Listy i [inne] brewerie.

"Plus ratio quam vis".

179.symetria A.

Pamięci Witkacego.

Nie zaważając na kształt i formę. Nieszczęścia sprzedam.

     Imię odziedziczyłem po bracie,który nie zdążył mi być starszym, odszedł jak i ja odejdę, nie wynurzając swego cienia zanadto. Jakoby innych imion nie było, znoszona klątwa jakże uskuteczniana przeze mnie, Theo. Ani marszand ze mnie choć władałem językami ludzi, ani kaznodziejstwo, anieli także mnie nie chcieli, nie chcieli spoglądać na nędzę, smród i brud. Cóż mogłem powiedzieć tym górnikom ich fedrującym dzieciom, żonom o zeschłej zrogowaciałej ze strachu skórze? Co chodzili by nigdy nie powrócić, albo też przytępić oddech pylicą, i umierać na raty, streszczając swoje życie do ciemnej,czerstwej kromki chleba. Mogę dać tylko mit…Odchodząc w kropkę.

/Twój Vincent/.

]*[

Jacek Bończyk wykonuje Autoportret Witkacego [źródło].

Bę­dę miał do Cie­bie proś­bę (…) ja­ko mój przy­ja­ciel praw­dzi­wy nie od­mó­wisz mi (…) Ch­cę mieć cy­ja­nek (…)  że­by w każ­dej chwi­li być pa­nem swe­go ży­cia. (…) Ła­skę mi wiel­ką zro­bisz, je­śli mnie choć tro­chę ko­chasz.

[Kon­tek­sty. An­tro­po­lo­gia kul­tu­ry, et­no­gra­fia, sztu­ka. Ma­li­now­ski – Wit­ka­cy, Kra­ków 2000].

Od regularnych nawyków biografii stronię, nadświatlona wielka tajemnica różnych narracji mieszają się w onirycznych bezkształtach i ostrych widzeniach rzeczy nieprzemijalności. Spal moje listy, wszystkie co do jednego. A te obrazy macie? Jeśli tak to dobrze, one kiedyś będą wiele warte.

Oto ja naznaczony niezwykłymi dekoracjami, umierałem na raty, znieczulałem się czasami porządkiem białego proszku. Choć kochałem kobiece ciała i umysły,wielokrotnie w tym samym czasie. Naznaczając go wspomnieniami brwerycznych imprez. Jako chłopiec

zacząłem ujarzmiać Pismo.

Ojciec mój Autorytet Moralny bez pokrycia w rzeczy oczywistości, nie nie chodzi o romanse, nie nie tylko o nie. O Matce Czas zapomniał, ślady zatarł. Tylko rys jej zaborczego charakteru gdzieś jeszcze się unosi, a to, że  uczyła mnie grać na fortepianie, wiadomo, wcześniej kształciła się u Żeleńskiego, później Ojciec mój zamknął Ją w żelaznym uścisku powinności i oczekiwań. Nie tolerowała innych kobiet w życiu syna swego jedynego. W domu z drewna o wysokich,dużych oknach, z których bezpiecznie jest wyskoczyć, w razie nagłego pożaru — gościła Persony  Sienkiewicza, Matejkę Żeromskiego…

Cienie Wielkich.

Wolność to niezbywalna cecha człowieka, warunek sin  qua non, ale jak nie zrobię tak jak On, źle skończę, a nawet gorzej. Najgorzej.  Głosy w mojej głowie. Wie[m].

Nie chodziłem do szkoły, zakazano mi tych brewerii i dezynwoltur. Otulono mnie Wszystkimi Książkami Świata,które sprowadzano na jego skraj, i oparami, które unosiło się z mojego laboratorium chemicznego. Tak też je też miałem, podobnież jak pierwszy aparat i ciemnię.

Cienie widzę cienie, głowy gadające, mielące ozorem między słowami.  Dyskutowałem z niezliczę Malinowskim, Ingardenem Fistkiem. Nie zliczę ich wszystkiem. Zgłosek w nazwiskach, tych złotych i srebrnych, tych zapamiętałych i zmiętych tych. Zacnych i mniej. Ej, nie zmaterializowałem się ze światem. Zostałem pomiędzy. Życiem, a śmiercią. Niecierpliwość i zachłanność świata spowodowały, że musiałem odebrać Światu Witkacego. Tego z Istnieniem Poszczególnym zjednoczonym, tego, którego najwygodniej się opuszcza, któremu się nie odpuszcza, którego się nie dopuszcza.

Potem odgoniła Śmierć ode mnie światło, barwy, zapachy i smaki. Obrano mi świat jak cebulę.

Nic nie zostało.

Prócz rozpaczy.

Rozpatrzy Mój świat mnie. Ten, co nie ma regularnej biografii. Narko_[lep]_tyczny taniec chronologii.

Sceny z życia rodzinnego nie uwiodły mnie, ale zmiażdżyły skarleniem hiperboli. Świat mnie boli. Zostały mi dane nazwy, wykresy, zakresy, daty, właściwości. I wątpliwości. Coraz mniej.

Presja życia melancholia holi a presji de. Nurzam się w niej, taplam. Tam, tam. Umrzeć, że w 1914 roku zaznaczam, że chciałbym widzieć siebie, gdy odchodzę. Chłodzę. Chodzę, chodzę od życia. Samobójstwo Narzeczonej mej pięknej, jedynej, niespełnionej onej. Czy Szymanowski nurzał swe cienie i cało w niej? Obłęd. Błędu. Wyruszam, ruszam, ruszam do Australii z Malinowskim. Ferie barw. Zapachów orgie. GIEnialne niebalalne. Oralny Kształtów Smak i ów krawędzi znak.  Wojna. A ja na przekór, na opór, na smak, w radzieckim wojsku tak. To tak, to to to tak. Nie jak ojciec po stronie rodzinnej prawdy. Podporucznikiem został -em w morzu alkoholowych oparów. Ocieram się o śmierć. Czuję jej oddech, żem nie zdechł, ech. Rewolucja Październikowa i Kijowskie czasy.Dziura i drżenie i przestrach i pot, i uryna i Order św. Anny. I tok, tok, tok. Ludzie, którzy jedzą ciemność, ość, ość,ość. Dość.

[Witkacy do kraju wraca. Jacek Kaczmarski źródło].

Umarłem, choć wróciłem. Ciałem. Choć więcej chciałem. Chciałem. Tłem zostałem.Żwirem. Miałem. Miałem  dziennik z czasów Rewolucji, spalon on w czasie późniejszej trwogi, którą przewidział. Widział. Znał, i nie chciałem smakować. Auć.

Zakotwiczam się w życiu w latach dwudziestych, tych, tych latach dwudziestych. Małżeństwo piękna, trwała fikcja. Ona mnie nie kocha. Dlaczego jest. Nie wiem.  Wiesz. Smakuje kochanek ciała.  Maluję, piszę, znam, błądzę. Trącę, i przetracam, tam, tam. I tu. Leje, leje czcionkę leje. Ocaleje połowa dramatów, trzy i pół powieści. W treści. Strofa kata. Koniec, czyli Katastrofa. I seks jest. I rozmowy,i mowy. I grafiafoto. Oto foto. Też jest. Filozofia. Cztery języki nie obce. Lektury, tury, tury liter. Zdania, zdania, dania.

Po

pod

ej

rzyj

świata

pod

szew

kę.

Żyj.Żyj, smakuj, jedź i tyj.

Reklamy

35 comments on “179.symetria A.

 1. Jotazof
  09/09/2015

  Stasio… ciekawe jakby się odnalazł w tych czasach.

  • 5000lib
   10/09/2015

   Nie odnalazłby się, już dawno temu (zważywszy na czas życia—właśnie—i co z tym związane—śmierci—pisał o Światowej Katastrofie (II Wojnie) konsumpcjonizmie, końcu kultury, popkulturze, która ogarnęła media o sprzedawaniu i kupowaniu także i w tej dziedzinie…) Oczywiście można napisać, że na jego śmierć złożyło się kilka czynników: nie leczona depresja, styl życia, trudne doświadczenia, stres pourazowy jakbyśmy to dzisiaj nazwali, który został z czasów konfliktów. Przeczucie komunizmu i końca kultury. Śmierć narzeczonej, o którą się obwiniał.

   • Synchroniczność kultury. Czytam nadal nieśpiesznie listy Lema i Mrożka, w którym i Witkacym słów wiele pochlebnych pada. Wspomniane jest tam właśnie jego popkultury złowieszczenie. Mi co prawda daleko do dyskredytowania i odsądzania masowej kultury hurtem, ale główny problem jest taki, że kurczy się miejsce na własność, odrębność, oryginalność. Mało jest przestrzeni dla tych, którzy to sobie cenią.

    • 5000lib
     18/12/2015

     Witkacy, o czym już wspomniałam na blogu wieszczył koniec kultury jaką znał, koniec kultury wysokiej (sam on, temat ocean, nieszczęśliwe dzieciństwo, braki w socjalizacji, despotyczny ojciec, wymagająca matka, wtrącająca się w życie osobiste, stłamszona przez męża,zafascynowanie Stanisława śmiercią, samobójstwo narzeczonej, kobiety, używki, małomiasteczkowość, dwie wojny, śmierć). Nie wiem, czy jest problem w dostrzeganiu odrębności i jej cenieniu, moim zdaniem nie, moim zdaniem brak jest (i to zatrważający) umiejętności czytania kultury, uczestniczenia w tej wysokiej (czasami możliwości fizycznych i finansowych) wymagania od siebie, pewnego obeznania, nie wstyd już nie znać Bacha czy Cage’a, brak pewnej propedautyki…

    • 5000lib
     18/12/2015

     No dobra, też dwa pytania. 🙂

     • Chyba nastąpiło czasoprzestrzennowpisowe przesunięcie komentarzowe 😉

      W pewnej mierze ta nieumiejętność wynika chyba z niechęci, zawężenia i zamknięcia umysłowego (temat rzeka: z czego to wynika?), a po części z braku odpowiedniego aparatu poznawczego. Część zapewne nie obcuje z taką kulturą z niewiedzy, wstydu względem tej niewiedzy, a nie braku chęci.

      • 5000lib
       18/12/2015

       Przesunięcie?
       Wynika, że temat wielowątkowy, głęboki, w sam raz na dyskusję. Ja tam jestem otwarta.
       Nic, tylko poznawać, czytać.

 2. ja i moje urwisy
  10/09/2015

  Witkacy do kraju wraca…mój mały synek nuci to pod nosem, jak mu raz puściłam teraz karze ciągle…

  • 5000lib
   10/09/2015

   …Że niby ja się do tego przyczyniłam…? Witaj po przerwie.

 3. Kropkowo :-))))
  11/09/2015

  No proszę, człowiek tutaj zajrzy i od razu się przypominają różne rzeczy. Dziękuję Ci za to 😉

  • 5000lib
   11/09/2015

   Proszę bardzo. Polecam blog, i częste zaglądanie, okiem łypanie i komentowanie. D A jakże! Jak szaleć to szaleć. Czy niedyskretem będzie jak spytam, co Ci się przypomniało?

 4. Agnieszka
  12/09/2015

  Wydaje mi się, że faktycznie imię determinuje człowieka. Z jakiegoś powody to konkretne pojawia się w czyichś myślach i spada na nas. Nawet jeśli nadane jest jako kolejne. Vsn Gogh to jeden z mioch ulubionych impresjonistów(?). A hego Ycie na równi odrzuca, co przeraża. Witkacy natomiast… Chyba tuiteraz musiało intensywniwj go zdeterminować. Co komu pisane na tego bęc?

  • 5000lib
   12/09/2015

   Nie wiem co to znaczy/co przez to rozumiesz/ co komu pisane na tego bęc, Ale chętnie się dowiem.
   Jestem zdania, acz mogę się mylić, że imię nie determinuję przyszłości, o ile nie jest prześmiewcze, albo krzywdzące. Natomiast, to co czyni różnicę, to na pewno sposób w jaki się zwracamy do ludzi, czy robimy to z szacunkiem i otwartością.
   Trudnością nie do przejścia może być projekcja swoich leków, wróć, lęków. Jak Rembrandta obrazy są najlepiej przebadanymi i zanalizowanymi, a wokół Vincenta krąży wiele, wiele mitów. Nie obciął sobie ucha, ledwie kawałek małżowiny, a to tylko początek. A Witkacy natomiast co…?

 5. Agnieszka
  12/09/2015

  Przepraszam, tetaz dopiero zobaczyłam, ile telefon mi zmienił liter. Imię nie musi być prześmiewcze, aby zmieniało człowieka według mnie. Wydaje mi się, że do niektórych czuje się większy dystans, z innymi chętniej spoufala. Ale bardziej miałam na myśli, że moment nadania imienia po kimś zmarłym (w tym wypadku bracie) niejako determinuje człowieka, to jakby podświadome życie za kogoś. Na kogo wypadnie na tego bęc rozymiem jako: co komu los wyznaczył, to otrzyma.

