Listy i [inne] brewerie.

"Plus ratio quam vis".

[272+5]. Przemiany, czyli opowieść o Piotrze Pustelniku.

[Ja, Pustelnik, Autobiografia, wysłuchał Piotr Trybalski, Piotr Pustelnik, Piotr Trybalski, Wydawnictwo Literackie, 2017, źródło fotografii].

Kto choć trochę interesuje się górami, tematami wspinaczkowymi, wie, czego dokonał, a przede wszystkim, kim jest Piotr Pustelnik. Nie chodzi o to, że zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, czyli zdobycie wszystkich ośmiotysięczników. Chociaż oczywiście nie umniejszam tego konania. Chodzi o to kim jest, kim się stał Piotr Pustelnik. O jego model bycia w górach. (I nie chodzi tylko o to, że swój ostatni ośmiotysięcznik zdobył w wieku pięćdziesięciu dziewięciu lat).  To nie arytmetyka,czy kronikarskie obowiązki (po nich tu ani śladu) chociaż tak są daty, wydarzenia, góry, nazwiska, szlaki, to wszystko tu znajdziemy. Zdobył koronę Himalajów i Karakorum jako trzeci Polak po Jerzym Kukuczce, i Krzysztofie Wielickim.

Autor wspomnień powiedział kiedyś, że nie sztuka być dobrym alpinistą, sztuka być starym alpinistą. Wiadomo, nie od dziś, że to wymagający sposób bycia, który nie wybacza błędów. Na tę książkę, czekałam z niecierpliwieniem, i nie zamierzam tego ukrywać. Oto mamy przed sobą nie tylko fascynującą lekturę, wspinacz dołożył starań by żargon, którym się (nie nazbyt często) posługuje był zrozumiały nie tylko dla osób zaznajomionych z wyżej wymienionym tematem. Choć to sprzyja klarowności narracji, nie to jest najważniejsze. Jeśli miałabym określić co jest clou publikacji, to proces. Wewnętrzna przemiana Piotra Pustelnika, i szczera rozmowa z również Piotrem (Trybalskim), który pozostaje jakoby w cieniu, w tle, dopowiada, dopytuje, nie nachalnie, ani nie na kolanach, jest to równorzędna rozmowa dwóch partnerów.Bez krygowania się, z taktem, i o górach, i o życiu w dolinach (także tym prywatnym, lecz bez zbędnego wchodzenia z butami, w najintymniejsze pielesze).

Rzecz inna, że Pustelnik zaczyna swoją przygodę ze wspinaczką, w czasach, które potem, zostaną określone jako złotą erę himalaizmu. Zaczyna się ten czas, a on, chociaż w nie najlepszej kondycji fizycznej, znalazł się we właściwym czasie, we właściwym miejscu, ale to nie wszystko. To, dopiero początek, początek drogi na sam szczyt góry, i to nie jednej. A jeszcze, by sukcesem zakończyć przygodę, trzeba bezpiecznie zejść, w doliny. I tak, dla niezaznajomionych, poznajemy, albo mamy okazję sobie przypomnieć o (nie tylko polskiej) historii himalaizmu, ale i  zrelaksować, ale i zadumać, dowiedzieć się co wspólnego ma z Piotrem Pustelnikiem Amundsen, jak można wspaniale słuchać (przykład Piotra Trybalskiego) i wspaniale opowiadać (Piotr Pustelnik) także, a może przede wszystkim, o rzeczach trudnych,łucie szczęścia, planach, zwieńczonych sukcesem i porażką, o krajobrazach życia, nie tylko z perspektywy szczytu, ani, z perspektywy wielu (szczytów). Porażka i sukces model tej samej monety. Awers i rewers.  zapraszam do lektury. Polecam uwadze. Dobrą rozmowę, o przemianie, pasji, o życiu.

Jedyną rzecz utrudniającą czytanie są podpisy pod zdjęciami, które potem odnajdujemy w tekście ciągłym książki, tak jak to miało miejsce w przypadku autobiograficznej książki o Jerzym Kukuczce. Cóż, taka moda…

 

 

 

 

 

Reklamy

41 comments on “[272+5]. Przemiany, czyli opowieść o Piotrze Pustelniku.

 1. xpil
  12/01/2018

  „…wspinacz dołożył starań by żargon, którym się (…) posługuje był zrozumiały nie tylko dla osób zaznajomionych z wyżej wymienionym tematem.”

  No proszę, jaki zbieg okoliczności; całkiem niedawno pisałem o innym „pustelniku”, z tą tylko różnicą że pan Piotr się wspina, a pan Andrzej – żegluje. Ale – podobnie jak Pustelnik – Urbańczyk również pisze przystępnym językiem, żeby nie przestraszyć nas, szczurów lądowych, tymi wszystkimi baksztagami, falszkilami czy knagami 😉

  • 5000lib
   12/01/2018

   O proszę, zajrzę koniecznie do Twojego wpisu, myślę, że najważniejsze w lekturze o której piszę, to jest przekaz, i niesilenie się na bycie bohaterem. Żeglarstwo, zwłaszcza samotne jest dla mnie sportem pustelniczym, chociaż po-trosze, każdy sport taki jest.

 2. dychadziennie
  12/01/2018

  On i p. Wojciech Kurtyka. Kozaki nad kozaki, przez to, że tak wyważeni i skromni.

  • 5000lib
   12/01/2018

   Tak masz rację, nawet zastanawiałam się, czy o tym nie wspomnieć, wywiad z Kurtyką ma się ukazać w tym roku. Niestety, dokonania p. Wojciecha Kurtyki są bardziej znane za granicą, chociaż mam takie przekonanie, że to dotyczy również (niestety) p. Piotra Pustelnika.

   • dychadziennie
    12/01/2018

    Książka o p. Kurtyce będzie w tym roku?! Wooow…

    • 5000lib
     12/01/2018

     Tak, jeszcze w tym miesiącu. Dokładnie w jego ostatnim dniu. „Kurtyka. Szuka wolności” (Napisana z Bernadette McDonald) Jest już dostępna po angielsku, wieści krążą, że jest to raczej podsumowanie tego, co już wiemy w jednej publikacji, ale jak jest naprawdę, poczytamy, zobaczymy…

    • 5000lib
     12/01/2018

     A wiesz, że nowością jest teraz książka Maurice Herzoga pt. Annapurna?
     O innej książce na temat „Żywicielki” (Jedno z imion przypisywanych Górze) pisałam tutaj: https://wp.me/p59KuC-10d

 3. btomek
  13/01/2018

  zwykle mrocznie i zawile, tutaj jasno i zwięźle, ale o górach inaczej nie można a o ludziach gór tym bardziej….

  • 5000lib
   13/01/2018

   Tutaj jest zwykle mrocznie? Dlaczego tak to odbierasz? O górach można różnie… „A o ludziach gór tym bardziej”??? Bo ja wiem?

 4. Marcin
  19/01/2018

  Przyznam, że od dłuższego czasu, ukradkiem czytam Twoje teksty .
  Cały czas staram je „oswoić”. W tym przypadku postanowiłem napisać, ponieważ wczoraj skończyłem tę książkę. O Piotrze wiedziałem niewiele ale z telewizji pamiętam osobę niezwykle spokojną i wyważoną, dającą się lubić.
  Pierwszy raz spotkałem się z postacią związaną z górami wysokimi, która nie robi z siebie herosa i kieruje się etycznymi wartościami. Dobrze napisana książka. Dobrze się ją czyta. Książkę o Kurtyce właśnie zamówiłem. ( dowiedziałem się o niej z dyskusji pod tekstem )
  Pozdrawiam.

  • 5000lib
   19/01/2018

   Cześć Marcinie,
   Miło Cię poznać, widzieć i czytać. 🙂 Miło mi również, że zechciałeś podzielić się Twoimi refleksjami na temat osoby Piotra Pustelnika, po pierwsze dlatego, że jest to dla mnie osoba ważna, ze względu na to co i w jaki sposób robi, po wtóre – dlatego, że mogłabym z powodzeniem podpisać się pod Twoim zdaniem. Również po raz pierwszy spotkałam się z bohaterem książki oglądając film. I z powodzeniem mogłabym sparafrazować Twoje słowa. Spokój, profesjonalizm, świadomość celów i drogi, oraz trudności, które z nią się wiążą. I tak oto zaczęłam poznawać to co i jak robi/ł Piotr. Ze zdumieniem odkrywałam, jak mało znany jest w naszym kraju. Książka, nie była pierwszym zetknięciem z osobą Piotra, ale miło mieć wszystkie fakty w jednym miejscu, pysznie podane, bez emfazy i niepotrzebnej fałszywej skromności. No nie tylko o daty tu chodzi, przecież najważniejsza jest osobowość, byłam ciekawa- przyznam- czy Piotr Pustelnik z filmów i wywiadów, to ta sama osoba, co w książce, oczywiście, chodzi o sposób opowieści, Nie zawiodłam się.
   Myślę, że słowo przyjazny, szczery to jedne z klucze. To nastawienie proczłowiecze czuć. I następna moja refleksja, już na marginesie. Jakże inny odbiór miałam Kukuczki ( https://5000lib.wordpress.com/?s=Kukuczka ), którego biografię czytałam nie tak znowu dawno, czy Rutkiewicz, o której też wiele wiedziałam. I zastanawiała mnie ta różnica w percepcji (nie chodzi mi tutaj o przeciwieństwa, to sprawa o wiele głębsza). I doszłam do wniosku, że:
   góry dla Kukuczki były (nie tylko) sposobem na awans społeczny, z jednej strony (rodzina robotnicza, z drugiej Górny Śląsk), zewnętrznie był postrzegany również jako „chłopak ze Śląska „(Górnego), z drugiej strony autorzy podają, że miał kompleksy bo nie umiał języka angielskiego (którego nota bene uczył się zaciekle) .Z trzej strony, okoliczności zewnętrzne, czyli to ściganie się o p i e r w s z e ń s t w o z Reinholdem Messnerem, człowiekiem zachodu. Człowiekiem Gór.
   Za to Wanda Rutkiewicz, żyła w męskim świecie, przecierała szlaki (dosłownie i w przenośni) w sportach uznawanych za męskie, i tylko męskie. Dlatego też miała gorzej. Do tego moment historyczny, w którym znajdował się nie tylko polski himalaizm, i alpinizm (to jedno) ale również Polska, historycznie. I tu, jak zawsze mamy ścieranie się okoliczności wewnętrznych (doświadczeń i aspiracji) z zewnętrznymi okolicznościami.
   U Piotra Pustelnika było inaczej. Nie tylko dlatego, że moment historyczny Polski był/ jest inny. Nie tylko ze względu na wspomniane okoliczności, sportów wysokogórskich, również ze względu na doświadczenia osobiste (nie tylko na różnice, w wychowaniu, środowisku, etc, co oczywiste). Mam wrażenie, nie wiem, czy tak samo, czy inaczej widzisz to jak ja, Piotr Pustelnik wspinając się, zdobywając góry, udowadniał (coś) konkretnego sobie. Nie musiał walczyć o pozycję, tak jak robiła to Wanda Rutkiewicz z oczywistych względów, ani tak jak czynił to Kukuczka, poza tym, jak zaczynał się wspinać, czynił to w najlepszym momencie himalaizmu i alpinizmu polskiego (co nie umniejsza jego dokonaniom, w żaden sposób) oczywiście może przyczynić się do nałożenia innego rodzaju odpowiedzialności, czy presji, o czym nie wspomina Pustelnik, ale nie musi, może być także środowiskowym wzmocnieniem. Pan Piotr wspomina o tym, że nobilitacją dla niego było wspinanie się z Wandą Rutkiewicz.

   Cieszę się, że dowiedziałeś się o książce (Kurtyki), która wcześniej ukazała się po angielsku. Dyskusje pod tekstem są ważne, można nie tylko dowiedzieć się czegoś nowego, ale również skierować rozmowę na inne tory.

   Ad vocem nowości, w Polsce ukazała się książka
   Maurice’a Herzoga pt. Annapurna, dosyć niedawno (kiedyś wydana przez Iskry) dzisiaj wznowiona przez Marginesy. Z tego co się orientuję, więc nie nowość. Napisz jak przeczytasz wywiad z Kurtyką (swoją drogą też niedoceniany, i bardziej introwertyczny chyba) w Polsce alpinista. Wieść głosi, że to informacje zebrane raczej niż nowość, ale nie przesądzałabym, że jest to stanowi minus tej publikacji.

   Jeszcze raz witam Cię serdecznie, i życzę niech Twój dzień będzie dobry. 🙂 Zapraszam do czytania i komentowania.

