Listy i [inne] brewerie.

"Plus ratio quam vis".

[157+1]. Nie orientujesz się może, co łączy gawrona i sekretarzyk?

Alicja i Książę  (Ten, z Zupełnie Innej Bajki/Ksiażki).

Nie będzie to tekst o palimpsestach, o uwikłaniach, wszak to jeden z konstytucyjnych tekstów kultury Zachodu. Maciej Słomczyński pisał, że Alicja w Krainie Czarów (Dziwów właściwie– i oczywiście— Alicja w po Drugiej Stronie Lustra) to pierwszy taki przypadek, że w jednej książce są dwie, jedna przeznaczona dla Dzieci, druga dla Dorosłych. No, ja bym jeszcze zestawiła tutaj Małego Księcia, (tyle, że dzieło Antoine’a de Saint-Exupéry’ego przedstawiane jest z jednej perspektywy jako Książka o o tym jak nie utracić dziecka w sobie, oswajaniu i miłości, a dla mnie jest to narracja przede wszystkim o umieraniu, odchodzeniu i traceniu, ta perspektywa jest dla mnie wiodąca, co oczywiście nie wyklucza innych— ale owe są niejako w uzupełnieniu). Rozumiem, że zobaczenie tego dzieła jako o Miłości, Podróży jest atrakcyjne, i wpisuje się bowiem w wiodące narracje (kultu młodości) i sytuuje Małego Księcia jako tą osobę, przed którą świat stoi otworem (i to tym „właściwym” czyli bardziej atrakcyjnym, wiele obiecującym i dającym spektrum możliwości), wróćmy zatem do tematu, który miał być wiodący.

(Możliwe, że)  zawód w stosunku do Sekretów Morza ma miejsce w przejęciu narracji (to jedno), o czym już pisałam, ale oglądałam film porównując go do Alicji w Krainie Czarów, a że wracam do niej czasami, i uważam, że mimo upływu lat film jest fantastyczny, dlatego zdecydowałam się o nim napisać, być może kto/sia nie widział/a, albo nie oglądała go z takiej perspektywy, albo/ i oglądał/a, ale nie potrafił/a nazwać? A może wprost przeciwnie zgadza się (lub nie zgadza) z opinią.

Logo filmu: Alicja w Krainie Czarów, Tim Burton 2010 rok, [źróło zdjęcia]

Logo filmu: Alicja w Krainie Czarów, Tim Burton 2010 rok, [źródło zdjęcia]

***
Zobacz mnie, czyli Alicja w Krainie Ciar(_ów)

Herbatka już wystygła, ale mylił/a by się ten/ta, to twierdził(a)by, że już musztarda po obłędzie, obiedzie, tym bardziej, że tam wiecznie podwieczorek… Pod wieczorek, zmierzcha się, by ostatecznie doprowadzić do konfrontacji…Lecz zanim to się stanie, nie wiadomo, czy po, czy przed śniadaniem wydarzy się sześć niemożliwych rzeczy. By je dostrzec odrzućmy proszę fantas(magoryczne)tyczne dekoracje, stworzone przez spółkę Disney and Burton company (i równie fantastyczną grę aktorek i aktorów).

1. (De) konstrukcja i falsyfikacja umów społecznych i ukrytych (nierównych) norm społecznych podwójnych norm stosowanych w odniesieniu do kobiet..:

–-A gdzie gorset? I nie włożyłaś pończoch.
–- Bo ich nie lubię.
–- Przecież tak nie wypada Alicjo.
–- A co to znaczy, że coś wypada? Gdyby ludzie się umówili, że wypada nosić twaróg na głowie, nosiłabyś?
— A l i c j o.
— Dla mnie gorset jest jak twaróg na głowie.*

***

–-Hamish czy kadryl nie wydaje ci się nudny?
–-Wręcz przeciwnie, uważam, że jest porywający.
–-Hmm
–-Tak Cię bawię?
–-Nie, nie miałam dziwną wizję, że wszystkie panie są w spodniach, a panowie w sukniach.
Lepiej trzymaj wyobraźnię na wodzy. Mniej słów, więcej uśmiechów. (…)*

2.Obraz o tym w jaki sposób przebiega socjalizacja do pełnienia ról i o  zadaniach stereotypowo przypisywanych każdej z płci. Kobieta ma być uległa, zachowawcza, nie sprawiająca kłopotów. Wskazuje na to wiele dialogów, czy to ten z Lodem, niedoszłym narzeczonym:

–-Co się z Tobą dzieje?!
–-Zastanawiam się, jak to jest umieć latać?
–-Nie szkoda Ci czasu na rozmyślanie o rzeczach zupełnie niemożliwych?
–-Czemu szkoda? Mój ojciec twierdził, że czasem, jeszcze przed śniadaniem, wierzył w sześć absolutnie niemożliwych rzeczy.*

…Czy ten z przyszłą, również niedoszłą teściową, wskazującą na zadania dobrej żony.

3. Choć wiemy kim chcemy być i jaką osobą się stać (podważanie utartych norm, by iść własną drogą, to gdy mamy taką możliwość, niekoniecznie chcemy/ możemy z niej skorzystać (pewne zachowania wdrukowano nam tak głęboko. Alicja, będąc w Krainie Czarów, dalej nie wie, czy jest tą, czy tamtą Alicją, czy jest w ł a ś c i w ą Alicją. I właściwą dla kogo? Owa właściwość zatem jest służebna (wobec czyiś interesów, wpisana w uniwersum stosunków socjospołecznych). To opowieść nie tylko o procesie, ale również o tym co (w sposób nieświadomy) dziedziczymy, z czym przychodzimy i skąd przychodzimy, i dokąd chcemy dojść.

4. Jest to więc narracja o tożsamościach społecznych nadanych i wrodzonych, tych, które możemy zmienić, i tych, których nie możemy zmienić (albo jest to trudne do przeprowadzenia).
Nie wszyscy, w czarodziejskim świecie, nalegają by spełniła przypisane jej zadanie (zgładzenia Żaberzwłoka), Biała Królowa (aspekt psychologiczny) zostawia jej decyzję, ale główna bohaterka już dorosła…

5. Obraz o tym, że jako ludzie potrzebujemy wyzwań by wzrastać i stać się Sobą. Alicja tuż przed podjęciem życiowej decyzji wskakuje do króliczej nory. Zatem, gdzie znajduje się nasza, własna, i czy odważymy się do niej wskoczyć, a… Jeśli trzeba ją samodzielnie wykopać?
Oto Alicja wkracza, do Kraju Mocno Zarysowanych Charakterów (Biała i Czerwona Królowa,Kapelusznik) i jest to szansa na Znalezienie Swojego Imienia. Pora też odrzucić freudowską interpretację dzieła Carrolla, która to narracja wpisywała się w nierównościowe stosunki społeczne— co zresztą (a raczej bez reszty) Burton robi. To film o inicjacjach, które stają się doświadczeniami formacyjnymi.
6…. A gdzie podziała się szóstka? No właśnie, może jest u Ciebie? Po drugiej stronie lustra, monitora?

[A tak film był promowany: Alicja w Krainie Czarów, reż.Tim Burton, Disney 2010 r. źródło].

 

PS. … A może Alicja Tima Burtona to bliźniacza Siostra Małego Księcia?

 • Wszystkie cytaty pochodzą z omawianego filmu.
Reklamy

37 comments on “[157+1]. Nie orientujesz się może, co łączy gawrona i sekretarzyk?

 1. Kropkowo :-))))
  12/08/2015

  „dla mnie gorset jest jak twaróg na głowie” – mam dokładnie te same odczucia :)))

  • 5000lib
   12/08/2015

   Też mam takie odczucia! 🙂 Film naprawdę wart zobaczenia, jeśli wcześniej oczywiście nie widziałaś, a w maju — dokładnie 26 maja 2016 r- będzie druga część. Ciekawe, czy równie dobra.

 2. kayab92
  12/08/2015

  Do obejrzenia na pewno. Nadal z tym zwlekam. A w Twoich wpisach to można się zaczytać. 😉

  • 5000lib
   12/08/2015

   Zaczytaj się. 🙂 Jest treści spis, więc można spokojnie wybierać: co? Kiedy? Bo gdzie — wiadomo. Dobrej lektury. Pozdrawiam

 3. Czego Ci Trzeba
  16/08/2015

  „…Nigdy nie wyobrażaj sobie, że z tobą jest nie inaczej niż tak, jakby się mogło innym wydawać, że nie inaczej było z taką, jak byłaś, albo mogłaś być, jakby nie było inaczej, niż by się inaczej mogło im wydawać, że byłaś…” – osobiście mój ulubiony „alicjowy” cytat, dotykający owej trudnej i ryzykownej sztuki bycia kimś innym… Pozdrawiam.

  • 5000lib
   16/08/2015

   Alicja książka, która starzeje się wraz z nami. Dlatego też byłam bardzo sceptyczna w stosunku do filmowej adaptacji (z 2010), ale, o dziwo, dla mnie bardzo, bardzo udana. Przeglądając adaptacje z lat dawnych można zobaczyć w jaki sposób zachodziły zmiany społeczne. Witaj na blogu, dobrego czytania.

   • Czego Ci Trzeba
    16/08/2015

    Tima Burtona kocham (w całkowicie oczywista aseksualny sposób) od dawnych czasów kiedy na jakimś konwencie fantastyki w latach osiemdziesiątych zeszłego stulecia, ukrywając się przed polującymi smilodonami, ujrzałem „Beetlejuice” z genialnym Keatonem, jakoś potem oglądając Ledgera grającego Jokera w „Dark Knight” Nolana przekonany byłem święcie, że budując swą rolę Ledger miał w pamięci postać „żukowego soczka”… Jakoś tak „Alicja” Burtona mi jednak umknęła. Postaram się dziś to nadrobić bo akurat czas ku temu jest. Jak widzisz „nieunikniona konieczność” w Twej osobie podsunęła mi dziś aż dwie „pozycje kulturalne” – bo i film i książka, o której wspomniałaś na mym blogu – warte uwagi, które inaczej mógłbym przeoczyć. Dziękuje.

 4. 5000lib
  16/08/2015

  Burtona poznaje niespiesznie, z tego co zauważyłam to inteligentny gość. Widziałeś „Gnijącą pannę młodą”? Ja, zobaczyłam niedawno, bo skojarzyła mi się z wpisem: ( http://wp.me/p59KuC-rL ) wracając jednak do filmu, w jednej ze scen początkowych główny bohater gra na fortepianie, który gra na fortepianie, który nosi nazwę taką jak twórca animacji poklatkowej! Pomijam (niesłusznie) dobrą kreskę, wyśmienitą. I humor sytuacyjny, film mnie przekonał, choć nie gustuję w muzycznych.
  Ad vocem SF- czytałeś może „Lód” Dukaja?

  Proszę. Polecam się zatem 🙂

 5. Czego Ci Trzeba
  16/08/2015

  „Gnijącą pannę…” widziałem w momencie premiery polskiej gdyż niejako obowiązki zawodowe (praca w kinie jako kinooperator) to powodowała. Tak na marginesie kinomaniakiem jestem od maleńkości, a w latach 1988 – 2010 „kinooperatorując” sobie czerpałem z pracy przyjemność jeszcze co jest idealnym układem chyba. „Meritumując” do sedna jednak, rzeknę iż „Gnijaca…” mnie zauroczyła przez swą pozorną mroczność, świetny, funeralny niejako (by nie powiedzieć wisielczy) humor oraz kapitalną muzykę właśnie. Co do S-F, to od lat dziecięco-młodzieńczych kiedy czytałem wszystko, zostałem wierny kilku ukochanym pisarzom np. Dick („Ubik” oczywiście, opowiadanie „Wojna z Fnoolami” jedno z najzabawniejszych w historii sf) i Lem (felietonista i filozof mniej beletrysta), Z nowej SF nie znam kompletnie nic bo i nie szukam… Dukaja pamiętam ze „Złotej galery” w śp. „Fantastyce” i jak bardzo mu zazdrościłem, że w tak młodym wieku tak świetnie pisze…

  • 5000lib
   16/08/2015

   Pozorna mroczność, a może właśnie nie… Klimat mi się skojarzył ze wspomnianym już w podlinkowanym wyżej wpisie Twórcy plastynacji i jego lekcji anatomii dla początkujących. (Taniec i gra szkieletów). Poza tym wizerunki śmierci i jej postrzeganie jest frapujące, od dance macabre po Harrego Pottera (śmierciożercy, „Insygnia śmierci”). Można popaść w schematyczne opowiadanie, stricte szkolne, ale nie warto np. przyglądając się twórczości Rembrandta. Ostatnio została wydana korespondencja między Lemem, a Mrożkiem, niestety, nic Ci o niej nie napiszę, zaczęłam czytać, a potem użyczyłam, i nie zanosi się, żebym dostała książkę z powrotem. No cóż, dobry zwyczaj… Jestem sceptyczna jeśli chodzi o upublicznianiu korespondencji…
   Chętnie bym podyskutowała o Lodzie Dukaja, zabieram się za nią po raz trzeci. Mam nadzieję, że skutecznie. Poza tym, jestem oczarowana Wiedźminem, (uniwersum, język), ale to już klasyka. Co czytasz poza sf?