  • 5000lib
   13/09/2015

   Nie szkodzi.
   Nie wiem jak to jest z tym dystansem, pewnie wszystko zależy od osobistych doświadczeń.
   Pewnie to się zmienia wraz z wiekiem, modą. Inna sytuacja jest dziecka w grupie rówieśniczej, zwłaszcza wtedy gdy potrzeba akceptacji nabiera na sile.
   Dla mnie inną sytuacją jest skojarzenie z imieniem, a czym innym nadanie imienia po zmarłym — jak w przypadku Vincenta.
   Tutaj mamy rodziców, i dziecko, dwie sytuacje, konsekwencje etc.I ważniejsze od nadawanie imienia (tego samego) jest mechanizm i intencja, co kierowało Rodzicami w tym przypadku. Imię to czubek góry lodowej.
   Wierzysz w przeznaczenie? 🙂

   • Agnieszka
    13/09/2015

    Tak, też myślę o tym, że inną jest sytuacja wyboru imienia (i tu jednak mam wrażenie, że jest coś, co wpływa na wybór takiego właśnie), a inną nadanie po zmarłym. Ta druga to jakby chęć przedłużenia życia kogoś innego, a tym niejako odebranie własnej tożsamości. Zauważ, jak odbierasz osoby o imieniu np. Karol, albo Franciszek. Zwyczajnie zapewne. Gdy jednak te same osoby przedstawią się jako Karol Gustaw albo Franciszek Józef zaczynasz podchod

 6. Agnieszka
  13/09/2015

  …podchodzić podświadomie nieco inaczej.
  Telefon mój szaleje, chyba zbyt długie komentarze piszę.
  Gdy znasz Tośkę, a nagle zauważysz, że to Antonina, weryfikujesz swoją dotychczasową wiedzę o niej z imieniem.

 7. Agnieszka
  13/09/2015

  Czy wierzę w przeznaczenie? Nie potrafię dać jednoznacznej odpowiedzi. Niby chciałbym, żeby nie kierował nami ślepy los, ale jednak już sama czasoprzestrzeń, w której żyjemy wpływa decydująco na nasze możliwości. No i znowu inna myśl: niby ślepy los, a jednak od naszego samozaparcia zależy, ile dla siebie ugramy.

 8. 5000lib
  13/09/2015

  E tam, nie szaleje, nie szaleje.
  Patrząc z tej strony monitora, oczywiście.
  Wydaje mi się, że piszesz o dwóch rzeczach.
  O stereotypach.
  To pierwsze i o weryfikowaniu wiedzy wypływających a) z obiegowych opinii, czy stereotypów
  b) z wcześniejszych doświadczeń.
  Tak to czytam co piszesz.
  Nie wiem, czy inaczej podchodzę do tego jak ktoś ma na imię Franciszek Józef.Prawdopodobnie nawiazujesz (nawiązujesz?- wolę się upewnić) do postaci historycznej, a może rodzice, dziadkowie, antenaci Franciszka Józefa mieli tak na imię. Jeśli pierwsza opcja (albo tylko pierwsza) to oczywiście, Polacy i Polki nie mieli FJ. za co lubić, ale to postać godna bliższego poznania.
  Dla porównania dla większej liczby Polaków i Polek złożenie imion Jan Paweł będzie miało konotacje religijne (chrześcijańskie/ katolickie) ale…
  Gdy umierał JPII chciałam/ chcieliśmy zobaczyć film, ale że byliśmy w miejscu publicznym, i to w wielokulturowym środowisku… Kolega chcąc przełączyć na film argumentował, no wiesz, Polak, wielki i to jeszcze nasz rodak, powinieneś zrozumieć,..To dla nas…
  –Właśnie d l a W a s…
  I ta sytuacja mnie wiele nauczyła.
  Nie o to chodzi, by kogoś nawracać i pokazywać miejsce.
  Ja również popełniam błędy.

 9. Agnieszka
  14/09/2015

  Tak, miałam na myśli konotacje historyczne, ale nie pod kątem oceny. Wielokrotnie spotkałam się z imionami, które w jakimś stopniu intrygowały osoby, które po raz pierwszy słyszały, ze ktoś ma tak na imię. Moja koleżanka ma na imię Ksymena. Ilekroć ktoś ją poznawał słysząc imię zaczynał się jej uważniej przyglądać, ale z zaciekawieniem. Imiona mojej mamy to Tatiana Hanna. Używa pierwszego imienia na co dzień. Ilekroć się przedstawi urzędowo, wzbudza zdziwienie. Jej mama, a moja babcia, to Odetta. No… tutaj to już w ogóle jazdy były 🙂 I jakoś nikt tego z operą nie kojarzył. Znajomi dali dziecku imiona Karol Gustaw. Zabawne, bo gdy mówili Karol, nikt nie reagował, gdy zwracali się dwoma imionami, ludzie zaczynali się dziecku uważnej przyglądać. Ba! sama, gdy jeszcze uczyłam w szkole i do mojej klasy doszedł Fryderyk miałam możliwość skonfrontowania podejścia innych nauczycieli – wszyscy założyli, że musi to być dziecko inne (w znaczeniu bardzo zdolne, geniusz). I tu tak, zgodzę się, ze to stereotypy. Ale ja jednak będę sugerować, że coś ludźmi kieruje przy wyborze imienia dla dziecka. Zazwyczaj matki mówią, ze to imię im przyszło do głowy i nie podobało się żadne inne. Kiedy ja byłam w ciąży z draniem od momentu, kiedy się dowiedziałam, że jestem mamą, wiedziałam, że dziecko to Piotr. Był moment, kiedy ktoś nam sugerował zmianę. Drugim typem było imię Łukasz – nie mogliśmy się przyzwyczaić do tej myśli i doszliśmy z mężem do wniosku, że mówiąc, ze szykujemy coś dla Łukaszka, nie mówimy o swoim dziecku. Urodził się Piotruś. I nie wyobrażam sobie, że mógłby mieć inne imię. Co do imion nadawanych po kimś zmarłym… mam na myśli choćby historię opisaną w „Poczwarce” przez D. Terakowską. Niby fikcja, ale bardzo mnie porusza i według mnie tak to wygląda, że przyjmując po kimś imię nadawane w celu np. kontynuacji dzieła tego człowieka, albo pod kątem uczczenia go, przyjmuje się jakąś cząstkę osobowości tego człowieka. Co nie znaczy, że dane dziecko nie jest wychowywane w duchu tej osoby, więc nie tylko imię, ale również otoczka wpływają na nie.

  • 5000lib
   14/09/2015

   Dzień dobry Agnieszko. 🙂
   Wydaje mi się, że z racji doświadczeń, oswoiłam się z imionami, uważanymi za… Nietypowe, choć tak naprawdę bywa, że są nieczęsto spotykane. Piszę, wydaje mi się bo nigdy nie wiadomo co będzie jutro. Ksymenę spotykałam. I to w młodym wieku… A jeszcze wtedy granice nie były tak otwarte, i programy były inne.
   Odetta podoba mi się :). Oczywiście imię uruchamia skojarzenia i/lub stereotypy, bywa, że obnaża nasz poziom (nie) wiedzy. Pewne imiona jak Tatiana np przypisujemy innym narodom, więc obawiam, być może się mylę,że zdziwienie nie budzi samo imię— przynajmniej nie obecnie— ile to, że np jest Polką, a nie pochodzi ze Wschodu. (Nie wiem, czy tak jest). Imiona nie muszą być, zwłaszcza w tym czasie przypisane geograficznie, ale bardzo często spotykać można takie myślenie.
   Co kieruje ludźmi przy nadawaniu imion?
   Jest wiele czynników. I to co piszesz, nie kłóci się wcale z tym, co ja piszę. (Nie, nie chodzi tu o rację).[Uprzedzam pytanie].
   Chociaż bardzo wpływa na nie moda. Wraz ze wzrostem obecności massmediów i seriale telewizyjne, internet,czyli to co działa ponad granicami. Odetta kojarzy mi się np z drugą żoną Mieszka I. Zwana Odą. Są i skojarzenia kulturowe, są i mody, i chęć tego by mody uniknąć, w ten sposób tworzy się nowa moda. Jestem ciekawa ile— w skali kraju— pojawiło się Kamilów po zwycięstwach Stocha. Ile Janów Pawłów (mówiono, że w 2005 roku gdy umarł papież padła rekordowa liczba). Karol to b.popularne imię. Nie, nie piszę tylko o krajach latynoskich. Karol Gustaw, to — w zestawieniu— rzadkie i zapisane już w historii. Nie dziwi więc zatem reakcja. Tym bardziej, że wiele osób, patrząc stereotypowo, spodziewało by się odniesień innych niż usankcjonowane historycznie. (Ale dlaczegóż by nie???). Niezależnie od tego czy mamy na myśli królów szwedzkich, czy np. Karola Gustawa Polityńskiego, a może wcale nie? Bo chodzi o Ks. bp. Karola Gustawa Manitiusa? Tropów jest wiele.
   Ktoś kiedyś zrobił badania i imię Fryderyka (Chopina) było najczęściej nadawanym w kraju. Nie dziwi fakt ów, gdyż niewiele mamy kompozytorek i kompozytorów światowego formatu, znanych do dziś. No bo kto pamięta o Mikołaju z Radomia, którego twórczość można było by zapisać na jednej płycie cd?

   Nie jest moją rolą rozsądzać co kieruje, czy kieruje ludźmi przy wyborze imienia.
   Zapewne są pewne tendencje, prądy, mody, ale przecież nie tylko.
   Dziękuję bardzo za podzielenie się swoją historią.
   Dla mnie osobiście, nadawanie imion po zmarłych tragicznie osobach, które zbyt wcześnie rozstają się z życiem, jest straszne. Wiadomo przecież, że nikt nikogo nie jest w stanie zastąpić. Nie wiem, czy przyjmuje się wtedy cząstkę tego człowieka. Na myśl przychodzą mi rytułały inicjacyjne, tak kobiet jak i mężczyzn, wszystkie, niezależnie od kultury wiążą się z nadawaniem imienia. Czymś innym jest dla mnie nadanie imienia Fryderyk bo… No właśnie, bo co…? Bo może kojarzyć się z…
   Nie, nie z Chopinem, bo przecież jest święty Franciszek (zaraz, zaraz, tylko który- ten z Utrechtu, a może biskup Liège, a może błogosławiony Fryderyk? Jeśli tak, to który z trzech? A może chodzi o Fryderyka I? A może o Fryderyka Pobożnego? Oczywiście, trochę przerysowuje.
   Wielokrotnie nadanie imienia teraz wiąże się z tym by brzmiało podobnie/ tak samo/ w różnych językach, bo ludzie się przemieszczają.
   Za imieniem idą nie tyko asocjacje, ale jak sama piszesz, i zachowania (nauczycielek/ nauczycieli).

 10. Agnieszka
  14/09/2015

  Taaak… i zrobiłam błąd, bo mama oczywiście drugiego imienia używa na co dzień. I jest Polką. Odetty z Odą nigdy nie kojarzyłam… Ubawiłam się Franciszkiem. Faktycznie może być z nimi problem. Kiedyś usłyszałam jak mama zwraca się do dwu(trzy)letniego chłopca Zdzisiek… Tak, to mnie zastanowiło. W sumie Zdzisław to ładne imię. Wtedy zaczęłam patrzeć, jakie reakcje wzbudzają w ludziach imiona. Polubiłam te dysputy. Rzadko który blog każe mi myśleć 😉

  • 5000lib
   14/09/2015

   Dyskusja to chyba clue blogu. 🙂 Tak jak chyba [każda] sztuka, o ile blog jest sztuką, albo bywa takową albo ową. To porównanie przyszło mi na myśl nie dlatego by nas/ siebie umieszczać w kontekstach i deko_racjach, ale pod wpływem dyskusji (sic!) pod wpisem Próbuje powiedzieć, że dyskusja, ale nie czcza rozmowa, jest ważna. Jest pewnym narzędziem.
   Świetnie, że „blog każe Ci myśleć” 🙂 Po[d]czytuje sobie to za komplement.

   • Agnieszka
    14/09/2015

    No ba! Co więcej notatka na blogu to jedno, a komentarze pod nią to czasem kopalnia dodatkowych tematów.