   • Marcin
    19/01/2018

    Po tak obszernej odpowiedzi, nie sposób nie wciągnąć się w rozmowę. Zgodzę się z Tobą, że pan Piotr nic nikomu nigdy nie udowadniał. Chyba tylko sobie. Poza tym ważny jest fakt, że ma odwagę powiedzieć, tak spieprzyłem. Uderza mnie również jego świadoma samokrytyka oraz trzeźwa ocena swoich możliwości. Dla mnie osobiście, świetne jest zakończenie książki. Trawers Grenlandii i odkrywanie innego sposobu przeżywania. Monotonia wędrówki jako sposób na rozmowę ze sobą. Ten rodzaj dialogu wewnętrznego jest mi szczególnie bliski ( choć w odmiennych warunkach, ponieważ uwielbiam długie wyjazdy rowerem ) i zrozumiały. Poza tym, patrząc ze swojego męskiego punktu widzenia, facet musi mieć odskocznię od codzienności. Tak jesteśmy skonstruowani. Niestety jedni po drodze gubią i rodzinę i bliskich i relacje z nimi. Ważny jest balans.
    Co do Kurtyki to dla mnie postać bardzo tajemnicza. Tak jak z Piotrem, o Wojtku dowiedziałem się z filmu dokumentalnego ( chyba o Kukuczce nie pamiętam już ). Oczekuję, że po lekturze „Sztuki wolności”,poznam pana Wojtka bliżej.
    Odbiór postaci Kukuczki z książki panów Pietraszewskiego i Kortko, był zdecydowanie odmienny i w moim przypadku. Wielu sytuacji nakreślonych tamże nie sposób jednoznacznie określić jako fair lub nie fair. Moim zdaniem, pomimo wątpliwości moralnych, nie powinno się oceniać akcji górski i decyzji tam podejmowanych, jak to czynią niektórzy.
    Oj, rozpisałem się.. ( to niebezpieczne, ponieważ wtedy robię dużo błędów, niestety nie jestem humanistą )
    Tobie życzę również udanego dnia.
    PS. Tak się rozglądam, patrzę w górę i na boki, miło tu..:-)

    • 5000lib
     19/01/2018

     Cieszy mnie chęć rozmowy, w ten sposób niektóre wątki mają szansę być dostrzeżone, niektóre pogłębione. Miło spotkać kogoś, kto czyta te same książki.
     Pozwól, że odniosę się do tego co napisałeś.
     [W kwestii „udowadniania sobie”] Piotr Pustelnik nie musiał nikomu nic udowadniać, był w innym miejscu, i w innym czasie niż wspomniani już Kukuczka i Rutkiewicz, miał inne możliwości. Nikomu poza sobą. Z książki wiemy, że przez lata toczył wewnętrzny bój, który wygrał również dzięki temu, że spotkał na swojej drodze kogoś takiego jak np Piotr Morawski (chociażby). Porównania w tej kwestii na nic się zdadzą.
     [Samokrytyki]: myślę, że to bardzo ważna umiejętność, nie tylko w górach, ale uniwersalna. I ja to widzę tak jak to przedstawiłeś.
     [Trzeźwej oceny możliwości]. Myślę, że to wyraz pokory, tej niedocenianej,acz bardzo cennej cechy, którą można łatwo przebrać w inny strój, na szczęście Pustelnik tego nie czyni.
     [Odskoczni]. Myślę, i tu w odwód przychodzi np Maslow ze stworzoną piramidą potrzeb,że kwestia, jak to określiłeś, „odskoczni” jest uniwersalna. A to, jaki ona przybierze charakter nie jest przypisana do płci, ale do np zwyczajów kultywowanych w rodzinie, środowisko, itd. Jak wiele kobiet się teraz wspina? Uprawia sporty siłowe, czy to rekreacyjnie, czy to profesjonalnie? Niektóre tak jak np skoki narciarskie nie były przez lata dostępne dla kobiet, ale to nie oznaczało, że one nie miały takiej potrzeby. Analogicznie ze wspinaniem się. To jest bardzo złożona kwestia, bo dotykamy tutaj wielu aspektów. Takich jak moment historyczny, kwestia świadomości itp. także w aspekcie tego, że liczy się nie tylko siła (fizyczna) ale o czym wspomina chociażby Anna Czerwińska w wywiadach, z wiekiem rośnie znaczenie siły psychicznej, o technice nie wspomniawszy. Kukuczka nie wyglądał na predestynowanego do wysiłków górskich (jak piszą sami autorzy książki) a w górach się przeistaczał, tak więc kwestią zasadniczą nie jest płeć.
     Balans, czy równowaga jest bardzo ważna, o czym wspomina, jak wiesz, chociażby Pustelnik. Myślę, że na ile jest to możliwe, do przewidzenia warto by człowiek zawierał związki, zwłaszcza te, które mają ze swej definicji trwać aż do śmierci, w sposób maksymalnie świadomy. Niezależnie czy zajmujemy się zdobywaniem ośmiotysięczników, czy, wytyczamy nowe szlaki siedząc za biurkiem. Łatwo napisać trudniej zrobić. Mam nadzieję, że na tyle jasno się wyraziłam, że intencja jest czytelna.
     [Trawersu]. Także zwróciłam na to uwagę, ale fajnie, że też to zauważyłeś! 🙂 I na myśl przychodzą mi książki nie kogo innego jak Marka Kamińskiego, tyle, że jako komentarz na marginesie. Myślę, że osoby, dla których aktywność  stanowi trzon zawodowego życia bardzo często przechodzą do innych sportów. Tak jak osoby aktywne w młodości, nie porzucają tego spędzania czasu na emeryturze, zmianie ulega nie jej charakter, a sposób, czy intensywność.
     [Osoby W. Kurtyki] także poznałam przy okazji filmu. I także myślę, że jest bardzo skryty, osoby, które się o Nim wypowiadają, jak i On sam, podkreślają, że góry to sposób na życie,to znaczy przyjęcie pewnej filozofii, paradygmatu.

     Myślę, że ciężko się wypowiadać, chociażby na podstawie książek, które są pisane z danej perspektywy, i oceniać, czy coś było, czy chociażby wygląda na bycie fair, czy nie fair. A nawet jak jesteśmy w danej sytuacji, to także nie musi/ nie może być łatwe, czy obarczone błędem. I w tym aspekcie także się z Tobą zgadzam, nie warto oceniać akcji górskich, z tego względu, że bardzo łatwo mówić, a w sytuacji gdy się tego nie doświadczyło (a nawet i to nie daje asumptu do takiego postępowania) jest to i pozostaje tylko gdybaniem.

     Rozpisuj się rozpisuj. Błędy można poprawić, a i one nie są najważniejsze.
     Dziękuję i zapraszam :).

     • dychadziennie
      19/01/2018

      Wydaje się, że p. Wojciech stoi po jasnej stronie mocy: zależy mu na odkrywaniu swoich wewnętrznych światów, nie na zdobywaniu i podbijaniu światów zewnętrznych. Niezależnie od spektakularnych osiągnięć jest po prostu normalnym, trzeźwym, zwyczajnym facetem.

      • 5000lib
       19/01/2018

       🙂 To będzie Twoja pierwsza książka o Kurtyce?

 5. dychadziennie
  19/01/2018

  Stricte o Kurtyce – tak. Ale znam go trochę z historii kolegi-wspinacza. A czemu?

  • 5000lib
   19/01/2018

   Wieść krąży, o książce taka, że jeśli jest to pierwsza (przeczytana) książka to jest ok, natomiast jeśli kolejna, po Chińskim Maharadży, to już występuje wiele powtórzeń, jaka jest prawda, nie wiem. Dlatego pytam, z jakiej pozycji startujesz. 🙂

   • dychadziennie
    20/01/2018

    Nie nie, jako książka o p. Kurtyce to zupełnie pierwsza. Bardzo się cieszę, że akurat od niej „zacznę”. Kilku poważniejszych „góziarzy” znam osobiście i chociaż różne to osobowości, zawsze wartościowe z nimi spotkania są.

    • 5000lib
     20/01/2018

     Myślę, że tak czy inaczej warto przeczytać tę książkę. Zwłaszcza, że Kurtyka unika wywiadów jak ognia. Kilka filmów można zobaczyć, i tyle. Jest „Chiński Maharadża” a i ona nie jest łatwo dostępna. Różnice są bardzo wnoszące, chociaż nie jesteśmy, jako społeczeństwo uczone, budowania na nich. Czytałeś coś oprócz „Ja, pustelnik”?

     • dychadziennie
      20/01/2018

      Nie wiem czy ostatnie dziwadło Badera można zaliczyć do książek o alpinizmie, ale to chyba jedyna, która przychodzi mi do głowy..

      • 5000lib
       20/01/2018

       Nie czytałam, więc się nie wypowiem jakie jest moje zdanie na jej temat, ale dzięki, a teraz, co czytasz? (Ja, Pana Lodowego Ogrodu tom II).

       • dychadziennie
        20/01/2018

        Przyznam uczciwie, że słaby ze mnie czytelnik, bo fabularnych rzeczy prawie w ogóle nie czytam (kolorowe gazetki, wiesz, to jest to! ;-))
        A poważniej, teraz kończę „Wspomnienia warszawskie” Słonimskiego i „Bricks and Mortar” D. Pichaske o opuszczonych miejscach w USA i PL (nie wydana w kraju, dostałem w pdfie od autora).
        „Pan Lodowego Ogrodu”, hm… coś mi się kołacze, że chyba znane..

       • 5000lib
        20/01/2018

        Bele tele try i innej styki nie czytam często, i nie lubię,Grzędowicz będzie chyba jednym z dwóch wyjątków w tym roku, Przynajmniej tak bym chciała. Przyznam, że jakbym miała sięgać po PLO nie w audiobooku było by mi bardzo ciężko. „Wspomnienia” także kojarzę. Słonimskiego również. 😀

       • dychadziennie
        20/01/2018

        Jedni lubią gruszki, inni jabłka. Najfajniejsze, że oba owoce są zdrowe, pod warunkiem że nie pryskane 😉

       • 5000lib
        20/01/2018

        Ale mimo tego (preferencji posiłkowych) warto urozmaicać dietę, nawet jakby nam miało coś nie smakować, wzbogacamy się o wiedzę, a raczej jej część, bo przecież na posiłek także składa się metoda przyrządzania. 🙂 Góry mają w sobie coś pociągającego…

       • dychadziennie
        20/01/2018

        Pewnie że warto! 🙂

       • 5000lib
        20/01/2018

        A propos „warto”. Jak miałam osiem lat to byłam na obozie, gdzie były nocne warty, a że swojego czasu była popularna zdaje się reklama „z Wartą warto” to stało się to hasłem nocnych wart. Tak mi się przypomniało. Wracając już do tematu, to jestem otwarta na sugestie czytelnicze, jak coś to polecaj. Jeśli masz ochotę oczywiście.

       • dychadziennie
        20/01/2018

        Czasem wolę świadomie przez jakiś czas w ogóle nie czytać. Zgodnie z myślą:
        „Sensei podsumowując
        Powiedział, że możesz
        pół życia poświęcić na to,
        by coś tam kartkując
        dowiedzieć się tyle
        ile mógłbyś spacerując.”
        😉

       • 5000lib
        20/01/2018

        To co piszesz, jest mi bliskie. I mogłabym o tym napisać, ale wspomnę. W szkole dyskutowałam, z nauczycielką, że w książki nie są najważniejsze. A patrzenie w ten sposób może być nie wspierające. Co więcej, najpierw nie potrafiłam osiągnąć „52 na rok, gdy wyzwanie się pojawiło, a potem przeszłam mimowolnie na ilość, mimo tego, że statystyki czytelnicze (i jakiekolwiek inne) nie są i nie były dla mnie nie tylko najważniejsze, ale nawet- ważne. A w tym roku chcę przeczytać mniej, dużo mniej. 🙂

       • dychadziennie
        20/01/2018

        Ostro. Osobiście nie mam wystarczająco dobrej pamięci, żeby ogarnąć zawartość tego, co czytam, więc czasem zwyczajnie nie doczytuję książki. Potem, miesiąc-rok, dwa później wracam do niej i znajduję zdania (nieraz podkreślone własnoręcznie przeze mnie!), które wystarczają mi, żeby chodzić z nimi przez następne dni. Pamiętam, że czytałem (lub słyszałem) u Kapuścińskiego, kiedy opowiadał, że jakiś pisarz wrócił do książki X i znalazł w niej swoje notatki, których kompletnie nie pamiętał. Może chodziło o Waltera Lippmanna? Nie wiem, musiałbym odszukać… Ale to może też kwestia gatunku prozy, którą się czyta?

       • 5000lib
        20/01/2018

        Ostro? Dlaczego ostro?
        Ciekawa jestem dlaczego w taki sposób to odbierasz?
        Pamięć jest ulotna, więc wcale mnie to nie dziwi, a jeśli czyta się za pomocą takich wynalazków jak chociażby czytnik e-książek, to nie korzystamy z pamięci kinestetycznej, do czego jesteśmy, w mniejszym-lub większym stopniu, do tego przyzwyczaj_eni/jone. I do tego czas, oczywiście. No i nabywanie nowych doświadczeń. Myślę, że to nie jest zależne od gatunku, ale np od tego, do czego przywiązujemy wagę? Co jest nam potrzebne, ważne, z czym się (nie) zgadzamy?

 6. Marcin
  20/01/2018

  Dorzucę jeszcze coś do tematu. Bieżące wydarzenia na K2, skłoniły moich współpracowników do zadania pytania, ( pytanie do mnie ) po co ludzie tam idą ? W góry wysokie. W pierwszej chwili nie potrafiłem odpowiedzieć. Wszak każdym kierują trochę inne bodźce. Pytanie skontrowałem pytaniem do jednego z kolegi : a co powoduje Tobą, że muzykujesz ? Chyba zrozumiał. Pasja nie jedno ma oblicze. Drugi chyba nie skumał, ale to już jego problem. Co do książki to jeszcze chciałbym zwrócić uwagę na jedną ważną kwestię zawartą na początku. Czego uczą góry ? I tu jest sedno sprawy. Góry wyciągają z Ciebie wszystko złe i dobre a twoją rolą jest opowiedzenie po której jesteś stronie. Piękne i prawdziwe.
  Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

  • 5000lib
   20/01/2018

   Dorzucaj, dorzucaj.
   Myślę sobie, że z górami jak z podróżami.
   Mówi się, że podróże kształcą. Oczywiście, tyle, że tylko tych, którzy chcą. To samo odnosi się do gór. Pustelnik o tym mówi, że np mogą być doskonałą ucieczką od życia. A co do samej techniki zdobycia góry… Góry to nie tylko specyficzne środowisko, ale także ciągłe przebywanie z tymi samymi osobami, w ekstremalnych warunkach. Góry to temat rzeka 🙂 Jakby to ująć, monstrualnie. A co jeszcze czytałeś? Czytasz?
   Pozdrawiam! Dobrego dnia również życzę.

