[556]. źdźbła.

Kto zastanawia się na śmiercią ptaka, a ktosia ją zauważa? Przybora tak ładnie napisał, lecz dzisiaj już prawie nie pamięta. To drzewo, które widzę przechodząc i oczekując cienia, lub nie oczekując nic przeżyje pewnie i mnie, i dzieci, których nie mam, marzenia, plany, sukcesy i porażki. Rocznice wielkich odkryć i zakryć, bitew i wojen, a może tylko sprzeczek o zgubione klucze, sny, znalezione zmarszczki i blizny. To drzewo będzie miało inne liście, za rok, dwa, trzy, nową wiosnę, czy jesień.

*Tak, wiem, pisze się źdźbła, ale co zauważyłaś błąd? Czy wszechświaty? Faktury, nieskończoną ilość form, odcieni chropowatości i połysków? Na co skierowała się Twoja uwaga? Na początku XV wieku zderzyła się rewolucja, o której teraz prawie nikt nie pamięta. Artystki i artyści żyjący we Włoszech i Belgii odkryli, że sztuka nie musi odwoływać się do przeżyć religijnych, czy duchowych, może poruszać przedstawiając drzewa, krzesła, blizny na nieświętych ramionach, nogach, czy przedramionach. I tak zerwano z tradycją wieków średnich. I tak zadano śmierć łacinie, śmierć pierwszą, bo ta, umierała trzy razy. I tak umierał ideał rycerza, a rodził mit kupca, gwaru, szlaków, granic. A drzewo rośnie samo.

Tuż przed śmiercią Francisco Goya malował zachłannie, na prędko, nie przedłużając spotkań, czyli zwykle podczas jednego, uwieczniał przede wszystkim swoich przyjaciół, szerokimi, zamaszystymi przeciągnięciami pędzla. Dlatego, że nie dostrzegał szczegółów. Zwykł wtedy powtarzać: Nie liczę włosów na brodzie przechodzącego obok mnie człowieka, a dziurki od guzików w jego surducie nie zatrzymują mojego spojrzenia. Mój pędzel nie może widzieć więcej niż ja.

[cytat za Goya A. Arno , Ostatnie prace Goyi we Frick;s Collection, czyli potrret artysty w późnym wieku Zeszyty Literackie 2006 nr 2 s 191-193].

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s