Listy i [inne] brewerie.

"Plus ratio quam vis".

[Klasyczne korepetycje-w dobrym tonie]. Nie tylko guzik (z pętelką).

W średniowiecznym świecie trąd potwierdza aż po naoczną oczywistość, że być chorym to tak samo jak być martwym; ciało zniszczone, rysy zniekształcone, wysięki. Rozkład nie jest jedynie tajemniczym mechanizmem choroby, jest powolnym postępowaniem (…) jest również jej stroną jawną, jej potworną inscenizacją.

  [Historia zdrowia i choroby. Praktyki sanitarne od średniowiecza, do współczesności. Georges Vigarello, Wydawnictwo Aletheia, Warszawa 2011, s16].

[Bajka średniowieczna, Kaczmarski, Łapiński, Gintrowski, Pomaton EMI].

   Średniowiecznym światłem i światem zarządza strach, mrok i strzelistość (gotyckich* katedr, tych, w których człowiek czuje się jak pyłek). Tak to widzimy, spoglądając na obrazy, słuchając dźwięków i wydźwięków, przekraczając progi chłodnych kościołów, wrtując grube, smoliście zapisane księgi. Tak chcemy patrzeć i to widzimy. Jako mroczny, duszny, choć długi przedsionek Odrodzenia. Odrodzenia, czyli forpoczty nowego, w zamyśle, lepszego,  życia. Pewnie nie wiecznego, ale do szpiku kości i czcionki (zemsty ręki śmiertelnej) opartego na (u)wadze i Człowiekowi jako marze wszechrzeczy.

   Prawda, o ile jest jedna i niepodzielna, leży gdzieś pośrodku.

W średniowieczu wymyślono nie tylko okulary, czy czek podróżny, weksel (za sprawą Templariuszy), o czym już wspominałam, ale wiele innych, do dziś używanych, w mniejszym lub większym stopniu, konceptów, czy rzeczy np logikę, puby, zegarki, czy koszule zapinane na guziki. Oczywiście, jest kłopot z przypisywaniem autorstwa ludziom, noszącym nie tylko na swoich barkach strach przed chorobami i śmiercią, ale przede wszystkim imiona i nazwiska i idee. Społeczeństwo, a przede wszystkim jednostka, jako koncepcja narodzi się później. Nie mówiąc o patentach, albo o prawach autorskich. Chociaż próbowano radzić sobie inaczej Leonardo da Vinci, w swoich projektach, znacznie wyprzedzających epokę rozumu (sic!), w której przyszło mu tworzyć, umieszczał celowo jeden, lub dwa błędy. Chronił się w ten sposób przed wykradzeniem rękopisów, szkiców, i to nie on jeden. I nie on pierwszy…

Wracając do wieków średnich

i…Okularów,które wtedy zostały wynalezione,twórca, albo twórczyni, wcale nie chciał/a  rozpowszechnić tego wynalazku. Tak więc kwestia nauki jako dobra wspólnie wypracowanego jest… Przereklamowana, by nie rzec, że to istny humbug. Owszem idea, szczytna, ale realizacja… Można by rzec

Errare humanum est.

Błądzić, wielbłądzić, wiele błądzić, a racja! Racja i prawda. To w jaki sposób zmieniały się wieki średnie, ich podejście do nauki, można prześledzić (nic tylko wielbłądy i śledzie) nie tylko przyglądając się konkretnym dziedzinom (takim jak medycyna z równowagą humorów, klejnotami zdrowia, przypraw i aromatów, oczyszczeń, sproszkowanych pereł i napojów w złocie), ale także wizerunkom, np przestawieniem cnót i jej zaprzeczeń. To temat bardzo nośny przez wieki utrwalany piórem i pędzlem:

[Program Wojna postu z karnawałem. Siedem grzechów głównych. Kaczmarski, Łapiński, Gintrowski, Pomaton EMI].

Temperantia,

i jej wizerunki to kolejny przykład. Opiekunka nauki i techniki, śniona i ucieleśniona i cnota umiarkowania,  miała bardzo wiele twarzy i jeszcze więcej atrybutów, obrastała w nie z czasem (sic!) i postępem technicznym. Oto widzimy kobietę ubraną w  młodość, ponętną i sensualną z natury, która zgrabnie  przelewa wodę ze dzbanka, panuje nad  życiodajną cieczą. Ta wycięta ze średniowiecznych wyobrażeń trzyma dzbanek i kielich wina, ale tylko przez mgnienie, chwilę, moment. Potem zyskuje techniczne atrybuty Modestia z: klepsydrą, zegarem mechanicznym i uzdą i ostrogami  Stoi na… Skrzydłach wiatraka. Oto nie tylko wrzask mody i awangarda, ale przede wszystkim to wyraz postępu, uchwycenie go w ryzy, osadzenie w czasie i przestrzeni, jak również kryjące się za owymi symbolami nakazy zachowania się: uzda. Nie ma przypadku.Nigdy. Zawsze.

    Wieki średnie oparte na strachu, wielkim tchnieniu Boga, przekonaniu o kruchości życia, tak, tak to się zgadza, ale to tylko jedna strona medalu, czy monety. Bo jak ma się nie bać człowiek, który nie zna medykamentów, w dzisiejszym rozumieniu oczywiście bo sztuka leczenia trwa od prawieków, nie ma  na półkach aptecznych antybiotyków. Jeden język, jeden przekaz: żyj przykładnie. Jutro możesz nie mieć czasu na pokutę, możesz już rozstać się ze swym marnym ciałem, członki mogą odmówić ci posłuszeństwa, nie będziesz miał/a  władania nad myślą i uczynkiem. Możesz rozstać się z życiem nie za swoim przyczynkiem, nie grzesz więc myślą i uczynkiem. (Nawet Andersen, w swych dziennikach zapisywał skrupulatnie: co, gdzie, z jaką intensywnością strzyka, boli i piecze, a przecież żył o wiele, wiele lat później).

Czego zatem używano w wiekach średnich?

    R o z u m u ! Tak, chociaż ów skąpany był w trwodze, Boskim strachu, grzechu… Wymyślono nie tylko  czek (Templariusze)kredyty i ubezpieczenia ,oczywiście nie miały one charakteru powszechnego, skonstruowano ster piórowy żagiel łaciński, zanim połączono dwa wynalazki i stworzono karawele minęło trochę czasu (a właśnie: czas!) ale przecież to ta sama epoka. Używano strzemion— w zależności od miejsca pochodzenia występują różnice w konstrukcji. Najstarsze to te, pochodzenia hinduskiego, ale są także te, z Azji Środkowej  są i skandynawskie, ale te z Państwa Franków są the best of the best.

Pług nie tylko odesłał radło do lamusa, ale przede wszystkim wdarł się przebojem i przyczynił się do zmian w sposobie osadnictwa, podziału plonów, rozumieniu własności etc. Nie wiadomo, skąd pochodzi ów wynalazek, jaka nacja, go używała po raz pierwszy. Cóż, sukces ma wielu ojców…Tak pretensje zgłaszają zarówno Celtowie,Frankowie jak i  Słowianie. Koń, za sprawą osprzętu (podkowy oraz chomąta) stał się zwierzęciem pociągowym a młyn grecki (zwany też bałkańskim) wyposażony  przekładnie (przekładnia palcowa) staje się prototypem tych,które pojawią się  w średniowieczu małych młynów, poruszane przez wodę. Nie robi to wrażenia? Cóż, może nam spowszechniały sprzęta, ale to właśnie w takie, mniejsze młyny mogą się zapatrzeć właściciele ziemscy. I postawić sobie taki przybytek obok wielkiego młyna miejskiego, to istna mechaniczna żyła złota. A  młyny  paryskie? Aaaa wiatraki. Wiatrowe tartaki… Tak, tak, tak tartak wiatrowy, to jest to. Czy wiatrak_ach wymyślonych w Iranie, zmodernizowane w Europie, a raczej, dostosowane do warunków klimatycznych (wiatrów zmiennych). Czyż to nie pachnie nam mitem?  Czarownice mieszkające w domku na kurzej nóżce…  Tak tak, tu prawda miesza się z mitem, strach z myślą nieujarzmioną, niesforną i konstruowanie wynalazków, choroby, sny, smaki, humory, potwory, amory i…

    Nie nie tylko strach o wielkich żółtych białkach (cóż w tym życiu nie jest oksymoronem— rzekła milcząc młoda staruszka!), rachitycznych kończynach, przyprawiony modłami, wodą (nie tylko święconą) i czerstwą, bardzo symboliczną kromką chleba. A i włosiennica… Poza tym turnieje rycerskie, gdy i zabawy na świeżym powietrzu (były też gry przypominające do złudzenia piłkę nożną!) O! Oooo o czymś zapomniałam?Ja?

Oczywiście, że tak!

Monodia świecka! Twórczość truwerów, trubadurów, minesengerów. Początki świeckiej liryki średniowiecza, to nie tylko antyteza chorału. Sprowadzenie jej  do tego jest nie tylko błędem, ale prowadzi do  zubażania dokonań osób zajmujących się muzyka. Związana z z działalnością prowansalskich trubadurów  poezja i muzyka, dialektyka to ciągłość i podwaliny nie tylko muzyki.

Racja, racja innowacja!

W warstwie tekstowej twórcy czerpali ze źródeł antycznych, arabskich i chrześcijańskich, pochodzenie melodii nie jest jasne, może to hymny, tropy, sekwencje, albo bezpośrednio pochodzić od pieśni świeckich. Mają bardzo różną stylistykę, można było by nakreślićkontinuum, na pierwszym końcu znalazły by się [u]twory podobne do chorału, na drugim pieśni stricte taneczne. Tematyka miłosna choć dominuje (miłość oczywiście idealizowana, lub nieszczęśliwa z definicji. [Zresztą, wszystkie piosenki są o miłości :)]) nie jest tematyką jedyną: nie stroniono od tych politycznych, nakazów moralnych (walka dobra ze złem, miłość idealna: wolna od pragnień ciała, daleka, piękna, jako droga do szczęścia wiecznego), ale poruszano tematy społeczne, tworzono pieśni okolicznościowe np żałobne, albo cóż zupełnie… Osobiste.

