[738+1].O elektronach, Lidii i…

W dłoniach obracam myśl,zamysł i monetę

*

Zachodnia Azja Mniejsza jest uważana za kolebkę pieniądza monetarnego. Nie wiadomo do końca, czy od początku (albo od którego z końców też nie wiadomo) Nie wiadomo,czy to Grecy zamieszkujący Jonię,czy też to władcy Lidii wynaleźli monetę jaką znamy dzisiaj,a przynajmniej podobną,tak by odpłacić moneta podobną…

Data umowna pojawienia się takiego właśnie pieniądza to około sześćset pięćdziesiątego do sześćset dwudziestego piątego roku przed naszą erą. Moneta brzęcząca już w kieszeniach naszych (przodkom i przodków) chociaż nie wszędzie, i nie wszystkich, nie tylko że względu na zasobność tychże.

Pierwsze (monety, nie kieszenie) były zwane elektronem lub białym złotem,lub -na terenie dzisiejszej Grecji—bladym złotem był to stop złota i srebra.

Niezależnie jak nazwany to pieniądz kruszcowy. Bywało i tak,że w czasie gdy na Zachodzie moneta,czy też monety przekazywane były z rąk do rąk to na terenie na przykład… Babilonii takiego środka nie uświadczysz ,chyba,że po panowaniu Aleksandra Wielkiego(i tu wyjątek,który należało by odnotować: Baktria),zważ,że cały czas to jedno,zróżnicowane,ale jedno państwo, oczywiście monety także i tu docierały, ludzie podróżowali,chowając to i owo za pazuchą,albo i nie…Na tych terenach, na których moneta nie była środkiem płatniczym, a jednak przecież istniała przetapiano ją np na biżuterię,która świadczyła o statusie społecznym jej posiadacza,czy posiadaczki,albo /i wędrował ów kruszec do skarbca królewskiego.

Jeśli zaś wspominamy o Lidii to nie sposób chociaż napomknąć o pewnym młodzianie pochodzącym z dynastii Mermnadów. Synu Alyattesa,czyli…. Krezusie. Jego miano stało się synonimem człeka obrzydliwie bogatego,wojownika.Częstokroć ludzie zapominają,że to nie chodziło o zasobność sakwy, przynajmniej nie tylko,znany również z tego,że jako pierwszy człowiek wybijał monety z czystego srebra i czystego złota. (O bitwach,ktystoczyl nie będę wspominać) Krezus na wzór królewskich skarbców miał w nich nie tyle miał, co piasek srebra i złota i mógł zen przetopić i uformować to co było podówczas potrzebne,czy co chciał.

Przy czym warto pamiętać, że przez długi czas monet-poczawszy od elektronu,nie wybijano w celach handlowych. Zatem z jakiego powodu? Dokładnie nie wiadomo,przypusza się, że była to np. forma znormalizowannej zapłaty osób, które zasilały szeregi wojsk zaciężnych,czy różnego rodzaju osób z warstw wyższych, które zobligowane były uiszczać podatki,ale nie osób ze wszystkich grup społecznych, nawet jeśli już obracano monetą,i istniała w świadomości społecznej to tylko przez grupy zamożne były używane. Środki płatnicze przybierały różne formy, na przestrzeni tegoż samego czasu …

Obracam w palcach monetę. Skąd przybyła ? Czyje ręce jej dotykały przede mną?Czy może ktoś ją wcześniej znalazł w kieszeni surduty?A może w którymś z tych domów,które stoją za siódma góra zmęczenia?

Człowiek o dziwnych, ciekawych nazwiskach powiedział kiedyś:

Nie wychowuj swoich dzieci, aby były bogate. Naucz je, aby były szczęśliwe – Więc kiedy dorosną, będą znać wartość rzeczy, a nie ich cenę.

Obracam w palcach monetę,i wiem,że umiejętność liczenia jest ważna. Tak powstawały cywilizacje,imperia,albo chociażby małe chałupinki z orzecha łupinki. Jednakże nabywanie świadomości co i kiedy się liczy jest, o stokroć ważką,a bywa,że najważniejszą…

A co dla Ciebie się liczy w życiu?

I co jeszcze się w życiu liczy?

2 myśli na temat “[738+1].O elektronach, Lidii i…

  1. Dla mnie liczy się bogata duchowość. Nie jestem pazerna, więc jedynie potrzebuję pieniędzy, aby opłacić rachunki i przeżyć. Tylko tyle i aż tyle.
    Zasyłam serdeczności

    Polubienie

  2. Możesz coś napisać o bogactwie duchowym ? Jak to się dla Ciebie wyraża? Jak rozpoznajesz,że ktoś jest bogaty duchowo? Jeśli nie będziesz chciała się podzielić, to zrozumiem, pozdrawiam, miłego dnia! To ostatnie pytanie wydaje mi się ciekawe. Jak i po czym można dojść do wniosku,że ktoś jest bogaty duchowo,a ktoś zubożały? Chciałabym się tego dowiedzieć,w jaki sposób to spostrzegasz i po czym to wiesz. Ciekawe …

    Polubienie

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s