   • Marcin
    21/01/2018

    Dyskurs rozwija się, jak wnioskuję z postów dzisiejszych.
    Zadane pytania skłoniły mnie do refleksji, co przeczytałem, co czytam, co chcę czytać ? Obecnie jestem w drodze powrotnej do czytania. Urok rodzicielstwa rzadko ma oblicze czytelnika, chyba, że blogów parentingowych :-). Oboje z żoną wracamy do czytania. W momencie gdy na swojej liście czytelniczej zobaczyłem okładkę Ja Pustelnik, zadziałał impuls. Rzadko to robię ale mu uległem….
    Co czytałem:
    Dawniej sporo opowieści ( tolkieny, sapkowskie, jeszcze dawniej Szklarski)
    Z uwagi na malarstwo czytałem też Whartona.
    Trochę historii według Wołoszańskiego.
    Z ksiąg o górach:
    Zaczęło się od „Sygnałów ze skalnych ścian” Wawrzyńca Żuławskiego. Wydanie z opowieściami tatrzańskimi miedzy innymi Skalne lato. Wtedy największe wrażenie wywarły na mnie akcje ratunkowe i tragedie tatrzańskie. A miałem wtedy … nie pamiętam ile lat.
    Później na pewno coś było ale nie pamiętam wiele.
    „Lśniąca Góra” Petera Boardman’a ( piękna góra, Kurtyka zrobił tam wejście w akcji non-stop )
    Poźniej gdy zainteresowałem się biografiami:
    „Kukuczka” ale to już wiesz
    „Atak rozpaczy” Hajzera
    ( mało tu kobiet ale Anka czeka )
    To takie pozycje najważniejsze dla mnie. W planach wiele więcej. Dzieci podrosły i czasu na czytanie mamy więcej. Nawet z chłopakami zaczęliśmy słuchać płyt!!!
    Co czytam?

    Ostatnio na pierwszym miejscu są biografie ( od niedawna )

    Zaczęło się od „Beksiński portret podwójny” Grzebałkowskiej. Jeżeli chodzi o Beksińskiego to chłonę wszystko filmy, audio, teksty wywiady itd. to takie moje zboczenie 🙂 Uwielbiam Zdzisława i to nie, jak by można sądzić, za malarstwo. Przede wszystkim za jego profesjonalizm i … ale to już zupełnie inna opowieść. Napiszę tylko, że przesłuchałem całą fonotekę pana Dmochowskiego umieszczona na jego stronie ( coś ponad 100 godzin, ale w pracy mogę, więc korzystam)

    Następnie znów historia i tutaj znów pojawi się Grzebałkowska ze swoim „1945. Wojna i pokój”.

    Szczególne miejsce ma u mnie Stasiuk. Tutaj tylko na razie dwie pozycje ” Wschód” jak na razie najlepszy i oczywiście ” Jadąc do Babadag”. Druga pozycja to inspiracja do podróży, którą już zaplanowałem i miała się odbyć kilka lat temu ale nie zdecydowaliśmy się obarczać naszymi marzeniami nowo narodzonego dziecięcia. Do zrobienia.

    Oprócz powyższych dużą dozę ekscytacji dały mi książki Kaczkowskiego ( księdza ) a raczej wywiady z nim. Jan pokazuje jak poukładać.

    Dodatkowo, poradniki fotograficzne, albumy malarstwa, książki jak żyć, ….instrukcje serwisowania amortyzatorów Rock Shock :-))))))

    zapomniałbym, blogi, dużo blogów (sic!)

    się rozpisałem…..

    Z uwagi na porę życzę spokojnej nocki i dobrego dnia.
    Pozdrawiam.

    • 5000lib
     21/01/2018

     Myślę, że te pytania (chociażby o czytelnictwo) są ważne, tyle, żeby się nie dać zwariować. O czym już pisałam, ja popłynęłam, w któreś to edycji 52/52. I z perspektywy czasu, wiem, że to podejście obecnie się u mnie (przynajmniej) nie sprawdza. Z tym, że pytania dalej zachowują swoją aktualność. Tyle, że lista jest, ale krótka. I (jak zawsze) otwarta jestem na sugestie, ze strony osób, z którymi dyskutuję o książkach. (Chociaż na blogu o nich piszę mało, i także nie o wszystkich, które decyduję się przeczytać). Jakże fascynujący temat poruszyłeś! Powrót do czytania! I jakże, moim zdaniem niedoceniany. Tyle mówi się o promocji czytelnictwa, a o tak ważnym wątku, przynajmniej z mojej perspektywy, cicho- sza. I nie jest to piosenka Turnaua. 🙂
     O ja też przeczytałam Tolkiena (ale Trylogia mnie, przynajmniej, nie przypadła do gustu, może przeczytałam ją za późno?) Za to wątki autobiograficzne Tolkiena mnie zaciekawiły. Przeczytałam też parę lat temu, dobrych, Sapkowskiego, który zauroczył mnie językowo (Saga o Wiedźminie) i koncepcją opowiadań, Trylogia, tym razem Husycka, podobała mi się o wiele mniej. I zadaję sobie pytanie, czy miała znaczenie kolejność czytania, czy to kwestia wysoko postawionej poprzeczki, czy może temat, w moim mniemaniu nie tak atrakcyjny? odczytania Braci Grimm na nowo. (Oni też mieli ciekawą biografię, ale o tym też wspominałam). Szklarski (cykl o Tomku Wilmowskim) jest już klasyką. Zdziwiłam się, że autor napisał te wszystkie tomy (sic!) nie ruszając się ze swojego mieszkania. W sensie geograficznym, a nie motorycznym. Nie chodzi o to, że tak jak Prus lubił siedzieć w swoim pokoju. Kaczkowskiego (księdza) też kilka książek zdarzyło mi się przeczytać. [Swoją drogą jak przeczytałam Twoje zaznaczanie, to zaraz pomyślałam, że chyba słuchasz Trójki]. 🙂

     Z książek o górach, czytałeś może wielokrotnie wznawianą „Wołanie w górach”?
     Co do biografii po latach mi przeszło.Trudno znaleźć bezstronnie napisaną.
     „Beksińskich portret podwójny” też przeczytałam.
     A 1945, czeka.
     Jeśli lubisz/ lubicie biografie, dzienniki to polecam dwie:
     Dziennik Pilcha, niby z czasów choroby, ale zadziwiająco tam dużo o czytaniu (właśnie). Bardzo mnie cieszy fakt, że choroba jest jednym z puzzli, i wcale nie najważniejszym.
     Druga książka, to niepozorna Janusz Limona, prowadzącego także dziennik. O czym wspominałam tutaj. Jeśli zaś lubicie eseje o sztuce, to polecam, zapomnianą dzisiaj Pollakównę , albo Obronę żarliwości, Zagajewskiego. A „Białą gorączkę” czytałeś? No i oczywiście Wołoszańskiego też zdarzało mi się czytać.
     Jakie masz refleksje (o ile chcesz się nimi dzielić, wszystko w wolności) odnośnie powrotu do czytania?
     Co do muzyki nie umiem, a może nie chcę poruszać się w granicach gatunku.

     • Marcin
      21/01/2018

      Dzięki Twojej odpowiedzi, pokuszę się stworzyć szkic listy czytelniczej na ten rok. Pewnie znajdą się tam książki, które polecasz. Na razie z uwagi na to że mieszkam w inne miejscowości niż przed laty postanowiłem, mając na uwadze minimalizm, zamiast kupować niezliczone pozycje, zapisać się do biblioteki tam gdzie mieszkam obecnie. Jakoś nie przyszło mi to do głowy wcześniej.
      52/52 tu mam ambiwalentne odczucia. Na taki projekt się nie zdecyduję.
      [powrót do czytania]
      Jestem uzależniony od czytania, i niedawno ciągle byłem na głodzie. Ratowałem się czytając w sieci, w pracy ukradkiem. Tak pomału wsiąkałem w blogi. Powrót do czytania to jak powrót do domu z długiej podróży. Poznajesz stare, dobrze znane miejsca, zwracasz uwagę na to co się zmieniło podczas twojej nieobecności. Niestety drogę do domu pozarastały zielska i krzaki, więc nie jest łatwo, Wchodzisz w znane przestrzenie, robisz porządki układasz wszystko na swoją modłę. Biorąc pod uwagę nabyte doświadczenia, układasz plan jak to obecnie ma wyglądać, bo dookoła sytuacja się zmieniła. I zaczynasz, zaczynasz czytać, czytać dzieciom, czytać sobie. Ja przykładam się do tego aby dzieci częściej widywały mnie z książką niż z telefonem i to daje efekty.

      Pilcha nie mogę oswoić, może to jeszcze nie ten moment.
      Tak wychowałem się na Trójce, ale dopiero w momencie gdy świadomie zacząłem słuchać muzyki. Obecnie słucham bardzo wybiórczo.
      „Wołanie w górach” nie ale pewnie przeczytam.
      Muzyka dla mnie rozciąga się od Szostakowicza przez The Prodigy, Metheny’ego po Royksoop, z wyłączeniem poleczek i walczyków. Bez barier.
      Pozdrawiam i życzę miłego popołudnia.

      • 5000lib
       21/01/2018

       Myślę, że biblioteka to rozsądne miejsce, dzięki niej można spokojnie sięgnąć po tę z książek, po którą w innych okolicznościach nie miało by się okazji, chociażby dlatego, że by się o niej nie wiedziało.
       Mam „system” kupowania książek. I na blogu też pisałam o moim sposobie tworzenia list, jeśli chcesz, możesz skorzystać, spróbować, czy to rozwiązanie u Ciebie się sprawdza.
       Także mam co najmniej ambiwalentne odczucia co do rozwiązania 52/52.
       A co, z Twojej perspektywy, zmieniło się najbardziej?
       A co z tych rozwiązań Cię wpiera, a co utrudnia czytanie?
       Także słuchałam Trójki, uważam, że tak naprawdę w muzyce gatunki nie są rzeczą najważniejszą, ale pełnią rolę komentarza na marginesie. Tak by sobie pewne rzeczy przyporządkować, ale niekoniecznie się w nich mieścić. Nie wiem, czy to co napisałam jest jasne.
       Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru.
       Aha, jeśli Pilch Ci ciężko przychodzi, tak jak podobnie i mnie, to myślę, że Drugi Dziennik na oswojenie się z jego pisaniem może być dobrym wyborem, acz mogę się mylić.

 7. Marcin
  23/01/2018

  „Wyskoczę” z odpowiedzi bo rozciąga tekst. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem pytanie, ale zapewne chodzi Ci o zmiany w czytelnictwie lub powrocie do niego. Nie zastanawiałem się nad tym. Na Pinterest widziałem kiedyś jakieś listy must read czy podobne. Może to pozwala poukładać w głowie co czytać. Nie przyjmuję na razie żadnej strategii. Obecnie wydaje mi się, że nie potrzebuję zewnętrznych bodźców stymulujących potrzebę czytania. Głód jest bardzo silny.
  Czy można prosić o link do wpisu o tworzeniu list. Nie mogę znaleźć. Przybliż proszę ” system” kupowania książek. Chyba, że masz o tym tekst.
  Dziękuję.
  Życzę miłego dnia.

  • 5000lib
   23/01/2018

   Cześć,
   Mam nadzieję, że Twój dzień jest dobry. Rzeczywiście zagnieżdżanie komentarzy nie jest tu dobrze zrobione, i po pewnym czasie się one rozjeżdżają, dlatego warto zakładać nowe wątki. Niby mogę to z poziomu administratorki zrobić tak, żeby było powiedzmy trzy, czy cztery komentarze do jednego wątku, ale wierzę w osoby czytające, że potrafią, chcą zadecydować same.
   Chodziło mi o to, z sięganiem po książki, po przerwie:Czy coś się zmieniło? Z treści? Sięgasz po takie, których byś nie przeczytał wcześniej? Czy zmienił się język, którym posługują się autorki/ autorzy? Czy np dysponujesz czytnikiem, i sięgasz po te, elektroniczne, albo po książki czytane (audiobooki)? Czy forma czytania predestynuje treść? Wiem, że dużo pytań, dlatego, że Twoje doświadczenia takie właśnie są. Jeśli zechcesz odpowiedzieć, w wolności, oczywiście. 🙂
   U mnie zarówno eksperyment 52/52 nie przyniósł oczekiwanych elektów, tak jak powszechnie tworzone listy must read, więc zrobiłam swoją. Oto tekst, który może być pomocny do tworzenia list czytelniczych, albo chociażby, do zastanowienia się nad tematem. Proporcję dobieranych książek, mogą być różne tak jak kategorie. Do tego, o czym piszę -w tekście, nie warto robić sztywnych, długich list.

   Co do kupowania książek. Nie wiem, czy słowo system nie jest za szerokie, ale, oczywiście podzielę się jeśli chcesz.
   Po pierwsze tworzę sobie listę wstępną książek, które chciałabym mieć na własność. Kryteria „wciągnięcia na taką listę mogą być różne. W moim przypadku jest albo jeden albo drugi, albo dwa razem. I tak, albo spędzę z daną pozycją tyle czasu, że trzeba będzie przedłużać dany tytuł wielokrotnie w bibliotece (o ile ona tam jest), albo sięgnę po nią więcej niż trzy razy. I tak oto, powyższe założenia pozwalają mi na wstępną eliminację.
   Wcześniejsze stworzenie list: Chciałabym mieć, zastanawiam się nad kupnem: mają w moim poczuciu tę zaletę, że mam tytuły pod ręką, mogę np przyjrzeć się im, mam pod ręką, i bez uszczerbku np wyrzucić, co minimalizuje koszta finansowe, do tego jeśli ktoś/ia mnie pyta jaką książkę chciałabym dostać (co bardzo rzadko), to mam w miarę gotową odpowiedź. To rozwiązanie pozwala na minimalizację szybkiego kupowania książek pod wpływem np „promocji” bo wiem, np. jeśli mam listę, czy cena danej pozycji uległa zmianie, a jeśli tak, to jakiej? Itd.
   Oczywiście to rozwiązanie może się sprawdzić w moim przypadku, ale czy sprawdzi się w Twoim? Do tego wiem, że takie podejście wymagało, przynajmniej ode mnie- u Ciebie może być inaczej- praktyki i cierpliwości.
   Pozdrawiam, i życzę dobrego dnia, wzajemnie.