Pieśni, ze względu na rodzaj struktury można podzielić na :

 • litanijne;
 • wierszowane;
 • hymniczne (nawiązywał do hymnu ambroziańskiego);
 • rondowe;

    Pierwszym znanym  twórcą był (W)ilhelm IX Trubadur postaci niezwykła autor j pieśni, z których jedenaście przetrwało do naszych czasów. Osoba tak chwalona, co przeklęta.  Słowem, cóż, w dzisiejszych czasach na pewno by się odnalazł (może by był twórcą rocka? :)) Zaczął władać Akwitanią w wieku piętnastu/ szesnastu lat. Kilkakrotnie brał udział w wyprawach krzyżowych. Pielgrzymował do grobu św. Jakuba… Na bank nie stał by z tyłu i nie przyglądał się światu. Tylko nasze umysły odczłowieczyły ludzi tamtych epok,strącając je albo w mroki zapomnienia (niekoniecznie średniowieczne), albo stawiając im pomniki, trwalsze niż ze spiży. Tylko pieśni pozostały…

Im więcej wody w kranie upłynie, tym  stają się one bardziej skomplikowane. Teksty  zanurzone wręcz pełne filozofii, palimpsestów, czy też antycznych, ale są też takie, które opiewają uroki doczesnego, jeśli nie hedonistycznego to dworskiego życia (chociaż… Bądźmy szczere, szczerzy, możemy sobie zwizualizować co się tam działo…). Tu, a raczej tam,  znów wtrąciła się historia, która w rytm marszowych kroków Wielkiej Krucjaty przeciwko Tatarom i Albigensom zrównała wszystko z ziemią, bynajmniej nie świętą, ale tą nasiąkłą krwią, kurzem, potem i strachem, smrodem rozkładających się ciał. Czas mroczny trwał dwie dekady. Starzy, młodzi, garbaci i rośli, wysocy i niscy, ci z planami na daleką i bliską przyszłość, jak i ci bez nich, ginęli i gnili.

    W dwie dekady, wyrżnięto trubadurów, zapomniano o ich pieśniach, lirykach, tekstach i muzykach. Prawie zapomniano, bo papier wszystko przetrzyma zostało dwa i pół tysiąca tekstów i prawie trzy tysiące melodii. Tak, tak,nie wiadomo, choć są osoby, które są tego zdania, że muzyka łagodzi obyczaje, może jest wieczna, nie że rzucona na wiatr, pędzi przez daty, zdarzenia i czas. Jeśli są obecne strażniczki i strażnicy tradycji, ale i umysły, które wykraczają poza horyzont myśli i możliwości. Truwerzy i minnsängerzy będą nieść tę tradycje we własnych krajach, przyjdą z innych stron, choć to przecież także Francja, ośrodek kultury, oni poniosą tradycje dalej, choć w innym narzeczu, będą świadkiniami i świadkami swoich czasów.

Eleonora Akwitańska

Eleonora Akwitańska [źródło zdjęcia].

    Eleonora Akwitańska, to ona sprowadziła na północ Francji truwerów i minnisängeórw, ale nie dość na tym. Sprowadzić rolę do tego faktu to chybić i ubliżyć Królowej. Wszechstronnie wykształcona (nie tylko potrafiła i lubiła czytać, uwagą darzyła też i inne dziedziny sztuki: muzykę i poezję, biegle znała łacinę. O umysł dbała tak samo jak o ciało — ćwiczyła fechtunek. Obok książek zawsze miała buty jeździeckie i strój do polowania). Nasiąknęła śródziemnomorską kulturą trubadurów ceniła wolność myśli i zachowań otoczona intelektualistami swego czasu, nie rzadko sprzeciwiała się dostojnikom kościelnym przynajmniej niektórym,  stała się jedną z najwybitniejszych (a są i tacy, według, których była  najwybitniejszą) kobiet  żyjących w XII wieku. Znana nie tylko od Pirenejów aż po wzgórza Cheviot na granicy angielsko-szkockiej gdzie (współ)rządziła,ale daleko poza granicą swojego rozległego kraju.

Gdy Eleonora miała piętnaście lat, jej ojciec  wyruszył na wielkanocną pielgrzymkę do wspomnianego już Santiago de Compostela, była to jego ostatnia podróż. Zmarł  nagle podobno przyczyną było zatrucie pokarmowe. Rozstał się z życiem w Wielki Piątek 9 kwietnia 1137 roku. Zostawiając dwie córki, których życie nigdy nie miało być takie jak kiedyś. Rodzina i dobra ziemskie wraz z nieruchomościami przekazane były pod opiekę francuskiego króla Ludwika VI zwanego Grubym,  przynajmniej aż do czasu gdy starsza z córek nie uzyska samodzielności. Król prosił również (a raczej przede wszystkim) by ten otoczył opieką,  Eleonorę, co znaczyło tyle, by znalazł jej godnego małżonka, i by w przyszłości mogła rządzić tym, co jej pozostawił w spadku. Do postaci Eleonory Akwitańskiej na pewno wrócimy. Ludwik VII i Henryk II to dwaj jej mężowie, nie nawspominawszy o jej kochankach. Truwerzy, także ci opiewający Króla Artura i jego żołnierzy, często bywali na dworach Eleonory i ich córek, także więcej się zachowało nie tylko dzieł, pism, czy melodii, ale i nazwisk osób, które parały się tą dziedziną sztuki. Ryszard Lwie Serce, nie jest tu wyjątkiem, albo jedyną znamienitą personą (bodaj najczęściej wspominaną). Pieśni tak trubadurów, a już na pewno truwerów, nie głosiły ascezy. Trudno wśród twórczyń i twórców znaleźć apologetki i apologetów tego stylu życia.  Dobrze, oczywiście ideami głoszonymi w pieśniach była miłość, idealizowana,(znamy tę melodię) czysta, nietknięta, niemal Boska, ale cóż, myli się ta osoba, która sądzi, że nie opiewano uroków ciała, hedonistycznych uciech, radości i piękna przyrody, a muzyka była takaż zmysłowa. Na dworach gdzie urządzano i bale i turnieje rycerskie potrafiono docenić to, co dzieje się tu i teraz, i zmysłową stronę rzeczywistości. To my, współcześni popełniamy grzech ciężki oceniając historię,  gusta, kanony biorąc pod rozwagę dzisiaj panujące wzorce, ale także taki—zadowalamy się stereotypowym (skrótowym i krzywdzącym) przedstawieniem rzeczy. Na szczęście, można nauczyć się je rewidować i zmieniać. Bo, to także umiejętność, kolejna, której  a priori nie uczy się w szkole (co – oczywiście- nie wyklucza światłego podejścia nauczycielek i nauczycieli). Podrzucając dygresje  i ton gorzki przyjrzyjmy się temu co działo się

W tym samym czasie w Niemczech.

 Walther von der Vogelweide [źródło zdjęcia].

Walther von der Vogelweide [źródło zdjęcia].

    Tworzą minnisängerzy (ludzie dobrze urodzeni, z „właściwych” stanów. Dobrze urodzeni, światli, chociaż, od czasu do czasu, przedarł się przez sito jakiś uzdolniony niezwykle mieszczanin, albo mieszczka) ich liryka to przede wszystkim hymny na cześć miłości pieśni na jeden głos  wykonywane z towarzyszeniem instrumentów (gra bez akordów). Także te, które pochodziły z obcych stron, a przyszły wraz z peregrynacjami do miejsc świętych do innych krajów. Najbardziej znanym twórcą, choć nie jedynym,   był niewątpliwie  Walther von der Vogelweide.  Oczywiście twórczość minnisängerów ewoluuje, także pod względem języka (obecność parodii, czy wulgaryzmów. Tak, tak to nie nowość, nie wrzask naszych czasów). Nie tylko rodzaj wykonywanych pieśni się zmienia, ale i profesja zanika. No może nie tyle zanika, co jej wykonywania podejmują się mieszczanie. Zmienia się struktura społeczna, świat. Zatem i muzyka, i poezja pełnią już odmienne funkcje.

   Word music, to nie wymysł naszych czasów, tylko  nazwa brzmi jakoś z angielska. Muzyka nie tylko ma płeć, ale uwikłana jest w czas burzliwy, konwenanse normy, kreowanie mody i politykę, ot show i biznes. A jak wiadomo, show must go on! Co działo się przed tym gdy w Europie rozbrzmiało wiele głosów równocześnie… Dużo, dużo więcej… Niż można by się było spodziewać. Historia nie tylko lubi się powtarzać, ona to z premedytacją i upodobaniem robi, tylko trochę zmienia dekoracje

Reklamy

22 comments on “[Klasyczne korepetycje-w dobrym tonie]. Nie tylko guzik (z pętelką).

 1. fotozwiedzacz
  12/07/2015

  Wszechstronne zainteresowania i wiedza. Podziwiam. A skąd dobór tematów?

  • 5000lib
   12/07/2015

   Dzień dobry na blogu. 🙂
   Dziękuję.
   Odpowiedź tak naprawdę jest prozaiczna, z życia. Próbowałam w jakiś sposób fokusować tematy blogowe, ale w moim przypadku to nie ma sensu.
   Dobrego wieczoru 🙂 I zapraszam, oczywiście.

