212.[IKD]. Internetowy Klub Dyskusyjny.

logo miniCzy kiedykolwiek ogarnęła Cię przemożna chęć podyskutowania o (książce/ obrazie/ malarstwie/ płycie)? Czy kiedykolwiek chciałeś/ chciałaś dalszej dyskusji, ale albo nie było czasu, albo towarzystwa, za to na podorędziu znajdowały się inne wytłumaczenia ? Czy kiedykolwiek  zastanawiałeś/ łaś się nad tym po co [nie] warto sięgać: co zobaczyć, przeczytać, czego posłuchać? Nie tylko czy, ale i Czym można było się zainspirować?

Pamiętasz może ten błysk w oku i ciepło rozlewające się w okolicy serca, gdy dowiadujesz się, że nieznany Ci dotąd człowiek czyta to samo, co Ty, słucha podobnej muzyki, albo inspiruje Was podobny sposób patrzenia na Świat? Czy jesteś ciekaw[a] spojrzenia na daną kwestię z innej, może nie dostrzeżonej wcześniej perspektywy? Nużą Cię opowieści o najnowszych wrzaskach mody? Szukasz czegoś i n n e g o Wiesz, że nie każda wymiana zdań jest dyskusją, ale często pierwsza jest mylona z drugą?

Jeśli tak jak ja, przynajmniej na jedno z pytań odpowiedziałeś/ odpowiedziałaś: „tak” zapraszam Cię do uczestniczenia w Internetowym Klubie Dyskusyjnym.

Wiem, że miejsc gdzie można podyskutować o książkach jest wiele, czynienie  tematu przewodniego z impresji po odbytej lekturze stało się treścią niejednego blogu i jest to podejście dość popularne. Mnie zaś brakuje d y s k u s j i  (na tematy wszelakie, ale nie na czcze dyskusje o niczym). Najczęściej poruszanym tematem, i kwestią wymiany poglądów jest dany tytuł, pozycja, nie rzadko bestseler (albo inna najlepsza-oczywiście- marketingowa włoszczyzna).

Proponuję odejść od  trendu. Jestem zdania, że doskonałym przyczynkiem do rozmowy nie musi być tylko i wyłącznie beletrystyka, ale także książka naukowa, czy artykuł o takim charakterze, jeśli nie  zawartość książki, to np. problem poruszony w którymś z rozdziałów. Gorąco wierzę w to, że nie tylko literatura, ale i inne dziedziny takie jak album płytowy, czy idea/ problem, kwestia w sztuce,  są ciekawe, warto o nich porozmawiać.

Zasady (bez kwasów):

 1. Dyskusja będzie odbywała się raz w miesiącu (albo: raz na dwa miesiące) data rozpoczęcia będzie podana wcześniej.
 2. Problem i źródło które będzie clou dyskusji również podam z wyprzedzeniem kilkutygodniowym, tak by osoby zainteresowane miały czas zdobyć (np. wypożyczyć z biblioteki) i zapoznać się z nim.
 3. Zawsze będzie tzw. nota wstępna (Podanie  tematu i pytań, krótkie wprowadzenie: jeśli uważam za niezbędne).
 4. Temat, zakres, i materiały wybieram samodzielnie, ale otwarta jetem na propozycje.
 5. Dyskusja będzie prowadzona na blogu 5000lib.wordpress.com  za pomocą komentarzy. Odbywać się ona będzie, jak zwykle pod danym wpisem oznaczonym: skrótem [IKD+ nr dyskusji].
 6. Do dyskusji można dołączyć  w każdej chwili. Wystarczy tylko zapoznać się z materiałem, który należy zdobyć we własnym zakresie.
 7.  Jak zwykle na blogu obowiązuje netykieta.
 8. Nie trzeba prowadzić własnego bloga, by uczestniczyć w dyskusji, konieczne jest podanie takich danych jak przy zamieszczeniu „zwykłego komentarza”.
 9. Autorka nie odpowiada za opinie wygłaszane przez innych uczestników i uczestniczki.
 10.  Dyskutując oddzielamy „problem od osoby” tj. nie dopuszcza się argumentów ad personam, dyskutujemy o meritum.
 11. ..

 Lista dyskusji:

8 myśli na temat “212.[IKD]. Internetowy Klub Dyskusyjny.

  1. Zapraszam i zachęcam.:) I dziękuję,
   A widzisz, zapomniałam, 11 jest po to, żeby można było jeszcze coś dodać, coś zaproponować od Siebie. 🙂 Także jeśli masz sugestię, proszę bardzo.

   Polubienie

  1. O to fajnie, że fajnie, a nawet bardzo fajnie, że bardzo fajnie. Nie wiem, czego dotyczyło pierwsze: „fajnie”, ale fajnie. 🙂 🙂 🙂 Tekst jest krótki. Zapraszam do dyskusji, i liczę na Twój udział :). Zawsze lektura będzie podana wcześniej, by móc się do biblioteki wybrać. A wiem, że są co najmniej dwa wydania, więc nie powinno być problemów ze zdobyciem.

   Polubienie

    1. 🙂 Mam zwolnione kojarzenie dzisiaj, ale nie jestem zwolniona z kojarzenia. Także tak. Faktycznie, dopiero potem spojrzałam, że to nie jest komentarz pod ostatnim wpisem…

     Polubienie

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s