 6. Czego Ci Trzeba
  16/08/2015

  Sapkowskiego także polubiłem od pierwszego przeczytania (1986 rok i oczywiście stara, dobra jeszcze wtedy „Fantastyka”), polecam jego kpiarską tyradę przeciwko przaśnej wtedy bardzo „polskiej szkole fantasy” zatytułowaną „Piróg albo nie ma złota w Szarych Górach” dzięki której narobił sobie wrogów wśród „tFórcóF”, których miłość własną był uraził. Co czytam ? O wiele za mało niżbym sobie życzył z nowych rzeczy. Wierny ulubieniom dawnym pozostając: Dostojewski, Vonnegut (też kapitalny felietonista), Heller za „Paragraf 22”, Fowles i jego „Mag”, Peter Straub za nowe podejście do powieści grozy z „Ghost story” na czele, King ale baaardzo przebierny tu jestem… Oczywiście Poe, Lovercraft ostatnio po obejrzeniu serialu „True detective” Chambers i jego „Król w żółci”… Wiele tego jest, długo by pisać… Ale na piedestale, wielbiona i czytana po wielokroć w całości fragmentami , doskonała w każdej literce oraz ukochana książka czyli „Mistrz i Małgorzata”…

  • 5000lib
   16/08/2015

   Można śmiało napisać,że klasyka klasyki. Poruszyłeś kwestię, która nurtuje mnie od dłuższego czasu. Tak zwanego kanonu z jednej strony, a z drugiej, czytania „tej samej książki” i powrotu doń.
   Kanon jako taki i potrzeba zmian, prostym przykładem jest tu twórczość i biografia Orzeszkowej.Tak, tej niedocenianej Orzeszkowej, która (tylko) pisała bogobojne lektury, a żyła jak chciała (i jak pozwalał jej na to prowincjonalny świat Grodna, którego nie cierpiała). Szerzej o tym tutaj: jakbyś chciał przeczytać: http://wp.me/p59KuC-C Widać jak na dłoni (monitorze) rozdźwięk między jednym, a drugim.
   Z drugiej strony zmieniają warunki, np dla mnie Sienkiewicz jest totalnie nie pasujący, do kanonu, to znaczy, do wartości jakie chciałabym przekazać (nierównościowy w postawach i widzeniu świata).
   Z drugiej strony mamy takich pisarzy jak Dostojewski, Vonnegut, z którymi można się nie zgadzać, poglądów nie podzielać, ale przeczytać warto.Muszę sobie odświeżyć Mistrza i Małgorzatę.
   Jestem ostrożna z czytaniem, i powrotami do swoich ulubionych (bądź formujących mnie) książek, albo inaczej zamykaniu się tylko w ich kręgu (uprzedzając, nie twierdzę, że Ty tak robisz). Może to świadomość upływu czasu? Może to chęć dowiedzenia się czegoś innego, nie wiem, wierzę, że możesz mieć/ czuć, inaczej (co nie znaczy: „gorzej). Z drugiej strony, im dłużej czytam, tym bardziej krytyczna jestem do nowości, już nie czuję potrzeby, albo w o wiele mniejszym stopniu przeczytania tego co nowe, lśniące i „warte polecenia”.Wybieram o bardziej selektywnie. Mniej czytam niż kiedyś,ale w moim odczuciu, bardziej uważnie.
   Ad vocem Sapkowskiego, o ile Wiedźmin (tomy od 1-7) mnie ujęły to Trylogii Husyckiej nie mogłam zmóc. Nie wiem też jakie są powiązania/ relacje w polskiej fantastyce.
   Z ciekawostek, nieco odbiegając od tematu, a może nawiązując do pierwszego wątku, ten, do którego się odniosłam, w tym komentarzu. Uważam, że np Tolkien miał o wiele bardziej interesującą biografię niż to w jaki sposób pisał, nie jestem w stanie przekonać się do jego trylogii. Chociaż tak, zdarzyło mi się przeczytać.

 7. Czego Ci Trzeba
  16/08/2015

  Przyznam szczerze, że zdaję sobie sprawę jak wiele interesujących książek umyka mi własnie z powodu tego, że otoczyłem się ze wszystkich stron niczym murami obronnymi swymi „ulubionymi” i bardzo niewiele jest w stanie się przedostać przez ową barierę. To samo dotyczy innych dziedzin sztuki, muzyka czy film – odkąd przestałem pracować jako kinooperator w kinie byłem raz i zdecydowanie wole oglądać filmy w zaciszu domowym niż z „ciamkaczami popcornu”, „oddzwaniaczami telefonowymi” oraz „zidiociałymi komentatorami” za plecami, których chętnie bardzo powywieszałbym na murach miasta, a ich głowy puste ponabijał na palisadę (problem logistyczny: jak powiesić bezgłowego, za „ziobro” jak Janosika chyba). Co do literatury polskiej , a w szczególności epoki tzw. pozytywizmu to mam chorobliwą awersję („Lalkę” Prusa lubię), której początek bierze się właśnie z przymusu czytania owych „dzieł” jako lektur obowiązkowych, kiedy ja wolałem choćby Dostojewskim się raczyć, który w tym samym mniej więcej okresie tworzyła, a przecież wagę poruszanych przez niego problemów od tematyki zajmującą wtedy pisarzy polskich, dzieliła odległość, którą w parsekach można zmierzyć… Taką właśnie system edukacji krzywdę mi uczynił – zraził do Orzeszkowych, Konopnickich, Sienkiewiczów (Nobel ??? Za co ja pytam???) itd.

  • 5000lib
   16/08/2015

   Myślę sobie tak, jeśli się mylę to mnie proszę popraw.
   1. I tak wybierając nowe lektury kierujemy się swoim gustem, albo z polecenia, zwracamy uwagę na te z pozycji, które są nam bliższe, albo przeciwstawne.
   2. Właśnie to, że wiele kwestii mi umyka (i umykać będzie) czytam uważnie dobierając lektury. choć mam takie, do których wracam, chociaż teraz to jakoby w zawieszeniu jest.
   3. Edukacja formalna potrafi do wszystkiego zrazić, zdaje się, że o tym Einstein wspominał… Dlatego tak ważne jest odczarowanie, pewnych kwestii (patrz proszę: Orzeszkowa),albo zobaczenie relacji.
   4, Sienkiewicz i Głowacki (o którym wspominam: http://wp.me/p59KuC-I ) czyż nie różni od siebie?
   5, Nie mam chęci wieszania kogoś na murach, ale gadanie, komentowanie w kinie zabija,zwłaszcza jeśli ktoś się rozwala ze wszystkim co ma. Jedzenie, jeszcze potrafię zrozumieć, ale mielenie otworem gębowym i ciamkanie, ot kultura osobista, albo kultura…
   6, Jak to dlaczego Sienkiewicz dostał Nobla? No, ku pokrzepieniu serc, zwłaszcza jednego własnego… Wiem, wiem, pytanie było retoryczne. O ile nie podoba mi się Twórczość Orzeszkowej, o tyle potrafię zrozumieć rys bogobojnych lektur w kontekście jej własnej biografii, jakby chciała „odkupić” własne „winy”. Wbrew temu co się próbuje sprzedać w szkole (nie twierdzę, że wszystkie nauczycielki i nauczyciele tak czynią) była jedną z pierwszych emancypantek, osób, którym na sercu leżała tzw. kwestia kobieca.

 8. Czego Ci Trzeba
  16/08/2015

  Przeczytałem właśnie ów „List Orzeszkowej” i powiem, że burzy się bardzo jego treść z mą …niewiedzą w temacie pisarki. Faktycznie , może czas odczarować pewne kwestie i poglądy stereotypowe z posad mchem obrosłych, aczkolwiek wygodnych, ruszyć…

  • 5000lib
   16/08/2015

   Także można powiedzieć, a raczej napisać, że wpis spełnił swoje zadanie. O ile bardziej strawne byłyby lektury gdyby wyposażyć ludzi w tę wiedzę? Pomijając fakt, że niedawno odcyfrowano dziennik Orzeszkowej… Treści lektur/książek to nie zmieni, ale może nie zniechęcić, ba, wręcz zachęcić do własnych poszukiwań w tym zakresie. Ogólnie polecam treści spis. Jest aktualizowany.

 9. Czego Ci Trzeba
  16/08/2015

  Bardzo dziękuję za impuls ów do własnych poszukiwań dalszych. Ze spisu treści skorzystam jak najbardziej bo interesujących tematów wiele widzę zawartych w nim…

  • 5000lib
   16/08/2015

   Proszę bardzo, polecam 🙂 Dla mnie osobiście jest on bardzo wygodny, gdy linkuję do poszczególnych treści, poza tym mam porządek, przejrzystość. Widzę dokąd blog zmierza, co już było… Dobrego czytania i komentowania zatem. 🙂

 10. poprostuopera
  16/08/2015

  Eh… jak dla mnie najgorszy film Burtona (a już na pewno w ścisłej czołówce) – fatalnie zagrany (nie wiem jakim cudem główna bohaterka nie dostała złotej maliny, Johny Depp i małżonka reżysera w okowach rutyny), z kiepską muzyką i nieskładną historią (albo raczej składną, co w Krainie Czarów jest jeszcze gorsze) – może obroniłby się gdyby zrobiono z tego historię nienawiązującą do książki? No nic, na szczęście jest lepsza „Alicja w krainie czarów” Disneya 🙂

  Co punktów 1-5 – rozumiem, że dla kogoś są ważne filmy o emancypacji i buncie, ale na Boga, robiono to TYSIĄCE razy, i to w zgrabniejszy sposób (polecam choćby „Avatara, Legendę Aanga” gdzie problem emancypacji rozwiązano w sposób koncertowy – po prostu zrobiono z kobiet i dziewczyn CIEKAWE postacie, bez namolnej dydaktyki, którą ten film wali po oczach dość boleśnie).

  Co do wypunktowania innych wad filmu, polecam opinię Douga Walkera:

  Pozdrawiam.

  • 5000lib
   16/08/2015

   No to mamy różne zdania.
   Alicja (niezależnie, która część) to część Kultury Zachodu,i niewątpliwie jeden z tekstów wiodących. Śledząc jej adaptacje,możemy spokojnie zaobserwować w jaki sposób zachodziły zmiany społeczne,np kobiety stały się bardziej niezależne (wywalczyły parzcież wcześniej prawa wyborcze) . Nie wiem,czy czytałeś to, co napisałam w poście powyżej, (nie chciałabym się powtarzać, bo nie o to chodzi)—czy czytałeś,ale nie podzielasz mojego zdania.
   Dla mnie Disney ze swoimi Księżniczkami w różowym, i czekających na swojego księcia jest nie tylko nudny, ale i podtrzymuje stereotypy, które dotyczą tak kobiet, jak i mężczyzn. Shrek był przełomem, nie tylko jeśli chodzi o animację, ale i o jej postrzeganie. Podobał mi się: „Jak wytresować smoka”, zarówno pierwsza, jak i druga część. Dla mnie Avatar nie nawiązuje do emancypacji kobiet, a już na pewno, nie w sposób koncertowy. Postaci wpisują się w dyskurs typowo paternalistyczny, wojowniczek,a i tak wybija się na plan pierwszy walka (jakich tysiące) o niepodległość uciśnionych. Co ważne, ukazanie mechanizmu „wyswobadzania” uciśnionych, podbitych narodów. To,że z jednej kobiety uczyniono badaczkę, wróć: „Panią doktor” nie znaczy, że film jest o kwestii kobiecej, no chyba, że ze stereotypowej perspektywy. Awatara widziałam trzy razy. Ciekawa animacja i efekty specjalne, niestety, nic poza tym.
   Namolna dydaktyka, no cóż może i masz rację, że w „Alicji” wątek dydaktyczny jest mocno zarysowany, czyni to np usytuowanie niejako w klamrze. Porównanie sceny początkowej i końcowej. Ma to na celu ukazanie/ uwypuklenie procesu wewnętrznego, który zaszedł w bohaterce. Czy za mocny,i nachalny (być może)— nie napisałam nigdzie, że to film bez wad. Zaś, cóż muzyka, no ta mogła by być lepsza. Wcale tak wielu filmów nie zrobiono z perspektywy przemian które były spowodowane tym, że kobiety wywalczyły sobie udział w społeczeństwie (z perspektywy głosowań i wolności ekonomicznej, w zasadzie niektóre grupy kobiet). Kobiety dalej postrzegane są poprzez ciało, albo piękne, albo dzielne z cechami wojowniczek. Jedne i drugie postrzegane są poprzez pryzmat ciała.

   Rozumiem, że możesz mieć inne zdanie, niemniej, dziękuję za komentarz.

 11. poprostuopera
  16/08/2015

  Dobra, kilka rzeczy trzeba wyjaśnić:

  Po pierwsze, wrzucanie Alicji z animowanego filmu Disneya w poczet disneyowskich księżniczek jest obraźliwe i zwyczajnie nieprawdziwe: Alicja jest tu twardą, rozsądną panną z dobrego domu, a nie słodką idiotką robiącą wielkie oczy do byle księcia.

  Po drugie – skoro „Awatar…” tak Ci nie zapadł w pamięć, to po co oglądałaś 61 odcinkowy serial aż 3 razy? Nieważne – czy ja wiem, czy kobiety ukazano w tak niewdzięcznej roli? Walczyły nie gorzej od mężczyzn, na wyspie Kyoshi tworzyły własny klan (i nikt nie uważał tego za coś dziwnego), kilku największych magów było kobietami, kobiety mogły być Awatarami, były koronowanymi głowami, a nawet psychopatycznymi maszynami do zabijania (Azula 🙂 ). Poza tym, nie uważam, żeby był to serial płytki i pozbawiony trudnych tematów: ścieżka Zuko, filozoficzna (nieco buddyjska) analiza żywiołów, otwieranie czakramów, poważne rozmowy Iroha (do dziś pamiętam tekst „Wstyd nie jest przeciwieństwem honoru, a jego przyczyną”).

