[237+1]. … Alleee o co chłodzi, biega, chooodzi? Szczelin w szczegółach dalszy ciąg.(2) Albo: Uszyci z ruchu.

Jeśli nawet chodzenie na dwóch nogach nie jest przyrodzonym dowodem wyższości człowieka, to jednak jest wynalazek, który przynosi mu zaszczyt.

[Raymond Queneau].

Jak to jest dochodzić i od chodzić dood Siebie? Odchodzić i przychodzić do zmysłów, przestrzeni ludzi i relacji.

[Na ulicach, singiel z płyty Introspekcja Krzysztofa Napiórkowskiego Krzysztof Napiórkowski, Grzegorz Turnau, źródło nagrania].

/%%%/

Ciąg(niji) ciąg(nij) i [wy]ciąg:(nji) krzesełkowy, albo — o zgrozo– bankowy… Co można -wy, a  co, -ciągnąć? Jak nie nogi,to co? 🙂 I kiedy. Kopnąć w kalendarz kopsnąć co?(ś) komu[ś]? A więc, ruch. Czuj duch. Ale mało bo jest ciało. Więcej, więcej by się chciało. Najgorzej to dać ciała, tego bym nie chciała. Aaaaale, ale, że to już? Ale to już wyższa szkoła jazdy. Raz, dwa…

…raz dwa, lewa, raz, dwa lewa i zraz dwa lewa, lewa, lewa (a nie o kartach miało być, chociaż wisielec na kartach widnieje i kostka można zobaczyć)…Bywają różne ciągi I przeciągi, i po_ciągi, i na_ciągi, i zwykłe bez nadrostków, przyrostków, i innych wyrostków, chociażby te no… Mama,ma ma te te no…  Matematyczne, skończone… Oj, sprawdzę ci ja, sprawdzę gdzie ja się lepiej kończę (albo zaczynam gorzej, albo co najmniej dobrze zapowiadam, dam, albo nie dam? O to jest pytanie…)Aaaa dam. I Ewa. Aaaa tam! To znaczy gdzie? Koń_kretnie.  Tadam, tadam, tadam. Dotąd doszliśmy. Przestrzenie i zaułki? Chodzą ulicami ludzie, maj przechodzą, lipiec, grudzień, albo inną nutę… O tym co nas obchodzi i co my obchodzimy (szerokim łukiem, nie tryumfalnym, bardziej banalnym)  a nade wszystko jak…

[Dotąd doszliśmyEwa Lipska, muzyka i śpiew: Grzegorz Turnau, Pomaton EMI 1993, album: Pod światło].

Dotąd doszliśmy. Dotąd? To znaczy gdzie, którędy i sposobem jakim? Do [o!]grodu? Czy innego grodu? Tak totalnie bez ogródek (ani przez ogródek, chociaż są ludzie, którzy sądzą, że wyszliśmy z Ogrodu Eden End. The end?) należało by nakazać Pamiętajcie o Ograch, o grach słonych i słownych też i potworach i przetworach jeszcze bardziej osobliwych, tkliwych i sędziwych, tych obcych i swych: Pamiętajcie o ogrodach. I innych miastach, ach, ale nie przenoście mnie, nie przenoście mnie, Chłopaki do Krakowa…  Miast tego.. Ten tego tam, hen za siódmą górą, chmurą, zdziwieniem,  wiem, wiem, Dotąd doszliśmy.A potem, w pocie i błocie…Ulewie i zlewie, i ulewie i upale. A idź Ty! :-).

I poszłam.

∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴

Na współpracę? Na kompromis? Na Ostrołękę? I zaszłam, szłam, szłam. Na lewo? Czy na prawo? Poszłam, poszłam, ale czy doszłam, no i… W jakim celu? Po rozum do głowy? Ale czyj? I kto/sia jest posiadacz/ką// posiadaczem owego? Tego namacalnego i obmacanego, ale chyba zaspanego. Owych kilogramów dwóch. Gdy rozum śpi rodzą i budzą się detergeny, detergenty, dezynwol[q]tury i inne pertytury, znaczy  demony, te z obrazów Bosha.  Czary i  miary, na miary i  inne mary.

Dotąd doszliśmy. Bo tak. Bo tak naprawdę. Bo tak naprawdę, na kłamstwo (albo na m i j a n i e  —-nie mizianie — się z nią, z przywidzeniem, i wiedzeniem i wodzeniem…) i na przesłyszenie, a może i na przywi[e]dzenie, i przed widzenie, czyli halucynacje wszelkie i sutki skutki wad wzroku,powidoki i wwidoki na przeszłość, przeszłość i teraźniejszość chodzi o to… Właśnie, skoro o bieganiu już było [wpis nr 22]… To kontynuujmy, tym razem podnosząc porzeczkę,   poprzeczkę, i inną [w]tyczkę nie będzie — co prawda nie o bieganiu przez płotki (i inne ryby) ale o chłodzeniu, wróć! St[r]ój (jeżu śnięty, znów ze -strój,albo (co gorsza!  Z dorsza) prze_st[r]ój cesarz jest nagi, a instrumenty nie nastrojone one].

Stój!Na nogach dwóch i kilku tysiącach neuronów. Ufff…Jak gorrąco, puff jak gorrąco,

O chłodzeniu!- Nie będzie.  O chodzeniu. Bynajmniej nie na skróty. O braniu, nóg zapas, i noszeniu (się z pomysłem, nie mylić z Przemysławem, z zamiarem i za i na miarę).

Ale zanim i przed nim. Albo przed nią.

Dotąd doszliśmy tu się rozwiązały, to tu, to tam, a nie to z innej piosenki. A zresztą i bez. Macham ręką. I nogą! A właśnie! Ruch. Ruch ruchowi nie równy. I nie chodzi tu o kioski, zazdrostki i ciekawostki puby i sportowe kluby i rozrywki i rozgrywki Euro. I piszę tu, a także dalej, zupełnie poważnie.Krok  po kroku. Do przodu.Patrzu widzu i idu, idu...Ale za nim, za nim, za tym, gęsiego. Korowodem wywodu…Zdanie po zdaniu. Najpierw pytanie, całkiem poważne, podrzucając i porzucając zabawę słowną:

Wiesz  może jak to się dzieje, że chodzisz? I dlaczego jest to (nie) możliwe?

[Taniec Szkieletów, Disney, 1929 rok, źródło nagrania, wcale to tak nie wygląda, nie łypie okiem nawet, ale czyż stwarzanie, poznawanie, i oswajanie rzeczywistości nie jest cechą przyrodzoną człowieka?].

Jak bardzo to jest skomplikowane? Że proste. Bez  zdań! Dwóch. Dwóch to było tanich drani. Tanich drani niesłychanie, a tu nawet równoważników równo odważników mieć nie można?:-). Wszak równe rozłożenie ciężaru ciała jest wskazane.  Dobrze, bez żar[t]_ów, żar ów leje się z nieba, pokłada na podłożu, to warczy wystarczy.

Czy już się do tego przyzwyczaiłeś? A może jednak dopuszczasz do siebie myśl, jedną, drugą, trzecią i kolejną, że jutro, a może dzisiaj po południu nie będzie Ci to dane (czego oczywiście Ci nie życzę). C h o d z i  mi (sic!) o to by unaocznić  pewien fakt: c h o d z i s z. Drugi: S t o i s z.  Samodzielnie.  Trzeci: możesz się poruszać.Przemieszczać. Niezależność. Wolność. Śmiałość. Perspektywa. Dotyk świat[ł]a, pulsowanie, ciepło, wilgoć, mechowatość, albo meta_li_liczność doznań, zdań. Tętno. Życie: wieść opowieść o przestrzeni. To wszystko masz na wyciągnięcie kończyn. Dowolnych, czterech, ech.

