[437]… Lecz także i rozmowa może być takowa.

[Sztuczne Fiołki].
Pierwsza rocznica śmierci i wspomnienie Zbigniewa wróciła refleksją, że…

Osobiście się jednak tęskni za tym, żeby piosenka miała jednak i melodię, tę prawdziwą, czy to dotyczy jazzu, czy wariacji klasycznych, tych najbardziej popularnych także, jak to się drzewiej określało sztuki estradowej, i tekst, i pretekst, i pra -tekst, czyli zmysł i zamysł,forma i treść nie domorosłych tych, co chcą sobie udowodnić, że wszystko, że samodzielnie, a nie razem.

Piosenka, a i owszem jest dobra na wszystko, ale nie każda nią jest, nawet gdy posiada tekst (mierny marny? Zdarty*niepotrzebne skręcić, skreślić,smęcić?). To może być forma sztuki… Lecz także i rozmowa może być takowa.Dbałość o drobiazgi (lecz nie drobiazgowość tego dość).

Mimochodem, ze słów wschodem. Nie tylko tych wymuskanych, wyłuskanych wyczekaniem, ale tych co o ścianę i na wiatr (oby z dobrych stron). Smaku czereśni i kawy, lubię trudne słowa, dynamikę rytmu. Gimnastykę myśli. Mimochłodem. Skurcz złączeń i drgań (nań) mięśni myślenia.

Moment gdy próbuję po raz pierwszy. I kolejny.I kolejny. Być może zdarty, być może uparty. Lubię szukać tak by znaleźć. I gubić tak by rozprostować sekundy oddechu, z innej perspektywy spojrzeć i zobaczyć. Zacząć by skończyć. #BoŚwiatJestCiekawy! I o to  chodzi, by ją właśnie pielęgnować. Podlewać spojrzeniem, i nie jednym czasownikiem.

Czy zwróciliście uwagę, kiedy w historii malarstwa nastąpił wysyp autoportretów? Rembrandt namalował ich około czterdziestu. Ale to  Filippo Brunelleschi skorzystał z lustra i tym samym nadał nie tylko tym samym odmienił lustro, postrzegane jako przedmiot magiczny (czego poblask znajdujemy dzisiaj w baśniach), bo to ono umożliwiało portretowanie siebie tak jak nigdy wcześniej, z precyzją i perspektywą (także na ocalenie od zapomnienia). 

Warto szeroko oczy otworzyć. I zadziwić się światłem, refleksem, tekstem, i treścią rozmową cisz, kształtów. Natrzeć uszy dobrym słowem dźwiękiem, który wzruszy. Przeglądać się w zwierciadłach mniej, a przyglądać się łapiąc świat na wrzącym uczynku z piękna, zdziwienia, smaków, zapachów,minut. Kroków, ruchu, znaków.

Miej mniej luster więcej spojrzeń miej.

Proszę spójrz. Wszechświat jest niewyobrażalnie wielki. czternaście miliardów lat po Wielkim Wybuchu, kilkaset miliardów galaktyk,  a w każdej znajduje się około sto miliardów gwiazd i my, ludzie. Na niczym nie wyróżniającej się planecie, która krąży wokół takiejże gwiazdy. Człowiek to brzmi dumnie, ale wygląda już mniej, gdyby porównać jego rozmiary do tych, które reprezentuje  Wszechświat to wygląda niczym atom do Niebieskiej Planety. Ze swoimi zdziwieniami, mrzonkami i marzeniami, radościami i smutkami, gdzieś pomiędzy datami beat bitami i bitami, dźwiękami i milczeniami.

2 myśli na temat “[437]… Lecz także i rozmowa może być takowa.

  1. Od dłuższego już czasu obserwuję poważny deficyt dobrej piosenki, zwłaszcza w warstwie tekstowej. To, co jest serwowane najczęściej jest banalne, miałkie, nijakie, często bzdurne, z metaforami wywołującymi zażenowanie i parsknięcia śmiechem naprzemiennie. Dobry tekst zdarza się rzadko. A szkoda, bo chciałoby się słuchać takich tekstów, jak Osieckiej, Młynarskiego, Zabłockiego.

    Polubione przez 1 osoba

    1. Serdecznie dziękuję za ten głos, który mnie cieszy, choć smuci (sytuacja -oczywiście). Lubię gęste (nie w zupie) ale teksty, wielowarstwowe w znaczeniu, i rytmie. Taki Tuwim, to wim, że nie znał żadnego języka obcego, ale posiadał coś co w pracy nad i z- tekstem jest szalenie ważne wyczucie rytmu (a nie tylko wyczucie rymu, choć to skojarzone ze sobą jest). Drzewiej tekst piosenki pisała osoba, która tylko tym się zajmowała, i (co najważniejsze)potrafiła to zrobić…Panuje takie przekonanie w naszym kraju, niestety, że nut nie każdy może się nauczyć, w skutek chociażby poziomu edukacji muzycznej, a tekst, cóż to tekst napisać? Zwłaszcza teraz gdy jeśli się chce można i bloga, i vloga, prowadzić, byle by nie za długo…

      Polubienie

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s