Listy i [inne] brewerie.

"Plus ratio quam vis".

183.Świętosława i jazz. Wędrówka ku geometrii [s]maku.

    Urządzamy nasz świat. Wy i godnie. Szlifuj (i j)emy krawędzie miejsc i języków. Nadajemy audycje, pocztę, znaczenie i zna- i i_miona.

Świętosława. [Źródło zdjęcia].

Świętosława. [Źródło zdjęcia].

Wdech

i wydech.

Wdech

i wydech. Falowanie, unoszenie i zapadanie klatki piersiowej. Owej. Wdech i wydech. Wdech, wydech. Dech,dech…ech, ech..Mijamy.Mija, mija, mijamy.

My, ech,ech, proch, och, och i mech,ech, ech. Niepozornie obracając w palcach minu_tu. Jedną minutu i drugą minutu Minut tu. I tu, i jeszcze tam. Tam. Dalej. Dalej. Jeszcze dal…

Ej, ej, ej.Zapominamy. Za i po, po mijamy. Wdech i wydech ech.

[***]

Dat_ta urodzin niepewna, ginąca w mrokach dziejów. W legendach, ach i mitach, ach. Z pieśni dumnych słów utkana i w snach leśmianowskich spotykana. Tykana Tykana. Tyk tik czasu łyk. Tik Tak. Tak. I tak, i jeszcze tak. Kto to tak, to kto by tam przywiązywał uwagę do kobiet, nawet tych ze znamienitych rodów. Ów może ten, kto panicza pragnie wżenić w ród znamienity… Ta, To nie tylko żona królów, i matka takowych. Zdają się milczeć o niej języki współczesne, ale echa pozostają, tają, tają jak śniegi w ostrym norweskim słońcu. Przeglądając pożółkłą już Kronikę Theitmara, pisma Adama Bremensis, można natrafić na jej ślad. Nęci mnie nęci wędrówka pamięci, smak lodu, miecza i rtęci. Podążmy zatem za tą herstorią.

]*[

Przyszła na świat, ten najlepszy ze światów, najbardziej przyobiecany i obmacany, po chrzcie Polski. Wiemy, że była córką  Dobrawy i Mieszka I  Niewiele wiadomo o jej latach dziecięcych, tych które spędziła w Gnieźnie.

Po śmierci pierwszej z żon, polityk, Król miasta Polan poślubił rychło drugą Odę Dytrykównę, z tego małżeństwa urodziło się chłopców trzech. To Bolesław zwany Chrobrym, który okaże się  bratem zacnym, roztropnym i dobrym… I często na dworze nieobecnym. On -lub co bardziej prawdopodobne ojciec, Mieszko I, przyobiecał rękę i (wszystkie członki- wraz z jakże się później okażę- bardzo cenną głową. I to nie dlatego, że nosiła ona koronę) przyobiecał on rękę Świętosławy królowi szwedzkiemu, Erykowi.Był to, jak to drzewiej bywało, mariaż o charakterze politycznym. Słowianie bowiem szukali sprzymierzeńców w toczonych siebie wojnach zasileń szeregów.

Wydana za pięćdziesięcioletniego króla, osiemnastoletnia cudzoziemka miała (i z pewnością to zrobiła) nakłonić do stoczenia najgorzej w swoim życiu bitwy. Tej Dzięki której zapisze się w historii jako Eryk Zwycięski.

Wraz ze zmianą adresu zameldowania Świętosławy zyskała ona imię nowe: Sygryda (albo: Gunhilda, to w Danii). Nie dane jej było cieszyć się zbyt długo słodkim pożyciem małżeńskim dekada ledwie zostanie im dana,  gdyż po [po]życiu dla króla zostaną tylko o_kruszynki. Świętosława została sama z dwójką dzieci: Holmfridę, jak to drzewiej bywało wydała za mąż, bardzo korzystnie, a w imieniu Olafa, jako regentka (nie mylić z rene_gagatką, albo rozmową z Rene  albo suro[wą]gatką!*) dzieliła i rządziła. Udaremniła zamachy na swojego pierworodnego i to w iście fantasmagorycznofantastycznym stylu.

Uczta w Upsali.

Upici Uspali się w Upsali. A no, uspali…Snem wiecznym i jako takim nieodwołalnym i niebezpiecznym. Wieść gminna niesie, że chcąc uniknąć tańca śmierci, i wyroku na syna jak i stania się marionetką złotą, acz tyko monetką w rękach przyszłego króla, a kandydatów było wielu i jeszcze ciut więcej.  Świętosława musiała dać do zrozumienia panom Wikingom, że nie życzy sobie męża. Nie będzie grała drugorzędnych rólek. I nie jest li tylko kwiatkiem, do może i wystawnego,szytego złotymi nićmi, ale jednak kożucha.   Cóż było robić. Wyprawić ucztę, znamienitą, pachnącą, sycącą, a przede wszystkim pojącą, pojącą. Zaprosiła więc nań tyc mężczyzn, którzy zagrażali jej pozycji. Nakazała nakarmić, napoić, nie żałowała napitku, kazała do nieprzytomności. Cóż załować alkoholu gdy płoną dworki, a zwłaszcza jeden… 

Po czym opuściła zgromadzenie i nakazała spalić miejsce… Podpalić. Usmażyli się panowie zacni. Żywcem (i nie chodzi o podlanie piwem). Gdy wieść się rozniosła o przyczynie i skutku  Świętosława dostała imię Storråda. Upici uspali się panowie w Upsali, a jak się zjarali, oj, jak się zjarali…Jakiego ognia posmakowali. Oj posmakowali.Nie przetrwali imprezy, nie przetrwali. Chyba, że w odmiennym stanie skupienia, ciała i mienia. Imienia.

Nie wszyscy byli chętni do ożenku z kobietą, mocną*, nie tylko w słowach, a(ch) czy nie w tym cały jest ambaras, aby dwoje chciało na raz? Olaf Tryggvason, książę Zachodniej Norwegii, nie chciał. Olafa Tryggvasonia spotkała kara, oj nie mała, nie mała. Spotkała i nie minęła… Po bólach i bojach ach zwycięskich, no dobrze, pieniążki ( i statki) pochodziły z okupu jaki zdecydowała się zapłacić Anglia za to by darowano jej spokój. Nie wieczny, choć przyjemny i bezpieczny.

Gdy przegnany wcześniej przez braci książę wrócił w glorii sławy do mroźnej krainy, odzyskał stanowisko ogłoszono w 997 roku, że poślubi on Sygrydę. Jednak że życie to nie bajka, nawet jeśli pochodzi się ze znamienitego rodu, ma się głowę na karku i potrafi się kręcić nie tylko nosem czy biodrami…Okazało się, że pewnego dnia, ukochany  O_lałf nie sprawę, ale publicznie uderzył Świętosławę w twarz, albo zepchnął do wody… Tak czy owak, nie tylko fizycznie, nie tylko publicznie znieważył. Miłość zgasła, za to pojawiła się nienawiść. Ta zniewaga nie tylko krwi wymaga. Cóż… Słowo ciałem się stało, a ciało [Olafa] struchlało.Cicho wszędzie, głucho wszędzie będzie się działo, oj będzie się działo. Wszak to cisza przed burzą, i to nie nie z obrazu Giorgionea malowaną.  Świętosława potrafiła rządzić i rządlić. Dzielić zdzielić sprzymierzać i władać. Czego nie zamierzano jej dać brała sama. A najlepiej potrafiła wziąć we własne ręce… Los. I to nie ten, wygrany na loterii, to ona mówiła jak mają tańczyć, ona dyktowała nuty i warunki (Czasami jak wiemy podając trunki).

Zemsta najlepiej smakuje na zimno, a w Skandynawii klimat po temu jest by dania (w Norwegii i  Danii) na zimno podawać. Zemsta przyszła szybko.Zbyt szybko. Przynajmniej dla Olafa. Wróć, ona nie przyszła, lecz przybiegła, choć trafniej można by było napisać przypłynęła. Bo chodzi o Bitwę morką „Trzech królów” czas ów trudny, chmurny i śmiertelny. Ale zanim dni te nastały Świętosława zawarła małżeństwo z Swenem Widłobrodym, królem Danii, któremu (i sobie oczywiście też) urodziła czworo dzieci. Mówi się (i pisze), że małżeństwo miało charakter… Polityczny, środek do celu, swoista introdukcja do tego co nastąpiło potem. Pot, i Krew i Łzy lały się strumieniem wielkim. Przeciwko jedenastu norweskim okrętom pod wodzą Olafa stanęło siedemdziesiąt sprzymierzonych sił słowiańskich szwedzkich i duńskich, oczywiście. Można powiedzieć, że Po_rzucona kobieta zjednoczyła wszystkie siły, które miała do dyspozycji. Bitwa, która rozegrała się na Bałtyku przeszła do historii, a Olaf przeniósł się był w Niebyt.

Gdy po bitwie opadł kurz, zgiełk, a morze nakarmiło się krwią, która tu i ówdzie pochłonął piasek. Kiedy to mąż zorientował się był, że został członkiem, pionkiem zaplanowanej gry. I to przez kobietę, przegnał królową, która musiała opuścić ukochany kraj. Przybyła tu, nie mając jeszcze lat osiemnastu. Udała się do syna z pierwszego małżeństwa Olafa, czy na dwór Bolesława Chrobrego.

Po śmierci synowie sprowadzili Matkę do kraju. Nie, nie toczono jak to było w zwyczaju walk o władze, ta, jak to już miała w zwyczaju i krwi potrafiła tak pokierować losami dzieci by te wspierały się wzajemnie by kraj rósł w siłę, ludzie żyli dostatnio. W Anglii była doradczynią swojego syna, sprawiła, że jego rządy były mądre i mniej krwawe, tam podobno miała także zostać pochowana. Podobnie jak data urodzin tak i data śmierci nie jest znana. Można się jedynie jej domyślać. Niewiele o niej wiadomo. Jednakże nie można pominąć milczeniem Władczyni Świata, bo jak nazwać Królową Szwecji, Danii, Norwegii i Anglii? Nie, nie była pierwszą smutna Królowa Wiktoria, co podpowiadała by wyobraźnia. I nie była smutną. Choć zazdrosną, i to o własne dzieci, już tak…

[***]

Wcale nie zamierzałam pisać o Świętosławie.  (Niech Was nie zmyli ton), ale właśnie o tonach i nutach. Ach. I o tym… Dlaczego lubię słuchać muzyki [filmowej]. A wspomnienie Świętosławy i rzucenie zdania, że to ta, która władała kawałem świata, i ta, o której się tak często zapomina, i ta, którą się chętnie miesza z błotem, mitem. Ot, taka wędrówka pamięci. O zapamiętywaniu zapominania. I zapominaniu pamiętania. Skoro nie potrafimy ocalić takich postaci jak Świętosława, co pozostanie po nas? Skoro oglądając ruchome obrazki w ciemności,potem ciężko się nam uwolnić od tego sięgając po płytę, jak jest z naszym pamiętaniem. Nie pisząc już o z socjalizowanej performatywności gestów, zachowań. Kulturze przez wielkie Q…

Dlaczego jako przykład podaję muzykę filmową? Bo to i najbliższy, i przez to, najbardziej czytelny przykład. Słuchać w oderwaniu od jej przeznaczenia? Dziś już zapomina się po woli i powli o tym, że obrazy tworzone przez wielkie osoby z tego świata nie były przeznaczone dla szerokiej publiczności, tylko dla możnych, czyli bogatych i wpływowych. Tych i owych.

