[421+1]…A może (zupełnie inaczej).

Florentczyk Filippo Brunelleschi, którego zatrudniono w drodze konkursu, który ogłoszono w 1418 roku by ukończył budowę katedry Sata Maria del Flore,której budowę rozpoczęto w… 1294 roku to tyle dat. A dlaczego akurat on? Dlatego, że opanował on innowację i gotyckie majstersztyki wiedział w jaki sposób wnieść sklepienie, żeby ono nie opadło wskutek naporu sił, fizyki, grawitacji i i innych atrakcji, i owo wzniesienie kopuły należało do jego głównych zadań, a, miała ona być jak najwyższa ponieważ zdecydowano się konkurować o laur pierwszeństwa, i przyćmić wielkością wielkie katedry kopułowe (znajdujące się w Sienie i Pizie). Jego imię to harmonia i piękno. Co więcej ów sposób nie tylko przetrwał, ale był stosowany zawzięcie jeszcze w XX wieku. A przecież wyniki jego pracy to nic innego jak wyraz buntu (przeciwko gotyckiemu porządkowi), któż teraz tak stwierdzi? I Ktosia pamięta?

[Kopuła wspomnianej florenckiej katedry 1420-1436, źródło].

Przyglądam się powyższej fotografii, i ma ona w sobie coś więcej niż urok pierwszego wrażenia. Niezatarte piękno?

Rośnie we mnie zapowiedź zielnika, może wychyna (nie Blaise Pascala) trzcina spoglądająca ku korze katedry, a może inny widok przed oczy się wedrze, a może wybiera wezbrane morze, może zupełnie gdzie indziej, jest indziej gdzie wybiera horyzontu kałuże nieduże chwytam za ucho (kubka), ciesząc się ciepłem, które zamknięte jest w czarnym naparze, czy jeszcze coś zewrze na neuronach, czy jeszcze coś skojarzę zawrze i uspokoi zdarzenie? Pielęgnuję w sobie ciszę, która nie jest milczeniem. Łuskam jej pojedyncze ziarenka o pojednawcze skutki proszę prószę nią prozę życia. Tutaj chcę być- szukam. Stuka kam o puszkami opuszkami palców uff, ale czy pamiętam, zapach mięty już pomięty, piasku garść między pięty, grafit myśli napięty znakiem może morze jest ptakiem, kiedy melodie już wyschną?

Jedna odpowiedź na “[421+1]…A może (zupełnie inaczej).

  1. Kopuła Katedry Santa Maria del Fiore robi na każdym ogromne wrażenie. Uwielbiam patrzeć na Florencję i na kopułę z Piazzale Michelangelo. Stąd jest najcudowniejszy widok. Faktycznie, Filippo Brunelleschi podjął się zadania bez precedensu. Stworzył kopułę tak piękną i tak doskonałą, że jego sława przetrwa na wieki.
    Serdecznie pozdrawiam:)

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s