[563].

Trzy Prawa Lema powiadają, że: l) Nikt nic nie czyta; 2) Jeśli ktoś coś czyta, to nic nie rozumie; 3) Jeśli ktoś coś czyta i rozumie, to natychmiast zapomina.

[Stanisław Lem].

***

[źródło].

Zastanawiam się kiedy pierwszy, a kiedy ostatni raz spotkałam się ze sobą, niespiesznie i (nie)spodziewanie. W radości, w smutku, w przeżywaniu trudnych i przyjemnych emocji.

Chociażby na sen. Na mgnienie. Na chwilę, na bliskość. Na (mi)nutę. Na krok. opowiedz przebywanie, wędrówkę, ze sobą przy sobie o sobie nie osobno, ale razem. Wiedz o sobie. Pieśń nuconą pod nosem, albo przez mały palec ubogi u nogi. O la! ola noga, motyla noga. Może i tak w takt efekt motyla, ale tutaj chodzi o spotkanie ze Sobą.

Nie w odległości spojrzenia w niebo— sześciu miliardów kilometrów. Do granic Układu Słonecznego. Bliżej. Bliżej. Jeszcze bliżej. Na krawędź, tam gdzie zaczyna się dotyk, tu gdzie zaczyna się spotkanie. W powodzi leniwych minut. Tych już strąconych, niekoniecznie, niebywale straconych. Spotkanie. Tkanie chwili smakowanie jej na języku. Na podeszwie stopy. Stopy przestrzeni. Kraj obrazy, obrazy, obrazy, kadr. Niczym z patrzenia niderlandzkich mistrzów. Uff… Powietrze w nozdrza zapach obecności w trzewiach. Na jedno ciche zdziwienie, a może tylko wydeptane (wy)czekanie.

***

W jego żyłach płynęła gorąca gęsta krew, oddychał wiarą w naukę, a jednocześnie sztachał się alchemią podobnież, samotnik, drażliwy, cóż ponad miarę, wszelką. Potrafił wyłączyć wszelkie dystraktory, oczywiście twarzoksiążki, smsów, telewizorni, nie było w tych (a raczej tych tamtych— tych także tego) czasach. Dlaczego o nim wspominam? Miał zwyczaj przesiadywania na brzegu łóżka w nocnej koszuli do popołudnia, czy wtedy spotykał się ze Sobą? Czy szpikulec, który wbił między własną gałkę, a kość- czy ten kontakt, powątpiewam, czy to pomogło stworzyć Newtonowi, bo o nim wspominam, wynaleźć/ opracować rachunek różniczkowy, albo podstawy spektroskopii? Czy jednak trzeba spektakularnych odkryć? I c o t o właściwie z n a c z y? Spektakularne, to nie znaczy medialne. A częstokroć są to możliwie często mydlone.

A jakie jest Twoje spektakularne odkrycie? I w jaki sposób dbasz o zachowanie kontaktu ze Sobą?

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s