 2. babajoga
  13/07/2015

  Świetny tekst. Lubię sobie tak „pobłądzić” za Twoimi skojarzeniami i refleksjami, przywołują mi one ułamki wiedzy, ktore sie rozsypały gdzies przez czas.

  A propos, tak mi się skojarzyło, miałam zapytać wcześniej, bo zauważyłam, że w niektórych słowach zmieniasz kolor czcionki literki . Czy jestes synestetką? kiedy byłam mała, byłam synestetką. Takie mam wspomnienie z dzieciństwa, litera A była zawsze czerwona a B niebieska i tak dalej. Kiedyś powiedziałam o tym rodzicom, chyba mocno się przestraszyli, bo pamietam, jak przez mgłę, że odpowiadali, ze to niemożliwe ;-))
  „Wyleczyłam” się niestety z tego, i bardzo żałuję, bo to tak wzbogaca percepcję rożnych zmysłów…
  Czasem minsię jeszcze tak zdarza, miec kolorowe fajerwerki w głowie, kiet słucham muzyki, ale bardzo rzadko…

  • 5000lib
   13/07/2015

   Dziękuję.
   A odpowiadając na Twoje pytanie:. Nie, nie jestem synestetką, kolor czcionki ma znaczenie, niebieskie są zawsze imiona i nazwiska, (kiedyś pomarańczowe były linki, a teraz są brązowe- to akurat zależy od szablonu) zielone, albo czasami czerwone, ale staram się tego koloru unikać, są pojęcia a lubię się też bawić słowami w słowach, takim przykładem są deko_racje, albo Oczy_wiście… Jest taka świetna książka, Urodziłem się pewnego błękitnego dnia, o mężczyźnie z zespołem Aspergera, oczywiście mówi on w wywiadach, że jest ponadprzeciętnie uzdolniony, i żeby nie traktować osób z niepełnosprawnością jako albo skrajnie głupich, albo ponadprzeciętnie uzdolnionych, bo to nadinterpretacja, dosyć częsta, by nie napisać nagminna,…A książkę polecam.

 3. maciejmakro
  13/07/2015

  Chylę czoło za każdym razem gdy czytam rehabilitację średniowiecza, w zasadzie to chylę je dwa razy za jednym pochyleniem… raz oddając honor osobie która średniowiecze rehabilituje a dwa… w smutku że trzeba to robić.

  Sam zwolennikiem podziału historii ludzkiej na epoki, nie jestem, ale uznaję uzus i nie zamierzam walczyć z wiatrakami.

  A tak na moje oko, to właśnie średniowiecze (traktowane jako skrót myślowy, a nie określenie konkretnego okresu w historii Europy), zaowocowało najbardziej wysublimowanymi dziełami łączącymi w sobie dwa najsilniejsze bodźce ludzkiej egzystencji znane pod łacińskimi imionami Erosa i Tanatosa.

  ps. Kto dziś jeszcze słucha Gintrowskiego?

  • 5000lib
   13/07/2015

   Czy rehabilituję średniowiecze?- Nie wiem, Po prostu nie wrzucam wszystkiego do jednego worka. 🙂

   • maciejmakro
    13/07/2015

    W czasach gdy w dobrym tonie jest wskazywanie na „średniowieczny matecznik” zabobonu, ciemnoty itp. Już samo „niedokładanie drewna do stosu” (to od Kofty) zasługuje na szacunek.

    • 5000lib
     13/07/2015

     Nie sądzę by ludzie tak dalece uogólniali, nie wszyscy 🙂 Oczywiście, wieki średnie mieszczą w sobie dużo zjawisk, także i tych ciemnych kart historii, nie przeczę temu. zwracam uwagę na to, że to czas różnorodny. Tyle.

 4. omm
  13/07/2015

  ułach, och się otrząsnęłam jak po prysznicu 🙂 Templariusze, te szczwane lisy zawsze mnie zadziwiali ale, że czek wynaleźli to nie wiedziałam łobuzy jedne 😉
  Lubie takie Twoje posty retrospekcyjne, pobudzają jak chłodny prysznic. Wszystko mi smakuje.
  Tylko z pojęciem prawdy się nie zgadzam, no ale ja muszę z czymś, bo coś takiego jak prawda nie istnieje 🙂

  • 5000lib
   13/07/2015

   Z chęcią dowiem się jak postrzegasz/ rozumiesz prawdę. 🙂
   Templariusze wynaleźli dużo więcej niż czek, a to związane było z ich pielgrzymkami do Ziemi Świętej i oczywiście peregrynacjami kupców, którzy zaciągali u nich pożyczki, albo/ i deponowali dobra. Tak naprawdę Legenda i podania (które bardzo często się mieszają) o Templariuszach rozgrzewa umysły współczesnych do czerwoności.
   Zawsze wierzyłam, że ludzie potrafią czytać ze zrozumieniem, a blog nie musi oznaczać, zamieszczania krótkich tekstów, Przy czym oczywiście długość, jest kwestią umowną.
   Pozdrawiam Omm. 🙂

 5. omm
  13/07/2015

  W kwestii prawdy nie jestem absolutnie oryginalna. Zakładam, że każdy ma…swoją i każdy ma rację 🙂
  Zdecydowanie długość nie ma znaczenia, jakoś Droga Moja, jakość jest cennym dobrem 🙂 Serdeczności 🙂

 6. ja i moje urwisy
  13/07/2015

  Czytając stwierdzam, że tak mało wiem i dzięki Tobie dowiaduje się nowych rzeczy…

  • 5000lib
   13/07/2015

   🙂 Cóż mam napisać, zapraszam zatem do czytania i komentowania.

 7. Kasia
  29/02/2016

  Średniowiecze to jedna z moich ulubionych epok, jest niesamowita, tajemnicza, a zarazem magiczna i, jak już to podkreśliłaś, to wcale nie są „wieki ciemne”, a powiedziałabym nawet, że oświetlone! Zawsze przed oczami staje mi obraz księgi i mnicha ją przepisującego, wiedza, doświadczenie i ciężka praca, do tego jeszcze szczypta talentu i całe życie. Poza tym ogrody średniowieczne to też przecież sztuka, a wiersze? Cudowność.

  • 5000lib
   29/02/2016

   Myślę, że to złożona sprawa. Po pierwsze oceniamy historię z dzisiejszej perspektywy, nie jesteśmy nauczeni myśleć w sposób historyczny. Myślę, że średniowiecze jest mniej magiczne, równie okrutne, co nie znaczy, że nie warto się tym okresem interesować. Wieki ciemne? Nie sądzę, żeby było aż tak, chodzi o to, że każda epoka ma swoich protektorów i protektorki. Wiadomo, że z jednej strony to sinusoida, a z drugiej strony PR. Odwołanie się do renesansowych ideałów. http://wp.me/p59KuC-8Z Wiadomo, że renesans to baardzo krwawy okres historii, co nie przekreśla wynalazków i odkryć, które zostały dokonane w tym czasie. Co Cię konkretnie interesuje w średniowieczu?

   • Kasia
    01/03/2016

    Ciężko się mówi o epoce, w której się nie żyło, ciężko sobie wyobrazić pewne sprawy i – no właśnie – możemy opierać się tylko na wyobraźni popartej źródłami historycznymi/ naukowymi. Mnie fascynuje przede wszystkim mit, legenda – ta epoka jest tak przesycona pewną fantastycznością, a zarazem jest tak surowa, przyziemna i realna, że jest to niemalże niebywałe. Fascynuje mnie sztuka, kościoły, klasztory, piśmiennictwo, ogrody 🙂

    • 5000lib
     01/03/2016

     Jeśli ciężko mówi się o epoce, w której się nie żyło, to tym samym, wedle tego co mówisz, możemy świadczyć o tym czasie, w którym żyjemy. A co, jeśli i tak nie mamy pełnego oglądu? Mit i legenda towarzyszą każdej epoce, niezależnie od tego, czy ona minęła, czy też nie, tyle, że te, które tworzone są na bieżąco, trudno jest czasami dostrzec. Jeśli podoba Ci się aura średniowieczna to polecam wpis: http://wp.me/p59KuC-3V

     • Kasia
      01/03/2016

      Powiedziałam swoje zdanie. Ciężko mi się mówi o PRL-u, bo nie żyłam w tych czasach i mogę tylko polegać na podręcznikach z historii/ filmach/ artykułach/ opiniach innych osób – a co z takim średniowieczem? Nawet to, co czytam w podręczniku czy w źródle historycznym jest zbudowane na moim wyobrażeniu o tej epoce, a w rzeczywistości zapewne wyglądało to całkiem inaczej.
      Faktycznie, mit i legenda towarzyszą każdej epoce, jak dla mnie jednak średniowiecze wyróżnia się tym, że tych legend było sporo, a przynajmniej były one najbardziej wyraziste.

      • 5000lib
       01/03/2016

       O PRLu krąży wiele mitów i legend, i to akurat niezależne jest od tego ile czasu upłynęło. Teraz, także tworzone są narracje, które dotyczą teraźniejszości. Historia to pole wpływów, i nie chodzi mi o tworzenie teorii spiskowych.
       Tych legend także dlatego było sporo, bo na nich opierała się nauka w dużej mierze, jeśli nie całkowicie.

 8. Agnieszka
  01/06/2016

  Witaj. Wiem, że powinnam była odezwać się wcześniej, ale musiałam wyłączyć się na jakiś czas. Teksty oczywiście przeczytam i oczywiście do kawy. Jak prxrczytam, napiszę, jakie mi do głowy myśli przyniosą.

  The sec.

  • 5000lib
   02/06/2016

   Dzięki! 🙂
   Dobrego czytania. Do dobrej kawy.
   A wiesz skąd pochodzi nazwa cappuccino? Od mnichów kapucynów, od nakrycia ich głowy… No, a ten rodzaj kawy pokryty jest pianką… Tak mi się skojarzyło :-).