Jak to jest słuchać bez uwypuklania nasączaniu znaczeniem, nastrojem, kolorem obrazu. Odpowiedź- prosta nadaję jej własną historię, bieg, fastrygi znaczenia, miejsca wilgotne. Prowadzona  znaczeniem i architekturą dźwięku. Własne przestrzenie, nie narzucone przez kadry historie. Nie pisząc o histeriach. Muzyka jest opowieścią literacką. Bierzesz na język próbujesz, nadgryzasz, smak słów, i ciszy s[k]ok. Jazz jest architekturą, przestrzenią i geometrią. Zapomina się o jego historii rodowodach i wywodach. I wpływie na kulturę, i to, że był nośnikiem buntu, niezgody, głodem i głosem niewygody, określeniem tożsamości i szukaniem, i znalezieniem samości.

Muzyka to podróż, z własnymi horyzontami fotonów, smakami, doznaniami nie oczywistości, spotkaniami, ze zmianą, z perspektywą… To wszystko ociera się o patos. Tym i innym czasem sprawa prosta jest. Tak się przynajmniej wydaje. Wystarczy słuchać i słyszeć i czerpać radość z tego, co się robi. I  stwarza. Teraz. Nie co za chwilę nastanie, za następną nutą, nie. Wdech. Wydech. Wdech i… Prosto ta. Znak i Znaczenie. Zmęczenie po  sytym dniu. Nju. Pojednawczość pojedyńczości, niepowtarzalności. Te_raz. Raz.Muzyka to paradoks, oksymoron, to przestrzeń, w której mają szansę zderzyć się choć na chwilę, wszystkie ze znanych nam czasów: przeszły,  teraźniejszy i przyszły, wszystkie tryby: gramatyczne i mechaniczne. Można różnorakie dyskursy przyjmować perspektywę archeologiczną,dyskutować np. o formach chociażby o barokowych powstałych na przełomie wieków siedemnastego i osiemnastego, recytatywach  i ariach. Te ostatnie kojarzymy jako integralne części opery, czy oratoriów, ale nie zawsze tak było. U swego początku to forma s a m od z i e l n a -ot utwór solowy, jak najbardziej wokalny.  Recytatyw to inaczej swobodna deklamacja tekstu, melorecytacja, spotkać możemy go śledząc chorały gregoriańskie, choć jako taki ma swój rodowód w czasach antycznych. Jeśli zaś odwołać się do chorału to mamy niczym o sznurku, po pięciolinii śpiew acentus.

Wróćmy jednak ze spacerologii stosowanej,nazwywanej czasami dygresyjnością.  Można przyjąć, różne perspektywy, opowiadając o muzyce, to truizm. Nie wiem czy będziemy pamiętać o płytach, albo inaczej, o tej jednej, którą dzisiaj chcę zaproponować. Nie wiem czy będziemy pamiętać o tym jak zaczynał dziewiętnastoletni Andy, choć niewątpliwie potrafił on cieszyć się życiem i podejmować wyzwania, jak wtedy gdy usłyszał Coltranie rzucił wszystko, sprzedał to co miał, zostawiając sobie cień, sprawne ręce, buty pamiętające wczorajsze wędrówki angielskimi ulicami i wilgotny chodnik, gorącą głowę. Pełną pomysłów, a w zasadzie jedna idee fixe kołatała się między neuronami. Być jak John, nie nie Malkovich. Choć niewątpliwie lubimy takie opowieści,  wieści i wieści  nieść znieść, znaczyć, lubimy taką treść. Jak ta, gdy za ostatnie grosze trzy kupuję saxofon, sam uczy się grać, zajmuje mu to dwadzieścia jeden dni, a potem szybko wybija się na szczyt, i prowadzi innych ku wiedzy, radości i nutom. Nastrojom. Omm Omm… Szybkim zmianom. Omm Omm Zacnym geometriom Omm Omm…

Na sławę nie musiał szybko czekać Zawinul, który przewodniczył jednemu z konkursów to właśnie jego wybrał, zauważył i nagrodził. Potem droga była od kontraktu i kontr_ aktu. Entuzjastki i entuzjaści jazzu znają go z zespołów chociażby Carli Bley, czy  George’a Russella. Płyta Movements in Colour jest fantastyczna. Niebywałe są elipsy nastrojów i geometria smaku. Mogłabym rzucić kawałek na zachętę na przynętę tę lub(i) inną ale to było by nieadekwatne, tego albumu słucha się w ciemności, słucha się w całości. I radości, i melancholii. Jeśli mała bym wskazać płytę, która była by tak różna od tego co zwykle proponuje Manfred Eicher, która miałaby zachęcić do sięgnięcia po n i e t u z i n k o w e brzmienie saksofonu to bez wątpienia, bez krztyny zastanowienia, bez mieszania znaczeń i z radością podsunęłabym właśnie ten.Oczywiście mogłabym napisać o Bachu, czy innym Chop!inie albo i nie… Ale dzisiaj wybieram Andyego Shepparda album z  2009  roku, jego poezję i kolor ruchu [Movements In Colour].

Być może nie zapyta nikt. Skąd w tytule wpisu smak. Ów czerwony kwiat. Nie nie, dlatego, że w Biblii  się pojawia jako znak przemijania. Chociaż muzyka to sposób na zemstę ręki śmiertelnej jak pisała Poetka, nad anatomią czasu  (i) rozpaczy. Nie dlatego, że w starożytnym Egipcie zdobiono mumie faraonów w ostatniej z ziemskich wędrówek, ale dlatego, że kojarzy mi się niezmienne z wierszem Czesława Miłosza (zwłaszcza z melancholinią  nut):

Na ziarnku maku stoi mały dom,
Psy szczekają na księżyc makowy
I nigdy jeszcze tym makowym psom,
Że jest świat większy-nie przyszło do głowy.

Ziemia to ziarnko, naprawdę nie więcej,
a inne ziarnka – planety i gwiazdy.
A choć ich będzie chyba sto tysięcy,
domek z ogrodem może stać na każdej.
Wszystko w makówce. Mak rośnie w ogrodzie,
Dzieci biegają i mak się kołysze.
A wieczorami, o księżyca wschodzie
Psy gdzieś szczekają, to głośniej, to ciszej

[Czesław Miłosz. Przypowieść o maku].

Ruch, wszędzie, bo mak nie tylko się kołyszę, ale i rośnie, i domów wielokrotność można spostrzec tylko z oddalenia,od dalenia się, czyli wędrówki,   i psy szczekają to głośniej, to ciszej. Głos, to także ruch. tak jak w nagraniu otwierającym słychać gwizd lokomotywy i kół stukot stu. Znamy motyw przewodni płyty. Wędrówki pamięci, zapominania wymówki, ruchu, ruchu wy[roz]mówki...

*chociaż do surowego słowa nawiązuje [na]dane jej imię.

Reklamy

36 comments on “183.Świętosława i jazz. Wędrówka ku geometrii [s]maku.

 1. fibula
  19/09/2015

  Jak ładnie ocaliłaś Świętosławę!

  • 5000lib
   19/09/2015

   🙂 A Twoja ulubiona postać historyczna…? Kobieta?
   No i płyta nie wiem czy słuchasz jazzu… Chociaż Stanisław (Soyka) trochę jazzuje melizmaty stosuje… A więc szansa jest…

   • fibula
    23/09/2015

    Postać historyczna?? Hmm. Kiedyś, w swej bardzo okrojonej wiedzy na ten temat, myślałam, że Hildegarda z Bingen i M. Skłodowska-Curie. Teraz nie zastanawiałam się, ale też moja wiedza jakoś się nie pogłębiła, więc chyba powinnam milczeć. O kobietach w historii mówi się mało i pamiętam, że gdy przeglądałam gdzieś Matejkowy Poczet, musiałam szukać (wieki temu, gdy to jeszcze w bibliotece trzeba było poszukiwać podstawowych informacji), kim była Rycheza (chyba mi wówczas swoją zaradnością w pewien sposób zaimponowała), bo nic o niej nie wspominano. Rety, ale wyciągasz ze mnie zamierzchłości jakieś. 😉

    A z muzyką to u mnie różnie. Nieraz zasłuchuję się w czymś godzinami, a potem długo nie. Jest w tym jazz, bywał rock, poezja śpiewana, muzyka dawna, sporo skandynawskich dźwięków, opery, chillout… Właściwie niemal wszystko poza wszelkim umcumcumcaniem. To, co jest najbardziej popularne, najczęściej jest mi nieznane.

    PS I całkiem lubię Twoją „spacerologię stosowaną” 😉

    PS 2 I dzięki za A. Shepparda, słuchałam któregoś wieczoru. 🙂

    • 5000lib
     23/09/2015

     Napiszę Ci, w sekrecie (i tak nas nikt nie czyta), że „boję się”, ile jeszcze mamy wspólnego…Nie nie musisz ograniczać się do jednej.
     O Hildegardzie wspominałam nawet, chyba pisząc przy okazji chorału…
     https://5000lib.wordpress.com/2014/12/01/30-nie-taki-choral-jednorodny-jak-go-sluchaja/
     Średniowiecze jest ciekawym okresem, (jak każdy zresztą) odsyłam po cichu, po wielkiemu cichu do wpisu o guziku z pętelką, i nie tylko. ( https://5000lib.wordpress.com/2015/07/12/klasyczne-korepetycje-w-dobrym-tonie-nie-tylko-guzik-z-petelka/ )
     Tak mi się skojarzyło, a propos dalekich podróży muzycznych,
     http://wp.me/p59KuC-bJ
     Niewielu ludzi wie o Saxie, a wielu słucha, chociażby jazzu.
     Może linki są niepotrzebne, wszak jest treści spis,
     https://5000lib.wordpress.com/tresci-spis/ ale…
     PSI. Uważaj, wezmę to na poważnie. 🙂
     PS II. Polecam się:)

     • fibula
      23/09/2015

      Dzięki za linki, sznurki i tasiemki. Nie teraz, lecz zajrzę (pisałaś o Hildegardzie??), tymczasem pozdrawiam ciepło w bury dzień.

      • 5000lib
       23/09/2015

       U mnie ładnie, robię pięć rzeczy na raz, więc dobrze Cię rozumiem. Bardziej trafnie było by napisać, że wspominałam o Hildegardzie, wszak ona wpisuje się w historię muzyki, zresztą nie tylko. Widzisz… Powiedź mi o swoich upodobaniach, a patrz co się dzieje… ;p Wiem, że ludzie czytający tego bloga korzystają, ze spisu treści, ale czasami wygodniej jest podrzucić tasiemkę (a nóż, ktoś złapie. Byle nie łapał sztućców) Uff… Dobrego dnia!

 2. Fiolka K
  20/09/2015

  Zaskakujący, inspirujący, wartościowy i zaskakujący tekst. Czytałam z przyjemnością. Dziękuję.

  • 5000lib
   20/09/2015

   Fiołko F. Witaj na blogu! Dobrego bywania, czytania i komentowania.
   Dziękuję, i zapraszam częściej.