  Po trzecie – nie mówię, że morał o równouprawnieniu w „Alicji” jest zły, ale uczyniono to w sposób niezgrabny (cytując Twoją wcześniejszą wypowiedź Alicja jest najpierw ciałem do sprzedania, a jej ewolucja kończy się na tym, że jako wojowniczka odrąbuje głowę smokowi). No i jak to często mówię – dobry morał to dużo za mało bym uznał film za choćby przyzwoity.

  No, to tyle.
  Pozdrawiam.

  PS – chyba będę się trzymał tematów muzycznych, bo w filmach nasze gusta leżą na totalnych antypodach 🙂

  • 5000lib
   16/08/2015

   To może tak:
   Proszę zobacz sobie te wszystkie adaptacje „Alicji” mniej lub bardziej włożona jest w stereotyp panny z dobrego domu właśnie. Im wcześniejsza wersja tym bardziej.
   2, Chyba jednak mówimy o dwóch różnych filmach ja mówię o tym kinowym „przeboju”:

   3.Kobiety zawsze były postrzegane poprzez ciało, i to co mogą z nim zrobić, albo czego zrobić nie mogą.
   Naprawdę ewolucja Alicji kończy się dla Ciebie na zabiciu smoka?
   Dla mnie jest to środek do celu, potem przecież decyduje się nie wychodzić za mąż, i obejmuje pracę w firmie, którą przejął wuj, do tego można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że osiągnęli sukces. To także dowód na to,że świadoma siebie, swoich potrzeb kobieta, nie jest zagrożeniem dla świata (męskich norm ukrytych, ale obowiązujących) nie jest zagrożeniem, a przenikanie się światów (zwrócenie uwagi na motyla) znaczy, że nic na świecie nie ginie. I wzmacnia przekaz, że nie chodzi o zabicie smoka.
   4. Alicja jak prawie każda kobieta (wyjąwszy kobiety z niepełnosprawnością) jest postrzegana po[rzez ciało, a więc zgodnie z obowiązującym (niestety nadal) stereotypem.
   Ad Ps.Czy to, że nasza optyka dotycząca filmów jest różna, jest dla Ciebie przyczynkiem do zaniechania rozmowy na ten temat? Czy rozmowa na ten temat jest dla Ciebie trudna, budzi dyskomfort? (Nie, ni chodzi byś mi odpowiadał na te pytania). Bo dla mnie zamykanie się na tematy nie ma sensu? Oczywiście, można niektórych unikać…Zrobisz. jak zechcesz. Czy gdybyś zaczął lekturę mojego bloga od innych postów (muzycznych, dot. malarstwa) odbiór tych dot. filmów byłby inny? 🙂 Pozdrawiam, a komentarz zostawiam ku przemyśleniu.:)

   • poprostuopera
    16/08/2015

    To po kolei:

    1. Nie mam pojęcia dlaczego „panna z dobrego domu” jest określeniem obraźliwym (przynajmniej tak to wygląda z komentarza). Ja bym się nie obraził, gdyby mnie nazwano „młodym mężczyzną z dobrego domu”.

    2. No to wyszło na moje 🙂 „Avatat”- film jest zupełnie o czym innym niż serial „Avatar Legenda Aanga”, radzę na przyszłość uważniej czytać .komentarze 🙂

    3. Tak, bo reszta była przewidywalna do bólu (nie cierpię przewidywalnych filmów) – do tego ten motyl na końcu… Jak dla mnie było to trochę kiczowate, ale ok tu się różnimy.
    4. Prosilbym o mniej protekcjonalne traktowanie – nie, nie boję się dyskusji. Ja po prostu nie cierpię wojen na komentarze w internecie/maile/itd. (z wyjątkiem opery rzecz jasna) i po prostu jestem człowiekiem zarobionym. Już w tej chwili powinienem spać.
    Dobrej nocy.

    PS – coś jest nie tak z edytowaniem tekstu – zdarzają się przeskoki typu „po[rzez” – powinnaś napisać do kogoś z centrali. W sumie to trochę dziwne, bo ja tego nie mam…
    Pozdrawiam i dobrej nocy.

    • 5000lib
     16/08/2015

     No to może zacznijmy od końca.
     Gdzie widzisz, że traktuje Cię protekcjonalnie? Przepraszam, ale moje pytania nie miały być w ten sposób odczytane. Jeśli napiszesz mi gdzie widzisz protekcjonalizm z mojej strony, to na przyszłość zwrócę uwagę na to.
     Ok, motyl był kiczowaty, ale to nie jest film wolny od wad. O czym już też pisałam.
     3.Co rozumiesz, przez stwierdzenie, że reszta była kiczowata?
     Fakt, źle przeczytałam nazwę filmu w komentarzu, dzięki za zwrócenie uwagi, to pozwoli mi na przyjrzenie się serialowi, i moje uwagi dotyczyły właśnie Avatara.
     PS.NIe wiem o co chodzi z tymi przeskokami?
     I jeszcze raz napiszę, że dla mnie wymienianie uwag, postrzeżeń na tematy, czy to filmowe, czy nie, nie są rodzajem jak piszesz, wojny, na tym polega rzeczowa dyskusja, na wymianie argumentów, perspektyw. Piszesz, za wyjątkiem opery,no bo może (nie wiem, pytam) w tych aspektach czujesz się swobodnie, a te rzeczy, które ja piszę są dla Ciebie jeśli nie nowe, to perspektywa jest nowa.
     Pozdrawiam, mnie też nie powinno być tutaj teraz, wstaję wcześnie, dlatego o pannach i panach z dobrego domu napiszę przy okazji, bo już ledwo widzę. Dobrej nocy.

     • 5000lib
      23/08/2015

      Obiecałam, że odpowiem, o panach i paniach z tzw. dobrych domów. W kontekście filmów, to postrzegam tę kwestię historycznie, a więc tutaj uruchamiają się skojarzenia z odmienną socjalizacją panien (które miały się zająć domem, i tym co przynależne: gotowaniem, praniem, haftowaniem, ewentualnie doglądaniem ogniska domowego, a młody chłopak kształcony był w zawodach technicznych. Jeśli popatrzymy na język studentka kiedyś znaczyła tyle co towarzyszka studenta). Mogę pisać dalej, posługiwać się cytatami, dlaczego, jeśli Cię temat interesuje (?) :)Dobrej niedzieli.

 12. Na marginesie powyższej dyskusji dodam swe przemyślenie: wydaje mi się, że sieciowy brak kultury w dyskusjach, komentarzach i na forach sprawił, że wiele osób od początku podchodzi do wymiany zdań z syndromem oblężonej twierdzy. Każde dosadne wyrażenie własnego zdania odbierane jest jako atak.

  • 5000lib
   19/01/2016

   A konkretnie piszesz to ad vocem sytuacji?

   • Trochę tak, ale tu widać to w ograniczonym stopniu. Jednak ten odprysk myśli me popchnął.

    • 5000lib
     19/01/2016

     Wiem (podejrzewam), że coś Cię popchnęło. Inaczej byś nie napisał. A więc proszę o dokładniejsze zwerbalizowanie myśli, o co konkretnie chodzi, to pozwoli mi na dokładniejsze (zgodne z intencją) zobaczenie sytuacji i odniesienie się do niej. Dziękuję.:)

 13. Chodziło o uwagę użytkownika „poprostuopera” względem protekcjonalnego traktowania i strachu przed dyskusją. Ja w Twoich wypowiedziach nie dostrzegam ani protekcjonalnego traktowania, ani zarzucania strachu. Zadałaś po prostu kilka ważnych (według mnie) pytań.

  Wiem, że moja interpretacja to tylko moja interpretacja i nie jest to żaden ostateczny wykładnika, ale według mnie, by dostrzec coś takiego w Twoich odpowiedziach, potrzebna była pewna doza negatywnej optyki, konfrontacyjnego podejścia.

  • 5000lib
   20/01/2016

   Dzięki za dojaśnienie, bo nie wiedziałam w jakim kontekście, i w odniesieniu do Kogo, czytać Twoją wypowiedź. W swoich komentarzach nie dostrzegam, ani protekcjonalnego traktowania, ani nie boję się dyskutować.

   Mam świadomość tego, że to co mówię, a w tym wypadku piszę (więc jest jeszcze kwestia medium i jego sposobu działania) może być dla kogoś nowe, np Poprostuopero dla Ciebie, albo możesz się po prostu z tym nie zgadzać, i mieć inne zdanie..

   A pytania także uważam za ważne.

   Nie sądzę (nie widzę takiej potrzeby) by w tej chwili analizować sytuację, napisania, tych, czy innych słów, w takim, czy innym kontekście.
   Ja osobiście jej nie widzę, co nie znaczy, że jej nie ma. (Albo ktoś, Kubusiu, nie czuję potrzeby dodania czegoś).

   Abstrahując od sytuacji, marzy mi się miejsce, takie w którym, nie będziemy dyskutowali „po wierzchu” bo takich dyskusji, w Internecie jest mnóstwo. A dyskusja prowadzona chociażby na trochę głębszym poziomie, pociąga za sobą konsekwencje, chociażby zadawania trudnych pytań.
   Zdaję sobie oczywiście też sprawę, że medium narzuca pewien sposób dyskusji, tzn. nie masz np. kontaktu wzrokowego… Tutaj jest pewien rytm. Np wynikający z zatwierdzania komentarzy etc
   Dzięki za zabranie głosu. Pozdrawiam.

   • Mi się wydaje, że w Internecie jet mało miejsc, w których w ogóle się dyskutuje. W wielu przypadkach ludzie mówią do siebie, ale nie rozmawiają ze sobą. Forma dialogu sprawia pozór, ale treść to wymiana monologów. Rozumiem, że gotowość na zmianę poglądów i przekonań to trudna sprawa, ale celem dyskutantów zbyt często jest przekonanie drugiej osoby do swoich racji (czy też nawet narzucenie ich siłą argumentu), a nie poznanie zdania drugiej osoby, poszerzenie wiedzy czy też próba zrozumienia drugiej strony.

    Medium sieciowe ogranicza sferę pozawerbalną, ale przydaje precyzji sferze werbalnej. Tutaj mniej się obawiam, że coś mi umknie, czegoś niedopowiem lub przeinaczę.

    • 5000lib
     20/01/2016

     1.
     A może jest tak (nie wiem/ głośno myślę. Zastanawiam się. Pytam) w Internecie bardziej widać (nie dysponujemy sferą poza werbalną w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, performatywnością gestów, tonem głosu etc), za to zawsze możemy wrócić do słów, które zostały utrwalone. Wiadomo, i że ogólnie znaczenie dyskusji się zdewaluowało. Albo inaczej- zostało zdewaluowane. Widząc tę kwestię w szerszej perspektywie- wartość słowa także zmalała, książki (do XIX wieku sprawa się miała inaczej) stały się w 90% produktem marketingowym…
     Kwestia, o której piszesz. Poziom, jakość dyskusji (której cele mogą być różne) bardziej widać, przy założeniu, że ktoś(ia) wie gdzie patrzeć.
     2.
     Dyskusja, ależ pojemne słowo, słowo wór, słowo-twór, słowo potwór? Czy po wór, czy powód.. A nie, o wodzie już było… 🙂 A tak poważnie(j), to wszystko zależy
     a) od celów dyskusji,
     b) od facylitacji,
     c) umiejętności/ kompetencji interlokutorek/ lokutorów etc
     3.
     Piszesz: „gotowość na zmianę poglądów i przekonań to trudna sprawa”, Moźe nie tak trudna (jak się powszechnie sądzi) co skomplikowana, wymagająca (chociaż odrobiny) wysiłku, czym innym jest zaprzestanie np picia mleka, a czym innym zmiana przekonań w sferze np praw kobiet. I dalej,
     można czuć wewnętrznie, że coś ” zgrzyta” ale nie wiedzieć gdzie, i dlaczego?
     Wiedza, także jest niewygodna, to nie prawda, że myślenie nie boli.
     „I jak to jest, że ludzie nie tak często myślą, a każdy z nich, chce posiadać własne zdanie”. Nie wiem kto to powiedział, ale to także część perspektywy. Myślenia i wdrażania go w czyn, także „trzeba” się nauczyć.
     4.
     Nie wiem, czy przydaje precyzji, medium sieciowe, wszak mamy inne/ różne doświadczenia, a proces, np impulsywnego pisania komentarzy i niemożności ich skorygowania? Albo za długie zastanawianie się? Albo zaniechanie pisania? Wszystko ma dwie strony, piksel również. 🙂

 14. 1. Marketing, konsumpcjonizm, planowane starzenie, niesławny 1%. Gdzieś to wszystko jest powiązane i w tę

  machinę i literatura w pewnej mierze została wciągnięta. Nie cała i nie dla każdego, ale jednak. Mnie od dawna

  zastanawia, kiedy ta sinusoida dna sięgnie. Czy w ogóle sięgnie? Czy coś pęknie w „systemie”?

  3. Wiedza to rzecz straszna. Raz, że wiedza oznacza także świadomość niewiedzy. Wzrost wiedzy oznacza przyrost świadomości niewiedzy. Z jednej strony takie ciągle rodzące się pytania napędzają ludzką myśl, innowacje, ale potrafią też przerazić. Jednocześnie łączy się to z większą potrzebą poznania siebie, wejrzenia w siebie. Nie byłoby to złe, gdyby nie to, że nieodłącznym elementem takich procesów jest też krytyczne myślenie, podważanie, wątpienie. A gdy zastosuje się to do siebie, skutki bywają opłakane.