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Tagi

"At home" 2013 "Lewa ręka ciemności" "Miasto złudzeń" "Planeta wygnania" "Wydziedziczeni" oraz "Słowo las znaczy świat" #...Bo Świat jest ciekawy! #...I wiesz[cz] #...I wiesz[cz] co jest grane. Absu[ra]da(va)lium #12 poniedziałków #a ja lubię poniedziałki! #Dwanaście poniedziałków #InspirAkcja #iskierki #Jeden krok #Pytanie w piątek #Selekcja 52/20/15 #Szczelin w szczegółach ciąg dalszy #szczelin w szczegółach dalszy ciag #XII poniedziałków .[Saturday Pianist jazz]I Hiromi Uehara I Move 1 Movement 1: Poetry Of Wheels (George Gruntz) 3:05; 2 Movement 2: Poetry Of Lights (George Gruntz) 3:54; 3 Movement 3: Poetry Of Links (George Gruntz) 5:28; - 4 ILL Used ILLusions (George Gruntz) 5:1 01. Austin (Wasilewski) - 7:07 02. Sudovian Dance (Wasilewski) - 6:28 03. Spark of Life (Wasilewski) - 6:34 04. Do rycerzy 01. Requiem for Willy Loman 3:58; 02. Eternity Theme 1:58; 03. Closed Roads 5:36; 04. Waiting 2:07; 05. Voyage 2:10; 06. Invocation 2:26; 07. Tango of Love 1:41; 08. Tom’s Theme 1:35; 09. Laura’s 2 plus 1 7 widoków w drodze do Krakowa 7 widoków w drodze do Krakowa Grzegorz Turnau 9 Dead Alive 10 Easy Pieces for Piano 30 na 30 1997 2009 2012 2015 A Aagfe van der Voegh ach ach, kobiety i o kobietach Achille Adrien Proust ACT Adama Bremensis Adam Bałdych Adam Czartoryski Adam Ferency Adam Golec Adam Hurst Adam Jerzy Czartoryski Adam Nowak Adam Pasternakiewicz Adam Pendelton Adam Strug Adam Włodek Adam Zagajewski Adam Zagajewski Obrona żarliwości Adele Bloch-Bauer I Adolf Sax adrygał Agata Kulesza Agata Młynarska Agata Tuszyńska Aga Zaryan Aga Zaryan śpiew Agnieszka Chrzanowska Agnieszka Osiecka Agnieszka Sylwanowicz Agora SA Agostin Tassi Aguste Rodin Aiora Akademia Nauk Akurat Alan Dawson Alan Pasqua Albert Camus Albert Camusa i Franza Kafki. Albert Einstein Alberto Giacometti albo Kobieta przy oknie Albrecht Dürer album: ‎The Musical Voyages Of Marco Polo albumy albumy recenzje Alchemik Alchemik (Alchemik Acoustic Jazz Sextet) alef Spinoza Aleksander Lesman Aleksander Macedoński Aleksandr Moczulski ales from Earthsea Alexandera Lonquicha Alexander Scriabine Alexandre Desplat Alexandre Seon Alexey Kruglov Alex Rovira Celma & Fernando Trias de Bes Alfa Alfabet Alfred Lion Alfred Nobel Alfred Szklarski Alice Sara Ott Alicja po drugiej stronie lustra Alicja w Krainie Czarów Alicję Gawlikowską ---Świerczyńską Alma Mahler A long Story 2007 alpinizm alto saxophone altówka Alvernia Studios Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił. recenzja Amon Göth Anaksymanes Anat Fort Anatole Francis anatomia Anawa Anda Rottenberg Andersen Andre Debierne Andriej Skhurhan Bożena Zawiślak-Dolny Andrzej Andre Krzywicki Andrzej Bachleda Andrzej Ferenc Andrzej Jagodziński Andrzej Jakimowski Andrzej Jakubowicz Andrzej Krzywicki Andrzej Panufnik Andrzej Sapkowski Andrzej Sikorowski Andrzej Trzaskowski Andrzej Wajda Andrzej Zaucha i Anawa André Tempel Andy McSmith Andy Sheppard Angela Davis Anglia animacja Animisiewasz Startt anim_akcja przeciw sterotypom Anja Lechner - Her First Dance (2008) Anja Lechner wiolączela Anna Austiaczka Anna Bikont Anna Chęćka -Gotkowicz Anna Maria Jopek Anna Maria Jopek - śpiew Anna Maria Jopek Licho Anna Maria Jopek ustami Annaputna Anna Rusowicz Anna Saraniecka Anna Seniuk Anna Treter Anna Wojtowicz Annette Paul Anouar Brahem Anthony de Mello Anthony Jackson Anthony Jackson - Bas Anthony Wilson Antoine’ de Saint-Exupéry Anton Dworak Antoni Buchner Antoni Dvořák Antonio de Pereda y Salgado Antonio Vivaldi Antoni Witt Antoni Łukasz Podkowiński Antonín Dvořák Antoon van Dyck antyk antysteresownik Anyone With a Heart recenzja Apelles apetyt na życie Apollo obdziera Marsjasza ze skóry Apple Apus apus Aris Kindta Arkady Shilkloper Arlene Blum Armet de Lisle Arseny Tarasewicz- Nikolajev Arthura Millera Artur Andrus Artur Hajzer Artur Szczęsny Artur Żmijewski Artysta: Adam Hurst Tytuł albumu: Obscura Czas realizacji Marzec 2012 roku Wytwórnia: Ash Records Arvo Pärt Arystoteles astma astma znane osoby chore na astmę Astrid Lindgen Astrid Lindgren Asurbanipala ateizm Ateny A time for everything audiobok audiobook audiobook Swietłana Aleksiejewicz Audioteka Auguścik Austin (Wasilewski) - 7:07; Sudovian Dance (Wasilewski) - 6:28; Spark of Life (Wasilewski) - 6:34; Do rycerzy autobiografia autyzm A w Krakowie na Brackiej B Bach bajka bajka o życiu Bajor Ballada o filiżance Ballady i romanse ballata Bandwagon Barbara Baczyńska Baritone Vocals – Gordon Jones Countertenor Vocals – David Gould Baron de Saint-Julien Bartosz Chajdecki Bogowie Basia Trzetrzelewska bas Phil Donkin Bass bass saxophone Bass – Jimmy Haslip Bazylea baśnie Beatrice d'Este Beethoven Bema Pamięci żałobny rapsod Bergamini Bernard Machiavelli Bernard Sève beznadzieja. Biała Legenda Królowej Bony Biblioteka Akustyczna bieda bieda jako towar Big Cyc Bill Gates Billie Holliday Billy Holiday Billy Joel Bily Joel 1973 biografia Biografia Wisławy Szymborskiej Birds Requiem Bisquit b jak breweria Bliss blog blogostan Blogotony recenzja blogowanie Blue Note Blue Ribbon blues Bobby McFerrin Bob Dylan Bob Franceschini Bob Mintzer Bodø Domkor Boecjusz Bogdan Łazuka Bogiem a prawdą Bogusław Kaczmarczyk i Dominik Kwaśniewski Bogusław Mec Bogusław Wołoszański Kafka bohaterka polska Bolesław Leśmian Bolesław Prus Bona Bona Sforza Bona sprowadziła włoszczyznę do Polski? to mit Bonifacy IV Bosch Botticellego Boy Breweria Brewerie Bronisław Kaper Bronisław Maj Bronisław Maj Horacy (przekład Zygmunt Kubiak): Maciej Sarbiniewski (przekład Julian Ejsmond); Grzegorz Turnau (słowa: Grodzisko- Czym jest sen?- aranżacje Bronisław Malinowski Bronisław Pawlik Brunona Schulza Brzechwa Bugge Wesseltoft Bunksy bunt Buzu Squat by pamiętać być dobrym nauczycielem być dobrą nauczycielką Być jak Ron Clark Był sobie król ból Bębny – William Kennedy Błażej Domański Bługaria błędy C caccia Camile Claudel Cannonball Adderley - Mercy Mercy Mercy Caravaggio Caravvaggio Carla Bley Carla Bly Tros2013 Carla Gesualdo Carlo Gozzi Carlye Carolyn Davidson Carravaggio Casanova Caspara Davida Friedricha Cassandra Wilson Catherine Dickens Catherine Hogarth Cecil Taylor Cecylia Gallerani (1473-1536) Cecylia Kukuczka Celan Celina Kukuczka celtyckie opowieści Centrum Onkologii w Warszawie Cesare Catà chanson de geste Charlesa Lloyda Charles Bouchard Charles Byrne Chiarmonte Chicago Symphony Orchestra Chick Corea chodzenie Choeurs de Lyon Chopin na jazzowo chorał chorał ambrozjański choroba choroba alkoholowa choroby serca Christian McBride Christoph Roßner Chris Tordini - double bass Churchill Chylice Chłopecki ciało ciało ludzkie ciekawostki ciekawostki ciekawostki językowe ciekawostki o czekoladzie ciekawostki o jazzie Ciekawostki o kawie ciekawostki o książkach ciekawostki o ludzkim ciele ciekawostki ornitologiczne ciekawostki o ósmym marca ciekawostki o średniowieczu ciekawostki układ oddechowy ciekawość cisza City of Illusions clarinet Claude François Claude Lorrain Claude Monet Claus Pieterszoon co dzieje się z ciałem po śmierci co jest grane. Absu[ra]da(va)lium co jest grane. Absu[ra]da(va)lium...I wiesz[cz] Cole Colin Vallon Colin Vallon Trio Coltrain Coltranie Come Away With Me recenzja Conlon Nascarrow co przyjemnego przeczytać? co to jest sapka co to są Listy i inne Brewerie co warto czytać co warto czytać z fantastyki? Co warto czytać z fantasy co warto przeczytać? co zrobić jeśli mam słomiany zapał co