Mało tego:

c z u j e s z, że chodzisz. Nie tylko poruszasz się, potrafisz wyczuć przeszkodę, tak samo jak źdźbło trawy pod stopami. Chodzisz, więc jesteś niezależna/ niezależny. Możesz zejść ze schodów, wejść do autobusu, podbiec do niego jeśli Ci ucieka, czuć swoje ciało, głowę, kark, barki, mięśnie rąk, tułowia, nóg, stopy, palce… Możesz biegać w deszczu, w ogóle, i w szczególe: m o ż e s z biegać.  M oż e s z przynieść sobie herbatę lub kawę i pudełko pcheł, zaraz, zaraz pudełko pcheł? Dlaczego? A  dlaczego nie? :), masz wolne ręce, które m o ż e s z wykorzystać, pomachać nimi chociażby tak, by pomóc sobie w chodzeniu, albo łapać babie lato pomiędzy palcami, albo swobodnie włożyć w… Kieszenie Nie? Czujesz ? O zez nie, bez wad, wzroku ni postawy, poproszę. Nie, że pecunia non omlet (W wolnym tłumaczeniu: petunia nie omlet) Nie, nic nie śmierdzi, żadna przypieczona jajecznica. Czujesz grunt pod nogami, tak metaforycznie jak praktycznie. Filozofowie i filozofki, chociażby wspomnieć Szkołę Ateńska, chodzili rozmawiając, albo siedzieli przy stole, tak tak,  ale wszak tam też był ruch, i nie chodzi (sic!) o trawienie strawy, doczesnej, nie duchowej. Chodzenie. Jakże się przyzwyczailiśmy, że go nie dostrzegamy i nie doceniamy. (Jeśli uważasz, że doceniasz, to pewnie jeśli zdarzy Ci się (czego Ci nie życzę) złamanie nogi, to pewnie nie poczujesz różnicy), ale ad rem! Z drugiej strony osoby, których doświadczeniem jest również niepełnosprawność, albo czasowa niedyspozycja, która rzutuje na motorykę, muszą, chcą (jeśli oczywiście chcą) nauczyć się poruszać w sposób bardziej prawidłowy, na ile to możliwe. Bywa, że zostaje się wytrąconym z dotychczasowych przyzwyczajeń i nawykowego działania, które właśnie z tej perspektywy można dostrzec.

Chodzisz.Truchtasz, biegasz. Przestępujesz z nogi na nogę. Balansujesz sobie nie zawsze zauważalnie, jeździsz rowerem. Pełne ręce czasowników, pełne kieszenie możliwości. Mnożyć, dzielić, doświadczać, zanudzać? Zanurzać. Czuć. Używać i kształtować życie. Nie tylko o chodzenie tu biega, wszak, gdy coś nas wybije z rytmu, rytu przyzwyczajenia, nie mówimy: że coś nas po r u s z y ł o, albo w z r u s z y ł o? Uszyci ze wzruszenia, uszyci z ruchu.

Możesz samodzielnie wybiec z budynku gdyby, na przykład, wybuchł pożar, ale nie szukając takich wyzdarzeń,ani ich nie znajdując, potrafisz chodzić po dopiero co umytej podłodze, albo powierzchni zmytej deszczem, albo po kocich łbach, genius loci, genius równowagus. Tfu, soma loci, nie, że leci, bez grafitacji poproszę. A nie, to by była próżnia, nic nas nie przyciąga, nic nas nie wyróżnia, po próżnicy szukać takich warunków na Ziemi…

     To nie jest oczywiste, chociaż za takie uważane. Masz władzę nad ciałem. Możesz tańczyć. Nie tylko na chłodzie i na lodzie. Możesz zrobić krok. W przód. I w tył. Jeden, drugi, trzeci, kolejny… Dać się ponieść.

Tak, nie każda osoba, która potrafi chodzić do przodu, potrafi uczynić to w ruchu odwrotnym, czyli: do tyłu. A to bardzo przydatna umiejętność, chociażby jak się otwiera drzwi, albo trzeba nagle ustąpić przed przeszkodą, albo chce się zobaczyć coś z dystansu… Nie każda osoba, która potrafi chodzić (w jednym lub/ i drugim kierunku) albo/i:  potraf  się zatrzymać.Taki przystanek na żądanie.  Kiedy tylko zechcesz. Jak ktoś/ia Cię zawoła odwrócić.Zawrócić. Wyjść, wejść, zejść, kiedy tylko chcesz. Spacerów się nie wypożycza, spacerówki, a i owszem, można. 

Nadal uważasz, że to takie…

Naturalne?

Dane na zawsze?

Hmm?

Termin ważności?

Termin uważności?

Tatata ta  bolesna strata? Niewątpliwie. Chociaż to ostatnie.

Jeśli dopisuje Ci zdrowie, a nie dopisuje rat, strat i rachunków i porachunków (i nie dopisuje żadnych gwiazdek — pamiętaj duży druk daje, mały druk odbiera) ile razy zastanawiałeś się nad tym, że tak właśnie się dzieje, że chodzisz samodzielnie? A może przyszło Ci do głowy za to po ludzku być wdzięcznym, albo wdzięczną? Po ludzku, oczywiście, bo jakżeby inaczej… Chodźmy dalej… Byle dalej od dygressssjiii… I…

Że niby coś, kiedyś, gdzieś uczyliśmy się chodzić, pełzać, czworakować, ale kto/sia to pamięta? Poza tym, tak i u p a d a ć  trzeba umieć. Oczywiście, jeśli wszystko przeb i e g a  dobrze, i do tego dbamy o nasze przydziałowe mięśnie szkieletowe, a kończyn (i górnych, i dolnych) używamy zgodnie z przeznaczeniem, nie ma co upadać na ciele i duchu.:-).

 A właśnie! Nie każdy bowiem wie,  jak się przewrócić, a ta osoba co wie, nie zawsze potrafi, a niejednokrotnie musi. Tak metaforycznie jak praktycznie i taktycznie.

Aaale od początku. Na początku był chaos, aaaalbo wieeeelkie buuum, to pewnie z upadku, padku, ku początku ku zmierzając…  Krok za krokiem. Ruch. Para buch. Byle nie cała w gwizdek. Paradoksalnie…Namacalnie… Ech, wdech i wydech… Patrz proszę: to także ruch. Uch… Czuj duch i cało, ale nie chodzi by się pocić, ale oczywiście podczas gdy wprawimy się w ruch temperatura ciała wzrasta, o czym później.

Jaki jest Homo sapie,każda osoba widzi,  spie, sapie, czasami (a zwłaszcza: w teraźniejszym, najbardziej bolesnym) homo sypie się, znaczy nawet jak nie sapie człowiek ma  ma sześćset czterdzieści mięśni, niektóre źródła podają, że sześćset pięćdziesiąt z czego jedna trzecia z nich tworzy narządy wewnętrzne, reszta odpowiada za motorynkę.Dobrze, dzisiaj nie o motoryzacji. Oto moto. Oto moto taktyka. Słyszysz, tyka tak. Oto moto co ryczy i takt tak tyczy. Dotyka. Oto motoryka.Tak tyka, tak tyka. Tak. Ciała rozumność, mądrość i taktyka.Ciała znak.

Za poruszanie. Pracując nad swoją zręcznością, albo nad masą oddziałujemy zarówno na to co widać, ale najważniejsze jest to, czego nie możemy zobaczyć (i dotknąć) jeśli jesteśmy przykurczeni to także zwinięci od środka nasze narządy wewnętrzne są poupychane, zresztą i bez tego mają mało miejsca (o czym już było)… Dlatego tak ważny jest ruch. M ą d r z e  wykonywany.

