damy Złotego wieku” Kamila Janickiego 🙂

 9. 5000lib
  15/09/2015

  Były czasy, że i ja żłopałam jako żywo kawę. Przestałam, otworzyłam się też na herbaty, liściaste, nie saszetkowe.
  I wodę mineralną, której nie lubię (czego nie robi się dla zdrowia).
  No w kawiarni to smakuje, i smakuje, choć i tak kawa smakuje, również w domu.
  O Bonie pisała także Maria Bogucka.
  Jest dwóch Kamilów Janickich, ale ten od „Dam Złotego wieku” nie przkonuje mnie, niestety. Zupełnie. Szkoda.

 10. Agnieszka
  15/09/2015

  Czyn Boguckiej znam. „Damy Złotego Wieku” to nie rzecz historyczna, ale mi przypadła do gustu. I tu można poruszyć kwestię subiektywnej oceby kogoś / czegoś. Ja to lubię. On lubi Bonę. Bonę można oceniać różnie. Co do kawy… To tak, też piję wodę. Dużo. I wszelkie herbaty zielone, czerwone, uwielbiam yerbę, pokrzywę i nie lubię mięty suszonej. Wychodzi na to, że piję. No cóż… Miłego wieczoru 😉

 11. 5000lib
  15/09/2015

  Nie czytałam „Dam…”, więc głowy nie dam. Przejrzałam inną, ale nie zdzierżyłam. Bonę można oceniać różnie, i się to robi, ale najgorsze jest, że sprowadza się ją do natki pietruszki i włoszczyzny innej… A i uderza się w jej macierzyństwo. Generalnie baaardzo stereotypowo się o niej mówi.
  Wodę to ja się uczę pić dopiero.
  Nie umiem przekonać się do yerby.Dla mnie to magia, czarna magia.
  I niedobra.
  I smolista.
  PS.Miało być bo wcale nie trawa, ale nie znalazłam dobrej jakości…
  A tu są czarne słowa, czarna herbata/ nie wspominając o kawie…
  I piękna piosenka dla mnie chyba najlepsza AMJ.I taka smolista

  Miłego! 🙂

 12. Agnieszka
  15/09/2015

  Bo A.M.Jopek ma smolisty głos… W „Damach…” Bona nie jest soriwadzona do pietruszki. Pokazana jest jako kobieta wpływowa, która walczy o władzę i rozsądek męża oraz syna. Kulisy dworów i władzy są barwne i dosyć przerażakące.
  PS. Pietruszka została wyśmiana, a niemacierzyństwo przyjęte jako cecha i już.

  • 5000lib
   15/09/2015

   Nie, nie wiem czy AMJ ma smolisty głos.
   Ale niektóre piosenki, no ciary przechodzą.
   Janickiego nie czytałam, ciekawe, czy napisał coś nowego.
   Macierzyństwo Bony jest b. krytycznie oceniane, ot podwójne standardy, co prawda niektóre badaczki wpominają, że straciła dziecko w czasie przejażki poniósł koń, z którego nieszczęśliwie spadła, ale zapomina się, że przygotowała Zygmunta Augusta do pełnienia władzy.
   No, pietruszka od dłuższego czasu jest wyśmiewana, ale w książkach, a wiadomo, że po nie sięgają nieliczni, no może nie aż tak nieliczni. Chociaż fakt ów jest potwierdzony, że jadała lżej niż polscy panowie,z czego — jak pisałam— żartowali i Rej i Kochanowski.

 13. jukkasarasti
  21/10/2015

  Piękny wpis. Chociaż miłośniczką kawy jestem od dawien dawna, to jakoś jej historia mnie mniej interesowała niż sposoby parzenia, palenia, mielenia. I tylko z Pana Tadeusza zapamiętałam ten fragment o wspaniale parzonej kawie. A czytałam tę ukochaną lekturę w czasach, kiedy w Polsce tak pięknie się kawy nie podawało i królowała sypana, plujką zwana w szklankach podawana.
  To z dbaniem o linię mi się podoba. Bo to o mnie 🙂 A kawę na ogół pijam bez mleka i cukru.

  • 5000lib
   21/10/2015

   Jukkasarasti witaj na blogu, dobrego czytania i komentowania. Dziękuję za komplement i zapraszam do buszowania po blogu. Także pamiętam tę scenę z „Pana Tadeusza” w filmie jest ładnie pokazana. Ad vocem Mickiewicza, miał ciekawą historię życia, i uważany jest nie bez racji za feministę, ale to raczej tylko tytułem zachęty do zgłębiania opowieści i biografii,a także literatury. Uwielbiam kawę. Zapach, fakturę, przeróżne smaki. Lubię eksperymentować z powyższymi. Dlaczego pijasz kawę bez mleka i cukru? Od samego początku czarna i mocna? Pozdrawiam,

   • jukkasarasti
    21/10/2015

    Od samego początku czarna i gorzka. I mocna. Pewnie dlatego, że jak dobra kawa, to szkoda smak psuć. Jak gorsza to i mleka i cukru (brązowego) i lawendy i diabli wiedzą jeszcze czego dodać potrafię, bo eksperymentować lubię. Choćby po to, żeby się upewnić, że espresso i tak jest najlepsze 🙂
    Dziękuję za pozdrowienia i odpozdrawiam 🙂

    • 5000lib
     21/10/2015

     Tak myślałam, ale wolałam dopytać. To jeszcze skorzystam z odpowiedzi i dopytam, Twoja ulubiona kawa? (Albo/ i kawiarnia?)

     • jukkasarasti
      21/10/2015

      Kawa: Lavazza oro. Kawiarnia: Kona Cost Cafe w Toruniu, ale i tak częściej bywam w Sowie, bo bliżej. We Wroc. to była Lulu. I sieciówka Coffie Heavan. No, ale Wroc. to było dawnoinieprawda 😉

      • 5000lib
       21/10/2015

       Lavazza znam, ale klasyczną bez magicznego oro. Ja w zasadzie miałam ulubioną sieciówkę (za czasów dawnoinieprawda, ale jej już nie ma, tak, to chodzę do bardzo lokalnych…)

       • jukkasarasti
        21/10/2015

        A klasyczna Lavazza a oro to nie to samo? Taka w złotym opakowaniu? Tę w każdym razie widuję najczęściej w sklepach. A dziś widziałam kawę wyborczą (to chyba alternatywa dla kiełbasy). Nazywa się KORWiN z podtytułem: tak smakuje wolność. I paszczą Korwina na opakowaniu 😀

       • 5000lib
        21/10/2015

        Jak kupowałam to w puszcze.
        Żartujesz, z tą kawą… Ko? Mam taką nadzieję…

       • jukkasarasti
        21/10/2015

        Ta puszka to była złota? Bo z puszek to znam tylko złotą (oro) i czarną (espresso).
        Nie, ta kawa z Januszem to nie żart. Może jak będę następnym razem mijać ten kiosk z kawą to się zrujnuję, szczelę fotkę i opinię o kawie u siebie na blogu. Jak zdążę to może zrobię to w niedzielę wyborczą żeby sprawdzić, czy ktoś uzna to za łamanie ciszy 😀

       • 5000lib
        21/10/2015

        Puszka była ciemna, czarna z przeźroczystym białym plastikowym zamknięciem. Dawno Lavazzy nie kupowałam.
        Mnie by się nie chciało inwestować w kawę, którą firmuje ten pan, i jej sprawdzać i jeszcze za nią płacić (nie ważne ile). Coraz bardziej lubię lokalne kawiarnie, takie, które nie krzyczą do mnie jakimś popem i ogólnie mam wizję Kawiarni Idealnej. Może kiedyś…

       • jukkasarasti
        21/10/2015

        A ja tak sobie myślę, że takiego Korwina dobrze upalonego a następnie zapuszkowanego to, kto wie, może mogłabym polubić 😉

       • 5000lib
        21/10/2015

        Uważaj… Z deliberacjami… ;p
        A właśnie!Jak przyrządzasz swoją ulubioną kawę?
        PS. Chcąc odpowiedzieć na to pytanie „musisz” założyć/ zacząć nowy wątek, z racji na „rozjeżdżający się” szablon mam zagnieżdżone komentarze tylko sześciokrotnie.

