[06+1]. Na szczęście (I).

Pamiętam jak z wielkim zainteresowaniem zamykałam się w pokoju i słuchałam, słuchałam jakby świat miał się właśnie skończyć. Z pewnością ten, który był poza czarnym magicznym pudełkiem magnetofonu nie istniał. A to, co zamknięte w radiomagnetofonie, to zaczarowane baśnie. A pamiętacie czar czarnych dużych i trzeszczących (płyt)? Niezależnie od środka odtwarzania warto było posłuchać Okruszka w krainie baśni,Stoliczku nakryj się, Jak Janek i Marianek szczęścia szukali, Liska Urwiska, O chłopcu z fujarką królewnie i wiedźmie Bosi,Wierszy (Tuwima) wyliczać można nieskończenie. Na szczęście. Dzisiaj, mam takie wrażenie, że nie tylko te opowieści wracają do łask, bo ci, którzy nasiąknęli tą stylistyką, słowem, i piosenką, poszukują, przeszukują i znajdują. Na szczęście. Nie tylko dwaj prawnicy zbierali baśnie, my także nasiąkamy słowem, nie tylko czcionką i pixelami.

David Chesky kompozytor klasyczny łączy różne stylistyki muzykę klasyczną,z jazzem i etniczną, tworzy także dla dzieci. I tych, którzy już wyrośli ze szkolnych ław i tużurków. Takim przykładem jest rozpisnie baletu. Novum jest sposób nagrania, taki, gdy słuchamy to tak jakbyśmy byli na miejscu dyrygenta za sprawą obręczy mikrofonów. Bardzo bogate instrumentarium jest niczym doskonała przyprawa. Jeśli chcecie zanurzyć się w ujmujących dźwiękach, to jest to doskonała okazja. David Chesky doskonale wie, jak ważna w biografii tak dzieci jak dorosłych jest edukacja muzyczna. Nic dziwnego, jego matka była nauczycielką,doskonale wiedziała, że bez względu na obraną w przyszłości drogę kształcenia ważny jest kontakt ze sztuką, bo to nie tylko pobudza kreatywność, ale j e s t  d r o g ą   p o z n a n i a. Niezależnie od tego, czy, ktoś ktoś gra, czy aktywnie słucha. Tym samym przecież aktywnie uczestniczy w komunikacji. David Chersky swoją twórczość wpisuje, czy nawiązuje do minimalistycznej szkoły amerykańskiej.Choć łączy różne style i gatunki nie czuje prymatu muzyka klasycznego. Wszak, czy najważniejsza nie jest Muzyka?

[ The Zephyrtine,David Chesky, 2013 Chesky Productions Inc,źródło zdjęcia].
[The Zephyrtine,David Chesky, 2013 Chesky Productions Inc,źródło zdjęcia].

Artyści: David Chesky / Fundação Orquestra Estúdio / Rui Massena
Tytuł albumu: David Chesky: The Zephyrtine – A Ballet Story

Nagrano: 24 września  2013
Wytwórnia: Chesky CHKCD
Czas albumu: 1:04:54

7 myśli na temat “[06+1]. Na szczęście (I).

  1. Też miałam etapy, że słuchałam, jak by się miał świat skończyć, szczególnie że nie miałam dostępu do wielu ciekawych rzeczy. Więc jak się już na coś interesującego natknęłam, to słuchałam do zdarcia kasety.
    Głównie przeglądy piosenki aktorskiej, nagrywane ‚ze słuchu’ (w przeciwieństwie do nagrywania prze kabel :)) z telewizora.

    A wcześniej też bajki muzyczne – Bajki-Grajki, które później puszczałam moim dzieciom, już z CD.

    1. Noooo to nagrywałyśmy obie, a potem to już zdarcie kaset było. A jak nie było kabla to trzeba było być cicho i do tego telewizor na max ustawiony… Takie czasy. A potem to już słuchanie, a byli i tacy, którzy/ które nagrywali/ ły notowani Listy Przebojów Programu Trzeciego… Piosenka Aktorska, cóż ciekawe! I to jest kolejny wspólny punkt.

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s