  4. Owszem, zgadzam się, że różnica doświadczeń wchodzi tu w grę, ale jest to prawda dla każdej formy komunikacji. Między jednym człowiekiem a drugim zawsze będzie jakiś rozziew. Impulsywność ma wpływ, ale mniejszy. Ale bardzo ciekawe jest to, co piszesz o zaniechaniu. W sieci dużo łatwiej zamilknąć, zniknąć i większe są też szanse, że ktoś/nikt tego nie zauważy.

  • 5000lib
   21/01/2016

   Jestem ciekawa rozwinięcia tych tematów, także jeśli możesz, chcesz, to zapraszam. Np jak literatura łączy się ze sławetnym 1%.(pt.1)
   2.Przyrost niewiedzy nie jest moim zdaniem tak straszny, zwłaszcza jeśli człowiek zdaje sobie sprawę z tego stanu rzeczy.
   Rozwiń proszę wypowiedź w aspekcie odnoszenia do siebie. (Dziękuję).
   4. Ciekawe jakbym tak zamilkła, na tym blogu, np po jakim czasie by ktoś zauważył (i dał znać) i po jakim znów wrócił, a to tylko przykład.
   Myślę, że zapominanie, to może nie, ale nie „usłyszenie” kogoś np, a już np „widzenie” argumentów to już na pewno. Ile razy miałeś tak, odnosząc się tylko do sytuacji zaistniałej na blogach, że zaczynałeś pisać komentarz, a potem rezygnowałeś?

   • Połączenie jest wynikiem mych ogólnych zapatrywań antysystemowo-mizantropijnych. Nie wykaże bezpośredniego ciągu przyczynowo-skutkowego, ale dla mnie wszystko to wiąże się z ogólnie pojętym konsupcjonizmem. Dziś mało produkuje się rzeczy trwałych, rzeczy zepsutych nie opłaca się naprawiać, wszystko musi być lepsze, szybsze, zysk musi rosnąć, rosnąć i rosnąć, a akcjonariusze muszą piać z zachwytu. Wydawnictwa nie funkcjonują w próżni – muszą liczyć z hurtownikami, księgarniami, Amazonem, reklamobiorcami i tak dalej. Powiązanie twórców z tym łańcuchem zależności jest pośrednie, ale nie wierzę, że nie ma na nich wpływu – zwłaszcza na tych, którzy dopiero starają się zaistnieć.

    W aspekcie odnoszenia do siebie – im więcej się wie o świecie, historii, ludzkich błędach i odruchach, tym dokładniej można przyglądać się sobie. Zaczyna się analizować swoje działania, nazbyt analizować działania innych względem nas. Mnie to często skutecznie spycha do własnej skorupki.

    Zaniechanie komentarza zdarza mi się od czasu do czasu, ale głównie wtedy, gdy widzę, że nie mam nic do dodania od siebie. Nie chcę pisać komentarza dla samego komentarza, jeśli ma on się sprowadzić do „ja też” ubranego w ładne słowa.

 15. Pingback: [157+1]. Nie orientujesz się może, co łączy gawrona i sekretarzyk? – Ziarenka

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

Podaj adres e-mail w celu obserwowania tego bloga i otrzymywania powiadomień o dodaniu nowych wpisów.

Dołącz do 132 obserwujących.

Statystyki blogu

 • 84 931 odwiedzin. Zapraszam i dziękuję! :-)
Follow Listy i [inne] brewerie. on WordPress.com