 14. jukkasarasti
  21/10/2015

  Moją ulubioną kawę przyrządzam w sposób następujący:
  1) otwieram puszkę z kawą;
  2) przesypuję ziarna z puszki do młynka;
  3) mielę – średnio drobno, raczej na piasek niż na pył (młynek mam z ostrzami czyli sama decyduję, jak długo mielić);
  4) zmieloną kawę wsypuję do kolby od ekspresu w ilości podwójnej (czyli sitko do pełna. Mam tylko jedno, więc gdybym chciała słabszą kawę to musiałabym napełnić do połowy);
  5) mocno ugniatam kawę łyżeczką, bo temery są drogie;
  6) włączam ekspres, uprzednio upewniwszy się, że jest w nim woda;
  7) wkręcam kolbę do ekspresu;
  8) pod kolbę podstawiam filiżankę do espresso;
  9) kiedy się już oba światełka palą, włączam drugi przycisk;
  10) kiedy filiżanka jest w 3/4 napełniona wyłączam ekspres.
  Cały rytuał, prawda? 😉

  Dla ciekawych – kawa lawendowa
  Procedura zasadniczo jak wyżej opisana tylko do kolby oprócz kawy wsypuję szczyptę suszonej i roztartej w palcach lawendy spożywczej. Filiżanka – jak do cappuccino i napełniana w 1/3. Do takiej kawy dolewam gorącego mleka w ilości takiej samej jak kawy. I zapominając o tym, że miód pod wpływem temperatury traci swoje właściwości zdrowotne słodzę odrobiną łagodnego miodu, bo się ładnie z lawendą komponuję. Kawa dobra na chłodne, jesienne popołudnia…

  • 5000lib
   21/10/2015

   Niby procedura znana, ale o lawendzie spożywczej nie słyszałam, całe życie się człowiek uczy (jeśli chce)… Też zdarza mi się słodzić kawę miodem (kupnym od pszczelarza lub pszczelarki).

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Podaj adres e-mail w celu obserwowania tego bloga i otrzymywania powiadomień o dodaniu nowych wpisów.

Dołącz do 129 obserwujących.

Statystyki blogu

 • 79,024 odwiedzin. Zapraszam i dziękuję! :-)
Follow Listy i [inne] brewerie. on WordPress.com