Najważniejsze to niewidoczne dla oczu, ktoś już to kiedyś to stwierdził, i napisał nawet. Zacznijmy, bo czas nagli, od tego co na wierzchu, albo na niedźwiedziu (też) czyli od… Skóry. Nie tylko jest naszym największym narządem, który ogarnia wszyyyyystko, ale przekazuje informacje czuciowe układowi nerwowemu.  Chroni nas. Mamy między innymi tu tkankę łączną, która rozsiana jest po całym organizmie, o czym się przekonamy i tkankę tłuszczową,(no tak tutaj jesteśmy przekonani i przekonane, że znajduje się tu i ówdzie, i że wiecznie jej za dużo?) to ta ostatnia która nas ogrzewa, a jeśli przymieramy głodem, to z niej, jako pierwszej  czerpiemy zapasy energii. Aktywną warstwą skóry jest ta, której grubość jest cieńsza od serwetki  stanowi bowiem jedną dziesiątą milimetra, mieści się ona między tkankami tłuszczową i łączną, a naskórkiem. Bez niej nie było by tego co nas skutecznie odgradza od świata zewnętrznego. W zależności od tkanki podskórnej narząd ów, może ważyć od trzech do trzydziestu kilogramów. Sama skóra. (Powiedzenie: sama skóra i kości, nabiera innego wymiaru, a na pewno ciężaru, uff). Gdy weźmiemy ją na bok, zobaczymy płaszcz mięśni. Nie nie chodzi o płacz. Chociaż niektóre osoby, w tym ja, mają mięśnie wątłe. Liche. Niezależnie od rozmiarów. Można powiedzieć, że są one okryte płaszczem z tkanki łącznej luźnej a po bokach kręgosłupa, widać płaskie grupy mięśni, to za ich pomocą możemy poruszyć na przykład  łopatkami, klatką piersiową, czy biodrami.

Grupy mięśni mają różny przekrój, kończyn: w większości przekrój okrągły. Zawsze jednak p r z  e c h o d z ą   w ścięgna, które zbudowane są, dla odmiany,  z tkanki łącznej zbitej, to one przyczepiają się do kości. Daleko nie szukać wystarczy spojrzeć chociażby na mięsień dwugłowy ramienia. Tak po ludzku zwany bicepsem. Znacie to powiedzenie?: Biceps, mów: widzę ogromny! Nie? nie nie, to imaginacja, maligna raczej... Można go zobaczyć na obrazku poniżej, nie mój, poglądowy, w stanie spoczynku:

Biceps_brachii_muscle_-_animation01

[Mięsień dwugłowy ramienia, zaznaczony na czerwono, źródło zdjęcia].

A właśnie.

M i ę ś n i e należą do układu ruchu, pracę niektórych z nich można obserwować.  Ten sam mięsień nie potrafi się kurczyć i rozkurczać. Niezależnie od rodzaju, funkcji etc. Po prostu ten model, czyli Człowiek tak ma.  A więc jak to jest, że potrafimy napiąć i rooozluuuuźnić mięsień? Prosto. No dobrze, nie tak do końca…W ogóle: nie prosto, a w szczególe: tym bardziej. Otóż za  ruch, a w zasadzie ruchy (rozumiany jako napięcie i rozluźnienie) odpowiada dany mięsień i jego antagonista. Wiwat praca zespołowa! Przy zginaniu łokcia, by iść za powyższym przykładem,  pracuje triceps i biceps. Ten drugi się napina się tylko i wyłącznie gdy ten pierwszy jest rozluźniony. Tak, tak każdy  mięsień ma swojego antagonistę.

Jedne: napinają się, wtedy mięsień   skraca ,może nawet o połowę swej długości,  drugie rozluźniają, wtedy się wydłuża, przechodzi w stan spoczynku dla nas. Za to pracuje druga grupa mięśni. Położona na przykład drugiej stronie np kości, w przypadku gdy pracuje nasz biceps,  praca drugiego przebiega w odwrotnym kierunku. Jak zginacze i prostowniki.

To dlatego są osoby, które potrafią chodzić do przodu, a  na przykład nie potrafią się cofnąć, chodzenie tyłem bywa czystą magią, czarną magią, imaginacją, wariacją, niedostępnym wrażeniem…  I… Tak, można chodzić w sposób nie fizjologiczny. To znaczy następuje zjawisko kompensacji. Organizm sobie radzi jak może, a raczej jak nie może (czegoś wykonać) to szuka sposobu jak to zrobić….Szuka (i znajduje) niejednokrotnie sposób, a nie powód. Ten drugi już ma. 🙂

Chodzenie j e s t procesem   s k o m p l i k o w a n y m angażującym c a ł y organizm

i wpływający na jego funkcjonowanie. Na przykład taka nie oczywista rzecz, jeśli przyjmiemy niefizjologiczną postawę ciała, w skutek długiego siedzenia za biurkiem, w sposób błędy – bo nie wspierający organizmu, może okazać, się, że nie tylko wypracujemy wadę postawy, ale nasze narządy wewnętrzne, będą ściśnięte ponad miarę, co także będzie wpływało na nasze funkcjonowanie.  

Bardziej niż to widzimy, i (czasami) rozumiemy…Nie tylko zresztą, i bez reszty chodzenie, ale każda czynność przez nas wykonywana, tyle że mając ją w standardzie szczęśliwie nie zwracamy uwagi, dopóty, dopóki wszystko idzie jak po maśle, działa.

Mięśnie, zatrzymajmy się przez chwilę przy ich budowie. Dawniej porównywano je do sprężyn, tylko takich, które są zbudowane z białka,  ale w latach 50. XX wieku można było zbadać ich strukturę pod mikroskopem elektronowym, to była okazja by zweryfikować posiadaną wiedzę. Odkryto wtedy, że  zbudowane są z zachodzących na siebie mikrofilamentów. Gdy mięsień jest pobudzany przez impuls nerwowy, wtedy następuje wsuwanie się włókien między siebie, podobnie jak w zamku błyskawicznym, tyle, że ten cały czas pracuje, a nie jest statyczny. Mówimy o budowie tkanki mięśniowej u kręgowców. Mięsień składa się z setek włókien w których znajdują się dwa rodzaje białek. Aktyna (białko kurczliwe mięśni, stanowiące 15% białek biorących udział w skurczu mięśni) i miozyna. zahaczają o siebie, a potem przesuwają, to napinając, to rozluźniając mięśnie. (Wracając do poprzedniego ułożenia). Im więcej ćwiczeń, tym więcej aktyny i miozyny. Proste? Tym silniejsze i tym więcej mięśni szkieletowych, i w ten sposób szanujemy swój kręgosłup, pomagając mu dźwigać cieżar ale to nie wszystko.

Piszemy i myślimy: mięsień, bo wszak to nie podręcznik do fizjoterapii, ale warto zaznaczyć, że tkanka mięśniowa to nic innego jak jedna z podstawowych tkanek występująca w naszych organizmach, składa się z włókien mięśniowych zbudowanych z miocytów,  i cała zabawa w tym, że posiada ona zdolność do  aktywnego kurczenia się. Kurczę blade! I różowe, a brązowawe gdy przypieczone, zapomniałabym:  Rodzaje jakie możemy wyróżnić to dla porządku: tkanka poprzecznie prążkowana, szkieletowa, tkanka poprzecznie prążkowana serca, tkanka gładka (Działa niezależnie od woli i świadomości człowieka. Może cały czas, powoli się kurczyć. Występuje jako jeden z budulców np.  naczyń, albo ścian przewodu pokarmowego,choć nie tylko bo przecież występuje także w skórze). Funkcje tej tkanki nie ograniczają się tylko do sprawnego przemieszczania się, choć na nich się dzisiaj skupimy. Zaangażowana jest także w procesy przemiany materii. Wytwarzanie ciepła, kształtowanie sylwetki, [ba! Kto/sia by nie chciał/a mieć opływowej, zgrabnej, i własnej]. Chroni naczynia, nerwy, i organy, które osłania.

Ruch, jakiegokolwiek rodzaju by on był,  samodzielne jego wykonywanie gwarantuje nam niezależność. Czy zastanawiałaś się w jaki sposób wiążesz sznurówki? Albo odbierasz telefon? Albo j e s z ? Nie jęcz. Czy zadawałaś sobie pytanie: W jaki sposób przeżuwasz, smakujesz pożywienie? Po pijasz? Przełykasz, albo się całujesz? Nie pokpiwam.

A no właśnie..Chodzenie angażuje dwieście różnych mięśni szkieletowych. Ale na tym się nie kończy. Mięśnie pleców zapobiegają upadkowi do przodu, a brzucha: do tyłu. Uniesienie jednej nogi i jej przesunięcie, to zaangażowanie czterdziestu mięśni. To tak dla przykładu.