Tagi

"At home" 2013 "Lewa ręka ciemności" "Miasto złudzeń" "Planeta wygnania" "Wydziedziczeni" oraz "Słowo las znaczy świat" #...Bo Świat jest ciekawy! #...I wiesz[cz] #...I wiesz[cz] co jest grane. Absu[ra]da(va)lium #12 poniedziałków #a ja lubię poniedziałki! #BoŚwiatJestCiekawy! #czytanie_świata #Dwanaście poniedziałków #InspirAkcja #iskierki #iskierki at Listy i inne brewerie #Jeden krok #medytacyjni[c]k #najkrótsze #Pytaniewpiątek #Pytanie w piątek #Selekcja 52/20/15 #Szczelin w szczegółach ciąg dalszy #szczelin w szczegółach dalszy ciag #XII poniedziałków .[Saturday Pianist jazz]I Hiromi Uehara I Move 1 Movement 1: Poetry Of Wheels (George Gruntz) 3:05; 2 Movement 2: Poetry Of Lights (George Gruntz) 3:54; 3 Movement 3: Poetry Of Links (George Gruntz) 5:28; - 4 ILL Used ILLusions (George Gruntz) 5:1 01. Austin (Wasilewski) - 7:07 02. Sudovian Dance (Wasilewski) - 6:28 03. Spark of Life (Wasilewski) - 6:34 04. Do rycerzy 01. Requiem for Willy Loman 3:58; 02. Eternity Theme 1:58; 03. Closed Roads 5:36; 04. Waiting 2:07; 05. Voyage 2:10; 06. Invocation 2:26; 07. Tango of Love 1:41; 08. Tom’s Theme 1:35; 09. Laura’s 2 plus 1 7 widoków w drodze do Krakowa 7 widoków w drodze do Krakowa Grzegorz Turnau 9 Dead Alive 10 Easy Pieces for Piano 30 na 30 1997 2009 2012 2015 A Aagfe van der Voegh aburd ach ach, kobiety i o kobietach Achille Adrien Proust ACT Adama Bremensis Adam Bałdych Adam Czartoryski Adam Ferency Adam Golec Adam Hurst Adam Jerzy Czartoryski Adam Nowak Adam Pasternakiewicz Adam Pendelton Adam Strug Adam Woronowicz Adam Włodek Adam Zagajewski Adam Zagajewski Obrona żarliwości Adele Bloch-Bauer I Adolf Sax Adriana Sokołowska-Ostapko adrygał Agata Kulesza Agata Młynarska Agata Tuszyńska Aga Zaryan Aga Zaryan śpiew Agnieszka Ach Agnieszka Chrzanowska Agnieszka Osiecka Agnieszka Sylwanowicz Agora SA Agostin Tassi Aguste Rodin Aiora Akademia Nauk akordeon Akurat Alan Dawson Alan Pasqua Albert Camus Albert Camusa i Franza Kafki. Albert Einstein Alberto Giacometti Albert Southwick albo Baśń o Arachne albo Kobieta przy oknie Albrecht Dürer album: ‎The Musical Voyages Of Marco Polo albumy albumy recenzje Alchemik Alchemik (Alchemik Acoustic Jazz Sextet) alef Spinoza Aleksander Głowacki Aleksander Lesman Aleksander Macedoński Aleksandr Moczulski ales from Earthsea Alexandera Lonquicha Alexander Scriabine Alexandre Desplat Alexandre Seon Alexey Kruglov Alex Rovira Celma & Fernando Trias de Bes Alfa Alfabet Alfred Lion Alfred Nobel Alfred Szklarski Alice Sara Ott Alicja po drugiej stronie lustra Alicja w Krainie Czarów Alicję Gawlikowską ---Świerczyńską Alma Mahler A long Story 2007 alpinizm alto saxophone altówka Alvernia Studios Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił. recenzja Amon Göth Anaksymanes Anat Fort Anatole Francis anatomia Anawa Anda Rottenberg Andersen Andre Debierne Andriej Skhurhan Bożena Zawiślak-Dolny Andrzej Andre Krzywicki Andrzej Bachleda Andrzej Ferenc Andrzej Jagodziński Andrzej Jakimowski Andrzej Jakubowicz Andrzej Krzywicki Andrzej Panufnik Andrzej Sapkowski Andrzej Sikorowski Andrzej Trzaskowski Andrzej Wajda Andrzej Zaucha Andrzej Zaucha i Anawa André Tempel Andy McSmith Andy Sheppard Angela Davis Anglia a nie podczas snu? animacja Animisiewasz Startt anim_akcja przeciw sterotypom Anja Lechner - Her First Dance (2008) Anja Lechner wiolączela Anna Austiaczka Anna Bikont Anna Chęćka -Gotkowicz Anna Maria Jopek Anna Maria Jopek - śpiew Anna Maria Jopek Licho Anna Maria Jopek ustami Annaputna Anna Rusowicz Anna Saraniecka Anna Seniuk Anna Treter Anna Wojtowicz Annette Paul Anouar Brahem Anthony de Mello Anthony Jackson Anthony Jackson - Bas Anthony Wilson Antoine’ de Saint-Exupéry Anton Dworak Antoni Buchner Antoni Dvořák Antonio de Pereda y Salgado Antonio Vivaldi Antoni Witt Antoni Łukasz Podkowiński Antonín Dvořák Antoon van Dyck antyk antysteresownik Anyone With a Heart recenzja Apelles apetyt na życie Apollo obdziera Marsjasza ze skóry Apple Apus apus Aris Kindta Arkady Shilkloper Arlene Blum Armet de Lisle Arseny Tarasewicz- Nikolajev Arthura Millera Artur Andrus Artur Hajzer Artur Szczęsny Artur Żmijewski Artysta: Adam Hurst Tytuł albumu: Obscura Czas realizacji Marzec 2012 roku Wytwórnia: Ash Records Arvo Pärt Arystoteles astma astma znane osoby chore na astmę Astrid Lindgen Astrid Lindgren astronomia Asurbanipala ateizm Ateny A time for everything atrament Atul Gawende audiobok audiobook audiobook Swietłana Aleksiejewicz Audioteka Auguścik Austin (Wasilewski) - 7:07; Sudovian Dance (Wasilewski) - 6:28; Spark of Life (Wasilewski) - 6:34; Do rycerzy autobiografia autyzm A w Krakowie na Brackiej awokado B B. L Gulatee Bach bajka bajka o życiu Bajor Ballada o filiżance Ballady i romanse ballata Bandwagon Barbara Baczyńska Baritone Vocals – Gordon Jones Countertenor Vocals – David Gould barok Baron de Saint-Julien Barry Bishop Ledge Bartosz Chajdecki Bogowie Bar w Folies-Bergere Basia Trzetrzelewska bas Phil Donkin Bass bass saxophone Bass – Jimmy Haslip Bazylea baśnie Beatrice d'Este Beethoven bele-tele-tryska-tyka Bema Pamięci żałobny rapsod Bergamini Bernadette Mcdonald Bernard Machiavelli Bernard Sève beznadzieja. Biała Legenda Królowej Bony Biblioteka Akustyczna bieda bieda jako towar Big Cyc Bill Gates Billie Holliday Billy Holiday Billy Joel Bily Joel 1973 biografia Biografia Wisławy Szymborskiej Birds Requiem Bisquit b jak breweria Bliss blog blogostan Blogotony recenzja blogowanie Blue Note Blue Ribbon blues Bobby McFerrin Bob Dylan Bob Franceschini Bob Mintzer Bodø Domkor Boecjusz Bogdan Łazuka Bogiem a prawdą Bogusław Kaczmarczyk i Dominik Kwaśniewski Bogusław Mec Bogusław Wołoszański Kafka bohaterka polska Bolesław Leśmian Bolesław Prus Bona Bona Sforza Bona sprowadziła włoszczyznę do Polski? to mit Bonifacy IV Bosch Botticellego Boy Breweria Brewerie Bronisław Kaper Bronisław Maj Bronisław Maj Horacy (przekład Zygmunt Kubiak): Maciej Sarbiniewski (przekład Julian Ejsmond); Grzegorz Turnau (słowa: Grodzisko- Czym jest sen?- aranżacje Bronisław Malinowski Bronisław Pawlik Brunona Schulza Brzechwa budżet budżet błędy Bugge Wesseltoft Bunksy bunt Buzu Squat by pamiętać być dobrym nauczycielem być dobrą nauczycielką Być jak Ron Clark Był sobie król ból Bębny – William Kennedy Błażej Domański Bługaria błędy błędy przy parzeniu kawy w domu C caccia Camile Claudel Cannonball Adderley - Mercy Mercy Mercy Caravaggio Caravvaggio Carla Bley Carla Bly Tros2013 Carla Gesualdo Carlo Gozzi Carlye Carolyn Davidson Carravaggio Casanova Caspara Davida Friedricha Cassandra Wilson Catherine Dickens Catherine Hogarth Całaż filozfiaż Cecil Taylor Cecylia Gallerani (1473-1536) Cecylia Kukuczka Celan Celina Kukuczka celtyckie opowieści Centrum Onkologii w Warszawie Cesare Catà chanson de geste Charlesa Lloyda Charles Bouchard Charles Byrne Chiarmonte Chicago Symphony Orchestra Chick Corea chodzenie Choeurs de Lyon Chopin na jazzowo chorał chorał ambrozjański choroba choroba alkoholowa choroby serca Christian McBride Christoph Roßner Chris Tordini - double bass Churchill Chylice Chłopecki ciało ciało człowieka ciało ludzkie ciekawostki ciekawostki ciekawostki językowe ciekawostki na temat cukru ciekawostki naukowe ciekawostki o ciele człowieka ciekawostki o czekoladzie ciekawostki o jazzie Ciekawostki o kawie ciekawostki o książkach ciekawostki o ludzkim ciele ciekawostki o oczach ciekawostki ornitologiczne ciekawostki o ósmym marca ciekawostki o średniowieczu ciekawostki o żyrafach ciekawostki układ oddechowy ciekawość ciekostki o zwierzętach cisza City of Illusions clarinet Claude François Claude Lorrain Claude Monet Claus Pieterszoon co dzieje się z ciałem po śmierci co jest grane. Absu[ra]da(va)lium co jest grane. Absu[ra]da(va)lium...I wiesz[cz] Cole Colin Vallon Colin Vallon Trio Coltrain Coltranie Come Away With Me recenzja Conlon Nascarrow co przyjemnego przeczytać? co to jest sapka co to są Listy i inne Brewerie co to znaczy poprawnie siedzieć? W jaki sposób poprawnie siedzieć? co warto czytać co warto czytać z fantastyki? Co warto czytać z fantasy co warto przeczytać? Co znaczy Nivea co zrobić jeśli mam słomiany zapał co zrobić z rozczarowaniem? co z tym budżetem cukier cykl cykl You can listen jazz cykl Ziemiomorze cytat cytat na dziś cytat na teraz cytaty cytaty Jana Kaczkowskiego Cytaty z Jana Kaczkowskiego cytsy na teraz Czajkowski Czarne czarne złoto Czarnobyl Czarnobylska Modlitwa czas czas świąt czekasz na wiosnę Czerony Tulipan Czerwony Tulipan Czesława Korzeniowska Czesław Miłosz Czesław Niemen Cztery Pory Roku czy dama z gronostajem z czym dama staję? czy Everest jest najwyższą górą świata czy jaskółki odlatują na zimę? czyli]. Prawo do... czy między bogiem a prawdą? Jak poprawnie powiedzieć czym skutkuje uszkodzenie rdzenia kręgowego czy osoby niewidome widzą sny? czy smarkać czyta Andrzej Ferenc czytaj Listy i inne Brewerie Czytam więc jestem Czytanie szkodzi :) czytelniczki czy to prawda Czyści jak łza Człowiek człowiek w kosmosie córka Bzdurka D DagaDana Dama z... Dama z gronistajem Dama z Gronostajem Dama z łasiczką Danae Danaus plexippus Dania Daniel Barenboim piano Daniel Kapustka Daniel Kapustka – perkusja Daniel Nilsson Danielsson Palle Daniel Tamment Daniel Tammet Daniel Tiamment Daniel Waples Danny Cudd Danuta Grechuta Danuta Stenka Danuta Szaflarska Danuta Szaflarska nie żyje Darek Oleszkiewicz Dariusz Kortko Dariusz Zboch Leszek Sojka Jakub Kołodziejczyk Joanna Zagajewska Michał Kowalczyk Dark Crayon Dark Crayon/Piotr Cieślicki Dave Holland Dave Koz David Brubeck David Chesky David Chesky / Fundação Orquestra Estúdio / Rui Massena David Chesky: The Zephyrtine - A Ballet Story recenzja David James Soprano Vocals – Monika Mauch Tenor Vocals David James Soprano Vocals – Monika Mauch Tenor Vocals – Rogers Covey-Crump David Kikoski David Lynch David McClelland Da Vinci Dawid Bowie dawni mistrzowie Dean DeBloisChris Sanders Dean DeBloisChris SandersWilliam Davies Deborah Tannen de Falla de gustibus non est disputandum deneidy depresja Dezyderata Dhafer Youssef Diabelski młyn Diana Krall Diana Krall - When I look in your eyes Diares of Hope Diego Velázque Diego Velázquez dieta Dino Saluzzi dlaczego dlaczego 8 marca dlaczego bekamy? dlaczego człowiek się wierci? Dlaczego Dickens byłby youtuberem? Dlaczego drzewa nic nie mówią Dlaczego karku nie można złamać dlaczego ludziom dzwoni w uszach? dlaczego ludzki kręgosłup ma kształt podwójnej litery s dlaczego malejemy? dlaczego mamy gęsią skórkę dlaczego mówimy nie zasypiaj gruszek w popiele dlaczego nie dyskutujemy dlaczego się czerwienimy dlaczego warto nie biegać Dlaczego warto zobaczyć film o Stephanie Hawkingu dlaczego wypda nam dysk Dlaczego zacięcie się papierem bardziej boli dlaczego ślnię się podczas drzemki dla dzieci Dlaubert dobra kawa w domu Dobrawa do czego służt stół? Do czego służy stół? do diabła z tym budżetem dojarzość Do Marka Aureliusza Domenic Buonvicini i Silvestr Maruffi do mieszczan (Katarzyna Nosowska Dominik Bukowski Dominik Kwaśniewski Dominik Wania Dom o Zielonych Progach Dora Diamant Dorota Górska Dorota Kędzierzawska Dorota Miśkiewicz Dorota Osińska Dorota Warakomska Dostojewski do szlachty Dotknięcie pustki DoZP doświadczenie niepełnej sprawności Driekoningenroud Droga 66 Drugi dziennik recenzja drums Drums - Tony Oxley; duc de la Rochefoucauld Dudziak Dugosz Duke Duke Ellington Duke recenzja dur radość Dwadzieścia pięć lat temu zginęła Wanda Rutkiewicz dwuznaczność leksykalna dyg_resje Dyktanda czyli... W jaki sposób wujek Staszek wówczas Michasia - dziś Michała - uczył pisać bez błędów Dymitr Szyszkin dynamit dysk dyskusja dyskusja o nudzie dyskusje o sztuce dysleksja. dystans Dziady Dzieciństwo Marii Skłodowskiej Curie dziennik Dziesiąta rocznica śmierci Jana Pawła II Dzień Dziecka Dzień Języka Ojczystego Dzień Książki dla Dzieci Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy 23 kwietnia od 1996 roku Dzień Matki Dzień ojca. Dżem E e.e. cummings e.s.t ECM ECM. Eicher ECM wytwórnia Edgar Degas Edmund Semil edukacja Edwarda Albee Edward Grieg Edward Hopper Edward Janner Edward John Phelps Edward Kłosiński Edward Walter Fryer Edward Whymper Eivind Aarset ekonomia elektronika [Electronic Wind Instrument ] Elektryczne Gitary Eleni Karaindou Eleni Karaindrou Eleni Karaindrou - fortepian; Kim Kashkashian - altówka; Jan Garbarek - saksofon tenorowy; Vangelis Christopoulos - obój; Camerata Orchestra pod batutą