(532). Szcze(lina) ledwie (albo dwie).

Szczelina. Nitka. Obręb, Obiecana, nie do końca obmacana Ziemia Niczyja. Mapa drgań, ruchu, czyli życia.

Nierówność, dziurka od filiżanki i ucho od klucza. Albo na od_wrót— przez którą zerkamy na świat i na świt. (O tym, dlaczego rozcięcie papierem boli. Już wspominałam, i nie będę się tarzać, a tym bardziej -czkawka- wspomnienie po rybich przodkach i przodkiniach i pozdrowienia Praprababci Ewolucji, po powtarzać nie ma co się, macać), chociaż drażnienie to także ruch. I konsekwencja.


Konik morski, czyż nie ładny? [Schemat przedstawiający lokalizację hipokampu w ludzkim mózgu- źródło fotografii].

***

Arystotelesie! Jakież błędy (poznawcze) niesiesz, a my za tobą przejmujemy rytm kroków, zasłuchani w te melodię wierzeń, zwierzeń, zapatrywań i zamierzeń. Taszczymy toboły. Zapamiętale po(d)rzucając to, czy tamto niedbale. Czka, czka, czk, kawka.

To, że zwierzęta i rośliny są zbudowane z niewielkiej ilości powtarzających się elementów, zgoda,lecz nie wszystko można za sobą wlec, i mieć rok w rok lekki krok, zwłaszcza gdy cieniem wzdłóżają się dni. Grecki testament. Szczelina ledwie, albo dwie.

***

Pierwszą. Komórkę zaobserwował w 1665 roku Robert Hooke za pomocą przedłożenia szkiełka, a przede wszystkim oka, oko to prymitywne było- ale skonstruowanie pierwszego mikroskopu (bo o nim mowa) wystarczyło. Komórki korka. Odsłonięte. I nazwane. Ponieważ badaczowi przypominały przylegające do siebie w monastyrze cele mnichów, stąd nazwa (a raczej stamtąd) od angielskiego cell– co znaczy cytologia, ale i komórka (nie,nie chodzi o dzwonienie:no może echa przypomgnienia). Nie mógł wiedzieć, że to co obserwował w istocie było ścięgnami komórkowymi, które były ledwie świadectwem, ale już minionym, wspomnieniem, pozostałością martwych komórek roślinnych, palimpsestem.

Nowożytny testament. Szczelina ledwie.

***

Sto osiemdziesiąt lat temu Panowie Dwaj: Matthias Scheiden iTheodor Schwann ogłosili teorie komórkową. Wczoraj? Uchylone drzwi kreska cienia szczelina ledwie.

***

To. To co. Pomiędzy uszami. Nie jest to wzmocnieniem dla pneumy. Wentyle, to tyle. Wzrok i słuch i zmysły inne przekazują kształty pulsowania i bulgotów świata do duszy, która zlokalizowana jest w bryle, którą nosimy, w klatce piersiowej, to tyle. Wymacałeś Arystotelesie w mózgu zmysł wspólny, pyk, pyk…Prze(d)tworni(c)k.Działa by się dziwić albo drwić, i robić to wszystko co pomiędzy.

Szczelina ledwie, albo dwie.

***

Nie sturlał się z tronu, ani korona mu z zęba nie spadła. Nie spadł nawet z dronu, chociaż naukę swą pojmował holistycznie.Widoki miał przednie, tylne i nie tylko na okrętkę. Macał i opisywał. Herofilos z Chalcedonu. Zamieszkiwał terytorium, które dzisiaj przynależy do Turcji. Jako pierwszy wnioski wysnuwał, rzeźbił, a także opierał o szkielet-tor sekcji zwłok, które wykonywał. Elipsa myśli. Szczelina ledwie, albo dwie.

Zaadresował miejsce pobytu duszy, w IV komorze mózgowej jako miejsce jej stałego zameldowania. A ten narząd znał, okiem mógł objąć. Przeciąć. Jako pierwszy opisał symptomy chorób psyche. Nie tylko mózg, czy układ rozrodczy, czy pokarmowy, także oko, wątrobę, trzustkę, nie spisywał co mu ślina na język przyniesie, ale wiedział w jaki sposób się ona wydziela. Wiedział, że przez tętnice nie nie tłoczy się powietrze tylko krew.

Przywołujemy go razem każdym, za którym wołamy, nie, nie chodzi o imię, ale o ten moment, mgnienie gdy na usta ciśnie się popularne stwierdzenie: dwunastnica. To on opisał jej budowę ba uczynił cały wywód z przewodu pokarmowego i jego części jelita cienkiego, którą nazwał dwunastnicą, ponieważ długość jej określił na ni mniej, ni więcej poprzecznych szerokości dwunastu palców Uff..

Obmacywał.Opisał nerwy (czaszkowe): wzrokowy, około ruchowy, trójdzielny, bloczkowy, twarzowy, słuchowy, podjęzyczkowy. Zdał, zdarł story i Od!krył i dokonując podziału nerwów: wyróżniając dwa ich rodzaje: czuciowe i ruchowe.

Mgnienie. Medycy z Aleksandrii zajmowali się z zapamiętaniem móżdżkiem, oponami i komorami.

Czas płynie strugą gęstą, struną. Strzałką. Wyżłobienie, szczelina ledwie, albo dwie.

Anatomia z greki.anatomē – sekcja (zwłok), krajanie od anatémnein – pociąć

Ta- przez którą przechodzimy macając Świat(ło). Szcze linka ledwie, albo dwie. Szkic. Czy mamy nic?

Chociaż niektórzy nie przecinają.

#szczelinWszczegolachDalszyCiag

Jedna odpowiedź na “(532). Szcze(lina) ledwie (albo dwie).

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s