Listy i [inne] brewerie.

"Plus ratio quam vis".

186. Nie literalnie i nie litrami, a literami.Ustami.

Nie orientujesz się może co łączy...Kapelusznika, Alicję w Krainie Ciarów, Czarów, Harrego Pottera, Rona Wesleya, Herminę Granger Hagrida,  i Holmesa? No i oczywiście, gawrona i sekretarzyk! Nie, to się nie przejmuj, tylko zanuć za Agnieszką Osiecką słowa te:

Mały czajnik pękaty
nagotuje herbaty,
herbaciane bulgocąc nonsensy.

Albo jeśli chcesz i wolisz, to polecają się Starsi Panowie Dwaj! Ze swoją filiżaneczką Herbatki. Ale zaraz, zaraz, i nie chodzi o jakiegoś wirusa, lub „dużą bakterię”… Stop. Stop, nie ten trop (wiem, jaka różnica jest między wirusem i baterią, a nawet wiem jaka jest między wirusem, a bakterią). I nie chodzi o kawowy szlak, nie owy smak, że kofeina, a nie teina, to niczyja wina! Wina, wina też nie będzie. Gdzieś tu, oczywiście c z a i   się (sic!) tura_liter. I to nie jedna! Litry. Stop. Tu obecne jest drugie, a może i trzecie dno. Niektórzy śpiewają, że Reklamowane są różne napoje/ Szczególnie orzeźwia herbatka we dwoje, ale to nie tak, to nie to- gdzieś tu musi być trzecie dno. Oho. To, to jest to! Choć bez gazzzzu, psyt! Pstryk. Nie tak szybko, nie tak gibko, nie tak prędtko, pokręćmy się jeszcze nad nakrętką, po to, ma dnugie rno, drugie dno. Otóż…

[Anglosaski smak literatury, źródło zdjęcia tutaj, a o kolekcji można przeczytać tu].

[Anglosaski smak literatury, źródło zdjęcia, a o kolekcji można przeczytać tu].

Bywają różne. Okrągłe i próżne. Rozwarte. Otwarte. Zamknięte. I źle po[d]stawione też.  Pytania. Egzemplifikacją tego ostatniego może być: Czy szklanka jest do połowy pełna, czy do połowy pusta? Nie,nie chodzi o rodzaj naczynia, czy szklanka jest. Pękata, cienka, czy choć odrobinę tłusta filiżanka! Zbyszek Kiliszek Koleżanka Szklanka?;/Ale, ale… Najpierw wypadało by spytać: Czy szklanka jest? A dopiero potem, co znajduje się w niej? A jeszcze później ile czego w czym i dlaczego?

Fibula twierdzisz, że herba ta i tamta i jeszcze Że szklanek jest dziewięć, a wiadomo gdzie kiperek dziewięć… Mało tego, jesteś zdania (jeśli się nie mylę?),i to wielokrotnie złożonego, że mają jakiś związek z turą liter. No cóż, nie będę pisać, że hordą. Nic nie pozostaje, choć niektórzy twierdzą, że i nie dzieje się nic, odrzucając te i tamte brewerie, dziękując za zaproszenie do zabawy odpowiem na pytań stosik i chluśniem  cośik — i nie będzie to zjawa,tfu,  kawa!  Tak, tak to (the tea book) tag. Również z tagimi zabawami mam problem. Nie jestem w stanie, (i to dotyczy wszystkich moich stanów skupienia— i rozproszenia i proszenia również) wymienić dziesięciu książek, które a) mnie ukształtowały, b)mnie sponiewierały c) mnie zachęciły, d) mnie rozbroiły e) mnie dobiły f) wszystko inne g) nie wszystko, lecz… z) wymień inne przy(_)czyny: innne-jakie?
Chcecie wiedzieć, pytajcie, teraz -zaraz, lub zaraz -potem, albo za rok, trzy, pięć dziesięć lat. Przy okazji porządkowania księgozbioru widzę jak mój gust czytelniczy ulega zmianom.  Kwestia deko_racji deklaracji, i innych racji i racji innych jeśli chodzi o literackie klimaty nastręcza mi pewien kłopot.

Nie, nie chodzi o to, że czytam, albo, że czytam dużo, albo chociaż wiele. Czytam po prostu…

Oczywiście można polecić, powiedzieć, np. przeczytaj esej Virginii Woolf, albo…- i tu można wstawić dowolny tytuł…  Tyle, że rzucanie nimi  przestrzeń jest…niezręczne. Gdzieś z tyłu głowy tworzy mi się spis książek, które poleciłabym do przeczytania wszystkim bez narzucania… By potem o nich porozmawiać, ale użyłabym innych metafor,  a może to kwestia rytmu? Najlepiej, po czytać blog, i uczestniczyć w dyskusji, albo ją zaczynając, albo proponując tematy, zaczynając nowe wątki, proponując perspektywy. Co ja będę strzępić czcionkę, wiemy co się smaży… O co blaga, błaga, tfu biega, i którędy droga. I która. Tyle słowa na sobotę. Tę sobotę. Tę sabotę*, czyli w poszukiwaniu straconego pantofelka zastreszczę, zapraszam do zabawy…

…Ale jak zaznaczyłam w ty_tule, nie nie będę Cię tu, ani tam tulić… Jak zaznaczyłam… Potraktuję nie literalnie… A litry odnoszą się do płynu… Ów płyn mój widzę ogromny… Aaaa* [od a jednak nie zaczniemy, blogowy alfa i bet gdzieś indziej jest]. Nie tak to szło. Nie wiem, dokładnie jak, bo gdzieś zaszło, i nie wiadomo gdzie się zameldowało. Póki co będzie coś na zasadzie auto(-) prezentacji: powiedz mi czym  jedziesz…Jeździsz, a powiem ci,jak sobie pościelesz… Czyli powiastki gastrolożki ;p

[Sprytna i wybitna/wybory miss, Kabaret OT.TO, Pomaton EMI, 1992 rok].

 

 1. Czarna herbata, czyli Twój ulubiony klasyk…

Cała współczesna publicystyka na temat sztuki powinna dążyć do tego,by dzieła— a więc przez analogię, także to jak ich doświadczamy— stawały się w naszych oczach bardziej, a nie mniej prawdziwe. Funkcją krytyki powinno być pokazywanie w j a k i  s p o s ó b  i s t n i e j e   d a n e   d z i e ł o, a nawet, że    i s t n i e je, a nie odkrywanie co ono znaczy.

[Przeciw interpretacji i inne eseje, Susan Sontag, Wydawnictwo Karakter, 2012 r, s. 25-26 wyróżnienia autorki].

Pytania dotyczą literatury. Z literackim Conanem Kantonem Kanonem mam kłopot. Bardziej kło niż pot. Zmieniam zdanie. Z pojedynczego na złożone, wielokrotnie. Nad- i -pod -rzednie. Rozłazi się. Nie jestem w stanie wybrać j e d n e j pozycji. Zwłaszcza, jeśli zastanowię się co może oznaczać ów klasyk… I nie chodzi o sensualne (i innej natury i tury)skojarzenia…

Właśnie! S k o j a r z e n i a, a bardziej j a r z e n i a, iskrzenia, już bardziej. Chodzi mylenie i o myślenie krytyczne.  Żeby jednak miało szansę nastąpić, to nie wystarczy znajomość kanonu, pewna, czy pełna biegłość, ale o ów proces.I nie, nie chodzi o Proces Franza K.

Dla przykładu: jeśli jesteśmy przeciwnikami/przeciwniczkami szkoły Ars antiqua, to nie tylko trzeba czuć i wiedzieć, ale także trochę pogrzebać, nie tylko wiedzieć co działo się w wieku XIII, a ściślej rzecz ujmując w drugiej jego połowie i początku XIV, dalej co rozumiemy przez sztukę dawną, jaki jest jej rodowód, uwarunkowania kulturowe etc… Tak, jestem krytyczna wobec kanonu, zwłaszcza kanonu polskich tortur, albo tor_tur, znaczy lektur, ale z lekiem lektury nie mają nic wspólnego. Lektury na pewno nie są lekiem na cały złom albo lękiem na cały złom. Stycznego, nic, a nic. Proszę nie przytaczać żartu o Nietzschem…  Poprzestańmy na tym, że klasycznym, ulubionym jest moja osobista filozofia pewnego rodzaju podejścia. Jak mówił Stanisław Barańczak poezja powinna być nieufnością. Ja bym optowała za uważną ciekawością dystansu, albo  trafniej—balansu. Kwestia podejścia, o której będzie w dalszej części tego tekstu i tu, i tam i jeszcze tu.

2. Zielona herbata, czyli tak nudna, że przy niej zasypiasz.

[Wokół sami lunatycy,Dżem].

Nie [za]sypiam z/nad książką. Odkąd zaczęłam dbać o postawę ciała własnego przydziałowego, nie czytam także w łóżku. Niektóre garbaryty nie sypiają, sprzyjają by sypiać, bardziej by zasypać. Te z książek, które były aż tak nudne, że nie skończyłam zacząć zapamiętywać, to zapomniałam ich tułów, (rozmiar, krój czcionki), tytuły także. Z polskiego potworka, paczłorka, znaczy podwórka, nie cierpię jednego noblisty, i nie dlatego, że pisał nudno, albo, że był sprzymierzeńcem kardiologów i hematologów (kardiolożek i hematolożek też, chociaż to nie jest pewne), ów… Wiadomo, o Kogo Chłodzi… Chcąc być wiarygodną, muszę i chcę napisać, że… (Proszę patrz punkt pierwszy) wiem, z czego owa niechęć wynika… Uroczyście oświadczam knuję coś niedobrego i książek nudnych nie czytam. Chyba, że służy to wyższym celom na przykład chcę z kimś podyskutować na jakiś temat, albo chcę dać szansę, by ktoś przekonał mnie o czymś, chcę się czegoś nowego nauczyć…. Tych chceń jest wiele… Ale prawda jest też taka, że stałam się bardziej wymagająca względem tekstu…

Natomiast namiętnie i niezmiennie Odrzuca mnie też brak szacunku dla Czytelniczki/ Czytelnika, ale czasami zagryzam czcionkę i się mącze, znaczy męczę, męczę, aż doczytam tam do czy tam i tam i tu i jeszcze… Oczywiście, że są książki niedoczytane, są też takie, które czyta się partiami, mogłabym podać tytuły, ale z tego stworzyłby się katalożek, ale, czy to Fibulo, jest celem pytania?

3.Czerwona herbata pu-erh, czyli książka, w której bohaterowie się przemieszczają

A jak się przenoszą to się znoszą, i nie znoszą, czasami. Mieszają się mieszczanie. Straszni tuwiemżemowscy. Tuwimowscy. Czerwona jest w Azji uważana za czarną, i odwrotnie… Nie dość, że na początku się wszystko komplikuje i implikuje i pikuje toż to trzecie pytanie, a ja nie poleciałam żadnej książki. No, to jest skandal i niedynskret i brzydki skręt. Najbardziej lubię jak ja się przemieszczam i mebluje i mobilizuje, jak książka jest iskrą! Sięgając do młodzieżowych turlek to Saga o Wiedźminie, ze względu na język i uniwersum. Modzi pewnie teraz zakrzykną Harry Potter! I jeśli potraktować tę sagę niejako socjologicznie i kulturowo bo bez wątpienia warto! Ale jeszcze jedna kwestia. Najważniejsza, najdotkliwsza, każda wartościowa lektura powoduje w nas ruch. Nie, nie chodzi by się zgadzać, ale czasami na wysiłku, spoglądania w tym samym kierunku, by wiedzieć o czym dyskutować.  Bohaterowie i bohaterki, którzy się przemieszczają, metaforycznie,chociaż  niekoniecznie… Palimpsesty. Literatura drugiego stopnia, czy jak Biegnącej z wilkami, albo w  Kolorze i znaczeniu, przykładów i kluczy rozumienia drogi jest wiele, poza oczywiście powieścią drogi, i nie chodzi tu o koszt budowania autostrad w państwie polskim… Chociaż wszystkie przeze mnie wymienione są właśnie takimi.

