[725]. Nigdy nie bywam ani wstrząśnięty,ani zmieszany. (dzięcioł,który wyśmienicie ciął)

Gdzie jesteśmy teraz? T e r a z słowo niczym Tratwa Meduzy. Za wąskie. Niczym kreska przemijaniu przeciw .Niczym kropka,którą ciał dzięcioł.

(•••)

Dzięcioł. Potrafi zbudować dziuplę o średnicy dwudziestu centymetrów o głębokości do siedemdziesięciu.Tłuc w drzewo dwadzieścia uderzeń na sekundę w celu znalezieniu dziury w całym. W przeliczeniu na dobę daje dwunaście tysięcy uderzeń,a przeciążenie jest takie jakbyś rozpędził, rozpędziła się do dwudziestu sześciu kilometrów na godzinę i z całą mocą uderzył bądź uderzyła w drzewo. Pozostaje powiesić pytanie. A co niech sobie podrynda i polechce neuronalna,a niech czyta dalej kto zechce. Kto nie chce niech nie chce.

Dlaczego dzięcioła nie boli głowa?

A no dlatego, że ma naprawdę grubą skórę i jak my ktoś narzeka nad uchem… To zlewa to umiejętnie, nie chowając głowy piasek skrzętnie łupiąc okiem obojętnie. No dobrze, nie w tym drzewie stuka,czy tam nie w tym kościele dzwoni jak dzięcioł w drzewo przydzwoni…Kości czaszki ma naprawdę grube o strukturze gąbki co umożliwia lepsze rozprowadzanie napięć.

Dzięcioł ma dobrze poukładane w głowie jednym słowem-a raczej zdaniem, gdy w drzewo przywali nic mu się nie stanie. Nie ma płynu mózgowego więc nic nie chlipie ma wszystko w d… ie. Dziobie i gotowe gniazdo ku schronieniu i ozdobie.

Przestrzeń podpajęcza jest bardzo małych rozmiarów,bmalo tego do żuchwy jest przyczepionych mięśni o dużej objętości,które spinająsię zaraz przed uderzeniem,a jak do niego dochodzi co pozwala na wytłumienie skutków tegoż . Waga mózgu jest dość niska a uderzenie jest rozkładane na całej powierzchni ,zresztą nie tylko mózgu, nie tyle mózgu co całego ciała. Jest jeszcze jeden mechanizm,który pozwala dzięciołom nie doświadczyć bólów głowy, co tam bóle głowy,wstrząśnień mózgu!

Podatne na kompresję kości czaszki amortyzują uderzenie. Zamykanie powieki (a u tychże ptaków występuje druga powieka) pozwala utrzymać gałkę oczną we właściwym miejscu, i jeszcze jedno kawałki drzewa nie wpadną do oka. Ma się łeb no łepek na karku.Powieki to taki rodzaj pasa bezpieczeństwa w samochodzie,działają na takiej samej zasadzie.

Gdy dzięcioł pracuje głową jego mózg jest unieruchomiony,a siły,które działają na ciało nie przechodzą przez środek czaszki, tylko ulegają rozproszeniu wokół mózgu. Ptak,o którym pisze, uderza pod kątem prostym do powierzchni więc nie dochodzi do torsyjnych sił w obrębie czaszki,więc sierp i młot,wróć,sierp i namiot pozostają w całości. Język mówię plącze, co innego język takiegoż dzięcioła… Zaczyna się na tylniej grzbietowej części szczęki biegnie przez prawe nozdrze pomiędzy oczkami,rozgałęzia się na dwie części łukiem biegnąc nad górną częścią czaszki wokół potylicy, schodzi wokół szyi by następnie zbiec na przód do żuchwy i wychodzi w jamie dziobowej. Co prawda oko dzięcioł ma nieruchome (tylko wtedy gdy pracuje,ale jednak) a językiem potrafi strzelać na odległość czterech cali . A dziesięć cali poza dziób (który jest dość długi) a język 👅 ten ma też kolce,które także rozpraszają skutki uderzenia.

/(•••)/

W trzecim wieku naszej ery Rzymianin Cenaorius postulował aby dobę rozumiana jako noc powinno się określać jako dzień cywilny,a czas od wschodu do zachodu słońca rozumieć jako dzień naturalny. Tylko w osiemnastym wieku zaczął się ból głowy uczonych i zaczęli mieszać. Dzień naturalny zamieniono na dobę do tego wprowadzając określenie dzień sztuczny. Ten miał określać czas od wschodu do zachodu słońca. Kiedy najedliśmy się nowoczesnej astronomii powrócono do określenia dzień sztuczny. I to znaczy nie mniej niż więcej obrót Ziemi.

Dzięcioł na owe obroty ciał niebieskich i ciał innych nie zważa ,owa tratwa chybocze się.

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s