[449]. Bulgo-bulgo (chyba) -Ty…[:-)].

Spędziłem długie godziny na studiowaniu, jak budował swoje obrazy Vermeer, Rembrandt, Hogarth, Turner czy Hoppner. Świat można opisać na wiele sposobów, rodzi się jednak pytanie: dlaczego pewne sposoby przedstawiania świata zapadają w pamięć mocniej, a inne słabiej? Uświadomiłem sobie, że najbardziej lubię światło naturalne, ale naturalne nie do końca, odrobinę odkształcone. Wszystko w granicach realizmu, ale nie iluzja rzeczywistości. Tak fotografuje Sven Nykwist, Gordon Willis, kilku innych. Jest w tym element kreacji, bo słońce nigdy nie świeci tak nisko, kontrasty są wyważone, kadr zwężony itd., ale jeśli np. podstawowym źródłem światła w scenie jest okno, trzeba ten fakt respektować. W malarstwie też tak jest, nawet w obrazach Salvadora Dali. [Edward Kłosiński, źródło].

***

 

 

Jeśli przyłożysz dowolne ucho do (czyjegoś) brzucha najpóźniej po kilku sekundach usłyszysz bulgoty przelewanie się i inne siorbnięcia. To odgłosy ścian żołądka, jelit, czy mięśni. Poważnie. I nie poważnie (z resztą) tyż. Odgłosy z wielu dysz.  Takie bogate życie wewnętrzne. A rzeczone  świadczą o ich nieustannej pracy, np przepychaniu tego co zjadłeś/aś na śniadanie, obiad, kolację dalej, dalej i jeszcze dalej. Kurczę, znaczy nie, nie chodzi o drób, ale o drobinki a zwłaszcza o skurcze. A odgłosy o których piszę nigdy nie ustają. Nigdy nie ustają, nigdy nie ust. Aaaa właśnie jeśli o ustach mowa (sic!). Taki wzięty z dowolnego brzegu homo sapię ssss, i to jak!- produkuje około pół litra śliny dziennie. I nie, nie myśl teraz o cytrynie. Wiesz, o małej jak piłka tenisowa, żółtej,soczystej…No i oczywiście taniec węglowodanów, tłuszczów i białek… Ale zaraz, zaraz, zaraz nie nie będzie o bilionach bakterii urządzających balangę w naszych jelitach, ach, ach… Nie. Bardziej o zrazach, ale o tym zaraz (możesz wybrać czy: teraz-zaraz, czy zaraz-potem). Podział tego co wkładamy do ust… Na węglowodany, tłuszcze i białka ma bardzo krótką historię bo wziął się z książki autorstwa Williama Prouta pt:. Chemistry, Metrorology and he funcion of Dirdtion z tysiąc osiemset trzydziestego czwartego roku. Ten podział jest bardzo uproszczony, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, czego dowiadujemy się o układzie trawiennym ostatnio. Można się spocić gdyby jednak próbować wszystkie zalecenia wdrożyć w szycie, w życie znaczy się, chociażby tak ciasne, znaczy szyte na miarę jak własne. Pot, nie, nie będziemy dyskutować o tym potem, teraz, zaraz- znaczy już. Gdyby nie ten genialny mechanizm, można by się szybko przegrzać. I niechybnie zmienić adres zameldowania. Wilgotna skóra ulega schłodnieniu szybciej niż słucha, słucha się wtedy i obniża temperaturę umożliwiając przeżycie. Woda odprowadza z nas ciepło szybciej i skuteczniej niż powietrze. Kiedy nasza dieta jest zbytnio bogata w sól, albo pijemy za dużo wody, to poziom spodu w naszej krwi zaczyna sssssssssspadać.  może to być skutkiem stanu hipoanatremii, zaczynają go zwiastować odrętwienie, czy nerwowość, ale też senność. Nie tylko sprzyja mu, czy powoduje go picie niezdatnej do tego wody, ale także pochłonięcie przez człowieka bardzo dużej jej ilości. Zmniejszenie ilości sodu także jest niebezpieczne.  Tym niemniej trzeba też pamiętać, że jeśli się podniesie poziom sodu zbyt szybko to może to skutkować zniszczeniem komórek pnia mózgu.

[pień mózgu,inaczej: truncus cerebri, źródło zdjęcia]

Piękny?

Pięknisty! Przypomnijmy tylko, biegiem, że on odpowiada za kontrolowanie funkcji organizmu, tych- najbardziej pierwotnych. (Ale o tym już było). Czy też tak uważasz? Dlaczego (Tak? Czy nie?).

[Jan Vermeer, Pijana dziewczyna śpiąca przy stole, źródło zdjęcia].
Niemniej jednak,równowaga jest ważna, ale nie tylko fizyczna, równowaga płynów w organizmie (i nie chodzi o średniowieczną teorię humorów). Cóż, wiadomo. (Jeśli nie przeczytaj, o co chodzi).