4. Ooolong, czyli książka, której poświęca się zbyt mało uwagi.

To, że niektórzy czytają poezję, niektórzy znaczy nie wszyscy, to wiadomo. Wspomniałam już wcześniej, ale powtórzę jeszcze raz, że nie chodzi o to, że czyta,i że czyta się niewiele, ale że postępuje i potęguje  wtórny analfabetyzm, który polega na niemocy i nieumiejętności transponowania wiedzy między dziedzinami sztuki, i nie chodzi tylko o sztukę nowoczesną, i problem z jej [z]rozumieniem i (mnie)maniem. To samo dotyczy nauki i krytycznego mylenia, znaczy myślenia. Po trzecie problem jest taki, że nie wymagamy od siebie jako twórczynie i twórcy kultury, nie wymagamy jako społeczeństwo. Ja chcę i wierzę w Czytelniczki i Czytelników tego bloga.Wieżę w wiedzę, w jej tworzenie i uczenie (się). Poświęca się zbyt mało uwagi myśleniu. I postępującym w krok za nim działaniu. Łączeniu teorii i pra,pra, praktyki i innnych tyk, tik-tak, tik-tak… Oooo tak!

5.Biała herbata, czyli książka niezasłużenie popularna.

Poza wyjątkami,  i nie chodzi o wycie ątków bo cóż to są ątki? Nie czuję czytuję beleteletrystyki. Allbo inaczej, robię to o wiele, wiele rzadziej. Nie, nie dlatego, że sądzę, że ta nie jest warta mojej uwagi. Chociaż myślę, że jest wiele, wiele humbugów… Ale tak się jakoś skłania, nie na wszystko czasu straszy, znaczy starczy, nie że stary, chociaż co minutę jesteśmy starsi…Memento mori

 Oczywiście, że mogłabym wiele przykładów i pokładów podać imion w zestawieniu z nazwiskami, tytuły i obwolutami, ale nie o to chodzi… Zresztą, o chodzeniu już było (Proszę patrz: punkt trzeci).  A tak poważnie(j) to wraca jak bumerang pytanie: czytać nie zważając na jakość, byle by tylko pochłaniać czcionkę i podwyższać średnią czy zwracać uwagę, co, jak, dlaczego i po co i jeszcze z jakich perspektyw i w jakich kontekstach? Ja, reprezentuję te z osób, co są w mniejszości. Zdecydowanie zwracać, by się miałkość nie zwróciła… Nie odbiła czkawką, wką, ką… Co nie znaczy, że od czasu do czasu (szczególnie w poszukiwaniu tego strapinego i stracon_ego) nie można zbladzić zbłądzić, chodzi tylko o to by błądzić skutecznie i [nie]dostatecznie. Nie chodzi o to by zostawać w porcie, ale by zużywać się w podróży. Było wiele takich podróży, nie tylko gdy bilet okazał się humbugiem, tak też bywało, ale to nie jest ważne, o wiele bardziej trudne były doświadczenia  gdy okazało się, że wsiadłam nie do tego pociągu co trzeba, albo, że mój jeszcze nie nadjechał, i nie wiadomo, czy w ogóle nastąpi ta godzina… Gdzieś coś, wystawało, albo pasowało tam gdzie nie trzeba, albo było całkiem miło i przyjemnie i przyziemnie także bywało. Różnie. Rozmaicie, takie życie…

[Nuuudzę się, Kabaret Potem].

6. Yerba mate, czyli książka przez której trzeba przebrać przez pierwsze rozdziały, by akcja się rozwinęła.

Dla mnie akcja może się nie rozwijać, by była atrakcja. Efektywność nie zawsze równoznaczna jest z efektownością. Kilka razy bodaj trzy, czy cztery podchodziłam do Wiedźmina, by potem pochłonąć siedem tomów w pięć dni, parę razy podchodzę do Lodu Dukaja, i czasu mi nie starczy, a potem okazuje się, że warto by zacząć trzeci raz! Fantastyczny język! W planie mam historię Piętrzą mi się nieprzeczytane…Nie będę pisać, co mam w planie, bo czcionka mi się wyczerpie, nie wspominając o cierpliwości Czytaczek i Czytaczy… Akcja nie jest najważniejsza, zwłaszcza jeśli czytanie beletele… Jest zniko_mym udziałem, chociaż, przecież jest wiele książek, po które w… Warto sięgnąć.  Nawet jeśli to beleteletrystyka i styka ta beleteletry…

7. Herbatka ziołowa, czyli książka, którą czytano ci na dobranoc, gdy byłaś mała.

Rodzice mi czytali, czasami, tyle, że nie przed snem…

[Jan Brzechwa, Na wyspach Bergamutach, wykonanie: Piotr Frączewski].

8. Herbata owocowa, czyli Twoja ulubiona lekka książka…

Nic z tych rzeczy, o których śpiewa Antkowiak, Książki lekkie, łatwe i przyziemne nie były zakazane. Szukam, ale to trudne bo nie mam pod ręką, w zasięgu wzroku książek, i nie mogę się posilić historią przypominania. Oczywiście to nie tak, że czytam tylko Krytykę brudnego rozumowania, albo zagryzam czcionką Podłych ciał, albo tym co napisał Kołakowski, czy Michel Foucault. Zresztą z podanymi książkami jest tak, że nie wystarczy znać kontekstu, ale także oponentki i oponentów danego światopodglądu. Pewnie gdybym wymieniła tu pisarki i pisarzy związanych z… Chociażby polskim Tygodnikiem Powszechnym, odbiór tego co piszę, albo wyobrażenie było by inne. Chociaż  pewnie ktoś by się znalazł kto zakrzyknąłby ale przecież tam był Kisielewski i Tyrmand i… I ktoś jeszcze pamięta o Jerzym Turowiczu? Czy wszystko zależy od tego, z jakiego końca zacznę opowieść wieść, wieść za wieścią noga za nogą…

Czytam różnie, mało biografii, choć lat temu kila, podobał mi się zamysł i ton Geniusza i obsesji,  albo wspomnienia Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka, albo Tomasza Cichockiego, albo twierdzę też, że warto sięgnąć po Twierdzę Szyfrów Wołoszańskiego. Zwłaszcza, że cztery ostatnie ukazały się także w postaci książki mówionej. Podobała mi się autobiografia Tomasza Stańki, rzetelnie i z humorem podana, nie jest tak,że Desperado, jest tylko dla fanów muzyka, choć z pewnością oni pierwsi wyciągną po nią rękę i ucho, że wywiad rzeka? Sprawdza się tylko wtedy gdy rozmówca, rozmówczyni jest bardzo dobrze przygotowany/ przygotowana i ma odwagę nie ślizgać się po powierzchni. Z przyjemnością sięgnęłam po Drugi Dziennik Pilcha. Niemniej to gdzieś tam w biegu przeczytane i wysłuchane. Trochę inaczej postrzegam kategorię lekkie książki. Takimi są dla mnie chociażby Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa, Mikołejki.  Temat, oczywiście poważny, ale przystępnie rozpisany, jako eseje… Nauczyłam się, że jeśli ktoś ma w kieszeni tyle drobnych, grubych i rozmienionych, że może pozwolić sobie na kupno książki, a do tego ma otwarty i krytyczny umysł półka na książki jest demokratyczna, może pomieścić wszystko, nawet najbardziej skrajne teorie, autorki i autorów…Niestety, albo stety mam takie poczucie, że trochę w inny sposób rozumiem „lekką ksiażkę” chodzi o pewną przyjemność czytania, a u mnie się owe przyjemności zmieniają. Nawarstwiają się i piętrzą lubię jak książka ode mnie w sposób mądry wymaga, jak Autor[ka] potrafi odnieść się do wielu dziedzin, jest szczer_a/y, nie idzie po linii najmniejszego oporu kolokwializując, nie sili się na nikogo innego niż jest w rzeczywistości, co nie oznacza, że nie dąży do tego by być lepszą/ lepszym cokolwiek to znaczy. Cechy można wyliczać i mnożyć, i dzielić, i obracać w palcach,

 

9. Ice tea, czyli książka, której treść zmroziła ci krew w żyłach…

Mrożona kojarzy się z płynem, który przynosi ulgę. A tu, niestety bliżej do guli niż ulgi, choć nie zawsze… Nie, nie chodzi tylko o reportaże, a jeśli o nie, to tylko w części (z wiadomych względów) chodzi o wiedzę dotyczącą ruchów społecznych, nierówności, niesprawiedliwości życia, o niewygodną,mało powiedziane/napisane trudną wiedzę, o zależności, o tym, że z czasem dostrzega się więcej, bardziej, pełniej…

Zabawy mają to do siebie, że charakter społeczny nie jest im obcy:  Zatem do uczestnictwa zapraszam Was, mam nadzieję, że nikogo nie pominęłam kolejność przypadkowa:

Agnieszko, Paulino, Perharbie, Dee, Renyo Traveling Rockhopperko, Kasiu, Ilono, Zbyszku Oktawio.

Wiadomo jak to jest z łańcuszkami, niektóre osoby wolą tylko te na szyi. Proszę jednak o przymknięcie oczu i zabawę, nic tak dobrze nie robi na rozluźnienie mięśni wszelakich jak humor, zwłaszcza dobry i smaczny. Na pewno pojawi się jeszcze jeden wpis z „polecankami”, ale nie wybiegajmy w przyszłość.

Drętwa, czcionka, drętwo wyszło? Może by to skasować?

[Zasmażka kabaretu OT.TO,Faux-Pas Pomaton EMI 1992 chyba].

A przepraszam, przy cztaczu się nie konsumuje, albo na odwrót, ważne by czcionka do zasmażki nie wpadła! Sumuje się gdzie indziej…

 

Zapraszam do ekskursji, dyskursji dyskusji!

—-

*-saboty, inaczej chodaki, wiem, że forma użyta w tekście nie jest poprawna…

 

Reklamy

20 comments on “186. Nie literalnie i nie litrami, a literami.Ustami.