Ruch To nie tylko zaangażowanie wielu grup mięśni, ale także mózgu i rdzenia kręgowego. Co więcej gdy uczymy się wykonywania nowej dla nas czynności, wraz z naszym ciałem, uczy się tego nasz mózg, muszą się wytworzyć nowe ścieżki między neuronami. Nowy sposób działania, który stanie się nawykiem. Przykryje inny, nieprawidłowy. Nie wyzbywamy się nawyków, tylko przykrywamy stare nowymi. Wymaga to nie tylko czasu, skupienia, koncentracji, cierpliwości i wiedzy, ale synergii, tych i innych czynników.  I jeszcze

Tak, ten organ, czyli mózg także się męczy podczas pracy nad nabywaniem nowych kompetencji.

Tak naprawdę drugorzędne jest to ile razy wykonamy ćwiczenie, pierwszeństwo przed tym, ma fakt,czy robimy to świadomie, bez rozpraszania się (np słuchaniem muzyki) i czy wykonujemy to według wzorca, czyli: prawidłowo, nie kompensując ruchu, czyli, czy nie wykonujemy go, nawykowo, starym sposobem,  —  błędnie. Wbrew pozorom jest to bardzo trudne, bowiem mięśnie, które muszą przejąć wykonywanie ruchu są (jeśli są) zazwyczaj słabe  bo nieużywane, bardzo często nie wiemy gdzie i jak je zlokalizować, w jaki sposób wykonać ruch, potem przyjdzie to zapamiętać i powtórzyć. Skoordynować myślenie i działanie. I przy tym (jakby tego było mało!) wyłączyć działanie tych mięśni, które dotychczas daną czynność wykonywały, a które dla odmiany są bardzo, bardzo mocne. I — koniecznym jest: skoncentrować się na tym, co w danym momencie się robi. I mózg musi się tego nauczyć, wszelkie dane zintegrować, w nową całość, do tego trzeba stworzyć nowy nawyk i nadpisać go na stary, a to nie dziesięć, a trzydzieści tysięcy powtórzeń!:-).

Oczywiście, piszę to z przy okazji omówienia chodu, ale ta zasada ma  ogólne zastosowanie. A do tego trzeba jeszcze np oddychać, i to nie jest sarkazm, tylko czynność, która może po prostu rozłożyć ćwiczenie… Potrzeba to wszystko posklejać we właściwej kolejności i proporcjach, i powtarzać, po, po, po tarzać w pocie. Ale koncentrując się na danych ruchach, ach….

Ruch, jest życiem, odnowieniem, zyskaniem perspektywy. Bez mięśni szkieletowych nie było by możliwe nic. Stanowią czterdzieści procent ciała. Zastanawiałaś, albo Zastanawiałeś się kiedyś co opowiada za fakt, albo czyni go możliwym, że mówisz, w sposób fizjologiczny? Nie mam na myśli mowy profesora Hawkinga. Ciekawe, że język ciała określa się jego mową, ale odkładając na bok (dowolnie wybrany) te dywagacje posłużmy się innym przykładem. Mianowicie, by wypowiedzieć jedno, jedyne słowo (i nie będzie to konstantynopolitańczykowianeczka)  zaangażowane jest około stu różnych mięśni: twarzy, ust, języka, żuchwy i krtani.

Tak, tak. Ruch to nie tylko poruszanie się w przestrzeni miejskiej, wiejskiej i psychicznej. Wróćmy do ruch, ruch, ruchów, chociaż wcale nie o d e s z l i ś m y (sic!) od tematu. Całowanie angażuje trzydzieści cztery mięśnie i nie tylko podnosi odporność, ale działa jak gimnastyka, najlepszy (i naturalny) krem przeciwzmarszczkowy. Ha! Ciekawe czy ktoś.ia o tym pomyślał/a? :-). Ale zatrzymajmy się chwilę w tym miejscu, nie by złapać oddech, oddychamy wszak mimo woli… Zauważmy gdzie jest

centralny układ dowodzenia nad układem ruchu.

 [Czaszka z palącym się papierosem Vincent Van Gogh źródło zdjęcia].
[Czaszka z palącym się papierosem Vincent Van Gogh źródło zdjęcia].

Wiadomo: gala i retka, czyli żelatynka! No dobrze, dobrze, żele, ziele i żarty, i żale — na dowolnie wybrany bok—  mus to mózg! Ma się nie od petardy parady, w zasadzie nie tylko. Mózg i rdzeń kręgowy. Schowane w Nie, nie tam to światło akurat dochodzi, światło nosisz je w sobie…Nie będę śpiewać bo czcionka się kruszy. 

Wiadomo gdzie, tam, gdzie najtrudniej się dostać. Jeśli chodzi o pierwszy to: w czaszce. Ponieważ jest bardzo wrażliwy, o bardzo złożonej architekturze, musi być najlepiej chroniony.

To mit, że wykorzystujemy 10% możliwości swojego mózgu, to przekonanie jest szkodliwe, namiętnie powtarzane, i jak to z takimi stereotypami bywa, trudno go usunąć ze świadomości. Dwukilogramowy narząd działa na  100 procent. Wiemy, że znajdują się tam ciała komórek nerwowych, odchodzą od nich dendryty i aksony, ostatnie rosną dwa i pół centymetra na miesiąc,  które się rozgałęziają i łączą ze sobą. Jedna komórka wytwarza do dziesięciu tysięcy rozgałęzień.  

Jakże mało o nim wiemy, jakże zatrważająco nikła o nim wiedza, i jeszcze, jak często się mylimy co do naszej pewności? Jakże uboga nasza znajomość? A przecież to jego prawidłowy rozwój warunkuje naszą świadomość i przebieg nieświadomych procesów zachodzących w organizmie, własnym organizmie. To dzięki niemu odbieramy i interpretujemy bodźce czuciowe, dzięki niemu jesteśmy Ludźmi, potrafimy kochać. Dziwić się, odkrywać, współodczuwać, współorganizować, dążyć do celu, uczyć się. Jeść, spać,oddychać… I mogłabym wyliczać do śmierci, własnej,a nie zdarzyłabym i nie wyczerpała tematu, ale nie o tym. To w mózgu znajduje się m.in. ośrodek mowy, ośrodki wzroku, obszary odpowiadające za cechy charakteru, pod mózgiem znajduje się móżdżek to jego prawidłowe działanie warunkuje koordynację ruchu i równowagę ciała (oczywiście jest także błędnik), to móżdżek decyduje, które z mięśni mają się skurczyć,które rozluźnić, jaką siłą zadziałać, by wykonać dany ruch, i kiedy przestać. To dzięki niemu możemy nauczyć się jeździć na rowerze, to jego prawidłowe działanie decyduje o płynności ruchów.

Na samym dole, jeśli patrzymy na przekrój,  widać pień mózgu,który składa się z rdzenia przedłużonegordzenia i śródmózgowia odpowiada on za  przebieg takich procesów, które dzieją się automatycznie,  jak krążenie czy oddychanie, albo zachowanie stanu przytomności, albo możność wybudzenia się ze śpiączki, takie czynności jak ssanie czy żucie, które jak wiemy są odruchem.

[.Mózgowie człowieka – przekrój (grafika przestrzenna, źródło grafiki].
[Mózgowie człowieka – przekrój (grafika przestrzenna, źródło ].

We wewnątrz mózgu  znajduje się istota biała i istota szara mózgu (występuje w mózgowiu i rdzeniu kręgowym). Gdyby dokonać przekroju uwidoczniłby się także rdzeń kręgowy. Można zauważyć, że na zewnątrz jest ciemniejsza kora mózgowa, a w środku: wspomniana istota biała.