Tagi

"At home" 2013 "Lewa ręka ciemności" "Miasto złudzeń" "Planeta wygnania" "Wydziedziczeni" oraz "Słowo las znaczy świat" #...Bo Świat jest ciekawy! #...I wiesz[cz] #...I wiesz[cz] co jest grane. Absu[ra]da(va)lium #12 poniedziałków #a ja lubię poniedziałki! #BoŚwiatJestCiekawy! #czytanie_świata #Dwanaście poniedziałków #InspirAkcja #iskierki #iskierki at Listy i inne brewerie #Jeden krok #medytacyjni[c]k #najkrótsze #Pytanie w piątek #Pytaniewpiątek #Selekcja 52/20/15 #Szczelin w szczegółach ciąg dalszy #szczelin w szczegółach dalszy ciag #XII poniedziałków .[Saturday Pianist jazz]I Hiromi Uehara I Move 1 Movement 1: Poetry Of Wheels (George Gruntz) 3:05; 2 Movement 2: Poetry Of Lights (George Gruntz) 3:54; 3 Movement 3: Poetry Of Links (George Gruntz) 5:28; - 4 ILL Used ILLusions (George Gruntz) 5:1 01. Austin (Wasilewski) - 7:07 02. Sudovian Dance (Wasilewski) - 6:28 03. Spark of Life (Wasilewski) - 6:34 04. Do rycerzy 01. Requiem for Willy Loman 3:58; 02. Eternity Theme 1:58; 03. Closed Roads 5:36; 04. Waiting 2:07; 05. Voyage 2:10; 06. Invocation 2:26; 07. Tango of Love 1:41; 08. Tom’s Theme 1:35; 09. Laura’s 2 plus 1 7 widoków w drodze do Krakowa 7 widoków w drodze do Krakowa Grzegorz Turnau 9 Dead Alive 10 Easy Pieces for Piano 30 na 30 1997 2009 2012 2015 A Aagfe van der Voegh ach ach, kobiety i o kobietach Achille Adrien Proust ACT Adama Bremensis Adam Bałdych Adam Czartoryski Adam Ferency Adam Golec Adam Hurst Adam Jerzy Czartoryski Adam Nowak Adam Pasternakiewicz Adam Pendelton Adam Strug Adam Włodek Adam Zagajewski Adam Zagajewski Obrona żarliwości Adele Bloch-Bauer I Adolf Sax Adriana Sokołowska-Ostapko adrygał Agata Kulesza Agata Młynarska Agata Tuszyńska Aga Zaryan Aga Zaryan śpiew Agnieszka Chrzanowska Agnieszka Osiecka Agnieszka Sylwanowicz Agora SA Agostin Tassi Aguste Rodin Aiora Akademia Nauk akordeon Akurat Alan Dawson Alan Pasqua Albert Camus Albert Camusa i Franza Kafki. Albert Einstein Alberto Giacometti albo Kobieta przy oknie Albrecht Dürer album: ‎The Musical Voyages Of Marco Polo albumy albumy recenzje Alchemik Alchemik (Alchemik Acoustic Jazz Sextet) alef Spinoza Aleksander Głowacki Aleksander Lesman Aleksander Macedoński Aleksandr Moczulski ales from Earthsea Alexandera Lonquicha Alexander Scriabine Alexandre Desplat Alexandre Seon Alexey Kruglov Alex Rovira Celma & Fernando Trias de Bes Alfa Alfabet Alfred Lion Alfred Nobel Alfred Szklarski Alice Sara Ott Alicja po drugiej stronie lustra Alicja w Krainie Czarów Alicję Gawlikowską ---Świerczyńską Alma Mahler A long Story 2007 alpinizm alto saxophone altówka Alvernia Studios Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił. recenzja Amon Göth Anaksymanes Anat Fort Anatole Francis anatomia Anawa Anda Rottenberg Andersen Andre Debierne Andriej Skhurhan Bożena Zawiślak-Dolny Andrzej Andre Krzywicki Andrzej Bachleda Andrzej Ferenc Andrzej Jagodziński Andrzej Jakimowski Andrzej Jakubowicz Andrzej Krzywicki Andrzej Panufnik Andrzej Sapkowski Andrzej Sikorowski Andrzej Trzaskowski Andrzej Wajda Andrzej Zaucha Andrzej Zaucha i Anawa André Tempel Andy McSmith Andy Sheppard Angela Davis Anglia animacja Animisiewasz Startt anim_akcja przeciw sterotypom Anja Lechner - Her First Dance (2008) Anja Lechner wiolączela Anna Austiaczka Anna Bikont Anna Chęćka -Gotkowicz Anna Maria Jopek Anna Maria Jopek - śpiew Anna Maria Jopek Licho Anna Maria Jopek ustami Annaputna Anna Rusowicz Anna Saraniecka Anna Seniuk Anna Treter Anna Wojtowicz Annette Paul Anouar Brahem Anthony de Mello Anthony Jackson Anthony Jackson - Bas Anthony Wilson Antoine’ de Saint-Exupéry Anton Dworak Antoni Buchner Antoni Dvořák Antonio de Pereda y Salgado Antonio Vivaldi Antoni Witt Antoni Łukasz Podkowiński Antonín Dvořák Antoon van Dyck antyk antysteresownik Anyone With a Heart recenzja Apelles apetyt na życie Apollo obdziera Marsjasza ze skóry Apple Apus apus Aris Kindta Arkady Shilkloper Arlene Blum Armet de Lisle Arseny Tarasewicz- Nikolajev Arthura Millera Artur Andrus Artur Hajzer Artur Szczęsny Artur Żmijewski Artysta: Adam Hurst Tytuł albumu: Obscura Czas realizacji Marzec 2012 roku Wytwórnia: Ash Records Arvo Pärt Arystoteles astma astma znane osoby chore na astmę Astrid Lindgen Astrid Lindgren astronomia Asurbanipala ateizm Ateny A time for everything atrament Atul Gawende audiobok audiobook audiobook Swietłana Aleksiejewicz Audioteka Auguścik Austin (Wasilewski) - 7:07; Sudovian Dance (Wasilewski) - 6:28; Spark of Life (Wasilewski) - 6:34; Do rycerzy autobiografia autyzm A w Krakowie na Brackiej awokado B B. L Gulatee Bach bajka bajka o życiu Bajor Ballada o filiżance Ballady i romanse ballata Bandwagon Barbara Baczyńska Baritone Vocals – Gordon Jones Countertenor Vocals – David Gould barok Baron de Saint-Julien Barry Bishop Ledge Bartosz Chajdecki Bogowie Basia Trzetrzelewska bas Phil Donkin Bass bass saxophone Bass – Jimmy Haslip Bazylea baśnie Beatrice d'Este Beethoven bele-tele-tryska-tyka Bema Pamięci żałobny rapsod Bergamini Bernadette Mcdonald Bernard Machiavelli Bernard Sève beznadzieja. Biała Legenda Królowej Bony Biblioteka Akustyczna bieda bieda jako towar Big Cyc Bill Gates Billie Holliday Billy Holiday Billy Joel Bily Joel 1973 biografia Biografia Wisławy Szymborskiej Birds Requiem Bisquit b jak breweria Bliss blog blogostan Blogotony recenzja blogowanie Blue Note Blue Ribbon blues Bobby McFerrin Bob Dylan Bob Franceschini Bob Mintzer Bodø Domkor Boecjusz Bogdan Łazuka Bogiem a prawdą Bogusław Kaczmarczyk i Dominik Kwaśniewski Bogusław Mec Bogusław Wołoszański Kafka bohaterka polska Bolesław Leśmian Bolesław Prus Bona Bona Sforza Bona sprowadziła włoszczyznę do Polski? to mit Bonifacy IV Bosch Botticellego Boy Breweria Brewerie Bronisław Kaper Bronisław Maj Bronisław Maj Horacy (przekład Zygmunt Kubiak): Maciej Sarbiniewski (przekład Julian Ejsmond); Grzegorz Turnau (słowa: Grodzisko- Czym jest sen?- aranżacje Bronisław Malinowski Bronisław Pawlik Brunona Schulza Brzechwa budżet budżet błędy Bugge Wesseltoft Bunksy bunt Buzu Squat by pamiętać być dobrym nauczycielem być dobrą nauczycielką Być jak Ron Clark Był sobie król ból Bębny – William Kennedy Błażej Domański Bługaria błędy błędy przy parzeniu kawy w domu C caccia Camile Claudel Cannonball Adderley - Mercy Mercy Mercy Caravaggio Caravvaggio Carla Bley Carla Bly Tros2013 Carla Gesualdo Carlo Gozzi Carlye Carolyn Davidson Carravaggio Casanova Caspara Davida Friedricha Cassandra Wilson Catherine Dickens Catherine Hogarth Całaż filozfiaż Cecil Taylor Cecylia Gallerani (1473-1536) Cecylia Kukuczka Celan Celina Kukuczka celtyckie opowieści Centrum Onkologii w Warszawie Cesare Catà chanson de geste Charlesa Lloyda Charles Bouchard Charles Byrne Chiarmonte Chicago Symphony Orchestra Chick Corea chodzenie Choeurs de Lyon Chopin na jazzowo chorał chorał ambrozjański choroba choroba alkoholowa choroby serca Christian McBride Christoph Roßner Chris Tordini - double bass Churchill Chylice Chłopecki ciało ciało człowieka ciało ludzkie ciekawostki ciekawostki ciekawostki językowe ciekawostki na temat cukru ciekawostki naukowe ciekawostki o ciele człowieka ciekawostki o czekoladzie ciekawostki o jazzie Ciekawostki o kawie ciekawostki o książkach ciekawostki o ludzkim ciele ciekawostki o oczach ciekawostki ornitologiczne ciekawostki o ósmym marca ciekawostki o średniowieczu ciekawostki o żyrafach ciekawostki układ oddechowy ciekawość ciekostki o zwierzętach cisza City of Illusions clarinet Claude François Claude Lorrain Claude Monet Claus Pieterszoon co dzieje się z ciałem po śmierci co jest grane. Absu[ra]da(va)lium co jest grane. Absu[ra]da(va)lium...I wiesz[cz] Cole Colin Vallon Colin Vallon Trio Coltrain Coltranie Come Away With Me recenzja Conlon Nascarrow co przyjemnego przeczytać? co to jest sapka co to są Listy i inne Brewerie co warto czytać co warto czytać z fantastyki? Co warto czytać z fantasy co warto przeczytać? co zrobić jeśli mam słomiany zapał co zrobić z rozczarowaniem? co z tym budżetem cukier cykl cykl You can listen