 1. adatoniewypada
  27/09/2015

  Witam, ja czasami, robię listę ulubionych 10 ksiazek, filmów czy muzyki. Ale zawsze sobie dodaje, ze jest to lista na stan obecny, wynikajaca z aktualnego stanu umyslu, emocji (sa to stany zmienne) oraz nabytych doswiadczen (te caly czas nabywam). Jutro , za miesiac, moze za rok lista ta moze byc inna. Ale gdy wybieram sobie tą dziesiątkę, to jest to rowniez informacja zwrotna dla mnie w jakim stanie umyslu jestem. Ciekawe, ze wiele ulubionych powiesci, ktore uwielbiam ciezko mi sie czyta, wymaga skupienia, uwagi. Kocham Joannę Bator ale zauroczenie jej powiesciami nachodzi mnie, na koniec powiesci. Na poczatku męczę się. To samo mam z Olgą Tokarczuk. A piszą tak, ze gdybym miała talent, tak chcialabym pisać, Heterotopia -Olgi Tokarczuk, nie zamienilabym ani jednego slowa w tym eseju, to są moje poglądy absolutnie. Haruki Murakami, pierwszą powiesc meczylam dlugo, teraz kocham jego powiesci. A bywa, tak, ze czyta się coś, niby ciekawe, a po przeczytaniu ostatniej strony zaluje straconego czasu. Ale nie szkodzi, ważne że poplynełam a nie zostałam w porcie 🙂

  • 5000lib
   27/09/2015

   Dzień dobry Ado,
   Miłego czytania i komentowania na blogu.
   Przyjrzenie się czego czytam, słucham to informacja zwrotna.
   Chętnie polecam książki, czy je podsuwam, ale w rozmowie. Podejrzewam, że tutaj skończyło by się na tym, że każde pytanie mogło być śmiało wpisem oddzielnym.
   Są książki do których wracam, ale z różnych względów, np by porównać poglądy, zderzyć perspektywy…I nie są to teksty beletrystyczne.
   Z tej półki planuję przeczytać „Księgi Jakubowe” gabaryty raczej mnie nie przerażają. (Uprzedzając ewentualne pytanie).
   Bator, ze swoją „Piaskową górą” też czeka w kolejce. Mam poczucie, że ona- czyli kolejka nie ma końca.
   Ale wiem, że przyjdzie taki czas,że sięgnę tak po prozę jednej i drugiej autorki.
   Podczytuję sobie bezczelnie Doktora Faukstusa (kanon) i zastanawiam się, czy pochłonięcie tej książki nie jest kwestią skupienia uwagi, a owa trudność wynika z deficytu i nieumiejętności, bo oczywiście, że dla kogoś może być trudny, z różnych względów…
   Poręczniej mi dyskutować o książkach jeśli mam coś polecić, omówić, ze znajomym odbiorcą/odbiorczynią, albo odbiorcami i odbiorczyniami.
   Ja mam jeszcze jeden problem, i tak z rzeczy aktualnych nie jestem w stanie wybrać dziesiątki… Jest czas gdy poruszam się między_tekstami.
   A co dla Ciebie czytelniczo teraz jest ważne?

 2. lezeiczytam
  27/09/2015

  Osobiście „Dzienniki” Pilcha bardziej pasowałyby mi do filiżanki aromatycznego oolonga, najlepiej do wersji mlecznej (milk oolong) 😉 Są też lektury, które znakomicie komponują się z kawą (i wcale nie dlatego, że przy lekturze trzeba się pobudzać kofeiną, żeby nie odlecieć w ramiona Morfeusza), no ale tego w psychoteście nie było. Bardzo ciekawe te Twoje herbaciane lektury.
  P.S. Dlaczego pu-erh ma się kojarzyć z przemieszczaniem?

  • 5000lib
   27/09/2015

   No to po kolei. Znaczy mam pociąg do czytania, i to raczej Pendolino, chociaż zależy jak patrzeć. Ok, dosyć żartów. Dlaczego Pilch do oolonga? Twoim zdaniem? Według klucza przestawionego, przedstawionego znaczy się są bardzo dobrze znane, dzienniki, a już na bank ten, z czasu (nasilonej) choroby.
   Jakie lektury Ci się komponują z kawą?
   P.S. No nie wiem, dla mnie nazwy i skojarzenia z rodzajami herbat, są stereotypowe… Ale zażartowałam, że czerwona to krew, pot i łzy, ale może chodzić też o to, że różnie w różnych częściach świata jest nazywana by ujednolicić nazwę dodano właśnie pu-erh. W Polsce jest znana jako herbata czerwona, w Azji, jako czarna, w Wielkiej Brytanii to rooibos, dla a w sumie chodzi o jedną i tą samą, nie wiem, czy to zgodnie z intencją autor_a/ki to raczej moje intuicje, aby szukać usprawiedliwienia dla tego skojarzenia. 🙂

   • lezeiczytam
    27/09/2015

    Pilch i oolong na zasadzie emocji tożsamych, czyli ulubiony pisarz plus ulubiona herbata. Do kawy (najchętniej tej po irlandzku) czytam, rzecz jasna, kryminały. A, możliwe, że o to właśnie z pu-erh chodzi/biega/rozchodzi się 😉

    • 5000lib
     27/09/2015

     Wpadłam na to dopiero później oolong +Pilchoolong, (dobrze-że nie dziwioolong). Z uszanowaniem dla Autora oczywiście.
     Dobrej kawy przygotowanej po irlandzku nie miałam okazji spróbować. Nie wiem, czy taki jest zamysł z pu-erh- sama do takich intuicji- doszłam. Nie ma w tym kontekście nic nowego, np Kiłę zależnie od regionu/ kraju nazywano różnie, od stereotypy nawet w STI i STD… Dlaczego właśnie oolong jest Twoją ulubioną herbatą? 🙂

 3. nie tylko miejsca
  28/09/2015

  A ja już zaczęłam czytać Księgi Jakubowe:) Ciekawe, ale do czytania partiami:)

  • 5000lib
   28/09/2015

   A ja myślałam, że zaczęłaś odpowiadać na pytania. 🙂
   Księgi mam w planach, bo generalnie czytam „opasłe tomiska”. Plany czytelnicze u mnie są, owszem, ale bardzo często się zmieniają, ale może w końcu…
   Podejrzewam, że to nie lektura (pomijając gabaryty) na jeden wieczór…
   Jak pierwsze wrażenia?
   Pozdrawiam 🙂

 4. fibula
  29/09/2015

  Ale uczta dla oka, a nawet dla ucha coś jest. I jeszcze tak gustownie (i tak po swojemu/Twojemu) podałaś całość.
  Dziękuję Ci bardzo, że się przyłączyłaś do zabawy. Teraz połknęłam całość, ale wrócę i podelektuję się jeszcze. 🙂

  • 5000lib
   29/09/2015

   Dla ucha i oka to raczej jako dykteryjka i żeby nie było zbyt poważnie, powiadają,że poważnie tak na [w]znak to się w trumnie leży.
   Aaaa może jako wspomnienie czasów dawnych? Kiedy było się piękną i młodą, a teraz zostało tylko „i” :p. Nieważne.I niewążkie.
   Nie wiem, co to znaczy tak, „po mojemu”, ale przyjmuję jako komplement. 😀
   Oczywiście, mogłabym opowiedzieć dwoma,albo jednym zdaniem, Co nie tylko przy pytaniu nr 7 się udaje, ale wybrałam tą opcję… Wracaj, wracaj wpis zostaje… A może byś chciała podyskutować np o książkach… ?:)

   • fibula
    30/09/2015

    „Po Twojemu” było komplementem. 🙂 Nie poszłaś na łatwiznę z pytaniami, tylko dopracowałaś jak każdy wpis.
    Twoje katalożki mogą być bardzo ciekawe. Zapewne w urywkach można je tu znaleźć, ale jeśli kiedyś zbierzesz je w całość, to z pewnością nie jeden skorzysta.
    Uroczyście oświadczam, że o Harrym P. to jedynie z moją Córą, bo ja nic a nic, może poza tym, co czasem (a mogłaby ciągle) mi opowiada, a ja – przyznaję – jednym uchem słucham.
    Krzepienie serc masz na myśli? 😉 Bo nie jestem pewna, czy dobrze kojarzę.
    A i jeszcze muszę się przyznać, iż myślałam, że czytasz wiele biografii, tak mi się jakoś wydawało po tym, co u Ciebie czytałam.
    Ja czytam głównie beletrystykę, bo też czytam często w tramwajach, poczekalniach etc. a tam skupienie (się) jest mocno ograniczone zakłóceniami wszelkimi. W wolnej chwili lubię sięgać po wiersze. Tak mi się Sontag i Cioran marzą od jakiegoś czasu, ale jakoś nie mam odwagi (na razie?).
    A tak w ogóle, to przypomniałaś mi OT.TO (dawno to było, ale wielce prawdopodobne, że znałam te wszystkie piosenki, cha, cha).
    Dzięki za zajmujący wpis! Ciepło pozdrawiam – fibula

    • 5000lib
     30/09/2015

     Fibulo (czy Twój pseudonim/nick jest inspirowany agrafką/ tudzież guzikiem?)
     Moim zdaniem każde z pytań jest/ może być kolejnym wpisem.
     Można by było rzucić tytułami wpisów, ale to było by suche.
     Harry Potter— można oczywiście czytać jako sagę przygodową, ale można także kulturowo- socjologicznie.

     Tak Sienkiewicza mam na myśli.
     Do biografii jestem nastawiona krytycznie, tak książki inne także czytam uważnie, ale biografie są w jakiś sposób szczególny… Czytam, ale – w moim poczuciu- mało. Z drugiej strony sposób czytania wymusza ilość.
     Cioran jest ciężki biograficznie. Nie tylko tematycznie.
     Sontag… Niektóre książki straciły na aktualności, przeczytane bez backgroundu, ale spokojnie mogę polecić cytowane powyżej eseje.
     Pozdrawiam,
     5000lib.

     • fibula
      30/09/2015

      Tak, agrafką. 🙂 Swego czasu pisałam blogowisku Zwierciadlanym (taki mały zakątek, ale przyjemny, wiele świetnych osób tam poznałam) jako Joa, potem redakcja bardzo utrudniła pisanie tam (a i wcześniej nie było łatwe, bo edytor ograniczony do minimanego minimum), zaczęły znikać wpisy, nie było dostępu do archiwum etc. Wiele osób odeszło, niemal wszyscy. Zebrałam więc swoje wpisy na agrafkę i przeniosłam na własny blog – spięłam stare Myśli rozrzucone i te, które teraz czasem poczyniam fibulą. 😉 To było jakoś rok temu.
      Sienkiewicza to ja tylko w szkole (pod przymusem i nie w całości, nie ciągnie mnie do powrotu).

      • 5000lib
       30/09/2015

       Polecam Prusa: http://wp.me/p59KuC-I
       Sienkiewicz jest ciekawy kulturowo —dlaczego właśnie tak napisał jak napisał, ale poza tym, no cóż…
       Bieńczyk jest dzisiaj w promocji jako ebook: „Przeźroczystość”.

 5. Mi się zaś od razu skojarzyły jazzowo-herbaciane strof Łony z jego odwołaniem do Herbiego Hancocka. Tenże sam raper o kawie z humorem skutecznie rapował.

  A co herbacianego rankingu – u mnie wyszłoby bardzo dużo mieszanek pokrętnych, które na pozór herbaciany mało strawne zdawać by się mogły, ale literacką strawę zapewniały prześwietną.

  • 5000lib
   16/12/2015

   Nie słucham rapu, a hip-hopowa wiedza skończyła się na Paktofonice (z musu).
   Wolę kawę (o której też pisałam) ale do dobrej gatunkowo herbaty się przekonuje.

   • Cóż to za mus do Paktofoniki przymuszał? Ja zaś zawędrowałem w rapowych podróżach dość daleko, co zresztą w zgodzie z mą do słów słabością.