zrobić z rozczarowaniem? cykl cykl You can listen jazz cykl Ziemiomorze cytat cytat na teraz cytaty cytaty Jana Kaczkowskiego Cytaty z Jana Kaczkowskiego Czajkowski czarne złoto Czarnobyl Czarnobylska Modlitwa czas czas świąt czekasz na wiosnę Czerony Tulipan Czerwony Tulipan Czesława Korzeniowska Czesław Miłosz Czesław Niemen Cztery Pory Roku czy dama z gronostajem z czym dama staję? czyli]. Prawo do... czy między bogiem a prawdą? Jak poprawnie powiedzieć czym skutkuje uszkodzenie rdzenia kręgowego czy smarkać czyta Andrzej Ferenc czytaj Listy i inne Brewerie Czytam więc jestem Czytanie szkodzi :) czytelniczki czy to prawda Czyści jak łza Człowiek córka Bzdurka D DagaDana Dama z... Dama z gronistajem Dama z Gronostajem Dama z łasiczką Danae Danaus plexippus Daniel Barenboim piano Daniel Kapustka Daniel Kapustka – perkusja Daniel Nilsson Danielsson Palle Daniel Tamment Daniel Tammet Daniel Tiamment Daniel Waples Danny Cudd Danuta Grechuta Danuta Szaflarska Danuta Szaflarska nie żyje Darek Oleszkiewicz Dariusz Kortko Dariusz Zboch Leszek Sojka Jakub Kołodziejczyk Joanna Zagajewska Michał Kowalczyk Dark Crayon Dark Crayon/Piotr Cieślicki Dave Holland Dave Koz David Brubeck David Chesky David Chesky / Fundação Orquestra Estúdio / Rui Massena David Chesky: The Zephyrtine - A Ballet Story recenzja David James Soprano Vocals – Monika Mauch Tenor Vocals David James Soprano Vocals – Monika Mauch Tenor Vocals – Rogers Covey-Crump David Kikoski David Lynch David McClelland Da Vinci Dawid Bowie dawni mistrzowie Dean DeBloisChris Sanders Dean DeBloisChris SandersWilliam Davies Deborah Tannen de Falla de gustibus non est disputandum deneidy depresja Dezyderata Dhafer Youssef Diabelski młyn Diana Krall Diana Krall - When I look in your eyes Diares of Hope Diego Velázque Diego Velázquez Dino Saluzzi dlaczego dlaczego 8 marca dlaczego bekamy? dlaczego człowiek się wierci? Dlaczego Dickens byłby youtuberem? Dlaczego karku nie można złamać dlaczego ludzki kręgosłup ma kształt podwójnej litery s dlaczego malejemy? dlaczego mamy gęsią skórkę dlaczego mówimy nie zasypiaj gruszek w popiele dlaczego nie dyskutujemy dlaczego się czerwienimy dlaczego warto nie biegać Dlaczego warto zobaczyć film o Stephanie Hawkingu dlaczego wypda nam dysk Dlaczego zacięcie się papierem bardziej boli dla dzieci Dlaubert Dobrawa do czego służt stół? Do czego służy stół? dojarzość Do Marka Aureliusza Domenic Buonvicini i Silvestr Maruffi do mieszczan (Katarzyna Nosowska Dominik Bukowski Dominik Kwaśniewski Dominik Wania Dom o Zielonych Progach Dora Diamant Dorota Górska Dorota Kędzierzawska Dorota Miśkiewicz Dorota Osińska Dorota Warakomska Dostojewski do szlachty Dotknięcie pustki DoZP doświadczenie niepełnej sprawności Droga 66 Drugi dziennik recenzja drums duc de la Rochefoucauld Dudziak Dugosz Duke Duke Ellington Duke recenzja dur radość Dwadzieścia pięć lat temu zginęła Wanda Rutkiewicz dwuznaczność leksykalna dyg_resje Dymitr Szyszkin dynamit dysk dyskusja dyskusja o nudzie dyskusje o sztuce dysleksja. dystans Dziady Dzieciństwo Marii Skłodowskiej Curie dziennik Dziesiąta rocznica śmierci Jana Pawła II Dzień Dziecka Dzień Języka Ojczystego Dzień Książki dla Dzieci Dzień Matki Dzień ojca. Dżem E e.e. cummings e.s.t ECM ECM. Eicher ECM wytwórnia Edgar Degas Edmund Semil edukacja Edwarda Albee Edward Grieg Edward Hopper Edward Janner Edward John Phelps Edward Kłosiński Edward Walter Fryer Eivind Aarset elektronika [Electronic Wind Instrument ] Elektryczne Gitary Eleni Karaindou Eleni Karaindrou Eleni Karaindrou - fortepian; Kim Kashkashian - altówka; Jan Garbarek - saksofon tenorowy; Vangelis Christopoulos - obój; Camerata Orchestra pod batutą Alexandrosa Myrata Eleonora Akwitańska Eleonora Aragońska Eli eli Elijah Bossenbroek Elijah Bossenbroek - Carpe Lumen Elina Duni Quartet Eliota Elisabeth Kübler-Ross Elizabeth Barrow Eliza Orzeszkowa Ellen Key Elliot Mason Elmo Elwira Kamińska Elżbieta Towarnicka Emil Zola En Chordais Ensemble Constantinople Epikur epowerment Ercole d’Este Eric Clapton Eric Clapton autobiografia Eric Clapton kończy karierę nie będzie koncertował Eric Zener Ermelino Ermellino Ernest Rutherford erudycja esej eseje etno Eugeniusz Makówka Eugène Henri Paul Gauguin Ewaa Lipska Ewa Demarczyk Ewa Lipska Extended Circle F Fabrizio Bosso Fantasie C-Dur; Rondo h-Moll; Sonate A-Dur - Carolin Widmann Fantasty fantastyka fantasy Felicja Bauer Fender Rhodes – Paul Nagel Ferdynand Magellan Feynamann Fibonacci figura matki w sztuce filharmonia Filharmonicy Berlińscy Filip IV Filipowicz Quintet film film polski filozofia filozofia chodzenia Fiodor Dostojewski Fiovanniego Battisty de Lazzari fizjoterapia ciekawostki Flaubert flet Flora Celestyna Teresa Henrietta Tristan y Moscoso Flora Tristan folk folk jazz Follow The White Rabbit (Herman/Tordini/Crane) [3:21]; Saturn Returns [7:43]; Trylon [5:09]; Heart Shaped Box (Kurt Cabain) [4:38]; Ein Gedi (D.Aharoni) [6:01]; The Mountain In G Minor [6:20]; Cadenza Fonopolis Formacja Nieżywych Schabuff - Dadada forte(i)pian(o) fortepian fortepian; Henning Kraggerud fortepian ciekawostki fotepian Francis Danby Francis de La Rochefoucauld Francis Wolff Franciszek Jerzy Kulczycki Franciszka i Stefan Themersonowie Francja Francoisa Couturiera Franja Frank Zappa Frans van Mieris the Elder (Starszy) Franz Kafka François Boucher François VI frazeologizm Fred Oldenburg fretles Freud Fryderyk Chopin Fundacja terytoria książki Fusell i Krauss Fête de la Musique G Gabriela Anders Waiting Gabriela Muskała Gabriel Lippmann Gala Dali Gang Marcela Gary Burton Gazeta Wyborcza Gałczyński Gdańsk Gdańsk 2015 gdy kwitnie żonkil Geetali Norah Jones Shankar Georgea Russella George Gershwin George Martin Georges de La Tour Georges Seurat Georges Urbain Georges_Seurat Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte Gerald Cleaver Gershwin gerzegorz turnau Giedroić Gilles Thibault Gintrowski Giorgio de Chirico Giorgione Giovanniego Moroni Giovanni Paola de Feminis gitara gitara basowa Cezary Konrad - perkusja gitary Gitary– Paul Jackson Giuseppe Torelli glejak Glenem Gouldem Glen Gould God Only Knows Goethe Golec uOrkiestra Gottland Gra o tron Grass nie żyje Grażyna Draheim Grażyny Bacewicz Grechuta Gregoire Chamayou GrubSon grunt to zdrowie Grzech Piotrowski Grzegorz Ciechowski Grzegorz III Grzegorz Kwiecień Grzegorz Piotrowski – saksofonMarcin Masecki Grzegorz Tomczak Grzegorz Turnau Grzegorz Turnau – śpiew Grzegorz Wełnicki Gunter von Hagens Gustava Klimt Gustav Theodore von Holst Gustaw Mahler Gwendolyn Bradley Gérard Genette Géricault Górny Śląsk Głowy piwniczne H Habakuk feat. Muniek Hagar's Song recenzja Halina Wyrodek Halloween Hamburg) Hang Massive Hanna Banaszak Benefis Hans Andersen Hans Frank Hans Zimmer Harapollon Nilus harmonijka Robert Kubiszyn – kontrabas Harrisa Eisenstadta Septembera Harry Potter Harry Potter i Harry Potter i Kamień Filozoficzny Hector Berioz Helena Deutsch Helena Diakonova Helena Modrzejewska Helen Hunt Hendrix Henri Becquerel Henri Bergson Henri de Toulouse-Lautrec Henri Dominici Henryk II Henryk Majewski - trumpet Henryk Sienkiewicz Henry Marsh Henry Murray Hermione Lee Hernando Cortes Herofiloz z Aleksandrii Hertha Ayrton Hieronim Bosch Hieronymus Anthoniszoon van Aken Hilarego z Poitiers Hildegarda z Bingen Hili Plitmann himalaizm Hiob Hipokrates Historia historia kobiet historia liczb Hogward Hokusai Katsushika Holandia Holmfrida Holst planety Homo twist Miasto