    • 5000lib
     14/09/2015

     Agnieszko,
     I to i to jest ważne.
     Dyskusja może pogłębić, może pognębić.
     I nie ma tu obowiązujących jazd/programów (może poza przykazaniami przestrzegania netykiety i praw autorskich-ale to przecież wiadome).
     Nie zawsze musi być sążniście i poważnie (dla przykładu 1,2,3,4,5, 6), ale też w drugą stronę.
     Myślę,że:
     że zachowanie pewnego poziomu wpisów, charakteru tj, nie pisanie pod klucz, to wyraz szacunku. Nie jest bowiem tak, że ludzie, którzy czytają przecież z własnej nie przymuszonej woli nie potrafią zdzierżyć tekstu dłuższego niż stronę, czy dwie, czy nawet pięć. Nie jest też tak, że trzeba przedstawić tekst tryskający od emocji i jeździć sobie trzymając ludzi za gardła, bo tak powinno się, należy, pisać.
     Inną jest kwestia taka.
     Rozumiem, że to co piszę (tu mam na myśli wpis o języku, albo dyskusje o filmach/ [pod wpisami] przykładowo dyskusja pod wpisem o „Hawkingu„, „Sekretach morza„czy Alicji w Krainie Czarów) może być, albo wielokrotnie jest, nowe dla kogoś, może budzić opór, zdumienie i tak dalej. Można wymieniać. 🙂

     Niewiele czytam blogów, zostaje przy tych, które są min.autentyczne. Nie o to chodzi by się zgadzać, owszem miło jest wtedy,
     nić porozumienia wiadomo…. Tą nie tak trudno znaleźć (nie piszę o ekstremum, oczywiście wiadomo w tym cały jest ambaras…).

     Są też takie osoby prowadzące blog, które unikają jak ognia (i to piekielnego) tematów trudnych/ albo tych, które mogą być uznawane za niepopularne. Daleko mi do twierdzenia, że to na pewno przez to, by osoby blogujące (w ten właśnie sposób) były lubiane, popularne, czytane, czy cytowane by pisać tylko to co wypada, ale może to ja jestem w błędzie, i innym błądzie i a może wielebłądzie, może [też] z innych powodów… Nie mnie rozstrzygać, i nie sądzę, by ktoś tego potrzebował. Wiedza często jest niewygodna, z raz nabytą „trzeba” coś zrobić. I tak myślenie boli (to ocenianie nie boli, przy założeniu, że nie jesteśmy właśnie oceniani/oceniane).
     Może ktoś i powie: „Ale słuchaj, I jest ich zdumiewająco wiele, rozumiem, wiek nastoletni, grupa odniesienia, ale jeśli już ktoś przekroczył czterdziestkę. Nie zrecenzuje filmu, książki, o tym nie napisze, o siamtym nie wspomni…”
     Wolę nie gdybać i uprawiać swoje „poletko”. Nie wiem. Nie moja brocha, nie chcę, nie będę oceniać.
     Oczywiście ja także mam tematy, o których zdecydowałam się nie pisać:
     rękodzieło,moda, lifestyle — tego jest zatrzęsienie, mody,mody, mody tylko inaczej nazwane.
     Np jest taki blog, który podczytuje, i jest on między innymi o minimalizmie, o którym też zdecydowałam się nie pisać.
     Ale z chęcią podyskutowałam sobie z Agnieszko (z Chatki). z Tobą. (
     Dyskusję można znaleźć tu, pod wpisem
     blog ma jeszcze tę jedną dobrą cechę, że w każdej chwili można się dołączyć do jakiejkolwiek z „rozmów”, albo wznowić). Zresztą nie rozmawiamy tylko o tym.
     O wyzwaniach i blogach ( i nie tylko o tym) można poczytać sięgając do treści spisu.
     O czym zdecydowałam się jeszcze nie pisać?
     O zdrowiu (szeroko pojętym),
     o wierze,
     albo o jej braku w to wpisuje się np [a]teizm, ale przecież nie tylko.
     Nie piszę też o polityce,
     wyborach,
     zmianach klimatu.
     Odchudzaniu (nie ważne, czy będzie dotyczyło się, czy portfela);
     Myślę też, że Ludzkość przeżyje bez wieści o tym, co jadłam na śniadanie, kolację, a co odbiło mi się czkawką, i czy w nocy goniły mnie radzieckie wrzeszczące imadła we śnie.
     Za to wolę porozmawiać o obrazach Williama Turnera, chociaż nie przyszło mi do głowy by kogoś oceniać wedle tego, czy ktoś wie, czy nie wie jak bardzo był niezrozumiany przez współczesnych (miał bowiem opinię tego, co maluje szczotką unurzaną w głównie i urynie. Niewiele było jego zwolenników za czasów gdy two[r]żył), albo czy ktoś zna ([nie]popiera) tego co robiła Eleonora Akwitańska…Albo o tym, albo jeszcze o czymś innym.
     Są cechy, które cenię u Ludzi, są takie, które mi imponują, oczywiście. I są jeszcze inne. 🙂

     Jeśli ktoś chce się podzielić doświadczeniem nieżalenie od tematu jaki jest (nie)poruszany, szanuję to, i doceniam. I jest mi miło.
     Oczywiste, że są ludzie, którzy, które (wiem, nie gramatycznie to brzmi na pierwsze słuchanie, ale o tym już było), które piszą o tematach, których ja osobiście nie zdecyduje/ zdecydowałam się poruszyć. Jeśli ktoś chce poczytać sobie np o religii,pewnie wie gdzie sięgnąć jest i x Boniecki, Tadeusz Bartoś, i Jan Turnau jest i Leszek Kołakowski są i inni, zacni nie będę wymieniać bo i w jakim celu? I wiele jest głosów, każdej osobie wedle potrzeb. Ważne, by umieć szukać.

     Rozpisałam się, moja wina, moja wina, moja bardzo więcej wina… 🙂 Nie, nie spożywam procentów, lubię białą herbatę. O kawie już wspominałam…
     [roz]pisałam się, pewnie można było by to zamknąć w dwóch zdaniach, albo jednym:
     Masz rację. Było by i treściwie, i zgrzebnie, zgrabnie, ale żal kasować, lichutki wątlutki to argumencik… I zupełnie nie na miejscu.
     Za to na pocieszenie, i całkiem nie, mogę podesłać utwór (album od lat mi się podoba):
     Pamiętam jakie wrażenie po raz pierwszy zrobił na mnie, zaleca się słuchać płyty jako całosci, kawałek trzeci w kolejności:
     Oj, dawno to było, dawno…
     Ale co tam:

     • 5000lib
      14/09/2015

      rozjeżdża mi się „lejałt” lej_auć znaczy leje się on. Czy to znak jaki? 🙂

      Dobrej nocy/ dobrego dnia. 🙂

      • Agnieszka
       14/09/2015

       Jeszcze dobrej nocy 🙂 Możdzer… mmm… No tak. Cóż więcej mogę dodać? Chyba to, że lubię blogi, z których teściami mogę się zmierzyć. Sama piszę obrzydliwe prawie osobiście, chociaż to i tak tylko czubek góry lodowej. Dla mnie pisanie tu to chwila odpoczynku i zresetowanie myśli. Miło mi, że ktoś to czasem przeczyta. Komentarze też są dla mnie intetesujące, ponieważ czadem zdarzy się taki, który nie przyklaśnie i nie uściska- i wtedy mogę weryfikować siebie. Po to przecież jest ów reset.

       • 5000lib
        14/09/2015

        Jeszcze dobrej nocy (mam nadzieję, że zdążę odpowiedzieć).
        No dodać można wiele…
        Nie mam nic przeciwko, jak to ujęłaś pisaniu: „obrzydliwe prawie osobiście, chociaż to i tak tylko czubek góry lodowej”. Jeśli ktoś potrafi to robić, pisanie nie różni się od innych profesji. To trochę tak jak z uczeniem (się), czy przywódstwem różne są style, w jaki się uczymy (poza ogólnymi prawidłowościami, np. w jaki sposób uczą się osoby dorosłe). Jeden ze stylów jest wiodący, ale innych też potrzebujemy. Poza tym zresetowanie myśli nie wyklucza pogłębionej refleksji. Pewnie o tym wiesz, niepotrzebnie kruszę czcionkę, ale „to tylko pixele”.
        Ów reset jest jak wylewanie zawartości filiżanki, by wlać nową porcję herbaty/kawy? Dobrze (zgodnie z Twoją intencją) Cię czytam/ rozumiem?

 11. Agnieszka
  15/09/2015

  Dobrze mnie czytasz / rozumiesz. Wylewam to, co już za mną. Tam, gdzie dopiero przed, gdybam tylko. Kiedyś pisałam w innym miejscu i nie unikałam kontrowersji. To spowodowało, że po pierwsze nie ogarniałam natłoku komentarzy (często zakrawających na brak podstawowych wiadomości o świecie i życiu w społeczeństwie), po drugie ja nie szukam znajomości blogowych na siłę, a wytworzyła się sytuacja, w której miałam mnóstwo krewnych i znajomych królika, którzy koniecznie chcieli być 24 h (chociaż mogę szczerze się przyznać, że dzięki tamtemu blogowi dwie znajomości udało mi się przenieść na realne tuiteraz i bardzo cenię te znajomości rozwijające się w kontaktach poza blogowych, a kilka blogów czytam nadal i szanuję bardzo ich autorów), po trzecie dzięki częstym poleceniom łatwo było mnie znaleźć, a ze względu na pracę, do której wtedy wróciłam, trzeba było podjąć kroki co najmniej radykalne. A poza tym wszystkim po prostu i tak zwyczajnie chyba zaczęłam potrzebować myślodsiewni (czy to aby nie Twoje określenie z poprzednich wpisów, które mnie swoją głębią urzekło?)
  I tak jak piszesz blog to dla mnie forma uczenia się – ludzi i siebie. Komentarze (powtórzę po raz… n-ty, co i mnie śmieszy) są dodatkiem stanowiącym osobną treść. Można rozmawiać, można wymieniać poglądy, można weryfikować spostrzeżenia o wszystkim, co składa się na otoczenie i nas samych. I daje możliwość spojrzenia z innej perspektywy. To lubię 😉
  PS. Już miłego dnia!

  • 5000lib
   15/09/2015

   Dla mnie pytaniem jest co rozumiesz przez „nie unikałam kontrowersji”. Bo czym innym jest nieunikanie tematów trudnych nie trudnych z założenia, z ważkości tematów (np. zdanie sobie sprawy, że nie jest się kompetentną w szydełkowaniu, albo w cząstkach elementarnych, kiepski przykład no ale coś w ten deseń) , a nie z obawy może nie tyle, że straci się czytelników, czy czytelniczki (co oczywiście nastąpi) co z obawy o reakcje na tematy trudne, niepopularne. No wypada np pisać o pewnych książkach, osobach, albo też cóż mówić, że to co jest powszechne jest błędne. Albo, czym innym jest sytuacja gdy pisze się o czymś mało znanym (powszechnie) np. (i tu celowo taki właśnie przykład) o Bibi Khānoom Astarābādi, no można by było mówić w sposób inny, poprzestawać na frazesach o wolności, równości etc, a nie o tym jak rodził i działał ruch sufrażystek, który kojarzymy z Europą. No i właśnie klops (i to jaki?!) nie dość, że szukamy poza nazwijmy to umownie centrum, to jeszcze o feminizmie (nazwanie kogoś feministką jest traktowane jako, albo jest obelgą patrząc na to językowo), i od razu przypisane zostają łatki osobie blogującej. No, tak i już za chwileczkę, już za momencik machina zacznie się kręcić…
   A czym innym jest dla mnie świadoma prowokacja.
   A czymś jeszcze innym jest przypisywanie prowokacji,(sprzyjają temu luki kompetencyjne, których się zazwyczaj nie widzi, nie dostrzega, to nie zarzut, to po prostu jest b. trudne, a może jeszcze ktoś/ia nie miała okazji która by pozwalała na to by się nauczyć,osoby, która by powiedziała,że to z tego, a tamto z tego, a może miała tylko nie przyjęła tej wiedzy?)
   Myślodsiewnia pojawia się w czwartej części sagi o Harrym Potterze, tak więc nie jest to moje autorskie powiedzenie, ale podoba mi się, nigdy nie przypisywałam sobie autorstwa, ale podoba mi się również Twoja uważność.
   Nie wiem czy można (pewnie można) wskazać co jest ważniejsze, bo też zależy czego szukamy,i co znajdujemy, jakiej jakości są wpisy, tak w komentarzach jak i we wpisie.Oczywiście, że osoby komentujące za sprawą dyskusji (o poważnym, nie poważnym charakterze- nie ważne w tym momencie jakim) mogą otworzyć nowe przestrzenie. Ufff znów się rozpisałam…
   Także lubię (się)uczyć. 🙂
   Dobrego dnia! 🙂

   • Agnieszka
    15/09/2015

    hahahhahahaaa kontrowersyjne to nie skandalizujące dla mnie, a takie, które pozwalają na zderzenie się skrajnych opinii, np. klaps na pupę dziecka (no i nie będę – pozwól – rozwijać tematu, bo nie o to chodzi), albo joga i medytacja a Kościół (j.w. – proszę…)
    Tematy, które dotykają osób / miejsc / zdarzeń mało znanych nie są dla mnie w żaden sposób kontrowersyjne, a CIEKAWE.
    Miłego! U mnie pora na drugą kawę, zatem piszę 🙂

    • 5000lib
     15/09/2015

     Nie nie zamierzam/ nie zmierzałam Cię pytać/ prosić o rozwijanie tematu. 🙂 Ale przykłady pozwoliły mi na trafniejsze zrozumienie tego co chcesz przekazać, bo drugi blog, o ile pamiętam, pozostaje tylko Twój. (Popraw proszę jeśli jestem w błędzie).
     Abstrahując od powyższych- przykładów- to rzeczywiście dyskusja pozwala na zobaczenie tematów z wielu perspektyw, na dowiedzenie się czegoś być może nowego. Jeśli oczywiście jest dyskusją. Ja też mam czas na kawę- właśnie idę zrobić- dlatego zajrzałam i odpisałam. 🙂 Kawa to jest temat rzeka… 😀

 12. Agnieszka
  15/09/2015

  Tak mój i z tego się cieszę. Kawa… boosszzeee dzięki niej zabarwię się niedługo na jasny brąz – i!! tu plus dodatni – nie będę się musiała opalać 😉

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Podaj adres e-mail w celu obserwowania tego bloga i otrzymywania powiadomień o dodaniu nowych wpisów.