W korze mózgowej znajduje się większość komórek. A istotę białą tworzą głównie włókna nerwowe. Pasmo istoty białej, które łączy obie półkule mózgu to ciało modzelowate. Inaczej nazywane Wielkim spoiwem mózgu, chociaż mierzy tylko od siedmiu do dziesięciu centymetrów.  Ono jest niczym autostrada, przekazuje informacje z jednej strony mózgu na drugą. Komunikuje  ośrodki odpowiadające nie tylko za ruch, ale także za wzrok czy i somatycznosensoryczne. Akcja: integracja.

Można wyróżnić także jądra podstawne, w nich także widać istotę białą. To droga przewodzenia informacji, które dotyczą ruchu. Impulsy z kory mózgowej przekazywane są do torebki wewnętrznej następnie do rdzenia kręgowego. W tej części mózgu często dochodzi do wylewów, brak ukrwienia powoduje, że ta część mózgu po prostu obumrze. Dlatego też  skutkiem  doświadczenia wylewu może być paraliż.

Cóż to jest ten osławiony i osłonięty rdzeń kręgowy. W głąb! Do sedna sprawy zmierzajmy. Znajduje się wewnątrz kręgosłupa. Osłonięty jest kręgami, znajduje się w samym jego środku,  w kanale kręgowym. Najpierw musimy pokonać zabezpieczenia kolejno: mięsień czworoboczny i mięsień grzbietu, i wyrostki kolczaste kręgów, które to osłaniają od góry rzeczony rdzeń (jeśli odsłaniamy kolejno od strony pleców). Otoczony jest dwiema oponami,  to jest trzema warstwami tkanki łącznej. Po obu stronach możemy zobaczyć nerwy  rdzeniowe które kierują się do  otworów międzykręgowych.  Rdzeń po pierwsze łączy mózg z nerwami obwodowymi, które to przekazują impulsy nerwowe organizmowi. Po wtóre, to część wspominanego już Ośrodkowego Układu Nerwowego (OUN) która przetwarza impulsy dzięki którym to możemy się ruszać. Sam rdzeń jest tak delikatny, jak jego działanie niezawodne jeśli chodzi o przekazywanie, ale i przetwarzanie danych. Po obu stronach biegną nerwy.  Wzdłuż klatki piersiowej ku  kończynom. Piękno i technologia najwyższej generacji. :-).

Gdy przyjrzymy się rdzeniowi to możemy zobaczyć jego segmentową budowę. Każdy odcinek nich obsługiwany jest przez inną parę nerwów. Rdzeń kręgowy  podzielony na odcinki, które wysyłają impulsy do odpowiednich mięśni. I odbierają impulsy z receptorów. Jeśli w wyniku np. nieszczęśliwego wypadku rdzeń zostanie przerwany, stracimy władanie i czucie od miejsca uszkodzenia w dół ( następuje – para bądź –tetraplegia). Dalsza możliwość funkcjonowania jest zależna od wysokości na której nastąpił uraz. Dla przykładu:

Gdy doznamy uszkodzenia na poziomie C1-C3 występują trudności z oddychaniem, które musi być wsparte mechanicznie (respirator) mowa może być niezrozumiała, albo wręcz niemożliwa, można w sposób ograniczony poruszać głową i szyją, jeśli natomiast uraz następuje na poziomie S1-S5 można liczyć na powrót funkcji pęcherza moczowego jelit, czy funkcji seksualnych, może być możliwe  chodzenie o kulach, albo samodzielne, ale oczywiście to tylko przykłady książkowe, i dużo zależy od rehabilitacji, także rehabilitacji funkcjonalnej, jej jakości,  i tego jak szybko nastąpiła po urazie, a także od zaangażowania klent[ki][a] w jej proces. Wiadomo, jak liczy się kondycja, jaką dysponuje się wcześniej. Oparcie się tylko na wiedzy książkowej, jest zwodnicze. Im wyżej nastąpił uraz tym zakres funkcji jest mniejszy. No, i od tego powinnam była zacząć, zależy od rodzaju urazu, czy rdzeń został przerwany, czy uszkodzony?

Rdzeń kręgowy kończy się w odcinku krzyżowym, pozostały odcinek kanału nerwowego  wypełniają włókna nerwowe. Największy z nich to nerw kulszowy, który znajduje się po tylnej stronie uda. Rdzeń kręgowy to także  kolosalna ilość włókien nerwowych,ze względu na konieczność skomunikowania się z ciałem w każdej minucie następuje odbieranie i nadawanie wielu impulsów motoneuronom, to właśnie one i n i c j u j ą ruch mięśni. A impulsy, które zbierane są przez receptory wracają tą samą drogą do mózgu, inaczej pisząc mamy do dyspozycji taką super, hiper  autostradę w dwóch kierunkach.

Warto zwrócić uwagę jeszcze na jeden mit, rdzeń kręgowy jest i owszem długi, ale nie tak, jak to się zwykło przyjmować powszechnie.  Jego przedłużeniem są nerwy, które biegną ku kości krzyżowej. Mniejsze nerwy, które biegną rozgałęziając się od rdzenia z przodu, zwierają motoneurony, a te  z tyłu- włókna czuciowe. Nerwy obwodowe, zawierają włókna motoryczne i odpowiadające za czucie właśnie (wyróżniamy dwa rodzaje czucia:  płytkie i głębokie) dlatego, osoba, której doświadczeniem jest również uszkodzenie rdzenia kręgowego (URK) doświadcza zaburzeń czucia, ruchu,występowanie spastyki, czyli wzmożonego napięcia mięśniowego i /lub ruchów mimowolnych.

 Zrobiło się gęsto i poważnie. Porównanie OUN do superhiperextrakomputera, w dzisiejszej epoce nie robi wrażenia na nikim, ale tak właśnie mogłybyśmy porównać. A nerwy obwodowe? To nic innego jak  pasy służące do transmisji danych, łączą procesor z mięśniami, przekazują impulsy nerwowe grupom mięśni i i n i c j u j ą (a nie w pełni wykonują) określony ruch. Przekazują do mózgu sygnały z receptorów. Dzięki temu jesteśmy cały czas świadomi tego co robimy. Skoro one tylko inicjują, ale nie wykonują ruchu no to co dalej?

I tu wracamy do mięśni.  O garnitur mięśni trzeba można dbać, to znaczy ćwiczyć, w sposób świadomy, nie chodzi (sic!) wymachiwanie ręką i nogą. Inaczej ich stan wróci do stanu wyjściowego. I to bardzo, bardzo szybko wystarczy kilka tygodni w bezruchu. Mówi się, bardzo upraszczając sprawę, że przyrost mięśni polega na ich „uszkadzaniu” jeśli przyrównać włókna mięśniowe do paczki makaronu następują mikro urazy i enzymy otaczają mięśnie białkiem i następuje ich przyrost. No dobrze, wszystko ładnie, w takim razie

z czego biorą się zakwasy?

Po prostu tam gromadzi się woda, gdy mięsień, albo ich grupa się rozciąga bo nabrzmiewa- to boli. Taki stan może utrzymywać się do trzech dni. Gorąca kąpiel albo wizyta w saunie może  przynieść ulgę, tak jak ciepłe okłady, dlatego, że w ten sposób zwiększamy ukrwienie mięśni. W tym czasie lepiej przerwać treningi. I tu rozprawmy się z kolejnym mitem. Doświadczenie niemiłego uczucia związanego z zakwasami nie oznacza, że mięsień rośnie, albo: że robi to szybciej, niż zwykle. I trzeba ćwiczyć na akord. Nic, tylko się zaharować jeśli nie na śmierć, to przynajmniej nie na zdrowie. 😦

No dobrze, ćwiczenie ćwiczeniami, ale czy każdy z mężczyzn/kobiet z lubością wylewający litry potu może mieć sześciopak? Jeśli nie chodzi tu o sprawy około alkoholowo wyskokowe (a ten nie służy zdrowiu), to nie. Zależy to od genów, a konkretnie  struktury  mięśnia prostego brzucha.  A dokładniej rzecz ujmując zależy od tego ile smug cienistych posiada ów mięsień. Jeśli cztery możemy wypracować sześciopak, jeśli dwa — czteropak, przy ośmiu mamy szansę na dziesięciopak. Ot, cała tajemnica… No, prawie jest jeszcze jeden # znaczy haczyk. Wiesz, ile masz tkanki tłuszczowej? Pewnie odpowiesz, że za dużo… U przeciętnego człowieka stanowi ona dwadzieścia dwa procent masy ciała, jeśli chcemy by nasz grzejnik było widać, albo inaczej, chcemy wypracować kaloryfer, a nie nosić bojler to musimy zredukować tkankę tłuszczową do jedenastu procent, czyli połowę zrzucić. Dlatego tak bardzo ważne jest podejście (sic!) holistyczne do procesu rehabilitacji/ treningów/ dbania o ciało* (*niepotrzebne skreślić/ nieobecne dodać). Tak więc sprawa nie kończy się na wysikaniu potu, ale o nim też będzie.