   • Marcin
    24/01/2018

    Witam.
    Kolejny piękny dzień. Mam nadzieję, że dla Ciebie też.
    Do meritum.
    Czy coś się zmieniło ? Może to mało ważne, ale bardzo dużo książek jest drukowanych na kiepskim papierze. Wiem koszty, ale jakość też jest ważna. Co zmieniło się w treści ? To zależy co czytamy. Zauważyłem w obecnych czasach chęć pokazania wielu stron wydarzeń historycznych ( Tokarczuk, Grzebałkowska ) w inny sposób, z innej perspektywy, co wzbudza skrajne emocje. Język pisania w mojej opinii zmienił się, ale to proces, który trwa i będzie trwał.
    Czy sięgam po pozycje, których wcześniej nie przeczytałbym, tak biografie. Po raz pierwszy czytałem kryminał ( sic!). Na razie nie będę sięgał.
    Dysponuję czytnikiem, niestety jest to czytnik niskiej jakości, kupiony z ciekawości. Miałem okazję używać Kindle i myślę, że ta technologia jest rewelacyjna. Nic nie zastąpi papieru, ale względy minimalistyczne powodują, że biblioteka w torbie jest przyszłością, z którą nie będę walczył. A książki tradycyjne ? Do końca życia będę miał na półce. Są jak w muzyce winyle, w fotografii błona fotograficzna i papier światłoczuły.
    Audiobooki. Tu miałem styczność z tylko jedną pozycją. „Zmagania o Beksińskiego” Piotra Dmochowskiego. To nie był dobry pomysł. Książka, przynajmniej na początku pełna żali do świata ( tego nie lubię ), i czytana przez pana, nazwiska niepamiętam, którego maniera czytania mnie drążniła. Cały czas miałem wrażenie, że robi to od niechcenia i jest nieprzygotowany do czytania. Brrrr…
    Czy forma predestynuje treść? Za mało doświadczenia by się wypowiadać.
    Twój ” system” kupowania, trochę przypomina mi mój sposób wybierania fotografii. Analogia może zgrubna :-). Najpierw impuls ( najszerszy zbiór ), później jakość ( czy jest poprawna ), następnie dokładne porównania, dokładniejsze odczucia, finalne zatwierdzanie ( najwęższy zbiór ). Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

    • 5000lib
     24/01/2018

     Cześć,
     A dziękuję dobry.
     Myślę, że papier jest ważny, zwłaszcza jak się podróżuje z ksiązką, lub czyta więcej niż dla przyjemności.
     Kryminałów nie lubię, to znaczy nie wnoszą na razie nic do mojego życia czytelniczego, czasami za to wolę go obejrzeć niż przeczytać.
     Co do czytnika to polecam uwadze rozejrzeć się nie tylko za Kindle, dlatego, że do tego urządzenia jest przypisany tylko jeden format, co na dłużą metę może być nurzące. To nie jest wszak moja refleksja, ale osób mnie otaczających. Tak, są czytniki kiepsko wykonane, które zaprogramowane są w ten sposób, żeby obsługiwać mnogość formatów. Tak, że radzę uważność przy wyborze, ale także mieć świadomość, że istnieje nie tylko Kindle.
     Co do książek audio, istnieje jeszcze jedna zmienna lektor/ka i sposób czytania, prowadzenia niejako osoby, która jest przy lekturze. Dla mnie słuchanie książek jest również ćwiczeniem.
     System kupowiadania książek. Hmm nie wiem, czy analogia jest trafna, czy nie. Z jednym zastrzeżeniem, nie raz to jest wspomniany przez Ciebie impuls, ale bardzo często już znam upodobania czytelnicze, więc ów system stosuje dlatego, żeby chociażby, ograniczyć ilość humbugów w swojej czytelniczej biografii. Wielu książek nie mam, a chciałabym mieć. Wiele także pożyczyłam na wieczne (jak się okazało) nieodddanie.
     Również pozdrawiam i życzę dobrego popołudnia.

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 12/01/2018 by in List Polecony and tagged , , , , , , , .

Podaj adres e-mail w celu obserwowania tego bloga i otrzymywania powiadomień o dodaniu nowych wpisów.

Dołącz do 130 obserwujących.

Statystyki blogu

 • 87 102 odwiedzin. Zapraszam i dziękuję! :-)
Follow Listy i [inne] brewerie. on WordPress.com