Dołącz do 130 obserwujących.

Statystyki blogu

 • 76,560 odwiedzin. Zapraszam i dziękuję! :-)
Follow Listy i [inne] brewerie. on WordPress.com

Tagi

"At home" 2013 "Lewa ręka ciemności" "Miasto złudzeń" "Planeta wygnania" "Wydziedziczeni" oraz "Słowo las znaczy świat" #...Bo Świat jest ciekawy! #...I wiesz[cz] #...I wiesz[cz] co jest grane. Absu[ra]da(va)lium #12 poniedziałków #a ja lubię poniedziałki! #czytanie_świata #Dwanaście poniedziałków #InspirAkcja #iskierki #iskierki at Listy i inne brewerie #Jeden krok #najkrótsze #Pytaniewpiątek #Pytanie w piątek #Selekcja 52/20/15 #Szczelin w szczegółach ciąg dalszy #szczelin w szczegółach dalszy ciag #XII poniedziałków .[Saturday Pianist jazz]I Hiromi Uehara I Move 1 Movement 1: Poetry Of Wheels (George Gruntz) 3:05; 2 Movement 2: Poetry Of Lights (George Gruntz) 3:54; 3 Movement 3: Poetry Of Links (George Gruntz) 5:28; - 4 ILL Used ILLusions (George Gruntz) 5:1 01. Austin (Wasilewski) - 7:07 02. Sudovian Dance (Wasilewski) - 6:28 03. Spark of Life (Wasilewski) - 6:34 04. Do rycerzy 01. Requiem for Willy Loman 3:58; 02. Eternity Theme 1:58; 03. Closed Roads 5:36; 04. Waiting 2:07; 05. Voyage 2:10; 06. Invocation 2:26; 07. Tango of Love 1:41; 08. Tom’s Theme 1:35; 09. Laura’s 2 plus 1 7 widoków w drodze do Krakowa 7 widoków w drodze do Krakowa Grzegorz Turnau 9 Dead Alive 10 Easy Pieces for Piano 30 na 30 1997 2009 2012 2015 A Aagfe van der Voegh ach ach, kobiety i o kobietach Achille Adrien Proust ACT Adama Bremensis Adam Bałdych Adam Czartoryski Adam Ferency Adam Golec Adam Hurst Adam Jerzy Czartoryski Adam Nowak Adam Pasternakiewicz Adam Pendelton Adam Strug Adam Włodek Adam Zagajewski Adam Zagajewski Obrona żarliwości Adele Bloch-Bauer I Adolf Sax Adriana Sokołowska-Ostapko adrygał Agata Kulesza Agata Młynarska Agata Tuszyńska Aga Zaryan Aga Zaryan śpiew Agnieszka Chrzanowska Agnieszka Osiecka Agnieszka Sylwanowicz Agora SA Agostin Tassi Aguste Rodin Aiora Akademia Nauk akordeon Akurat Alan Dawson Alan Pasqua Albert Camus Albert Camusa i Franza Kafki. Albert Einstein Alberto Giacometti albo Kobieta przy oknie Albrecht Dürer album: ‎The Musical Voyages Of Marco Polo albumy albumy recenzje Alchemik Alchemik (Alchemik Acoustic Jazz Sextet) alef Spinoza Aleksander Głowacki Aleksander Lesman Aleksander Macedoński Aleksandr Moczulski ales from Earthsea Alexandera Lonquicha Alexander Scriabine Alexandre Desplat Alexandre Seon Alexey Kruglov Alex Rovira Celma & Fernando Trias de Bes Alfa Alfabet Alfred Lion Alfred Nobel Alfred Szklarski Alice Sara Ott Alicja po drugiej stronie lustra Alicja w Krainie Czarów Alicję Gawlikowską ---Świerczyńską Alma Mahler A long Story 2007 alpinizm alto saxophone altówka Alvernia Studios Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił. recenzja Amon Göth Anaksymanes Anat Fort Anatole Francis anatomia Anawa Anda Rottenberg Andersen Andre Debierne Andriej Skhurhan Bożena Zawiślak-Dolny Andrzej Andre Krzywicki Andrzej Bachleda Andrzej Ferenc Andrzej Jagodziński Andrzej Jakimowski Andrzej Jakubowicz Andrzej Krzywicki Andrzej Panufnik Andrzej Sapkowski Andrzej Sikorowski Andrzej Trzaskowski Andrzej Wajda Andrzej Zaucha Andrzej Zaucha i Anawa André Tempel Andy McSmith Andy Sheppard Angela Davis Anglia animacja Animisiewasz Startt anim_akcja przeciw sterotypom Anja Lechner - Her First Dance (2008) Anja Lechner wiolączela Anna Austiaczka Anna Bikont Anna Chęćka -Gotkowicz Anna Maria Jopek Anna Maria Jopek - śpiew Anna Maria Jopek Licho Anna Maria Jopek ustami Annaputna Anna Rusowicz Anna Saraniecka Anna Seniuk Anna Treter Anna Wojtowicz Annette Paul Anouar Brahem Anthony de Mello Anthony Jackson Anthony Jackson - Bas Anthony Wilson Antoine’ de Saint-Exupéry Anton Dworak Antoni Buchner Antoni Dvořák Antonio de Pereda y Salgado Antonio Vivaldi Antoni Witt Antoni Łukasz Podkowiński Antonín Dvořák Antoon van Dyck antyk antysteresownik Anyone With a Heart recenzja Apelles apetyt na życie Apollo obdziera Marsjasza ze skóry Apple Apus apus Aris Kindta Arkady Shilkloper Arlene Blum Armet de Lisle Arseny Tarasewicz- Nikolajev Arthura Millera Artur Andrus Artur Hajzer Artur Szczęsny Artur Żmijewski Artysta: Adam Hurst Tytuł albumu: Obscura Czas realizacji Marzec 2012 roku Wytwórnia: Ash Records Arvo Pärt Arystoteles astma astma znane osoby chore na astmę Astrid Lindgen Astrid Lindgren astronomia Asurbanipala ateizm Ateny A time for everything atrament Atul Gawende audiobok audiobook audiobook Swietłana Aleksiejewicz Audioteka Auguścik Austin (Wasilewski) - 7:07; Sudovian Dance (Wasilewski) - 6:28; Spark of Life (Wasilewski) - 6:34; Do rycerzy autobiografia autyzm A w Krakowie na Brackiej awokado B B. L Gulatee Bach bajka bajka o życiu Bajor Ballada o filiżance Ballady i romanse ballata Bandwagon Barbara Baczyńska Baritone Vocals – Gordon Jones Countertenor Vocals – David Gould barok Baron de Saint-Julien Barry Bishop Ledge Bartosz Chajdecki Bogowie Basia Trzetrzelewska bas Phil Donkin Bass bass saxophone Bass – Jimmy Haslip Bazylea baśnie Beatrice d'Este Beethoven bele-tele-tryska-tyka Bema Pamięci żałobny rapsod Bergamini Bernadette Mcdonald Bernard Machiavelli Bernard Sève beznadzieja. Biała Legenda Królowej Bony Biblioteka Akustyczna bieda bieda jako towar Big Cyc Bill Gates Billie Holliday Billy Holiday Billy Joel Bily Joel 1973 biografia Biografia Wisławy Szymborskiej Birds Requiem Bisquit b jak breweria Bliss blog blogostan Blogotony recenzja blogowanie Blue Note Blue Ribbon blues Bobby McFerrin Bob Dylan Bob Franceschini Bob Mintzer Bodø Domkor Boecjusz Bogdan Łazuka Bogiem a prawdą Bogusław Kaczmarczyk i Dominik Kwaśniewski Bogusław Mec Bogusław Wołoszański Kafka bohaterka polska Bolesław Leśmian Bolesław Prus Bona Bona Sforza Bona sprowadziła włoszczyznę do Polski? to mit Bonifacy IV Bosch Botticellego Boy Breweria Brewerie Bronisław Kaper Bronisław Maj Bronisław Maj Horacy (przekład Zygmunt Kubiak): Maciej Sarbiniewski (przekład Julian Ejsmond); Grzegorz Turnau (słowa: Grodzisko- Czym jest sen?- aranżacje Bronisław Malinowski Bronisław Pawlik Brunona Schulza Brzechwa budżet budżet błędy Bugge Wesseltoft Bunksy bunt Buzu Squat by pamiętać być dobrym nauczycielem być dobrą nauczycielką Być jak Ron Clark Był sobie król ból Bębny – William Kennedy Błażej Domański Bługaria błędy C caccia Camile Claudel Cannonball Adderley - Mercy Mercy Mercy Caravaggio Caravvaggio Carla Bley Carla Bly Tros2013 Carla Gesualdo Carlo Gozzi Carlye Carolyn Davidson Carravaggio Casanova Caspara Davida Friedricha Cassandra Wilson Catherine Dickens Catherine Hogarth Całaż filozfiaż Cecil Taylor Cecylia Gallerani (1473-1536) Cecylia Kukuczka Celan Celina Kukuczka celtyckie opowieści Centrum Onkologii w Warszawie Cesare Catà chanson de geste Charlesa Lloyda Charles Bouchard Charles Byrne Chiarmonte Chicago Symphony Orchestra Chick Corea chodzenie Choeurs de Lyon Chopin na jazzowo chorał chorał ambrozjański choroba choroba alkoholowa choroby serca Christian McBride Christoph Roßner Chris Tordini - double bass Churchill Chylice Chłopecki ciało ciało człowieka ciało ludzkie ciekawostki ciekawostki ciekawostki językowe ciekawostki na temat cukru ciekawostki o ciele człowieka ciekawostki o czekoladzie ciekawostki o jazzie Ciekawostki o kawie ciekawostki o książkach ciekawostki o ludzkim ciele ciekawostki o oczach ciekawostki ornitologiczne ciekawostki o ósmym marca ciekawostki o średniowieczu ciekawostki o żyrafach ciekawostki układ oddechowy ciekawość ciekostki o zwierzętach cisza City of Illusions clarinet Claude François Claude Lorrain Claude Monet Claus Pieterszoon co dzieje się z ciałem po śmierci co jest grane. Absu[ra]da(va)lium co jest grane. Absu[ra]da(va)lium...I wiesz[cz] Cole Colin Vallon Colin Vallon Trio Coltrain Coltranie Come Away With Me recenzja Conlon Nascarrow co przyjemnego przeczytać? co to jest sapka co to są Listy i inne Brewerie co warto czytać co warto czytać z fantastyki? Co warto czytać z fantasy co warto przeczytać? co zrobić jeśli mam słomiany zapał co zrobić z rozczarowaniem? co z tym budżetem cukier cykl cykl You can listen jazz cykl Ziemiomorze cytat cytat na dziś cytat na teraz cytaty cytaty Jana Kaczkowskiego Cytaty z Jana Kaczkowskiego Czajkowski Czarne czarne złoto Czarnobyl Czarnobylska Modlitwa czas czas świąt czekasz na wiosnę Czerony Tulipan Czerwony Tulipan Czesława Korzeniowska Czesław Miłosz Czesław Niemen Cztery Pory Roku czy dama z gronostajem z czym dama staję? czy Everest jest najwyższą górą świata czy jaskółki odlatują na zimę? czyli]. Prawo do... czy między bogiem a prawdą? Jak poprawnie powiedzieć czym skutkuje uszkodzenie rdzenia kręgowego czy osoby niewidome widzą sny? czy smarkać czyta Andrzej Ferenc czytaj Listy i inne Brewerie Czytam więc jestem Czytanie szkodzi :) czytelniczki czy to prawda Czyści jak łza Człowiek człowiek w kosmosie córka Bzdurka D DagaDana Dama z... Dama z gronistajem Dama z Gronostajem Dama z łasiczką Danae Danaus plexippus Daniel Barenboim piano Daniel Kapustka Daniel Kapustka – perkusja Daniel Nilsson Danielsson Palle Daniel Tamment Daniel Tammet Daniel Tiamment Daniel Waples Danny Cudd Danuta Grechuta Danuta Stenka Danuta Szaflarska Danuta Szaflarska nie żyje Darek Oleszkiewicz Dariusz Kortko Dariusz Zboch Leszek Sojka Jakub Kołodziejczyk Joanna Zagajewska Michał Kowalczyk Dark Crayon Dark Crayon/Piotr Cieślicki Dave Holland Dave Koz David Brubeck David Chesky David Chesky / Fundação Orquestra Estúdio / Rui Massena David Chesky: The Zephyrtine - A Ballet Story recenzja David James Soprano Vocals – Monika Mauch Tenor Vocals David James Soprano Vocals – Monika Mauch