Au! A dlaczego doświadczamy skurczy?

Gdy człowiek się intensywnie poci na przykład w nocy, albo podczas wzmożonego wysiłku — Dobrze dobrze, będzie i o chodzeniu, i o chłodzeniu. —Wtedy to  ciało człowieka reguluje temperaturę  wydzielając pot, wraz z nim z organizmu pozbywamy się cennych minerałów. To one usprawniają pracę mózgu, a ściślej rzecz ujmując pozwalają na sprawniejsze przekazywanie informacji, to takie turbodoładowanie systemu, ale gdy intensywnie się pocimy, informacja o tym, że ma nastąpić rozluźnienie danej grupy mięśni nie nie dociera, wskutek czego, te pozostają cały czas napięte. Dlatego należy dużo pić, ale nie alkoholu (wyskok jest niezdrowy, o tym już pisałam) odwadnia, wypukuje minerały, podobnie jak kawa w dużych ilościach, dlatego expresso pijamy z wodą ,O HaDwaOoo w takie dni jak ten, czyli upalne nawet 3,5 litra nam się należy. Małymi łyczkami, by nie od razu napełnić pęcherz i udać się do toalety (inaczej to syzyfowe prace, chociaż nie z punktu widzenia nerek, nerki widzą? Nie, nerki wiedzą) :).

[Z pamiętnika młodego zielarza, źródło nagrania].

Przy tej okazji warto rozprawić się z pewnym mitem. Za wystąpienie skurczu nie odpowiada niedobór magnezu. Winowajcami jest chlorek sodu, potasu i wapnia, to wszystko znajdziemy w wodzie mineralnej, tak, tak już słyszę, że reklamy, że magnez rozluźnia. A i owszem, tylko w bardzo dużych dawkach, w takich, że może wywołać skutki uboczne, w postaci biegunki (a przy okazji tejże pozbawiamy się elektrolitów). Doświadczamy zmęczenia ogólnoustrojowego rozstroju. Dziękuję bardzo za takie rozluźnienie… Nie skorzystam, ja i mój organizm, wolimy inne sposoby!

A co do potu, jeśli już zdecydujemy się wylewać, te- siódme,  to śpieszę (ale bez zadyszki, ani dwóch dyszek) donieść (i nie rozlać) że pot jest pożyteczny, zapobiega gorączce. Enzymy białka, które regulują takie procesy jak: oddychanie, krążenie, trawienie, czyli to, co nazywamy metabolizmem, tyle, że są one bardzo wrażliwe na temperaturę, najlepiej gdy ciepłota ciała wynosi 37C inaczej ich praca spowalnia tempo. A 42 C to już o wiele za dużo, dla takich enzymów. Dziękują nam za owocną współpracę. I tyle. Dlatego tak ważne jest wspomaganie organizmu podczas ćwiczeń fizycznych. Bo gdy np biegamy to temperatura naszego ciała podwyższa się o jeden stopień, niby mało, ale niekoniecznie. Dlatego ciało pokrywa się potem, by siebie schłodzić, paruje on pod wpływem temperatury. Uwaga: pot nie pachnie, (no dobra, nie używajmy eufemizmów, pot: nie śmierdzi) sam jest bezwonny. Na skórze, czyli naszym największym organie, rośnie mnóstwo bakterii, to one są temu winne.(Wina, przy(i)najmniej w tym przypadku nie ma nic wspólnego z winem)… Ponieważ najlepiej im, tym bakteriom wstrętnym,  w miejscach gdzie jest wilgoć (pachy tam na jednym centymetrze kwadratowym znajdziemy do dwóch milionów bakterii, a pachwiny? A stopy etc) to tam się namnażają najwięcej i najskuteczniej. A sprzyjają temu nie tylko miejsce, ale także to co ubieramy, nosimy np bawełniane ubrania. Wtedy  moszczą się między potem, a naszą dzisiejszą kreacją. No, możemy utrudnić życie, stosując specjalne te, które zawierają jony srebra…

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

[źródło zdjęć Wikipedia].

Wszystko stoi na głowie, czyli o kręgosłupie szyjnym słów kilka.

Kręgosłup szyjny, wszystkie ssaki prócz niektórych leniwców (trójpalczastych, którkoszyich, i manatowatych) począwszy od ryjówki do… Żyrafy mają siedem kręgów szyjnych. Tak tak. Ponieważ manat ma tylko sześć  nie potrafi odwrócić głowy, tylko by zmienić kierunek patrzenia/ poruszania/  musi odwrócić całe ciało.Aż dziw bierze, bierze, trzyma i nie puszcza, w jaki sposób jesteśmy skonstruowani i skonstruowane.

Jeśli już jesteśmy przy kręgosłupie szyjnym człowieka to czy zastanawiałaś się kiedyś, co sprawia, że możemy potakiwać, albo odmawiać? Niewerbalnie? I nie banalnie? A no właśnie: tak, tak. Dobrze, zaprzestanę bo czcionka mi się trz trz trzęsie się się… Staw szczytowo potyliczny wykonuje ruchy do przodu i do tyłu, staw szczytowo – obrotowy, obrotowe, dlatego człowiek, w większości przypadków, potrafi wykonywać ruchy głową we wszystkich kierunkach. No chyba, że nastąpiło uszkodzenie. Tyle tu szczelin w szczegółach, że można dostać zawrotu głowy! Ale po co łamać sobie głowę, chociaż lepiej głowę, niż kark, bo jeśli uczynimy to drugie, to rychło pożegnamy się z życiem.

A właśnie! Dlaczego karku nie można złamać?

Można, można. Niestety. Skutki są więcej niż opłakane. I nadzieje, wraz z ciałem zostają pogrzebane. To doskonale widać na testach zderzeniowych samochodów. Ale dla osób wrażliwych, można streścić ten fakt następująco. Uszkodzony zostaje drugi krąg zwany zębem, Odłamek zostaje wepchnięty do kanału kręgowego, w którym jak wiemy biegnie rdzeń kręgowy wraz z nerwami  Na wysokości drugiego kręgu znajduje się odcinek odpowiadający za oddychanie, więc jeśli zostanie on uszkodzony. Człowiek się udusi, bo komunikacja między mózgiem,  a ciałem (czyli: przewodnictwo nerwów) zostaje przerwana.  Bodźce nie zostają dostarczone.Brak oddechu. Brak dotlenienia organizmu. Niedotlenienie mózgu. Śmierć organizmu.

Poniżej  zęba przewodzone są informacje o ruchu i o czuciu, dlatego następuje paraliż, i zaburzone jest czucie na różnych poziomach. Ale o tym jeszcze będzie. Zatrzymajmy się przy kręgosłupie.

Kręgo_ słup.

Słup nie taki prosty, ale właściwie dlaczego ludzki kręgosłup ma kształt podwójnej litery s?