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Tagi

"At home" 2013 "Lewa ręka ciemności" "Miasto złudzeń" "Planeta wygnania" "Wydziedziczeni" oraz "Słowo las znaczy świat" #...Bo Świat jest ciekawy! #...I wiesz[cz] #...I wiesz[cz] co jest grane. Absu[ra]da(va)lium #12 poniedziałków #a ja lubię poniedziałki! #Dwanaście poniedziałków #InspirAkcja #iskierki #Jeden krok #najkrótsze #Pytanie w piątek #Pytaniewpiątek #Selekcja 52/20/15 #Szczelin w szczegółach ciąg dalszy #szczelin w szczegółach dalszy ciag #XII poniedziałków .[Saturday Pianist jazz]I Hiromi Uehara I Move 1 Movement 1: Poetry Of Wheels (George Gruntz) 3:05; 2 Movement 2: Poetry Of Lights (George Gruntz) 3:54; 3 Movement 3: Poetry Of Links (George Gruntz) 5:28; - 4 ILL Used ILLusions (George Gruntz) 5:1 01. Austin (Wasilewski) - 7:07 02. Sudovian Dance (Wasilewski) - 6:28 03. Spark of Life (Wasilewski) - 6:34 04. Do rycerzy 01. Requiem for Willy Loman 3:58; 02. Eternity Theme 1:58; 03. Closed Roads 5:36; 04. Waiting 2:07; 05. Voyage 2:10; 06. Invocation 2:26; 07. Tango of Love 1:41; 08. Tom’s Theme 1:35; 09. Laura’s 2 plus 1 7 widoków w drodze do Krakowa 7 widoków w drodze do Krakowa Grzegorz Turnau 9 Dead Alive 10 Easy Pieces for Piano 30 na 30 1997 2009 2012 2015 A Aagfe van der Voegh ach ach, kobiety i o kobietach Achille Adrien Proust ACT Adama Bremensis Adam Bałdych Adam Czartoryski Adam Ferency Adam Golec Adam Hurst Adam Jerzy Czartoryski Adam Nowak Adam Pasternakiewicz Adam Pendelton Adam Strug Adam Włodek Adam Zagajewski Adam Zagajewski Obrona żarliwości Adele Bloch-Bauer I Adolf Sax adrygał Agata Kulesza Agata Młynarska Agata Tuszyńska Aga Zaryan Aga Zaryan śpiew Agnieszka Chrzanowska Agnieszka Osiecka Agnieszka Sylwanowicz Agora SA Agostin Tassi Aguste Rodin Aiora Akademia Nauk akordeon Akurat Alan Dawson Alan Pasqua Albert Camus Albert Camusa i Franza Kafki. Albert Einstein Alberto Giacometti albo Kobieta przy oknie Albrecht Dürer album: ‎The Musical Voyages Of Marco Polo albumy albumy recenzje Alchemik Alchemik (Alchemik Acoustic Jazz Sextet) alef Spinoza Aleksander Lesman Aleksander Macedoński Aleksandr Moczulski ales from Earthsea Alexandera Lonquicha Alexander Scriabine Alexandre Desplat Alexandre Seon Alexey Kruglov Alex Rovira Celma & Fernando Trias de Bes Alfa Alfabet Alfred Lion Alfred Nobel Alfred Szklarski Alice Sara Ott Alicja po drugiej stronie lustra Alicja w Krainie Czarów Alicję Gawlikowską ---Świerczyńską Alma Mahler A long Story 2007 alpinizm alto saxophone altówka Alvernia Studios Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił. recenzja Amon Göth Anaksymanes Anat Fort Anatole Francis anatomia Anawa Anda Rottenberg Andersen Andre Debierne Andriej Skhurhan Bożena Zawiślak-Dolny Andrzej Andre Krzywicki Andrzej Bachleda Andrzej Ferenc Andrzej Jagodziński Andrzej Jakimowski Andrzej Jakubowicz Andrzej Krzywicki Andrzej Panufnik Andrzej Sapkowski Andrzej Sikorowski Andrzej Trzaskowski Andrzej Wajda Andrzej Zaucha Andrzej Zaucha i Anawa André Tempel Andy McSmith Andy Sheppard Angela Davis Anglia animacja Animisiewasz Startt anim_akcja przeciw sterotypom Anja Lechner - Her First Dance (2008) Anja Lechner wiolączela Anna Austiaczka Anna Bikont Anna Chęćka -Gotkowicz Anna Maria Jopek Anna Maria Jopek - śpiew Anna Maria Jopek Licho Anna Maria Jopek ustami Annaputna Anna Rusowicz Anna Saraniecka Anna Seniuk Anna Treter Anna Wojtowicz Annette Paul Anouar Brahem Anthony de Mello Anthony Jackson Anthony Jackson - Bas Anthony Wilson Antoine’ de Saint-Exupéry Anton Dworak Antoni Buchner Antoni Dvořák Antonio de Pereda y Salgado Antonio Vivaldi Antoni Witt Antoni Łukasz Podkowiński Antonín Dvořák Antoon van Dyck antyk antysteresownik Anyone With a Heart recenzja Apelles apetyt na życie Apollo obdziera Marsjasza ze skóry Apple Apus apus Aris Kindta Arkady Shilkloper Arlene Blum Armet de Lisle Arseny Tarasewicz- Nikolajev Arthura Millera Artur Andrus Artur Hajzer Artur Szczęsny Artur Żmijewski Artysta: Adam Hurst Tytuł albumu: Obscura Czas realizacji Marzec 2012 roku Wytwórnia: Ash Records Arvo Pärt Arystoteles astma astma znane osoby chore na astmę Astrid Lindgen Astrid Lindgren astronomia Asurbanipala ateizm Ateny A time for everything atrament audiobok audiobook audiobook Swietłana Aleksiejewicz Audioteka Auguścik Austin (Wasilewski) - 7:07; Sudovian Dance (Wasilewski) - 6:28; Spark of Life (Wasilewski) - 6:34; Do rycerzy autobiografia autyzm A w Krakowie na Brackiej awokado B Bach bajka bajka o życiu Bajor Ballada o filiżance Ballady i romanse ballata Bandwagon Barbara Baczyńska Baritone Vocals – Gordon Jones Countertenor Vocals – David Gould barok Baron de Saint-Julien Bartosz Chajdecki Bogowie Basia Trzetrzelewska bas Phil Donkin Bass bass saxophone Bass – Jimmy Haslip Bazylea baśnie Beatrice d'Este Beethoven Bema Pamięci żałobny rapsod Bergamini Bernard Machiavelli Bernard Sève beznadzieja. Biała Legenda Królowej Bony Biblioteka Akustyczna bieda bieda jako towar Big Cyc Bill Gates Billie Holliday Billy Holiday Billy Joel Bily Joel 1973 biografia Biografia Wisławy Szymborskiej Birds Requiem Bisquit b jak breweria Bliss blog blogostan Blogotony recenzja blogowanie Blue Note Blue Ribbon blues Bobby McFerrin Bob Dylan Bob Franceschini Bob Mintzer Bodø Domkor Boecjusz Bogdan Łazuka Bogiem a prawdą Bogusław Kaczmarczyk i Dominik Kwaśniewski Bogusław Mec Bogusław Wołoszański Kafka bohaterka polska Bolesław Leśmian Bolesław Prus Bona Bona Sforza Bona sprowadziła włoszczyznę do Polski? to mit Bonifacy IV Bosch Botticellego Boy Breweria Brewerie Bronisław Kaper Bronisław Maj Bronisław Maj Horacy (przekład Zygmunt Kubiak): Maciej Sarbiniewski (przekład Julian Ejsmond); Grzegorz Turnau (słowa: Grodzisko- Czym jest sen?- aranżacje Bronisław Malinowski Bronisław Pawlik Brunona Schulza Brzechwa budżet budżet błędy Bugge Wesseltoft Bunksy bunt Buzu Squat by pamiętać być dobrym nauczycielem być dobrą nauczycielką Być jak Ron Clark Był sobie król ból Bębny – William Kennedy Błażej Domański Bługaria błędy C caccia Camile Claudel Cannonball Adderley - Mercy Mercy Mercy Caravaggio Caravvaggio Carla Bley Carla Bly Tros2013 Carla Gesualdo Carlo Gozzi Carlye Carolyn Davidson Carravaggio Casanova Caspara Davida Friedricha Cassandra Wilson Catherine Dickens Catherine Hogarth Całaż filozfiaż Cecil Taylor Cecylia Gallerani (1473-1536) Cecylia Kukuczka Celan Celina Kukuczka celtyckie opowieści Centrum Onkologii w Warszawie Cesare Catà chanson de geste Charlesa Lloyda Charles Bouchard Charles Byrne Chiarmonte Chicago Symphony Orchestra Chick Corea chodzenie Choeurs de Lyon Chopin na jazzowo chorał chorał ambrozjański choroba choroba alkoholowa choroby serca Christian McBride Christoph Roßner Chris Tordini - double bass Churchill Chylice Chłopecki ciało ciało ludzkie ciekawostki ciekawostki ciekawostki językowe ciekawostki na temat cukru ciekawostki o ciele człowieka ciekawostki o czekoladzie ciekawostki o jazzie Ciekawostki o kawie ciekawostki o książkach ciekawostki o ludzkim ciele ciekawostki ornitologiczne ciekawostki o ósmym marca ciekawostki o średniowieczu ciekawostki układ oddechowy ciekawość cisza City of Illusions clarinet Claude François Claude Lorrain Claude Monet Claus Pieterszoon co dzieje się z ciałem po śmierci co jest grane. Absu[ra]da(va)lium co jest grane. Absu[ra]da(va)lium...I wiesz[cz] Cole Colin Vallon Colin Vallon Trio Coltrain Coltranie Come Away With Me recenzja Conlon Nascarrow co przyjemnego przeczytać? co to jest sapka co to są Listy i inne Brewerie co warto czytać co warto czytać z fantastyki? Co warto czytać z fantasy co warto przeczytać? co zrobić jeśli mam słomiany zapał co zrobić z rozczarowaniem? co z tym budżetem cukier cykl cykl You can listen jazz cykl Ziemiomorze cytat cytat na teraz cytaty cytaty Jana Kaczkowskiego Cytaty z Jana Kaczkowskiego Czajkowski czarne złoto Czarnobyl Czarnobylska Modlitwa czas czas świąt czekasz na wiosnę Czerony Tulipan Czerwony Tulipan Czesława Korzeniowska Czesław Miłosz Czesław Niemen Cztery Pory Roku czy dama z gronostajem z czym dama staję? czy jaskółki odlatują na zimę? czyli]. Prawo do... czy między bogiem a prawdą? Jak poprawnie powiedzieć czym skutkuje uszkodzenie rdzenia kręgowego czy smarkać czyta Andrzej Ferenc czytaj Listy i inne Brewerie Czytam więc jestem Czytanie szkodzi :) czytelniczki czy to prawda Czyści jak łza Człowiek człowiek w kosmosie córka Bzdurka D DagaDana Dama z... Dama z gronistajem Dama z Gronostajem Dama z łasiczką Danae Danaus plexippus Daniel Barenboim piano Daniel Kapustka Daniel Kapustka – perkusja Daniel Nilsson Danielsson Palle Daniel Tamment Daniel Tammet Daniel Tiamment Daniel Waples Danny Cudd Danuta Grechuta Danuta Szaflarska Danuta Szaflarska nie żyje Darek Oleszkiewicz Dariusz Kortko Dariusz Zboch Leszek Sojka Jakub Kołodziejczyk Joanna Zagajewska Michał Kowalczyk Dark Crayon Dark Crayon/Piotr Cieślicki Dave Holland Dave Koz David Brubeck David Chesky David Chesky / Fundação Orquestra Estúdio / Rui Massena David Chesky: The Zephyrtine - A Ballet Story recenzja David James Soprano Vocals – Monika Mauch Tenor Vocals David James Soprano Vocals – Monika Mauch Tenor Vocals – Rogers Covey-Crump David Kikoski David Lynch David McClelland Da Vinci Dawid Bowie dawni mistrzowie Dean DeBloisChris Sanders Dean DeBloisChris SandersWilliam Davies Deborah