jazz cykl Ziemiomorze cytat cytat na dziś cytat na teraz cytaty cytaty Jana Kaczkowskiego Cytaty z Jana Kaczkowskiego Czajkowski Czarne czarne złoto Czarnobyl Czarnobylska Modlitwa czas czas świąt czekasz na wiosnę Czerony Tulipan Czerwony Tulipan Czesława Korzeniowska Czesław Miłosz Czesław Niemen Cztery Pory Roku czy dama z gronostajem z czym dama staję? czy Everest jest najwyższą górą świata czy jaskółki odlatują na zimę? czyli]. Prawo do... czy między bogiem a prawdą? Jak poprawnie powiedzieć czym skutkuje uszkodzenie rdzenia kręgowego czy osoby niewidome widzą sny? czy smarkać czyta Andrzej Ferenc czytaj Listy i inne Brewerie Czytam więc jestem Czytanie szkodzi :) czytelniczki czy to prawda Czyści jak łza Człowiek człowiek w kosmosie córka Bzdurka D DagaDana Dama z... Dama z gronistajem Dama z Gronostajem Dama z łasiczką Danae Danaus plexippus Dania Daniel Barenboim piano Daniel Kapustka Daniel Kapustka – perkusja Daniel Nilsson Danielsson Palle Daniel Tamment Daniel Tammet Daniel Tiamment Daniel Waples Danny Cudd Danuta Grechuta Danuta Stenka Danuta Szaflarska Danuta Szaflarska nie żyje Darek Oleszkiewicz Dariusz Kortko Dariusz Zboch Leszek Sojka Jakub Kołodziejczyk Joanna Zagajewska Michał Kowalczyk Dark Crayon Dark Crayon/Piotr Cieślicki Dave Holland Dave Koz David Brubeck David Chesky David Chesky / Fundação Orquestra Estúdio / Rui Massena David Chesky: The Zephyrtine - A Ballet Story recenzja David James Soprano Vocals – Monika Mauch Tenor Vocals David James Soprano Vocals – Monika Mauch Tenor Vocals – Rogers Covey-Crump David Kikoski David Lynch David McClelland Da Vinci Dawid Bowie dawni mistrzowie Dean DeBloisChris Sanders Dean DeBloisChris SandersWilliam Davies Deborah Tannen de Falla de gustibus non est disputandum deneidy depresja Dezyderata Dhafer Youssef Diabelski młyn Diana Krall Diana Krall - When I look in your eyes Diares of Hope Diego Velázque Diego Velázquez dieta Dino Saluzzi dlaczego dlaczego 8 marca dlaczego bekamy? dlaczego człowiek się wierci? Dlaczego Dickens byłby youtuberem? Dlaczego karku nie można złamać dlaczego ludzki kręgosłup ma kształt podwójnej litery s dlaczego malejemy? dlaczego mamy gęsią skórkę dlaczego mówimy nie zasypiaj gruszek w popiele dlaczego nie dyskutujemy dlaczego się czerwienimy dlaczego warto nie biegać Dlaczego warto zobaczyć film o Stephanie Hawkingu dlaczego wypda nam dysk Dlaczego zacięcie się papierem bardziej boli dla dzieci Dlaubert dobra kawa w domu Dobrawa do czego służt stół? Do czego służy stół? do diabła z tym budżetem dojarzość Do Marka Aureliusza Domenic Buonvicini i Silvestr Maruffi do mieszczan (Katarzyna Nosowska Dominik Bukowski Dominik Kwaśniewski Dominik Wania Dom o Zielonych Progach Dora Diamant Dorota Górska Dorota Kędzierzawska Dorota Miśkiewicz Dorota Osińska Dorota Warakomska Dostojewski do szlachty Dotknięcie pustki DoZP doświadczenie niepełnej sprawności Driekoningenroud Droga 66 Drugi dziennik recenzja drums duc de la Rochefoucauld Dudziak Dugosz Duke Duke Ellington Duke recenzja dur radość Dwadzieścia pięć lat temu zginęła Wanda Rutkiewicz dwuznaczność leksykalna dyg_resje Dymitr Szyszkin dynamit dysk dyskusja dyskusja o nudzie dyskusje o sztuce dysleksja. dystans Dziady Dzieciństwo Marii Skłodowskiej Curie dziennik Dziesiąta rocznica śmierci Jana Pawła II Dzień Dziecka Dzień Języka Ojczystego Dzień Książki dla Dzieci Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy 23 kwietnia od 1996 roku Dzień Matki Dzień ojca. Dżem E e.e. cummings e.s.t ECM ECM. Eicher ECM wytwórnia Edgar Degas Edmund Semil edukacja Edwarda Albee Edward Grieg Edward Hopper Edward Janner Edward John Phelps Edward Kłosiński Edward Walter Fryer Edward Whymper Eivind Aarset ekonomia elektronika [Electronic Wind Instrument ] Elektryczne Gitary Eleni Karaindou Eleni Karaindrou Eleni Karaindrou - fortepian; Kim Kashkashian - altówka; Jan Garbarek - saksofon tenorowy; Vangelis Christopoulos - obój; Camerata Orchestra pod batutą Alexandrosa Myrata Eleonora Akwitańska Eleonora Aragońska Eli eli Elijah Bossenbroek Elijah Bossenbroek - Carpe Lumen Elina Duni Quartet Eliota Elisabeth Kübler-Ross Elizabeth Barrow Eliza Orzeszkowa Elkhonon Goldberg Ellen Key Elliot Mason Elmo Elwira Kamińska Elżbieta Towarnicka Emil Zola En Chordais Ensemble Constantinople Epikur epowerment Ercole d’Este Eric Clapton Eric Clapton autobiografia Eric Clapton kończy karierę nie będzie koncertował Eric Zener Ermelino Ermellino Ernest Rutherford erudycja esej eseje etno Eugeniusz Makówka Eugène Henri Paul Gauguin Ewaa Lipska Ewa Demarczyk Ewa Lipska Extended Circle F Fabrizio Bosso Fantasie C-Dur; Rondo h-Moll; Sonate A-Dur - Carolin Widmann Fantasty fantastyka fantasy fasolowy król Felicja Bauer Fender Rhodes – Paul Nagel Ferdynand Magellan Feynamann Fibonacci figura matki w sztuce filharmonia Filharmonicy Berlińscy Filip I Arab Filip IV Filipowicz Quintet film film polski filozofia filozofia chodzenia Fiodor Dostojewski Fiovanniego Battisty de Lazzari fizjologia fizjoterapia ciekawostki Flaubert flet Flora Celestyna Teresa Henrietta Tristan y Moscoso Flora Tristan folk folk jazz Follow The White Rabbit (Herman/Tordini/Crane) [3:21]; Saturn Returns [7:43]; Trylon [5:09]; Heart Shaped Box (Kurt Cabain) [4:38]; Ein Gedi (D.Aharoni) [6:01]; The Mountain In G Minor [6:20]; Cadenza Fonopolis Formacja Nieżywych Schabuff - Dadada forte(i)pian(o) fortepian fortepian; Henning Kraggerud fortepian ciekawostki fotepian fraktal Francis Danby Francis de La Rochefoucauld Francis Wolff Franciszek Jerzy Kulczycki Franciszka i Stefan Themersonowie Francja Francoisa Couturiera Franja Frank Zappa Frans van Mieris the Elder (Starszy) Franz Kafka François Boucher François VI frazeologizm Fred Oldenburg fretles Freud Fryderyk Chopin Fundacja terytoria książki Fusell i Krauss Fête de la Musique G Gabriela Anders Waiting Gabriela Muskała Gabriel Lippmann Gala Dali Galileusz Gang Marcela Gary Burton Gazeta Wyborcza Gałczyński Gdańsk Gdańsk 2015 gdy kwitnie żonkil gdy mózg się starzeje Geetali Norah Jones Shankar Georgea Russella George Gershwin George Martin Georges de La Tour Georges Seurat Georges Urbain Georges_Seurat Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte Gerald Cleaver Gershwin gerzegorz turnau Giedroić Gilles Thibault Gintrowski Giorgio de Chirico Giorgione Giovanniego Moroni Giovanni Paola de Feminis gitara gitara basowa Cezary Konrad - perkusja gitary Gitary– Paul Jackson Giuseppe Torelli glejak Glenem Gouldem Glen Gould God Only Knows Goethe Golec uOrkiestra Gorges Seurat Gottland goły jak święty turecki Gra o tron Grass nie żyje Grażyna Draheim Grażyny Bacewicz Grechuta Gregoire Chamayou Grimm GrubSon grunt to zdrowie Grzech Piotrowski Grzegorz Ciechowski Grzegorz III Grzegorz Kwiecień Grzegorz Piotrowski – saksofonMarcin Masecki Grzegorz Tomczak Grzegorz Turnau Grzegorz Turnau – śpiew Grzegorz Wełnicki Gunter von Hagens Guro Nordengen Guro Nordengen tłumaczenie: Milena Skoczko Gustava Klimt Gustav Theodore von Holst Gustaw Mahler Gwendolyn Bradley Gérard Genette Géricault Górny Śląsk górski oskar góry góry wspisnaczka Głowy piwniczne H Habakuk feat. Muniek Hagar's Song recenzja Halina Wyrodek Halloween Hamburg) Hang Massive Hanna Banaszak Benefis Hans Andersen Hans Frank Hans Zimmer Harapollon Nilus harmonijka Robert Kubiszyn – kontrabas Harrisa Eisenstadta Septembera Harry Potter Harry Potter i Harry Potter i Kamień Filozoficzny Hector Berioz Helena Deutsch Helena Diakonova Helena Modrzejewska Helen Hunt Hendrix Henri Becquerel Henri Bergson Henri de Toulouse-Lautrec Henri Dominici Henryk II Henryk Majewski - trumpet Henryk Sienkiewicz Henry Marsh Henry Murray Hermione Lee Hernando Cortes Herofiloz z Aleksandrii Hertha Ayrton Hieronim Bosch Hieronymus Anthoniszoon van Aken Hilarego z Poitiers Hildegarda z Bingen Hili Plitmann himalaizm himalaizm zimowy to sztuka cierpienia Hiob Hipokrates Historia historia kobiet historia liczb Hogward Hokusai Katsushika Holandia Holland Baroque Holmfrida Holst planety Homo