Tagi

"At home" 2013 "Lewa ręka ciemności" "Miasto złudzeń" "Planeta wygnania" "Wydziedziczeni" oraz "Słowo las znaczy świat" #...Bo Świat jest ciekawy! #...I wiesz[cz] #...I wiesz[cz] co jest grane. Absu[ra]da(va)lium #12 poniedziałków #a ja lubię poniedziałki! #BoŚwiatJestCiekawy! #czytanie_świata #Dwanaście poniedziałków #InspirAkcja #iskierki #iskierki at Listy i inne brewerie #Jeden krok #medytacyjni[c]k #najkrótsze #Pytanie w piątek #Pytaniewpiątek #Selekcja 52/20/15 #Szczelin w szczegółach ciąg dalszy #szczelin w szczegółach dalszy ciag #XII poniedziałków .[Saturday Pianist jazz]I Hiromi Uehara I Move 1 Movement 1: Poetry Of Wheels (George Gruntz) 3:05; 2 Movement 2: Poetry Of Lights (George Gruntz) 3:54; 3 Movement 3: Poetry Of Links (George Gruntz) 5:28; - 4 ILL Used ILLusions (George Gruntz) 5:1 01. Austin (Wasilewski) - 7:07 02. Sudovian Dance (Wasilewski) - 6:28 03. Spark of Life (Wasilewski) - 6:34 04. Do rycerzy 01. Requiem for Willy Loman 3:58; 02. Eternity Theme 1:58; 03. Closed Roads 5:36; 04. Waiting 2:07; 05. Voyage 2:10; 06. Invocation 2:26; 07. Tango of Love 1:41; 08. Tom’s Theme 1:35; 09. Laura’s 2 plus 1 7 widoków w drodze do Krakowa 7 widoków w drodze do Krakowa Grzegorz Turnau 9 Dead Alive 10 Easy Pieces for Piano 30 na 30 1997 2009 2012 2015 A Aagfe van der Voegh aburd ach ach, kobiety i o kobietach Achille Adrien Proust ACT Adama Bremensis Adam Bałdych Adam Czartoryski Adam Ferency Adam Golec Adam Hurst Adam Jerzy Czartoryski Adam Nowak Adam Pasternakiewicz Adam Pendelton Adam Strug Adam Woronowicz Adam Włodek Adam Zagajewski Adam Zagajewski Obrona żarliwości Adele Bloch-Bauer I Adolf Sax Adriana Sokołowska-Ostapko adrygał Agata Kulesza Agata Młynarska Agata Tuszyńska Aga Zaryan Aga Zaryan śpiew Agnieszka Ach Agnieszka Chrzanowska Agnieszka Osiecka Agnieszka Sylwanowicz Agora SA Agostin Tassi Aguste Rodin Aiora Akademia Nauk akordeon Akurat Alan Dawson Alan Pasqua Albert Camus Albert Camusa i Franza Kafki. Albert Einstein Alberto Giacometti Albert Southwick albo Baśń o Arachne albo Kobieta przy oknie Albrecht Dürer album: ‎The Musical Voyages Of Marco Polo albumy albumy recenzje Alchemik Alchemik (Alchemik Acoustic Jazz Sextet) alef Spinoza Aleksander Głowacki Aleksander Lesman Aleksander Macedoński Aleksandr Moczulski ales from Earthsea Alexandera Lonquicha Alexander Scriabine Alexandre Desplat Alexandre Seon Alexey Kruglov Alex Rovira Celma & Fernando Trias de Bes Alfa Alfabet Alfred Lion Alfred Nobel Alfred Szklarski Alice Sara Ott Alicja po drugiej stronie lustra Alicja w Krainie Czarów Alicję Gawlikowską ---Świerczyńską Alma Mahler A long Story 2007 alpinizm alto saxophone altówka Alvernia Studios Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił. recenzja Amon Göth Anaksymanes Anat Fort Anatole Francis anatomia Anawa Anda Rottenberg Andersen Andre Debierne Andriej Skhurhan Bożena Zawiślak-Dolny Andrzej Andre Krzywicki Andrzej Bachleda Andrzej Ferenc Andrzej Grabowski Andrzej Jagodziński Andrzej Jakimowski Andrzej Jakubowicz Andrzej Krzywicki Andrzej Panufnik Andrzej Sapkowski Andrzej Sikorowski Andrzej Trzaskowski Andrzej Wajda Andrzej Zaucha Andrzej Zaucha i Anawa André Tempel Andy McSmith Andy Sheppard Angela Davis Anglia a nie podczas snu? animacja Animisiewasz Startt anim_akcja przeciw sterotypom Anja Lechner - Her First Dance (2008) Anja Lechner wiolączela Anna Austiaczka Anna Bikont Anna Chęćka -Gotkowicz Anna Maria Jopek Anna Maria Jopek - śpiew Anna Maria Jopek Licho Anna Maria Jopek ustami Annaputna Anna Rusowicz Anna Saraniecka Anna Seniuk Anna Treter Anna Wojtowicz Annette Paul Anouar Brahem Anthony de Mello Anthony Jackson Anthony Jackson - Bas Anthony Wilson Antoine’ de Saint-Exupéry Anton Dworak Antoni Buchner Antoni Dvořák Antonio de Pereda y Salgado Antonio Vivaldi Antoni Witt Antoni Łukasz Podkowiński Antonín Dvořák Antoon van Dyck antyk antysteresownik Anyone With a Heart recenzja Apelles apetyt na życie Apollo obdziera Marsjasza ze skóry Apple Apus apus Aris Kindta Arkady Shilkloper Arlene Blum Armet de Lisle Arseny Tarasewicz- Nikolajev Arthura Millera Artur Andrus Artur Hajzer Artur Szczęsny Artur Żmijewski Artysta: Adam Hurst Tytuł albumu: Obscura Czas realizacji Marzec 2012 roku Wytwórnia: Ash Records Arvo Pärt Arystoteles astma astma znane osoby chore na astmę Astrid Lindgen Astrid Lindgren astronomia Asurbanipala ateizm Ateny A time for everything atrament Atul Gawende audiobok audiobook audiobook Swietłana Aleksiejewicz Audioteka Auguścik Austin (Wasilewski) - 7:07; Sudovian Dance (Wasilewski) - 6:28; Spark of Life (Wasilewski) - 6:34; Do rycerzy autobiografia autyzm A w Krakowie na Brackiej awokado B B. L Gulatee Bach bajka bajka o życiu Bajor Ballada o filiżance Ballady i romanse ballata Bandwagon Barbara Baczyńska Baritone Vocals – Gordon Jones Countertenor Vocals – David Gould barok Baron de Saint-Julien Barry Bishop Ledge Bartosz Chajdecki Bogowie Bar w Folies-Bergere Basia Trzetrzelewska bas Phil Donkin Bass bass saxophone Bass – Jimmy Haslip Bazylea baśnie Beatrice d'Este Beethoven bele-tele-tryska-tyka Bema Pamięci żałobny rapsod Bergamini Bernadette Mcdonald Bernard Machiavelli Bernard Sève beznadzieja. Biała Legenda Królowej Bony Biblioteka Akustyczna bieda bieda jako towar Big Cyc Bill Gates Billie Holliday Billy Holiday Billy Joel Bily Joel 1973 biografia Biografia Wisławy Szymborskiej Birds Requiem Bisquit b jak breweria Bliss blog blogostan Blogotony recenzja blogowanie Blue Note Blue Ribbon blues Bobby McFerrin Bob Dylan Bob Franceschini Bob Mintzer Bodø Domkor Boecjusz Bogdan Łazuka Bogiem a prawdą Bogusław Kaczmarczyk i Dominik Kwaśniewski Bogusław Mec Bogusław Wołoszański Kafka bohaterka polska Bolesław Leśmian Bolesław Prus Bona Bona Sforza Bona sprowadziła włoszczyznę do Polski? to mit Bonifacy IV Bosch Botticellego Boy Breweria Brewerie Bronisław Kaper Bronisław Maj Bronisław Maj Horacy (przekład Zygmunt Kubiak): Maciej Sarbiniewski (przekład Julian Ejsmond); Grzegorz Turnau (słowa: Grodzisko- Czym jest sen?- aranżacje Bronisław Malinowski Bronisław Pawlik Brunona Schulza Brzechwa budżet budżet błędy Bugge Wesseltoft Bunksy bunt Buzu Squat by pamiętać być dobrym nauczycielem być dobrą nauczycielką Być jak Ron Clark Był sobie król ból Bębny – William Kennedy Błażej Domański Bługaria błędy błędy przy parzeniu kawy w domu C caccia Camile Claudel Cannonball Adderley - Mercy Mercy Mercy Caravaggio Caravvaggio Carla Bley Carla Bly Tros2013 Carla Gesualdo Carlo Gozzi Carlye Carolyn Davidson Carravaggio Casanova Caspara Davida Friedricha Cassandra Wilson Catherine Dickens Catherine Hogarth Całaż filozfiaż Cecil Taylor Cecylia Gallerani (1473-1536) Cecylia Kukuczka Celan Celina Kukuczka celtyckie opowieści Centrum Onkologii w Warszawie Cesare Catà chanson de geste Charlesa Lloyda Charles Bouchard Charles Byrne chemia Chiarmonte Chicago Symphony Orchestra Chick Corea chodzenie Choeurs de Lyon Chopin na jazzowo chorał chorał ambrozjański choroba choroba alkoholowa choroby serca Christian McBride Christoph Roßner Chris Tordini - double bass Churchill Chylice Chłopecki ciało ciało człowieka ciało ludzkie ciekawostki ciekawostki ciekawostki językowe ciekawostki na temat cukru ciekawostki naukowe ciekawostki o ciele człowieka ciekawostki o czekoladzie ciekawostki o jazzie Ciekawostki o kawie ciekawostki o książkach ciekawostki o ludzkim ciele ciekawostki o oczach ciekawostki ornitologiczne ciekawostki o ósmym marca ciekawostki o średniowieczu ciekawostki o żyrafach ciekawostki układ oddechowy ciekawość ciekostki o zwierzętach cisza City of Illusions clarinet Claude François Claude Lorrain Claude Monet Claus Pieterszoon co dzieje się z ciałem po śmierci co jest grane. Absu[ra]da(va)lium co jest grane. Absu[ra]da(va)lium...I wiesz[cz] Cole Colin Vallon Colin Vallon Trio Coltrain Coltranie Come Away With Me recenzja Conlon Nascarrow co przyjemnego przeczytać? co to jest sapka co to są Listy i inne Brewerie co to znaczy poprawnie siedzieć? W jaki sposób poprawnie siedzieć? co warto czytać co warto czytać z fantastyki? Co warto czytać z fantasy co warto przeczytać? Co znaczy Nivea co zrobić jeśli mam słomiany zapał co zrobić z rozczarowaniem? co z tym budżetem cukier cykl cykl You can listen jazz cykl Ziemiomorze cytat cytatm cytat na dziś cytat na dziś cytat na teraz cytaty cytaty Jana Kaczkowskiego cytaty na teraz Cytaty z Jana Kaczkowskiego cytsy na teraz Czajkowski Czarne czarne złoto Czarnobyl Czarnobylska Modlitwa czas czas świąt czekasz na wiosnę Czerony Tulipan Czerwony Tulipan Czesława Korzeniowska Czesław Miłosz Czesław Niemen Cztery Pory Roku czy dama z gronostajem z czym dama staję? czy Everest jest najwyższą górą świata czy jaskółki odlatują na zimę? czyli]. Prawo do... czy między bogiem a prawdą? Jak poprawnie powiedzieć czym skutkuje uszkodzenie rdzenia kręgowego czy osoby niewidome widzą sny? czy smarkać czyta Andrzej Ferenc czytaj Listy i inne Brewerie Czytam więc jestem Czytanie szkodzi :) czytelniczki czy to prawda Czyści jak łza Człowiek człowiek w kosmosie córka Bzdurka D DagaDana Dama z... Dama z gronistajem Dama z Gronostajem Dama z łasiczką Danae Danaus plexippus Dania Daniel Barenboim piano Daniel Kapustka Daniel Kapustka – perkusja Daniel Nilsson Danielsson Palle Daniel Tamment Daniel Tammet Daniel Tiamment Daniel Waples Danny Cudd Danuta Grechuta Danuta Stenka Danuta Szaflarska Danuta Szaflarska nie żyje Darek Oleszkiewicz Dariusz Kortko Dariusz Zboch Leszek Sojka Jakub Kołodziejczyk Joanna Zagajewska Michał Kowalczyk Dark Crayon Dark Crayon/Piotr Cieślicki Dave Holland Dave Koz David Brubeck David Chesky David Chesky / Fundação Orquestra Estúdio / Rui Massena David Chesky: The Zephyrtine - A Ballet Story recenzja David James Soprano Vocals – Monika Mauch Tenor Vocals David James Soprano Vocals – Monika Mauch Tenor Vocals – Rogers Covey-Crump David Kikoski David Lynch David McClelland Da Vinci Dawid Bowie dawni mistrzowie Dean DeBloisChris Sanders Dean DeBloisChris SandersWilliam Davies Deborah Tannen de Falla de gustibus non est disputandum deneidy depresja Dezyderata Dhafer Youssef Diabelski młyn Diana Krall Diana Krall - When I look in your eyes Diares of Hope Diego Velázque Diego Velázquez dieta Dino Saluzzi dlaczego dlaczego 8 marca dlaczego bekamy? dlaczego człowiek się wierci? Dlaczego Dickens byłby youtuberem? Dlaczego drzewa nic nie mówią Dlaczego karku nie można złamać dlaczego ludziom dzwoni w uszach? dlaczego ludzki kręgosłup ma kształt podwójnej litery s dlaczego malejemy? dlaczego mamy gęsią skórkę dlaczego mówimy nie zasypiaj gruszek w popiele dlaczego nie dyskutujemy dlaczego się czerwienimy dlaczego warto nie biegać Dlaczego warto zobaczyć film o Stephanie Hawkingu dlaczego wypda nam dysk Dlaczego zacięcie się papierem bardziej boli dlaczego ślnię się podczas drzemki dla dzieci Dlaubert dobra kawa w domu Dobrawa do czego służt stół? Do czego służy stół? do diabła z tym budżetem dojarzość Do Marka Aureliusza Domenic Buonvicini i Silvestr Maruffi do mieszczan (Katarzyna Nosowska Dominik Bukowski Dominik Kwaśniewski Dominik Wania Dom o Zielonych Progach Dora Diamant Dorota Górska Dorota Kędzierzawska Dorota Miśkiewicz Dorota Osińska Dorota Warakomska Dostojewski do szlachty Dotknięcie pustki DoZP doświadczenie niepełnej sprawności Driekoningenroud Droga 66 Drugi dziennik recenzja drums Drums - Tony Oxley; duc de la Rochefoucauld Dudziak Dugosz Duke Duke Ellington Duke recenzja dur radość Dwadzieścia pięć lat temu zginęła Wanda Rutkiewicz dwuznaczność leksykalna dyg_resje Dyktanda czyli... W jaki sposób wujek Staszek wówczas Michasia - dziś Michała - uczył pisać bez błędów Dymitr Mendelejew Dymitr Szyszkin dynamit dysk dyskusja dyskusja o nudzie dyskusje o sztuce dysleksja. dystans Dziady Dzieciństwo Marii Skłodowskiej Curie dziennik Dziesiąta rocznica śmierci Jana Pawła II Dzień Dziecka Dzień Języka Ojczystego Dzień Książki dla Dzieci Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy 23 kwietnia od 1996 roku Dzień Matki Dzień ojca. Dżem E e.e. cummings e.s.t ECM ECM. Eicher ECM wytwórnia Edgar Degas Edmund Semil edukacja Edwarda Albee Edward Grieg Edward Hopper Edward Janner Edward John Phelps Edward Kłosiński Edward Walter Fryer Edward Whymper Eivind Aarset ekonomia elektronika [Electronic Wind Instrument ] Elektryczne Gitary Eleni Karaindou Eleni Karaindrou Eleni Karaindrou - fortepian; Kim Kashkashian - altówka; Jan Garbarek - saksofon tenorowy; Vangelis Christopoulos - obój; Camerata