(728).(726+1).

I tak oto zatrzymały mnie kolejne słowa.

Tak to już jest,że w pewnym momencie ojczyzna staje nam się daleka,a dalekie strony stają się ojczyzną.

Julian Tuwim mówił i pisał,że jego Ojczyzną jest Polszczyzna. Pierwszy z przytaczanych cytatów odczytuje warstwami. A gdzie jest Twoja ? Jak ja nazywasz ? Czym dla Ciebie jest? Czy podzielasz zdanie Messnera?

Czas jest jedynie wynalazkiem człowieka?Czy istnieje tylko dlatego,że go odmierzamy? Jakkolwiek by było,w moim życiu zdarzały się okresy, do których nie przystawały żadne miary czasu. Niezależnie od tego, czy okres czasu mierzymy w minutach,godzinach, czy dniach —- to i tak w naszym odczuciu i później,we wspomnieniach,albo nie istnieje,albo trwa wiecznie.

(O życiu, Reinhold Messner, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2018 s.77).

3 myśli na temat “(728).(726+1).

 1. Czasu nie rozumiem. Znam definicje i używam, ale nie rozumiem.

  Co zaś do ojczyzny (w sensie geopolitycznym) to uważam ją za pojęcie przestarzałe. Konstruowanie całego swojego życia wokół faktu, że się człowiek pojawił – całkiem, dodajmy, losowo – na świecie w jakimś konkretnym kawałku świata (i czasu) wydaje mi się strasznie ograniczające.

  Z tą polszczyzną jednakowoż może miał Poeta trochę racji. Człowiek jest w stanie płynnie łamane przez komfortowo opanować niewiele języków i pewnie „zamieszka” w jednym z nich, a więc – ojczyzna Polszczyzna albo Włoszczyzna, albo Giermańszczyzna czy co tam komu tenteges.

  Polubione przez 1 osoba

 2. Pozwól, że odniosę się tu do pierwszego cytatu…

  W dzieciństwie moją Ojczyzną często były Stany Zjednoczone, do których do dzisiaj pozostał mi ogromny sentyment. Generalnie od lat moją Ojczyzną jest Polska i mój rodzinny Sącz, chociaż serce bardziej ciągnie do Szczawnicy czy Czorsztyna, miejsca bardziej spokojne i bardziej zielone 🙂

  Poza tym dusza moja stale tęskni do miejsc, w których mnie (jeszcze) nie było. Wyspy Brytyjskie, Irlandia, czy morze… Obojętnie czy nasz polski Bałtyk, czy jakieś zagraniczne.

  Pozdrawiam Cię serdecznie 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 3. Ojczyzna – daleka czy bliska.
  Bardzo względna sprawa, w moim przypadku to nie było/jest „konstruowanie życia wokół faktu, że pojawiłem się w ..” Polsce.
  To Polska mnie w dużej mierze konstruowała.
  Widzę błędy w tej konstrukcji, ale , na szczęście, już za późno żeby je naprawiać.

  Polubienie

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s