 3. pharlap
  20/09/2015

  Och Świętosława – znalazłem bratnia dusze. Ja o Śwoętosławie pisałemtak – http://waltanie.blox.pl/2014/03/Kobieta-z-rodu-Piasta-I-basta.html.
  Muzyka filmowa – Stefan Kisielewski, którego zawodem wyucxonym było pisanie muzyki a wykonywanym pisanie muzyki filmowej, twierdził, ze dobra muzyka filmowa powinna byc niezauważalna. Oczywiście niezauważalna w czasie ogladania filmu, powyjściu z kina róbcie sobie co chcecie.

  • 5000lib
   20/09/2015

   Dzień dobry.
   Padam dziś ze zmęczenia, dlatego będzie krótko.
   Z chęcią przeczytam Twój tekst.
   Nie wiem, ile masz blogów, na których piszesz. Na jednym z nich ktoś wspominał o muzyce (i to klasycznej!) jako formie sztuki, wiem,nihil novi, ale jakże miło.
   Rzeczywiście Kisiel(ewski) był z wykształcenia muzykiem, chociaż bardziej znany jest ze swoich felietonów.Czytałam bardzo ciekawy wywiad, który dotyczył jego syna (mało kto pamięta duet Marek i Wacek) wiem, że popularną/ beletrystykę książkę popełnił Mariusz Urbanek dot. rodu Kisielewskich. Muzyka powinna być moim zdaniem, przekonywująca, ale fakt, nie przeszkadzać w filmie, tylko nasączać go znaczeniem. Pozdrawiam. :-). I zapraszam.

 4. Bardzo przyjemnie się czytało, warto było doczytać do końca, bo ostatnia część najlepsza.
  Postać Świętosławy przypomnieli niedawno twórcy „Historii bez cenzury”, może obiło Ci się o oczy/uszy?

  • 5000lib
   20/09/2015

   Jak miło Cię widzieć/ czytać!
   Ad vocem końca i tego co najlepsze- też lubię wiersz Miłosza:-)
   Na Historię bez cenzury zerknę. Postać Świętosławy,Olafa wspomina chociażby Paweł Jasienica. Generalnie historia kobiet jest mało znana.
   Mam dla Ciebie zagadkę, pytanie reflektujesz?

   Albo do kogoś kto chce wziąć jeszcze udział…

   • Właściwie miałam na myśli cały ostatni rozdział, w który wkomponowałaś wiersz Miłosza. Jejku, zagadki to się boję 😉 Pewnie będzie trudna…
    No tak, kobietom dziejopisarze niespecjalnie się przyglądali, a szkoda…

    • 5000lib
     20/09/2015

     🙂
     Hmmm.
     Bo to „ostatni rozdział” skojarzył mi się ze Świętosławą, nie wiedzieć czemu.Zapraszam do czytania i komentowania, ale miał być
     zagadka
     Oto i jest.

     Zagadka:
     Uwaga [pod]chwytliwa!
     Co łączy trzy rzeczy wymienione poniżej:

     a) przeźroczyste szkło
     b) skalę Apgar
     c) wycieraczkę samochodową?

     • Haha, nic namacalnego. Szybę z wycieraczką jeszcze, ale co do tego ma skala Apgar 😀 Zawsze można się doszukać drugiego czy trzeciego dna: szkło, skala i samochodowa zaczynają się znakiem „s” albo łączy je potrzeba czystego obrazu… najbardziej łączy je to, że teraz będą mi się śnić 😉
      Bardzo [pod]chwytliwa, mnie złapała…

      • 5000lib
       20/09/2015

       Zagadka jest podchwytlwa, ma drugie dno, a i owszem, może nie szklane… Ale wydaje mi się, że można to tak odczytać- metaforycznie.
       Do trzech razy sztuka…
       Jeszcze dwie propozycje,
       szukaj bliżej.
       Odpowiedź jest bliżej niż myślisz…

       • A to inni nie mają zgadywać? No dobrze, wszystkie wymyśliły kobiety…

       • 5000lib
        20/09/2015

        Gratuluję. Wszyscy, wszyscy, ale wiedziałam, że szybko Ci pójdzie. To nie prawda, że kobiety są mniej kreatywne, mniejszy mają wpływ bo mają mniejszy udział we władzach chociażby należało by prześledzić drogę edukacyjną kobiet. Nie znaczy też, że są mniej kreatywne, bo więcej wynaleźli mężczyźni, to uwarunkowane jest kulturowo, ale o kobietach HIStoria często milczy… Także o takich jak Świętosława

 5. Świętosława sławy niezbyt świętej sobie przysporzyła. Skutecznie.

  Ale gdy tylko napotkałem w krótkim odstępie wierszowym skojarzenie muzyka filmowa i podróż, to jakoś natychmiast w uszy wskoczyła mi ścieżka dźwiękowa do Spirited Away. Joe Hisaishi potrafi mnie pięknie porwać na swe ścieżki – a „A Road to Somewhere” i tytularnie tu pasuje.

  • 5000lib
   17/12/2015

   A powiedz mi proszę, w tych okolicznościach przyrody napisz, który z władców i władczyń dysponuje sławą śniętą, znaczy świętą.
   Ścieżki dźwiękowej nie znam.- Nie szłam tą drogą.

   • Świętą? Zapewne żaden jeden. Kryteria oceny władców zresztą świętości raczej nie przystają. Zapewne i Ghandiemu da się jakąś śniętą prawdę wypomnieć.

    • 5000lib
     17/12/2015

     No jasne, a co Gandhi wyjątek? Przecież to on kazał burzyć dzieła sztuki (a raczej cenzurować te rozebrane) i to nie była jego najgorsza decyzja…

 6. Jeśli obrazem tym jest Historia, to jej całości nikt nie zna. I poznać nie może.

  • 5000lib
   18/12/2015

   Nie piszę o przyszłości, ale np o zacieranym obrazie (świadomie) kobiet w historii…

   • 1. Skąd przyszła ta przyszłość do głowy?
    2. Czy to zacieranie trwa nadal czy tylko się utrwala?

    • 5000lib
     18/12/2015

     To od koniec:
     Jak się utrwala to dalej trwa, nie uważasz?
     Bo skoro i niemożność, to właśnie upatrywałabym w tym.

     • Nie, nie uważam. Trwanie zacierania oznacza aktywne działanie, a utrwalanie się oznacza trwanie bez aktywnego udziału trzecich stron.

      • 5000lib
       18/12/2015

       Ja bym powiedziała, że to są dwa procesy w jednym.:/

 7. Moje gramatyczno-skrętne zapędy widać tu się uwidaczniają. Dla mnie często są to dwa w jednym, ale i bez aktywnego działania utrwalanie może trwać. Ale na pewno jest to część jednego i tego samego procesu.

  • 5000lib
   09/01/2016

   Proszę o rozwinięcie wypowiedzi…:)

   • Semantycznie rzecz na czynniki rozbierając, zacieranie to czynność wymagająca czynnego udziału. Ktoś to zacieranie wykonywać musi. A utrwalanie to proces, który aktywności nie wymaga. Owszem, utrwalanie może być aktywne, ale dla mnie i brak czynności przeciwnych zacieraniu oznacza tego zacierania utrwalanie.

    Me rozwinięcie chyba mało rozjaśniające jest.

    • 5000lib
     11/01/2016

     Rzeczywiście, przy zacieraniu kwestia jest bardziej widoczna, i moim zdaniem, bardziej, jeśli w ogóle o coś chodzi to o pewny rodzaj kierunku, czy wektora, czy intencji, przy zacieraniu np nasuwa się (przynajmniej w języku polskim) konotacja ujemna/ negatywna np. zacierać ślad(y) przestępstwa, a przy utrwalaniu i kontekst intencja, pozytywna i negatywna wchodzi w rachubę: np. utrwalać piękne chwile na zdjęciach. Bardziej skłaniam się ku tej wersji.

     • O tym aspekcie nie pomyślałem. Zacieranie konotacje rzeczywiście ma negatywne. Zauważyłem jednak, że zapomniałem o pewnym ważnym aspekcie, który mógł wpłynąć na me rzeki myślowe – o zwrotności. Na samym początku pisałem o „zacieraniu” i „utrwalaniu się”. Partykularną partykułę pominąłem, pomieszanie powstało.