Alexandrosa Myrata Eleonora Akwitańska Eleonora Aragońska Eli eli Elijah Bossenbroek Elijah Bossenbroek - Carpe Lumen Elina Duni Quartet Eliota Elisabeth Kübler-Ross Elizabeth Barrow Eliza Orzeszkowa Elkhonon Goldberg Ellen Key Elliot Mason Elmo Elwira Kamińska Elżbieta Towarnicka Emil Zola En Chordais Ensemble Constantinople Epikur epowerment Ercole d’Este Eric Clapton Eric Clapton autobiografia Eric Clapton kończy karierę nie będzie koncertował Eric Zener Ermelino Ermellino Ernest Rutherford erudycja esej eseje etno Eugeniusz Makówka Eugène Henri Paul Gauguin Ewaa Lipska Ewa Demarczyk Ewa Lipska Extended Circle F Fabrizio Bosso Fantasie C-Dur; Rondo h-Moll; Sonate A-Dur - Carolin Widmann Fantasty fantastyka fantasy fasolowy król Felicja Bauer Fender Rhodes – Paul Nagel Ferdynand Magellan Feynamann Fibonacci figura matki w sztuce filharmonia Filharmonicy Berlińscy Filip I Arab Filip IV Filipowicz Quintet film film polski filozofia filozofia chodzenia Fiodor Dostojewski Fiovanniego Battisty de Lazzari fizjologia fizjoterapia ciekawostki Flaubert flet Flora Celestyna Teresa Henrietta Tristan y Moscoso Flora Tristan Floris folk folk jazz Follow The White Rabbit (Herman/Tordini/Crane) [3:21]; Saturn Returns [7:43]; Trylon [5:09]; Heart Shaped Box (Kurt Cabain) [4:38]; Ein Gedi (D.Aharoni) [6:01]; The Mountain In G Minor [6:20]; Cadenza Fonopolis Formacja Nieżywych Schabuff - Dadada forte(i)pian(o) fortepian fortepian; Henning Kraggerud fortepian ciekawostki fotepian fraktal Francis Danby Francis de La Rochefoucauld Francis Wolff Franciszek Jerzy Kulczycki Franciszka i Stefan Themersonowie Francja Francoisa Couturiera Franja Frank Zappa Frans van Mieris the Elder (Starszy) Franz Kafka François Boucher François VI frazeologizm Fred Oldenburg fretles Freud Fryderyk Chopin från Linköping Fundacja terytoria książki Fusell i Krauss Fête de la Musique G Gabriela Anders Waiting Gabriela Muskała Gabriel Lippmann Gala Dali Galileusz Gang Marcela Garson Unna Gary Burton Gazeta Wyborcza Gałczyński Gdańsk Gdańsk 2015 gdy kwitnie żonkil gdy mózg się starzeje Geetali Norah Jones Shankar Georgea Russella George Gershwin George Martin Georges de La Tour Georges Seurat Georges Urbain Georges_Seurat Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte Gerald Cleaver Gershwin Gertruda Mankiewicz gerzegorz turnau Giedroić Gilles Thibault Gintrowski Giorgio de Chirico Giorgione Giovanniego Moroni Giovanni Paola de Feminis gitara gitara basowa Cezary Konrad - perkusja gitary Gitary– Paul Jackson Giuseppe Torelli glejak Glenem Gouldem Glen Gould Gliwice God Only Knows Goethe Golec uOrkiestra Gordon Willis Gorges Seurat Gottland goły jak święty turecki Gra o tron Grass nie żyje Grażyna Draheim Grażyny Bacewicz Grechuta Gregoire Chamayou Grimm GrubSon grunt to zdrowie Grzech Piotrowski Grzegorz Ciechowski Grzegorz Gutkowski Grzegorz III Grzegorz Kwiecień Grzegorz Piotrowski – saksofonMarcin Masecki Grzegorz Tomczak Grzegorz Turnau Grzegorz Turnau – śpiew Grzegorz Wełnicki Gunter von Hagens Guro Nordengen Guro Nordengen tłumaczenie: Milena Skoczko Gustava Klimt Gustav Theodore von Holst Gustaw Mahler Gwendolyn Bradley Gérard Genette Géricault Górny Śląsk górski oskar góry góry wspisnaczka Głowy piwniczne H Habakuk feat. Muniek Hagar's Song recenzja Halina Wyrodek Halloween Hamburg) Hang Massive Hanna Banaszak Benefis Hans Andersen Hans Frank Hans Zimmer Harapollon Nilus harmonijka Robert Kubiszyn – kontrabas Harrisa Eisenstadta Septembera Harry Potter Harry Potter i Harry Potter i Kamień Filozoficzny Hector Berioz Helena Deutsch Helena Diakonova Helena Modrzejewska Helen Hunt Hendrix Henri Becquerel Henri Bergson Henri de Toulouse-Lautrec Henri Dominici Henryk II Henryk Majewski - trumpet Henryk Sienkiewicz Henry Marsh Henry Murray Hermione Lee Hernando Cortes Herofiloz z Aleksandrii Hertha Ayrton Hieronim Bosch Hieronymus Anthoniszoon van Aken Hilarego z Poitiers Hildegarda z Bingen Hili Plitmann himalaizm himalaizm zimowy to sztuka cierpienia Hiob Hipokrates Historia historia kobiet historia liczb Hogward Hokusai Katsushika Holandia Holland Baroque Holmfrida Holst planety Homo twist Miasto Kraków Horacio Lavandera Horowitz How to Train Your Dragon Hugar ft. Arnór Dan - Waves Hugo Steinhaus hulusi humanizm humor Huśtawki Hymn do Świętej Trójcy Ibrahim Maalouf i czytelnicy idiopatyczna odma opłucnowa Idres Shah Ignacy Jan Paderewski Igor Omulecki II Koncert fortepianowyB-dur op. 83 Johannesa Brahmsa Iiro Rantala Iiro Rantala - fortepian Adam Baldych - Skrzypce Asja Valcic - Wiolonczela Iiro Rantala New Trio Iiro Rantala String Trio II Wojna II Wojna Światowa IKD Ildefons Gałczyński ile waży skóra przeciętnego człowieka Imagine recenza i Marek Grechuta Immanuel Kant impresja Impresje i komenty impresonizm Imágenes (Music For Piano) Inga Iwasiów inspiracja Inspirujące książki instrumenty klawiszowe instrumenty klawiszowe; Krzysztof Pająk ---instrumenty klawiszowe instrumenty perkusyjne Instytut Radowy International Jazz Day Internetowy Klub Internetowy Klub Dyskusyjny Internetowy Klub Dyskusyjny Dyskusyjny [IKD+0] Internetowy Klub Dyskusyjny Dyskusyjny [IKD+2] Internetowy Klub Dyskusyjny [IKD+0] i Orkiestra na Zdrowie Irak. Piekło w raju recenzja Irena Curie Irena Curie na wojnie Irena Krzywicka Irena Santor Irene Joliot- Curie Irene Russo Irene Schweizer Iring Berlin irlandzkie whistle iskierki by 5000lib Istebna I Symfonia D-dur "Tytan" I Ty możesz słuchać muzyki klasycznej Iwaszkiewicz i wiedza I Wojna Światowa IX wiek Izabela Czartoryska Izabela Kastylijska Jacek Bończyk Jacek Dukaj Jacek Dukaj Lód Jacek Kaczmarski Jacek Kleyff Jacek Kozerski Jacek Malczewski Jacek Ostaszewski Jacek Wójcicki Jack DeJohnette Jack Lang Jackowski i Jopek Deszcz Jacob Karlzon 3 Jacques-Louis David Jacques Attali Jadwiga Helena Misel Jadwigi Sikorskiej jak dbać o relację jakie zwierze jest nieme jak inspirować jak komunikują się ze sobą? jak mądrze czytać książki? O czytaniu jakość snu jak poprawnie siedzieć? jak przestać narzekać? jak racjonalnie kupować książki jak się wyspać Jakub Lange Jakub Łysik Monika Krzysztofik Marta Grzebielucha Karol Kamiński jak umiera człowiek Jak umysł rośnie w siłę jak wytresować smoka jak wzmacniać wolę James Joyce James Slevin Jana II Doskonałego Jan Breughel (młodszy) Jan Brzechwa Jan Czocharski Jan Dantyszek Janek Gwizdala - bass Alan Pasqua - piano Peter Erskine - perkusja Jan Garbarek Jan Gondowicz Jan Gunnar Hoff Janina Wanda Grechuta Jan Kaczkowski Jan Kaczkowski cytaty Jan Kanty Pawluśkiewicz Jan Kanty Pawluśkiewicz Zbigniew Wodecki Anna Wojtowicz Jan Kochanowski Janne Clemence Wail Jan Ptaszyn Wróblewski Jan Sebastian Bach Jan Smoczyński Janusz Gajos i Magda Umer z najnowszej płyty Duety Janusz Gniadkowski Janusz Korczak Janusz Kozłowski Janusz Limon Janusz Mackiewicz Janusz Majewski Janusz Radek Janusz Zabiegliński Jan van Eyck Jan van Hoff Jan Vermeer Jan Vermeer van Delft Jan Wildens Jan z Czarnolasu Jan Zych Jar Chojnacki Jarema Stępowski Jarle Vespestad: drums Jarosław Iwaszkiewicz Jarrett Jarret w Kolonii 1975 rok jaskułke jaskółka Jasona Morana Jason Moran jazz jazz finski jazz jest jazz norweski jazz pianist jazz polski Jazz Sebastian Bach Jazz Tribute To Michael Jackson jazz w Finlandii jazz zagraniczny Jean-Édouard Vuillard Jeana Désiréa Gustavea Courbeta? Jeana Paula Jean de La Fontaine Jean de Roquetaille Jean Galbert Savage jedna jaskółka wiosny nie czyni Jeff Hamilton Jeff Tain Watts Jennifer Teege Jeremi Protas Jeremi Przybora Jeroen van Veen Jeroen van Veen – Pärt - Für Anna Maria Jeroen van Veen – Pärt - Für Anna Maria (2013) Jerzego Zawieyskiego i Tadeusza Gajcego Jerzy Bartz Jerzy Czech Jerzy Franciszek Kulczycki Jerzy III Jerzyk zwyczajny Jerzy Limon Jerzy Maksymiuk Jerzy Pilch Jerzy Stempowski Jerzy Sthur i Olgierd Łukasiewicz Jerzy Stępowski Jerzy Wasowski Jerzy Święch jest najważniejsza. Jezus Chrystus Joachim Kuhn Joakim Milder - tenor saksofon tenorowy Joanna Garycka Joanna Pollakówna Joanna Porazińska Joanna Sałyga--- Chustka. Joanna Szczęsna Joanna Szczęsna i Anna Szczęsna Joe Morello Joe Morrello Joey Baron Johana Necka Johann Christian Bach Johannes Brahms Johannes Diodato Johann Maria Farina Johan_Krouthén John Clayton John Coltranie John Gage John Hawkes John Lennon John Lewis John Mandela John McLaughlin John Porter John Surman John Urry John Williams John Zorn Jon Christiensen Joni Mitchell Jon Schmidt Jopek Jorrain Lorrain Joseph Conrad Josiah Wedgwood Jowisz Joëlle Léandre Juian Tuwim Julia Hartwig Julian Maszyński Julian Sypniewski Julian Tuwim Juliusz Cezar Juliusz II Juliusz Machulski Juliusz P. Szeniawski Jung Jusepe de Ribera Just Kinds Justyna Steczkowska Jóhann Jóhannsson Józef Czapski Józef Czechowicz Józef Epifani Minasowicz Józef Pankiewicz Józef Peszka Józef Wokulski to Stanisław Wokulski? języczek u wagi języczek uwagi albo języczek u wagi język język a zawody język migowy językowo język polski język polski ciekawostki kabaret Kabaret OT.TO Kabaret Potem Kabaret Starszych Panów Kacper Stolarczyk Kacper Stolarczyk – gitary Kaczmarczyk Kaczmarski Kafka Kaja Nordengen Kaldi Kalina Jędrusik Kamil Łanuszka kampanie społeczne kanał kręgowy kanon kanon fantasy kanon jazzu kanon lektur polskich Karakter Karol Chłapowski Karol Dickens Karol Szymanowski Karol Wielki kaszleć czy kasłać Katarzyna Biedrowska; Marek Szymaszek; Paulina Grondys; Katarzyna Boni Katarzyna II Katarzyna Kolędy –-Zalewskiej Katarzyna Rokicka Katarzyna Rosicka--- Jaczyńska katastrofa w Czarnobylu Katowice Kawa Kayach Kayah Kazimierz Mikulski Keats Keith Jarret Keith Tester Kenny Drew - fortepian Paul Chambers - kontrabas Philly Joe Jonnes - perkusja Lee Morgan - trąbka Curtis Fuller - puzon Ketil Bjornstad Kevin Maurer kiedy skóra ma orgazm Kieślowski Kinga Baranowska Kinga Prais Klarnet klarnet basowy Klasyczna klasyczne korepetyce -w dobrym tonie. klasyka klawisze kltura Klub Pickwicka kląć jak szewc kobieta Kobieta z dzbanem Kobieta z Wagą kobiety kobiety i o kobietach kobiety w fantasy kobiety w nauce kod kulturowy Kod Leonarda da Vinci koktajl Kolia Piotrowski Koloseum Komeda Komplikacje. Zapiski chirurga o niedoskonałej nauce koncepcje dzieciństwa koncert Koncert pamięci Agnieszki Osieckiej w Opolu kondycja muzyki Kongres futurologiczny konik polny Konkurs Chopinowski KOnrad Mastyło konsekwencja w działaniu Konstanty Andrzej Kulka Konstanty Ildefons Gałczyński Konstantynopol kontrabas Kontrabas - Anders Jormin Kordowicz Kornel Filipowicz Kornel Makuszyński Kortarbiński Kosarzyska kosmos Koszula Śliwak Kot z Cheshire Kraków Kraszewski Krew Elfów Kristjan Randalu Kroke Kronika Theitmara Krupnicza 22 Krystian Zimerman Krystyna Czubówna Krystyna Janda Krystyna Janda Wariatka Tańczy Krywult Krzysztof Antkowiak Krzysztof Cezary Buszman Krzysztof Chodorowski. Krzysztof Herdzin - fortepian Krzysztof Kamil Baczyński Krzysztof Kiersznowski Krzysztof Komeda Krzysztof Korzeń; Krzysztof Kraska Krzysztof Kubiesa Krzysztof Napiórkowski Krzysztof Napiórkowski w Trójce Krzysztof Rutkowski Królowa Wiktoria Królowa Śniegu krążek międzykręgowy Ks. Jan Kaczkowski śmierć książka książka 2014 książka jako towar książka mówiona książka papierowa czy ebook co wybrać? książki książki fantasy książki o górach księcia Buckingham KSU kształtowanie nawyków kto wymyślił kto wymyślił plaster samoprzylepny kto wymyślił taśmę klejącą która otrzymała członkostwo amerykańskiej Akademii Medycyny których doświadczeniem były stany depresyjne którzy chorują na astmę Kukuczka kula Kulikowska kultura kultura picia kawy Kurta Cabaina Kurylewicz Kvieta Legatowa Kyriakos Kalaitzidis L LA Lalka Bolesława Prusa Lao Tzu Larry Coryell Las Meninas Laurent Lemire L czyli 50 Lech Janerka Lech Jęczmyk legendy lekcje anatomii lekcje u Ophera Brayera lektury Leonard Cohen Leonardo da Vinci Leonardo Rauwulfa Leonard Slatkin Leon Fistek Leonid Shupik Le Radeau de la Méduse Leszek Aleksander Moczulski Leszek Filipowicz Leszek Kołakowski Leszek Możdże Leszek Możdżer LESŁAW i ADMINISTRATORR Let Her Go Leurent Lemiere Lew Soloff – trumpet Wolfgang Puschnig – saksofon altowy Andy Sheppard – saksofon tenorowy Gary Valente – puzon Carla Bley – piano Larry Goldings – organy Steve Swallow – bass Victor Lew Leśmian liczba dunbara liczby Lifecycle Light Made Lighter Lisa Gerarrd list Listy Listy i inne Brewerie Listy i inne brewerie blog Liszt Literacka Nagroda Nobla literatura literatura górska