Tannen de Falla de gustibus non est disputandum deneidy depresja Dezyderata Dhafer Youssef Diabelski młyn Diana Krall Diana Krall - When I look in your eyes Diares of Hope Diego Velázque Diego Velázquez dieta Dino Saluzzi dlaczego dlaczego 8 marca dlaczego bekamy? dlaczego człowiek się wierci? Dlaczego Dickens byłby youtuberem? Dlaczego karku nie można złamać dlaczego ludzki kręgosłup ma kształt podwójnej litery s dlaczego malejemy? dlaczego mamy gęsią skórkę dlaczego mówimy nie zasypiaj gruszek w popiele dlaczego nie dyskutujemy dlaczego się czerwienimy dlaczego warto nie biegać Dlaczego warto zobaczyć film o Stephanie Hawkingu dlaczego wypda nam dysk Dlaczego zacięcie się papierem bardziej boli dla dzieci Dlaubert Dobrawa do czego służt stół? Do czego służy stół? do diabła z tym budżetem dojarzość Do Marka Aureliusza Domenic Buonvicini i Silvestr Maruffi do mieszczan (Katarzyna Nosowska Dominik Bukowski Dominik Kwaśniewski Dominik Wania Dom o Zielonych Progach Dora Diamant Dorota Górska Dorota Kędzierzawska Dorota Miśkiewicz Dorota Osińska Dorota Warakomska Dostojewski do szlachty Dotknięcie pustki DoZP doświadczenie niepełnej sprawności Driekoningenroud Droga 66 Drugi dziennik recenzja drums duc de la Rochefoucauld Dudziak Dugosz Duke Duke Ellington Duke recenzja dur radość Dwadzieścia pięć lat temu zginęła Wanda Rutkiewicz dwuznaczność leksykalna dyg_resje Dymitr Szyszkin dynamit dysk dyskusja dyskusja o nudzie dyskusje o sztuce dysleksja. dystans Dziady Dzieciństwo Marii Skłodowskiej Curie dziennik Dziesiąta rocznica śmierci Jana Pawła II Dzień Dziecka Dzień Języka Ojczystego Dzień Książki dla Dzieci Dzień Matki Dzień ojca. Dżem E e.e. cummings e.s.t ECM ECM. Eicher ECM wytwórnia Edgar Degas Edmund Semil edukacja Edwarda Albee Edward Grieg Edward Hopper Edward Janner Edward John Phelps Edward Kłosiński Edward Walter Fryer Eivind Aarset ekonomia elektronika [Electronic Wind Instrument ] Elektryczne Gitary Eleni Karaindou Eleni Karaindrou Eleni Karaindrou - fortepian; Kim Kashkashian - altówka; Jan Garbarek - saksofon tenorowy; Vangelis Christopoulos - obój; Camerata Orchestra pod batutą Alexandrosa Myrata Eleonora Akwitańska Eleonora Aragońska Eli eli Elijah Bossenbroek Elijah Bossenbroek - Carpe Lumen Elina Duni Quartet Eliota Elisabeth Kübler-Ross Elizabeth Barrow Eliza Orzeszkowa Elkhonon Goldberg Ellen Key Elliot Mason Elmo Elwira Kamińska Elżbieta Towarnicka Emil Zola En Chordais Ensemble Constantinople Epikur epowerment Ercole d’Este Eric Clapton Eric Clapton autobiografia Eric Clapton kończy karierę nie będzie koncertował Eric Zener Ermelino Ermellino Ernest Rutherford erudycja esej eseje etno Eugeniusz Makówka Eugène Henri Paul Gauguin Ewaa Lipska Ewa Demarczyk Ewa Lipska Extended Circle F Fabrizio Bosso Fantasie C-Dur; Rondo h-Moll; Sonate A-Dur - Carolin Widmann Fantasty fantastyka fantasy fasolowy król Felicja Bauer Fender Rhodes – Paul Nagel Ferdynand Magellan Feynamann Fibonacci figura matki w sztuce filharmonia Filharmonicy Berlińscy Filip IV Filipowicz Quintet film film polski filozofia filozofia chodzenia Fiodor Dostojewski Fiovanniego Battisty de Lazzari fizjoterapia ciekawostki Flaubert flet Flora Celestyna Teresa Henrietta Tristan y Moscoso Flora Tristan folk folk jazz Follow The White Rabbit (Herman/Tordini/Crane) [3:21]; Saturn Returns [7:43]; Trylon [5:09]; Heart Shaped Box (Kurt Cabain) [4:38]; Ein Gedi (D.Aharoni) [6:01]; The Mountain In G Minor [6:20]; Cadenza Fonopolis Formacja Nieżywych Schabuff - Dadada forte(i)pian(o) fortepian fortepian; Henning Kraggerud fortepian ciekawostki fotepian Francis Danby Francis de La Rochefoucauld Francis Wolff Franciszek Jerzy Kulczycki Franciszka i Stefan Themersonowie Francja Francoisa Couturiera Franja Frank Zappa Frans van Mieris the Elder (Starszy) Franz Kafka François Boucher François VI frazeologizm Fred Oldenburg fretles Freud Fryderyk Chopin Fundacja terytoria książki Fusell i Krauss Fête de la Musique G Gabriela Anders Waiting Gabriela Muskała Gabriel Lippmann Gala Dali Galileusz Gang Marcela Gary Burton Gazeta Wyborcza Gałczyński Gdańsk Gdańsk 2015 gdy kwitnie żonkil gdy mózg się starzeje Geetali Norah Jones Shankar Georgea Russella George Gershwin George Martin Georges de La Tour Georges Seurat Georges Urbain Georges_Seurat Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte Gerald Cleaver Gershwin gerzegorz turnau Giedroić Gilles Thibault Gintrowski Giorgio de Chirico Giorgione Giovanniego Moroni Giovanni Paola de Feminis gitara gitara basowa Cezary Konrad - perkusja gitary Gitary– Paul Jackson Giuseppe Torelli glejak Glenem Gouldem Glen Gould God Only Knows Goethe Golec uOrkiestra Gottland goły jak święty turecki Gra o tron Grass nie żyje Grażyna Draheim Grażyny Bacewicz Grechuta Gregoire Chamayou GrubSon grunt to zdrowie Grzech Piotrowski Grzegorz Ciechowski Grzegorz III Grzegorz Kwiecień Grzegorz Piotrowski – saksofonMarcin Masecki Grzegorz Tomczak Grzegorz Turnau Grzegorz Turnau – śpiew Grzegorz Wełnicki Gunter von Hagens Guro Nordengen Guro Nordengen tłumaczenie: Milena Skoczko Gustava Klimt Gustav Theodore von Holst Gustaw Mahler Gwendolyn Bradley Gérard Genette Géricault Górny Śląsk góry Głowy piwniczne H Habakuk feat. Muniek Hagar's Song recenzja Halina Wyrodek Halloween Hamburg) Hang Massive Hanna Banaszak Benefis Hans Andersen Hans Frank Hans Zimmer Harapollon Nilus harmonijka Robert Kubiszyn – kontrabas Harrisa Eisenstadta Septembera Harry Potter Harry Potter i Harry Potter i Kamień Filozoficzny Hector Berioz Helena Deutsch Helena Diakonova Helena Modrzejewska Helen Hunt Hendrix Henri Becquerel Henri Bergson Henri de Toulouse-Lautrec Henri Dominici Henryk II Henryk Majewski - trumpet Henryk Sienkiewicz Henry Marsh Henry Murray Hermione Lee Hernando Cortes Herofiloz z Aleksandrii Hertha Ayrton Hieronim Bosch Hieronymus Anthoniszoon van Aken Hilarego z Poitiers Hildegarda z Bingen Hili Plitmann himalaizm Hiob Hipokrates Historia historia kobiet historia liczb Hogward Hokusai Katsushika Holandia Holland Baroque Holmfrida Holst planety Homo twist Miasto Kraków Horacio Lavandera Horowitz How to Train Your Dragon Hugo Steinhaus hulusi humanizm humor Huśtawki Hymn do Świętej Trójcy Ibrahim Maalouf i czytelnicy idiopatyczna odma opłucnowa Idres Shah Ignacy Jan Paderewski Igor Omulecki II Koncert fortepianowyB-dur op. 83 Johannesa Brahmsa Iiro Rantala Iiro Rantala - fortepian Adam Baldych - Skrzypce Asja Valcic - Wiolonczela Iiro Rantala New Trio Iiro Rantala String Trio II Wojna II Wojna Światowa IKD Ildefons Gałczyński ile waży skóra przeciętnego człowieka Imagine recenza i Marek Grechuta Immanuel Kant impresja Impresje i komenty impresonizm Imágenes (Music For Piano) Inga Iwasiów inspiracja Inspirujące książki instrumenty klawiszowe instrumenty klawiszowe; Krzysztof Pająk ---instrumenty klawiszowe instrumenty perkusyjne Instytut Radowy International Jazz Day Internetowy Klub Internetowy Klub Dyskusyjny Internetowy Klub Dyskusyjny Dyskusyjny [IKD+0] Internetowy Klub Dyskusyjny Dyskusyjny [IKD+2] Internetowy Klub Dyskusyjny [IKD+0] i Orkiestra na Zdrowie Irak. Piekło w raju recenzja Irena Curie Irena Curie na wojnie Irena Krzywicka Irena Santor Irene Joliot- Curie Irene Russo Irene Schweizer Iring Berlin irlandzkie whistle iskierki by 5000lib Istebna I Symfonia D-dur "Tytan" I Ty możesz słuchać muzyki klasycznej Iwaszkiewicz i wiedza I Wojna Światowa IX wiek Izabela Czartoryska Izabela Kastylijska Jacek Bończyk Jacek Dukaj Jacek Dukaj Lód Jacek Kaczmarski Jacek Kleyff Jacek Kozerski Jacek Malczewski Jacek Ostaszewski Jacek Wójcicki Jack DeJohnette Jack Lang Jackowski i Jopek Deszcz Jacob Karlzon 3 Jacques-Louis David Jacques Attali Jadwiga Helena Misel Jadwigi Sikorskiej jak inspirować jak mądrze czytać książki? O czytaniu jakość snu jak racjonalnie kupować książki jak się wyspać Jakub Lange Jakub Łysik Monika Krzysztofik Marta Grzebielucha Karol Kamiński jak umiera człowiek Jak umysł rośnie w siłę jak wytresować smoka jak wzmacniać wolę James Joyce James Slevin Jana II Doskonałego Jan Breughel (młodszy) Jan Brzechwa Jan Dantyszek Janek Gwizdala - bass Alan Pasqua - piano Peter Erskine - perkusja Jan Garbarek Jan Gondowicz Jan Gunnar Hoff Janina Wanda Grechuta Jan Kaczkowski Jan Kaczkowski cytaty Jan Kanty Pawluśkiewicz Jan Kanty Pawluśkiewicz Zbigniew Wodecki Anna Wojtowicz Jan Kochanowski Janne Clemence Wail Jan Ptaszyn Wróblewski Jan Sebastian Bach Jan Smoczyński Janusz Gajos i Magda Umer z najnowszej płyty Duety Janusz Gniadkowski Janusz Korczak Janusz Kozłowski Janusz Limon Janusz Mackiewicz Janusz Majewski Janusz Radek Janusz Zabiegliński Jan van Eyck Jan Vermeer Jan Vermeer van Delft Jan Wildens Jan z Czarnolasu Jan Zych Jar Chojnacki Jarema Stępowski Jarle Vespestad: drums Jarosław Iwaszkiewicz Jarrett Jarret w Kolonii 1975 rok jaskułke jaskółka Jasona Morana Jason Moran jazz jazz finski jazz jest jazz norweski jazz pianist jazz polski Jazz Sebastian Bach Jazz Tribute To Michael Jackson jazz w Finlandii jazz zagraniczny Jean-Édouard Vuillard Jeana Désiréa Gustavea Courbeta? Jeana Paula Jean de La Fontaine Jean de Roquetaille Jean Galbert Savage jedna jaskółka wiosny nie czyni Jeff Hamilton Jeff Tain Watts Jennifer Teege Jeremi Protas Jeremi Przybora Jeroen van Veen Jeroen van Veen – Pärt - Für Anna Maria Jeroen