[573]. Wolisz suszyć skarpety czy salceson? /Góry? To ważne jak cholera, ale oprócz tego jest jeszcze inne życie/.

Mazowiecka 3 w Warszawie, podróż do europejskiej metropolii, z czasów nasyconych smakami i zapachami, barwami, krokami, (nie mydlić z korkami i koszmarami), szumem nieskrępowanych rozmów nie tylko o literaturze w Małej Ziemiańskiej, albo prawdziwą aromatyczną kawą, taką, jaką chciałabyś/ chciałbyś być budzona/ budzony co dzień rano, z szykiem, smakiem i sznytem konfekcji z Małego (dlaczego małego) Paryża, a potem przyszedł czarny poniedziałek dwudziestego piątego września. Września 1939 roku pogrążył świat, który nie dane mi było posmakować, w czasie gdy na kamienicę przy wspomnianej ulicy spada bomba, ginie Babcia, rodzice półtorarocznej Haliny – ciągłość zostaje brutalnie przerwana, świat, pożoga, koszmar, bieda – wszystko ma jeden kolor. Gdzie popatrzysz tam rozpatrzysz rozpacz.

[Halina. Już dzisiaj nie ma takich kobiet. Opowieść o himalaistce Halinie Krüger-Syrokomskiej. Anna Kamińska, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2019 r, źródło].

Dlaczego sięgnęłam po tę książkę? Nie, nie dlatego, że czy tu, czy tam, czytam książki, z górnej półki, tfu, górskiej, górskiej półki, przede wszystkim dlatego, że lata temu, ale już wtedy kiedy trwała moda na literaturę poruszającą te tematy, bardzo dziwiło mnie to, że o Halinie Krüger-Syrokomskiej- świat milczy, milczy Polska, nie wiem dlaczego…

Góry? To ważne jak cholera, ale oprócz tego jest też inne życie.

[Halina Krüger-Syrokomska].

Nie mam porównania z inną pozycją, którą napisała Anna Kamińska, jest to pierwsza którą przeczytałam, nie wiem więc czy natknięcie się na postać Haliny przy poczynionych przygotowaniach do pozycji Wanda wyszło na korzyść, czy wprost przeciwnie. (Zazwyczaj, takie mariaże nie wychodzą na bardzo dobre, albo chociaż na dobre) tego też nie wiem. Jest to pozycja raczej obraz impresjonistyczny, nie wiem, co będę pamiętać z niej za dwa, trzy lata? Niezaprzeczalnie wiadomo, że bez zaangażowania Haliny nie było by Wandy [Rutkiewicz]. Jest to raczej portret z oddali, laurka. Nie, nie chodzi o to, żeby wchodzić z buciorami, czy rakami w życie i roz… Rozwalić dokumentnie, dokumentnie to właściwe słowo.

Jeśli ktoś/ia szuka wiadomości o górskich aspektach to tutaj znajdziesz naparstek ledwie. Nie przeczytasz o zależnościach środowiskowych. A jeśli już to naparstek. I nie chodzi o to, że Halina osiągnęła niewiele, wyłoniła się z innej epoki, urodzona tuż przed wojną, żyła w PRLu, zmarła tragicznie w 1982 roku. Prawie czterdzieści lat temu. Zostaje odwrócony porządek niewspółmiernie dużo jest o dzieciństwie himalaistki (po co wstawki prognozy pogody, jeśli nie mówimy o wspinaczce, albo kto wtedy obchodzi imieniny, a jeśli obchodzi to może szerokim łukiem? Albo, przepraszam granią). Może owo odwrócenie jest potrzebne, abo zapełnić strony… Książka jest dobra bo ocala pamięć o ważnej postaci, ale żeby ją poznać potrzeba niestety, o wiele, wiele więcej niż przeczytanie książki Anny Kamińskiej. Ze skakaniem po chronologii niczym po skałkach w jurze krakowsko- częstochowskiej. Zdecydowanie warto pamiętać o Halinie nie tylko dlatego, że była prekursorką wspinania się kobiet w górach wysokich. Jej postawa jest często przeciwstawiana tej, którą reprezentowaną przez Wandę Rutkiewicz. — a to, że kobiecego wspinania mężczyźni nie chcieli, szklany, a może górski (?) sufit, ledwie wspomniany, a przecież… był — namacalnie. Cholera.

Warto wspomnieć, że lektorką książki w wydaniu audio jest Maria Seweryn, i czyta wyśmienicie. Czyni to tytuł dobrą na letnio- jesienne (już) wieczory, albo tytuł wysłuchiwany za kółkiem. A Ty? Czy czytałaś/ czytałeś? Jakie wrażenia? Wolisz suszyć skarpety czy salceson?

Rozpędziłam się z książkami, następny artykuł będzie w czwartek… I piję do tego, że nie będzie on dotyczył tego co pomiędzy okładkami…Powrócimy nieco do korzeni… To powrócimy, czy jednak na wznak… Powiedzmy, a i – napiszmy, że będziemy w tę stronę wędrować. ..

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s