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Tagi

"At home" 2013 "Lewa ręka ciemności" "Miasto złudzeń" "Planeta wygnania" "Wydziedziczeni" oraz "Słowo las znaczy świat" #...Bo Świat jest ciekawy! #...I wiesz[cz] #...I wiesz[cz] co jest grane. Absu[ra]da(va)lium #12 poniedziałków #a ja lubię poniedziałki! #Dwanaście poniedziałków #InspirAkcja #iskierki #Jeden krok #najkrótsze #Pytanie w piątek #Pytaniewpiątek #Selekcja 52/20/15 #Szczelin w szczegółach ciąg dalszy #szczelin w szczegółach dalszy ciag #XII poniedziałków .[Saturday Pianist jazz]I Hiromi Uehara I Move 1 Movement 1: Poetry Of Wheels (George Gruntz) 3:05; 2 Movement 2: Poetry Of Lights (George Gruntz) 3:54; 3 Movement 3: Poetry Of Links (George Gruntz) 5:28; - 4 ILL Used ILLusions (George Gruntz) 5:1 01. Austin (Wasilewski) - 7:07 02. Sudovian Dance (Wasilewski) - 6:28 03. Spark of Life (Wasilewski) - 6:34 04. Do rycerzy 01. Requiem for Willy Loman 3:58; 02. Eternity Theme 1:58; 03. Closed Roads 5:36; 04. Waiting 2:07; 05. Voyage 2:10; 06. Invocation 2:26; 07. Tango of Love 1:41; 08. Tom’s Theme 1:35; 09. Laura’s 2 plus 1 7 widoków w drodze do Krakowa 7 widoków w drodze do Krakowa Grzegorz Turnau 9 Dead Alive 10 Easy Pieces for Piano 30 na 30 1997 2009 2012 2015 A Aagfe van der Voegh ach ach, kobiety i o kobietach Achille Adrien Proust ACT Adama Bremensis Adam Bałdych Adam Czartoryski Adam Ferency Adam Golec Adam Hurst Adam Jerzy Czartoryski Adam Nowak Adam Pasternakiewicz Adam Pendelton Adam Strug Adam Włodek Adam Zagajewski Adam Zagajewski Obrona żarliwości Adele Bloch-Bauer I Adolf Sax adrygał Agata Kulesza Agata Młynarska Agata Tuszyńska Aga Zaryan Aga Zaryan śpiew Agnieszka Chrzanowska Agnieszka Osiecka Agnieszka Sylwanowicz Agora SA Agostin Tassi Aguste Rodin Aiora Akademia Nauk akordeon Akurat Alan Dawson Alan Pasqua Albert Camus Albert Camusa i Franza Kafki. Albert Einstein Alberto Giacometti albo Kobieta przy oknie Albrecht Dürer album: ‎The Musical Voyages Of Marco Polo albumy albumy recenzje Alchemik Alchemik (Alchemik Acoustic Jazz Sextet) alef Spinoza Aleksander Lesman Aleksander Macedoński Aleksandr Moczulski ales from Earthsea Alexandera Lonquicha Alexander Scriabine Alexandre Desplat Alexandre Seon Alexey Kruglov Alex Rovira Celma & Fernando Trias de Bes Alfa Alfabet Alfred Lion Alfred Nobel Alfred Szklarski Alice Sara Ott Alicja po drugiej stronie lustra Alicja w Krainie Czarów Alicję Gawlikowską ---Świerczyńską Alma Mahler A long Story 2007 alpinizm alto saxophone altówka Alvernia Studios Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił. recenzja Amon Göth Anaksymanes Anat Fort Anatole Francis anatomia Anawa Anda Rottenberg Andersen Andre Debierne Andriej Skhurhan Bożena Zawiślak-Dolny Andrzej Andre Krzywicki Andrzej Bachleda Andrzej Ferenc Andrzej Jagodziński Andrzej Jakimowski Andrzej Jakubowicz Andrzej Krzywicki Andrzej Panufnik Andrzej Sapkowski Andrzej Sikorowski Andrzej Trzaskowski Andrzej Wajda Andrzej Zaucha Andrzej Zaucha i Anawa André Tempel Andy McSmith Andy Sheppard Angela Davis Anglia animacja Animisiewasz Startt anim_akcja przeciw sterotypom Anja Lechner - Her First Dance (2008) Anja Lechner wiolączela Anna Austiaczka Anna Bikont Anna Chęćka -Gotkowicz Anna Maria Jopek Anna Maria Jopek - śpiew Anna Maria Jopek Licho Anna Maria Jopek ustami Annaputna Anna Rusowicz Anna Saraniecka Anna Seniuk Anna Treter Anna Wojtowicz Annette Paul Anouar Brahem Anthony de Mello Anthony Jackson Anthony Jackson - Bas Anthony Wilson Antoine’ de Saint-Exupéry Anton Dworak Antoni Buchner Antoni Dvořák Antonio de Pereda y Salgado Antonio Vivaldi Antoni Witt Antoni Łukasz Podkowiński Antonín Dvořák Antoon van Dyck antyk antysteresownik Anyone With a Heart recenzja Apelles apetyt na życie Apollo obdziera Marsjasza ze skóry Apple Apus apus Aris Kindta Arkady Shilkloper Arlene Blum Armet de Lisle Arseny Tarasewicz- Nikolajev Arthura Millera Artur Andrus Artur Hajzer Artur Szczęsny Artur Żmijewski Artysta: Adam Hurst Tytuł albumu: Obscura Czas realizacji Marzec 2012 roku Wytwórnia: Ash Records Arvo Pärt Arystoteles astma astma znane osoby chore na astmę Astrid Lindgen Astrid Lindgren astronomia Asurbanipala ateizm Ateny A time for everything atrament audiobok audiobook audiobook Swietłana Aleksiejewicz Audioteka Auguścik Austin (Wasilewski) - 7:07; Sudovian Dance (Wasilewski) - 6:28; Spark of Life (Wasilewski) - 6:34; Do rycerzy autobiografia autyzm A w Krakowie na Brackiej awokado B Bach bajka bajka o życiu Bajor Ballada o filiżance Ballady i romanse ballata Bandwagon Barbara Baczyńska Baritone Vocals – Gordon Jones Countertenor Vocals – David Gould barok Baron de Saint-Julien Bartosz Chajdecki Bogowie Basia Trzetrzelewska bas Phil Donkin Bass bass saxophone Bass – Jimmy Haslip Bazylea baśnie Beatrice d'Este Beethoven Bema Pamięci żałobny rapsod Bergamini Bernard Machiavelli Bernard Sève beznadzieja. Biała Legenda Królowej Bony Biblioteka Akustyczna bieda bieda jako towar Big Cyc Bill Gates Billie Holliday Billy Holiday Billy Joel Bily Joel 1973 biografia Biografia Wisławy Szymborskiej Birds Requiem Bisquit b jak breweria Bliss blog blogostan Blogotony recenzja blogowanie Blue Note Blue Ribbon blues Bobby McFerrin Bob Dylan Bob Franceschini Bob Mintzer Bodø Domkor Boecjusz Bogdan Łazuka Bogiem a prawdą Bogusław Kaczmarczyk i Dominik Kwaśniewski Bogusław Mec Bogusław Wołoszański Kafka bohaterka polska Bolesław Leśmian Bolesław Prus Bona Bona Sforza Bona sprowadziła włoszczyznę do Polski? to mit Bonifacy IV Bosch Botticellego Boy Breweria Brewerie Bronisław Kaper Bronisław Maj Bronisław Maj Horacy (przekład Zygmunt Kubiak): Maciej Sarbiniewski (przekład Julian Ejsmond); Grzegorz Turnau (słowa: Grodzisko- Czym jest sen?- aranżacje Bronisław Malinowski Bronisław Pawlik Brunona Schulza Brzechwa budżet budżet błędy Bugge Wesseltoft Bunksy bunt Buzu Squat by pamiętać być dobrym nauczycielem być dobrą nauczycielką Być jak Ron Clark Był sobie król ból Bębny – William Kennedy Błażej Domański Bługaria błędy C caccia Camile Claudel Cannonball Adderley - Mercy Mercy Mercy Caravaggio Caravvaggio Carla Bley Carla Bly Tros2013 Carla Gesualdo Carlo Gozzi Carlye Carolyn Davidson Carravaggio Casanova Caspara Davida Friedricha Cassandra Wilson Catherine Dickens Catherine Hogarth Całaż filozfiaż Cecil Taylor Cecylia Gallerani (1473-1536) Cecylia Kukuczka Celan Celina Kukuczka celtyckie opowieści Centrum Onkologii w Warszawie Cesare Catà chanson de geste Charlesa Lloyda Charles Bouchard Charles Byrne Chiarmonte Chicago Symphony Orchestra Chick Corea chodzenie Choeurs de Lyon Chopin na jazzowo chorał chorał ambrozjański choroba choroba alkoholowa choroby serca Christian McBride Christoph Roßner Chris Tordini - double bass Churchill Chylice Chłopecki ciało ciało ludzkie ciekawostki ciekawostki ciekawostki językowe ciekawostki na temat cukru ciekawostki o ciele człowieka ciekawostki o czekoladzie ciekawostki o jazzie Ciekawostki o kawie ciekawostki o książkach ciekawostki o ludzkim ciele ciekawostki ornitologiczne ciekawostki o ósmym marca ciekawostki o średniowieczu ciekawostki układ oddechowy ciekawość cisza City of Illusions clarinet Claude François Claude Lorrain Claude Monet Claus Pieterszoon co dzieje się z ciałem po śmierci co jest grane. Absu[ra]da(va)lium co jest grane. Absu[ra]da(va)lium...I wiesz[cz] Cole Colin Vallon Colin Vallon Trio Coltrain Coltranie Come Away With Me recenzja Conlon Nascarrow co przyjemnego przeczytać? co to jest sapka co to są Listy i inne Brewerie co warto czytać co warto czytać z fantastyki? Co warto czytać z fantasy co warto przeczytać? co zrobić jeśli mam słomiany zapał co zrobić z rozczarowaniem? co z tym budżetem cukier cykl cykl You can listen jazz cykl Ziemiomorze cytat cytat na teraz cytaty cytaty Jana Kaczkowskiego Cytaty z Jana Kaczkowskiego Czajkowski czarne złoto Czarnobyl Czarnobylska Modlitwa czas czas świąt czekasz na wiosnę Czerony Tulipan Czerwony Tulipan Czesława Korzeniowska Czesław Miłosz Czesław Niemen Cztery Pory Roku czy dama z gronostajem z czym dama staję? czy jaskółki odlatują na zimę? czyli]. Prawo do... czy między bogiem a prawdą? Jak poprawnie powiedzieć czym skutkuje uszkodzenie rdzenia kręgowego czy smarkać czyta Andrzej Ferenc czytaj Listy i inne Brewerie Czytam więc jestem Czytanie szkodzi :) czytelniczki czy to prawda Czyści jak łza Człowiek człowiek w kosmosie córka Bzdurka D DagaDana Dama z... Dama z gronistajem Dama z Gronostajem Dama z łasiczką Danae Danaus plexippus Daniel Barenboim piano Daniel Kapustka Daniel Kapustka – perkusja Daniel Nilsson Danielsson Palle Daniel Tamment Daniel Tammet Daniel Tiamment Daniel Waples Danny Cudd Danuta Grechuta Danuta Szaflarska Danuta Szaflarska nie żyje Darek Oleszkiewicz Dariusz Kortko Dariusz Zboch Leszek Sojka Jakub Kołodziejczyk Joanna Zagajewska Michał Kowalczyk Dark Crayon Dark Crayon/Piotr Cieślicki Dave Holland Dave Koz David Brubeck David Chesky David Chesky / Fundação Orquestra Estúdio / Rui Massena David Chesky: The Zephyrtine - A Ballet Story recenzja David James Soprano Vocals – Monika Mauch Tenor Vocals David James Soprano Vocals – Monika Mauch Tenor Vocals – Rogers Covey-Crump David Kikoski David Lynch David McClelland Da Vinci Dawid Bowie dawni mistrzowie Dean DeBloisChris Sanders Dean DeBloisChris SandersWilliam Davies Deborah