Tenor Vocals – Rogers Covey-Crump David Kikoski David Lynch David McClelland Da Vinci Dawid Bowie dawni mistrzowie Dean DeBloisChris Sanders Dean DeBloisChris SandersWilliam Davies Deborah Tannen de Falla de gustibus non est disputandum deneidy depresja Dezyderata Dhafer Youssef Diabelski młyn Diana Krall Diana Krall - When I look in your eyes Diares of Hope Diego Velázque Diego Velázquez dieta Dino Saluzzi dlaczego dlaczego 8 marca dlaczego bekamy? dlaczego człowiek się wierci? Dlaczego Dickens byłby youtuberem? Dlaczego karku nie można złamać dlaczego ludzki kręgosłup ma kształt podwójnej litery s dlaczego malejemy? dlaczego mamy gęsią skórkę dlaczego mówimy nie zasypiaj gruszek w popiele dlaczego nie dyskutujemy dlaczego się czerwienimy dlaczego warto nie biegać Dlaczego warto zobaczyć film o Stephanie Hawkingu dlaczego wypda nam dysk Dlaczego zacięcie się papierem bardziej boli dla dzieci Dlaubert Dobrawa do czego służt stół? Do czego służy stół? do diabła z tym budżetem dojarzość Do Marka Aureliusza Domenic Buonvicini i Silvestr Maruffi do mieszczan (Katarzyna Nosowska Dominik Bukowski Dominik Kwaśniewski Dominik Wania Dom o Zielonych Progach Dora Diamant Dorota Górska Dorota Kędzierzawska Dorota Miśkiewicz Dorota Osińska Dorota Warakomska Dostojewski do szlachty Dotknięcie pustki DoZP doświadczenie niepełnej sprawności Driekoningenroud Droga 66 Drugi dziennik recenzja drums duc de la Rochefoucauld Dudziak Dugosz Duke Duke Ellington Duke recenzja dur radość Dwadzieścia pięć lat temu zginęła Wanda Rutkiewicz dwuznaczność leksykalna dyg_resje Dymitr Szyszkin dynamit dysk dyskusja dyskusja o nudzie dyskusje o sztuce dysleksja. dystans Dziady Dzieciństwo Marii Skłodowskiej Curie dziennik Dziesiąta rocznica śmierci Jana Pawła II Dzień Dziecka Dzień Języka Ojczystego Dzień Książki dla Dzieci Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy 23 kwietnia od 1996 roku Dzień Matki Dzień ojca. Dżem E e.e. cummings e.s.t ECM ECM. Eicher ECM wytwórnia Edgar Degas Edmund Semil edukacja Edwarda Albee Edward Grieg Edward Hopper Edward Janner Edward John Phelps Edward Kłosiński Edward Walter Fryer Edward Whymper Eivind Aarset ekonomia elektronika [Electronic Wind Instrument ] Elektryczne Gitary Eleni Karaindou Eleni Karaindrou Eleni Karaindrou - fortepian; Kim Kashkashian - altówka; Jan Garbarek - saksofon tenorowy; Vangelis Christopoulos - obój; Camerata Orchestra pod batutą Alexandrosa Myrata Eleonora Akwitańska Eleonora Aragońska Eli eli Elijah Bossenbroek Elijah Bossenbroek - Carpe Lumen Elina Duni Quartet Eliota Elisabeth Kübler-Ross Elizabeth Barrow Eliza Orzeszkowa Elkhonon Goldberg Ellen Key Elliot Mason Elmo Elwira Kamińska Elżbieta Towarnicka Emil Zola En Chordais Ensemble Constantinople Epikur epowerment Ercole d’Este Eric Clapton Eric Clapton autobiografia Eric Clapton kończy karierę nie będzie koncertował Eric Zener Ermelino Ermellino Ernest Rutherford erudycja esej eseje etno Eugeniusz Makówka Eugène Henri Paul Gauguin Ewaa Lipska Ewa Demarczyk Ewa Lipska Extended Circle F Fabrizio Bosso Fantasie C-Dur; Rondo h-Moll; Sonate A-Dur - Carolin Widmann Fantasty fantastyka fantasy fasolowy król Felicja Bauer Fender Rhodes – Paul Nagel Ferdynand Magellan Feynamann Fibonacci figura matki w sztuce filharmonia Filharmonicy Berlińscy Filip I Arab Filip IV Filipowicz Quintet film film polski filozofia filozofia chodzenia Fiodor Dostojewski Fiovanniego Battisty de Lazzari fizjologia fizjoterapia ciekawostki Flaubert flet Flora Celestyna Teresa Henrietta Tristan y Moscoso Flora Tristan folk folk jazz Follow The White Rabbit (Herman/Tordini/Crane) [3:21]; Saturn Returns [7:43]; Trylon [5:09]; Heart Shaped Box (Kurt Cabain) [4:38]; Ein Gedi (D.Aharoni) [6:01]; The Mountain In G Minor [6:20]; Cadenza Fonopolis Formacja Nieżywych Schabuff - Dadada forte(i)pian(o) fortepian fortepian; Henning Kraggerud fortepian ciekawostki fotepian fraktal Francis Danby Francis de La Rochefoucauld Francis Wolff Franciszek Jerzy Kulczycki Franciszka i Stefan Themersonowie Francja Francoisa Couturiera Franja Frank Zappa Frans van Mieris the Elder (Starszy) Franz Kafka François Boucher François VI frazeologizm Fred Oldenburg fretles Freud Fryderyk Chopin Fundacja terytoria książki Fusell i Krauss Fête de la Musique G Gabriela Anders Waiting Gabriela Muskała Gabriel Lippmann Gala Dali Galileusz Gang Marcela Gary Burton Gazeta Wyborcza Gałczyński Gdańsk Gdańsk 2015 gdy kwitnie żonkil gdy mózg się starzeje Geetali Norah Jones Shankar Georgea Russella George Gershwin George Martin Georges de La Tour Georges Seurat Georges Urbain Georges_Seurat Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte Gerald Cleaver Gershwin gerzegorz turnau Giedroić Gilles Thibault Gintrowski Giorgio de Chirico Giorgione Giovanniego Moroni Giovanni Paola de Feminis gitara gitara basowa Cezary Konrad - perkusja gitary Gitary– Paul Jackson Giuseppe Torelli glejak Glenem Gouldem Glen Gould God Only Knows Goethe Golec uOrkiestra Gottland goły jak święty turecki Gra o tron Grass nie żyje Grażyna Draheim Grażyny Bacewicz Grechuta Gregoire Chamayou Grimm GrubSon grunt to zdrowie Grzech Piotrowski Grzegorz Ciechowski Grzegorz III Grzegorz Kwiecień Grzegorz Piotrowski – saksofonMarcin Masecki Grzegorz Tomczak Grzegorz Turnau Grzegorz Turnau – śpiew Grzegorz Wełnicki Gunter von Hagens Guro Nordengen Guro Nordengen tłumaczenie: Milena Skoczko Gustava Klimt Gustav Theodore von Holst Gustaw Mahler Gwendolyn Bradley Gérard Genette Géricault Górny Śląsk górski oskar góry góry wspisnaczka Głowy piwniczne H Habakuk feat. Muniek Hagar's Song recenzja Halina Wyrodek Halloween Hamburg) Hang Massive Hanna Banaszak Benefis Hans Andersen Hans Frank Hans Zimmer Harapollon Nilus harmonijka Robert Kubiszyn – kontrabas Harrisa Eisenstadta Septembera Harry Potter Harry Potter i Harry Potter i Kamień Filozoficzny Hector Berioz Helena Deutsch Helena Diakonova Helena Modrzejewska Helen Hunt Hendrix Henri Becquerel Henri Bergson Henri de Toulouse-Lautrec Henri Dominici Henryk II Henryk Majewski - trumpet Henryk Sienkiewicz Henry Marsh Henry Murray Hermione Lee Hernando Cortes Herofiloz z Aleksandrii Hertha Ayrton Hieronim Bosch Hieronymus Anthoniszoon van Aken Hilarego z Poitiers Hildegarda z Bingen Hili Plitmann himalaizm himalaizm zimowy to sztuka cierpienia Hiob Hipokrates Historia historia kobiet historia liczb Hogward Hokusai Katsushika Holandia Holland Baroque Holmfrida Holst planety Homo twist Miasto Kraków Horacio Lavandera Horowitz How to Train Your Dragon Hugo Steinhaus hulusi humanizm humor Huśtawki Hymn do Świętej Trójcy Ibrahim Maalouf i czytelnicy idiopatyczna odma opłucnowa Idres Shah Ignacy Jan Paderewski Igor Omulecki II Koncert fortepianowyB-dur op. 83 Johannesa Brahmsa Iiro Rantala Iiro Rantala - fortepian Adam Baldych - Skrzypce Asja Valcic - Wiolonczela Iiro Rantala New Trio Iiro Rantala String Trio II Wojna II Wojna Światowa IKD Ildefons Gałczyński ile waży skóra przeciętnego człowieka Imagine recenza i Marek Grechuta Immanuel Kant impresja Impresje i komenty impresonizm Imágenes (Music For Piano) Inga Iwasiów inspiracja Inspirujące książki instrumenty klawiszowe instrumenty klawiszowe; Krzysztof Pająk ---instrumenty klawiszowe instrumenty perkusyjne Instytut Radowy International Jazz Day Internetowy Klub Internetowy Klub Dyskusyjny Internetowy Klub Dyskusyjny Dyskusyjny [IKD+0] Internetowy Klub Dyskusyjny Dyskusyjny [IKD+2] Internetowy Klub Dyskusyjny [IKD+0] i Orkiestra na Zdrowie Irak. Piekło w raju recenzja Irena Curie Irena Curie na wojnie Irena Krzywicka Irena Santor Irene Joliot- Curie Irene Russo Irene Schweizer Iring Berlin irlandzkie whistle iskierki by 5000lib Istebna I Symfonia D-dur "Tytan" I Ty możesz słuchać muzyki klasycznej Iwaszkiewicz i wiedza I Wojna Światowa IX wiek Izabela Czartoryska Izabela Kastylijska Jacek Bończyk Jacek Dukaj Jacek Dukaj Lód Jacek Kaczmarski Jacek Kleyff Jacek Kozerski Jacek Malczewski Jacek Ostaszewski Jacek Wójcicki Jack DeJohnette Jack Lang Jackowski i Jopek Deszcz Jacob Karlzon 3 Jacques-Louis David Jacques Attali Jadwiga Helena Misel Jadwigi Sikorskiej jakie zwierze jest nieme jak inspirować jak mądrze czytać książki? O czytaniu jakość snu jak racjonalnie kupować książki jak się wyspać Jakub Lange Jakub Łysik Monika Krzysztofik Marta Grzebielucha Karol Kamiński jak umiera człowiek Jak umysł rośnie w siłę jak wytresować smoka jak wzmacniać wolę James Joyce James Slevin Jana II Doskonałego Jan Breughel (młodszy) Jan Brzechwa Jan Czocharski Jan Dantyszek Janek Gwizdala - bass Alan Pasqua - piano Peter Erskine - perkusja Jan Garbarek Jan Gondowicz Jan Gunnar Hoff Janina Wanda Grechuta Jan Kaczkowski Jan Kaczkowski cytaty Jan Kanty Pawluśkiewicz Jan Kanty Pawluśkiewicz Zbigniew Wodecki Anna Wojtowicz Jan Kochanowski Janne Clemence Wail Jan Ptaszyn Wróblewski Jan Sebastian Bach Jan Smoczyński Janusz Gajos i Magda Umer z najnowszej płyty Duety Janusz Gniadkowski Janusz Korczak Janusz Kozłowski Janusz Limon Janusz Mackiewicz Janusz Majewski Janusz Radek Janusz Zabiegliński Jan van Eyck Jan Vermeer Jan Vermeer van Delft Jan Wildens Jan z Czarnolasu Jan Zych Jar Chojnacki Jarema Stępowski Jarle Vespestad: drums Jarosław Iwaszkiewicz Jarrett Jarret w Kolonii 1975 rok jaskułke jaskółka Jasona Morana Jason Moran jazz jazz finski jazz jest jazz norweski jazz pianist jazz polski Jazz Sebastian Bach Jazz Tribute To Michael Jackson jazz w Finlandii jazz zagraniczny Jean-Édouard Vuillard Jeana Désiréa Gustavea Courbeta? Jeana Paula Jean de La Fontaine Jean de Roquetaille Jean Galbert Savage jedna jaskółka wiosny nie