[439]. Centy(metry)…

[Everest i Ama Dablam 2001, źródło fotografii].
Czyż kiedyś nie pisałam, że rozmiar jednak ma znaczenie?

Trudno uwierzyć, a może łatwo? Nie wiem, co nie zmienia faktu, że  aż do połowy XIX wieku nie wiedziano, że Mount Everest jest najwyższą górą świata.Chociaż z tym naj… To różnie bywa(ło)…

Przez długi czas tytuł ten należał do góry, na której zginęła Wanda Rutkiewicz,a którą zdobyła Kinga Baranowska, Kanczendzangi, czyli- dziś, trzeciej, co do wielkości,  góry świata. Everest, przewyższa ją o dziewięć metrów, według pomiarów wykonanych przez B. L Gulatee w latach pięćdziesiątych minionego wieku. (Drugie miejsce należy do niezdobytego zimą K2).

W tysiąc osiemset pięćdziesiątym drugim Brytyjczycy przeprowadzili pomiary, wedle wyników na terenie Nepalu i Tybetu istnieje wyższy od niej szczyt, nadano mu nazwę Peak XV. I odkryto, że wznosi się na 8839 metrów, a wykonanie takiej pracy, mającej za zadanie określić wysokość, nie było sprawą łatwą, zważywszy jeszcze na fakt, że  mierzono z odległości ponad dwustu kilometrów, niektóre źródła podają jako sto pięćdziesiąt, ile by nie było to i tak sporo… Ale skąd Mount Everest? Skąd się wziął, a no stąd, że Peak XV nie brzmi jakoś atrakcyjnie przemianowano go na Everest, Mount, wiadomo, ale dlaczego Everest?

Przecież nie od nazwiska pierwszego zdobywcy. No, nie. Od Sir  George’a Everesta. Wojskowego, geodety, geografa, który to pierwszy dokonał pomiarów góry. Pierwszy, ale nie ostatni.W tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym ósmym roku Wally Berg i jego zespół wyposażony w GPS wykonał pomiaru wysokości najwyższej litej skały na wierzchołku góry, a skale tej nadano nazwę Barry Bishop Ledge. To to miejsce gdzie przytwierdzono odbiornik i zaczęto zbierać dane i to pozwoliło zweryfikować wysokość nawet o osiemnaście metrów mniejszą niż na początku sądzono.

Tylko, czy rzeczywiście wspomniany wierzchołek jest najwyższą górą świata? A no, to zależy, nie tylko o to, o co pytamy, ale jak to czynimy. Bo jeśli chodzi o wysokość tą, nad poziomem morza, to nie tylko może i tak, co na pewno tak. Ale jeśli chodzi o to nie tylko co, ale i jak dokonuje się pomiarów. Jeżeli  od podnóża do szczytu góry, to wynik może być zaskakujący: Czomolungma Tybetańczycy nazywają ją Boginią, Matką Świata. Jest drugim najwyższym ośmiotysięcznikiem. Detronizuje ją… Wulkan archipelagu Hawajów: Mauna Kea. Różnica jest znacząca. Everest jest  o  tysiąc trzysta pięćdziesiąt pięć  metrów niższy. Sprawa jeszcze się jeszcze bardziej komplikuje gdy spojrzymy… W głąb. znaczy: wgłąb. Zostawmy warzywne odniesienia.

Nieczynny już  stratowulkan (leżący na Kordylierze Zachodniej, w Andach,dokładniej w centralnej części Ekwadoru, na terenie parku narodowego):  Chimborazo. I choć trudno nazwać go najwyższym (6 263,47 m n.p.m.) przynajmniej na pierwszy rzut oka, nawet uzbrojonego, tak właśnie jest!

To właśnie Chimborazo Jest punktem najdalej położonym od środka Ziemi, a ponieważ Błękitna Kropka, nie ma wymiarów idealnej kuli…A wspomniany leży prawie na równiku. To można stwierdzić, że to właśnie wygasły wulkan jest najwyższą górą świata.

Zdobytą po raz pierwszy został w tysiąc osiemset osiemdziesiątym roku przez podróżnika i andystę Edwarda Whympera. Ale to całkiem inna historia… A może wcale nie?

4 myśli na temat “[439]. Centy(metry)…

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s