van Veen – Pärt - Für Anna Maria (2013) Jerzego Zawieyskiego i Tadeusza Gajcego Jerzy Bartz Jerzy Czech Jerzy III Jerzyk zwyczajny Jerzy Limon Jerzy Maksymiuk Jerzy Pilch Jerzy Stempowski Jerzy Sthur i Olgierd Łukasiewicz Jerzy Stępowski Jerzy Wasowski jest najważniejsza. Jezus Chrystus Joachim Kuhn Joakim Milder - tenor saksofon tenorowy Joanna Garycka Joanna Pollakówna Joanna Porazińska Joanna Sałyga--- Chustka. Joanna Szczęsna Joanna Szczęsna i Anna Szczęsna Joe Morello Joe Morrello Joey Baron Johana Necka Johann Christian Bach Johannes Brahms Johann Maria Farina John Clayton John Coltranie John Gage John Hawkes John Lennon John Lewis John Mandela John McLaughlin John Porter John Surman John Urry John Williams John Zorn Jon Christiensen Joni Mitchell Jon Schmidt Jopek Jorrain Lorrain Josiah Wedgwood Jowisz Joëlle Léandre Juian Tuwim Julia Hartwig Julian Maszyński Julian Sypniewski Julian Tuwim Juliusz II Juliusz Machulski Juliusz P. Szeniawski Jung Jusepe de Ribera Justyna Steczkowska Jóhann Jóhannsson Józef Czapski Józef Czechowicz Józef Epifani Minasowicz Józef Pankiewicz Józef Peszka Józef Wokulski to Stanisław Wokulski? języczek u wagi języczek uwagi albo języczek u wagi język język a zawody język migowy językowo język polski język polski ciekawostki kabaret Kabaret OT.TO Kabaret Potem Kabaret Starszych Panów Kacper Stolarczyk Kacper Stolarczyk – gitary Kaczmarczyk Kaczmarski Kafka Kaja Nordengen Kaldi Kalina Jędrusik Kamil Łanuszka kampanie społeczne kanał kręgowy kanon kanon fantasy kanon jazzu kanon lektur polskich Karakter Karol Chłapowski Karol Dickens Karol Szymanowski Karol Wielki kaszleć czy kasłać Katarzyna Biedrowska; Marek Szymaszek; Paulina Grondys; Katarzyna Boni Katarzyna II Katarzyna Kolędy –-Zalewskiej Katarzyna Rokicka Katarzyna Rosicka--- Jaczyńska katastrofa w Czarnobylu Katowice Kawa Kayach Kayah Kazimierz Mikulski Keats Keith Jarret Keith Tester Kenny Drew - fortepian Paul Chambers - kontrabas Philly Joe Jonnes - perkusja Lee Morgan - trąbka Curtis Fuller - puzon Ketil Bjornstad kiedy skóra ma orgazm Kieślowski Kinga Prais Klarnet klarnet basowy Klasyczna klasyczne korepetyce -w dobrym tonie. klasyka klawisze kltura Klub Pickwicka kląć jak szewc kobieta Kobieta z dzbanem Kobieta z Wagą kobiety kobiety i o kobietach kobiety w fantasy kobiety w nauce kod kulturowy Kod Leonarda da Vinci koktajl Kolia Piotrowski Komeda koncepcje dzieciństwa koncert Koncert pamięci Agnieszki Osieckiej w Opolu kondycja muzyki Kongres futurologiczny konik polny Konkurs Chopinowski KOnrad Mastyło konsekwencja w działaniu Konstanty Andrzej Kulka Konstanty Ildefons Gałczyński Konstantynopol kontrabas Kordowicz Kornel Filipowicz Kornel Makuszyński Kortarbiński Kosarzyska kosmos Koszula Śliwak Kot z Cheshire Kraków Krew Elfów Kristjan Randalu Kroke Kronika Theitmara Krupnicza 22 Krystian Zimerman Krystyna Czubówna Krystyna Janda Krystyna Janda Wariatka Tańczy Krywult Krzysztof Antkowiak Krzysztof Cezary Buszman Krzysztof Chodorowski. Krzysztof Herdzin - fortepian Krzysztof Kamil Baczyński Krzysztof Kiersznowski Krzysztof Komeda Krzysztof Korzeń; Krzysztof Kraska Krzysztof Kubiesa Krzysztof Napiórkowski Krzysztof Napiórkowski w Trójce Krzysztof Rutkowski Królowa Wiktoria Królowa Śniegu krążek międzykręgowy Ks. Jan Kaczkowski śmierć książka książka 2014 książka jako towar książka mówiona książka papierowa czy ebook co wybrać? książki książki fantasy książki o górach księcia Buckingham KSU kształtowanie nawyków która otrzymała członkostwo amerykańskiej Akademii Medycyny których doświadczeniem były stany depresyjne którzy chorują na astmę Kukuczka kula Kulikowska kultura Kurta Cabaina Kurylewicz Kvieta Legatowa Kyriakos Kalaitzidis L LA Lalka Bolesława Prusa Lao Tzu Larry Coryell Laurent Lemire L czyli 50 Lech Janerka Lech Jęczmyk legendy lekcje u Ophera Brayera lektury Leonard Cohen Leonardo da Vinci Leonardo Rauwulfa Leonard Slatkin Leon Fistek Leonid Shupik Le Radeau de la Méduse Leszek Aleksander Moczulski Leszek Kołakowski Leszek Możdże Leszek Możdżer LESŁAW i ADMINISTRATORR Let Her Go Leurent Lemiere Lew Soloff – trumpet Wolfgang Puschnig – saksofon altowy Andy Sheppard – saksofon tenorowy Gary Valente – puzon Carla Bley – piano Larry Goldings – organy Steve Swallow – bass Victor Lew Leśmian liczby Lifecycle Light Made Lighter Lisa Gerarrd Listy Listy i inne Brewerie Listy i inne brewerie blog Liszt Literacka Nagroda Nobla literatura literatura górska literatura na popołudnie Live. Największe przeboje Lizzy Loeb l jak listy Lombard Londyn Lorentz Louis Armstrong L Turnau Lublin LUC Lucas van Uden. Ludovico il Moro Ludovico Sforza Ludwig Wittgenstein Ludwika VI Grubego Ludwik Filip Ludwik Pasteur Ludwik VII Ludwik XIII Ludwik XV ludzie ciało ludzi organizm ludzki organizm Lugwig Wittgensein Lukrecja Borgia Lukrecjusz Lula i Mariusz Pędziałkowie Lutosławski Lód Maaanam Kora Mac Maciej Garbowski Maciej Inglot--- akordeon; Błażej Chororowski---gitara basowa Maciej Kukuczka Maciej Magnuski – bas Maciej Maleńczuk Maciej Manguski Maciej Szczepański Maciej Słomczyński Maciej Zębaty madrygał Magdalena Kumorek Mahatma Gandhi Mahler Majewski -fortepian Majewski Robert Malajkat malarstwo malarstwo europejskie malarstwo holenderskie Malcolm Budd Malczewski Malwina Kulikowska Manet Manfred Eicher Manuel de Falla Nights in Spanish Gardens Marc Chagall Marcel Landowski Marcel Proust Marcin Dorociński Marcin Masecki Marcin Murawski kontrabas Marcin Pietraszewski Marcin Wasilew Marcin Wasilewski Marcin Wasilewski - fortepian Marcin Wasilewski - piano Slawomir Kurkiewicz - kontrabas Michal Miskiewicz - perkusja Joakim Milder - tenor saksofon tenorowy Marcin Wyrostek Marcin Zabrocki Marc O'Brien Marcus Miller Marek Bliziński - guitar Marek Grech Marek Grechuta Marek Grechuta i Band Marek Grehuta Marek Jackowski Marek Konrad Marek Moś Marek Napiórkowski Marek Napiórkowski - gitara Marek Niedziwiecki Marginesy Maria Antonia Josefa Johanna von Österreich Maria Antonina Maria Beiser Maria Bogucka Maria Curie Maria Curie emigrantka Maria Curie jako kochanka Maria Dębska Maria Farantouri Maria Magdalena pokutująca Marian Eile Marian Eile- Kwaśniewski Maria Orwid Maria Peszek Maria Peszek i Foks Maria Peszek i Foks Był sobie król Maria Salomea Skłodowska - Curie Maria Skłodowska Curie Maria Skłodowska Curie na wojnie Maria Szyszkowska Marie Mordingrer Mariusz Szczygieł Marjane Satrapi i Vincenta Paronnaud marka markizy de Pompadour Markowie Czuryłło i Grechuta Marsjasz i Apollo Marszałek Marta Górnicka Martha Argerich MARTIN TINGVALL Mary Corinna Jacobi z domu Putnam Maryna Barfuss Maryna Barfuss- Turnau Marzena Michałowska Massner Mateen Matejkę Mats Eilertsen: double bass Matt Brewer Matt Brewer --- bass Gerald Cleaver --- perkusja Yaron Herman --- piano Maur Maurice Fleuret Maurice Herzog Max Brod mała zmiana mała zmiana powoduje dużą zmianę Małe Curie Małgorzata Górnisiewicz Małgorzata Niemirska Mały Książę Mecz Poetycki 2015 Medyceusze medycyna medytacja Mehoffer melancholia Melisa meloreytacja Melvin B. Tolson miasto Mich & Mitch and Zbig łodeggy Michaela Franksa Michael Benita Michael Foucaut Michael Wollny Michaił Afanasjewicz Bułhakow Michal Miskiewicz Michal Miskiewicz - perkusja Michał Michał Anioł Michała Urbaniak Michał Bajor Michał Karol Szymanowski Michał Kuźmiński MichałLitwiniec Michał Nestorowicz Michał Strąkow Michał Tokaj Michał Urbaniak Michał Zabłocki Michał Łanuszka Michel Foucault Michel Petrucciani - fortepian Michel Serres Microsoft Mieczysław Karłowicz Mieczysław Kosz Miejsce kobiet jest na górze Mieszko I Mike Stern Mike Stern - gitara elektryczna Mikołaj Rej Mikołaj Tulipan Mikołaj z Radomia Mikromusic Milan Kundera Milena Jesenská Miles Davis minimalizm minimalizm w muzyce Mini wykłady o maxi sprawach. Trzy serie.Leszek Kołakowski Mira Zimińska-Sygietyńska Miron Białoszewski Miroslav Vitous Misha Alperin Miskiewicz -perkusja.Zamyślenie recenzja Wojciech Majewski Miss Williams Mitch & Mitch Mit Erigone mity mity na temat pozytywnego myślenia Miuosh & Skrzek MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JAZZU./INTERNATIONAL JAZZ DAY Międzynarodowy Dzień Jazzu Międzynarodowy Dzień Kawy Międzynarodowy Dzień Tańca Mme Lemaire Moje córki Krowy moje doświadczenia moje życie bez cukru mol smutek Monika Borzym Moniuszko Monk Montaigne more Morrie Schwartz motywacja motywacje działań Movements In Colour mpd Muchy Munk Munyungo Jackson – Mustafa Pasza muuzyka popularna muz: Zygmunt Konieczny muzyka Muzyka - Grzegorz Turnau muzyka etniczna muzyka filmowa muzyka klasyczna muzyka koncepcyjna muzyka polska muzyka popularna muzyka poważna muzyka rozrywkowa muzyka we Francji muzyka we Włoszek muzyka wielogłosowa muzyka zagraniczna muzyka świata Myslovitz myślenie jednak boli mój budżet mózg mózg człowieka Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd Kaja Nordengen Młodość na co zmarł Bolesław Prus Na co zmarł Grass na co zmarł Ornette Coleman na co zmarł Stefan Żeromski? nadgryzione jabłuszko nadworny skrzypek Ewy Demarczyk nadzieja Nagroda Nobla Nagroda Nobla 2014 rok Nahuatl najcięższa książka świata najlepszy pojazd XIX wieku największy organ w ludzkim organiźmie na marginesie Na motywach kołysanki Janiny Porazińskiej pod tym samym tytułem.Reżyseria i animacja Tytus Majerski Napoleon Bonaparte Napoleon