[(15/30)+1]. Vet. Odwet.

[Odwet, Vincent V Severski, czarna owca, Warszawa, 2019, źródło zdj.].

Książki można wysłuchać jako audio lecz nie jak to ma miejsce w przypadku pierwszej części w interpretacji zespołu autorów, a w pana Krzysztofa Gosztyły.
Mniej jest odniesień do literatury szpiegowskiej (w tej części pojawia się odwołanie do Cmentarza w Pradze) i mniej do sztuki- niestety!- tak pojawiają się Ambasadorowie. (Moim zdaniem warto poznać historię obrazu, i oczywiście VII Symfonia).


Skoro się powiedziało A, to dlaczego nie powiedzieć O… O, a nawet od… Nie, żeby tu czy tu, czy nawet, tam odbiegać od tematu… Dużo jest za to powtórzeń tłumaczenia zabiegów mianowicie na czym polega praca w wywiadzie, kto i w jakim zakresie pomaga- sporo jest kwestii, które już były podniesione. Rozumiem, że cel edukacyjny jest głównym jaki przyświecał Autorowi w trakcie napisania takiej książki, niemniej mogło by być tych zabiegów mniej, albo sprawniej ukrytych w mniej ekspozycyjnych dialogach, dzięki temu kolowializując: nie było by widać szwów. Moim zdaniem, to właśnie one, dialogi, są najsłabsze, edukacja społeczeństwa, budowanie etosu zawodu to bardzo cenne, ale można to zrobić inaczej.
Postać Moniki, która z jednej strony ma jakby się mogło wydawać laikom i laiczkom najmniej korespondujący z pracą w wywiadzie zawód – a jednocześnie nazbyt emocjonalną, i tą, która wspięła się w hierarchii tak wysoko, wielokrotne podkreślenie różnic między nią i Dimą, to niestety, wpadanie w stereotyp. Szkoda. Takie budowanie postaci na tym etapie (saga ma liczyć osiem części) z jednoczesnym wielokrotnym podkreślaniem „trzeciego oka” i „kierowanie się emocjami” jako głównymi atutami Moniki Arent jest dla mnie niewiarygodne, a nie to jakie ma wykształcenie i jaki zawód w percepcji społeczeństwa. A szkoda, bo postaci mają potencjał i to właśnie one są osią wydarzeń.
Olgierd Rubecki- od początku można się spodziewać, że sprawa jakiej podjął się Roman Leski będzie miała dalszy ciąg, i to przewidywalny zabieg.
Dalej, nie do uwierzenia jest dla mnie fakt, że Bronek, powinowaty Leskiego i najlepszy przyjaciel zdradza pielęgniarce, że ten pierwszy pracuje w agencji wywiadu. Naprawdę? Nie wiem, czy tak może kiedyś było, czy nie, niemniej, dziwi mnie ten fakt.
Edukacyjne jest natomiast ukazanie, że pracownicy Sekcji mają swoje prywatne życie. Parzcież nie spadli z nieba.
Po „Odwet” można sięgnąć jako po letnią lekturę i jako taka się sprawdza, nawet wtedy jeśli nie czytałaś/ czytałeś „Zamętu”.Brak jest efektów dźwiękowych, o które wzbogacona była pierwsza część sagi. Lektura tej części ma i tę zaletę, napomnienia, że świat, w którym żyjemy nie jest europocentryczny, a to co wpływa na naszą teraźniejszość może zdarzyć się w krajach, o których istnieniu, niestety, zapominamy. I może będzie okazją by postawić sobie pytanie, czym jest dla nas patriotyzm? A może, będzie tylko przyjemną lekturą na weekend? Akcja toczy się nieco szybciej niż w części pierwszej co uważam za zaletę.

A może czytałaś, czytałeś, Odwet, albo Zamęt? Może masz zamiar? Jakie jest Twoje zdanie, a może masz nie jedno? 🙂

4 myśli na temat “[(15/30)+1]. Vet. Odwet.

    1. :-). Polecam się na przyszłość, i teraźniejszość. Polecam zacząć od części pierwszej, tym bardziej, że w wersji przeznaczonej by rzucić ją na uszy, świetnie zrealizowana. Niemniej czasami w wersji drugiej widać szwy -właśnie w dialogach, które są ekspozycyjne. Seria ma ponoć liczyć osiem tomów…

      Polubione przez 1 osoba

  1. Tak ogólnie to jest to całkiem niezła literatura szpiegowska. Niby to nie powinno mieć wielkiego znaczenia, ale mimo to doceniam to, że to powieść polska. Czytałem nieco powieści w podobnym stylu, ale jakoś nasi autorzy nie biorą się za nie za często.

    Dla mnie w ogóle cały wątek z pielęgniarką był tu niepotrzebny. Niby można go potraktować jako „uczłowieczanie” Bronka, ale nazbyt spowalniał akcję i nie wnosił wiele.

    Polubienie

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s