(630). Szybko. Szybciej. Za szybko?

Pamiętasz te chwile wyczekiwania? Pachnące albo igliwiem i pomarańczami, albo tymi minutami, które dzieliły Cię od zmiany, wielkiej zmiany, przynajmniej tak się wydawało, a może, i czasami tak było, w te dni, wyczekiwania urodzin, rozdawania cukierków, w klasie, domówek, kogo zaprosić, nie zaprosić, no i poszukiwania prezentów. Dzisiaj wszystkie rytuały tracą na znaczeniu, a może nie tyle, co przyporządkowane są do czasów zaprzeszłych. Kiedyś dawanie prezentów było proste, laurka, walentynka, komplet kosmetyków, a potem? Książka, płyta… A potem? Czas, bez przeszłości i przyszłości. A potem z bagażem zdarzeń, dat, i tego co było niepewność tego co i jak w błędzie.

***

Niektóre prezenty są wyczekiwane, wymuskane, wymienione, jak i te dawane z zaskoczenia, z wytęsknienia i… Niechciane. Niechciane. Co robisz, z tymi ostatnimi?

[Tak samo, Pod światło, Pomaton Emi 1993, źródło].

Przepis na kawę, czasami korzenną, a czasami przyrządzoną najzwyklej. Solo. Bez mleka i cukru. I nachłodzą mnie takie oto myśli:

Pierwsza:

Istnieją dwa sposoby na łatwe prześliźnięcie się przez życie: wierzyć we wszystko lub wątpić we wszystko. Oba chronią nas przed samodzielnym myśleniem.

[Alfred Kobrzycki].

Druga:

Prawie nikt nie naprawia zepsutych sprzętów. Nie ma osób, które kiedyś nazywało się złotymi rączkami, zepsuć i wyrzucić, jakie to łatwe, o ile nie pyta się o pojemnik właściwy, oczywiście. Czy z ludźmi jest tak samo? Niekoniecznie starszymi, seniorkami, czy seniorami, które, którzy przecież nie wejdą tak szybko po schodach, nie przejdą na zebrze, czy wielokrotnie mija się taką personę i myśli: moja starość nie będzie tak wyglądała? A co właściwie teraz robimy, by tak właśnie nie wyglądała? Nic, albo bardzo, bardzo niewiele. I co kryje się pod owym tak nie będzie wyglądała? Czym charakteryzuje się polska starość, i czy możemy o takowej mówić? Najchętniej, jakąkolwiek ogląda się z daleka, i to jeszcze przez dziurkę od klucza. Niestety. Powiem tak, jeśli iść tym właśnie kluczem, od tych właśnie drzwi, nasza starość może wyglądać o wiele, wiele gorzej. Nie wiemy bardzo często jaką twarz ma owa: starość. Jeśli na przykład nie doświadczamy jej w bliskiej rodzinie, nie towarzyszymy komuś, kto jej doświadcza, a i to wymaga, przynajmniej w pojęciu wielu osób, z którymi się stykam, jednego: odwagi. Bardzo często otwieramy i zamykamy szufladki. Na klucz. Na zawsze i na wieczne nigdy. A są i za wysokie krawężniki, i za skomplikowane instrukcje obsługi, albo ich brak, za ciasne szufladki, zbyt gęsto poukładane klocki, i tylko w jeden wzór, pomarszczone pragnienia, od słońca, od zbyt długiego przebywania na wyspach, przyklepane masłem kakaowym, byle prędzej, byle dalej… Co mamy na podorędziu, bardzo często frazy wytarte. Czym? Może wygodą? Może pośpiechem? Może, co nie takie rzadkie, pośpiechem motywowanym wygodą. Niemniej, powiem jedno. Starzejemy się. Szybko. Szybciej. Za szybko?

2 myśli na temat “(630). Szybko. Szybciej. Za szybko?

  1. Komentarz może trochę „z boku” Twojego wpisu, ale tylko trochę. Mamy lokalnie sieć sklepów zabawkowych Smyth’s, i często jest tak, że w pobliżu znajduje się przynajmniej jeden „MacDonald’s urodzinowy”, czyli takie miejsce, gdzie można sobie wynająć salę i obsługę urodzin dziecka na półtora godziny. Idealny układ dla rodziców dzieci zaproszonych – przychodzą pół godziny wcześniej, idą najpierw do Smyth’s, kupują prezenty, przyjaźnie nastawiona obsługa nawet je na miejscu zapakuje, i potem tup tup na urodziny. I tak to leci, taśmowo. Bezrefleksyjnie w zasadzie. Niby wygodne, ale właśnie brakuje tej magii.

    Polubione przez 1 osoba

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s