[444+2]. I z dystansu i na wznak.

Słowo, które potwierdzając zamyka zaprzeczając otwiera, a może jednak, odmyka jedynie? Nie?  Nieodwracal (n i e) (?), cal po calu. Centy me tr po centy m e t r z e. Połyka bez żucia, bez życia. Bez pulsu i bez zaskoczenia. Tnie równo.

Jednak.

[Vilhelm Hammershoi] Ida, czytająca list [źródło zdjęcia].

#medytacyjni[(c)k]

***

Nie zastanawiam się, co jest napisane w liście, czy drącą ręką czy pismem pewnym, czy kobieta, która czyta, czy ta? Ta.Jednak ta, to wiadomo? Czy aby na pewno? Czy czyta po raz pierwszy? Bo jeśli po raz kolejny, to już nie czyta, nie jest tą, która czyta, a tą, która prześlizguje się po znaczeniach, zmęczeniach, zmąceniach, czy oczywistościach. Warstwa po warstwie.  Czy cytaty Tacyta, czy czyni to ze zrozumieniem, zaskoczeniem, czy podnieceniem? Czy Ida, idzie? Czy stoi (ledwie) blednie? Brednie? Spokojnie, to tylko rachunek za prąd.

Przeoczeniem było by głaskanie pytań niezadanych. Nie, dziś zastanawia mnie co jest za progiem? Czy coś jest za drzwiami, którymi? Każdymi, których nie widać. A z tymi, które widać, to czy klamka zapadła (definitywnie) czy jednak (nie)? Ile razy i kto jej dotykał, że jest wypolerowana? Przy stole jeszcze nikt nie zasiadł, a może ktoś(a) nie miał(a) w ogóle tu być, co tam, co tu, raczej, wspominać, o szczególe, i o bywaniu…Na dole obrazu, bliżej, prawego rogu widać cień, do czego, a może do kogo należy… Nigdy się już nie dowiemy, a może, nie mamy do tego prawa? Duńczyk malował i na malował coś, co nie łatwo sportretować. Zdumienie dumania.

***

Czy tylko mnie wydaje się, że kobieta  jest tylko tłem dla wydarzeń i (przede wszystkim) przestrzeni? Ten obraz można czytać wielokrotnie, wielorako, wielowarsł(tw)owo. Po słowie.Jednak. Posłowie.I z dystansu i na wznak.

2 myśli na temat “[444+2]. I z dystansu i na wznak.

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s