czyni Jeff Hamilton Jeff Tain Watts Jennifer Teege Jeremi Protas Jeremi Przybora Jeroen van Veen Jeroen van Veen – Pärt - Für Anna Maria Jeroen van Veen – Pärt - Für Anna Maria (2013) Jerzego Zawieyskiego i Tadeusza Gajcego Jerzy Bartz Jerzy Czech Jerzy III Jerzyk zwyczajny Jerzy Limon Jerzy Maksymiuk Jerzy Pilch Jerzy Stempowski Jerzy Sthur i Olgierd Łukasiewicz Jerzy Stępowski Jerzy Wasowski jest najważniejsza. Jezus Chrystus Joachim Kuhn Joakim Milder - tenor saksofon tenorowy Joanna Garycka Joanna Pollakówna Joanna Porazińska Joanna Sałyga--- Chustka. Joanna Szczęsna Joanna Szczęsna i Anna Szczęsna Joe Morello Joe Morrello Joey Baron Johana Necka Johann Christian Bach Johannes Brahms Johann Maria Farina John Clayton John Coltranie John Gage John Hawkes John Lennon John Lewis John Mandela John McLaughlin John Porter John Surman John Urry John Williams John Zorn Jon Christiensen Joni Mitchell Jon Schmidt Jopek Jorrain Lorrain Joseph Conrad Josiah Wedgwood Jowisz Joëlle Léandre Juian Tuwim Julia Hartwig Julian Maszyński Julian Sypniewski Julian Tuwim Juliusz Cezar Juliusz II Juliusz Machulski Juliusz P. Szeniawski Jung Jusepe de Ribera Just Kinds Justyna Steczkowska Jóhann Jóhannsson Józef Czapski Józef Czechowicz Józef Epifani Minasowicz Józef Pankiewicz Józef Peszka Józef Wokulski to Stanisław Wokulski? języczek u wagi języczek uwagi albo języczek u wagi język język a zawody język migowy językowo język polski język polski ciekawostki kabaret Kabaret OT.TO Kabaret Potem Kabaret Starszych Panów Kacper Stolarczyk Kacper Stolarczyk – gitary Kaczmarczyk Kaczmarski Kafka Kaja Nordengen Kaldi Kalina Jędrusik Kamil Łanuszka kampanie społeczne kanał kręgowy kanon kanon fantasy kanon jazzu kanon lektur polskich Karakter Karol Chłapowski Karol Dickens Karol Szymanowski Karol Wielki kaszleć czy kasłać Katarzyna Biedrowska; Marek Szymaszek; Paulina Grondys; Katarzyna Boni Katarzyna II Katarzyna Kolędy –-Zalewskiej Katarzyna Rokicka Katarzyna Rosicka--- Jaczyńska katastrofa w Czarnobylu Katowice Kawa Kayach Kayah Kazimierz Mikulski Keats Keith Jarret Keith Tester Kenny Drew - fortepian Paul Chambers - kontrabas Philly Joe Jonnes - perkusja Lee Morgan - trąbka Curtis Fuller - puzon Ketil Bjornstad Kevin Maurer kiedy skóra ma orgazm Kieślowski Kinga Baranowska Kinga Prais Klarnet klarnet basowy Klasyczna klasyczne korepetyce -w dobrym tonie. klasyka klawisze kltura Klub Pickwicka kląć jak szewc kobieta Kobieta z dzbanem Kobieta z Wagą kobiety kobiety i o kobietach kobiety w fantasy kobiety w nauce kod kulturowy Kod Leonarda da Vinci koktajl Kolia Piotrowski Koloseum Komeda Komplikacje. Zapiski chirurga o niedoskonałej nauce koncepcje dzieciństwa koncert Koncert pamięci Agnieszki Osieckiej w Opolu kondycja muzyki Kongres futurologiczny konik polny Konkurs Chopinowski KOnrad Mastyło konsekwencja w działaniu Konstanty Andrzej Kulka Konstanty Ildefons Gałczyński Konstantynopol kontrabas Kordowicz Kornel Filipowicz Kornel Makuszyński Kortarbiński Kosarzyska kosmos Koszula Śliwak Kot z Cheshire Kraków Kraszewski Krew Elfów Kristjan Randalu Kroke Kronika Theitmara Krupnicza 22 Krystian Zimerman Krystyna Czubówna Krystyna Janda Krystyna Janda Wariatka Tańczy Krywult Krzysztof Antkowiak Krzysztof Cezary Buszman Krzysztof Chodorowski. Krzysztof Herdzin - fortepian Krzysztof Kamil Baczyński Krzysztof Kiersznowski Krzysztof Komeda Krzysztof Korzeń; Krzysztof Kraska Krzysztof Kubiesa Krzysztof Napiórkowski Krzysztof Napiórkowski w Trójce Krzysztof Rutkowski Królowa Wiktoria Królowa Śniegu krążek międzykręgowy Ks. Jan Kaczkowski śmierć książka książka 2014 książka jako towar książka mówiona książka papierowa czy ebook co wybrać? książki książki fantasy książki o górach księcia Buckingham KSU kształtowanie nawyków która otrzymała członkostwo amerykańskiej Akademii Medycyny których doświadczeniem były stany depresyjne którzy chorują na astmę Kukuczka kula Kulikowska kultura Kurta Cabaina Kurylewicz Kvieta Legatowa Kyriakos Kalaitzidis L LA Lalka Bolesława Prusa Lao Tzu Larry Coryell Laurent Lemire L czyli 50 Lech Janerka Lech Jęczmyk legendy lekcje anatomii lekcje u Ophera Brayera lektury Leonard Cohen Leonardo da Vinci Leonardo Rauwulfa Leonard Slatkin Leon Fistek Leonid Shupik Le Radeau de la Méduse Leszek Aleksander Moczulski Leszek Kołakowski Leszek Możdże Leszek Możdżer LESŁAW i ADMINISTRATORR Let Her Go Leurent Lemiere Lew Soloff – trumpet Wolfgang Puschnig – saksofon altowy Andy Sheppard – saksofon tenorowy Gary Valente – puzon Carla Bley – piano Larry Goldings – organy Steve Swallow – bass Victor Lew Leśmian liczby Lifecycle Light Made Lighter Lisa Gerarrd list Listy Listy i inne Brewerie Listy i inne brewerie blog Liszt Literacka Nagroda Nobla literatura literatura górska literatura na popołudnie Live. Największe przeboje Lizzy Loeb l jak listy Lombard Londyn Lorentz Louis Armstrong L Turnau Lublin LUC Lucas van Uden. Ludovico il Moro Ludovico Sforza Ludwig Wittgenstein Ludwika VI Grubego Ludwik Filip Ludwik Pasteur Ludwik VII Ludwik XIII Ludwik XV ludzie ciało ludzi organizm ludzki organizm Lugwig Wittgensein Lukrecja Borgia Lukrecjusz Lula i Mariusz Pędziałkowie Lutosławski Lód Maaanam Kora Mac Maciej Garbowski Maciej Inglot--- akordeon; Błażej Chororowski---gitara basowa Maciej Kukuczka Maciej Magnuski – bas Maciej Maleńczuk Maciej Manguski Maciej Szczepański Maciej Słomczyński Maciej Zębaty madrygał Magdalena Kumorek Magnum Mahatma Gandhi Mahler Majewski -fortepian Majewski Robert Malajkat malarstwo malarstwo europejskie malarstwo holenderskie Malcolm Budd Malczewski Malwina Kulikowska Manet Manfred Eicher Manua Kea Manuel de Falla Nights in Spanish Gardens Mapplethorpe Marc Chagall Marcel Landowski Marcel Proust Marcin Dorociński Marcin Masecki Marcin Murawski kontrabas Marcin Pietraszewski Marcin Wasilew Marcin Wasilewski Marcin Wasilewski - fortepian Marcin Wasilewski - piano Slawomir Kurkiewicz - kontrabas Michal Miskiewicz - perkusja Joakim Milder - tenor saksofon tenorowy Marcin Wyrostek Marcin Zabrocki Marc O'Brien Marcus Miller Marek Bliziński - guitar Marek Grech Marek Grechuta Marek Grechuta i Band Marek Grehuta Marek Jackowski Marek Konrad Marek Moś Marek Napiórkowski Marek Napiórkowski - gitara Marek Niedziwiecki Marginesy Maria Antonia Josefa Johanna von Österreich Maria Antonina Maria Beiser Maria Bogucka Maria Curie Maria Curie emigrantka Maria Curie jako kochanka Maria Dębska Maria Farantouri Maria Magdalena pokutująca Marian Eile Marian Eile- Kwaśniewski Maria Orwid Maria Peszek Maria Peszek i Foks Maria Peszek i Foks Był sobie król Maria Salomea Skłodowska - Curie Maria Skłodowska Curie Maria Skłodowska Curie na wojnie Maria Szyszkowska Marie Mordingrer Mariusz Szczygieł Marjane Satrapi i Vincenta Paronnaud marka markizy de Pompadour Mark Owen Markowie Czuryłło i Grechuta Marsjasz i Apollo Marszałek Marta Górnicka Martha Argerich MARTIN TINGVALL Mary Corinna Jacobi z domu Putnam Maryna Barfuss Maryna Barfuss- Turnau Marzena Michałowska Massner Mateen Matejkę Mats Eilertsen: double bass Matt Brewer Matt Brewer --- bass Gerald Cleaver --- perkusja Yaron Herman --- piano Maur Maurice Fleuret Maurice Herzog Max Brod mała zmiana mała zmiana powoduje dużą zmianę Małe Curie Małgorzata Górnisiewicz Małgorzata Niemirska Mały Książę Mecz Poetycki 2015 Medyceusze medycyna medytacja Mehoffer melancholia Melisa meloreytacja Melvin B. Tolson miasto Mich & Mitch and Zbig łodeggy Michaela Franksa Michael Benita Michael Foucaut Michael Wollny Michaił Afanasjewicz Bułhakow Michal Miskiewicz Michal Miskiewicz - perkusja Michał Michał Anioł Michała Urbaniak Michał Bajor Michał Karol Szymanowski Michał Kuźmiński MichałLitwiniec Michał Nestorowicz Michał Strąkow Michał Tokaj Michał Urbaniak Michał Zabłocki Michał Łanuszka Michel Foucault Michel Petrucciani - fortepian Michel Serres Microsoft Mieczysław Karłowicz Mieczysław Kosz Miejsce kobiet jest na górze Mieszko I Mike Stern Mike Stern - gitara elektryczna Mikołaj Rej Mikołaj Tulipan Mikołaj z Radomia Mikromusic Milan Kundera Milena Jesenská Miles Davis minimalizm minimalizm w muzyce Mini wykłady o maxi sprawach. Trzy serie.Leszek Kołakowski Mira Zimińska-Sygietyńska Miron Białoszewski Miroslav Vitous Misha Alperin Miskiewicz -perkusja.Zamyślenie recenzja Wojciech Majewski Miss Williams Mitch & Mitch Mit Erigone mity mity na temat pozytywnego myślenia mity rozwoju osobistego Miuosh & Skrzek MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JAZZU./INTERNATIONAL JAZZ DAY Międzynarodowy Dzień Jazzu Międzynarodowy Dzień Kawy Międzynarodowy Dzień Tańca Mme Lemaire Moje córki Krowy moje doświadczenia moje życie bez cukru mol smutek Monika Borzym Moniuszko Monk Montaigne more Morrie Schwartz motywacja motywacje działań Movements In Colour mpd Muchy Munk Munyungo Jackson – Mustafa Pasza muuzyka popularna muz: Zygmunt Konieczny muzyka Muzyka - Grzegorz Turnau muzyka etniczna muzyka filmowa muzyka klasyczna muzyka koncepcyjna muzyka polska muzyka popularna muzyka poważna muzyka rozrywkowa muzyka we Francji muzyka we Włoszek muzyka wielogłosowa muzyka zagraniczna muzyka świata Myslovitz myślenie jednak boli mój budżet mózg mózg człowieka Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd Kaja Nordengen Młodość na co zmarł Bolesław Prus Na co zmarł Grass na co zmarł Ornette Coleman na co zmarł Stefan Żeromski? nadgryzione jabłuszko nadworny skrzypek Ewy Demarczyk nadzieja Nagroda Nobla Nagroda Nobla 2014 rok Nahuatl najcięższa książka świata najlepszy pojazd XIX wieku największy organ w ludzkim organiźmie najwyższe najważniejsze dokonania na marginesie Na