[812].

I.

Reakcja nie równa się działaniu, działanie nie równa się odpowiedzi a dokładniej- choć nam się to wmawia, czy tego oczekuje, nie musi tak być, i często tak nie jest. Działanie to nie matematyczny taniec liczb pląsów z minusami plusami i tyldami, i różnymi innymi znakami przed czy po przecieku po przecinku. To jak często słyszę to wezwanie zrównanie pierwszego z drugim przyprawia o zawrót głowy. Przeciąg myśli gotowy. Motyw.

II.

Motyw: żurawina w cukrze pudrze i otulająca czerń kawy. Najwięcej czarnego napoju per capita spożywają w… Finlandii, dwanaście i pół kilograma rocznie. Zioła i przyprawy nie są tym samym. Chociaż często słów tych używa się zamiennie. Przyprawy to różne części rośliny przetworzone bądź ususzone, korzeń, kora lub nasiona, a zioła? To liście. I to te ostatnie szybciej uwalniają aromat, dlatego warto dodać je pod koniec pichcenia, do smaku, a nie od niechcenia. Podobnież gdy pijemy kawę z kubka czy filiżanki o białej barwie, wydaje się ona mniej słodka od tej z przeźroczystego czy niebieskiego.

III.

Motyw. Beethoven ten od muzykologii stosowanej pił czarny napar sporządzony dokładnie z sześćdziesięciu ziaren. Bach popełnił nawet Kantatę kawową. Schweigt stille, plaudert nicht, pot. Kaffeekantate BWV 211.

Jedna odpowiedź na “[812].

 1. Konsumpcja kawy…
  Zajrzałem do statystyk, jak zwykle jest ich sporo i są sprzeczności, jednak niezaprzeczalna jest dominacja krajów północnych – Finlandia, Norwegia, Islandia, Dania.
  Czyli klimat coś znaczy
  Kraje kawą ociekające – Brazylia, Wietnam, Kolumbia – korzystają z kawy z umiarkowaniem.
  Podobnie odkrywcy – Etiopia i popularyzatorzy – Turcja.
  A J.S. Bach?
  Zaproszenie tutaj https://www.youtube.com/watch?v=nifUBDgPhl4

  Polubienie

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s