III Narodowe czytanie Narodowe czytanie Lalki narracja Narrenturm Natasza Czermińska Natasza Czermińska recenzja nauczanie nauczyciel nauczyciele nauczycielka nauka nauka języka co wzmacniać nauka języka popularne błędy nawyk nawyki czytelnicze. Na wyspach Bergamutach Neil Larsen Nelly Ternan neologizm nerw przeponowy New Series NeXT Niccolo Machiavelli Nicola Chiaromonte Nicolaes Eliaszoon Pickenoy Niech Żyje Bal nie każdy potrafi się przewrócić Niemiecka Curie niepełnospraność niepełnosprawni niepełnosprawność niepełnosprawność Prousta niesprawiedliwość Nietzche Nietzsche nie w pełni sprawność Niezależna Oficyna Wydawnicza Nowa niezgoda nie żyje Ginter Grass nigdy mi się nie uda Nighthawks Nike Nikola Sellmair Nikołaj Karamizyn Nils Petter Molvaer Nir Felder Nohawica Norah Jones normy językowe North Cape Notatki notatki na marginesie notatki z wykładów nowoczesny marketing nowy album Grzegorza Turnaua nowy cykl Nowy Rok Nowy Ślad Czarnych Stóp nuda nu jazz O.S.T.R obalanie mitów obalanie mitów na temat Marii Skłodowskiej Curie o bibliotece o bieganiu o blogu obraz obrazy Obscura Obwieszczenie obyczaje obój ocannon’s World o chodzeniu o ciszy Octave Feuillet oczekwania o czytaniu Oda do radości Oda Dytrykówna. Odczuwanie architektury Odkrycie NASA odniesienie do baśni odprężenie odznaczenia Office International d'Hygiène Publique. o grzebieniu ogłoszenia Ogłoszenie o głupocie ohn Summerson o jazzie o języku o kleks Olaf Tryggvason Olga Boczar Olga Boznańska Olga Tokarczuk Nike 2015 o mężczyznach o nudzie Opole Opole 1997 opowieści dla dzieci Opowieści o Pilocie Prixie Opowieści z Ziemiomorza opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście o przypominaniu opór w rozwoju Orchestre National de Lyon orkiestra orkiestra: BBC Symphony Orchestra z towarzyszeniem chóru kobiecego) Adrian Boult orkiestra AUKSO Orkiestra Dni Naszych Ornette Coleman Ornette Coleman zmarł Orygenes Orzechowski o siekierze osoby chore na SLA Osoby Głuche Osoby Niedowidzące Osoby Niewidome osoby z niepełnosprawnościami OT.TO Otto Hahn Owidiusz o wyobraźni o władzy o zapominaniu o zmianie Ołówek recenzja pacyfizm palec palimpsest Palle Danielsson - kontrabas Pamiątkowe rupiecie Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera Pan Herbatka Pan Kleks Parker Paryż pasja Passaggio Patch Adams paternalizm Patrice Moret Patricia Molly Clapton Paula Cole Paul Anka Paul Appell Paul Auster Paul Celan Paul Desmound Paul Emil Breitenfeld Paulina Braiter Paul Langevin Paul Éluard Pawerewski Paweł Krawczyk) - 4:37 05. Message in a Bottle (Sting) - 7:36 06. Sleep Safe and Warm (Komeda) - 6:55 07. Three Reflections (Wasilewski) - 8:33 08. Still (Milder) - 6:45 09. Actual Proof (Hancock) - Paweł Krawczyk) - 4:37; Message in a Bottle (Sting) - 7:36; Sleep Safe and Warm (Komeda) - 6:55; Three Reflections (Wasilewski) - 8:33; Still (Milder) - 6:45; Actual Proof (Hancock) - 6:06; Largo (Ba Paweł Smoleński Paweł Wszołek Peredy y Salgado Pergolesi perkusja Perkusja– Paulinho Da Costa Piano Perpetuum Persepolis Perły i Łotry Peter Erskine Peter Gabriel Peter Paul Rubens Pete York - perkusja Pewność Philip Zimbardo Phil Knight pianino pianino ciekawostki pianist piano Piano Guys piano Larry Koonse Piano Man 1973 Piano Works II - Ringing The Luminator Picasso Picasso Kobieta niosąca chleb Pieere Bordieu Piere Soderi Pierre Boudieu Pierre Bourdieu Pierre Curie pierwsza kobieta pigułka dzień po pijany jak szewc Pina Bausch Pinelo piosenka finałowa piosenka literacka Piotr Curie Piotr Czajkowski Piotr Fronczewski Piotr Frączewski Piotr i Maria Curie Piotr Millati Piotr Paleczny Piotr Pustelnik Piotr Skrzynecki Piotr Szczepanik Piotr W. Cholewa Piotr Witkowski pismo Breila pisz na berdyczów co to znaczy Pitagoras Pitagoras z Samos Piwnica pod Baranami Pixar piękno piętnaście pianistów pianistek jazzowych Place de la Concorde Planet of Exile pleonazm Pliniusz Starszy Po co czytamy? początki polifonii podania Pod budą Pod budą Sikorowski & Turnau podróż Pod światło poeta poezja pogoda pod psem pokój polityka polon Polska Polska wygrywa Euro 2016 Polskie Radio polski jazz pop Po pierwsze nie szkodzić. Opowieści o życiu Pora Umierać Porter Porwanie córek Leukippa posiłek postacie kobiet Powiedziała mi Maria Antonina powołanie Powstanie 44 pozytywizm pozytyw na dzisiaj prawa człowieka prawa kobiet prawda ciekawsza od fikcji Prawo do... problemy ze stawem żuchwowo skroniowym proces edukacyjny proces rehablitacji produkcja Program 3 Polskiego Radia programowanie; Tomasz Dominik--- bębny; Maciej Mąka--- gitary; Janusz Baka--- konsoleta; Prust Pruszyński i S-ka Przebudzenie Przejęzyczenie Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie Przemek Dyakowski - saksofon Przemysław Dyakowski Przemysław Raminiak - fortepian Maciej Grabowski - bass Krzysztof Gradziuk - perkusja przepona Przestrzenie Banacha Przestrzenie i zaułki Przyboś przypowieść o stole Przysłowia nie są mądrością narodów Prószyński i S-ka psychologia psy w języku Ptaszyn Pustka w domu pyknodysostoza kto chorował pytaj_ni[c]k pytania pytanie pytanie o myślenie pytanie o niemyślenie Pyteasz płyty Queen Quiet Letters Quinto Libro Di Madrigali- Gesualdo rackę napisałam rad radio radioaktywność Radiohead radość Radziwiłłówna Rafael Santi Rainer Maria Rilke Raj Ralph Greenspan Ralph Towner Randy Brecker Randy Brecker - trąbka Nir Felder - gitara elekryczna Bob Franceschini - saxopfon Sergio Vallin - gitara elekryczna Elliot Mason - puzon Lizzy Loeb - wokal Randy Pausch Raymond Queneau Ray Tomlinson Raz Dwa Trzy realizm recenja recenzja recenzja albumu recenzja filmu recenzja książki recenzja Meditatus recenzja płyty recenzja płyty A miało być tak dobrze Recenzja płyty a miało być tak pięknie recenzja płyty muzka polska recenzja Świat Dysku recenzje recenzje książki recenzje płyty recepta na słomiany zapał reenzja reenzja albumu. reflekcja reguła śrubokręta rehabilitacja funkcjonalna Reinman z Bielawy relaks relaksacja religia Rembrandt Remembrance Rencenzja Rene Laennec Renesans Renesans i krew Renoir reportaż Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta Reynaldo Hamn reż. Piotr Trzaskalski Richarda P.Feynmana Richard Feynman Richard P Feynaman Robert Kasprzycki Robert Luty perkusja Robert Majewski Robert Majewski - trabka Robert Proust rock rocznica blogowania rocznica blogu rocznica śmierci Witkacego Rodolphe Lindt Rodowicz Rodrigo y Gabriela rodzina muzyczna Roentgen Rogers Covey-Crump rok czasu rola lidera rola reportera Roman Jacobson romans Rosja Route 66 rower rower ciekawostki Royal Quartet ROYAL STRING rozkwit gaworzenia rozmowy rozrywka rozważania o diecie rozwój rozwój dziecka rozwój mowy rozwój osobisty rożen rożno Rubens ruch ruch to niezależność Rudyard Kipling najmłodszy laureat Nagrody Nobla Running Running Jacob Karlzon Rusell Russell Ferrante Ryczace Dwudziestki Ryczące Drake Ryszard Krynicki Ryszard Lwie Serce rytm rytuał rzecz o Stanisławie Wokulskim rzeźba Rzuć to wszystko co złe równość saga Saga o Wiedźminie Saint Simona saksofon saksofon tenorowy Salvador Dali Sambbor Dudziński samobójcza śmierć samobójstwo samobójstwo Witkacego Samuel Johnson Samuel Rohrer Sandor Maraja Sandra van Veen Santiago de Compostela sapka Sarah Bernahardt Saturday Jazz Pianist Saturday Panist Jazz Saturday Pianist Jazz Saturday Pianist Jazz Michael Petrucciani Savante Arjemius saxofon Scott Elliot Fahlman SDM Sea recenzja Sebastian Erard Sekrety Morza Sekrety Morza recenzja Seksmisja sen sen kawalera z różą sereotypy Sergio Vallin. sfera Sfera Szeptów sfurmato Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band – tytuł płyty zespołu The Beatles Shaikh ash-Shadhilem Shoe Dog: A Memoir by the Creator of Nike Siedem nowych planet siekiera Sierżant Sigmunt Freud Sigurd Rascher silna wola Silvestri Simone de Beauvoir Simon Marius Simon Phillips Simple Acoustic Trio Siostry Panas sir Wiliam Crookes Siula Grande Skrzek skrzypce skutki katastrofy w Czarnobylu skąd choinka skąd pierniki skąd się wzięło Skłodowska --- Curie SLA Slavenka Drakulić Slawomir Kurkiewicz Slawomir Kurkiewicz - kontrabas smarkaty Smolik smutek Smutna historia Szału smutne życie psa Sofokles Sokrates solar system solo piano. Sonety Sonnige Stube Sopot Sparta spinacz spokój sposoby słuchania muzyki Spotkanie z Marią Stanistaw Witkiewicz Stanisława Celińska Stanisława Ryster Stanisław August Poniatowski Stanisław Baczyński. Stanisław Barańczak Stanisław Barańczak nie żyje Stanisław Barańczak poezja Stanisław Hadyna Stanisław Ignacy Witkiewicz Stanisław Jerzy Lec Stanisław Jopek Stanisław Jopek i Zespół Pieśni i tańca Mazowsze Stanisław Lem Stanisław Przybyszewski Stanisław Soyka Stanisław Strójwąs Stanisław Witkacy Witkiewicz Stanisław Wokulski Stansiław Soyka stan zdrowia Stare Dobre Małżeństwo Starość status kobiet status mężczyzn stawanie się staw żuchwowy skroniowy Steen Eiler Rasmussen Stefan Banach Stefan Garczyński Stefania Baczyńska Stefania Wilczyńska Stefania Zieleńczyk Stefan Kudelski Stendhal Stendhala Stenson Bobo Stephen Hawking Stephen William Hawking Steve Gadd - perkusja Steve Jobs Steven Harrold Steve Swallow Steve Woźniak Storråda Strachy na Lachy Zimne dziady listopady Straight Story RGG recenzja strarta Strzeż się tych miejsc... Klaus Mitffoch Studio Agnieszki Osieckiej styl życia substantia