[567+3]. MIKSTURY Z MINIATUR (MZM): Mapy Martwe (11/365).

Płaska jak stół,

na którym jest położona.

Nic się pod nią nie rusza

i ujścia sobie nie szuka.

Nad nią— mój ludzki oddech

nie tworzy wirów powietrza

i całą jej powierzchnię

zostawia w spokoju.

{Mapa fragm., Wystarczy, Wisława Szymborska, Wydawnictwo a5, Kraków, s. 21]

Na tyle mnie stać- auć. Skrobię sobie życie gdzieś na brzegu brzegu mapy. Mebluję sobie mój skrawek przestrzeni cieni cienioryt- przynajmniej chcę w to wierzyć ledwie rysując ziarenko maku, a morze tylko kropkę. Wyobraźnię wieloryba, serce ośmiornicy. Zapach kawy o poranku, gdy kształt rosy zmierza ku zamiarowi zmierzchu skrzy się na zaschłej zieloności traw. Brzdękając na któreś ze zjaw.

Zjaw się wietrzę zjaw. Może nie z wierzeń ludowych wieku dziewiętnastego echo lich.

Podmuchu, który natchnął Ludwiga Josefa Johanna Wittgensteina do przeprowadzenia swojego res cogitans oraz res extansa ciała i umysłu szyszynki co oczywista, może i szynki, garści szyszek kożuszek w koszyczek i do domku nad brzegiem fiordu hyc i nic – czyli zaniechanie działań intelektualnych aktywność cisz gdyż wiedział co i jak powiedział i, że było to Wszystko. Wszystko I nic. Nic więcej.

Tego samego wiatru, który pchnął Fridtjofa Wedela-Jarlsberga Nansena, ojca pięciorga dzieci by spalił za sobą wszystkie mosty i by zabrał ze sobą buty, w których przejdzie Grenlandię. Niech spadnie w moje serce okruch, który ożywi wszystkie martwe mapy, które zeschły marzeniami, z których ostały się tylko mrzonki, mrożonki i snów przemarzłe korzonki.

Przyjrzyj się temu, co w Tobie umarło. Niedawno i dawno temu. Może nie od razu będziesz wiedział/ wiedziała…Przyjrzyj się też tym miejscom gdzie wylewa się z Ciebie zgiełk i mgła. Muśnij ledwie.

[Bach – Concerto in A minor BWV 1065 | Netherlands Bach Society, źródło].

***

4 myśli na temat “[567+3]. MIKSTURY Z MINIATUR (MZM): Mapy Martwe (11/365).

 1. Ten wpis uruchomił moje trzecie oko (bo tak niektórzy nazywają szy-szy-szy-nkę).
  Nansen – ojciec 5 dzieci… tu spojrzałem i utknąłem.
  Te dzieci to już po powrocie z Grenlandii, tak samo jak małżeństwo.
  Zdjęcie rozwojowej rodziny (dopiero 4 dzieci) – tutaj ==> https://image.forskning.no/165557.jpg?imageId=165557&width=353&height=463
  To najmniejsze dziecko, na rękach matki, to Odd. Wyrósł na architekta, ale przedtem w latach 1936-39 zorganizował akcję ratowania Żydów w terenów Niemiec i Czechosłowacji.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Tak, faktycznie masz rację o tyle, że ja nie zaznaczyłam ile dzieci „miał” albo dla ilu był ojcem przed, a ile po wyprawie. 🙂 Chodziło mi o to, że można połączyć jedno z drugim, a nie kiedy można to zrobić:) Skrót myślowy po mojej stronie. Dla mnie nie było to ważne, o tyle, że nie jest ważne (dla mnie) jak dużą masz rodzinę, ale czy ją w ogóle „masz”(a prawie każda osoba posiada- dopowiadam, rodzinę pochodzenia) przed podjęciem wyzwania. Cenię sobie to, że sprawdzasz to, co piszę. Dobrego dnia, pozdrawiam.

   Polubienie

   1. Korekta – nie sprawdzam tego co piszesz – wierzę Ci bezgranicznie.
    Jak wspomniałem w komentarzu, Twoje wpisy uruchamiają u mnie zainteresowania, które niekoniecznie są związane z treścią wpisu, ale jednak trudno mi się im oprzeć.
    Dziękuję.

    Polubione przez 1 osoba

    1. Nie miałabym nic przeciwko gdybyś sprawdzał, nie czułabym się urażona, a jakbym popełniła gdzieś błąd, co może się przecież zdarzyć chociaż pilnuję by tego nie zrobić, a ktoś zwróciłby mi uwagę w sposób kulturalny nie miałabym nic przeciwko. Ależ proszę. Pozdrawiam,

     Polubienie

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s