Sprawa jest prosta, choć krzywa zarazem. (Ot, dwoistość rzeczy_oczy_wistości!). Kręgosłup ma od sześćdziesięciu do siedemdziesięciu centymetrów, ma on taki kształt, byśmy mogli chodzić na dwóch nogach, w postawie wyprostowanej i by amortyzować wstrząsy, jeśli byłby prosty, to działałby na zasadzie młota pneumatycznego, który przenosi wstrząsy jeden do jednego. Zafundowalibyśmy tym samym głowie nieustanne wstrząśnienie mózgu. No już widzę chętne osoby, by dać sobie wyprostować kręgosłup. Jego końce, wygięte są w osi, by zapewnić człowiekowi maksymalną stabilność dodatkowo ma on kształt podwójnej litery s. Dzięki temu nastąpić można amortyzacja, ale to nie wszystko wszak są jeszcze…

Dyski, taka masa pomiędzy kręgami, a ściślej rzecz ujmując krążki żelowe,

przyrównać można je do takich mat napompowanych, to one są niczym poduszki powietrzne w aucie, amortyzują wstrząsy. Jeśli następuje nieprawidłowy ucisk na jeden z kręgów ów się przemieszcza w kierunku rdzenia kręgowego, i  naciska na nerwy. Wtedy niezbędna jest interwencja lekarza.

Czy możemy dbać o swój organizm? Tak, jak najbardziej.  Należy ćwiczyć mięśnie brzucha i pleców, to one stabilizują postawę. Im silniejsze tym bardziej wzmacniamy posturę i odciążamy dyski i kręgosłup. Aaaa więc to nie tylko gibkość i dobre samopoczucie, ale dzięki temu  również zyskujemy oparcie w cieleDlatego warto przyjrzeć się naszym codziennym nawykowo wykonywanym czynnościom: w jaki sposób: stoimy, wykonujemy takie zdania jak zmywanie naczyń, o prawidłowej pozycji ciała gdy siedzimy (czytając ten długi wpis) nie wspomnę przez grzeczność i inną ość. Niech mi nikt nie mówi, że od tego czy jesteśmy wyprostowani i od pory dnia, zleży nasz przydziałowy wzrost, tak, tak to jasne. Każdego dnia bowiem kurczymy się i rośniemy, albo bardziej prawidłowo by sprostować: prostujemy. Wszak działa na nas grawitracja, racja, racja,  wita was, wita (i cały czas jest i działa, wysuwając swe działa grawitacja. O której zapominamy. To ona sprowadza nas do parteru. Eteru. A przecież nie tylko chodzimy, ale wykonujemy różne czynności oddziałując na nasz kręgosłup. Tak, tak to też jest ruch wszak. Dociążamy wszystkie dwadzieścia trzy dyski, które posiadamy Nacisk powoduje, że się rozciągają, więc tracą na grubości. A że żelowe krążki stanowią aż ćwierć długości kręgosłupa. Dlatego ważne jest gdy dokonujemy pomiaru wzrostu, rano zyskujemy około dwa centymetry. Również z tego powodu by dyski znów powróciły do swego kształtu jest właściwa długość snu. I jego jakość.

Zagrasz w kości? Nie, dziękuję mam swoje.

Dlaczego w takim razie skoro codziennie się prostujemy ubywa nam wzrostu wraz z wiekiem? Nasze kości nie są już takie mocne, a przecież działa grawitacja, i to ona skraca nas o kilka centymetrów mniej. Dlatego, też, że zmienia się ich struktura. Wiem, wiem przyzwyczajeni i przyzwyczajone jesteśmy do tego by widzieć szkielet, takiego kostka, ale kość to żywy organizm, który przez całe życie się zmienia.Szpik kostny. Przypomina plaster miodu.  Dzięki takiej architekturze kości są zarazem lekkie i zyskują na stabilności. To, o czym nie pamiętamy, to fakt, że one cały czas się przebudowują, to  jest przecież organizm żywy. Jak każda tkanka w naszym organizmie. Są ukrwione, tak tak rozwialiśmy kolejny mit.Nie jeteśmy cmentarzyskiem!

Na zewnątrz kości możemy dostrzec istotę zbitą, a w środku istotę gąbczastą to ona tworzy beleczki kostne. Dzięki nim siła jest rozkładana na całą powierzchnię istoty zbitej, a my możemy zyskać maksimum wytrzymałości przy minimalnej wadze kości. Cud techniki.

Szkielet dorosłej osoby dwunożnej waży około siedmiu kilogramów. Kości są cztery razy bardziej silniejsze niż żelazobeton. Dorosły człowiek bo niemowlę ma dwa razy więcej, i połączone  są one chrząstką, dlatego, by z wiekiem niektóre z nich mogły się zrosnąć. Gdy już nasz cień się dostatecznie wydłuży mamy od około dwustu do dwustu dwudziestu kości. To cecha osobnicza, zależna od genów . Dlatego mogą dostosowywać się do obciążenia, i w niektórych miejscach, gdzie jest to konieczne widać zgrubienia, tam gdzie  i jak długo są one potrzebne. Za wzrost i przeorganizowanie kości odpowiedzialne są beleczki kostne. Na postawę ciała wpływa nie tylko nasz stelaż, czyli kości, ale także obuwie, które nosimy, nie od dzisiaj wiadomo, że noszenie szpilek nie tylko optycznie wydłuża nogi, przechyla niefizjologicznie postawę, ale także, i to najważniejsze szkodzi sercu. Dlatego tyle głosów sprzeciwu się pojawia, poza tym niektóre feministki i feminiści przyrównują fakt/ kulturowy przymus noszenia szpilek do sytuacji jaka miała miejsce w Chinach gdy to kobietom krępowano stopy.

 Dlaczego większość kobiet jest niższych od mężczyzn?

Nie, nie dzieje się tak od urodzenia, różnica pojawia się w czasie dorastania. W kościach, które przeobrażają swoją strukturę działa somatotropina, czyli inaczej hormon wzrostu, proces ten następuje w obrębie tkanki chrzęstnej. Ponieważ następuje gwałtowny podział komórek, pojawia się nowa chrząstka, która zmienia się w kość.Rośnie podczas całego okresu dorastania, no dobrze, ale pojawiają się hormony płciowe, które wybijają się na niepodległość, dlatego przestajemy rosnąć.Chłopcy mają więcej czasu żeby przybrać sobie centymetrów w górę.

Aaaale i  tak cały nasz świt i świat dźwigamy na dwóch nogach, niezależnie od tego ile mierzymy centymetrów. Kości połączone są w

stawy, mamy ich sto osiemdziesiąt siedem,

to dzięki temu rozwiązaniu kości mogą poruszać się względem siebie i również dlatego możliwe jest wykonanie jakiegokolwiek ruchu (ani mi się waż, by mi ktoś/ia powiedział/a że nie kiwnęłam palcem), ale by dobrze i we właściwej płaszczyźnie kości były umocowane to potrzebne są sznurowadła, tfu więzadła. To pasma tkanki łącznej biegnące od jednej do drugiej kości. Jest solidnie przymocowane po obu stronach dzięki czemu kości nie oddalają się od siebie. Ale jeśli przez długi czas nasze kości poruszają się w niewłaściwy sposób, to możemy uszkodzić więzadła, albo je zerwać. Wtedy to, jak powszechnie mówimy:  skręciliśmy staw. Nieprzyjemna i bolesna sprawa, jakże utrudniająca codzienne funkcjonowanie.

Mięsień przechodzi w ścięgno, które jest przyczepione do kości. Wszystkie mięśnie umocowane są do szkieletu za pomocą ścięgien. Tkanka łączna,ach gdzie jej nie ma? Trzyma je na miejscu.Dzięki temu rozwiązaniu kości się poruszają względem siebie, czyli wiwat: stawy. Wiwat ruch! Jest jeszcze jeden sekret. Tkanka łączna tworzy, to co nazwaliśmy kiedyś pochewką ścięgna,  w kanale  może wykonywać ruch w tył i w przód, ponieważ mięśnie muszą się poruszać i ocierać o siebie, przy tym tak by nie sprawiać bólu i nie doprowadzić do urazu, dlatego zarówno one jak i ścięgna są otoczone rzeczoną powięzią lub pochewką, to rodzaj takiego zabezpieczającego pokrowca, gdy w jakimś miejscu rozwinie się zapalenie, to jest to bardzo bolesna sprawa i świadczy o tym, że coś niepożądanego się stało właśnie na tym poziomie.