 

Zastanawiam się patrząc na obraz autorstwa Vermeera, na początku nad doborem barw. Tak barw, jakże jest on inny, od chociażby Mleczarki? Bardziej mroczny, „monochromatyczny” i to ukierunkowanie światła, skoncentrowanego w na centrum. Tylko dlaczego akurat ta dziewczyna jest pijana? O czym to świadczy? Kołnierzyk? Wolne, albo i szybkie żarty. A może w zmiennym tempie. Może po prostu, albo po krzywu jest zmęczona ona? Dlaczego właśnie kobieta, dlaczego właśnie ona jest w stanie upojenia? Wiem, wiem autor wiele czasu spędzał (pędził??? :-)) w gospodzie… I oczywiście, wiście można popłynąć w tym temacie, ale może jednak nie. Jeśli chodzi o tematy to możecie podsyłać, zwłaszcza, że niedługo jest kolejna rocznica blogu. To także Twoje miejsce. Miło Cię widzieć, miło Cię czytać. I także, a właściwie przede wszystkim, chciałabym Cię bardziej poznać. Poważnie.

#szczelinWszczegółachCiągDalszy

2 myśli na temat “[449]. Bulgo-bulgo (chyba) -Ty…[:-)].

 1. Ostatnio myślałam o pniu mózgu. Dowiedziałam się, że może chorować. Na Twojej ilustracji wygląda, jakby właśnie przeszedł ciężką chorobę. A w rzeczywistości jego choroby są zwykle bez przejścia.

  Czytałam niedawno, że malarstwo holenderskie jest najdoskonalszą formą sztuki. Coś w tym jest. Ówcześni malarze nie mieli pojęcia czym jest światło, czym są barwy i jak działa oko. A jednak wiedzieli.

  1. Dzień dobry Kalinko Kwiatowa. Witaj na blogu, zapraszam do zwiedzania. Komentowania i oglądania.
   Niech Ci czcionka lekką będzie. 🙂
   Oczywiście, że pień mózgu może chorować,jak każda część naszego organizmu. Pień odpowiada za najbardziej pierwotne funkcje, których wolicjonalnie nie możemy kontrolować.
   Od przodu połączony jest z półkulami mózgu, gdy patrzymy do tyłu łączy się rdzeniem kręgowym. Uszkodzenie pnia mózgu jest zawsze stanem zagrożenia życia, a może tak się stać na skutek np. guzów, czy wylewów/udarów. Najczęściej jednak dochodzi do tego wskutek urazów mechanicznych, zwłaszcza w młodym, średnim wieku, nazywanych stłuczeniem mózgu.
   Dlaczego jest to tak niebezpieczne dla życia? Pień mózgu to struktura OUN (ośrodkowego układu nerwowego). Znajduje się u podstawy czaszki. Obejmuje śródmózgowie, rdzeń przedłużony i most. W pniu mózgu zlokalizowane są ośrodki odpowiedzialne za wszystkie niezbędne do życia funkcje.Można dla przykładu wymienić regulacje ciśnienia krwi, metabolizm,temperaturę pracę narządów np. serca, ale nie tylko -sprawa jest bardziej skomplikowana, i nie wyczerpie go ani komentarz, ani artykuł.To właśnie pniu mózgu przebiegają krzyżując się włókna nerwów ruchowych, przebiegają wszystkie ważne struktury nerwowe. Pień mózgu odpowiada za integrację bodźców czuciowych i ruchowych. W jego skład wchodzi twór siatkowaty, ten sam, który reguluje naszą aktywność dobową, to znaczy to kiedy śpimy i kiedy działamy, kiedy jesteśmy przytomne/ przytomni, połykamy, kichamy, pocimy się,odpowiada także za płynność i tak dalej….

   Ad vocem sztuki, nie wiem, czy holenderska jest tą najdoskonalszą, ale dla mnie wiele jest w niej spokoju, i medytacji, do tego czegoś co wykracza poza słowo. Vermeer malując swoje dzieła korzystał z najświeższych doniesień naukowych dotyczących optyki, nie tylko zresztą on. Tak jak piszesz.
   Warto dodać, że malarze często pracowali na tyłach lecznic, gdzie mieli stały dostęp do prosektoriów, i tak uczyli się np anatomii.

   Miłego zwiedzania i komentowania. Pozdrawiam. Oto artykuły, które może mogą Cię zainteresować:
   https://wp.me/p59KuC-Pe : [Ale o to chodzi].
   https://wp.me/p59KuC-79 [Persepolis] https://wp.me/p59KuC-79 [Film o Stehpenie Hawkingu]
   https://wp.me/p59KuC-1rM [Kij (mu) w oko]
   https://wp.me/p59KuC-14z- albo zupełnie inne. Do zobaczenia, do przeczytania.

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s