(64)(193)(506) Puzzle (IV).

Kruszy się luty, a na blogu arty_kułu nie ma. Zima, zima, zima. Chodzi za mną nagranie jedno. Proste.Choć chodź nie takie wygodne. Może nie wygłodniałe. Dobre, choć nie wspaniałe popu garść:

[Rusz się z domu, proponuje Krzysztof Napiórkowski, źródło].

Czy potrafisz dotknąć wszechświata?

Zastaje mnie pytanie w całkiem innym nastroju. Stroju, gdy staram się wyciągnąć niczym struna, nitka, znak, bardziej kropka, niż zapytania.

Wymacać jego dźwięki, rzędy wielkości, smakować barwy, wziąć na język giętkość geometrii, np z obrazów: impresjonistów/realistów? Melodię pyłku gwiazd dzikość wielkiego wybuchu i milczenie kroku? Symfonię liter, które składają się na słowa: Nie wiem. (I tryliardy innych z innych porządków, z innych światów z przejrzałych świtów i niedojrzałych nocy).

***

Nie znamy prawdziwego rozmiaru, ale już wiadomo, że ten ma znaczenie. Może on mieć coś wspólnego z kopniętą ósemką, czyli być po prostu, po krzywu i wszędzie nieskończony. Skończona za to jest prędkość z jaką rozchodzi się informacja i oko, kreślony, czyli określony wiek jak i jego rozszerzanie ma tu znaczenie zasadnicze. Dajmy na to,jeśli moglibyśmy zobaczyć obiekt odległy od Ciebie mil, a co tam,niech będzie o milion lat to zobaczylibyśmy go takim jak był właśnie milion lat temu.

Gdy powstawał był prawie jednorodny i gorący. Niemal jednorodne morze światła. Gdyby wszechświat się nie rozszerzał, a wiemy, że tak nie jest, proces ten zachodzi ze znaną prędkością: 70 km/s (inaczej: stała Habble’a) — no ale pogdybać nie zaszkodzi, obserwowalność w każdym kierunku wynosiłaby 13, 8 miliarda lat świetlnych. Ma zatem kształt kuli o średnicy 27, 6 miliarda lat świetlnych. Licz, licz by zrozumieć liczby, cóż mogą one o świecie powiedzieć? Czy pozwolą go wziąć na język? Względnie wyględnie na osi współ na pół wpół-rządnych współrzędnych Albert Einstein powiedział połóż dłoń na chwilę na rozgrzanym piecu, a wyda Ci się to godziną. Siedź przez godzinę z ładną dziewczyną, a wyda Ci się to chwilą. Oto jest względność. Liczby czy to ostatnie, czy to pierwsze, są bezwzględne. Czy się do nich przyzwyczajamy?

Potrafimy widzieć, ale czy potrafimy patrzeć, może i potrafimy i patrzeć, ale czy potrafimy dostrzegać i rozumieć? Gdyby ludzki umysł był dość prosty, by można było go pojąć, bylibyśmy zbyt prości by to zrobić. Nie, nie wiadomo, czy to sumitowanie czy tylko zręczna ekwilibrystyka, czy próba zyskania sobie trochę, choć szczypty czasu. Autorstwo powyższej sentencji przypisywany jest aż trzem osobom (mianowicie Emersonowi Pughowi przez jego syna, Larry’emu Changowi, i Lanowi Stewartowi). Niezależnie od tego, kto to rzeczywiście powiedział, podróż wgłąb rozpoczęła się już dawno. Nie tyle podróż, co zerknięcie wgłąb mózgu: proszę Państwa oto Soma najmniejszy jej rozmiar to cztery mikrometry, ale zdarza się i tak, że komórki mają długość kilku centymetrów. Chociaż jeśliby kojarzyć neuron z podręczników do biologii to narzuca się, i to niesłusznie jeden jego kształt, to dziś już potrafimy przyporządkować ponad dwieście typów, o różnych kształtach. Kalejdoskop postanowień stanowień i znaczeń zmęczeń, świateł zmiękczeń:

[Nighthawks, Edward Hopper, painting at The Art Institute of Chicago, źródło obrazu].

I geometria smutku we mnie. Wojna. Śni się. Hopper tworzy po ataku na Perl Harbor. Nie wiadomo, gdzie zbiegały się ulicę do tegoż przybytku poza tym, że to przecież Manhattan. Niemniej jest takie miejsce na jednym z ziarenek piasku, gdzie zderzają się samotne synapsy zdarzeń. W przestrzeń gęstą i wielowymiarową pustkę.Scena rodzajowa we wnętrzu, we wnętrzu każdej struny. Teoria strun śpiewa.

2 myśli na temat “(64)(193)(506) Puzzle (IV).

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s