Tannen de Falla de gustibus non est disputandum deneidy depresja Dezyderata Dhafer Youssef Diabelski młyn Diana Krall Diana Krall - When I look in your eyes Diares of Hope Diego Velázque Diego Velázquez dieta Dino Saluzzi dlaczego dlaczego 8 marca dlaczego bekamy? dlaczego człowiek się wierci? Dlaczego Dickens byłby youtuberem? Dlaczego karku nie można złamać dlaczego ludzki kręgosłup ma kształt podwójnej litery s dlaczego malejemy? dlaczego mamy gęsią skórkę dlaczego mówimy nie zasypiaj gruszek w popiele dlaczego nie dyskutujemy dlaczego się czerwienimy dlaczego warto nie biegać Dlaczego warto zobaczyć film o Stephanie Hawkingu dlaczego wypda nam dysk Dlaczego zacięcie się papierem bardziej boli dla dzieci Dlaubert Dobrawa do czego służt stół? Do czego służy stół? do diabła z tym budżetem dojarzość Do Marka Aureliusza Domenic Buonvicini i Silvestr Maruffi do mieszczan (Katarzyna Nosowska Dominik Bukowski Dominik Kwaśniewski Dominik Wania Dom o Zielonych Progach Dora Diamant Dorota Górska Dorota Kędzierzawska Dorota Miśkiewicz Dorota Osińska Dorota Warakomska Dostojewski do szlachty Dotknięcie pustki DoZP doświadczenie niepełnej sprawności Driekoningenroud Droga 66 Drugi dziennik recenzja drums duc de la Rochefoucauld Dudziak Dugosz Duke Duke Ellington Duke recenzja dur radość Dwadzieścia pięć lat temu zginęła Wanda Rutkiewicz dwuznaczność leksykalna dyg_resje Dymitr Szyszkin dynamit dysk dyskusja dyskusja o nudzie dyskusje o sztuce dysleksja. dystans Dziady Dzieciństwo Marii Skłodowskiej Curie dziennik Dziesiąta rocznica śmierci Jana Pawła II Dzień Dziecka Dzień Języka Ojczystego Dzień Książki dla Dzieci Dzień Matki Dzień ojca. Dżem E e.e. cummings e.s.t ECM ECM. Eicher ECM wytwórnia Edgar Degas Edmund Semil edukacja Edwarda Albee Edward Grieg Edward Hopper Edward Janner Edward John Phelps Edward Kłosiński Edward Walter Fryer Eivind Aarset ekonomia elektronika [Electronic Wind Instrument ] Elektryczne Gitary Eleni Karaindou Eleni Karaindrou Eleni Karaindrou - fortepian; Kim Kashkashian - altówka; Jan Garbarek - saksofon tenorowy; Vangelis Christopoulos - obój; Camerata Orchestra pod batutą Alexandrosa Myrata Eleonora Akwitańska Eleonora Aragońska Eli eli Elijah Bossenbroek Elijah Bossenbroek - Carpe Lumen Elina Duni Quartet Eliota Elisabeth Kübler-Ross Elizabeth Barrow Eliza Orzeszkowa Elkhonon Goldberg Ellen Key Elliot Mason Elmo Elwira Kamińska Elżbieta Towarnicka Emil Zola En Chordais Ensemble Constantinople Epikur epowerment Ercole d’Este Eric Clapton Eric Clapton autobiografia Eric Clapton kończy karierę nie będzie koncertował Eric Zener Ermelino Ermellino Ernest Rutherford erudycja esej eseje etno Eugeniusz Makówka Eugène Henri Paul Gauguin Ewaa Lipska Ewa Demarczyk Ewa Lipska Extended Circle F Fabrizio Bosso Fantasie C-Dur; Rondo h-Moll; Sonate A-Dur - Carolin Widmann Fantasty fantastyka fantasy fasolowy król Felicja Bauer Fender Rhodes – Paul Nagel Ferdynand Magellan Feynamann Fibonacci figura matki w sztuce filharmonia Filharmonicy Berlińscy Filip IV Filipowicz Quintet film film polski filozofia filozofia chodzenia Fiodor Dostojewski Fiovanniego Battisty de Lazzari fizjoterapia ciekawostki Flaubert flet Flora Celestyna Teresa Henrietta Tristan y Moscoso Flora Tristan folk folk jazz Follow The White Rabbit (Herman/Tordini/Crane) [3:21]; Saturn Returns [7:43]; Trylon [5:09]; Heart Shaped Box (Kurt Cabain) [4:38]; Ein Gedi (D.Aharoni) [6:01]; The Mountain In G Minor [6:20]; Cadenza Fonopolis Formacja Nieżywych Schabuff - Dadada forte(i)pian(o) fortepian fortepian; Henning Kraggerud fortepian ciekawostki fotepian Francis Danby Francis de La Rochefoucauld Francis Wolff Franciszek Jerzy Kulczycki Franciszka i Stefan Themersonowie Francja Francoisa Couturiera Franja Frank Zappa Frans van Mieris the Elder (Starszy) Franz Kafka François Boucher François VI frazeologizm Fred Oldenburg fretles Freud Fryderyk Chopin Fundacja terytoria książki Fusell i Krauss Fête de la Musique G Gabriela Anders Waiting Gabriela Muskała Gabriel Lippmann Gala Dali Galileusz Gang Marcela Gary Burton Gazeta Wyborcza Gałczyński Gdańsk Gdańsk 2015 gdy kwitnie żonkil gdy mózg się starzeje Geetali Norah Jones Shankar Georgea Russella George Gershwin George Martin Georges de La Tour Georges Seurat Georges Urbain Georges_Seurat Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte Gerald Cleaver Gershwin gerzegorz turnau Giedroić Gilles Thibault Gintrowski Giorgio de Chirico Giorgione Giovanniego Moroni Giovanni Paola de Feminis gitara gitara basowa Cezary Konrad - perkusja gitary Gitary– Paul Jackson Giuseppe Torelli glejak Glenem Gouldem Glen Gould God Only Knows Goethe Golec uOrkiestra Gottland goły jak święty turecki Gra o tron Grass nie żyje Grażyna Draheim Grażyny Bacewicz Grechuta Gregoire Chamayou GrubSon grunt to zdrowie Grzech Piotrowski Grzegorz Ciechowski Grzegorz III Grzegorz Kwiecień Grzegorz Piotrowski – saksofonMarcin Masecki Grzegorz Tomczak Grzegorz Turnau Grzegorz Turnau – śpiew Grzegorz Wełnicki Gunter von Hagens Guro Nordengen Guro Nordengen tłumaczenie: Milena Skoczko Gustava Klimt Gustav Theodore von Holst Gustaw Mahler Gwendolyn Bradley Gérard Genette Géricault Górny Śląsk góry Głowy piwniczne H Habakuk feat. Muniek Hagar's Song recenzja Halina Wyrodek Halloween Hamburg) Hang Massive Hanna Banaszak Benefis Hans Andersen Hans Frank Hans Zimmer Harapollon Nilus harmonijka Robert Kubiszyn – kontrabas Harrisa Eisenstadta Septembera Harry Potter Harry Potter i Harry Potter i Kamień Filozoficzny Hector Berioz Helena Deutsch Helena Diakonova Helena Modrzejewska Helen Hunt Hendrix Henri Becquerel Henri Bergson Henri de Toulouse-Lautrec Henri Dominici Henryk II Henryk Majewski - trumpet Henryk Sienkiewicz Henry Marsh Henry Murray Hermione Lee Hernando Cortes Herofiloz z Aleksandrii Hertha Ayrton Hieronim Bosch Hieronymus Anthoniszoon van Aken Hilarego z Poitiers Hildegarda z Bingen Hili Plitmann himalaizm Hiob Hipokrates Historia historia kobiet historia liczb Hogward Hokusai Katsushika Holandia Holland Baroque Holmfrida Holst planety Homo twist Miasto Kraków Horacio Lavandera Horowitz How to Train Your Dragon Hugo Steinhaus hulusi humanizm humor Huśtawki Hymn do Świętej Trójcy Ibrahim Maalouf i czytelnicy idiopatyczna odma opłucnowa Idres Shah Ignacy Jan Paderewski Igor Omulecki II Koncert fortepianowyB-dur op. 83 Johannesa Brahmsa Iiro Rantala Iiro Rantala - fortepian Adam Baldych - Skrzypce Asja Valcic - Wiolonczela Iiro Rantala New Trio Iiro Rantala String Trio II Wojna II Wojna Światowa IKD Ildefons Gałczyński ile waży skóra przeciętnego człowieka Imagine recenza i Marek Grechuta Immanuel Kant impresja Impresje i komenty impresonizm Imágenes (Music For Piano) Inga Iwasiów inspiracja Inspirujące książki instrumenty klawiszowe instrumenty klawiszowe; Krzysztof Pająk ---instrumenty klawiszowe instrumenty perkusyjne Instytut Radowy International Jazz Day Internetowy Klub Internetowy Klub Dyskusyjny Internetowy Klub Dyskusyjny Dyskusyjny [IKD+0] Internetowy Klub Dyskusyjny Dyskusyjny [IKD+2] Internetowy Klub Dyskusyjny [IKD+0] i Orkiestra na Zdrowie Irak. Piekło w raju recenzja Irena Curie Irena Curie na wojnie Irena Krzywicka Irena Santor Irene Joliot- Curie Irene Russo Irene Schweizer Iring Berlin irlandzkie whistle iskierki by 5000lib Istebna I Symfonia D-dur "Tytan" I Ty możesz słuchać muzyki klasycznej Iwaszkiewicz i wiedza I Wojna Światowa IX wiek Izabela Czartoryska Izabela Kastylijska Jacek Bończyk Jacek Dukaj Jacek Dukaj Lód Jacek Kaczmarski Jacek Kleyff Jacek Kozerski Jacek Malczewski Jacek Ostaszewski Jacek Wójcicki Jack DeJohnette Jack Lang Jackowski i Jopek Deszcz Jacob Karlzon 3 Jacques-Louis David Jacques Attali Jadwiga Helena Misel Jadwigi Sikorskiej jak inspirować jak mądrze czytać książki? O czytaniu jakość snu jak racjonalnie kupować książki jak się wyspać Jakub Lange Jakub Łysik Monika Krzysztofik Marta Grzebielucha Karol Kamiński jak umiera człowiek Jak umysł rośnie w siłę jak wytresować smoka jak wzmacniać wolę James Joyce James Slevin Jana II Doskonałego Jan Breughel (młodszy) Jan Brzechwa Jan Dantyszek Janek Gwizdala - bass Alan Pasqua - piano Peter Erskine - perkusja Jan Garbarek Jan Gondowicz Jan Gunnar Hoff Janina Wanda Grechuta Jan Kaczkowski Jan Kaczkowski cytaty Jan Kanty Pawluśkiewicz Jan Kanty Pawluśkiewicz Zbigniew Wodecki Anna Wojtowicz Jan Kochanowski Janne Clemence Wail Jan Ptaszyn Wróblewski Jan Sebastian Bach Jan Smoczyński Janusz Gajos i Magda Umer z najnowszej płyty Duety Janusz Gniadkowski Janusz Korczak Janusz Kozłowski Janusz Limon Janusz Mackiewicz Janusz Majewski Janusz Radek Janusz Zabiegliński Jan van Eyck Jan Vermeer Jan Vermeer van Delft Jan Wildens Jan z Czarnolasu Jan Zych Jar Chojnacki Jarema Stępowski Jarle Vespestad: drums Jarosław Iwaszkiewicz Jarrett Jarret w Kolonii 1975 rok jaskułke jaskółka Jasona Morana Jason Moran jazz jazz finski jazz jest jazz norweski jazz pianist jazz polski Jazz Sebastian Bach Jazz Tribute To Michael Jackson jazz w Finlandii jazz zagraniczny Jean-Édouard Vuillard Jeana Désiréa Gustavea Courbeta? Jeana Paula Jean de La Fontaine Jean de Roquetaille Jean Galbert Savage jedna jaskółka wiosny nie czyni Jeff Hamilton Jeff Tain Watts Jennifer Teege Jeremi Protas Jeremi Przybora Jeroen van Veen Jeroen van Veen – Pärt - Für Anna Maria Jeroen