To o czym jeszcze zapominamy, to fakt, że kości okryte są tkanką chrzęstną, tą, jasną i błyszczącą, okrywa one powierzchnie stawowe na granicy tak by dwie z nich mogły w sposób bezpieczny funkcjonować. Również owa chrząstka jest nieustannie przebudowywana,jak wszystko, to wszystko, a co! Jeśli jedna  wywiera na drugą nacisk, na powierzchni pojawia się niewielka ilość płynu, tak by zabezpieczyć i wytworzony zostanie poślizg. Nie oznacza to, że nie można naruszyć jej struktury. Uszkodzenie chrząstki stawowej prowadzi do choroby zwyrodnieniowej stawów, kość ulega uszkodzeniu, a staw ma ograniczoną ruchomość. To choroba, która nie dotyczy tylko i wyłącznie osób starszych, czy w bardzo podeszłym wieku.Tak, tak, wiem, to kolejny mit, i kolejny, który obaliliśmy. I zapewniam, że można by tak jeszcze długo, bo każde z rozwiązań, wiązań, jeśli się temu przyjrzeć bliżej, jest fascynujące i intrygujące, a brane z dobrodziejstwem inwentarza, za oczywistość!

 

Jak widać nie tylko z załączonych obrazków chodzenie nie jest rzeczą łatwą,

ale może być czynnością przyjemną, ale nie przyziemną, chociaż wiem, racja, akcja: grawitacja. Choć można bujać w obłokach, stąpając twardo po ziemi.

Dlaczego zdecydowałam się napisać o ruchu, chodzeniu,przemieszczaniu się? N a    p r z y k ł a d dlatego, żeby chociażby po części pokazać jaki to p r z y w i l e j.I by pewne kwestie uporządkować. Nawet błahy ruch palcem, albo ruch gałek ocznych, gdy to czytasz, jest mistrzostwem!

Chodzenie. Jakże złożona to czynność od receptorów umieszczonych w skórze, że o błędniku nie wspomnę, i dla całego systemu zwiadowczego. A kości? Stanowiące piętnaście procent naszej wagi, silne i lekkie zarazem. To zdumiewające, że mięśnie stanowiące czterdzieści procent masy i odpowiadają na każdy impuls i dosłownie za każdy nasz ruch. Bez nich nic nie zrobilibyśmy, nawet nie mrugalibyśmy oczami, pytanie: (na orientację) ile wkładasz siły w to by mrugnąć? A no właśnie. Niesamowite prawda?  (Nie piszę tu o sposobie komunikacji). I jakże trudna kwestia do opanowania. A działanie mózgu, wspomnianych nerwów? Świat jest ciekawy. Idź, pobiegaj, i pomyśl o mnie ciepło. Jeśli chcesz, jak zawsze zachęcam do zostawienia komentarza.

Gratuluję tym osobom, które przeczytały ów wpis, i tym, które zdecydują się go  skomentować.Macham  przyjaźnie ręką, angażując w tę czynność wszystkie posiadane mięśnie. :-).

Wypstrykałam się z wpisów archiwalnych, dlatego zanim pojawi się nowy, dam czcionce złapać oddech, licząc, że ta, nie stanie Wam w gardle. :-).

A hoj!

[Taniec szkieletów Uff… źródło nagrania].

 

Tak oczywiście, ten tekst jest chroniony prawami autorskimi, jak każdy inny na tym blogu. Uwaga: nie jestem lekarką, nie wykonuje zawodu medycznego, więc tekst ten nie może stanowić i nie stanowi porady lekarskiej. 🙂

Skrócony od_noś_ni[c]k do tekstu: http://wp.me/p59KuC-Pe

KoneSer[ia] wpisów:

6 myśli na temat “[237+1]. … Alleee o co chłodzi, biega, chooodzi? Szczelin w szczegółach dalszy ciąg.(2) Albo: Uszyci z ruchu.

 1. Nam ludziom wydaje się, że fakt, że pięknie się poruszamy na dwóch kończynach, czyni nas władcami świata. A wcale tacy wyjątkowi nie jesteśmy 🙂 Wczoraj właśnie dowiedziałam się z aktualnie czytanej książki (Frans de Waal „Bonobo i ateista”), że małpy człekokształtne w porównaniu z naszym gatunkiem potrafią okazać wszystkie fizyczne formy wyrazu uczuć co człowiek z wyjątkiem jednego. Tylko ludzie spośród wszystkich stworzeń na Ziemi potrafią się czerwienić ze wstydu 🙂 I w sumie patrząc na dzieje ludzkości, mamy za co.
  A Twój tekst świetny. Podziwiam Twoje umiejętności plastyczności językowej i niesamowitej wiedzy, bo bez nich TAKIE wpisy by nie mogły powstać. Pozdrawiam!

  Polubienie

  1. Świat budujemy, w większości antropocentrycznie. Chociaż rewidowanie wiedzy o takich gatunkach jak chociażby małpy bonobo (książki,o której wspominasz nie czytałam, ale słyszałam o niej) albo delfiny, czy pingwiny przynoszą zadziwiające fakty. Warto się przyjrzeć i szukać. Nie od dziś wiadomo, że człowiek- naukowiec (bo kobiety od stosunkowo niedawna są dopuszczane na wyższe uczelnie) projektował swoje prawdy o świecie na świat zwierząt i rządzące nimi reguły. Warto też zaznaczyć, że dysponujemy coraz to lepszą techniką badawczą i narzędziami, do tego występuje w nauce zjawisko synergii, lepiej poznajemy siebie, i swoje środowisko.
   Za komentarz i miłe słowa dziękuję, cieszy i motywuje do pisania. :-). Pozdrawiam,

   Polubione przez 1 osoba

 2. Dochodzę do wniosku, że jak na taki wysiłek autorki i tak długi tekst, to zdecydowanie za mało tu komentarzy. Wielu czytelników nie dochodzi bowiem, nie doczołguje się, nie dobiega (chociażby w podskokach) do końca. O dochodzeniu do sedna wpisu nie wspomnę.
  Nie będę oszukiwać – ja sama przeszłam po kamyczkach – czytając tylko te (wpadające w oko?) treści, które pozwoliły mi na połączenie fragmentów w logiczną całość).
  Za co przepraszam, ale na chwile obecną pora jest późna 🙂

  A czy ja gdzieś dochodzę?
  Ostatnio nawet do własnego łóżka nie. Usypiam na sofie ze zmęczenia :/
  Mogłabym więcej napisać o obchodzeniu (szerokim łukiem, głównie obowiązków i trudnych sytuacji) niż o dochodzeniu (w każdym aspekcie życia :)))
  Tym niemniej, za tekst dziękuję, bo wypełnił mnie wdzięcznością za moje mięśnie, kręgosłup cały i zdrowy i możliwość chodzenia do przodu (do tyłu, to niestety mentalnie wciąż chodzę i za to wdzięczna nie jestem).
  Odchodzę zatem – na razie w kierunku łóżka (tylko dlatego, że mogę, albowiem mam siłę; ucięłam sobie popołudniową drzemkę :)))
  Ps. A pan Turnau jak zwykle porusza czułe struny …

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ależ to przecież PREtekst, nie nie, że taki stary, ale pretekst, by czytać wielokrotnie, goniąc zrozumienie. Intencję trafnie odczytałaś.:-) Cieszę się, jak również z tegoż faktu, że postanowiłaś napisać komentarz. Temat dochodzenia do sedna (w każdym sensie) jest wdzięczny i porusza czasem tony wysokie. Nie pomnę stref innych.
   Ponieważ nie mam w całości tekstu, który można by było zamieścić to napiszę jak ogarnę sprawy ważne. Także i czas na wytchnienie jest, i może na kawę? ( https://5000lib.wordpress.com/2015/04/27/96-ziarno-prawdy-i-luksusu/ )

   PS. Dochodzę do wniosku, że pora zmienić dekoracje muzyczne, i coś w tym temacie skrobnąć, w czasie wolnym, i w wolnym tempie.
   Pozdrawiam ciepło! 🙂

   Polubienie

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s