twist Miasto Kraków Horacio Lavandera Horowitz How to Train Your Dragon Hugo Steinhaus hulusi humanizm humor Huśtawki Hymn do Świętej Trójcy Ibrahim Maalouf i czytelnicy idiopatyczna odma opłucnowa Idres Shah Ignacy Jan Paderewski Igor Omulecki II Koncert fortepianowyB-dur op. 83 Johannesa Brahmsa Iiro Rantala Iiro Rantala - fortepian Adam Baldych - Skrzypce Asja Valcic - Wiolonczela Iiro Rantala New Trio Iiro Rantala String Trio II Wojna II Wojna Światowa IKD Ildefons Gałczyński ile waży skóra przeciętnego człowieka Imagine recenza i Marek Grechuta Immanuel Kant impresja Impresje i komenty impresonizm Imágenes (Music For Piano) Inga Iwasiów inspiracja Inspirujące książki instrumenty klawiszowe instrumenty klawiszowe; Krzysztof Pająk ---instrumenty klawiszowe instrumenty perkusyjne Instytut Radowy International Jazz Day Internetowy Klub Internetowy Klub Dyskusyjny Internetowy Klub Dyskusyjny Dyskusyjny [IKD+0] Internetowy Klub Dyskusyjny Dyskusyjny [IKD+2] Internetowy Klub Dyskusyjny [IKD+0] i Orkiestra na Zdrowie Irak. Piekło w raju recenzja Irena Curie Irena Curie na wojnie Irena Krzywicka Irena Santor Irene Joliot- Curie Irene Russo Irene Schweizer Iring Berlin irlandzkie whistle iskierki by 5000lib Istebna I Symfonia D-dur "Tytan" I Ty możesz słuchać muzyki klasycznej Iwaszkiewicz i wiedza I Wojna Światowa IX wiek Izabela Czartoryska Izabela Kastylijska Jacek Bończyk Jacek Dukaj Jacek Dukaj Lód Jacek Kaczmarski Jacek Kleyff Jacek Kozerski Jacek Malczewski Jacek Ostaszewski Jacek Wójcicki Jack DeJohnette Jack Lang Jackowski i Jopek Deszcz Jacob Karlzon 3 Jacques-Louis David Jacques Attali Jadwiga Helena Misel Jadwigi Sikorskiej jakie zwierze jest nieme jak inspirować jak mądrze czytać książki? O czytaniu jakość snu jak racjonalnie kupować książki jak się wyspać Jakub Lange Jakub Łysik Monika Krzysztofik Marta Grzebielucha Karol Kamiński jak umiera człowiek Jak umysł rośnie w siłę jak wytresować smoka jak wzmacniać wolę James Joyce James Slevin Jana II Doskonałego Jan Breughel (młodszy) Jan Brzechwa Jan Czocharski Jan Dantyszek Janek Gwizdala - bass Alan Pasqua - piano Peter Erskine - perkusja Jan Garbarek Jan Gondowicz Jan Gunnar Hoff Janina Wanda Grechuta Jan Kaczkowski Jan Kaczkowski cytaty Jan Kanty Pawluśkiewicz Jan Kanty Pawluśkiewicz Zbigniew Wodecki Anna Wojtowicz Jan Kochanowski Janne Clemence Wail Jan Ptaszyn Wróblewski Jan Sebastian Bach Jan Smoczyński Janusz Gajos i Magda Umer z najnowszej płyty Duety Janusz Gniadkowski Janusz Korczak Janusz Kozłowski Janusz Limon Janusz Mackiewicz Janusz Majewski Janusz Radek Janusz Zabiegliński Jan van Eyck Jan Vermeer Jan Vermeer van Delft Jan Wildens Jan z Czarnolasu Jan Zych Jar Chojnacki Jarema Stępowski Jarle Vespestad: drums Jarosław Iwaszkiewicz Jarrett Jarret w Kolonii 1975 rok jaskułke jaskółka Jasona Morana Jason Moran jazz jazz finski jazz jest jazz norweski jazz pianist jazz polski Jazz Sebastian Bach Jazz Tribute To Michael Jackson jazz w Finlandii jazz zagraniczny Jean-Édouard Vuillard Jeana Désiréa Gustavea Courbeta? Jeana Paula Jean de La Fontaine Jean de Roquetaille Jean Galbert Savage jedna jaskółka wiosny nie czyni Jeff Hamilton Jeff Tain Watts Jennifer Teege Jeremi Protas Jeremi Przybora Jeroen van Veen Jeroen van Veen – Pärt - Für Anna Maria Jeroen van Veen – Pärt - Für Anna Maria (2013) Jerzego Zawieyskiego i Tadeusza Gajcego Jerzy Bartz Jerzy Czech Jerzy Franciszek Kulczycki Jerzy III Jerzyk zwyczajny Jerzy Limon Jerzy Maksymiuk Jerzy Pilch Jerzy Stempowski Jerzy Sthur i Olgierd Łukasiewicz Jerzy Stępowski Jerzy Wasowski jest najważniejsza. Jezus Chrystus Joachim Kuhn Joakim Milder - tenor saksofon tenorowy Joanna Garycka Joanna Pollakówna Joanna Porazińska Joanna Sałyga--- Chustka. Joanna Szczęsna Joanna Szczęsna i Anna Szczęsna Joe Morello Joe Morrello Joey Baron Johana Necka Johann Christian Bach Johannes Brahms Johannes Diodato Johann Maria Farina John Clayton John Coltranie John Gage John Hawkes John Lennon John Lewis John Mandela John McLaughlin John Porter John Surman John Urry John Williams John Zorn Jon Christiensen Joni Mitchell Jon Schmidt Jopek Jorrain Lorrain Joseph Conrad Josiah Wedgwood Jowisz Joëlle Léandre Juian Tuwim Julia Hartwig Julian Maszyński Julian Sypniewski Julian Tuwim Juliusz Cezar Juliusz II Juliusz Machulski Juliusz P. Szeniawski Jung Jusepe de Ribera Just Kinds Justyna Steczkowska Jóhann Jóhannsson Józef Czapski Józef Czechowicz Józef Epifani Minasowicz Józef Pankiewicz Józef Peszka Józef Wokulski to Stanisław Wokulski? języczek u wagi języczek uwagi albo języczek u wagi język język a zawody język migowy językowo język polski język polski ciekawostki kabaret Kabaret OT.TO Kabaret Potem Kabaret Starszych Panów Kacper Stolarczyk Kacper Stolarczyk – gitary Kaczmarczyk Kaczmarski Kafka Kaja Nordengen Kaldi Kalina Jędrusik Kamil Łanuszka kampanie społeczne kanał kręgowy kanon kanon fantasy kanon jazzu kanon lektur polskich Karakter Karol Chłapowski Karol Dickens Karol Szymanowski Karol Wielki kaszleć czy kasłać Katarzyna Biedrowska; Marek Szymaszek; Paulina Grondys; Katarzyna Boni Katarzyna II Katarzyna Kolędy –-Zalewskiej Katarzyna Rokicka Katarzyna Rosicka--- Jaczyńska katastrofa w Czarnobylu Katowice Kawa Kayach Kayah Kazimierz Mikulski Keats Keith Jarret Keith Tester Kenny Drew - fortepian Paul Chambers - kontrabas Philly Joe Jonnes - perkusja Lee Morgan - trąbka Curtis Fuller - puzon Ketil Bjornstad Kevin Maurer kiedy skóra ma orgazm Kieślowski Kinga Baranowska Kinga Prais Klarnet klarnet basowy Klasyczna klasyczne korepetyce -w dobrym tonie. klasyka klawisze kltura Klub Pickwicka kląć jak szewc kobieta Kobieta z dzbanem Kobieta z Wagą kobiety kobiety i o kobietach kobiety w fantasy kobiety w nauce kod kulturowy Kod Leonarda da Vinci koktajl Kolia Piotrowski Koloseum Komeda Komplikacje. Zapiski chirurga o niedoskonałej nauce koncepcje dzieciństwa koncert Koncert pamięci Agnieszki Osieckiej w Opolu kondycja muzyki Kongres futurologiczny konik polny Konkurs Chopinowski KOnrad Mastyło konsekwencja w działaniu Konstanty Andrzej Kulka Konstanty Ildefons Gałczyński Konstantynopol kontrabas Kordowicz Kornel Filipowicz Kornel Makuszyński Kortarbiński Kosarzyska kosmos Koszula Śliwak Kot z Cheshire Kraków Kraszewski Krew Elfów Kristjan Randalu Kroke Kronika Theitmara Krupnicza 22 Krystian Zimerman Krystyna Czubówna Krystyna Janda Krystyna Janda Wariatka Tańczy Krywult Krzysztof Antkowiak Krzysztof Cezary Buszman Krzysztof Chodorowski. Krzysztof Herdzin - fortepian Krzysztof Kamil Baczyński Krzysztof Kiersznowski Krzysztof Komeda Krzysztof Korzeń; Krzysztof Kraska Krzysztof Kubiesa Krzysztof Napiórkowski Krzysztof Napiórkowski w Trójce Krzysztof Rutkowski Królowa Wiktoria Królowa Śniegu krążek międzykręgowy Ks. Jan Kaczkowski śmierć książka książka 2014 książka jako towar książka mówiona książka papierowa czy ebook co wybrać? książki książki fantasy książki o górach księcia Buckingham KSU kształtowanie nawyków która otrzymała członkostwo amerykańskiej Akademii Medycyny których doświadczeniem były stany depresyjne którzy chorują na astmę Kukuczka kula Kulikowska kultura kultura picia kawy Kurta Cabaina Kurylewicz Kvieta Legatowa Kyriakos Kalaitzidis L LA Lalka Bolesława Prusa Lao Tzu Larry Coryell Laurent Lemire L czyli 50 Lech Janerka Lech Jęczmyk legendy lekcje anatomii lekcje u Ophera Brayera lektury Leonard Cohen Leonardo da Vinci Leonardo Rauwulfa Leonard Slatkin Leon Fistek Leonid Shupik Le Radeau de la Méduse Leszek Aleksander Moczulski Leszek Kołakowski Leszek Możdże Leszek Możdżer LESŁAW i ADMINISTRATORR Let Her Go Leurent Lemiere Lew Soloff – trumpet Wolfgang Puschnig – saksofon altowy Andy Sheppard – saksofon tenorowy Gary Valente – puzon Carla Bley – piano Larry Goldings – organy Steve Swallow – bass Victor Lew Leśmian liczby Lifecycle Light Made Lighter Lisa Gerarrd list Listy Listy i inne Brewerie Listy i inne brewerie blog Liszt Literacka Nagroda Nobla literatura literatura górska literatura na popołudnie Live. Największe przeboje