van Veen – Pärt - Für Anna Maria (2013) Jerzego Zawieyskiego i Tadeusza Gajcego Jerzy Bartz Jerzy Czech Jerzy III Jerzyk zwyczajny Jerzy Limon Jerzy Maksymiuk Jerzy Pilch Jerzy Stempowski Jerzy Sthur i Olgierd Łukasiewicz Jerzy Stępowski Jerzy Wasowski jest najważniejsza. Jezus Chrystus Joachim Kuhn Joakim Milder - tenor saksofon tenorowy Joanna Garycka Joanna Pollakówna Joanna Porazińska Joanna Sałyga--- Chustka. Joanna Szczęsna Joanna Szczęsna i Anna Szczęsna Joe Morello Joe Morrello Joey Baron Johana Necka Johann Christian Bach Johannes Brahms Johann Maria Farina John Clayton John Coltranie John Gage John Hawkes John Lennon John Lewis John Mandela John McLaughlin John Porter John Surman John Urry John Williams John Zorn Jon Christiensen Joni Mitchell Jon Schmidt Jopek Jorrain Lorrain Josiah Wedgwood Jowisz Joëlle Léandre Juian Tuwim Julia Hartwig Julian Maszyński Julian Sypniewski Julian Tuwim Juliusz II Juliusz Machulski Juliusz P. Szeniawski Jung Jusepe de Ribera Justyna Steczkowska Jóhann Jóhannsson Józef Czapski Józef Czechowicz Józef Epifani Minasowicz Józef Pankiewicz Józef Peszka Józef Wokulski to Stanisław Wokulski? języczek u wagi języczek uwagi albo języczek u wagi język język a zawody język migowy językowo język polski język polski ciekawostki kabaret Kabaret OT.TO Kabaret Potem Kabaret Starszych Panów Kacper Stolarczyk Kacper Stolarczyk – gitary Kaczmarczyk Kaczmarski Kafka Kaja Nordengen Kaldi Kalina Jędrusik Kamil Łanuszka kampanie społeczne kanał kręgowy kanon kanon fantasy kanon jazzu kanon lektur polskich Karakter Karol Chłapowski Karol Dickens Karol Szymanowski Karol Wielki kaszleć czy kasłać Katarzyna Biedrowska; Marek Szymaszek; Paulina Grondys; Katarzyna Boni Katarzyna II Katarzyna Kolędy –-Zalewskiej Katarzyna Rokicka Katarzyna Rosicka--- Jaczyńska katastrofa w Czarnobylu Katowice Kawa Kayach Kayah Kazimierz Mikulski Keats Keith Jarret Keith Tester Kenny Drew - fortepian Paul Chambers - kontrabas Philly Joe Jonnes - perkusja Lee Morgan - trąbka Curtis Fuller - puzon Ketil Bjornstad kiedy skóra ma orgazm Kieślowski Kinga Prais Klarnet klarnet basowy Klasyczna klasyczne korepetyce -w dobrym tonie. klasyka klawisze kltura Klub Pickwicka kląć jak szewc kobieta Kobieta z dzbanem Kobieta z Wagą kobiety kobiety i o kobietach kobiety w fantasy kobiety w nauce kod kulturowy Kod Leonarda da Vinci koktajl Kolia Piotrowski Komeda koncepcje dzieciństwa koncert Koncert pamięci Agnieszki Osieckiej w Opolu kondycja muzyki Kongres futurologiczny konik polny Konkurs Chopinowski KOnrad Mastyło konsekwencja w działaniu Konstanty Andrzej Kulka Konstanty Ildefons Gałczyński Konstantynopol kontrabas Kordowicz Kornel Filipowicz Kornel Makuszyński Kortarbiński Kosarzyska kosmos Koszula Śliwak Kot z Cheshire Kraków Krew Elfów Kristjan Randalu Kroke Kronika Theitmara Krupnicza 22 Krystian Zimerman Krystyna Czubówna Krystyna Janda Krystyna Janda Wariatka Tańczy Krywult Krzysztof Antkowiak Krzysztof Cezary Buszman Krzysztof Chodorowski. Krzysztof Herdzin - fortepian Krzysztof Kamil Baczyński Krzysztof Kiersznowski Krzysztof Komeda Krzysztof Korzeń; Krzysztof Kraska Krzysztof Kubiesa Krzysztof Napiórkowski Krzysztof Napiórkowski w Trójce Krzysztof Rutkowski Królowa Wiktoria Królowa Śniegu krążek międzykręgowy Ks. Jan Kaczkowski śmierć książka książka 2014 książka jako towar książka mówiona książka papierowa czy ebook co wybrać? książki książki fantasy książki o górach księcia Buckingham KSU kształtowanie nawyków która otrzymała członkostwo amerykańskiej Akademii Medycyny których doświadczeniem były stany depresyjne którzy chorują na astmę Kukuczka kula Kulikowska kultura Kurta Cabaina Kurylewicz Kvieta Legatowa Kyriakos Kalaitzidis L LA Lalka Bolesława Prusa Lao Tzu Larry Coryell Laurent Lemire L czyli 50 Lech Janerka Lech Jęczmyk legendy lekcje u Ophera Brayera lektury Leonard Cohen Leonardo da Vinci Leonardo Rauwulfa Leonard Slatkin Leon Fistek Leonid Shupik Le Radeau de la Méduse Leszek Aleksander Moczulski Leszek Kołakowski Leszek Możdże Leszek Możdżer LESŁAW i ADMINISTRATORR Let Her Go Leurent Lemiere Lew Soloff – trumpet Wolfgang Puschnig – saksofon altowy Andy Sheppard – saksofon tenorowy Gary Valente – puzon Carla Bley – piano Larry Goldings – organy Steve Swallow – bass Victor Lew Leśmian liczby Lifecycle Light Made Lighter Lisa Gerarrd Listy Listy i inne Brewerie Listy i inne brewerie blog Liszt Literacka Nagroda Nobla literatura literatura górska literatura na popołudnie Live. Największe przeboje Lizzy Loeb l jak listy Lombard Londyn Lorentz Louis Armstrong L Turnau Lublin LUC Lucas van Uden. Ludovico il Moro Ludovico Sforza Ludwig Wittgenstein Ludwika VI Grubego Ludwik Filip Ludwik Pasteur Ludwik VII Ludwik XIII Ludwik XV ludzie ciało ludzi organizm ludzki organizm Lugwig Wittgensein Lukrecja Borgia Lukrecjusz Lula i Mariusz Pędziałkowie Lutosławski Lód Maaanam Kora Mac Maciej Garbowski Maciej Inglot--- akordeon; Błażej Chororowski---gitara basowa Maciej Kukuczka Maciej Magnuski – bas Maciej Maleńczuk Maciej Manguski Maciej Szczepański Maciej Słomczyński Maciej Zębaty madrygał Magdalena Kumorek Mahatma Gandhi Mahler Majewski -fortepian Majewski Robert Malajkat malarstwo malarstwo europejskie malarstwo holenderskie Malcolm Budd Malczewski Malwina Kulikowska Manet Manfred Eicher Manuel de Falla Nights in Spanish Gardens Marc Chagall Marcel Landowski Marcel Proust Marcin Dorociński Marcin Masecki Marcin Murawski kontrabas Marcin Pietraszewski Marcin Wasilew Marcin Wasilewski Marcin Wasilewski - fortepian Marcin Wasilewski - piano Slawomir Kurkiewicz - kontrabas Michal Miskiewicz - perkusja Joakim Milder - tenor saksofon tenorowy Marcin Wyrostek Marcin Zabrocki Marc O'Brien Marcus Miller Marek Bliziński - guitar Marek Grech Marek Grechuta Marek Grechuta i Band Marek Grehuta Marek Jackowski Marek Konrad Marek Moś Marek Napiórkowski Marek Napiórkowski - gitara Marek Niedziwiecki Marginesy Maria Antonia Josefa Johanna von Österreich Maria Antonina Maria Beiser Maria Bogucka Maria Curie Maria Curie emigrantka Maria Curie jako kochanka Maria Dębska Maria Farantouri Maria Magdalena pokutująca Marian Eile Marian Eile- Kwaśniewski Maria Orwid Maria Peszek Maria Peszek i Foks Maria Peszek i Foks Był sobie król Maria Salomea Skłodowska - Curie Maria Skłodowska Curie Maria Skłodowska Curie na wojnie Maria Szyszkowska Marie Mordingrer Mariusz Szczygieł Marjane Satrapi i Vincenta Paronnaud marka markizy de Pompadour Markowie Czuryłło i Grechuta Marsjasz i Apollo Marszałek Marta Górnicka Martha Argerich MARTIN TINGVALL Mary Corinna Jacobi z domu Putnam Maryna Barfuss Maryna Barfuss- Turnau Marzena Michałowska Massner Mateen Matejkę Mats Eilertsen: double bass Matt Brewer Matt Brewer --- bass Gerald Cleaver --- perkusja Yaron Herman --- piano Maur Maurice Fleuret Maurice Herzog Max Brod mała zmiana mała zmiana powoduje dużą zmianę Małe Curie Małgorzata Górnisiewicz Małgorzata Niemirska Mały Książę Mecz Poetycki 2015 Medyceusze medycyna medytacja Mehoffer melancholia Melisa meloreytacja Melvin B. Tolson miasto Mich & Mitch and Zbig łodeggy Michaela Franksa Michael Benita Michael Foucaut Michael Wollny Michaił Afanasjewicz Bułhakow Michal Miskiewicz Michal Miskiewicz - perkusja Michał Michał Anioł Michała Urbaniak Michał Bajor Michał Karol Szymanowski Michał Kuźmiński MichałLitwiniec Michał Nestorowicz Michał Strąkow Michał Tokaj Michał Urbaniak Michał Zabłocki Michał Łanuszka Michel Foucault Michel Petrucciani - fortepian Michel Serres Microsoft Mieczysław Karłowicz Mieczysław Kosz Miejsce kobiet jest na górze Mieszko I Mike Stern Mike Stern - gitara elektryczna Mikołaj Rej Mikołaj Tulipan Mikołaj z Radomia Mikromusic Milan Kundera Milena Jesenská Miles Davis minimalizm minimalizm w muzyce Mini wykłady o maxi sprawach. Trzy serie.Leszek Kołakowski Mira Zimińska-Sygietyńska Miron Białoszewski Miroslav Vitous Misha Alperin Miskiewicz -perkusja.Zamyślenie recenzja Wojciech Majewski Miss Williams Mitch & Mitch Mit Erigone mity mity na temat pozytywnego myślenia Miuosh & Skrzek MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JAZZU./INTERNATIONAL JAZZ DAY Międzynarodowy Dzień Jazzu Międzynarodowy Dzień Kawy Międzynarodowy Dzień Tańca Mme Lemaire Moje córki Krowy moje doświadczenia moje życie bez cukru mol smutek Monika Borzym Moniuszko Monk Montaigne more Morrie Schwartz motywacja motywacje działań Movements In Colour mpd Muchy Munk Munyungo Jackson – Mustafa Pasza muuzyka popularna muz: Zygmunt Konieczny muzyka Muzyka - Grzegorz Turnau muzyka etniczna muzyka filmowa muzyka klasyczna muzyka koncepcyjna muzyka polska muzyka popularna muzyka poważna muzyka rozrywkowa muzyka we Francji muzyka we Włoszek muzyka wielogłosowa muzyka zagraniczna muzyka świata Myslovitz myślenie jednak boli mój budżet mózg mózg człowieka Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd Kaja Nordengen Młodość na co zmarł Bolesław Prus Na co zmarł Grass na co zmarł Ornette Coleman na co zmarł Stefan Żeromski? nadgryzione jabłuszko nadworny skrzypek Ewy Demarczyk nadzieja Nagroda Nobla Nagroda Nobla 2014 rok Nahuatl najcięższa książka świata najlepszy pojazd XIX wieku największy organ w ludzkim organiźmie na marginesie Na motywach kołysanki Janiny Porazińskiej pod tym samym tytułem.Reżyseria i animacja Tytus Majerski Napoleon Bonaparte Napoleon