Orchestra pod batutą Alexandrosa Myrata Eleonora Akwitańska Eleonora Aragońska Eli eli Elijah Bossenbroek Elijah Bossenbroek - Carpe Lumen Elina Duni Quartet Eliota Elisabeth Kübler-Ross Elizabeth Barrow Eliza Orzeszkowa Elkhonon Goldberg Ellen Key Elliot Mason Elmo Elwira Kamińska Elżbieta Towarnicka Emil Zola En Chordais Ensemble Constantinople Epikur epowerment Ercole d’Este Eric Clapton Eric Clapton autobiografia Eric Clapton kończy karierę nie będzie koncertował erich Fromm Eric Zener Ermelino Ermellino Ernest Rutherford erudycja esej eseje etno Eugeniusz Makówka Eugène Henri Paul Gauguin Ewaa Lipska Ewa Demarczyk Ewa Lipska Extended Circle F Fabrizio Bosso Fantasie C-Dur; Rondo h-Moll; Sonate A-Dur - Carolin Widmann Fantasty fantastyka fantasy fasolowy król Felicja Bauer Fender Rhodes – Paul Nagel Ferdynand Magellan Feynamann Fibonacci figura matki w sztuce filharmonia Filharmonicy Berlińscy Filip I Arab Filip IV Filipowicz Quintet film film polski Filolaos z Koryntu filozofia filozofia chodzenia Fiodor Dostojewski Fiovanniego Battisty de Lazzari fizjologia fizjoterapia ciekawostki Flaubert flet Flora Celestyna Teresa Henrietta Tristan y Moscoso Flora Tristan Floris folk folk jazz Follow The White Rabbit (Herman/Tordini/Crane) [3:21]; Saturn Returns [7:43]; Trylon [5:09]; Heart Shaped Box (Kurt Cabain) [4:38]; Ein Gedi (D.Aharoni) [6:01]; The Mountain In G Minor [6:20]; Cadenza Fonopolis Formacja Nieżywych Schabuff - Dadada forte(i)pian(o) fortepian fortepian; Henning Kraggerud fortepian ciekawostki fotepian fraktal Francis Danby Francis de La Rochefoucauld Francis Wolff Franciszek Jerzy Kulczycki Franciszka i Stefan Themersonowie Francja Francoisa Couturiera Franja Frank Zappa Frans van Mieris the Elder (Starszy) Franz Kafka François Boucher François VI frazeologizm Fred Oldenburg fretles Freud Fryderyk Chopin från Linköping Fundacja terytoria książki Fusell i Krauss Fête de la Musique G Gabriela Anders Waiting Gabriela Muskała Gabriel Lippmann Gala Dali Galileusz Gang Marcela Garson Unna Gary Burton Gazeta Wyborcza Gałczyński Gdańsk Gdańsk 2015 gdy kwitnie żonkil gdy mózg się starzeje Geetali Norah Jones Shankar Georgea Russella George Gershwin George Martin Georges de La Tour Georges Seurat Georges Urbain Georges_Seurat Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte Gerald Cleaver Gershwin Gertruda Mankiewicz gerzegorz turnau Giedroić Gilles Thibault Gintrowski Giorgio de Chirico Giorgione Giovanniego Moroni Giovanni Paola de Feminis gitara gitara basowa Cezary Konrad - perkusja gitary Gitary– Paul Jackson Giuseppe Torelli glejak Glenem Gouldem Glen Gould Gliwice God Only Knows Goethe Golec uOrkiestra Gordon Willis Gorges Seurat Gottland goły jak święty turecki Gra o tron Grass nie żyje Grażyna Draheim Grażyny Bacewicz Grechuta Gregoire Chamayou Grimm GrubSon grunt to zdrowie Grzech Piotrowski Grzegorz Ciechowski Grzegorz Gutkowski Grzegorz III Grzegorz Kwiecień Grzegorz Piotrowski – saksofonMarcin Masecki Grzegorz Tomczak Grzegorz Turnau Grzegorz Turnau – śpiew Grzegorz Wełnicki Gunter von Hagens Guro Nordengen Guro Nordengen tłumaczenie: Milena Skoczko Gustava Klimt Gustav Theodore von Holst Gustaw Mahler Gwendolyn Bradley Gérard Genette Géricault Górny Śląsk górski oskar góry góry wspisnaczka Głowy piwniczne H Habakuk feat. Muniek Hagar's Song recenzja Halina Wyrodek Halloween Hamburg) Hang Massive Hanna Banaszak Benefis Hans Andersen Hans Frank Hans Zimmer Harapollon Nilus harmonijka Robert Kubiszyn – kontrabas Harrisa Eisenstadta Septembera Harry Potter Harry Potter i Harry Potter i Kamień Filozoficzny Hector Berioz Helena Deutsch Helena Diakonova Helena Modrzejewska Helen Hunt Hendrix Henri Becquerel Henri Bergson Henri de Toulouse-Lautrec Henri Dominici Henryk II Henryk Majewski - trumpet Henryk Sienkiewicz Henry Marsh Henry Murray Hermione Lee Hernando Cortes Herofiloz z Aleksandrii Hertha Ayrton Hieronim Bosch Hieronymus Anthoniszoon van Aken Hilarego z Poitiers Hildegarda z Bingen Hili Plitmann himalaizm himalaizm zimowy to sztuka cierpienia Hiob Hipokrates Historia historia kobiet historia liczb Hogward Hokusai Katsushika Holandia Holland Baroque Holmfrida Holst planety Homo twist Miasto Kraków Horacio Lavandera Horowitz How to Train Your Dragon Hugar ft. Arnór Dan - Waves Hugo Steinhaus hulusi humanizm humor Huśtawki Hymn do Świętej Trójcy Ibrahim Maalouf i czytelnicy idiopatyczna odma opłucnowa Idres Shah Ignacy Jan Paderewski Igor Omulecki II Koncert fortepianowyB-dur op. 83 Johannesa Brahmsa Iiro Rantala Iiro Rantala - fortepian Adam Baldych - Skrzypce Asja Valcic - Wiolonczela Iiro Rantala New Trio Iiro Rantala String Trio II Wojna II Wojna Światowa IKD Ildefons Gałczyński ile waży skóra przeciętnego człowieka Imagine recenza i Marek Grechuta Immanuel Kant impresja Impresje i komenty impresonizm Imágenes (Music For Piano) Inga Iwasiów inspiracja Inspirujące książki instrumenty klawiszowe instrumenty klawiszowe; Krzysztof Pająk ---instrumenty klawiszowe instrumenty perkusyjne Instytut Radowy International Jazz Day Internetowy Klub Internetowy Klub Dyskusyjny Internetowy Klub Dyskusyjny Dyskusyjny [IKD+0] Internetowy Klub Dyskusyjny Dyskusyjny [IKD+2] Internetowy Klub Dyskusyjny [IKD+0] i Orkiestra na Zdrowie Irak. Piekło w raju recenzja Irena Curie Irena Curie na wojnie Irena Krzywicka Irena Santor Irene Joliot- Curie Irene Russo Irene Schweizer Iring Berlin irlandzkie whistle iskierki by 5000lib Istebna I Symfonia D-dur "Tytan" I Ty możesz słuchać muzyki klasycznej Iwaszkiewicz i wiedza I Wojna Światowa IX wiek Izabela Czartoryska Izabela Kastylijska Jacek Bończyk Jacek Dukaj Jacek Dukaj Lód Jacek Kaczmarski Jacek Kleyff Jacek Kozerski Jacek Malczewski Jacek Ostaszewski Jacek Wójcicki Jack DeJohnette Jack Lang Jackowski i Jopek Deszcz Jacob Karlzon 3 Jacques-Louis David Jacques Attali Jadwiga Helena Misel Jadwigi Sikorskiej jak dbać o relację jakie zwierze jest nieme jak inspirować jak komunikują się ze sobą? jak mądrze czytać książki? O czytaniu jakość snu jak poprawnie siedzieć? jak przestać narzekać? jak racjonalnie kupować książki jak się wyspać Jakub Lange Jakub Łysik Monika Krzysztofik Marta Grzebielucha Karol Kamiński jak umiera człowiek Jak umysł rośnie w siłę jak wytresować smoka jak wzmacniać wolę James Joyce James Slevin Jana II Doskonałego Jan Breughel (młodszy) Jan Brzechwa Jan Czocharski Jan Dantyszek Janek Gwizdala - bass Alan Pasqua - piano Peter Erskine - perkusja Jan Garbarek Jan Gondowicz Jan Gunnar Hoff Janina Wanda Grechuta Jan Kaczkowski Jan Kaczkowski cytaty Jan Kanty Pawluśkiewicz Jan Kanty Pawluśkiewicz Zbigniew Wodecki Anna Wojtowicz Jan Kochanowski Janne Clemence Wail Jan Ptaszyn Wróblewski Jan Sebastian Bach Jan Smoczyński Janusz Gajos i Magda Umer z najnowszej płyty Duety Janusz Gniadkowski Janusz Korczak Janusz Kozłowski Janusz Limon Janusz Mackiewicz Janusz Majewski Janusz Radek Janusz Zabiegliński Jan van Eyck Jan van Hoff Jan Vermeer Jan Vermeer van Delft Jan Wildens Jan z Czarnolasu Jan Zych Jar Chojnacki Jarema Stępowski Jarle Vespestad: drums Jarosław Iwaszkiewicz Jarrett Jarret w Kolonii 1975 rok jaskułke jaskółka Jasona Morana Jason Moran jazz jazz finski jazz jest jazz norweski jazz pianist jazz polski Jazz Sebastian Bach Jazz Tribute To Michael Jackson jazz w Finlandii jazz zagraniczny Jean-Édouard Vuillard Jeana Désiréa Gustavea Courbeta? Jeana Paula Jean de La Fontaine Jean de Roquetaille Jean Galbert Savage jedna jaskółka wiosny nie czyni Jeff Hamilton Jeff Tain Watts Jennifer Teege Jeremi Protas Jeremi Przybora Jeroen van Veen Jeroen van Veen – Pärt - Für Anna Maria Jeroen van Veen – Pärt - Für Anna Maria (2013) Jerzego Zawieyskiego i Tadeusza Gajcego Jerzy Bartz Jerzy Czech Jerzy Franciszek Kulczycki Jerzy III Jerzyk zwyczajny Jerzy Limon Jerzy Maksymiuk Jerzy Pilch Jerzy Stempowski Jerzy Sthur i Olgierd Łukasiewicz Jerzy Stępowski Jerzy Wasowski Jerzy Święch jest najważniejsza. Jezus Chrystus Joachim Kuhn Joakim Milder - tenor saksofon tenorowy Joanna Garycka Joanna Pollakówna Joanna Porazińska Joanna Sałyga--- Chustka. Joanna Szczęsna Joanna Szczęsna i Anna Szczęsna Joe Morello Joe Morrello Joey Baron Johana Necka Johann Christian Bach Johannes Brahms Johannes Diodato Johann Maria Farina Johan_Krouthén John Clayton John Coltranie John Gage John Hawkes John Lennon John Lewis John Mandela John McLaughlin John Porter John Surman John Urry John Williams John Zorn Jon Christiensen Joni Mitchell Jon Schmidt Jopek Jorrain Lorrain Joseph Conrad Josiah Wedgwood Jowisz Joëlle Léandre Juian Tuwim Julia Hartwig Julian Maszyński Julian Sypniewski Julian Tuwim Juliusz Cezar Juliusz II Juliusz Machulski Juliusz P. Szeniawski Jung Jusepe de Ribera Just Kinds Justyna Steczkowska Jóhann Jóhannsson Józef Czapski Józef Czechowicz Józef Epifani Minasowicz Józef Pankiewicz Józef Peszka Józef Wokulski to Stanisław Wokulski? języczek u wagi języczek uwagi albo języczek u wagi język język a zawody język migowy językowo język polski język polski ciekawostki kabaret Kabaret OT.TO Kabaret Potem Kabaret Starszych Panów Kacper Stolarczyk Kacper Stolarczyk – gitary Kaczmarczyk Kaczmarski Kafka Kaja Nordengen Kaldi Kalina Jędrusik Kamil Łanuszka kampanie społeczne kanał kręgowy kanon kanon fantasy kanon jazzu kanon lektur polskich Karakter Karol Chłapowski Karol Dickens Karol Szymanowski Karol Wielki kaszleć czy kasłać Katarzyna Biedrowska; Marek Szymaszek; Paulina Grondys; Katarzyna Boni Katarzyna II Katarzyna Kolędy –-Zalewskiej Katarzyna Rokicka Katarzyna Rosicka--- Jaczyńska katastrofa w Czarnobylu Katowice Kawa Kayach Kayah Kazimierz Mikulski Keats Keith Jarret Keith Tester Kenny Drew - fortepian Paul Chambers - kontrabas Philly Joe Jonnes - perkusja Lee Morgan - trąbka Curtis Fuller - puzon Ketil Bjornstad Kevin Maurer kiedy skóra ma orgazm Kieślowski Kinga Baranowska Kinga Prais Klarnet klarnet basowy Klasyczna klasyczne korepetyce -w dobrym tonie. klasyka klawisze kltura Klub Pickwicka kląć jak szewc kobieta Kobieta z dzbanem Kobieta z Wagą kobiety kobiety i o kobietach kobiety w fantasy kobiety w nauce kod kulturowy Kod Leonarda da Vinci koktajl Kolia Piotrowski Koloseum Komeda Komplikacje. Zapiski chirurga o niedoskonałej nauce koncepcje dzieciństwa koncert Koncert pamięci Agnieszki Osieckiej w Opolu kondycja muzyki Kongres futurologiczny konik polny Konkurs Chopinowski KOnrad Mastyło konsekwencja w działaniu Konstanty Andrzej Kulka Konstanty Ildefons Gałczyński Konstantynopol kontrabas Kontrabas - Anders Jormin Kordowicz Kornel Filipowicz Kornel Makuszyński Kortarbiński Kosarzyska kosmos Koszula Śliwak Kot z Cheshire Kraków Kraszewski Krew Elfów Kristjan Randalu Kroke Kronika Theitmara Krupnicza 22 Krystian Zimerman Krystyna Czubówna Krystyna Janda Krystyna Janda Wariatka Tańczy Krywult Krzysztof Antkowiak Krzysztof Cezary Buszman Krzysztof Chodorowski. Krzysztof Herdzin - fortepian Krzysztof Kamil Baczyński Krzysztof Kiersznowski Krzysztof Komeda Krzysztof Korzeń; Krzysztof Kraska Krzysztof Kubiesa Krzysztof Napiórkowski Krzysztof Napiórkowski w Trójce Krzysztof Rutkowski Królowa Wiktoria Królowa Śniegu krążek międzykręgowy Ks. Jan Kaczkowski śmierć książka książka 2014 książka jako towar książka mówiona książka papierowa czy ebook co wybrać? książki książki fantasy książki o górach księcia Buckingham KSU kształtowanie nawyków kto wymyślił kto wymyślił plaster samoprzylepny kto wymyślił taśmę klejącą która otrzymała członkostwo amerykańskiej Akademii Medycyny których doświadczeniem były stany depresyjne którzy chorują na astmę Kukuczka kula Kulikowska kultura kultura picia kawy Kurta Cabaina Kurylewicz Kvieta Legatowa Kyriakos Kalaitzidis L LA Lalka Bolesława Prusa Lao Tzu Larry Coryell Las Meninas Laurent Lemire L czyli 50 Lech Janerka Lech Jęczmyk legendy lekcje anatomii lekcje u Ophera Brayera lektury Leonard Cohen Leonardo da Vinci Leonardo Rauwulfa Leonard Slatkin Leon Fistek Leonid Shupik Le Radeau de la Méduse Leszek Aleksander Moczulski Leszek Filipowicz Leszek Kołakowski Leszek Możdże Leszek Możdżer LESŁAW i ADMINISTRATORR Let Her Go Leurent Lemiere Lew Soloff – trumpet Wolfgang Puschnig – saksofon altowy Andy Sheppard – saksofon tenorowy Gary Valente – puzon Carla Bley – piano Larry Goldings – organy Steve Swallow – bass Victor Lew Leśmian liczba dunbara liczby Lifecycle Light Made Lighter Lisa Gerarrd list Listy Listy i inne Brewerie Listy i inne brewerie blog Liszt Literacka Nagroda Nobla literatura literatura górska