(11/30). jezcanI(#iskierki).

[żarówka ze szklaną bańką, źródło zdjęcia]. #BoŚwiatJestCiekawy!

Ludzkie oczy nie zmieniają rozmiaru od urodzenia.

Żebra- w trakcie oddychania- poruszają się pięć milionów razy w ciągu roku. Ależ, ależ. Nie o tym.  Nowe badanie podważa teorię, wedle której mózgi osób dorosłych przestają wytwarzać nowe, świeże, nie śmigane neurony. Dziś już wiadomo, że czynność ta nie ustaje, aż do śmierci, jeśli nie jest zakłócona procesem chorobowym.

Badacze z Uniwersytetu  Columbia przebadali mózgi dwudziestu ośmiu zdrowych ludzi, którzy zmarli nagle między czternastym a siedemdziesiątym dziewiątym rokiem (swojego życia).

[Schemat przedstawiający lokalizację hipokampu w  mózgu ludzkim, Gray- źródło fotografii].

Przeprowadzone badania pozwoliły na obalenie mitu, że mózgi należące do osób starszych dysponują podobną do osób nastoletnich wytwarzania tysięcy nowych neuronów, z komórek   prekursorowych* w hipokampie (Róg Amona Cornu Ammonis). U taksówkarek i taksówkarzy pracujących w Londynie, gdzie sieć ulic jest bardzo gęsta, jego rozmiar jest większy, niż u przeciętnego człowieka, nie pracującego w tym zawodzie.

To te, swoiste tkankowo komórki macierzyste występują one  w narządach osób dorosłych,pozwalają zregenerować się tym narządom. Hipokamp („konik morski”) to części mózgu, której prawidłowe działanie niezbywalna jest dla funkcjonowania pamięci, kojarzenia, gromadzenia wspomnień sensu largo pamięci, emocji i procesów poznawczych.Jeśli chcecie, to napiszę coś więcej o koniku morskim.

 

Zadanie dla Chętnych.

Zrób coś dobrego dla swojego mózgu, coś małego, a skutecznego. Naucz się ulubionego wiersza na pamięć, dla przyjemności. Umyj zęby niedominującą ręką.  Baw się tym.

#iskierki

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s