III Narodowe czytanie Narodowe czytanie Lalki narracja Narrenturm Natasza Czermińska Natasza Czermińska recenzja nauczanie nauczyciel nauczyciele nauczycielka nauka nauka języka co wzmacniać nauka języka popularne błędy nawyk nawyki czytelnicze. Na wyspach Bergamutach Neil Larsen Nelly Ternan neologizm nerw przeponowy New Series NeXT Niccolo Machiavelli Nicola Chiaromonte Nicolaes Eliaszoon Pickenoy Niech Żyje Bal nie każdy potrafi się przewrócić Niemiecka Curie niepełnospraność niepełnosprawni niepełnosprawność niepełnosprawność Prousta niesprawiedliwość Nietzche Nietzsche nie w pełni sprawność Niezależna Oficyna Wydawnicza Nowa niezgoda nie żyje Ginter Grass nigdy mi się nie uda Nighthawks Nike Nikola Sellmair Nikołaj Karamizyn Nils Petter Molvaer Nir Felder Nohawica Norah Jones normy językowe North Cape Notatki notatki na marginesie notatki z wykładów nowoczesny marketing nowy album Grzegorza Turnaua nowy cykl Nowy Rok Nowy Ślad Czarnych Stóp nuda nu jazz O.S.T.R obalanie mitów obalanie mitów na temat Marii Skłodowskiej Curie o bibliotece o bieganiu o blogu obraz obrazy Obscura Obwieszczenie obyczaje obój ocannon’s World o chodzeniu o ciszy Octave Feuillet oczekwania o czytaniu Oda do radości Oda Dytrykówna. Odczuwanie architektury Odkrycie NASA odniesienie do baśni odprężenie odznaczenia Office International d'Hygiène Publique. o grzebieniu ogłoszenia Ogłoszenie o głupocie ohn Summerson o jazzie o języku o kleks Olaf Tryggvason Olga Boczar Olga Boznańska Olga Tokarczuk Nike 2015 o mężczyznach o nudzie Opole Opole 1997 opowieści dla dzieci Opowieści o Pilocie Prixie Opowieści z Ziemiomorza opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście o przypominaniu opór w rozwoju Orchestre National de Lyon orkiestra orkiestra: BBC Symphony Orchestra z towarzyszeniem chóru kobiecego) Adrian Boult orkiestra AUKSO Orkiestra Dni Naszych Ornette Coleman Ornette Coleman zmarł Orygenes Orzechowski o siekierze osoby chore na SLA Osoby Głuche Osoby Niedowidzące Osoby Niewidome osoby z niepełnosprawnościami OT.TO Otto Hahn Owidiusz o wyobraźni o władzy o zapominaniu o zmianie Ołówek recenzja pacyfizm palec palimpsest Palle Danielsson - kontrabas Pamiątkowe rupiecie Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera Pan Herbatka Pan Kleks Parker Paryż pasja Passaggio Patch Adams paternalizm Patrice Moret Patricia Molly Clapton Paula Cole Paul Anka Paul Appell Paul Auster Paul Celan Paul Desmound Paul Emil Breitenfeld Paulina Braiter Paul Langevin Paul Éluard Pawerewski Paweł Krawczyk) - 4:37 05. Message in a Bottle (Sting) - 7:36 06. Sleep Safe and Warm (Komeda) - 6:55 07. Three Reflections (Wasilewski) - 8:33 08. Still (Milder) - 6:45 09. Actual Proof (Hancock) - Paweł Krawczyk) - 4:37; Message in a Bottle (Sting) - 7:36; Sleep Safe and Warm (Komeda) - 6:55; Three Reflections (Wasilewski) - 8:33; Still (Milder) - 6:45; Actual Proof (Hancock) - 6:06; Largo (Ba Paweł Smoleński Paweł Wszołek Peredy y Salgado Pergolesi perkusja Perkusja– Paulinho Da Costa Piano Perpetuum Persepolis Perły i Łotry Peter Erskine Peter Gabriel Peter Paul Rubens Pete York - perkusja Pewność Philip Zimbardo Phil Knight pianino pianino ciekawostki pianist piano Piano Guys piano Larry Koonse Piano Man 1973 Piano Works II - Ringing The Luminator Picasso Picasso Kobieta niosąca chleb Pieere Bordieu Piere Soderi Pierre Boudieu Pierre Bourdieu Pierre Curie pierwsza kobieta pigułka dzień po pijany jak szewc Pina Bausch Pinelo piosenka finałowa piosenka literacka Piotr Curie Piotr Czajkowski Piotr Fronczewski Piotr Frączewski Piotr i Maria Curie Piotr Millati Piotr Paleczny Piotr Pustelnik Piotr Skrzynecki Piotr Szczepanik Piotr W. Cholewa Piotr Witkowski pismo Breila pisz na berdyczów co to znaczy Pitagoras Pitagoras z Samos Piwnica pod Baranami Pixar piękno piętnaście pianistów pianistek jazzowych Place de la Concorde Planet of Exile pleonazm Pliniusz Starszy Po co czytamy? początki polifonii podania Pod budą Pod budą Sikorowski & Turnau podróż Pod światło poeta poezja pogoda pod psem pokój polityka polon Polska Polska wygrywa Euro 2016 Polskie Radio polski jazz pop Po pierwsze nie szkodzić. Opowieści o życiu Pora Umierać Porter Porwanie córek Leukippa posiłek postacie kobiet Powiedziała mi Maria Antonina powołanie Powstanie 44 pozytywizm pozytyw na dzisiaj prawa człowieka prawa kobiet prawda ciekawsza od fikcji Prawo do... problemy ze stawem żuchwowo skroniowym proces edukacyjny proces rehablitacji produkcja Program 3 Polskiego Radia programowanie; Tomasz Dominik--- bębny; Maciej Mąka--- gitary; Janusz Baka--- konsoleta; Prust Pruszyński i S-ka Przebudzenie Przejęzyczenie Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie Przemek Dyakowski - saksofon Przemysław Dyakowski Przemysław Raminiak - fortepian Maciej Grabowski - bass Krzysztof Gradziuk - perkusja przepona Przestrzenie Banacha Przestrzenie i zaułki Przyboś przypowieść o stole Przysłowia nie są mądrością narodów Prószyński i S-ka psychologia psy w języku Ptaszyn Pustka w domu pyknodysostoza kto chorował pytaj_ni[c]k pytania pytanie pytanie o myślenie pytanie o niemyślenie Pyteasz płyty Queen Quiet Letters Quinto Libro Di Madrigali- Gesualdo rackę napisałam rad radio radioaktywność Radiohead radość Radziwiłłówna Rafael Santi Rainer Maria Rilke Raj Ralph Greenspan Ralph Towner Randy Brecker Randy Brecker - trąbka Nir Felder - gitara elekryczna Bob Franceschini - saxopfon Sergio Vallin - gitara elekryczna Elliot Mason - puzon Lizzy Loeb - wokal Randy Pausch Raymond Queneau Ray Tomlinson Raz Dwa Trzy realizm recenja recenzja recenzja albumu recenzja filmu recenzja książki recenzja Meditatus recenzja płyty recenzja płyty A miało być tak dobrze Recenzja płyty a miało być tak pięknie recenzja płyty muzka polska recenzja Świat Dysku recenzje recenzje książki recenzje płyty recepta na słomiany zapał reenzja reenzja albumu. reflekcja reguła śrubokręta rehabilitacja funkcjonalna Reinman z Bielawy relaks relaksacja religia Rembrandt Remembrance Rencenzja Rene Laennec Renesans Renesans i krew Renoir reportaż Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta Reynaldo Hamn reż. Piotr Trzaskalski Richarda P.Feynmana Richard Feynman Richard P Feynaman Robert Kasprzycki Robert Luty perkusja Robert Majewski Robert Majewski - trabka Robert Proust rock rocznica blogowania rocznica blogu rocznica śmierci Witkacego Rodolphe Lindt Rodowicz Rodrigo y Gabriela rodzina muzyczna Roentgen Rogers Covey-Crump rok czasu rola lidera rola reportera Roman Jacobson romans Rosja Route 66 rower rower ciekawostki Royal Quartet ROYAL STRING rozkwit gaworzenia rozmowy rozrywka rozważania o diecie rozwój rozwój dziecka rozwój mowy rozwój osobisty rożen rożno Rubens ruch ruch to niezależność Rudyard Kipling najmłodszy laureat Nagrody Nobla Running Running Jacob Karlzon Rusell Russell Ferrante Ryczace Dwudziestki Ryczące Drake Ryszard Krynicki Ryszard Lwie Serce rytm rytuał rzecz o Stanisławie Wokulskim rzeźba Rzuć to wszystko co złe równość saga Saga o Wiedźminie Saint Simona saksofon saksofon tenorowy Salvador Dali Sambbor Dudziński samobójcza śmierć samobójstwo samobójstwo Witkacego Samuel Johnson Samuel Rohrer Sandor Maraja Sandra van Veen Santiago de Compostela sapka Sarah Bernahardt Saturday Jazz Pianist Saturday Panist Jazz Saturday Pianist Jazz Saturday Pianist Jazz Michael Petrucciani Savante Arjemius saxofon Scott Elliot Fahlman SDM Sea recenzja Sebastian Erard Sekrety Morza Sekrety Morza recenzja Seksmisja sen sen kawalera z różą sereotypy Sergio Vallin. sfera Sfera Szeptów sfurmato Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band – tytuł płyty zespołu The Beatles Shaikh ash-Shadhilem Shoe Dog: A Memoir by the Creator of Nike Siedem nowych planet siekiera Sierżant Sigmunt Freud Sigurd Rascher silna wola Silvestri Simone de Beauvoir Simon Marius Simon Phillips Simple Acoustic Trio Siostry Panas sir Wiliam Crookes Siula Grande Skrzek skrzypce skutki katastrofy w Czarnobylu skąd choinka skąd pierniki skąd się wzięło Skłodowska --- Curie SLA Slavenka Drakulić Slawomir Kurkiewicz Slawomir Kurkiewicz - kontrabas smarkaty Smolik smutek Smutna historia Szału smutne życie psa Sofokles Sokrates solar system solo piano. Sonety Sonnige Stube Sopot Sparta spinacz spokój sposoby słuchania muzyki Spotkanie z Marią Stanistaw Witkiewicz Stanisława Celińska Stanisława Ryster Stanisław August Poniatowski Stanisław Baczyński. Stanisław Barańczak Stanisław Barańczak nie żyje Stanisław Barańczak poezja Stanisław Hadyna Stanisław Ignacy Witkiewicz Stanisław Jerzy Lec Stanisław Jopek Stanisław Jopek i Zespół Pieśni i tańca Mazowsze Stanisław Lem Stanisław Przybyszewski Stanisław Soyka Stanisław Strójwąs Stanisław Witkacy Witkiewicz Stanisław Wokulski Stansiław Soyka stan zdrowia Stare Dobre Małżeństwo Starość status kobiet status mężczyzn stawanie się staw żuchwowy skroniowy Steen Eiler Rasmussen Stefan Banach Stefan Garczyński Stefania Baczyńska Stefania Wilczyńska Stefania Zieleńczyk Stefan Kudelski Stendhal Stendhala Stenson Bobo Stephen Hawking Stephen William Hawking Steve Gadd - perkusja Steve Jobs Steven Harrold Steve Swallow Steve Woźniak Storråda Strachy na Lachy Zimne dziady listopady Straight Story RGG recenzja strarta Strzeż się tych miejsc... Klaus Mitffoch Studio Agnieszki Osieckiej styl życia substantia