literatura na popołudnie Live. Największe przeboje Lizzy Loeb l jak listy Lombard Londyn Lorentz Louis Armstrong L Turnau Lublin LUC Lucas van Uden. Ludovico il Moro Ludovico Sforza Ludwig Wittgenstein Ludwika VI Grubego Ludwik Filip Ludwik Pasteur Ludwik VII Ludwik XIII Ludwik XV ludzie ciało ludzi organizm ludzki organizm Lugwig Wittgensein Lukrecja Borgia Lukrecjusz Lula i Mariusz Pędziałkowie Lutosławski Lód Maaanam Kora Mac Maciej Garbowski Maciej Inglot--- akordeon; Błażej Chororowski---gitara basowa Maciej Kukuczka Maciej Magnuski – bas Maciej Maleńczuk Maciej Manguski Maciej Szczepański Maciej Słomczyński Maciej Zębaty madrygał Magdalena Cielecka Magdalena Kumorek Magnum Mahatma Gandhi Mahler Majewski -fortepian Majewski Robert Malajkat malarstwo malarstwo europejskie malarstwo holenderskie Malcolm Budd Malczewski Malwina Kulikowska Manet Manfred Eicher Manua Kea Manuel de Falla Nights in Spanish Gardens Mapplethorpe Marc Chagall Marcel Landowski Marcel Proust Marcin Dorociński Marcin Masecki Marcin Murawski kontrabas Marcin Pietraszewski Marcin Wasilew Marcin Wasilewski Marcin Wasilewski - fortepian Marcin Wasilewski - piano Slawomir Kurkiewicz - kontrabas Michal Miskiewicz - perkusja Joakim Milder - tenor saksofon tenorowy Marcin Wyrostek Marcin Zabrocki Marc O'Brien Marcus Miller Marek Bliziński - guitar Marek Grech Marek Grechuta Marek Grechuta i Band Marek Grehuta Marek Jackowski Marek Konrad Marek Moś Marek Napiórkowski Marek Napiórkowski - gitara Marek Niedziwiecki Marginesy Maria Antonia Josefa Johanna von Österreich Maria Antonina Maria Beiser Maria Bogucka Maria Curie Maria Curie emigrantka Maria Curie jako kochanka Maria Dębska Maria Farantouri Maria Magdalena pokutująca Marian Eile Marian Eile- Kwaśniewski Maria Orwid Maria Peszek Maria Peszek i Foks Maria Peszek i Foks Był sobie król Maria Salomea Skłodowska - Curie Maria Skłodowska Curie Maria Skłodowska Curie na wojnie Maria Szyszkowska Marie Mordingrer Mariusz Szczygieł Marjane Satrapi i Vincenta Paronnaud marka markizy de Pompadour Mark Owen Markowie Czuryłło i Grechuta Marsjasz i Apollo Marszałek Marta Górnicka Marten Hansen Martha Argerich MARTIN TINGVALL Mary Corinna Jacobi z domu Putnam Maryna Barfuss Maryna Barfuss- Turnau Marzena Michałowska Massner Mateen Matejkę Mateusz Drozda Mats Eilertsen: double bass Matt Brewer Matt Brewer --- bass Gerald Cleaver --- perkusja Yaron Herman --- piano Maur Maurice Fleuret Maurice Herzog Max Brod Max Factor Max Faktorowicz Maya Angelou mała zmiana mała zmiana powoduje dużą zmianę Małe Curie Małgorzata Górnisiewicz Małgorzata Niemirska Mały Książę Mecz Poetycki 2015 Medyceusze medycyna medytacja Mehoffer Mela Koteluk melancholia Melisa meloreytacja Melvin B. Tolson miasto Mich & Mitch and Zbig łodeggy Michaela Franksa Michael Benita Michael Foucaut Michael Wollny Michaił Afanasjewicz Bułhakow Michal Miskiewicz Michal Miskiewicz - perkusja Michał Michał Anioł Michała Urbaniak Michał Bajor Michał Karol Szymanowski Michał Kuźmiński MichałLitwiniec Michał Nestorowicz Michał Strąkow Michał Tokaj Michał Urbaniak Michał Zabłocki Michał Łanuszka Michel Foucault Michel Petrucciani - fortepian Michel Serres Microsoft Mieczysław Karłowicz Mieczysław Kosz Miejsce kobiet jest na górze Mieszko I Mike Stern Mike Stern - gitara elektryczna Mikołaj Rej Mikołaj Tulipan Mikołaj z Radomia Mikromusic Milan Kundera Milena Jesenská Miles Davis minimalizm minimalizm w muzyce Mini wykłady o maxi sprawach. Trzy serie.Leszek Kołakowski Mira Zimińska-Sygietyńska Miron Białoszewski Miroslav Vitous Misha Alperin Miskiewicz -perkusja.Zamyślenie recenzja Wojciech Majewski Miss Williams mit 10000 godzin Mitch & Mitch Mit Erigone mity mity na temat pozytywnego myślenia mity rozwoju osobistego Miuosh & Skrzek MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JAZZU./INTERNATIONAL JAZZ DAY Międzynarodowy Dzień Jazzu Międzynarodowy Dzień Kawy Międzynarodowy Dzień Tańca mięśnie Mme Lemaire Moje córki Krowy moje doświadczenia moje życie bez cukru mol smutek Monika Borzym Moniuszko Monk Montaigne more Morrie Schwartz motywacja motywacje działań Movements In Colour mpd Muchy Munk Munyungo Jackson – Mustafa Pasza muuzyka popularna muz: Zygmunt Konieczny muzyka Muzyka - Grzegorz Turnau muzyka etniczna muzyka filmowa muzyka klasyczna muzyka koncepcyjna muzyka polska muzyka popularna muzyka poważna muzyka rozrywkowa muzyka we Francji muzyka we Włoszek muzyka wielogłosowa muzyka zagraniczna muzyka świata Myslovitz myślenie jednak boli mój budżet mózg mózg człowieka Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd Kaja Nordengen Młodość N2O na co zmarł Bolesław Prus Na co zmarł Grass na co zmarł Ornette Coleman na co zmarł Stefan Żeromski? nadgryzione jabłuszko nadworny skrzypek Ewy Demarczyk nadzieja Nagroda Nobla Nagroda Nobla 2014 rok Nahuatl najcięższa książka świata najlepszy pojazd XIX wieku największy organ w ludzkim organiźmie najwyższe najważniejsze dokonania na marginesie Na motywach kołysanki Janiny Porazińskiej pod tym samym tytułem.Reżyseria i animacja Tytus Majerski Napoleon Bonaparte Napoleon III Narodowe czytanie Narodowe czytanie Lalki narracja Narrenturm Natasza Czermińska Natasza Czermińska recenzja nauczanie nauczyciel nauczyciele nauczycielka nauka nauka języka co wzmacniać nauka języka popularne błędy nawyk nawyki czytelnicze. Na wyspach Bergamutach Neil Larsen Nelly Ternan neologizm nerw przeponowy New Series NeXT Niccolo Machiavelli Nicola Chiaromonte Nicolaes Eliaszoon Pickenoy Niech Żyje Bal nie każdy potrafi się przewrócić Niemiecka Curie niepełnospraność niepełnosprawni niepełnosprawność niepełnosprawność Prousta niesprawiedliwość Nietzche Nietzsche nie w pełni sprawność Niezależna Oficyna Wydawnicza Nowa niezgoda Niełatwy dzień nie żyje Ginter Grass nigdy mi się nie uda Nighthawks Nike Nikola Sellmair Nikołaj Karamizyn Nils Petter Molvaer Nir Felder Nivea No Easy Day Nohawica Norah Jones normy językowe North Cape Notatki notatki na mankietach notatki na marginesie notatki z wykładów nowoczesny marketing nowy album Grzegorza Turnaua nowy cykl Nowy Rok Nowy Ślad Czarnych Stóp nuda nu jazz O.S.T.R obalanie mitów obalanie mitów na temat Marii Skłodowskiej Curie o bibliotece o bieganiu o blogu obraz obrazy Obscura Obwieszczenie obyczaje obój ocannon’s World o chodzeniu o ciszy Octave Feuillet oczekwania o czytaniu Oda do radości Oda Dytrykówna. Odczuwanie architektury Odkrycie NASA odniesienie do baśni odprężenie odznaczenia Office International d'Hygiène Publique. o grzebieniu ogłoszenia Ogłoszenie o głupocie ohn Summerson o jazzie o języku o kleks oko o książce o książkach Olaf Tryggvason Olga Boczar Olga Boznańska Olga Tokarczuk Nike 2015 o mężczyznach o narzekaniu o nudzie Opole Opole 1997 opowieści dla dzieci Opowieści o Pilocie Prixie Opowieści z Ziemiomorza opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście o prokrastynacji o przyjaźni o przypominaniu opór w rozwoju Orchestre National de Lyon orkiestra orkiestra: BBC Symphony Orchestra z towarzyszeniem chóru kobiecego) Adrian Boult orkiestra AUKSO Orkiestra Dni Naszych Ornette Coleman Ornette Coleman zmarł Orygenes Orzechowski Oscar Troplowitz oseph Conrad o siekierze osoby chore na SLA Osoby Głuche Osoby Niedowidzące Osoby Niewidome osoby z niepełnosprawnościami OT.TO Otto Hahn Owidiusz o wyobraźni o władzy o zapominaniu o zmianie Ołówek recenzja pacyfizm palec palimpsest Palle Danielsson - kontrabas Pamiątkowe rupiecie Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera Pan Herbatka Pan Kleks papier Parker Paryż pasja Passaggio Patch Adams paternalizm Patrice Moret Patricia Molly Clapton Patti Smith Paula Cole Paul Anka Paul Appell Paul Auster Paul Bowles Paul Celan Paul Desmound Paul Emil Breitenfeld Paul Emile Lecoq de Boisbaudran Paulina Braiter Paulina Drzastwa Paul Langevin Paul Éluard Pawerewski Paweł Krawczyk) - 4:37 05. Message in a Bottle (Sting) - 7:36 06. Sleep Safe and Warm (Komeda) - 6:55 07. Three Reflections (Wasilewski) - 8:33 08. Still (Milder) - 6:45 09. Actual Proof (Hancock) - Paweł Krawczyk) - 4:37; Message in a Bottle (Sting) - 7:36; Sleep Safe and Warm (Komeda) - 6:55; Three Reflections (Wasilewski) - 8:33; Still (Milder) - 6:45; Actual Proof (Hancock) - 6:06; Largo (Ba Paweł Smoleński Paweł Wszołek Peredy y Salgado Pergolesi perkusja Perkusja– Paulinho Da Costa Piano Perpetuum Persepolis Perły i Łotry Peter Erskine Peter Gabriel Peter Paul Rubens Peter Wohllenben Pete York - perkusja Pewność Philip Zimbardo Phil Knight pianino pianino ciekawostki pianist piano Piano - Bobo Stenson; Piano Guys piano Larry Koonse Piano Man 1973 Piano Works II - Ringing The Luminator Picasso Picasso Kobieta niosąca chleb Pieere Bordieu Piere Soderi Pierre Boudieu Pierre Bourdieu Pierre Curie pierwsza kobieta pigułka dzień po pijany jak szewc Pina Bausch Pinelo piosenka finałowa piosenka literacka Piotr Curie Piotr Czajkowski Piotr Fronczewski Piotr Frączewski Piotr i Maria Curie Piotr Millati Piotr Paleczny Piotr Pustelnik Piotr Skrzynecki Piotr Szczepanik Piotr W. Cholewa Piotr Witkowski pismo Breila pisz na berdyczów co to znaczy Pitagoras Pitagoras z Samos Piwnica pod Baranami Pixar piękno piętnaście pianistów pianistek jazzowych Place de la Concorde Planet of Exile Platon pleonazm Pliniusz Starszy Po co czytamy? po co nam pot początki polifonii podania podatek od linków Pod budą Pod budą Sikorowski & Turnau podróż Pod światło poeta poezja pogoda pod psem pokój polityka polon Polska polska muzyka Polska wygrywa Euro 2016 Polskie Radio polski jazz Poniedziałkowe dzieci pop Po pierwsze nie szkodzić. Opowieści o życiu Pora Umierać Porter portrait of army surgeon Ernst Boman and his family Porwanie córek Leukippa posiłek postacie kobiet Powiedziała mi Maria Antonina powołanie Powstanie 44 Poznań pozytywizm pozytyw na dzisiaj prawa człowieka prawa kobiet prawda ciekawsza od fikcji Prawo do... problemy ze stawem żuchwowo skroniowym proces edukacyjny proces rehablitacji produkcja Program 3 Polskiego Radia programowanie; Tomasz Dominik--- bębny; Maciej Mąka--- gitary; Janusz Baka--- konsoleta; prosty sposób by poprawnie siedzieć Prust Pruszyński i S-ka Przebudzenie Przejęzyczenie Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie Przemek Dyakowski - saksofon Przemysław Bluszcz Przemysław Dyakowski Przemysław Raminiak - fortepian Maciej Grabowski - bass Krzysztof Gradziuk - perkusja Przemysław Wyszyński przepona Przestrzenie Banacha Przestrzenie i zaułki Przyboś przypowieść o stole Przysłowia nie są mądrością narodów Prządki Prządki albo Baśń o Arachne Prószyński i S-ka psychologia psy w języku Ptaszyn Pustka w domu pyknodysostoza kto chorował pytaj_ni[c]k pytania pytanie pytanie o myślenie pytanie o niemyślenie Pyteasz płyty Queen Quiet Letters Quinto Libro Di Madrigali- Gesualdo rackę napisałam rad radio radioaktywność Radiohead radość Radziwiłłówna Rafael Santi Rainer Maria Rilke Raj Ralph Greenspan Ralph Towner Randy Brecker Randy Brecker - trąbka Nir Felder - gitara elekryczna Bob Franceschini - saxopfon Sergio Vallin - gitara elekryczna Elliot Mason - puzon Lizzy Loeb - wokal Randy Pausch Raymond Queneau Ray Tomlinson Raz Dwa Trzy realizm recenja recenzja recenzja albumu recenzja filmu recenzja książki recenzja Meditatus recenzja płyty recenzja płyty A miało być tak dobrze Recenzja płyty a miało być tak pięknie recenzja płyty muzka polska recenzja Świat Dysku recenzje recenzje książki recenzje płyty recepta na słomiany zapał reenzja reenzja albumu. reflekcja refleksje reguła śrubokręta rehabilitacja funkcjonalna Reinman z Bielawy relaks relaksacja religia Rembrandt Remembrance Rencenzja Rene Laennec Renesans Renesans i krew Renoir reportaż Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta Reynaldo Hamn rezenzja reż. Piotr Trzaskalski Richarda P.Feynmana Richard Feynman Richard P Feynaman Robert Clark Robert Kasprzycki Robert Luty perkusja Robert Majewski Robert Majewski - trabka Robert Proust Robert Provine Robert Samot Robert Więckiewicz Robin Dunbar rock rocznica blogowania rocznica blogu rocznica śmierci Witkacego Rodolphe Lindt Rodowicz Rodrigo y Gabriela rodzina muzyczna Roentgen Rogers Covey-Crump rok czasu rola lidera rola reportera Roman Jacobson romans Rosja Route 66 rower rower ciekawostki Royal Quartet ROYAL STRING rozkwit gaworzenia rozmowy rozrywka rozważania o diecie rozwój rozwój dziecka rozwój inaczej rozwój mowy rozwój osobisty rożen rożno Rubens ruch ruch to niezależność Rudyard Kipling