Lizzy Loeb l jak listy Lombard Londyn Lorentz Louis Armstrong L Turnau Lublin LUC Lucas van Uden. Ludovico il Moro Ludovico Sforza Ludwig Wittgenstein Ludwika VI Grubego Ludwik Filip Ludwik Pasteur Ludwik VII Ludwik XIII Ludwik XV ludzie ciało ludzi organizm ludzki organizm Lugwig Wittgensein Lukrecja Borgia Lukrecjusz Lula i Mariusz Pędziałkowie Lutosławski Lód Maaanam Kora Mac Maciej Garbowski Maciej Inglot--- akordeon; Błażej Chororowski---gitara basowa Maciej Kukuczka Maciej Magnuski – bas Maciej Maleńczuk Maciej Manguski Maciej Szczepański Maciej Słomczyński Maciej Zębaty madrygał Magdalena Kumorek Magnum Mahatma Gandhi Mahler Majewski -fortepian Majewski Robert Malajkat malarstwo malarstwo europejskie malarstwo holenderskie Malcolm Budd Malczewski Malwina Kulikowska Manet Manfred Eicher Manua Kea Manuel de Falla Nights in Spanish Gardens Mapplethorpe Marc Chagall Marcel Landowski Marcel Proust Marcin Dorociński Marcin Masecki Marcin Murawski kontrabas Marcin Pietraszewski Marcin Wasilew Marcin Wasilewski Marcin Wasilewski - fortepian Marcin Wasilewski - piano Slawomir Kurkiewicz - kontrabas Michal Miskiewicz - perkusja Joakim Milder - tenor saksofon tenorowy Marcin Wyrostek Marcin Zabrocki Marc O'Brien Marcus Miller Marek Bliziński - guitar Marek Grech Marek Grechuta Marek Grechuta i Band Marek Grehuta Marek Jackowski Marek Konrad Marek Moś Marek Napiórkowski Marek Napiórkowski - gitara Marek Niedziwiecki Marginesy Maria Antonia Josefa Johanna von Österreich Maria Antonina Maria Beiser Maria Bogucka Maria Curie Maria Curie emigrantka Maria Curie jako kochanka Maria Dębska Maria Farantouri Maria Magdalena pokutująca Marian Eile Marian Eile- Kwaśniewski Maria Orwid Maria Peszek Maria Peszek i Foks Maria Peszek i Foks Był sobie król Maria Salomea Skłodowska - Curie Maria Skłodowska Curie Maria Skłodowska Curie na wojnie Maria Szyszkowska Marie Mordingrer Mariusz Szczygieł Marjane Satrapi i Vincenta Paronnaud marka markizy de Pompadour Mark Owen Markowie Czuryłło i Grechuta Marsjasz i Apollo Marszałek Marta Górnicka Martha Argerich MARTIN TINGVALL Mary Corinna Jacobi z domu Putnam Maryna Barfuss Maryna Barfuss- Turnau Marzena Michałowska Massner Mateen Matejkę Mats Eilertsen: double bass Matt Brewer Matt Brewer --- bass Gerald Cleaver --- perkusja Yaron Herman --- piano Maur Maurice Fleuret Maurice Herzog Max Brod mała zmiana mała zmiana powoduje dużą zmianę Małe Curie Małgorzata Górnisiewicz Małgorzata Niemirska Mały Książę Mecz Poetycki 2015 Medyceusze medycyna medytacja Mehoffer melancholia Melisa meloreytacja Melvin B. Tolson miasto Mich & Mitch and Zbig łodeggy Michaela Franksa Michael Benita Michael Foucaut Michael Wollny Michaił Afanasjewicz Bułhakow Michal Miskiewicz Michal Miskiewicz - perkusja Michał Michał Anioł Michała Urbaniak Michał Bajor Michał Karol Szymanowski Michał Kuźmiński MichałLitwiniec Michał Nestorowicz Michał Strąkow Michał Tokaj Michał Urbaniak Michał Zabłocki Michał Łanuszka Michel Foucault Michel Petrucciani - fortepian Michel Serres Microsoft Mieczysław Karłowicz Mieczysław Kosz Miejsce kobiet jest na górze Mieszko I Mike Stern Mike Stern - gitara elektryczna Mikołaj Rej Mikołaj Tulipan Mikołaj z Radomia Mikromusic Milan Kundera Milena Jesenská Miles Davis minimalizm minimalizm w muzyce Mini wykłady o maxi sprawach. Trzy serie.Leszek Kołakowski Mira Zimińska-Sygietyńska Miron Białoszewski Miroslav Vitous Misha Alperin Miskiewicz -perkusja.Zamyślenie recenzja Wojciech Majewski Miss Williams Mitch & Mitch Mit Erigone mity mity na temat pozytywnego myślenia mity rozwoju osobistego Miuosh & Skrzek MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JAZZU./INTERNATIONAL JAZZ DAY Międzynarodowy Dzień Jazzu Międzynarodowy Dzień Kawy Międzynarodowy Dzień Tańca Mme Lemaire Moje córki Krowy moje doświadczenia moje życie bez cukru mol smutek Monika Borzym Moniuszko Monk Montaigne more Morrie Schwartz motywacja motywacje działań Movements In Colour mpd Muchy Munk Munyungo Jackson – Mustafa Pasza muuzyka popularna muz: Zygmunt Konieczny muzyka Muzyka - Grzegorz Turnau muzyka etniczna muzyka filmowa muzyka klasyczna muzyka koncepcyjna muzyka polska muzyka popularna muzyka poważna muzyka rozrywkowa muzyka we Francji muzyka we Włoszek muzyka wielogłosowa muzyka zagraniczna muzyka świata Myslovitz myślenie jednak boli mój budżet mózg mózg człowieka Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd Kaja Nordengen Młodość na co zmarł Bolesław Prus Na co zmarł Grass na co zmarł Ornette Coleman na co zmarł Stefan Żeromski? nadgryzione jabłuszko nadworny skrzypek Ewy Demarczyk nadzieja Nagroda Nobla Nagroda Nobla 2014 rok Nahuatl najcięższa książka świata najlepszy pojazd XIX wieku największy organ w ludzkim organiźmie najwyższe najważniejsze dokonania na marginesie Na motywach kołysanki Janiny Porazińskiej pod tym samym tytułem.Reżyseria i animacja Tytus Majerski Napoleon Bonaparte Napoleon III Narodowe czytanie Narodowe czytanie Lalki narracja Narrenturm Natasza Czermińska Natasza Czermińska recenzja nauczanie nauczyciel nauczyciele nauczycielka nauka nauka języka co wzmacniać nauka języka popularne błędy nawyk nawyki czytelnicze. Na wyspach Bergamutach Neil Larsen Nelly Ternan neologizm nerw przeponowy New Series NeXT Niccolo Machiavelli Nicola Chiaromonte Nicolaes Eliaszoon Pickenoy Niech Żyje Bal nie każdy potrafi się przewrócić Niemiecka Curie niepełnospraność niepełnosprawni niepełnosprawność niepełnosprawność Prousta niesprawiedliwość Nietzche Nietzsche nie w pełni sprawność Niezależna Oficyna Wydawnicza Nowa niezgoda Niełatwy dzień nie żyje Ginter Grass nigdy mi się nie uda Nighthawks Nike Nikola Sellmair Nikołaj Karamizyn Nils Petter Molvaer Nir Felder No Easy Day Nohawica Norah Jones normy językowe North Cape Notatki notatki na mankietach notatki na marginesie notatki z wykładów nowoczesny marketing nowy album Grzegorza Turnaua nowy cykl Nowy Rok Nowy Ślad Czarnych Stóp nuda nu jazz O.S.T.R obalanie mitów obalanie mitów na temat Marii Skłodowskiej Curie o bibliotece o bieganiu o blogu obraz obrazy Obscura Obwieszczenie obyczaje obój ocannon’s World o chodzeniu o ciszy Octave Feuillet oczekwania o czytaniu Oda do radości Oda Dytrykówna. Odczuwanie architektury Odkrycie NASA odniesienie do baśni odprężenie odznaczenia Office International d'Hygiène Publique. o grzebieniu ogłoszenia Ogłoszenie o głupocie ohn Summerson o jazzie o języku o kleks oko o książce o książkach Olaf Tryggvason Olga Boczar Olga Boznańska Olga Tokarczuk Nike 2015 o mężczyznach o nudzie Opole Opole 1997 opowieści dla dzieci Opowieści o Pilocie Prixie Opowieści z Ziemiomorza opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście o prokrastynacji o przypominaniu opór w rozwoju Orchestre National de Lyon orkiestra orkiestra: BBC Symphony Orchestra z towarzyszeniem chóru kobiecego) Adrian Boult orkiestra AUKSO Orkiestra Dni Naszych Ornette Coleman Ornette Coleman zmarł Orygenes Orzechowski oseph Conrad o siekierze osoby chore na SLA Osoby Głuche Osoby Niedowidzące Osoby Niewidome osoby z niepełnosprawnościami OT.TO Otto Hahn Owidiusz o wyobraźni o władzy o zapominaniu o zmianie Ołówek recenzja pacyfizm palec palimpsest Palle Danielsson - kontrabas Pamiątkowe rupiecie Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera Pan Herbatka Pan Kleks papier Parker Paryż pasja Passaggio Patch Adams paternalizm Patrice Moret Patricia Molly Clapton Patti Smith Paula Cole Paul Anka Paul Appell Paul Auster Paul Celan Paul Desmound Paul Emil Breitenfeld Paulina Braiter Paul Langevin Paul Éluard Pawerewski Paweł Krawczyk) - 4:37 05. Message in a Bottle (Sting) - 7:36 06. Sleep Safe and Warm (Komeda) - 6:55 07. Three Reflections (Wasilewski) - 8:33 08. Still (Milder) - 6:45 09. Actual Proof (Hancock) - Paweł Krawczyk) - 4:37; Message in a Bottle (Sting) - 7:36; Sleep Safe and Warm (Komeda) - 6:55; Three Reflections (Wasilewski) - 8:33; Still (Milder) - 6:45; Actual Proof (Hancock) - 6:06; Largo (Ba Paweł Smoleński Paweł Wszołek Peredy y Salgado Pergolesi