literatura na popołudnie Live. Największe przeboje Lizzy Loeb l jak listy Lombard Londyn Lorentz Louis Armstrong L Turnau Lublin LUC Lucas van Uden. Ludovico il Moro Ludovico Sforza Ludwig Wittgenstein Ludwika VI Grubego Ludwik Filip Ludwik Pasteur Ludwik VII Ludwik XIII Ludwik XV ludzie ciało ludzi organizm ludzki organizm Lugwig Wittgensein Lukrecja Borgia Lukrecjusz Lula i Mariusz Pędziałkowie Lutosławski Lód Maaanam Kora Mac Maciej Garbowski Maciej Inglot--- akordeon; Błażej Chororowski---gitara basowa Maciej Kukuczka Maciej Magnuski – bas Maciej Maleńczuk Maciej Manguski Maciej Szczepański Maciej Słomczyński Maciej Zębaty madrygał Magdalena Cielecka Magdalena Kumorek Magnum Mahatma Gandhi Mahler Majewski -fortepian Majewski Robert Malajkat malarstwo malarstwo europejskie malarstwo holenderskie Malcolm Budd Malczewski Malwina Kulikowska Manet Manfred Eicher Manua Kea Manuel de Falla Nights in Spanish Gardens Mapplethorpe Marc Chagall Marcel Landowski Marcel Proust Marcin Dorociński Marcin Masecki Marcin Murawski kontrabas Marcin Pietraszewski Marcin Wasilew Marcin Wasilewski Marcin Wasilewski - fortepian Marcin Wasilewski - piano Slawomir Kurkiewicz - kontrabas Michal Miskiewicz - perkusja Joakim Milder - tenor saksofon tenorowy Marcin Wyrostek Marcin Zabrocki Marc O'Brien Marcus Miller Marek Bliziński - guitar Marek Grech Marek Grechuta Marek Grechuta i Band Marek Grehuta Marek Jackowski Marek Konrad Marek Moś Marek Napiórkowski Marek Napiórkowski - gitara Marek Niedziwiecki Marginesy Maria Antonia Josefa Johanna von Österreich Maria Antonina Maria Beiser Maria Bogucka Maria Curie Maria Curie emigrantka Maria Curie jako kochanka Maria Dębska Maria Farantouri Maria Magdalena pokutująca Marian Eile Marian Eile- Kwaśniewski Maria Orwid Maria Peszek Maria Peszek i Foks Maria Peszek i Foks Był sobie król Maria Salomea Skłodowska - Curie Maria Skłodowska Curie Maria Skłodowska Curie na wojnie Maria Szyszkowska Marie Mordingrer Mariusz Szczygieł Marjane Satrapi i Vincenta Paronnaud marka markizy de Pompadour Mark Owen Markowie Czuryłło i Grechuta Marsjasz i Apollo Marszałek Marta Górnicka Marten Hansen Martha Argerich MARTIN TINGVALL Mary Corinna Jacobi z domu Putnam Maryna Barfuss Maryna Barfuss- Turnau Marzena Michałowska Massner Mateen Matejkę Mateusz Drozda Mats Eilertsen: double bass Matt Brewer Matt Brewer --- bass Gerald Cleaver --- perkusja Yaron Herman --- piano Maur Maurice Fleuret Maurice Herzog Max Brod Max Factor Max Faktorowicz mała zmiana mała zmiana powoduje dużą zmianę Małe Curie Małgorzata Górnisiewicz Małgorzata Niemirska Mały Książę Mecz Poetycki 2015 Medyceusze medycyna medytacja Mehoffer Mela Koteluk melancholia Melisa meloreytacja Melvin B. Tolson miasto Mich & Mitch and Zbig łodeggy Michaela Franksa Michael Benita Michael Foucaut Michael Wollny Michaił Afanasjewicz Bułhakow Michal Miskiewicz Michal Miskiewicz - perkusja Michał Michał Anioł Michała Urbaniak Michał Bajor Michał Karol Szymanowski Michał Kuźmiński MichałLitwiniec Michał Nestorowicz Michał Strąkow Michał Tokaj Michał Urbaniak Michał Zabłocki Michał Łanuszka Michel Foucault Michel Petrucciani - fortepian Michel Serres Microsoft Mieczysław Karłowicz Mieczysław Kosz Miejsce kobiet jest na górze Mieszko I Mike Stern Mike Stern - gitara elektryczna Mikołaj Rej Mikołaj Tulipan Mikołaj z Radomia Mikromusic Milan Kundera Milena Jesenská Miles Davis minimalizm minimalizm w muzyce Mini wykłady o maxi sprawach. Trzy serie.Leszek Kołakowski Mira Zimińska-Sygietyńska Miron Białoszewski Miroslav Vitous Misha Alperin Miskiewicz -perkusja.Zamyślenie recenzja Wojciech Majewski Miss Williams mit 10000 godzin Mitch & Mitch Mit Erigone mity mity na temat pozytywnego myślenia mity rozwoju osobistego Miuosh & Skrzek MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JAZZU./INTERNATIONAL JAZZ DAY Międzynarodowy Dzień Jazzu Międzynarodowy Dzień Kawy Międzynarodowy Dzień Tańca mięśnie Mme Lemaire Moje córki Krowy moje doświadczenia moje życie bez cukru mol smutek Monika Borzym Moniuszko Monk Montaigne more Morrie Schwartz motywacja motywacje działań Movements In Colour mpd Muchy Munk Munyungo Jackson – Mustafa Pasza muuzyka popularna muz: Zygmunt Konieczny muzyka Muzyka - Grzegorz Turnau muzyka etniczna muzyka filmowa muzyka klasyczna muzyka koncepcyjna muzyka polska muzyka popularna muzyka poważna muzyka rozrywkowa muzyka we Francji muzyka we Włoszek muzyka wielogłosowa muzyka zagraniczna muzyka świata Myslovitz myślenie jednak boli mój budżet mózg mózg człowieka Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd Kaja Nordengen Młodość N2O na co zmarł Bolesław Prus Na co zmarł Grass na co zmarł Ornette Coleman na co zmarł Stefan Żeromski? nadgryzione jabłuszko nadworny skrzypek Ewy Demarczyk nadzieja Nagroda Nobla Nagroda Nobla 2014 rok Nahuatl najcięższa książka świata najlepszy pojazd XIX wieku największy organ w ludzkim organiźmie najwyższe najważniejsze dokonania na marginesie Na motywach kołysanki Janiny Porazińskiej pod tym samym tytułem.Reżyseria i animacja Tytus Majerski Napoleon Bonaparte Napoleon III Narodowe czytanie Narodowe czytanie Lalki narracja Narrenturm Natasza Czermińska Natasza Czermińska recenzja nauczanie nauczyciel nauczyciele nauczycielka nauka nauka języka co wzmacniać nauka języka popularne błędy nawyk nawyki czytelnicze. Na wyspach Bergamutach Neil Larsen Nelly Ternan neologizm nerw przeponowy New Series NeXT Niccolo Machiavelli Nicola Chiaromonte Nicolaes Eliaszoon Pickenoy Niech Żyje Bal nie każdy potrafi się przewrócić Niemiecka Curie niepełnospraność niepełnosprawni niepełnosprawność niepełnosprawność Prousta niesprawiedliwość Nietzche Nietzsche nie w pełni sprawność Niezależna Oficyna Wydawnicza Nowa niezgoda Niełatwy dzień nie żyje Ginter Grass nigdy mi się nie uda Nighthawks Nike Nikola Sellmair Nikołaj Karamizyn Nils Petter Molvaer Nir Felder Nivea No Easy Day Nohawica Norah Jones normy językowe North Cape Notatki notatki na mankietach notatki na marginesie notatki z wykładów nowoczesny marketing nowy album Grzegorza Turnaua nowy cykl Nowy Rok Nowy Ślad Czarnych Stóp nuda nu jazz O.S.T.R obalanie mitów obalanie mitów na temat Marii Skłodowskiej Curie o bibliotece o bieganiu o blogu obraz obrazy Obscura Obwieszczenie obyczaje obój ocannon’s World o chodzeniu o ciszy Octave Feuillet oczekwania o czytaniu Oda do radości Oda Dytrykówna. Odczuwanie architektury Odkrycie NASA odniesienie do baśni odprężenie odznaczenia Office International d'Hygiène Publique. o grzebieniu ogłoszenia Ogłoszenie o głupocie ohn Summerson o jazzie o języku o kleks oko o książce o książkach Olaf Tryggvason Olga Boczar Olga Boznańska Olga Tokarczuk Nike 2015 o mężczyznach o narzekaniu o nudzie Opole Opole 1997 opowieści dla dzieci Opowieści o Pilocie Prixie Opowieści z Ziemiomorza opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście o prokrastynacji o przyjaźni o przypominaniu opór w rozwoju Orchestre National de Lyon orkiestra orkiestra: BBC Symphony Orchestra z towarzyszeniem chóru kobiecego) Adrian Boult orkiestra AUKSO Orkiestra Dni Naszych Ornette Coleman Ornette Coleman zmarł Orygenes Orzechowski Oscar Troplowitz oseph Conrad o siekierze osoby chore na SLA Osoby Głuche Osoby Niedowidzące Osoby Niewidome osoby z niepełnosprawnościami OT.TO Otto Hahn Owidiusz o wyobraźni o władzy o zapominaniu o zmianie Ołówek recenzja pacyfizm palec palimpsest Palle Danielsson - kontrabas Pamiątkowe rupiecie Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera Pan Herbatka Pan Kleks papier Parker Paryż pasja Passaggio Patch Adams paternalizm Patrice Moret Patricia Molly Clapton Patti Smith Paula Cole Paul Anka Paul Appell Paul Auster Paul Celan Paul Desmound Paul Emil Breitenfeld Paulina Braiter Paulina Drzastwa Paul Langevin Paul Éluard Pawerewski Paweł Krawczyk) - 4:37 05. Message in a Bottle (Sting) - 7:36 06. Sleep Safe and Warm (Komeda) - 6:55 07. Three Reflections (Wasilewski) - 8:33 08. Still (Milder) - 6:45 09. Actual Proof (Hancock) - Paweł Krawczyk) - 4:37; Message in a Bottle (Sting) - 7:36; Sleep Safe and Warm (Komeda) - 6:55; Three Reflections (Wasilewski) - 8:33; Still (Milder) - 6:45; Actual Proof (Hancock) - 6:06; Largo (Ba Paweł Smoleński Paweł Wszołek Peredy y Salgado Pergolesi perkusja Perkusja– Paulinho Da Costa Piano Perpetuum Persepolis Perły i Łotry Peter Erskine Peter Gabriel Peter Paul Rubens Peter Wohllenben Pete York - perkusja Pewność Philip Zimbardo Phil Knight pianino pianino ciekawostki pianist piano Piano - Bobo Stenson; Piano Guys piano Larry Koonse Piano Man 1973 Piano Works II - Ringing The Luminator Picasso Picasso Kobieta niosąca chleb Pieere Bordieu Piere Soderi Pierre Boudieu Pierre Bourdieu Pierre Curie pierwsza kobieta pigułka dzień po pijany jak szewc Pina Bausch Pinelo piosenka finałowa piosenka literacka Piotr Curie Piotr Czajkowski Piotr Fronczewski Piotr Frączewski Piotr i Maria Curie Piotr Millati Piotr Paleczny Piotr Pustelnik Piotr Skrzynecki Piotr Szczepanik Piotr W. Cholewa Piotr Witkowski pismo Breila pisz na berdyczów co to znaczy Pitagoras Pitagoras z Samos Piwnica pod Baranami Pixar piękno piętnaście pianistów pianistek jazzowych Place de la Concorde Planet of Exile pleonazm Pliniusz Starszy Po co czytamy? po co nam pot początki polifonii podania podatek od linków Pod budą Pod budą Sikorowski & Turnau podróż Pod światło poeta poezja pogoda pod psem pokój polityka polon Polska polska muzyka Polska wygrywa Euro 2016 Polskie Radio polski jazz Poniedziałkowe dzieci pop Po pierwsze nie szkodzić. Opowieści o życiu Pora Umierać Porter portrait of army surgeon Ernst Boman and his family Porwanie córek Leukippa posiłek postacie kobiet Powiedziała mi Maria Antonina powołanie Powstanie 44 Poznań pozytywizm pozytyw na dzisiaj prawa człowieka prawa kobiet prawda ciekawsza od fikcji Prawo do... problemy ze stawem żuchwowo skroniowym proces edukacyjny proces rehablitacji produkcja Program 3 Polskiego Radia programowanie; Tomasz Dominik--- bębny; Maciej Mąka--- gitary; Janusz Baka--- konsoleta; prosty sposób by poprawnie siedzieć Prust Pruszyński i S-ka Przebudzenie Przejęzyczenie Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie Przemek Dyakowski - saksofon Przemysław Bluszcz Przemysław Dyakowski Przemysław Raminiak - fortepian Maciej Grabowski - bass Krzysztof Gradziuk - perkusja Przemysław Wyszyński przepona Przestrzenie Banacha Przestrzenie i zaułki Przyboś przypowieść o stole Przysłowia nie są mądrością narodów Prządki Prządki albo Baśń o Arachne Prószyński i S-ka psychologia psy w języku Ptaszyn Pustka w domu pyknodysostoza kto chorował pytaj_ni[c]k pytania pytanie pytanie o myślenie pytanie o niemyślenie Pyteasz płyty Queen Quiet Letters Quinto Libro Di Madrigali- Gesualdo rackę napisałam rad radio radioaktywność Radiohead radość Radziwiłłówna Rafael Santi Rainer Maria Rilke Raj Ralph Greenspan Ralph Towner Randy Brecker Randy Brecker - trąbka Nir Felder - gitara elekryczna Bob Franceschini - saxopfon Sergio Vallin - gitara elekryczna Elliot Mason - puzon Lizzy Loeb - wokal Randy Pausch Raymond Queneau Ray Tomlinson Raz Dwa Trzy realizm recenja recenzja recenzja albumu recenzja filmu recenzja książki recenzja Meditatus recenzja płyty recenzja płyty A miało być tak dobrze Recenzja płyty a miało być tak pięknie recenzja płyty muzka polska recenzja Świat Dysku recenzje recenzje książki recenzje płyty recepta na słomiany zapał reenzja reenzja albumu. reflekcja refleksje reguła śrubokręta rehabilitacja funkcjonalna Reinman z Bielawy relaks relaksacja religia Rembrandt Remembrance Rencenzja Rene Laennec Renesans Renesans i krew Renoir reportaż Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta Reynaldo Hamn rezenzja reż. Piotr Trzaskalski Richarda P.Feynmana Richard Feynman Richard P Feynaman Robert Clark Robert Kasprzycki Robert Luty perkusja Robert Majewski Robert Majewski - trabka Robert Proust Robert Provine Robert Samot Robert Więckiewicz Robin Dunbar rock rocznica blogowania rocznica blogu rocznica śmierci Witkacego Rodolphe Lindt Rodowicz Rodrigo y Gabriela rodzina muzyczna Roentgen Rogers Covey-Crump rok czasu rola lidera rola reportera Roman Jacobson romans Rosja Route 66 rower rower ciekawostki Royal Quartet ROYAL STRING rozkwit gaworzenia rozmowy rozrywka rozważania o diecie rozwój rozwój dziecka rozwój inaczej rozwój mowy rozwój osobisty rożen rożno Rubens ruch ruch to niezależność Rudyard Kipling najmłodszy laureat