Kraków Horacio Lavandera Horowitz How to Train Your Dragon Hugo Steinhaus hulusi humanizm humor Huśtawki Hymn do Świętej Trójcy Ibrahim Maalouf i czytelnicy idiopatyczna odma opłucnowa Idres Shah Ignacy Jan Paderewski Igor Omulecki II Koncert fortepianowyB-dur op. 83 Johannesa Brahmsa Iiro Rantala Iiro Rantala - fortepian Adam Baldych - Skrzypce Asja Valcic - Wiolonczela Iiro Rantala New Trio Iiro Rantala String Trio II Wojna II Wojna Światowa IKD Ildefons Gałczyński ile waży skóra przeciętnego człowieka Imagine recenza i Marek Grechuta Immanuel Kant impresja Impresje i komenty impresonizm Imágenes (Music For Piano) Inga Iwasiów inspiracja Inspirujące książki instrumenty klawiszowe instrumenty klawiszowe; Krzysztof Pająk ---instrumenty klawiszowe instrumenty perkusyjne Instytut Radowy International Jazz Day Internetowy Klub Internetowy Klub Dyskusyjny Internetowy Klub Dyskusyjny Dyskusyjny [IKD+0] Internetowy Klub Dyskusyjny Dyskusyjny [IKD+2] Internetowy Klub Dyskusyjny [IKD+0] i Orkiestra na Zdrowie Irak. Piekło w raju recenzja Irena Curie Irena Curie na wojnie Irena Krzywicka Irena Santor Irene Joliot- Curie Irene Russo Irene Schweizer Iring Berlin irlandzkie whistle iskierki by 5000lib Istebna I Symfonia D-dur "Tytan" I Ty możesz słuchać muzyki klasycznej Iwaszkiewicz i wiedza I Wojna Światowa IX wiek Izabela Czartoryska Izabela Kastylijska Jacek Bończyk Jacek Dukaj Jacek Dukaj Lód Jacek Kaczmarski Jacek Kleyff Jacek Kozerski Jacek Malczewski Jacek Ostaszewski Jacek Wójcicki Jack Lang Jackowski i Jopek Deszcz Jacob Karlzon 3 Jacques-Louis David Jacques Attali Jadwiga Helena Misel Jadwigi Sikorskiej jak inspirować jak mądrze czytać książki? O czytaniu jakość snu jak się wyspać Jakub Lange Jakub Łysik Monika Krzysztofik Marta Grzebielucha Karol Kamiński jak umiera człowiek jak wytresować smoka jak wzmacniać wolę James Joyce James Slevin Jana II Doskonałego Jan Breughel (młodszy) Jan Brzechwa Jan Dantyszek Janek Gwizdala - bass Alan Pasqua - piano Peter Erskine - perkusja Jan Garbarek Jan Gondowicz Jan Gunnar Hoff Janina Wanda Grechuta Jan Kaczkowski Jan Kaczkowski cytaty Jan Kanty Pawluśkiewicz Jan Kanty Pawluśkiewicz Zbigniew Wodecki Anna Wojtowicz Jan Kochanowski Janne Clemence Wail Jan Ptaszyn Wróblewski Jan Sebastian Bach Jan Smoczyński Janusz Gajos i Magda Umer z najnowszej płyty Duety Janusz Gniadkowski Janusz Korczak Janusz Kozłowski Janusz Limon Janusz Mackiewicz Janusz Majewski Janusz Radek Janusz Zabiegliński Jan van Eyck Jan Vermeer Jan Vermeer van Delft Jan Wildens Jan z Czarnolasu Jan Zych Jar Chojnacki Jarema Stępowski Jarle Vespestad: drums Jarosław Iwaszkiewicz Jarrett Jarret w Kolonii 1975 rok jaskułke Jasona Morana Jason Moran jazz jazz finski jazz jest jazz norweski jazz pianist jazz polski Jazz Sebastian Bach Jazz Tribute To Michael Jackson jazz w Finlandii jazz zagraniczny Jean-Édouard Vuillard Jeana Désiréa Gustavea Courbeta? Jeana Paula Jean de La Fontaine Jean de Roquetaille Jean Galbert Savage Jeff Hamilton Jeff Tain Watts Jennifer Teege Jeremi Protas Jeremi Przybora Jeroen van Veen Jeroen van Veen – Pärt - Für Anna Maria Jeroen van Veen – Pärt - Für Anna Maria (2013) Jerzego Zawieyskiego i Tadeusza Gajcego Jerzy Bartz Jerzy Czech Jerzy III Jerzyk zwyczajny Jerzy Limon Jerzy Maksymiuk Jerzy Pilch Jerzy Stempowski Jerzy Sthur i Olgierd Łukasiewicz Jerzy Stępowski Jerzy Wasowski jest najważniejsza. Jezus Chrystus Joachim Kuhn Joakim Milder - tenor saksofon tenorowy Joanna Garycka Joanna Pollakówna Joanna Porazińska Joanna Sałyga--- Chustka. Joanna Szczęsna Joanna Szczęsna i Anna Szczęsna Joe Morello Joe Morrello Joey Baron Johana Necka Johann Christian Bach Johannes Brahms Johann Maria Farina John Clayton John Coltranie John Gage John Hawkes John Lennon John Lewis John Mandela John Porter John Surman John Urry John Williams John Zorn Jon Christiensen Joni Mitchell Jon Schmidt Jopek Jorrain Lorrain Josiah Wedgwood Joëlle Léandre Juian Tuwim Julia Hartwig Julian Maszyński Julian Sypniewski Julian Tuwim Juliusz II Juliusz Machulski Juliusz P. Szeniawski Jung Jusepe de Ribera Justyna Steczkowska Józef Czapski Józef Czechowicz Józef Epifani Minasowicz Józef Pankiewicz Józef Peszka Józef Wokulski to Stanisław Wokulski? języczek u wagi języczek uwagi albo języczek u wagi język język a zawody język migowy językowo język polski język polski ciekawostki kabaret Kabaret OT.TO Kabaret Potem Kabaret Starszych Panów Kacper Stolarczyk Kacper Stolarczyk – gitary Kaczmarczyk Kaczmarski Kafka Kaldi Kalina Jędrusik Kamil Łanuszka kampanie społeczne kanał kręgowy kanon kanon fantasy kanon jazzu kanon lektur polskich Karakter Karol Chłapowski Karol Dickens Karol Szymanowski Karol Wielki kaszleć czy kasłać Katarzyna Biedrowska; Marek Szymaszek; Paulina Grondys; Katarzyna Boni Katarzyna II Katarzyna Kolędy –-Zalewskiej Katarzyna Rokicka Katarzyna Rosicka--- Jaczyńska katastrofa w Czarnobylu Katowice Kawa Kayach Kayah Kazimierz Mikulski Keats Keith Jarret Keith Tester Kenny Drew - fortepian Paul Chambers - kontrabas Philly Joe Jonnes - perkusja Lee Morgan - trąbka Curtis Fuller - puzon Ketil Bjornstad kiedy skóra ma orgazm Kieślowski Kinga Prais Klarnet klarnet basowy Klasyczna klasyczne korepetyce -w dobrym tonie. klasyka klawisze kltura Klub Pickwicka kląć jak szewc kobieta Kobieta z dzbanem Kobieta z Wagą kobiety kobiety i o kobietach kobiety w fantasy kobiety w nauce kod kulturowy Kod Leonarda da Vinci Kolia Piotrowski Komeda koncepcje dzieciństwa koncert Koncert pamięci Agnieszki Osieckiej w Opolu kondycja muzyki Kongres futurologiczny konik polny Konkurs Chopinowski KOnrad Mastyło konsekwencja w działaniu Konstanty Andrzej Kulka Konstanty Ildefons Gałczyński Konstantynopol kontrabas Kordowicz Kornel Filipowicz Kornel Makuszyński Kortarbiński Kosarzyska kosmos Koszula Śliwak Kot z Cheshire Kraków Krew Elfów Kristjan Randalu Kroke Kronika Theitmara Krupnicza 22 Krystian Zimerman Krystyna Czubówna Krystyna Janda Krystyna Janda Wariatka Tańczy Krywult Krzysztof Antkowiak Krzysztof Cezary Buszman Krzysztof Chodorowski. Krzysztof Herdzin - fortepian Krzysztof Kamil Baczyński Krzysztof Kiersznowski Krzysztof Komeda Krzysztof Korzeń; Krzysztof Kraska Krzysztof Kubiesa Krzysztof Napiórkowski Krzysztof Napiórkowski w Trójce Krzysztof Rutkowski Królowa Wiktoria krążek międzykręgowy Ks. Jan Kaczkowski śmierć książka książka 2014 książka jako towar książka mówiona książka papierowa czy ebook co wybrać? książki książki fantasy książki o górach księcia Buckingham KSU kształtowanie nawyków których doświadczeniem były stany depresyjne którzy chorują na astmę Kukuczka kula Kulikowska kultura Kurta Cabaina Kurylewicz Kvieta Legatowa Kyriakos Kalaitzidis L LA Lalka Bolesława Prusa Lao Tzu Larry Coryell Laurent Lemire L czyli 50 Lech Janerka Lech Jęczmyk legendy lekcje u Ophera Brayera lektury Leonard Cohen Leonardo da Vinci Leonardo Rauwulfa Leonard Slatkin Leon Fistek Leonid Shupik Le Radeau de la Méduse Leszek Aleksander Moczulski Leszek Kołakowski Leszek Możdże Leszek Możdżer LESŁAW i ADMINISTRATORR Let Her Go Leurent Lemiere Lew Soloff – trumpet Wolfgang Puschnig – saksofon altowy Andy Sheppard – saksofon tenorowy Gary Valente – puzon Carla Bley – piano Larry Goldings – organy Steve Swallow – bass Victor Lew Leśmian liczby Light Made Lighter Lisa Gerarrd Listy Listy i inne Brewerie Listy i inne brewerie blog Liszt Literacka Nagroda Nobla literatura literatura górska literatura na popołudnie