perkusja Perkusja– Paulinho Da Costa Piano Perpetuum Persepolis Perły i Łotry Peter Erskine Peter Gabriel Peter Paul Rubens Pete York - perkusja Pewność Philip Zimbardo Phil Knight pianino pianino ciekawostki pianist piano Piano Guys piano Larry Koonse Piano Man 1973 Piano Works II - Ringing The Luminator Picasso Picasso Kobieta niosąca chleb Pieere Bordieu Piere Soderi Pierre Boudieu Pierre Bourdieu Pierre Curie pierwsza kobieta pigułka dzień po pijany jak szewc Pina Bausch Pinelo piosenka finałowa piosenka literacka Piotr Curie Piotr Czajkowski Piotr Fronczewski Piotr Frączewski Piotr i Maria Curie Piotr Millati Piotr Paleczny Piotr Pustelnik Piotr Skrzynecki Piotr Szczepanik Piotr W. Cholewa Piotr Witkowski pismo Breila pisz na berdyczów co to znaczy Pitagoras Pitagoras z Samos Piwnica pod Baranami Pixar piękno piętnaście pianistów pianistek jazzowych Place de la Concorde Planet of Exile pleonazm Pliniusz Starszy Po co czytamy? początki polifonii podania podatek od linków Pod budą Pod budą Sikorowski & Turnau podróż Pod światło poeta poezja pogoda pod psem pokój polityka polon Polska Polska wygrywa Euro 2016 Polskie Radio polski jazz Poniedziałkowe dzieci pop Po pierwsze nie szkodzić. Opowieści o życiu Pora Umierać Porter Porwanie córek Leukippa posiłek postacie kobiet Powiedziała mi Maria Antonina powołanie Powstanie 44 pozytywizm pozytyw na dzisiaj prawa człowieka prawa kobiet prawda ciekawsza od fikcji Prawo do... problemy ze stawem żuchwowo skroniowym proces edukacyjny proces rehablitacji produkcja Program 3 Polskiego Radia programowanie; Tomasz Dominik--- bębny; Maciej Mąka--- gitary; Janusz Baka--- konsoleta; Prust Pruszyński i S-ka Przebudzenie Przejęzyczenie Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie Przemek Dyakowski - saksofon Przemysław Bluszcz Przemysław Dyakowski Przemysław Raminiak - fortepian Maciej Grabowski - bass Krzysztof Gradziuk - perkusja przepona Przestrzenie Banacha Przestrzenie i zaułki Przyboś przypowieść o stole Przysłowia nie są mądrością narodów Prószyński i S-ka psychologia psy w języku Ptaszyn Pustka w domu pyknodysostoza kto chorował pytaj_ni[c]k pytania pytanie pytanie o myślenie pytanie o niemyślenie Pyteasz płyty Queen Quiet Letters Quinto Libro Di Madrigali- Gesualdo rackę napisałam rad radio radioaktywność Radiohead radość Radziwiłłówna Rafael Santi Rainer Maria Rilke Raj Ralph Greenspan Ralph Towner Randy Brecker Randy Brecker - trąbka Nir Felder - gitara elekryczna Bob Franceschini - saxopfon Sergio Vallin - gitara elekryczna Elliot Mason - puzon Lizzy Loeb - wokal Randy Pausch Raymond Queneau Ray Tomlinson Raz Dwa Trzy realizm recenja recenzja recenzja albumu recenzja filmu recenzja książki recenzja Meditatus recenzja płyty recenzja płyty A miało być tak dobrze Recenzja płyty a miało być tak pięknie recenzja płyty muzka polska recenzja Świat Dysku recenzje recenzje książki recenzje płyty recepta na słomiany zapał reenzja reenzja albumu. reflekcja reguła śrubokręta rehabilitacja funkcjonalna Reinman z Bielawy relaks relaksacja religia Rembrandt Remembrance Rencenzja Rene Laennec Renesans Renesans i krew Renoir reportaż Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta Reynaldo Hamn reż. Piotr Trzaskalski Richarda P.Feynmana Richard Feynman Richard P Feynaman Robert Clark Robert Kasprzycki Robert Luty perkusja Robert Majewski Robert Majewski - trabka Robert Proust rock rocznica blogowania rocznica blogu rocznica śmierci Witkacego Rodolphe Lindt Rodowicz Rodrigo y Gabriela rodzina muzyczna Roentgen Rogers Covey-Crump rok czasu rola lidera rola reportera Roman Jacobson romans Rosja Route 66 rower rower ciekawostki Royal Quartet ROYAL STRING rozkwit gaworzenia rozmowy rozrywka rozważania o diecie rozwój rozwój dziecka rozwój inaczej rozwój mowy rozwój osobisty rożen rożno Rubens ruch ruch to niezależność Rudyard Kipling najmłodszy laureat Nagrody Nobla Running Running Jacob Karlzon Rusell Russell Ferrante Ryczace Dwudziestki Ryczące Drake Ryszard Krynicki Ryszard Lwie Serce rytm rytuał rzecz o Stanisławie Wokulskim rzeźba Rzuć to wszystko co złe równość saga Saga o Wiedźminie Saint Simona saksofon saksofon tenorowy Salvador Dali Sambbor Dudziński samobójcza śmierć samobójstwo samobójstwo Witkacego Samuel Johnson Samuel Rohrer Sandor Maraja Sandra van Veen Santiago de Compostela sapka Sarah Bernahardt Saturday Jazz Pianist Saturday Panist Jazz Saturday Pianist Jazz Saturday Pianist Jazz Michael Petrucciani Savante Arjemius saxofon Scott Elliot Fahlman SDM Sea recenzja Sebastian Erard Sekrety Morza Sekrety Morza recenzja Seksmisja sen sen kawalera z różą sereotypy Sergio Vallin. sfera Sfera Szeptów sfurmato Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band – tytuł płyty zespołu The Beatles Shaikh ash-Shadhilem Shigeru Umebayashi Shoe Dog: A Memoir by the Creator of Nike Siddhartha Hermann Hesse Siedem nowych planet siekiera Sierpiński Sierżant Sigmunt Freud Sigurd Rascher silna wola Silvestri Simone de Beauvoir Simon Marius Simon Phillips Simple Acoustic Trio Siostry Panas sir Wiliam Crookes Siula Grande Skrzek skrzypce skuteczny sposób na prokrastynację skutki katastrofy w Czarnobylu skąd choinka skąd pierniki skąd się wzięło Skłodowska --- Curie SLA Slavenka Drakulić Slawomir Kurkiewicz Slawomir Kurkiewicz - kontrabas smarkaty Smolik smutek Smutna historia Szału smutne życie psa Sofokles Sokrates solar system solo piano. Sonety Sonnige Stube Sopot Sparta spinacz spokój sposoby słuchania muzyki Spotkanie z Marią sprzeczność Stanistaw Witkiewicz Stanisława Celińska Stanisława Ryster Stanisław August Poniatowski Stanisław Baczyński. Stanisław Barańczak Stanisław Barańczak nie żyje Stanisław Barańczak poezja Stanisław Hadyna Stanisław Ignacy Witkiewicz Stanisław Jerzy Lec Stanisław Jopek Stanisław Jopek i Zespół Pieśni i tańca Mazowsze Stanisław Lem Stanisław Przybyszewski Stanisław Soyka Stanisław Strójwąs Stanisław Witkacy Witkiewicz Stanisław Wokulski Stansiław Soyka stan zdrowia Stare Dobre Małżeństwo Starość status kobiet status mężczyzn stawanie się staw żuchwowy skroniowy Steen Eiler Rasmussen Stefan Banach Stefan Garczyński Stefania Baczyńska Stefania Wilczyńska Stefania Zieleńczyk Stefan Kudelski Stendhal Stendhala Stenson Bobo Stephen Hawking Stephen William Hawking Steve Gadd - perkusja Steve Jobs Steven Harrold Steve Swallow Steve Woźniak Storråda Strachy na Lachy Zimne dziady listopady Straight Story RGG recenzja strarta Strzeż się tych miejsc... Klaus Mitffoch Studio Agnieszki Osieckiej styl życia substantia reticularis sufrażystka Super Book Susan Sontag Susie Ibarra Swen Widłobrody Swietłana Aleksiejewicz Swietłana Aleksijewicz Sygryda Storråda Sylvie Courvoisier sylwetki sylwetki kobiet sylwetki mężczyzn symbolizm symbolizm w polskim malarstwie synestezja syntezator – Russell Ferrante Szalony Język Polski szczelanie w szczęce Szczęście czy fart Szereg Fouriera Szewczyk Ola Maurer Piwnica pod Baranami szewska pasja sześciostrunowa altówka Sześć światów Hain szkice Szkoła Notre Dame Sztuczne Fiołki sztuka sztuka absurdu sztuka i absurdy Sztuka kultura sztuka o której można dyskutować sztuka składania życzeń sztuka ulicy Sztuka Wolności Sztuka zwycięstwa sztuki wizualne Szubert szybkie śniadanie Szymanowski Karol Szymborska Szymon Kataszek Szymon Ludwik Kamykowski--sax Szymon Madej Szymon Stochniol Katarzyna Baczewska Aleksandra Urbańska Jarosław Marzec Szymon Zychowicz Szymon Zychowicz 2014 sł. Józef Czechowicz sł: Bolesław Leśmian Słaek Jaskułke Sławek Jaskułke sławne osoby sławni Polacy Sławomir Mrożek słodkie życie Słonimski Słowacki słowiański kołtun słowiańszczyzna Słowo las znaczy świat słowo o termitach Tadeusz (Boy) Żeleński Tadeusz Boy Żeleński i tłumaczenie Marcela Prousta Tadeusz Dziedzic Tadeusz Gajcy Tadeusz Kalinowski Tadeusz Kożuch Tadeusz Mieczkowski Tadeusz Nowak Tadeusz Pruszkowski Tadeusz Sygietyński Tadeusz Zawieyski Tadeusz Łomnicki Tadeusz Śliwiak Tadeusz Żeleński Boy take five Tales z Miletu tantasy Tatarak Tea book tag Tears in Heaven Tea