motywach kołysanki Janiny Porazińskiej pod tym samym tytułem.Reżyseria i animacja Tytus Majerski Napoleon Bonaparte Napoleon III Narodowe czytanie Narodowe czytanie Lalki narracja Narrenturm Natasza Czermińska Natasza Czermińska recenzja nauczanie nauczyciel nauczyciele nauczycielka nauka nauka języka co wzmacniać nauka języka popularne błędy nawyk nawyki czytelnicze. Na wyspach Bergamutach Neil Larsen Nelly Ternan neologizm nerw przeponowy New Series NeXT Niccolo Machiavelli Nicola Chiaromonte Nicolaes Eliaszoon Pickenoy Niech Żyje Bal nie każdy potrafi się przewrócić Niemiecka Curie niepełnospraność niepełnosprawni niepełnosprawność niepełnosprawność Prousta niesprawiedliwość Nietzche Nietzsche nie w pełni sprawność Niezależna Oficyna Wydawnicza Nowa niezgoda Niełatwy dzień nie żyje Ginter Grass nigdy mi się nie uda Nighthawks Nike Nikola Sellmair Nikołaj Karamizyn Nils Petter Molvaer Nir Felder No Easy Day Nohawica Norah Jones normy językowe North Cape Notatki notatki na mankietach notatki na marginesie notatki z wykładów nowoczesny marketing nowy album Grzegorza Turnaua nowy cykl Nowy Rok Nowy Ślad Czarnych Stóp nuda nu jazz O.S.T.R obalanie mitów obalanie mitów na temat Marii Skłodowskiej Curie o bibliotece o bieganiu o blogu obraz obrazy Obscura Obwieszczenie obyczaje obój ocannon’s World o chodzeniu o ciszy Octave Feuillet oczekwania o czytaniu Oda do radości Oda Dytrykówna. Odczuwanie architektury Odkrycie NASA odniesienie do baśni odprężenie odznaczenia Office International d'Hygiène Publique. o grzebieniu ogłoszenia Ogłoszenie o głupocie ohn Summerson o jazzie o języku o kleks oko o książce o książkach Olaf Tryggvason Olga Boczar Olga Boznańska Olga Tokarczuk Nike 2015 o mężczyznach o nudzie Opole Opole 1997 opowieści dla dzieci Opowieści o Pilocie Prixie Opowieści z Ziemiomorza opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście o prokrastynacji o przypominaniu opór w rozwoju Orchestre National de Lyon orkiestra orkiestra: BBC Symphony Orchestra z towarzyszeniem chóru kobiecego) Adrian Boult orkiestra AUKSO Orkiestra Dni Naszych Ornette Coleman Ornette Coleman zmarł Orygenes Orzechowski oseph Conrad o siekierze osoby chore na SLA Osoby Głuche Osoby Niedowidzące Osoby Niewidome osoby z niepełnosprawnościami OT.TO Otto Hahn Owidiusz o wyobraźni o władzy o zapominaniu o zmianie Ołówek recenzja pacyfizm palec palimpsest Palle Danielsson - kontrabas Pamiątkowe rupiecie Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera Pan Herbatka Pan Kleks papier Parker Paryż pasja Passaggio Patch Adams paternalizm Patrice Moret Patricia Molly Clapton Patti Smith Paula Cole Paul Anka Paul Appell Paul Auster Paul Celan Paul Desmound Paul Emil Breitenfeld Paulina Braiter Paul Langevin Paul Éluard Pawerewski Paweł Krawczyk) - 4:37 05. Message in a Bottle (Sting) - 7:36 06. Sleep Safe and Warm (Komeda) - 6:55 07. Three Reflections (Wasilewski) - 8:33 08. Still (Milder) - 6:45 09. Actual Proof (Hancock) - Paweł Krawczyk) - 4:37; Message in a Bottle (Sting) - 7:36; Sleep Safe and Warm (Komeda) - 6:55; Three Reflections (Wasilewski) - 8:33; Still (Milder) - 6:45; Actual Proof (Hancock) - 6:06; Largo (Ba Paweł Smoleński Paweł Wszołek Peredy y Salgado Pergolesi perkusja Perkusja– Paulinho Da Costa Piano Perpetuum Persepolis Perły i Łotry Peter Erskine Peter Gabriel Peter Paul Rubens Pete York - perkusja Pewność Philip Zimbardo Phil Knight pianino pianino ciekawostki pianist piano Piano Guys piano Larry Koonse Piano Man 1973 Piano Works II - Ringing The Luminator Picasso Picasso Kobieta niosąca chleb Pieere Bordieu Piere Soderi Pierre Boudieu Pierre Bourdieu Pierre Curie pierwsza kobieta pigułka dzień po pijany jak szewc Pina Bausch Pinelo piosenka finałowa piosenka literacka Piotr Curie Piotr Czajkowski Piotr Fronczewski Piotr Frączewski Piotr i Maria Curie Piotr Millati Piotr Paleczny Piotr Pustelnik Piotr Skrzynecki Piotr Szczepanik Piotr W. Cholewa Piotr Witkowski pismo Breila pisz na berdyczów co to znaczy Pitagoras Pitagoras z Samos Piwnica pod Baranami Pixar piękno piętnaście pianistów pianistek jazzowych Place de la Concorde Planet of Exile pleonazm Pliniusz Starszy Po co czytamy? początki polifonii podania Pod budą Pod budą Sikorowski & Turnau podróż Pod światło poeta poezja pogoda pod psem pokój polityka polon Polska Polska wygrywa Euro 2016 Polskie Radio polski jazz Poniedziałkowe dzieci pop Po pierwsze nie szkodzić. Opowieści o życiu Pora Umierać Porter Porwanie córek Leukippa posiłek postacie kobiet Powiedziała mi Maria Antonina powołanie Powstanie 44 pozytywizm pozytyw na dzisiaj prawa człowieka prawa kobiet prawda ciekawsza od fikcji Prawo do... problemy ze stawem żuchwowo skroniowym proces edukacyjny proces rehablitacji produkcja Program 3 Polskiego Radia programowanie; Tomasz Dominik--- bębny; Maciej Mąka--- gitary; Janusz Baka--- konsoleta; Prust Pruszyński i S-ka Przebudzenie Przejęzyczenie Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie Przemek Dyakowski - saksofon Przemysław Bluszcz Przemysław Dyakowski Przemysław Raminiak - fortepian Maciej Grabowski - bass Krzysztof Gradziuk - perkusja przepona Przestrzenie Banacha Przestrzenie i zaułki Przyboś przypowieść o stole Przysłowia nie są mądrością narodów Prószyński i S-ka psychologia psy w języku Ptaszyn Pustka w domu pyknodysostoza kto chorował pytaj_ni[c]k pytania pytanie pytanie o myślenie pytanie o niemyślenie Pyteasz płyty Queen Quiet Letters Quinto Libro Di Madrigali- Gesualdo rackę napisałam rad radio radioaktywność Radiohead radość Radziwiłłówna Rafael Santi Rainer Maria Rilke Raj Ralph Greenspan Ralph Towner Randy Brecker Randy Brecker - trąbka Nir Felder - gitara elekryczna Bob Franceschini - saxopfon Sergio Vallin - gitara elekryczna Elliot Mason - puzon Lizzy Loeb - wokal Randy Pausch Raymond Queneau Ray Tomlinson Raz Dwa Trzy realizm recenja recenzja recenzja albumu recenzja filmu recenzja książki recenzja Meditatus recenzja płyty recenzja płyty A miało być tak dobrze Recenzja płyty a miało być tak pięknie recenzja płyty muzka polska recenzja Świat Dysku recenzje recenzje książki recenzje płyty recepta na słomiany zapał reenzja reenzja albumu. reflekcja reguła śrubokręta rehabilitacja funkcjonalna Reinman z Bielawy relaks relaksacja religia Rembrandt Remembrance Rencenzja Rene Laennec Renesans Renesans i krew Renoir reportaż Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta Reynaldo Hamn reż. Piotr Trzaskalski Richarda P.Feynmana Richard Feynman Richard P Feynaman Robert Clark Robert Kasprzycki Robert Luty perkusja Robert Majewski Robert Majewski - trabka Robert Proust rock rocznica blogowania rocznica blogu rocznica śmierci Witkacego Rodolphe Lindt Rodowicz Rodrigo y Gabriela rodzina muzyczna Roentgen Rogers Covey-Crump rok czasu rola lidera rola reportera Roman Jacobson romans Rosja Route 66 rower rower ciekawostki Royal Quartet ROYAL STRING rozkwit gaworzenia rozmowy rozrywka rozważania o diecie rozwój rozwój dziecka rozwój inaczej rozwój mowy rozwój osobisty rożen rożno Rubens ruch ruch to niezależność Rudyard Kipling najmłodszy laureat Nagrody Nobla Running Running Jacob Karlzon Rusell Russell Ferrante Ryczace Dwudziestki Ryczące Drake Ryszard Krynicki Ryszard Lwie Serce rytm rytuał rzecz o Stanisławie Wokulskim rzeźba Rzuć to wszystko co złe równość saga Saga o Wiedźminie Saint Simona saksofon saksofon tenorowy Salvador Dali Sambbor Dudziński samobójcza śmierć samobójstwo samobójstwo Witkacego Samuel Johnson Samuel Rohrer Sandor Maraja Sandra van Veen Santiago de Compostela sapka Sarah Bernahardt Saturday Jazz Pianist Saturday Panist Jazz Saturday Pianist Jazz Saturday Pianist Jazz Michael Petrucciani Savante Arjemius saxofon Scott Elliot Fahlman SDM Sea recenzja Sebastian Erard Sekrety Morza Sekrety Morza recenzja Seksmisja sen sen kawalera z różą sereotypy Sergio Vallin. sfera Sfera Szeptów sfurmato Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band – tytuł płyty zespołu The Beatles Shaikh ash-Shadhilem Shigeru Umebayashi Shoe Dog: A Memoir by the Creator of Nike Siddhartha Hermann Hesse Siedem nowych planet siekiera Sierpiński Sierżant Sigmunt Freud Sigurd Rascher silna wola Silvestri Simone de Beauvoir Simon Marius Simon Phillips Simple Acoustic Trio Siostry Panas sir Wiliam Crookes Siula Grande Skrzek skrzypce skuteczny sposób na prokrastynację skutki katastrofy w Czarnobylu skąd choinka skąd pierniki skąd się wzięło Skłodowska --- Curie SLA Slavenka Drakulić Slawomir Kurkiewicz Slawomir Kurkiewicz - kontrabas smarkaty Smolik smutek Smutna historia Szału smutne życie psa Sofokles Sokrates solar system solo piano. Sonety Sonnige Stube Sopot Sparta spinacz spokój sposoby słuchania muzyki Spotkanie z Marią sprzeczność Stanistaw Witkiewicz Stanisława Celińska Stanisława Ryster Stanisław August Poniatowski Stanisław Baczyński. Stanisław Barańczak Stanisław Barańczak nie żyje Stanisław Barańczak poezja Stanisław Hadyna Stanisław Ignacy Witkiewicz Stanisław Jerzy Lec Stanisław Jopek Stanisław Jopek i Zespół Pieśni i tańca Mazowsze Stanisław Lem Stanisław Przybyszewski Stanisław Soyka Stanisław Strójwąs Stanisław Witkacy Witkiewicz Stanisław Wokulski Stansiław Soyka stan zdrowia Stare Dobre Małżeństwo Starość status kobiet status mężczyzn stawanie się staw żuchwowy skroniowy Steen Eiler Rasmussen Stefan Banach Stefan Garczyński Stefania Baczyńska Stefania Wilczyńska Stefania Zieleńczyk Stefan Kudelski Stendhal Stendhala Stenson Bobo Stephen Hawking Stephen William Hawking Steve Gadd - perkusja Steve Jobs Steven Harrold Steve Swallow Steve Woźniak Storråda Strachy na Lachy Zimne dziady