Nagrody Nobla Running Running Jacob Karlzon Rusell Russell Ferrante Ryczace Dwudziestki Ryczące Drake Ryszard Krynicki Ryszard Lwie Serce rytm rytuał rzecz o Stanisławie Wokulskim rzeźba Rzuć to wszystko co złe równość saga Saga o Wiedźminie Saint Simona saksofon saksofon tenorowy Salvador Dali Sambbor Dudziński samobójcza śmierć samobójstwo samobójstwo Witkacego Samuel Johnson Samuel Rohrer Sandor Maraja Sandra van Veen Santiago de Compostela sapka Sarah Bernahardt Saturday Jazz Pianist Saturday Panist Jazz Saturday Pianist Jazz Saturday Pianist Jazz Michael Petrucciani Savante Arjemius saxofon Scott Elliot Fahlman SDM Sea recenzja Sebastian Erard Sekretne życie drzew. Co czują drzewa Sekrety Morza Sekrety Morza recenzja Seksmisja sen sen kawalera z różą sereotypy Sergio Vallin. sezon grzewczy sfera Sfera Szeptów sfurmato Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band – tytuł płyty zespołu The Beatles Shaikh ash-Shadhilem Shigeru Umebayashi Shoe Dog: A Memoir by the Creator of Nike Siddhartha Hermann Hesse Siedem nowych planet siekiera Sierpiński Sierżant Sigmunt Freud Sigurd Rascher silna wola Silvestri Simone de Beauvoir Simon Marius Simon Phillips Simple Acoustic Trio Siostry Panas sir Wiliam Crookes Siula Grande Skrzek skrzypce skuteczny sposób na prokrastynację skutki katastrofy w Czarnobylu skąd choinka skąd pierniki skąd się wzięło Skłodowska --- Curie SLA Slavenka Drakulić Slawomir Kurkiewicz Slawomir Kurkiewicz - kontrabas smarkaty Smolik smutek Smutna historia Szału smutne życie psa Sofokles Sokrates solar system solo piano. Sonety Sonnige Stube Sopot Sparta spinacz spokój sposoby słuchania muzyki Spotkanie z Marią sprzeczność Stanistaw Witkiewicz Stanisława Celińska Stanisława Ryster Stanisław August Poniatowski Stanisław Baczyński. Stanisław Barańczak Stanisław Barańczak nie żyje Stanisław Barańczak poezja Stanisław Hadyna Stanisław Ignacy Witkiewicz Stanisław Jerzy Lec Stanisław Jopek Stanisław Jopek i Zespół Pieśni i tańca Mazowsze Stanisław Lem Stanisław Przybyszewski Stanisław Soyka Stanisław Strójwąs Stanisław Witkacy Witkiewicz Stanisław Wokulski Stansiław Soyka stan zdrowia Stare Dobre Małżeństwo Starość status kobiet status mężczyzn stawanie się staw żuchwowy skroniowy Steen Eiler Rasmussen Stefan Banach Stefan Garczyński Stefania Baczyńska Stefania Wilczyńska Stefania Zieleńczyk Stefan Kudelski Stendhal Stendhala Stenson Bobo Stephen Hawking Stephen William Hawking Steve Gadd - perkusja Steve Jobs Steven Harrold Steve Swallow Steve Woźniak Storråda Strachy na Lachy Zimne dziady listopady Straight Story RGG recenzja strarta Strzeż się tych miejsc... Klaus Mitffoch Studio Agnieszki Osieckiej styl życia substantia reticularis sufrażystka Super Book Susan Sontag Susie Ibarra Sven Nykwist Swen Widłobrody Swietłana Aleksiejewicz Swietłana Aleksijewicz Sygryda Storråda Sylvie Courvoisier sylwetki sylwetki kobiet sylwetki mężczyzn symbolizm symbolizm w polskim malarstwie synestezja syntezator – Russell Ferrante Szalony Język Polski szczelanie w szczęce Szczęście czy fart Szereg Fouriera Szewczyk Ola Maurer Piwnica pod Baranami szewska pasja sześciostrunowa altówka Sześć światów Hain szkice Szkoła Notre Dame Sztuczne Fiołki sztuka sztuka absurdu sztuka i absurdy Sztuka kultura sztuka o której można dyskutować sztuka składania życzeń sztuka ulicy Sztuka Wolności Sztuka zwycięstwa sztuki wizualne Szubert szybkie śniadanie Szymanowski Karol Szymborska Szymon Kataszek Szymon Ludwik Kamykowski--sax Szymon Madej Szymon Stochniol Katarzyna Baczewska Aleksandra Urbańska Jarosław Marzec Szymon Zychowicz Szymon Zychowicz 2014 sł. Józef Czechowicz sł: Bolesław Leśmian Słaek Jaskułke Sławek Jaskułke sławne osoby sławni Polacy Sławomir Mrożek słodkie życie Słonimski Słowacki słowiański kołtun słowiańszczyzna Słowo las znaczy świat słowo o termitach Tadeusz (Boy) Żeleński Tadeusz Boy Żeleński i tłumaczenie Marcela Prousta Tadeusz Dziedzic Tadeusz Gajcy Tadeusz Kalinowski Tadeusz Kożuch Tadeusz Mieczkowski Tadeusz Nowak Tadeusz Pruszkowski Tadeusz Sygietyński Tadeusz Zawieyski Tadeusz Łomnicki Tadeusz Śliwiak Tadeusz Żeleński Boy take five Tales z Miletu tantasy Tatarak Tea book tag Tears in Heaven Tea Time Boogie teksty kultury Zachodu Tennesee Williamsa Tenor: Steve Davislim tenor saxophone Teoria Wszystkiego recenzja Teresa Kotlarczyk Teresa Sukniewicz- Kleiber Terri Lyne Carrington Terry Prachett tey THE the Beatles The Coln Concert The Dispossesed The Girl In The Other Room recenzja The Hilliard Ensemble The Left Hand of Darkness Theloniousa Monka The Old Woman The Penitent Magdalene The Riddle (Nik Kershaw) cover The Swingle Singers The Wisdom Paradox: How Your Mind Can Grow Stronger As Your Brain Grows Older The Word for World is Forest Thich Nnat Hanh Thomasa van der Wilta Thomas Couture Thomas de Keyser Thomas Edison Thomas Transtomer Thomas Wyck Thrill Box recenzja Théodore Géricault Tim Burton Tingvall Trio Tischner Tobias Donner i Willem de Gee to co chciałabyś wiedzieć o budżecie to co chciałbyś wiedzieć o planowaniu budżetu to i owo językowo Tokaj tom 6 Tomasz Cichocki Tomasz Cichocki Zew Oceanu Tomasz Mann Tomasz Stanko i New York Quartet Wislawa Tomasz Stanko — trąbka Bobo Stenson — piano Anders Jormin — kontrabas Tony Oxley — perkusja Tomasz Stań Tomasz Stańko Tomasz Stańko nie żyje Tomasz Stańko trąbka / David Virelles fortepian / Thomas Morgan – kontrabas / Gerald Cleaver – perkusja Tomasz Szukalski - saksofon Tomek Mackiewicz Tomek Sowiński - perkusja To mit Tommy Crane - drums. tom pierwszy Trylogii Husyckiej Tom Waits tonacja Toni Morrison Tord Gustavsen Tord Gustavsen: piano Tord Gustavsen Trio Tore Brunborg: tenor saxophone Tornebladh Touch & go - straight to number one Toulouse lautrec Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych tożsamości tożsamości społeczne Traktat o życiu. Myśli wybrane. Czesław Miłosz traktaty muzyczne trecento trenerstwo trio Trio in Tokio Troosta Trulsa Morka truncus cerebri trzy szybkie Trädgårdsinteriör Trójka trąbka Trąbka- Tomasz Stanko; Trąbka – Scott Wendholt tulipan tulipanologia Turnau turpizm Tuwim Twierdza Szyfrów Tycjan typuję zwycięzcę tłumaczenie tłumaczenie: Przemysław Bieliński tłumaczenie: Stanisław Kasprzysiak U.S. Route 66 U. T. Gandhi perkusja ubóstwo uczenie uczenie języka migowego uczenie się udział kobiet w wojnie Ujejski układ słoneczny Ulisses Ulla Lindquist umarł ks. Jan Kaczkowski Umieranie una hirunda non facit ver uniwersalność uniwersum Uno momento mortis Upadek Ikara uprzedzenia URK urodziny Karola Wielkiego urodziny Mikołaja Kopernika urodziny Stanisława Lema Urodziny Wisławy Szymborskiej Urodziny Witkacego Urodziłem się pewnego błękitnego dnia Urodziłem się pewnego błękitnego dnia, Daniel Tammet, Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera Ursula K. Le Guin Ursula Le Guin Urszula Dudziak USA ustanowienie Nagrody Nobla Uszkodzenie Rdzenia Kręgowego Valdemar Eiberg Valery var. 4:14; varia Vassilis Tsabropoulos Vassilis Tsabropoulos fortepian Velazquez Vermeer V Hauy Viera Brandes Vijay Iyer Vilhelm Hammershøi Vincent Peirani akordeon Vincent van Gogh Virginia Woolf Virginii Woolf Vladyslav Sendecki Volodos in Vienna Voytek Kurtyka Wacław Krupińsk Wacław Krupiński Waits Waldemar Raźniak Walden Pągowski Waleria Maria Gardowska Wally Berg Walter Isaacson Walther von der Vogelweide Walt Whitman Wanda Rutkiewicz waria Warszawa Wat Werner Herzog Wesele Wyspiańskiego i Marek Grechuta Whileman Whistlers Mother wiara wiara we własne siły wibrafon wieczko skroniowe wiedza praktyczna wiedźmin Wiedźmin opowiadania Wiedżmikołaj wieki średnie Wiek męski wiek XIX wielbłąd Wielka Gra Wielka Msza h-moll wielogłosowa muzyka Wiersze zebrane Barańczak wierzę w wiedzę wieszać na kimś psy Wiesz może jak to się dzieje Wiesław Dymny Wikingowie Wilhelma VI Orleański Wilhelm Conrad Röntgen Wilhelm IX Trubadur Wilhelm Sasnal Wiliam Harvey William H. Macy William Prout William Szekspir Will Rogers Wincentyna Karska Windows Waltz wiolączela Wisława Wisława Szymborska Wisława Szymborska Nobel Wisława Szymborska rocznica śmierci Witkacy Witkiewicz Witold Lutosławski Witold Lutosławski wcale nie jest za trudny Wit Stwosz Wittgenstein wizyta w kawiarni w jaki sposób chodzi człowiek w jaki sposób się rzyga w krzywym zwierciadle W malinowym chruśniaku Wocjech Orliński. Lem. Życie nie z tej Ziemi w oczekiwaniu na nowy album Grzegorza Turnaua Wojciech Kamiński Wojciech Kassa Wojciech Kukuczka Wojciech Majewski Wojciech Malajkat Wojciech Młynarski Wojciech Młynarski nie żyje Wojciech Tochman Wojciech Waglewski Wojciech Zabłocki wojna Wojna nie ma w sobie nic z kobiety wokal; Gabor Bolla - saksofon; Andi Kissenbeck - organy Hammonda; Wolfgang Schmid - kontrabas; wokal; Torsten Goods - gitara Wokulski w Paryżu Wolna Grupa Bukowina Wolowiec Woman reading a letter Woz w popiele wrażenia Wrocław Wskrzeszenie Łazarza wspomnienia Wspomnienia twórcy Nike współczesność Wszystkie kobiety Mateusza recenzja Wybór i układ Joanna Gromek - Illg wychwalanie idei miłości dworskiej wycieraczki samochodowe Wydawnictwo Literackie Wydawnictwo lNaukowe PWN Wydawnictwo Znak Wydziedziczeni wykłady wynalzaki wyobraźnia wypadki w górach wyróźnienie wytwórnia ecm wywiad wyzwania wyzwania blogowe wyścig wyścig z Messnerem Wyśpiewam Wam wszystko wzór wątp wątpliwości wątroby nie omamisz wątroby nie oszukasz Wędrówka Władysław Broniewski Władysław Halik Władysław Reymont władza Włochy Włodek Pawlik Włodzimierz Korcz Xawerego Dunikowski XI XIV wiek Yapa Yaron Herman Yaron Herman - piano (Steinway D Yuan Mei zabawa zabawa blogowa zaburzenia ze spektrum autyzmu Zaczarowana świątynia zadanie zagadki Zakazany owoc Zakopane Zamość Zapatrzenie. Myśląc o malarzach zapowiedź nowego cyklu Zarycki zarządzanie stresem zasypywać gruszki Zawinul Zbigniew Herbert Zbigniew Jaremko Zbigniew Konopczyński - trombone Zbigniew Mikolejko Zbigniew Namysłowski Zbigniew Paleta Zbigniew Preisner Zbigniew Raj Zbigniew Wodecki Zbigniew Wodecki nie żyje Zbigniew WodeckiPiwnica pod Baranami z czego biorą się zakwasy? zdrowe nawyki zdrowie zdrowy kręgosłup Zdzisław Beksiński Zeeman zejść na psy Zenon Jaskuła Zespół Aspergera Zespół Pieśni i Tańca Śląsk zielono mi Ziemie obiecane recenzja płyta 8.04.2014 r Ziemiomorze Ziemiomorze recenzja Zmarł Stanisław Barańczak zmiana zmiany znane osoby znane osoby chore na dusznicę znani z notatek na marginesie Zofia Ameisenowa Zofia Komedowa Trzcińska Zofia Zaleska Zosia Sajewicz z przymróżeniem oka. zrozumieć Franciszka zwątpienie zwątpiwnie Zycha Zygmunt Bauman Zygmunt Freud Zygmunt Freud a Proust Zygmunt Grechuta Zygmunt Konieczny Zygmunt Stary Zygmut Freud Zygmut Konieczny Złota dama złoty czekan [a]Varia [IKD3] [Klasyczne korepetycje-w dobrym tonie]. [Zarys Édouard Manet Ólafur Arnalds ósma część Harrego Pottera ósmy marca Ćwiczenia z utraty ćwiczenia Łanuszka. muzyka Łapiński Łucjan Paprocki Łukasz Małecki Łukasz Nicpan Łukasz Simlat Łukasz Stasiak łumacze ( Stanisław Barańczak Śląska Orkiestra Kameralna Śmierć na pięć Śmierć Witkacego Średniowiecze Świat Dysku Światowy Dzień Jazzu. Światowy Dzień Ksiażki i Praw Autorskich Świat Rocannona" Święto muzyki Świętosława Święty Augustyn śmarczeć śmierci i neurochirurgii śmierć śmierć Anki śmierć słońca śmierć w górach śpiew śpiew) Dorota Miśkiewicz: śpiew; Robert Majewski trąbka fluegelhorn Mariusz Pędziałek; Maryna Barfuss; Cezary Konrad -perkusja Robert Kubiszyn: akustyczna gitara basowa śpiew Dorota Miśkiewicz - śpiew Marek Napiórkowski - gitara Kacper Stolarczyk - gitary Maciej Magnuski - bas Daniel Kapustka - perkusja Marek Niedźwiecki - konferansjer śpiki św. Odilon św. Tomasz świadectwo światło niebieskie a sen święty Ambroży biskup mediolanu Żenia Zielińska Życzenia Życzenia wielkanocne żałoba że chodzisz? że ubywa nam wzrostu wraz z wiekiem że wykorzystujemy 10% możliwości swojego mózgu życie życie jako marketing życie z doświadczeniem niepełnej sprawności αυτονομία Михаил Афанасьевич Булгаков

Archi_walium:Ale to już było…

[Komentowanie]

Na tym blogu obowiązuje netykieta.
Zwracamy się do siebie po imieniu.
Autorka nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi współuczestników i współuczestniczek dyskusji, opinie są prywatną kwestią Autorów i Autorek.

Nie liczę godzin i dat.

Sierpień 2015
Pon W Śr C Pt S N
« Lip   Wrz »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

zBLOGowani

Tu także jestem:
zBLOGowani.pl