[775].

Widzieć to znaczy wiedzieć. Jakby pięknie to nie brzmiało proste to nie znaczy łatwe, chociaż zdania mogły być okrągłe one szybciej niż szybko przeminą,znikną, żyjemy w hałaśliwych czasach wiedział to i Lutosławski i Prus, którzy nawoływali (sic!) do utworzenia sfer ciszy. Przenośnie porywające, nośne i przystrzyżone pod wymiar i zamiar. Życie toczy i tłoczy się dalej, głębiej mocniej, prędzej. Niezależnie od tego jaki masz zestaw kredek i ołówków, jakiej miękkości, czy są one zaostrzone, czy przykurzone, i czy pamiętasz kiedy ostatni raz mazałeś nimi po ścianach, blokach, czy kartkach. Może warto je odkurzyć, ale jest to trudne, w takich dekoracjach przyrody.

Choć porządek warto po sobie zostawić, choćby niegramatyczny stycznie inaczej.

|Gdy kropla po kropli obrastam życiem. Stwierdzenie Carrolla koresponduje z jednym z wierszy Ewy Lipskiej, chociaż skojarzenie może wydawać się odległe. Jednak jest. Motywacja już dawno straciła dla mnie datę ważności, i sens. To produkt marketingowy. Znak czasów. Bliżej mi do tego co opublikowała w siedemdziesiątym piątym roku Ewa Lipska. (której twórczość przywołuje już nie pierwszy raz i pewnie nie ostatni). Chociaż nie stać mnie na luksus pewności. Życie to nie ostrzenie ołówka, ale ładnie brzmi prawda? Nie zapisywanie nim słów nawet.

Są miejsca,być może nasze, i to wcale nie nieliczne, gdzie ludzi na posiadanie ołówków nie stać. Tak, jak na karmienie fałszywą nadzieją. Ona pięknie wybrzmiewa jako usprawiedliwienie w cudzych ustach, tylko one mogą się nią najeść. A co dopiero wspominać o ich ostrzeniu.

Czy i my, nie odwracamy wzroku, wtedy kiedy powinniśmy patrzeć? Widzieć to znaczy wiedzieć. Wtedy gdy trudno mi patrzeć,wtedy gdy trudniej mi dostrzec właśnie wtedy powinnam wziąć na siebie zobowiązanie patrzenia i dostrzegania.Z wiedzą można coś zrobić. Pożytecznego. Póki my żyjemy. Później nie będzie ani czasu, ani możliwości. Później nie będzie później,a może być jedynie: za późno. Przynajmniej na nasze nie matematycznie styczne działania.

Pauza. Czy poezja sprawdza się w czasach prozy? W czasach gdy pomiędzy myślami trzeszczą mrozy gdy dostrzegam ścieżki grozy… A jeśli tak, to czyjego autorstwa i na czyje bóle to panaceum? Nie wiem, mam wątpliwości. Nie zapłacę ani nie spłacę rachunków, zobowiązań czytając poezję, nie uśmierzę bólu i nie napełnię żołądka. Być może są miejsca kiedy jest ona pomocną,ale nie niezbędna. (Mimo to czytamy poezję).

Nie pierwszy i nie ostatni raz kołaczą mi się po głowie. Wątpliwości zapisane w liniach papilarnych. Rozbieranie rzeczywistości ze strojnych piórek. Włos to jednak ważka linia, rozczapierzająca się na cztery czy czterdzieści (przynajmniej w niektórych przypadkach). Można mieć wiele na głowie, i może nic tak nie wyjść w życiu jak włosy, lecz można też być o włos od prawdy, tragedii, czy szczęścia, od życia, ot, życie. Westchnień matematyka tyka,a niektórych tyczy,niektórych tłuczy,a niektórych przytłacza. Otacza, naznacza…

Oczywistość może wisieć na włosku. Własnym? cudzym? Matematycznie stycznym,a nie majestatycznym,czy stycznym majem,matematyka w gardle staje. Ważne by rzeczy oczywistość dostrzec,ważne by (się) dotrzeć,ważne by nie strzyc,a strzec, ważne i ważkie by się wystrzec dekapitacji, czy kapitulacji. Ważne by odtajeć. Choćby włos jeżył się na głowie,własnej na przydzielonym, nie przedzielonym karku. Nasza w tym głowa (i to co mamy między… Uszami).

2 myśli na temat “[775].

 1. Uwielbiam i podziwiam twoją zabawę ze słowem. A ja lubię poezję, chętnie czytuję i cytuję. Staram się pomagać różnym ludziom jak potrafię, uśmiecham się zawsze do mojego starszego sąsiada i zagaduję z nim. Uczę Ukraińców polskiego prawie za darmo. Prawie.. Nie jestem materialistką. Zawsze też mówię, żeby nie było za późno.
  Ewa Lipska zawsze porównywana jest do Szymborskiej, dla mnie też do Różewicza czasami. A ja ostatnio czytam Harasymowicza. Takie bukoliki.

  Polubienie

  1. Dziękuję Alicjo za miłe słowa.
   Czytuję poezję, i zachęcam do tego innych, chociaż… Może nie w tym artykule. A w innym już tak:
   https://5000lib.wordpress.com/2016/02/01/541-czytajmypoezje/
   https://5000lib.wordpress.com/2017/03/01/3171-bo-swiat-jest-ciekawy-2/
   Pierwsze z brzegu.
   Uważam, że warto czynić świat lepszym miejscem niż się zastało. Czy to wpłacając na inicjatywy, które są nam bliskie, i tak samo angażując się nieodpłatnie (albo symbolicznie) w ich realizację zwłaszcza jak ma się zapewnione źródło utrzymania, a się na czymś zna.
   To bardzo ważne, i tak wyrażam swój patriotyzm. Może nie jest to popularne. I angażuje siły witalne, ale o to chodzi. Uśmiech i czas dla innych też jest ważny. Zresztą, piszę, czas poświęcony innym, ale to także nasz czas, i ja spędzając czas z drugim człowiekiem, także zyskuję.
   Ewa Lipska jest porównywalna do Szymborskiej ( https://5000lib.wordpress.com/2015/08/21/170-glowa-i-namysl/ ) choćby dlatego, że się znały i przyjaźniły. Widziałam kilka wywiadów z Lipską i – nie ukrywam – zrobiła na mnie wrażenie Pani Lipska jej elokwencja i sposób wypowiadania się. Tak Różewicz jest dla mnie trafną intuicją w tym sensie, że mają podobny styl pisania, bardzo oszczędny. Harasymowicza znam z piosenek. Generalnie uważam, że piosenka może być formą sztuki nie tylko rozryw… Ki. Jeśli przykłada się wagę do tekstu i do muzyki ma się predyspozycję do śpiewania, bo może i śpiewać każdy może, ale pytanie, czy każdy powinien czynić do publicznie i źródłem zarobku, bo muzykowanie w domu jest bardzo ważne. Pozdrawiam, dobrej nocy!

   Polubienie

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s