listopady Straight Story RGG recenzja strarta Strzeż się tych miejsc... Klaus Mitffoch Studio Agnieszki Osieckiej styl życia substantia reticularis sufrażystka Super Book Susan Sontag Susie Ibarra Swen Widłobrody Swietłana Aleksiejewicz Swietłana Aleksijewicz Sygryda Storråda Sylvie Courvoisier sylwetki sylwetki kobiet sylwetki mężczyzn symbolizm symbolizm w polskim malarstwie synestezja syntezator – Russell Ferrante Szalony Język Polski szczelanie w szczęce Szczęście czy fart Szereg Fouriera Szewczyk Ola Maurer Piwnica pod Baranami szewska pasja sześciostrunowa altówka Sześć światów Hain szkice Szkoła Notre Dame Sztuczne Fiołki sztuka sztuka absurdu sztuka i absurdy Sztuka kultura sztuka o której można dyskutować sztuka składania życzeń sztuka ulicy Sztuka Wolności Sztuka zwycięstwa sztuki wizualne Szubert szybkie śniadanie Szymanowski Karol Szymborska Szymon Kataszek Szymon Ludwik Kamykowski--sax Szymon Madej Szymon Stochniol Katarzyna Baczewska Aleksandra Urbańska Jarosław Marzec Szymon Zychowicz Szymon Zychowicz 2014 sł. Józef Czechowicz sł: Bolesław Leśmian Słaek Jaskułke Sławek Jaskułke sławne osoby sławni Polacy Sławomir Mrożek słodkie życie Słonimski Słowacki słowiański kołtun słowiańszczyzna Słowo las znaczy świat słowo o termitach Tadeusz (Boy) Żeleński Tadeusz Boy Żeleński i tłumaczenie Marcela Prousta Tadeusz Dziedzic Tadeusz Gajcy Tadeusz Kalinowski Tadeusz Kożuch Tadeusz Mieczkowski Tadeusz Nowak Tadeusz Pruszkowski Tadeusz Sygietyński Tadeusz Zawieyski Tadeusz Łomnicki Tadeusz Śliwiak Tadeusz Żeleński Boy take five Tales z Miletu tantasy Tatarak Tea book tag Tears in Heaven Tea Time Boogie teksty kultury Zachodu Tennesee Williamsa Tenor: Steve Davislim tenor saxophone Teoria Wszystkiego recenzja Teresa Kotlarczyk Terri Lyne Carrington Terry Prachett tey THE the Beatles The Coln Concert The Dispossesed The Girl In The Other Room recenzja The Hilliard Ensemble The Left Hand of Darkness Theloniousa Monka The Old Woman The Penitent Magdalene The Riddle (Nik Kershaw) cover The Swingle Singers The Wisdom Paradox: How Your Mind Can Grow Stronger As Your Brain Grows Older The Word for World is Forest Thich Nnat Hanh Thomasa van der Wilta Thomas Couture Thomas de Keyser Thomas Transtomer Thomas Wyck Thrill Box recenzja Théodore Géricault Tim Burton Tingvall Trio Tischner Tobias Donner i Willem de Gee to co chciałabyś wiedzieć o budżecie to co chciałbyś wiedzieć o planowaniu budżetu to i owo językowo Tokaj tom 6 Tomasz Cichocki Tomasz Cichocki Zew Oceanu Tomasz Mann Tomasz Stanko i New York Quartet Wislawa Tomasz Stanko — trąbka Bobo Stenson — piano Anders Jormin — kontrabas Tony Oxley — perkusja Tomasz Stań Tomasz Stańko Tomasz Stańko trąbka / David Virelles fortepian / Thomas Morgan – kontrabas / Gerald Cleaver – perkusja Tomasz Szukalski - saksofon Tomek Mackiewicz Tomek Sowiński - perkusja To mit Tommy Crane - drums. tom pierwszy Trylogii Husyckiej Tom Waits tonacja Toni Morrison Tord Gustavsen Tord Gustavsen: piano Tord Gustavsen Trio Tore Brunborg: tenor saxophone Tornebladh Touch & go - straight to number one Toulouse lautrec Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych tożsamości tożsamości społeczne Traktat o życiu. Myśli wybrane. Czesław Miłosz traktaty muzyczne trecento trenerstwo trio Trio in Tokio Troosta Trulsa Morka truncus cerebri trzy szybkie Trójka trąbka Trąbka – Scott Wendholt tulipan tulipanologia Turnau Tuwim Twierdza Szyfrów Tycjan typuję zwycięzcę tłumaczenie tłumaczenie: Przemysław Bieliński tłumaczenie: Stanisław Kasprzysiak U.S. Route 66 U. T. Gandhi perkusja ubóstwo uczenie uczenie języka migowego uczenie się udział kobiet w wojnie Ujejski układ słoneczny Ulisses Ulla Lindquist umarł ks. Jan Kaczkowski Umieranie una hirunda non facit ver uniwersalność uniwersum Uno momento mortis Upadek Ikara uprzedzenia URK urodziny Karola Wielkiego urodziny Mikołaja Kopernika urodziny Stanisława Lema Urodziny Wisławy Szymborskiej Urodziny Witkacego Urodziłem się pewnego błękitnego dnia Urodziłem się pewnego błękitnego dnia, Daniel Tammet, Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera Ursula K. Le Guin Ursula Le Guin Urszula Dudziak USA ustanowienie Nagrody Nobla Uszkodzenie Rdzenia Kręgowego Valdemar Eiberg Valery var. 4:14; varia Vassilis Tsabropoulos Vassilis Tsabropoulos fortepian Velazquez Vermeer V Hauy Viera Brandes Vijay Iyer Vilhelm Hammershøi Vincent Peirani akordeon Vincent van Gogh Virginia Woolf Virginii Woolf Vladyslav Sendecki Volodos in Vienna Voytek Kurtyka Wacław Krupińsk Wacław Krupiński Waits Walden Pągowski Waleria Maria Gardowska Wally Berg Walter Isaacson Walther von der Vogelweide Wanda Rutkiewicz waria Warszawa Wat Werner Herzog Wesele Wyspiańskiego i Marek Grechuta Whileman Whistlers Mother wiara wiara we własne siły wibrafon wieczko skroniowe wiedza praktyczna wiedźmin Wiedźmin opowiadania Wiedżmikołaj wieki średnie Wiek męski wiek XIX wielbłąd Wielka Gra Wielka Msza h-moll wielogłosowa muzyka Wiersze zebrane Barańczak wierzę w wiedzę wieszać na kimś psy Wiesz może jak to się dzieje Wiesław Dymny Wikingowie Wilhelma VI Orleański Wilhelm Conrad Röntgen Wilhelm IX Trubadur Wilhelm Sasnal Wiliam Harvey William H. Macy William Szekspir Will Rogers Wincentyna Karska Windows Waltz wiolączela Wisława Wisława Szymborska Wisława Szymborska Nobel Wisława Szymborska rocznica śmierci Witkacy Witkiewicz Witold Lutosławski Witold Lutosławski wcale nie jest za trudny Wit Stwosz Wittgenstein w jaki sposób chodzi człowiek w jaki sposób się rzyga w krzywym zwierciadle W malinowym chruśniaku Wocjech Orliński. Lem. Życie nie z tej Ziemi w oczekiwaniu na nowy album Grzegorza Turnaua Wojciech Kamiński Wojciech Kassa Wojciech Kukuczka Wojciech Majewski Wojciech Malajkat Wojciech Młynarski Wojciech Młynarski nie żyje Wojciech Tochman Wojciech Waglewski Wojciech Zabłocki wojna Wojna nie ma w sobie nic z kobiety wokal; Gabor Bolla - saksofon; Andi Kissenbeck - organy Hammonda; Wolfgang Schmid - kontrabas; wokal; Torsten Goods - gitara Wokulski w Paryżu Wolna Grupa Bukowina Wolowiec Woman reading a letter Woz w popiele wrażenia Wskrzeszenie Łazarza wspomnienia Wspomnienia twórcy Nike współczesność Wszystkie kobiety Mateusza recenzja Wybór i układ Joanna Gromek - Illg wychwalanie idei miłości dworskiej wycieraczki samochodowe Wydawnictwo Literackie Wydawnictwo lNaukowe PWN Wydawnictwo Znak Wydziedziczeni wykłady wynalzaki wyobraźnia wypadki w górach wyróźnienie wytwórnia ecm wywiad wyzwania wyzwania blogowe wyścig wyścig z Messnerem Wyśpiewam Wam wszystko wzór wątp wątpliwości wątroby nie omamisz wątroby nie oszukasz Wędrówka Władysław Broniewski Władysław Halik Władysław Reymont władza Włochy Włodek Pawlik Włodzimierz Korcz Xawerego Dunikowski XI XIV wiek Yapa Yaron Herman Yaron Herman - piano (Steinway D Yuan Mei zabawa zabawa blogowa zaburzenia ze spektrum autyzmu Zaczarowana świątynia zadanie zagadki Zakazany owoc Zakopane Zamość Zapatrzenie. Myśląc o malarzach zapowiedź nowego cyklu Zarycki zarządzanie stresem zasypywać gruszki Zawinul Zbigniew Herbert Zbigniew Jaremko Zbigniew Konopczyński - trombone Zbigniew Mikolejko Zbigniew Namysłowski Zbigniew Paleta Zbigniew Preisner Zbigniew Raj Zbigniew Wodecki Zbigniew Wodecki nie żyje Zbigniew WodeckiPiwnica pod Baranami z czego biorą się zakwasy? zdrowie Zdzisław Beksiński Zeeman zejść na psy Zenon Jaskuła Zespół Aspergera Zespół Pieśni i Tańca Śląsk zielono mi Ziemie obiecane recenzja płyta 8.04.2014 r Ziemiomorze Ziemiomorze recenzja Zmarł Stanisław Barańczak zmiana zmiany znane osoby znane osoby chore na dusznicę znani z notatek na marginesie Zofia Ameisenowa Zofia Komedowa Trzcińska Zofia Zaleska z przymróżeniem oka. zrozumieć Franciszka zwątpienie zwątpiwnie Zycha Zygmunt Bauman Zygmunt Freud Zygmunt Freud a Proust Zygmunt Grechuta Zygmunt Konieczny Zygmunt Stary Zygmut Freud Zygmut Konieczny Złota dama złoty czekan [a]Varia [IKD3] [Klasyczne korepetycje-w dobrym tonie]. [Zarys Édouard Manet Ólafur Arnalds ósma część Harrego Pottera ósmy marca Ćwiczenia z utraty ćwiczenia Łanuszka. muzyka Łapiński Łucjan Paprocki Łukasz Małecki Łukasz Nicpan Łukasz Simlat Łukasz Stasiak łumacze ( Stanisław Barańczak Śląska Orkiestra Kameralna Śmierć na pięć Śmierć Witkacego Średniowiecze Świat Dysku Światowy Dzień Jazzu. Światowy Dzień Ksiażki i Praw Autorskich Świat Rocannona" Święto muzyki Świętosława Święty Augustyn śmarczeć śmierci i neurochirurgii śmierć śmierć Anki śmierć w górach śpiew śpiew) Dorota Miśkiewicz: śpiew; Robert Majewski trąbka fluegelhorn Mariusz Pędziałek; Maryna Barfuss; Cezary Konrad -perkusja Robert Kubiszyn: akustyczna gitara basowa śpiew Dorota Miśkiewicz - śpiew Marek Napiórkowski - gitara Kacper Stolarczyk - gitary Maciej Magnuski - bas Daniel Kapustka - perkusja Marek Niedźwiecki - konferansjer śpiki św. Odilon św. Tomasz świadectwo światło niebieskie a sen święty Ambroży biskup mediolanu Żenia Zielińska Życzenia Życzenia wielkanocne żałoba że chodzisz? że ubywa nam wzrostu wraz z wiekiem że wykorzystujemy 10% możliwości swojego mózgu życie życie jako marketing życie z doświadczeniem niepełnej sprawności αυτονομία Михаил Афанасьевич Булгаков

Archi_walium:Ale to już było…

[Komentowanie]

Na tym blogu obowiązuje netykieta.
Zwracamy się do siebie po imieniu.
Autorka nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi współuczestników i współuczestniczek dyskusji, opinie są prywatną kwestią Autorów i Autorek.

Nie liczę godzin i dat.

Wrzesień 2015
Pon W Śr C Pt S N
« Sier   Paźdź »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

zBLOGowani

Tu także jestem:
zBLOGowani.pl