146. Mgnienie.

[Carpe Lumen, Elijah Bossenbroek, A Matter of Substance Records. 2007].
[Carpe Lumen, Elijah Bossenbroek, A Matter of Substance Records. 2007 rok].

Tak już jest,że w powszechnej świadomości kompozytor(ka) to człowiek, który: programowo nie żyje, miał okresy (żył i tworzył „od” „do”), a jego (jej) dzieła, tak zmurszałe, co godne pochwały. Nabożnego wręcz stosunku. Bzdura. Nonsens. Kompozytorki i kompozytorzy muzyki klasycznej, to nie jest wymarły egzemplarz człowieka wyciętego z (programowo) odległych epok. Dowody? Raczej, ze względu na temperaturę uczuć i otoczenia potrzeba wody.Do wody zatem, ale nie pod prąd. Energetycznie, lekko, powabnie, bez efekciarstwa: Elijah Bossenbroek ze swoją płytą Carpe Lumen. Chwytaj rozkoszny słodko gorzki pośpiech zmurszało filcowego dnia, chwile, które więdną śmiercią zdarzeń ozdobione. Chwytaj, światło co skrzy się by zgasnąć. Zasnąć.

Jeśli się poddać, to tylko melodyjnorytmicznemu pięknu tej płyty. Nagranie tytułowe brzmi tak, czy nie przywodzi na myśl 10 łatwych utworów na fortepian? Jeśli tak,to jeszcze jeden argument przemawiający (grający) za tym, że dzielenie muzyki na gatunki nie ma sensu, no poza może jednym. Takim mianowicie by ukazać cechy charakterystyczne danego dzieła, w pewien sposób uporządkować, ale na litość boską i ludzką, nie dajmy się porządkowi przyporządkować:

15 myśli na temat “146. Mgnienie.

  1. Minimum słów, maksimum muzyki, spokojny, radosny jazz, od którego nie można się uwolnić, znaczy — można, ale po co?
   Specjalnie nie zamieszczałam całej płyty… Tutaj zamieszczam tylko pojedyncze utwory, tak by zachęcić do kupna albumu. Dobrego słuchania. 🙂

     1. hehehe 🙂 pytałem ogólnie ale skoro już chcesz ograniczać się do artysty to domyślam się, że to nie takie proste 😉
      pozdrawiam

      1. Tego artysty płyty sztuk dwie Ogólnie sprawa się komplikuje. Odkąd pamiętam muzyka mi towarzyszy, co wiążę się z konsekwencjami…:(

  1. Nie, nie nie czuj się 🙂 opierniczona nie czuj się. A tego nie wzięłam pod uwagę, może dlatego, że nie zamieszczam tu płyt,na których znajduje się jedno dobre nagranie, ale to oczywiście mój, przydziałowy, skromny gust, a o tymże się nie dyskutuje. Chodziło mi tylko o prawa autorskie… Serdeczności!

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s