najmłodszy laureat Nagrody Nobla Running Running Jacob Karlzon Rusell Russell Ferrante Ryczace Dwudziestki Ryczące Drake Ryszard Krynicki Ryszard Lwie Serce rytm rytuał rzecz o Stanisławie Wokulskim rzeźba Rzuć to wszystko co złe równość saga Saga o Wiedźminie Saint Simona saksofon saksofon tenorowy Salvador Dali Sambbor Dudziński samobójcza śmierć samobójstwo samobójstwo Witkacego Samuel Johnson Samuel Rohrer Sandor Maraja Sandra van Veen Santiago de Compostela sapka Sarah Bernahardt Saturday Jazz Pianist Saturday Panist Jazz Saturday Pianist Jazz Saturday Pianist Jazz Michael Petrucciani Savante Arjemius saxofon Scott Elliot Fahlman SDM Sea recenzja Sebastian Erard Sekretne życie drzew. Co czują drzewa Sekrety Morza Sekrety Morza recenzja Seksmisja sen sen kawalera z różą sereotypy Sergio Vallin. sezon grzewczy sfera Sfera Szeptów sfurmato Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band – tytuł płyty zespołu The Beatles Shaikh ash-Shadhilem Shigeru Umebayashi Shoe Dog: A Memoir by the Creator of Nike Siddhartha Hermann Hesse Siedem nowych planet siekiera Sierpiński Sierżant Sigmunt Freud Sigurd Rascher silna wola Silvestri Simone de Beauvoir Simon Marius Simon Phillips Simple Acoustic Trio Siostry Panas sir Wiliam Crookes Siula Grande Skrzek skrzypce skuteczny sposób na prokrastynację skutki katastrofy w Czarnobylu skąd choinka skąd pierniki skąd się wzięło Skłodowska --- Curie SLA Slavenka Drakulić Slawomir Kurkiewicz Slawomir Kurkiewicz - kontrabas smarkaty Smolik smutek Smutna historia Szału smutne życie psa Sofokles Sokrates solar system solo piano. Sonety Sonnige Stube Sopot Sparta spinacz spokój sposoby słuchania muzyki Spotkanie z Marią sprzeczność Stanistaw Witkiewicz Stanisława Celińska Stanisława Ryster Stanisław August Poniatowski Stanisław Baczyński. Stanisław Barańczak Stanisław Barańczak nie żyje Stanisław Barańczak poezja Stanisław Hadyna Stanisław Ignacy Witkiewicz Stanisław Jerzy Lec Stanisław Jopek Stanisław Jopek i Zespół Pieśni i tańca Mazowsze Stanisław Lem Stanisław Przybyszewski Stanisław Soyka Stanisław Strójwąs Stanisław Witkacy Witkiewicz Stanisław Wokulski Stansiław Soyka stan zdrowia Stare Dobre Małżeństwo Starość status kobiet status mężczyzn stawanie się staw żuchwowy skroniowy Steen Eiler Rasmussen Stefan Banach Stefan Garczyński Stefania Baczyńska Stefania Wilczyńska Stefania Zieleńczyk Stefan Kudelski Stendhal Stendhala Stenson Bobo Stephen Hawking Stephen William Hawking Steve Gadd - perkusja Steve Jobs Steven Harrold Steve Swallow Steve Woźniak Storråda Strachy na Lachy Zimne dziady listopady Straight Story RGG recenzja strarta Strzeż się tych miejsc... Klaus Mitffoch Studio Agnieszki Osieckiej styl życia substantia reticularis sufrażystka Super Book Susan Sontag Susie Ibarra Sven Nykwist Swen Widłobrody Swietłana Aleksiejewicz Swietłana Aleksijewicz Sygryda Storråda Sylvie Courvoisier sylwetki sylwetki kobiet sylwetki mężczyzn symbolizm symbolizm w polskim malarstwie synestezja syntezator – Russell Ferrante Szalony Język Polski szczelanie w szczęce Szczęście czy fart Szereg Fouriera Szewczyk Ola Maurer Piwnica pod Baranami szewska pasja sześciostrunowa altówka Sześć światów Hain szkice Szkoła Notre Dame Sztuczne Fiołki sztuka sztuka absurdu sztuka i absurdy Sztuka kultura sztuka o której można dyskutować sztuka składania życzeń sztuka ulicy Sztuka Wolności Sztuka zwycięstwa sztuki wizualne Szubert szybkie śniadanie Szymanowski Karol Szymborska Szymon Kataszek Szymon Ludwik Kamykowski--sax Szymon Madej Szymon Stochniol Katarzyna Baczewska Aleksandra Urbańska Jarosław Marzec Szymon Zychowicz Szymon Zychowicz 2014 sł. Józef Czechowicz sł: Bolesław Leśmian Słaek Jaskułke Sławek Jaskułke sławne osoby sławni Polacy Sławomir Mrożek słodkie życie Słonimski Słowacki słowiański kołtun słowiańszczyzna Słowo las znaczy świat słowo o termitach Tadeusz (Boy) Żeleński Tadeusz Boy Żeleński i tłumaczenie Marcela Prousta Tadeusz Dziedzic Tadeusz Gajcy Tadeusz Kalinowski Tadeusz Kożuch Tadeusz Mieczkowski Tadeusz Nowak Tadeusz Pruszkowski Tadeusz Sygietyński Tadeusz Zawieyski Tadeusz Łomnicki Tadeusz Śliwiak Tadeusz Żeleński Boy take five Tales z Miletu tantasy Tatarak Tea book tag Tears in Heaven Tea Time Boogie teksty kultury Zachodu Tennesee Williamsa Tenor: Steve Davislim tenor saxophone Teoria Wszystkiego recenzja Teresa Kotlarczyk Teresa Sukniewicz- Kleiber Terri Lyne Carrington Terry Prachett tey THE the Beatles The Coln Concert The Dispossesed The Girl In The Other Room recenzja The Hilliard Ensemble The Left Hand of Darkness Theloniousa Monka The Old Woman The Penitent Magdalene The Riddle (Nik Kershaw) cover The Swingle Singers The Wisdom Paradox: How Your Mind Can Grow Stronger As Your Brain Grows Older The Word for World is Forest Thich Nnat Hanh Thomasa van der Wilta Thomas Couture Thomas de Keyser Thomas Edison Thomas Transtomer Thomas Wyck Thrill Box recenzja Théodore Géricault Tim Burton Tingvall Trio Tischner Tobias Donner i Willem de Gee to co chciałabyś wiedzieć o budżecie to co chciałbyś wiedzieć o planowaniu budżetu to i owo językowo Tokaj tom 6 Tomasz Cichocki Tomasz Cichocki Zew Oceanu Tomasz Mann Tomasz Stanko i New York Quartet Wislawa Tomasz Stanko — trąbka Bobo Stenson — piano Anders Jormin — kontrabas Tony Oxley — perkusja Tomasz Stań Tomasz Stańko Tomasz Stańko nie żyje Tomasz Stańko trąbka / David Virelles fortepian / Thomas Morgan – kontrabas / Gerald Cleaver – perkusja Tomasz Szukalski - saksofon Tomek Mackiewicz Tomek Sowiński - perkusja To mit Tommy Crane - drums. tom pierwszy Trylogii Husyckiej Tom Waits tonacja Toni Morrison Tord Gustavsen Tord Gustavsen: piano Tord Gustavsen Trio Tore Brunborg: tenor saxophone Tornebladh Touch & go - straight to number one Toulouse lautrec Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych tożsamości tożsamości społeczne Traktat o życiu. Myśli wybrane. Czesław Miłosz traktaty muzyczne trecento trenerstwo trio Trio in Tokio Troosta Trulsa Morka truncus cerebri trzy szybkie Trädgårdsinteriör Trójka trąbka Trąbka- Tomasz Stanko; Trąbka – Scott Wendholt tulipan tulipanologia Turnau turpizm Tuwim Twierdza Szyfrów Tycjan typuję zwycięzcę tłumaczenie tłumaczenie: Przemysław Bieliński tłumaczenie: Stanisław Kasprzysiak U.S. Route 66 U. T. Gandhi perkusja ubóstwo uczenie uczenie języka migowego uczenie się udział kobiet w wojnie Ujejski układ słoneczny Ulisses Ulla Lindquist umarł ks. Jan Kaczkowski Umieranie una hirunda non facit ver uniwersalność uniwersum Uno momento mortis Upadek Ikara uprzedzenia URK urodziny Karola Wielkiego urodziny Mikołaja Kopernika urodziny Stanisława Lema Urodziny Wisławy Szymborskiej Urodziny Witkacego Urodziłem się pewnego błękitnego dnia Urodziłem się pewnego błękitnego dnia, Daniel Tammet, Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera Ursula K. Le Guin Ursula Le Guin Urszula Dudziak USA ustanowienie Nagrody Nobla Uszkodzenie Rdzenia Kręgowego Valdemar Eiberg Valery var. 4:14; varia Vassilis Tsabropoulos Vassilis Tsabropoulos fortepian Velazquez Vermeer V Hauy Viera Brandes Vijay Iyer Vilhelm Hammershøi Vincent Peirani akordeon Vincent van Gogh Virginia Woolf Virginii Woolf Vladyslav Sendecki Volodos in Vienna Voytek Kurtyka Wacław Krupińsk Wacław Krupiński Waits Waldemar Raźniak Walden Pągowski Waleria Maria Gardowska Wally Berg Walter Isaacson Walther von der Vogelweide Walt Whitman Wanda Rutkiewicz waria Warszawa Wat Werner Herzog Wesele Wyspiańskiego i Marek Grechuta Whileman Whistlers Mother wiara wiara we własne siły wibrafon wieczko skroniowe wiedza praktyczna wiedźmin Wiedźmin opowiadania Wiedżmikołaj wieki średnie Wiek męski wiek XIX wielbłąd Wielka Gra Wielka Msza h-moll wielogłosowa muzyka Wiersze zebrane Barańczak wierzę w wiedzę wieszać na kimś psy Wiesz może jak to się dzieje Wiesław Dymny Wikingowie Wilhelma VI Orleański Wilhelm Conrad Röntgen Wilhelm IX Trubadur Wilhelm Sasnal Wiliam Harvey William H. Macy William Prout William Szekspir Will Rogers Wincentyna Karska Windows Waltz Winston Churchill wiolączela Wisława Wisława Szymborska Wisława Szymborska Nobel Wisława Szymborska rocznica śmierci Witkacy Witkiewicz Witold Lutosławski Witold Lutosławski wcale nie jest za trudny Wit Stwosz Wittgenstein wizyta w kawiarni w jaki sposób chodzi człowiek w jaki sposób się rzyga w krzywym zwierciadle W malinowym chruśniaku Wocjech Orliński. Lem. Życie nie z tej Ziemi w oczekiwaniu na nowy album Grzegorza Turnaua Wojciech Kamiński Wojciech Kassa Wojciech Kukuczka Wojciech Majewski Wojciech Malajkat Wojciech Młynarski Wojciech Młynarski nie żyje Wojciech Tochman Wojciech Waglewski Wojciech Zabłocki wojna Wojna nie ma w sobie nic z kobiety wokal; Gabor Bolla - saksofon; Andi Kissenbeck - organy Hammonda; Wolfgang Schmid - kontrabas; wokal; Torsten Goods - gitara Wokulski w Paryżu Wolna Grupa Bukowina Wolowiec Woman reading a letter Woz w popiele wrażenia Wrocław Wskrzeszenie Łazarza wspomnienia Wspomnienia twórcy Nike współczesność Wszystkie kobiety Mateusza recenzja Wybór i układ Joanna Gromek - Illg wychwalanie idei miłości dworskiej wycieraczki samochodowe Wydawnictwo Literackie Wydawnictwo lNaukowe PWN Wydawnictwo Znak Wydziedziczeni wykłady wynalzaki wyobraźnia wypadki w górach wyróźnienie wytwórnia ecm wywiad wyzwania wyzwania blogowe wyścig wyścig z Messnerem Wyśpiewam Wam wszystko wzór wątp wątpliwości wątroby nie omamisz wątroby nie oszukasz Wędrówka Władysław Broniewski Władysław Halik Władysław Reymont władza Włochy Włodek Pawlik Włodzimierz Korcz Xawerego Dunikowski XI XIV wiek Yapa Yaron Herman Yaron Herman - piano (Steinway D Yuan Mei zabawa zabawa blogowa zaburzenia ze spektrum autyzmu Zaczarowana świątynia zadanie zagadki Zakazany owoc Zakopane Zamość Zapatrzenie. Myśląc o malarzach zapowiedź nowego cyklu Zarycki zarządzanie stresem zasypywać gruszki Zawinul Zbigniew Herbert Zbigniew Jaremko Zbigniew Konopczyński - trombone Zbigniew Mikolejko Zbigniew Namysłowski Zbigniew Paleta Zbigniew Preisner Zbigniew Raj Zbigniew Wodecki Zbigniew Wodecki nie żyje Zbigniew WodeckiPiwnica pod Baranami z czego biorą się zakwasy? zdrowe nawyki zdrowie zdrowy kręgosłup Zdzisław Beksiński Zeeman zejść na psy Zenon Jaskuła Zespół Aspergera Zespół Pieśni i Tańca Śląsk zielono mi Ziemie obiecane recenzja płyta 8.04.2014 r Ziemiomorze Ziemiomorze recenzja Zmarł Stanisław Barańczak zmiana zmiany znane osoby znane osoby chore na dusznicę znani z notatek na marginesie Zofia Ameisenowa Zofia Komedowa Trzcińska Zofia Zaleska Zosia Sajewicz z przymróżeniem oka. zrozumieć Franciszka zwątpienie zwątpiwnie Zycha Zygmunt Bauman Zygmunt Freud Zygmunt Freud a Proust Zygmunt Grechuta Zygmunt Konieczny Zygmunt Stary Zygmut Freud Zygmut Konieczny Złota dama złoty czekan [a]Varia [IKD3] [Klasyczne korepetycje-w dobrym tonie]. [Zarys Édouard Manet Ólafur Arnalds ósma część Harrego Pottera ósmy marca Ćwiczenia z utraty ćwiczenia Łanuszka. muzyka Łapiński Łucjan Paprocki Łukasz Małecki Łukasz Nicpan Łukasz Simlat Łukasz Stasiak łumacze ( Stanisław Barańczak Śląska Orkiestra Kameralna Śmierć na pięć Śmierć Witkacego Średniowiecze Świat Dysku Światowy Dzień Jazzu. Światowy Dzień Ksiażki i Praw Autorskich Świat Rocannona" Święto muzyki Świętosława Święty Augustyn śmarczeć śmierci i neurochirurgii śmierć śmierć Anki śmierć słońca śmierć w górach śpiew śpiew) Dorota Miśkiewicz: śpiew; Robert Majewski trąbka fluegelhorn Mariusz Pędziałek; Maryna Barfuss; Cezary Konrad -perkusja Robert Kubiszyn: akustyczna gitara basowa śpiew Dorota Miśkiewicz - śpiew Marek Napiórkowski - gitara Kacper Stolarczyk - gitary Maciej Magnuski - bas Daniel Kapustka - perkusja Marek Niedźwiecki - konferansjer śpiki św. Odilon św. Tomasz świadectwo światło niebieskie a sen święty Ambroży biskup mediolanu Żenia Zielińska Życzenia Życzenia wielkanocne żałoba że chodzisz? że ubywa nam wzrostu wraz z wiekiem że wykorzystujemy 10% możliwości swojego mózgu życie życie jako marketing życie z doświadczeniem niepełnej sprawności αυτονομία Михаил Афанасьевич Булгаков

Archi_walium:Ale to już było…

[Komentowanie]

Na tym blogu obowiązuje netykieta.
Zwracamy się do siebie po imieniu.
Autorka nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi współuczestników i współuczestniczek dyskusji, opinie są prywatną kwestią Autorów i Autorek.

Nie liczę godzin i dat.

Styczeń 2018
Pon W Śr C Pt S N
« Gru   Lu »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

zBLOGowani

Tu także jestem:
zBLOGowani.pl
%d blogerów lubi to: