97.Krótko o tańcu.

Nie chodzi o Terpsychorę, czy  dance macabre, choć dance ma sens. Daj szanse Dance dance. You can dance! Nie chodzi o chodzenie (i biadolenie), ale i o ruch, o takt, (nie tylko o kulturę i nie o kulturę bakterii)…Nie chodzi. Nie siedzi, ba, nie leży również o flow. Flow to akurat płynie! Płynnie  o ruch (właściwy, może być wolny szachowy)… Tak, tak wiem, i Mistrz Polikarp ze śmiercią rozmawiał.

Nie, nie, nie tylko wariatki tańczą.

[Wariatka tańczy, Krystyna Janda].

Wszystko co piękne jest przemija, dlatego może i ratunkiem jest taniec?  Ruch śniący o zapomnieniu. Czy tańczyć tak jak zagrają? Taniec jak sen, tyle że na jawie (nie chodzi o nie mitologiczną wyspę). O tańcu pisano wiele, niezależnie od epoki, dat, czy będzie to antyczne odwołanie do muz (a zwłaszcza do jednej), średniowieczny  lęk przed śmiercią, romantyczne nawoływanie wieszcza Adama Kochajcie się! Godzi Młodych, Starych, Otyłych, Pięknych, Brzydkich, Bogatych, i Ubogich, polonez (i nie chodzi tu o rządzę motoryzacyjnych nowinek). Reymont w swoim sztandarowym dziele dokonał niemalże klasyfikacji tańców. Wiemy także jak brzemienne było w skutkach najsłynniejsze w Polsce Wesele. A Mrożkowskie Tango? Nic nie ma wspólnego z Tangiem Nadziei Leszka Aleksandra Moczulskiego, które też nie jest optymistyczne w wymowie. Ależ, porzućmy literaturę, jeśli sztukę rozumiemy/czytamy jako działanie to taniec jako swoisty akt performatywności gestów do przyglądania się nadaje się idealnie.  Pina Bausch niemiecka choreografka, choć można nie zgadzać się z jej patrzeniem na świat, nie sposób pominąć jej dorobku mówiąc o tańcu, zwłaszcza współczesnym. Pozostaje pytanie, które aktualne jest nie tylko w Międzynarodowym Dniu Tańca, czy ów nie jest przypadkiem fikcją percepcyjną? Marzeniem o szczęściu, złudą nieśmiertelności, zdrowia, piękna, młodości… Weselmy się i radujmy dziś. Przynajmniej, bo przecież to Międzynarodowy Dzień Tańca. Złudne jest szukanie namiętności zapomnienia, ale można próbować…Krok po kroku. Dzień po dniu.

4 myśli na temat “97.Krótko o tańcu.

  1. A jak pięknie w sanatorium potrafią tańczyć Tarczyca z Cukrzycą, Demencja z Udarem, Zawałowiec z Gośćcem, Trzustka z Wylewem. Tyle szczęścia i tyle radości bez choreografa nigdzie nie spotkasz. Pozdrawiam.

    Polubione przez 1 osoba

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s