238. Jak malował pan Chagall.

… Tak gra i Sendecki.

Zastanawia mnie fakt, że o tym gorlickim pianiście nikt prawie nie wie. No dobrze, prawie nikt. Nie piszę tu o entuzjast[k]ach jazzu, a i tak jak zapytam, to wiele osób, mówi,tak tak, znam tego dziennikarza, ale co on wspólnego ma z muzyką? No widać, nauka nie poszła w las, tylko zgubiła drogę do feelharmonii. AaaaAle do licha, czy innej cholery co to ma wspólnego z czuciem zestrojenia ze wszechświatem? A no, nasz krajan odebrał klasyczne wykształcenie muzyczne, co zresztą (i bez reszty) słychać, widać i czuć. Chociaż z tym drugim to kiepsko coś, ponieważ gdyż azaliż… Chociaż Sianecki Sendecki  nie tyle (chociaż także) grał z nestorami jazzu, takimi jak Michał Urbaniak, ale przecież sam wyznaczał trendy i ścieżki rozwoju jazzu tego przez wielkie Dż (zwłaszcza gdy romans klasyki z jazzem nie stał się modny). Obecnie zadziwiająco o nim cicho. A szkoda. W czasach gdy spytamy się młodych entuzjastów gatunku, bez zastanowienia potrafią wymienić dwa nazwiska: Możdżer, i Pawlik (ze względu na przyznanie nagrody Grammy). Tak, tak, już słyszę to brzydkie słowo na K….Komercja, oczywiście, nie wiem o czym pomyślałeś/ pomyślałaś.  No, ale przecież jazz w swym zamyśle i istocie (zwłaszcza instrumentalny) jest:

a) intertekstualny (mam świadomość, że zapożyczam termin przynależny do literatury)

b) przechodzący ponad granicami reguł

c) różnorodny.

Wiem, wiem Piano Sendeckiego jest dosyć niedzielnogeometryczne. Wiem! Przypomina mi trochę grę Evansa. Odwołania malarskie też nie są bez znaczenia. Wiem, też że pianista nie rozpieszcza słuchaczek i słuchaczy, wydając albumy bardzo, ale to bardzo rzadko, zwłaszcza  takie jak ten: solowe. Co jest dosyć niespotykane wśród muzyków, a wśród jazzowych tym bardziej. Zwłaszcza jeśli pracuje się wśród tych, którzy (które) już uznani zostali i namaszczeni przez publiczność mianem niezapomnianych…

New York Village Voice uznał Sendeckiego za jednego z pięciu najlepszych pianistów na świecie, nie piszę w celu etykietowania, tyle, że naprawdę mało wiemy o Władysławie. Bo nam pamiętać nie kazano. O osobie, która współpracowała (w znaczeniu nie podnoszenia rangi, grzania się w blasku czyjeś sławy, ale nauki i synergii) z takimi osobami jak:  Randy Brecker (a właśnie polecam również duet Brecker & Pawlik) , Marcus MillerLarry Coryell. Album doskonały na weekend, podchodzący już lekko pod wieczór… Jeśli jesteś zainteresowan_a/y by wątki muzyczne pojawiały się częściej, daj proszę znać w komentarzu, i koniecznie jeśli tego nie zrobiłaś/ zrobiłeś wcześniej zajrzyj do treści spisu.

Artysta: Vladyslav Sendecki
Tytuł albumu: Piano
Realizacja: 2007 rok
Wytwórnia: Provocateur
Długość albumu: 58′:44”

Spis utworów:

1. Thousand Island Park
2. Variations
3. Chagall Suite Part 1
4. Chagall Suite Part 2
5. Chagall Suite Part 3
6. Donne Variations
7. Vicius Circle
8. Friendly Garden
9. Harlequin
10. For All Lonely People
Muzycy/Muzyczki:
Vladyslav Sendecki, piano

 

Skrócony odnośnik do tekstu: http://wp.me/p59KuC-P7

3 myśli na temat “238. Jak malował pan Chagall.

  1. Znam gościa tylko z jednej pieśni, w wykonaniu Edzi G. Ale nie lubię akurat ten piosenki za bardzo. Nie wiem, czemu tu o tym piszę 🙂

    1. A ja nie wiem dlaczego, ale Twój komentarz wylądował w spamie…Ale odratowałam! Nie pogiął się nawet! I jest, nawet dwa są. Do M.C.odwołuje się pianista. Lubisz Edzie? Tak ten tytuł to odwołanie do tekstu Młynarskiego Wojciecha, pewnie/ może* dlatego Ci się skojarzyło? :

  2. Pana Chagalla (malarza) znam tylko z jednej piosenki Edzi G, której w dodatku całkiem nie lubię (piosenki, nie Edzi). Nie wiem, dlaczego tutaj o tym piszę.

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s