Live. Największe przeboje Lizzy Loeb l jak listy Lombard Londyn Lorentz Louis Armstrong L Turnau Lublin LUC Lucas van Uden. Ludovico il Moro Ludovico Sforza Ludwig Wittgenstein Ludwika VI Grubego Ludwik Filip Ludwik Pasteur Ludwik VII Ludwik XIII Ludwik XV ludzie ciało ludzi organizm Lugwig Wittgensein Lukrecja Borgia Lukrecjusz Lula i Mariusz Pędziałkowie Lutosławski Lód Maaanam Kora Mac Maciej Garbowski Maciej Inglot--- akordeon; Błażej Chororowski---gitara basowa Maciej Kukuczka Maciej Magnuski – bas Maciej Maleńczuk Maciej Manguski Maciej Szczepański Maciej Słomczyński Maciej Zębaty madrygał Magdalena Kumorek Mahatma Gandhi Mahler Majewski -fortepian Majewski Robert Malajkat malarstwo malarstwo europejskie Malcolm Budd Malczewski Malwina Kulikowska Manet Manfred Eicher Manuel de Falla Nights in Spanish Gardens Marc Chagall Marcel Landowski Marcel Proust Marcin Dorociński Marcin Masecki Marcin Murawski kontrabas Marcin Pietraszewski Marcin Wasilew Marcin Wasilewski Marcin Wasilewski - fortepian Marcin Wasilewski - piano Slawomir Kurkiewicz - kontrabas Michal Miskiewicz - perkusja Joakim Milder - tenor saksofon tenorowy Marcin Wyrostek Marcin Zabrocki Marc O'Brien Marcus Miller Marek Bliziński - guitar Marek Grech Marek Grechuta Marek Grechuta i Band Marek Grehuta Marek Jackowski Marek Konrad Marek Moś Marek Napiórkowski Marek Napiórkowski - gitara Marek Niedziwiecki Maria Beiser Maria Bogucka Maria Curie Maria Curie emigrantka Maria Curie jako kochanka Maria Dębska Maria Farantouri Maria Magdalena pokutująca Marian Eile Marian Eile- Kwaśniewski Maria Orwid Maria Peszek Maria Peszek i Foks Maria Peszek i Foks Był sobie król Maria Salomea Skłodowska - Curie Maria Skłodowska Curie Maria Skłodowska Curie na wojnie Maria Szyszkowska Marie Mordingrer Mariusz Szczygieł Marjane Satrapi i Vincenta Paronnaud marka markizy de Pompadour Markowie Czuryłło i Grechuta Marsjasz i Apollo Marszałek Marta Górnicka Martha Argerich MARTIN TINGVALL Maryna Barfuss Maryna Barfuss- Turnau Marzena Michałowska Massner Mateen Matejkę Mats Eilertsen: double bass Matt Brewer Matt Brewer --- bass Gerald Cleaver --- perkusja Yaron Herman --- piano Maur Maurice Fleuret Maurice Herzog Max Brod mała zmiana mała zmiana powoduje dużą zmianę Małe Curie Małgorzata Górnisiewicz Małgorzata Niemirska Mały Książę Mecz Poetycki 2015 Medyceusze medycyna medytacja Mehoffer melancholia Melisa meloreytacja Melvin B. Tolson miasto Mich & Mitch and Zbig łodeggy Michaela Franksa Michael Benita Michael Foucaut Michael Wollny Michaił Afanasjewicz Bułhakow Michal Miskiewicz Michal Miskiewicz - perkusja Michał Michał Anioł Michała Urbaniak Michał Bajor Michał Karol Szymanowski Michał Kuźmiński MichałLitwiniec Michał Nestorowicz Michał Strąkow Michał Tokaj Michał Urbaniak Michał Zabłocki Michał Łanuszka Michel Foucault Michel Petrucciani - fortepian Michel Serres Microsoft Mieczysław Karłowicz Mieczysław Kosz Miejsce kobiet jest na górze Mieszko I Mike Stern Mike Stern - gitara elektryczna Mikołaj Rej Mikołaj Tulipan Mikołaj z Radomia Mikromusic Milan Kundera Milena Jesenská Miles Davis minimalizm minimalizm w muzyce Mini wykłady o maxi sprawach. Trzy serie.Leszek Kołakowski Mira Zimińska-Sygietyńska Miron Białoszewski Misha Alperin Miskiewicz -perkusja.Zamyślenie recenzja Wojciech Majewski Miss Williams Mitch & Mitch Mit Erigone mity mity na temat pozytywnego myślenia Miuosh & Skrzek MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JAZZU./INTERNATIONAL JAZZ DAY Międzynarodowy Dzień Jazzu Międzynarodowy Dzień Kawy Międzynarodowy Dzień Tańca Mme Lemaire Moje córki Krowy mol smutek Monika Borzym Moniuszko Monk Montaigne more Morrie Schwartz motywacja motywacje działań Movements In Colour mpd Muchy Munk Munyungo Jackson – Mustafa Pasza muz: Zygmunt Konieczny muzyka Muzyka - Grzegorz Turnau muzyka etniczna muzyka filmowa muzyka klasyczna muzyka koncepcyjna muzyka polska muzyka popularna muzyka poważna muzyka rozrywkowa muzyka we Francji muzyka we Włoszek muzyka wielogłosowa muzyka zagraniczna muzyka świata Myslovitz myślenie jednak boli Młodość na co zmarł Bolesław Prus Na co zmarł Grass na co zmarł Ornette Coleman na co zmarł Stefan Żeromski? nadgryzione jabłuszko nadworny skrzypek Ewy Demarczyk nadzieja Nagroda Nobla Nagroda Nobla 2014 rok Nahuatl najcięższa książka świata najlepszy pojazd XIX wieku największy organ w ludzkim organiźmie Na motywach kołysanki Janiny Porazińskiej pod tym samym tytułem.Reżyseria i animacja Tytus Majerski Napoleon Bonaparte Napoleon III Narodowe czytanie Narodowe czytanie Lalki narracja Narrenturm Natasza Czermińska Natasza Czermińska recenzja nauczanie nauczyciel nauczyciele nauczycielka nauka nauka języka co wzmacniać nauka języka popularne błędy nawyk nawyki czytelnicze. Na wyspach Bergamutach Neil Larsen Nelly Ternan neologizm New Series NeXT Niccolo Machiavelli Nicola Chiaromonte Nicolaes Eliaszoon Pickenoy Niech Żyje Bal nie każdy potrafi się przewrócić Niemiecka Curie niepełnospraność niepełnosprawni niepełnosprawność niepełnosprawność Prousta niesprawiedliwość Nietzche Nietzsche nie w pełni sprawność Niezależna Oficyna Wydawnicza Nowa niezgoda nie żyje Ginter Grass Nighthawks Nike Nikola Sellmair Nikołaj Karamizyn Nils Petter Molvaer Nir Felder Nohawica Norah Jones normy językowe North Cape Notatki notatki na marginesie notatki z wykładów nowoczesny marketing nowy album Grzegorza Turnaua nowy cykl Nowy Rok Nowy Ślad Czarnych Stóp nuda nu jazz O.S.T.R obalanie mitów obalanie mitów na temat Marii Skłodowskiej Curie o bibliotece o bieganiu o blogu obraz obrazy Obscura Obwieszczenie obyczaje obój ocannon’s World o chodzeniu o ciszy Octave Feuillet oczekwania o czytaniu Oda do radości Oda Dytrykówna. Odczuwanie architektury Odkrycie NASA odniesienie do baśni odprężenie odznaczenia Office International d'Hygiène Publique. o grzebieniu ogłoszenia Ogłoszenie o głupocie ohn Summerson o jazzie o języku Olaf Tryggvason Olga Boczar Olga Boznańska Olga Tokarczuk Nike 2015 o mężczyznach o nudzie Opole Opole 1997 opowieści dla dzieci Opowieści o Pilocie Prixie Opowieści z Ziemiomorza opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście o przypominaniu opór w rozwoju Orchestre National de Lyon orkiestra orkiestra: BBC Symphony Orchestra z towarzyszeniem chóru kobiecego) Adrian Boult orkiestra AUKSO Orkiestra Dni Naszych Ornette Coleman Ornette Coleman zmarł Orygenes Orzechowski o siekierze osoby chore na SLA Osoby Głuche Osoby Niedowidzące Osoby Niewidome osoby z niepełnosprawnościami OT.TO Otto Hahn Owidiusz o wyobraźni o władzy o zapominaniu o zmianie Ołówek recenzja pacyfizm palec palimpsest Palle Danielsson - kontrabas Pamiątkowe rupiecie Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera Pan Herbatka Pan Kleks Parker Paryż pasja Passaggio Patch Adams paternalizm Patrice Moret Patricia Molly Clapton Paula Cole Paul Anka Paul Appell Paul Auster Paul Celan Paul Desmound Paul Emil Breitenfeld Paulina Braiter Paul Langevin Paul Éluard Pawerewski Paweł Krawczyk) - 4:37 05. Message in a Bottle (Sting) - 7:36 06. Sleep Safe and Warm (Komeda) - 6:55 07. Three Reflections (Wasilewski) - 8:33 08. Still (Milder) - 6:45 09. Actual Proof (Hancock) - Paweł Krawczyk) - 4:37; Message in a Bottle (Sting) - 7:36; Sleep Safe and Warm (Komeda) - 6:55; Three Reflections (Wasilewski) - 8:33; Still (Milder) - 6:45; Actual Proof (Hancock) - 6:06; Largo (Ba Paweł Smoleński Paweł Wszołek Peredy y Salgado Pergolesi perkusja