[370+1]. Smakować znaczy próbować. I odwrotnie. [#pytaj_ni[c]k].

Środek tygodnia — środa. Urody dnia dodaj. Dobrze, ad rem!

Szczypta statystyki. W ostatnich stu latach, czas życia człowieka uległ wydłużeniu około dwudziestu pięciu lat.Tak przywykliśmy o tym mówić/pisać. Ma to następujące przełożenie.  W ciągu ostatniej dekady życia przyrasta około pięć godzin dziennie, chociaż doba ma dalej dwadzieścia cztery godziny, ale rzadko się mówi/ piszę o tym, że ważna jest jakość tego czasu. Zadaj sobie dzisiaj pytanie, co oznacza dla Ciebie komfort? czy jest to jedynie wygoda? Jeśli tak, albo nie, to jest ok. Na czym ona polega?

  • ______________________
  • ______________________
  • ______________________
  • ______________________
  • ______________________

Czy możesz zrobić dzisiaj jedną, jedyną rzecz inaczej, niż zwykle, nie chodzi o to, by była to nowa rzecz, nowa kwestia, żeby sprawdzić, czy nie będzie lepiej, to znaczy bardziej wspierająco funkcjonować, poszukaj, baw się, próbuj. Ciekawe, że słowo próbuj może znaczyć także smakuj.

Pijesz herbatę/kawę,wodę? Spróbuj w innej kawiarni, albo zrób sam/a w odmienny sposób ją przyrządzić. Wypij ją w inny sposób. Poczuj wszystkimi zmysłami nie tylko na języku, zobacz jaką ma temperaturę, jaką fakturę jeśli chodzi o smak, czy pijasz ją zawsze w tym samym kubku?Idź inną drogą do pracy, aaalbo nie zróbmy to inaczej, albo idź tą samą, ale w ciągu pięciu dni, ale w odmienny sposób, tak jak byś prowadził osobę, której doświadczeniem w życiu jest brak zmysłu wzroku, tak jakbyś oprowadzała cudzoziemkę, cudzoziemca, tak jakbyś miał/a iść tą drogą ostatni raz w życiu, albo jeszcze inaczej,jak? Wymyśl, potrafisz. Idziesz do kuchni teraz żeby przynieść sobie śniadanie? Zobacz jak chodzisz. Poczuj to. Krok za krokiem. Napięcie mięśni, sposób poruszania się w szczegółach, jak oddychasz, jaką przybierasz postawę, którą z nóg masz dominującą, od której zwykle zaczynasz krok, gdzie patrzysz?

 

Jeśli masz ochotę to możesz zadać sobie dzisiaj pytanie(Nie mam na myśli priorytetów i kalendarza): Co jest dla mnie ważne, nie w ogóle, nie w życiu, ale teraz.Nie w tym jednym dniu.Nie, w tej godzinie.  Teraz.

Co znaczy dla Ciebie komfort, z jakimi zachowaniami, Twoimi, innych osób jest związany? Z jak urządzoną przestrzenią (rozumianą sensu largo). Z jakimi przekonaniami? Z jakimi emocjami? Z jakimi odczuciami? Z czym jeszcze? Jak wyraża się komfort? Jeśli chcesz, możesz poeksperymentować. Jeśli chcesz możesz o(d)powiedzieć.

 

 

[Akcyza,ok 1890, Henri Rousseau – The Courtauld Institute and Art Gallery, London,źródło obrazu].

#pytaj_ni[c]k

Dzisiaj życzę Ci  wytchnienia.

Do przeczytania, jutro, w czwartek o godzinie ósmej rano.

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s