reticularis sufrażystka Super Book Susan Sontag Susie Ibarra Swen Widłobrody Swietłana Aleksiejewicz Swietłana Aleksijewicz Sygryda Storråda Sylvie Courvoisier sylwetki sylwetki kobiet sylwetki mężczyzn symbolizm symbolizm w polskim malarstwie synestezja syntezator – Russell Ferrante Szalony Język Polski szczelanie w szczęce Szczęście czy fart Szereg Fouriera Szewczyk Ola Maurer Piwnica pod Baranami szewska pasja sześciostrunowa altówka Sześć światów Hain szkice Szkoła Notre Dame Sztuczne Fiołki sztuka sztuka absurdu sztuka i absurdy Sztuka kultura sztuka o której można dyskutować sztuka składania życzeń sztuka ulicy Sztuka zwycięstwa sztuki wizualne Szubert szybkie śniadanie Szymanowski Karol Szymborska Szymon Kataszek Szymon Ludwik Kamykowski--sax Szymon Madej Szymon Stochniol Katarzyna Baczewska Aleksandra Urbańska Jarosław Marzec Szymon Zychowicz Szymon Zychowicz 2014 sł. Józef Czechowicz sł: Bolesław Leśmian Słaek Jaskułke Sławek Jaskułke sławne osoby sławni Polacy Sławomir Mrożek słodkie życie Słonimski Słowacki słowiański kołtun słowiańszczyzna Słowo las znaczy świat słowo o termitach Tadeusz (Boy) Żeleński Tadeusz Boy Żeleński i tłumaczenie Marcela Prousta Tadeusz Dziedzic Tadeusz Gajcy Tadeusz Kalinowski Tadeusz Kożuch Tadeusz Mieczkowski Tadeusz Nowak Tadeusz Pruszkowski Tadeusz Sygietyński Tadeusz Zawieyski Tadeusz Łomnicki Tadeusz Śliwiak Tadeusz Żeleński Boy take five Tales z Miletu tantasy Tatarak Tea book tag Tears in Heaven Tea Time Boogie teksty kultury Zachodu Tennesee Williamsa Tenor: Steve Davislim tenor saxophone Teoria Wszystkiego recenzja Teresa Kotlarczyk Terri Lyne Carrington Terry Prachett tey THE the Beatles The Coln Concert The Dispossesed The Girl In The Other Room recenzja The Hilliard Ensemble The Left Hand of Darkness Theloniousa Monka The Old Woman The Penitent Magdalene The Riddle (Nik Kershaw) cover The Swingle Singers The Wisdom Paradox: How Your Mind Can Grow Stronger As Your Brain Grows Older The Word for World is Forest Thich Nnat Hanh Thomasa van der Wilta Thomas Couture Thomas de Keyser Thomas Transtomer Thomas Wyck Thrill Box recenzja Théodore Géricault Tim Burton Tingvall Trio Tischner to co chciałabyś wiedzieć o budżecie to co chciałbyś wiedzieć o planowaniu budżetu to i owo językowo Tokaj tom 6 Tomasz Cichocki Tomasz Cichocki Zew Oceanu Tomasz Mann Tomasz Stanko i New York Quartet Wislawa Tomasz Stanko — trąbka Bobo Stenson — piano Anders Jormin — kontrabas Tony Oxley — perkusja Tomasz Stań Tomasz Stańko Tomasz Stańko trąbka / David Virelles fortepian / Thomas Morgan – kontrabas / Gerald Cleaver – perkusja Tomasz Szukalski - saksofon Tomek Sowiński - perkusja To mit Tommy Crane - drums. tom pierwszy Trylogii Husyckiej Tom Waits tonacja Toni Morrison Tord Gustavsen Tord Gustavsen: piano Tord Gustavsen Trio Tore Brunborg: tenor saxophone Tornebladh Touch & go - straight to number one Toulouse lautrec Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych tożsamości tożsamości społeczne Traktat o życiu. Myśli wybrane. Czesław Miłosz traktaty muzyczne trecento trenerstwo trio Trio in Tokio Troosta Trulsa Morka truncus cerebri trzy szybkie Trójka trąbka Trąbka – Scott Wendholt tulipan tulipanologia Turnau Tuwim Twierdza Szyfrów Tycjan typuję zwycięzcę tłumaczenie tłumaczenie: Przemysław Bieliński tłumaczenie: Stanisław Kasprzysiak U.S. Route 66 U. T. Gandhi perkusja ubóstwo uczenie uczenie języka migowego uczenie się udział kobiet w wojnie Ujejski układ słoneczny Ulisses Ulla Lindquist umarł ks. Jan Kaczkowski Umieranie una hirunda non facit ver uniwersalność uniwersum Uno momento mortis Upadek Ikara uprzedzenia URK urodziny Karola Wielkiego urodziny Mikołaja Kopernika urodziny Stanisława Lema Urodziny Wisławy Szymborskiej Urodziny Witkacego Urodziłem się pewnego błękitnego dnia Urodziłem się pewnego błękitnego dnia, Daniel Tammet, Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera Ursula K. Le Guin Ursula Le Guin Urszula Dudziak USA ustanowienie Nagrody Nobla Uszkodzenie Rdzenia Kręgowego Valdemar Eiberg Valery var. 4:14; varia Vassilis Tsabropoulos Vassilis Tsabropoulos fortepian Velazquez Vermeer V Hauy Viera Brandes Vijay Iyer Vilhelm Hammershøi Vincent Peirani akordeon Vincent van Gogh Virginia Woolf Virginii Woolf Vladyslav Sendecki Volodos in Vienna Wacław Krupińsk Wacław Krupiński Waits Walden Pągowski Waleria Maria Gardowska Walter Isaacson Walther von der Vogelweide Wanda Rutkiewicz waria Warszawa Wat Werner Herzog Wesele Wyspiańskiego i Marek Grechuta Whileman Whistlers Mother wiara wiara we własne siły wibrafon wieczko skroniowe wiedza praktyczna wiedźmin Wiedźmin opowiadania Wiedżmikołaj wieki średnie Wiek męski wiek XIX wielbłąd Wielka Gra Wielka Msza h-moll wielogłosowa muzyka Wiersze zebrane Barańczak wierzę w wiedzę wieszać na kimś psy Wiesz może jak to się dzieje Wiesław Dymny Wikingowie Wilhelma VI Orleański Wilhelm Conrad Röntgen Wilhelm IX Trubadur Wilhelm Sasnal Wiliam Harvey William H. Macy William Szekspir Will Rogers Wincentyna Karska Windows Waltz wiolączela Wisława Wisława Szymborska Wisława Szymborska Nobel Wisława Szymborska rocznica śmierci Witkacy Witkiewicz Witold Lutosławski Witold Lutosławski wcale nie jest za trudny Wit Stwosz Wittgenstein w jaki sposób chodzi człowiek w jaki sposób się rzyga w krzywym zwierciadle W malinowym chruśniaku Wocjech Orliński. Lem. Życie nie z tej Ziemi w oczekiwaniu na nowy album Grzegorza Turnaua Wojciech Kamiński Wojciech Kassa Wojciech Kukuczka Wojciech Majewski Wojciech Malajkat Wojciech Młynarski Wojciech Młynarski nie żyje Wojciech Tochman Wojciech Waglewski Wojciech Zabłocki wojna Wojna nie ma w sobie nic z kobiety wokal; Gabor Bolla - saksofon; Andi Kissenbeck - organy Hammonda; Wolfgang Schmid - kontrabas; wokal; Torsten Goods - gitara Wokulski w Paryżu Wolna Grupa Bukowina Woz w popiele wrażenia Wskrzeszenie Łazarza wspomnienia Wspomnienia twórcy Nike współczesność Wszystkie kobiety Mateusza recenzja Wybór i układ Joanna Gromek - Illg wychwalanie idei miłości dworskiej wycieraczki samochodowe Wydawnictwo Literackie Wydawnictwo lNaukowe PWN Wydawnictwo Znak Wydziedziczeni wykłady wynalzaki wyobraźnia wypadki w górach wyróźnienie wytwórnia ecm wywiad wyzwania wyzwania blogowe wyścig wyścig z Messnerem Wyśpiewam Wam wszystko wzór wątp wątpliwości wątroby nie omamisz wątroby nie oszukasz Wędrówka Władysław Broniewski Władysław Halik Władysław Reymont władza Włochy Włodek Pawlik Włodzimierz Korcz Xawerego Dunikowski XI XIV wiek Yapa Yaron Herman Yaron Herman - piano (Steinway D Yuan Mei zabawa zabawa blogowa zaburzenia ze spektrum autyzmu Zaczarowana świątynia zadanie zagadki Zakazany owoc Zakopane Zamość Zapatrzenie. Myśląc o malarzach zapowiedź nowego cyklu Zarycki zarządzanie stresem zasypywać gruszki Zawinul Zbigniew Herbert Zbigniew Jaremko Zbigniew Konopczyński - trombone Zbigniew Mikolejko Zbigniew Namysłowski Zbigniew Paleta Zbigniew Preisner Zbigniew Raj Zbigniew Wodecki Zbigniew Wodecki nie żyje Zbigniew WodeckiPiwnica pod Baranami z czego biorą się zakwasy? zdrowie Zdzisław Beksiński Zeeman zejść na psy Zenon Jaskuła Zespół Aspergera Zespół Pieśni i Tańca Śląsk zielono mi Ziemie obiecane recenzja płyta 8.04.2014 r Ziemiomorze Ziemiomorze recenzja Zmarł Stanisław Barańczak zmiana zmiany znane osoby znane osoby chore na dusznicę znani z notatek na marginesie Zofia Ameisenowa Zofia Komedowa Trzcińska Zofia Zaleska z przymróżeniem oka. zrozumieć Franciszka zwątpienie zwątpiwnie Zycha Zygmunt Bauman Zygmunt Freud Zygmunt Freud a Proust Zygmunt Grechuta Zygmunt Konieczny Zygmunt Stary Zygmut Freud Zygmut Konieczny Złota dama [a]Varia [IKD3] [Klasyczne korepetycje-w dobrym tonie]. [Zarys Édouard Manet Ólafur Arnalds ósma część Harrego Pottera ósmy marca Ćwiczenia z utraty ćwiczenia Łanuszka. muzyka Łapiński Łucjan Paprocki Łukasz Nicpan Łukasz Simlat Łukasz Stasiak łumacze ( Stanisław Barańczak Śląska Orkiestra Kameralna Śmierć na pięć Śmierć Witkacego Średniowiecze Świat Dysku Światowy Dzień Jazzu. Światowy Dzień Ksiażki i Praw Autorskich Świat Rocannona" Święto muzyki Świętosława Święty Augustyn śmarczeć śmierci i neurochirurgii śmierć śmierć Anki śmierć w górach śpiew śpiew) Dorota Miśkiewicz: śpiew; Robert Majewski trąbka fluegelhorn Mariusz Pędziałek; Maryna Barfuss; Cezary Konrad -perkusja Robert Kubiszyn: akustyczna gitara basowa śpiew Dorota Miśkiewicz - śpiew Marek Napiórkowski - gitara Kacper Stolarczyk - gitary Maciej Magnuski - bas Daniel Kapustka - perkusja Marek Niedźwiecki - konferansjer śpiki św. Odilon św. Tomasz świadectwo światło niebieskie a sen święty Ambroży biskup mediolanu Żenia Zielińska Życzenia Życzenia wielkanocne żałoba że chodzisz? że ubywa nam wzrostu wraz z wiekiem że wykorzystujemy 10% możliwości swojego mózgu życie życie jako marketing życie z doświadczeniem niepełnej sprawności αυτονομία Михаил Афанасьевич Булгаков

Archi_walium:Ale to już było…

[Komentowanie]

Na tym blogu obowiązuje netykieta.
Zwracamy się do siebie po imieniu.
Autorka nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi współuczestników i współuczestniczek dyskusji, opinie są prywatną kwestią Autorów i Autorek.

Nie liczę godzin i dat.

Wrzesień 2015
Pon W Śr C Pt S N
« Sier   Paźdź »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

zBLOGowani

Tu także jestem:
zBLOGowani.pl