Time Boogie teksty kultury Zachodu Tennesee Williamsa Tenor: Steve Davislim tenor saxophone Teoria Wszystkiego recenzja Teresa Kotlarczyk Terri Lyne Carrington Terry Prachett tey THE the Beatles The Coln Concert The Dispossesed The Girl In The Other Room recenzja The Hilliard Ensemble The Left Hand of Darkness Theloniousa Monka The Old Woman The Penitent Magdalene The Riddle (Nik Kershaw) cover The Swingle Singers The Wisdom Paradox: How Your Mind Can Grow Stronger As Your Brain Grows Older The Word for World is Forest Thich Nnat Hanh Thomasa van der Wilta Thomas Couture Thomas de Keyser Thomas Transtomer Thomas Wyck Thrill Box recenzja Théodore Géricault Tim Burton Tingvall Trio Tischner Tobias Donner i Willem de Gee to co chciałabyś wiedzieć o budżecie to co chciałbyś wiedzieć o planowaniu budżetu to i owo językowo Tokaj tom 6 Tomasz Cichocki Tomasz Cichocki Zew Oceanu Tomasz Mann Tomasz Stanko i New York Quartet Wislawa Tomasz Stanko — trąbka Bobo Stenson — piano Anders Jormin — kontrabas Tony Oxley — perkusja Tomasz Stań Tomasz Stańko Tomasz Stańko trąbka / David Virelles fortepian / Thomas Morgan – kontrabas / Gerald Cleaver – perkusja Tomasz Szukalski - saksofon Tomek Mackiewicz Tomek Sowiński - perkusja To mit Tommy Crane - drums. tom pierwszy Trylogii Husyckiej Tom Waits tonacja Toni Morrison Tord Gustavsen Tord Gustavsen: piano Tord Gustavsen Trio Tore Brunborg: tenor saxophone Tornebladh Touch & go - straight to number one Toulouse lautrec Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych tożsamości tożsamości społeczne Traktat o życiu. Myśli wybrane. Czesław Miłosz traktaty muzyczne trecento trenerstwo trio Trio in Tokio Troosta Trulsa Morka truncus cerebri trzy szybkie Trójka trąbka Trąbka – Scott Wendholt tulipan tulipanologia Turnau Tuwim Twierdza Szyfrów Tycjan typuję zwycięzcę tłumaczenie tłumaczenie: Przemysław Bieliński tłumaczenie: Stanisław Kasprzysiak U.S. Route 66 U. T. Gandhi perkusja ubóstwo uczenie uczenie języka migowego uczenie się udział kobiet w wojnie Ujejski układ słoneczny Ulisses Ulla Lindquist umarł ks. Jan Kaczkowski Umieranie una hirunda non facit ver uniwersalność uniwersum Uno momento mortis Upadek Ikara uprzedzenia URK urodziny Karola Wielkiego urodziny Mikołaja Kopernika urodziny Stanisława Lema Urodziny Wisławy Szymborskiej Urodziny Witkacego Urodziłem się pewnego błękitnego dnia Urodziłem się pewnego błękitnego dnia, Daniel Tammet, Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera Ursula K. Le Guin Ursula Le Guin Urszula Dudziak USA ustanowienie Nagrody Nobla Uszkodzenie Rdzenia Kręgowego Valdemar Eiberg Valery var. 4:14; varia Vassilis Tsabropoulos Vassilis Tsabropoulos fortepian Velazquez Vermeer V Hauy Viera Brandes Vijay Iyer Vilhelm Hammershøi Vincent Peirani akordeon Vincent van Gogh Virginia Woolf Virginii Woolf Vladyslav Sendecki Volodos in Vienna Voytek Kurtyka Wacław Krupińsk Wacław Krupiński Waits Walden Pągowski Waleria Maria Gardowska Wally Berg Walter Isaacson Walther von der Vogelweide Walt Whitman Wanda Rutkiewicz waria Warszawa Wat Werner Herzog Wesele Wyspiańskiego i Marek Grechuta Whileman Whistlers Mother wiara wiara we własne siły wibrafon wieczko skroniowe wiedza praktyczna wiedźmin Wiedźmin opowiadania Wiedżmikołaj wieki średnie Wiek męski wiek XIX wielbłąd Wielka Gra Wielka Msza h-moll wielogłosowa muzyka Wiersze zebrane Barańczak wierzę w wiedzę wieszać na kimś psy Wiesz może jak to się dzieje Wiesław Dymny Wikingowie Wilhelma VI Orleański Wilhelm Conrad Röntgen Wilhelm IX Trubadur Wilhelm Sasnal Wiliam Harvey William H. Macy William Szekspir Will Rogers Wincentyna Karska Windows Waltz wiolączela Wisława Wisława Szymborska Wisława Szymborska Nobel Wisława Szymborska rocznica śmierci Witkacy Witkiewicz Witold Lutosławski Witold Lutosławski wcale nie jest za trudny Wit Stwosz Wittgenstein wizyta w kawiarni w jaki sposób chodzi człowiek w jaki sposób się rzyga w krzywym zwierciadle W malinowym chruśniaku Wocjech Orliński. Lem. Życie nie z tej Ziemi w oczekiwaniu na nowy album Grzegorza Turnaua Wojciech Kamiński Wojciech Kassa Wojciech Kukuczka Wojciech Majewski Wojciech Malajkat Wojciech Młynarski Wojciech Młynarski nie żyje Wojciech Tochman Wojciech Waglewski Wojciech Zabłocki wojna Wojna nie ma w sobie nic z kobiety wokal; Gabor Bolla - saksofon; Andi Kissenbeck - organy Hammonda; Wolfgang Schmid - kontrabas; wokal; Torsten Goods - gitara Wokulski w Paryżu Wolna Grupa Bukowina Wolowiec Woman reading a letter Woz w popiele wrażenia Wskrzeszenie Łazarza wspomnienia Wspomnienia twórcy Nike współczesność Wszystkie kobiety Mateusza recenzja Wybór i układ Joanna Gromek - Illg wychwalanie idei miłości dworskiej wycieraczki samochodowe Wydawnictwo Literackie Wydawnictwo lNaukowe PWN Wydawnictwo Znak Wydziedziczeni wykłady wynalzaki wyobraźnia wypadki w górach wyróźnienie wytwórnia ecm wywiad wyzwania wyzwania blogowe wyścig wyścig z Messnerem Wyśpiewam Wam wszystko wzór wątp wątpliwości wątroby nie omamisz wątroby nie oszukasz Wędrówka Władysław Broniewski Władysław Halik Władysław Reymont władza Włochy Włodek Pawlik Włodzimierz Korcz Xawerego Dunikowski XI XIV wiek Yapa Yaron Herman Yaron Herman - piano (Steinway D Yuan Mei zabawa zabawa blogowa zaburzenia ze spektrum autyzmu Zaczarowana świątynia zadanie zagadki Zakazany owoc Zakopane Zamość Zapatrzenie. Myśląc o malarzach zapowiedź nowego cyklu Zarycki zarządzanie stresem zasypywać gruszki Zawinul Zbigniew Herbert Zbigniew Jaremko Zbigniew Konopczyński - trombone Zbigniew Mikolejko Zbigniew Namysłowski Zbigniew Paleta Zbigniew Preisner Zbigniew Raj Zbigniew Wodecki Zbigniew Wodecki nie żyje Zbigniew WodeckiPiwnica pod Baranami z czego biorą się zakwasy? zdrowie Zdzisław Beksiński Zeeman zejść na psy Zenon Jaskuła Zespół Aspergera Zespół Pieśni i Tańca Śląsk zielono mi Ziemie obiecane recenzja płyta 8.04.2014 r Ziemiomorze Ziemiomorze recenzja Zmarł Stanisław Barańczak zmiana zmiany znane osoby znane osoby chore na dusznicę znani z notatek na marginesie Zofia Ameisenowa Zofia Komedowa Trzcińska Zofia Zaleska z przymróżeniem oka. zrozumieć Franciszka zwątpienie zwątpiwnie Zycha Zygmunt Bauman Zygmunt Freud Zygmunt Freud a Proust Zygmunt Grechuta Zygmunt Konieczny Zygmunt Stary Zygmut Freud Zygmut Konieczny Złota dama złoty czekan [a]Varia [IKD3] [Klasyczne korepetycje-w dobrym tonie]. [Zarys Édouard Manet Ólafur Arnalds ósma część Harrego Pottera ósmy marca Ćwiczenia z utraty ćwiczenia Łanuszka. muzyka Łapiński Łucjan Paprocki Łukasz Małecki Łukasz Nicpan Łukasz Simlat Łukasz Stasiak łumacze ( Stanisław Barańczak Śląska Orkiestra Kameralna Śmierć na pięć Śmierć Witkacego Średniowiecze Świat Dysku Światowy Dzień Jazzu. Światowy Dzień Ksiażki i Praw Autorskich Świat Rocannona" Święto muzyki Świętosława Święty Augustyn śmarczeć śmierci i neurochirurgii śmierć śmierć Anki śmierć słońca śmierć w górach śpiew śpiew) Dorota Miśkiewicz: śpiew; Robert Majewski trąbka fluegelhorn Mariusz Pędziałek; Maryna Barfuss; Cezary Konrad -perkusja Robert Kubiszyn: akustyczna gitara basowa śpiew Dorota Miśkiewicz - śpiew Marek Napiórkowski - gitara Kacper Stolarczyk - gitary Maciej Magnuski - bas Daniel Kapustka - perkusja Marek Niedźwiecki - konferansjer śpiki św. Odilon św. Tomasz świadectwo światło niebieskie a sen święty Ambroży biskup mediolanu Żenia Zielińska Życzenia Życzenia wielkanocne żałoba że chodzisz? że ubywa nam wzrostu wraz z wiekiem że wykorzystujemy 10% możliwości swojego mózgu życie życie jako marketing życie z doświadczeniem niepełnej sprawności αυτονομία Михаил Афанасьевич Булгаков

Archi_walium:Ale to już było…

[Komentowanie]

Na tym blogu obowiązuje netykieta.
Zwracamy się do siebie po imieniu.
Autorka nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi współuczestników i współuczestniczek dyskusji, opinie są prywatną kwestią Autorów i Autorek.

Nie liczę godzin i dat.

Kwiecień 2015
Pon W Śr C Pt S N
« Mar   Maj »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

zBLOGowani

Tu także jestem:
zBLOGowani.pl