reticularis sufrażystka Super Book Susan Sontag Susie Ibarra Swen Widłobrody Swietłana Aleksiejewicz Swietłana Aleksijewicz Sygryda Storråda Sylvie Courvoisier sylwetki sylwetki kobiet sylwetki mężczyzn symbolizm symbolizm w polskim malarstwie synestezja syntezator – Russell Ferrante Szalony Język Polski szczelanie w szczęce Szczęście czy fart Szereg Fouriera Szewczyk Ola Maurer Piwnica pod Baranami szewska pasja sześciostrunowa altówka Sześć światów Hain szkice Szkoła Notre Dame Sztuczne Fiołki sztuka sztuka absurdu sztuka i absurdy Sztuka kultura sztuka o której można dyskutować sztuka składania życzeń sztuka ulicy Sztuka zwycięstwa sztuki wizualne Szubert szybkie śniadanie Szymanowski Karol Szymborska Szymon Kataszek Szymon Ludwik Kamykowski--sax Szymon Madej Szymon Stochniol Katarzyna Baczewska Aleksandra Urbańska Jarosław Marzec Szymon Zychowicz Szymon Zychowicz 2014 sł. Józef Czechowicz sł: Bolesław Leśmian Słaek Jaskułke Sławek Jaskułke sławne osoby sławni Polacy Sławomir Mrożek słodkie życie Słonimski Słowacki słowiański kołtun słowiańszczyzna Słowo las znaczy świat słowo o termitach Tadeusz (Boy) Żeleński Tadeusz Boy Żeleński i tłumaczenie Marcela Prousta Tadeusz Dziedzic Tadeusz Gajcy Tadeusz Kalinowski Tadeusz Kożuch Tadeusz Mieczkowski Tadeusz Nowak Tadeusz Pruszkowski Tadeusz Sygietyński Tadeusz Zawieyski Tadeusz Łomnicki Tadeusz Śliwiak Tadeusz Żeleński Boy take five Tales z Miletu tantasy Tatarak Tea book tag Tears in Heaven Tea Time Boogie teksty kultury Zachodu Tennesee Williamsa Tenor: Steve Davislim tenor saxophone Teoria Wszystkiego recenzja Teresa Kotlarczyk Terri Lyne Carrington Terry Prachett tey THE the Beatles The Coln Concert The Dispossesed The Girl In The Other Room recenzja The Hilliard Ensemble The Left Hand of Darkness Theloniousa Monka The Old Woman The Penitent Magdalene The Riddle (Nik Kershaw) cover The Swingle Singers The Wisdom Paradox: How Your Mind Can Grow Stronger As Your Brain Grows Older The Word for World is Forest Thich Nnat Hanh Thomasa van der Wilta Thomas Couture Thomas de Keyser Thomas Transtomer Thomas Wyck Thrill Box recenzja Théodore Géricault Tim Burton Tingvall Trio Tischner to co chciałabyś wiedzieć o budżecie to co chciałbyś wiedzieć o planowaniu budżetu to i owo językowo Tokaj tom 6 Tomasz Cichocki Tomasz Cichocki Zew Oceanu Tomasz Mann Tomasz Stanko i New York Quartet Wislawa Tomasz Stanko — trąbka Bobo Stenson — piano Anders Jormin — kontrabas Tony Oxley — perkusja Tomasz Stań Tomasz Stańko Tomasz Stańko trąbka / David Virelles fortepian / Thomas Morgan – kontrabas / Gerald Cleaver – perkusja Tomasz Szukalski - saksofon Tomek Sowiński - perkusja To mit Tommy Crane - drums. tom pierwszy Trylogii Husyckiej Tom Waits tonacja Toni Morrison Tord Gustavsen Tord Gustavsen: piano Tord Gustavsen Trio Tore Brunborg: tenor saxophone Tornebladh Touch & go - straight to number one Toulouse lautrec Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych tożsamości tożsamości społeczne Traktat o życiu. Myśli wybrane. Czesław Miłosz traktaty muzyczne trecento trenerstwo trio Trio in Tokio Troosta Trulsa Morka truncus cerebri trzy szybkie Trójka trąbka Trąbka – Scott Wendholt tulipan tulipanologia Turnau Tuwim Twierdza Szyfrów Tycjan typuję zwycięzcę tłumaczenie tłumaczenie: Przemysław Bieliński tłumaczenie: Stanisław Kasprzysiak U.S. Route 66 U. T. Gandhi perkusja ubóstwo uczenie uczenie języka migowego uczenie się udział kobiet w wojnie Ujejski układ słoneczny Ulisses Ulla Lindquist umarł ks. Jan Kaczkowski Umieranie una hirunda non facit ver uniwersalność uniwersum Uno momento mortis Upadek Ikara uprzedzenia URK urodziny Karola Wielkiego urodziny Mikołaja Kopernika urodziny Stanisława Lema Urodziny Wisławy Szymborskiej Urodziny Witkacego Urodziłem się pewnego błękitnego dnia Urodziłem się pewnego błękitnego dnia, Daniel Tammet, Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera Ursula K. Le Guin Ursula Le Guin Urszula Dudziak USA ustanowienie Nagrody Nobla Uszkodzenie Rdzenia Kręgowego Valdemar Eiberg Valery var. 4:14; varia Vassilis Tsabropoulos Vassilis Tsabropoulos fortepian Velazquez Vermeer V Hauy Viera Brandes Vijay Iyer Vilhelm Hammershøi Vincent Peirani akordeon Vincent van Gogh Virginia Woolf Virginii Woolf Vladyslav Sendecki Volodos in Vienna Wacław Krupińsk Wacław Krupiński Waits Walden Pągowski Waleria Maria Gardowska Walter Isaacson Walther von der Vogelweide Wanda Rutkiewicz waria Warszawa Wat Werner Herzog Wesele Wyspiańskiego i Marek Grechuta Whileman Whistlers Mother wiara wiara we własne siły wibrafon wieczko skroniowe wiedza praktyczna wiedźmin Wiedźmin opowiadania Wiedżmikołaj wieki średnie Wiek męski wiek XIX wielbłąd Wielka Gra Wielka Msza h-moll wielogłosowa muzyka Wiersze zebrane Barańczak wierzę w wiedzę wieszać na kimś psy Wiesz może jak to się dzieje Wiesław Dymny Wikingowie Wilhelma VI Orleański Wilhelm Conrad Röntgen Wilhelm IX Trubadur Wilhelm Sasnal Wiliam Harvey William H. Macy William Szekspir Will Rogers Wincentyna Karska Windows Waltz wiolączela Wisława Wisława Szymborska Wisława Szymborska Nobel Wisława Szymborska rocznica śmierci Witkacy Witkiewicz Witold Lutosławski Witold Lutosławski wcale nie jest za trudny Wit Stwosz Wittgenstein w jaki sposób chodzi człowiek w jaki sposób się rzyga w krzywym zwierciadle W malinowym chruśniaku Wocjech Orliński. Lem. Życie nie z tej Ziemi w oczekiwaniu na nowy album Grzegorza Turnaua Wojciech Kamiński Wojciech Kassa Wojciech Kukuczka Wojciech Majewski Wojciech Malajkat Wojciech Młynarski Wojciech Młynarski nie żyje Wojciech Tochman Wojciech Waglewski Wojciech Zabłocki wojna Wojna nie ma w sobie nic z kobiety wokal; Gabor Bolla - saksofon; Andi Kissenbeck - organy Hammonda; Wolfgang Schmid - kontrabas; wokal; Torsten Goods - gitara Wokulski w Paryżu Wolna Grupa Bukowina Woz w popiele wrażenia Wskrzeszenie Łazarza wspomnienia Wspomnienia twórcy Nike współczesność Wszystkie kobiety Mateusza recenzja Wybór i układ Joanna Gromek - Illg wychwalanie idei miłości dworskiej wycieraczki samochodowe Wydawnictwo Literackie Wydawnictwo lNaukowe PWN Wydawnictwo Znak Wydziedziczeni wykłady wynalzaki wyobraźnia wypadki w górach wyróźnienie wytwórnia ecm wywiad wyzwania wyzwania blogowe wyścig wyścig z Messnerem Wyśpiewam Wam wszystko wzór wątp wątpliwości wątroby nie omamisz wątroby nie oszukasz Wędrówka Władysław Broniewski Władysław Halik Władysław Reymont władza Włochy Włodek Pawlik Włodzimierz Korcz Xawerego Dunikowski XI XIV wiek Yapa Yaron Herman Yaron Herman - piano (Steinway D Yuan Mei zabawa zabawa blogowa zaburzenia ze spektrum autyzmu Zaczarowana świątynia zadanie zagadki Zakazany owoc Zakopane Zamość Zapatrzenie. Myśląc o malarzach zapowiedź nowego cyklu Zarycki zarządzanie stresem zasypywać gruszki Zawinul Zbigniew Herbert Zbigniew Jaremko Zbigniew Konopczyński - trombone Zbigniew Mikolejko Zbigniew Namysłowski Zbigniew Paleta Zbigniew Preisner Zbigniew Raj Zbigniew Wodecki Zbigniew Wodecki nie żyje Zbigniew WodeckiPiwnica pod Baranami z czego biorą się zakwasy? zdrowie Zdzisław Beksiński Zeeman zejść na psy Zenon Jaskuła Zespół Aspergera Zespół Pieśni i Tańca Śląsk zielono mi Ziemie obiecane recenzja płyta 8.04.2014 r Ziemiomorze Ziemiomorze recenzja Zmarł Stanisław Barańczak zmiana zmiany znane osoby znane osoby chore na dusznicę znani z notatek na marginesie Zofia Ameisenowa Zofia Komedowa Trzcińska Zofia Zaleska z przymróżeniem oka. zrozumieć Franciszka zwątpienie zwątpiwnie Zycha Zygmunt Bauman Zygmunt Freud Zygmunt Freud a Proust Zygmunt Grechuta Zygmunt Konieczny Zygmunt Stary Zygmut Freud Zygmut Konieczny Złota dama [a]Varia [IKD3] [Klasyczne korepetycje-w dobrym tonie]. [Zarys Édouard Manet Ólafur Arnalds ósma część Harrego Pottera ósmy marca Ćwiczenia z utraty ćwiczenia Łanuszka. muzyka Łapiński Łucjan Paprocki Łukasz Nicpan Łukasz Simlat Łukasz Stasiak łumacze ( Stanisław Barańczak Śląska Orkiestra Kameralna Śmierć na pięć Śmierć Witkacego Średniowiecze Świat Dysku Światowy Dzień Jazzu. Światowy Dzień Ksiażki i Praw Autorskich Świat Rocannona" Święto muzyki Świętosława Święty Augustyn śmarczeć śmierci i neurochirurgii śmierć śmierć Anki śmierć w górach śpiew śpiew) Dorota Miśkiewicz: śpiew; Robert Majewski trąbka fluegelhorn Mariusz Pędziałek; Maryna Barfuss; Cezary Konrad -perkusja Robert Kubiszyn: akustyczna gitara basowa śpiew Dorota Miśkiewicz - śpiew Marek Napiórkowski - gitara Kacper Stolarczyk - gitary Maciej Magnuski - bas Daniel Kapustka - perkusja Marek Niedźwiecki - konferansjer śpiki św. Odilon św. Tomasz świadectwo światło niebieskie a sen święty Ambroży biskup mediolanu Żenia Zielińska Życzenia Życzenia wielkanocne żałoba że chodzisz? że ubywa nam wzrostu wraz z wiekiem że wykorzystujemy 10% możliwości swojego mózgu życie życie jako marketing życie z doświadczeniem niepełnej sprawności αυτονομία Михаил Афанасьевич Булгаков

Archi_walium:Ale to już było…

[Komentowanie]

Na tym blogu obowiązuje netykieta.
Zwracamy się do siebie po imieniu.
Autorka nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi współuczestników i współuczestniczek dyskusji, opinie są prywatną kwestią Autorów i Autorek.

Nie liczę godzin i dat.

Wrzesień 2015
Pon W Śr C Pt S N
« Sier   Paźdź »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

zBLOGowani

Tu także jestem:
zBLOGowani.pl