Perkusja– Paulinho Da Costa Piano Perpetuum Persepolis Peter Erskine Peter Gabriel Peter Paul Rubens Pete York - perkusja Pewność Philip Zimbardo Phil Knight pianino pianino ciekawostki pianist piano Piano Guys piano Larry Koonse Piano Man 1973 Piano Works II - Ringing The Luminator Picasso Picasso Kobieta niosąca chleb Pieere Bordieu Piere Soderi Pierre Boudieu Pierre Bourdieu Pierre Curie pigułka dzień po pijany jak szewc Pina Bausch Pinelo piosenka finałowa piosenka literacka Piotr Curie Piotr Czajkowski Piotr Fronczewski Piotr Frączewski Piotr i Maria Curie Piotr Millati Piotr Paleczny Piotr Skrzynecki Piotr Szczepanik Piotr W. Cholewa Piotr Witkowski pismo Breila pisz na berdyczów co to znaczy Pitagoras Pitagoras z Samos Piwnica pod Baranami Pixar piękno piętnaście pianistów pianistek jazzowych Place de la Concorde Planet of Exile pleonazm Pliniusz Starszy Po co czytamy? początki polifonii podania Pod budą Pod budą Sikorowski & Turnau podróż Pod światło poeta poezja pogoda pod psem pokój polityka polon Polska Polska wygrywa Euro 2016 Polskie Radio polski jazz pop Po pierwsze nie szkodzić. Opowieści o życiu Pora Umierać Porter Porwanie córek Leukippa postacie kobiet Powiedziała mi Maria Antonina powołanie Powstanie 44 pozytywizm pozytyw na dzisiaj prawa człowieka prawa kobiet prawda ciekawsza od fikcji Prawo do... problemy ze stawem żuchwowo skroniowym proces edukacyjny proces rehablitacji produkcja Program 3 Polskiego Radia programowanie; Tomasz Dominik--- bębny; Maciej Mąka--- gitary; Janusz Baka--- konsoleta; Prust Pruszyński i S-ka Przebudzenie Przejęzyczenie Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie Przemek Dyakowski - saksofon Przemysław Dyakowski Przemysław Raminiak - fortepian Maciej Grabowski - bass Krzysztof Gradziuk - perkusja Przestrzenie i zaułki Przyboś przypowieść o stole Przysłowia nie są mądrością narodów Prószyński i S-ka psychologia psy w języku Ptaszyn Pustka w domu pyknodysostoza kto chorował pytaj_ni[c]k pytania pytanie pytanie o myślenie pytanie o niemyślenie Pyteasz płyty Queen Quiet Letters Quinto Libro Di Madrigali- Gesualdo rackę napisałam rad radio radioaktywność Radiohead radość Radziwiłłówna Rafael Santi Rainer Maria Rilke Raj Ralph Greenspan Ralph Towner Randy Brecker Randy Brecker - trąbka Nir Felder - gitara elekryczna Bob Franceschini - saxopfon Sergio Vallin - gitara elekryczna Elliot Mason - puzon Lizzy Loeb - wokal Randy Pausch Raymond Queneau Ray Tomlinson Raz Dwa Trzy realizm recenja recenzja recenzja albumu recenzja filmu recenzja książki recenzja Meditatus recenzja płyty recenzja płyty A miało być tak dobrze Recenzja płyty a miało być tak pięknie recenzja płyty muzka polska recenzja Świat Dysku recenzje recenzje książki recenzje płyty recepta na słomiany zapał reenzja reenzja albumu. reflekcja rehabilitacja funkcjonalna Reinman z Bielawy relaks relaksacja religia Rembrandt Remembrance Rene Laennec Renesans Renesans i krew Renoir reportaż Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta Reynaldo Hamn reż. Piotr Trzaskalski Richarda P.Feynmana Richard Feynman Richard P Feynaman Robert Kasprzycki Robert Luty perkusja Robert Majewski Robert Majewski - trabka Robert Proust rock rocznica blogowania rocznica blogu rocznica śmierci Witkacego Rodolphe Lindt Rodowicz Rodrigo y Gabriela rodzina muzyczna Roentgen Rogers Covey-Crump rok czasu rola lidera rola reportera Roman Jacobson romans Rosja Route 66 rower rower ciekawostki Royal Quartet ROYAL STRING rozkwit gaworzenia rozmowy rozrywka rozwój rozwój dziecka rozwój mowy rozwój osobisty rożen rożno Rubens ruch ruch to niezależność Rudyard Kipling najmłodszy laureat Nagrody Nobla Running Running Jacob Karlzon Rusell Russell Ferrante Ryczace Dwudziestki Ryczące Drake Ryszard Krynicki Ryszard Lwie Serce rytm rytuał rzecz o Stanisławie Wokulskim rzeźba Rzuć to wszystko co złe równość saga Saga o Wiedźminie Saint Simona saksofon saksofon tenorowy Salvador Dali Sambbor Dudziński samobójcza śmierć samobójstwo samobójstwo Witkacego Samuel Johnson Samuel Rohrer Sandor Maraja Sandra van Veen Santiago de Compostela sapka Sarah Bernahardt Saturday Jazz Pianist Saturday Panist Jazz Saturday Pianist Jazz Saturday Pianist Jazz Michael Petrucciani Savante Arjemius saxofon Scott Elliot Fahlman SDM Sea recenzja Sebastian Erard Sekrety Morza Sekrety Morza recenzja Seksmisja sen sen kawalera z różą sereotypy Sergio Vallin. sfera Sfera Szeptów sfurmato Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band – tytuł płyty zespołu The Beatles Shaikh ash-Shadhilem Shoe Dog: A Memoir by the Creator of Nike Siedem nowych planet siekiera Sierżant Sigmunt Freud Sigurd Rascher silna wola Silvestri Simone de Beauvoir Simon Phillips Simple Acoustic Trio Siostry Panas sir Wiliam Crookes Siula Grande Skrzek skrzypce skutki katastrofy w Czarnobylu Skłodowska --- Curie SLA Slavenka Drakulić Slawomir Kurkiewicz Slawomir Kurkiewicz - kontrabas smarkaty Smolik smutek Smutna historia Szału smutne życie psa Sofokles Sokrates solo piano. Sonety Sonnige Stube Sopot Sparta spinacz spokój sposoby słuchania muzyki Spotkanie z Marią Stanistaw Witkiewicz Stanisława Celińska Stanisława Ryster Stanisław August Poniatowski Stanisław Baczyński. Stanisław Barańczak Stanisław Barańczak nie żyje Stanisław Barańczak poezja Stanisław Hadyna Stanisław Ignacy Witkiewicz Stanisław Jerzy Lec Stanisław Jopek Stanisław Jopek i Zespół Pieśni i tańca Mazowsze Stanisław Lem Stanisław Przybyszewski Stanisław Soyka Stanisław Strójwąs Stanisław Witkacy Witkiewicz Stanisław Wokulski Stansiław Soyka stan zdrowia Stare Dobre Małżeństwo Starość status kobiet status mężczyzn stawanie się staw żuchwowy skroniowy Steen Eiler Rasmussen Stefan Banach Stefan Garczyński Stefania Baczyńska Stefania Wilczyńska Stefania Zieleńczyk Stefan Kudelski Stendhal Stendhala Stenson Bobo Stephen Hawking Steve Gadd - perkusja Steve Jobs Steven Harrold Steve Swallow Steve Woźniak Storråda Strachy na Lachy Zimne dziady listopady Straight Story RGG recenzja strarta Strzeż się tych miejsc... Klaus Mitffoch Studio Agnieszki Osieckiej substantia reticularis Super Book Susan Sontag Susie Ibarra Swen Widłobrody Swietłana Aleksiejewicz Swietłana Aleksijewicz Sygryda Storråda Sylvie Courvoisier sylwetki sylwetki kobiet sylwetki mężczyzn symbolizm symbolizm w polskim malarstwie synestezja syntezator – Russell Ferrante Szalony Język Polski szczelanie w szczęce Szczęście czy fart Szereg Fouriera Szewczyk Ola Maurer Piwnica pod Baranami szewska pasja sześciostrunowa altówka Sześć światów Hain szkice Szkoła Notre Dame Sztuczne Fiołki sztuka sztuka i absurdy Sztuka kultura sztuka o której można dyskutować sztuka składania życzeń sztuka ulicy Sztuka zwycięstwa sztuki wizualne Szubert Szymanowski Karol Szymborska Szymon Kataszek Szymon Ludwik Kamykowski--sax Szymon Madej Szymon Stochniol Katarzyna Baczewska Aleksandra Urbańska Jarosław Marzec Szymon Zychowicz Szymon Zychowicz 2014 sł. Józef Czechowicz sł: Bolesław Leśmian Słaek Jaskułke Sławek Jaskułke sławne osoby sławni Polacy Sławomir Mrożek Słonimski Słowacki słowiański kołtun słowiańszczyzna Słowo las znaczy świat słowo o termitach Tadeusz (Boy) Żeleński Tadeusz Boy Żeleński i tłumaczenie Marcela Prousta Tadeusz Dziedzic Tadeusz Gajcy Tadeusz Kalinowski Tadeusz Kożuch Tadeusz Mieczkowski Tadeusz Nowak Tadeusz Pruszkowski Tadeusz Sygietyński Tadeusz Zawieyski Tadeusz Łomnicki Tadeusz Śliwiak Tadeusz Żeleński Boy take five Tales z Miletu tantasy Tatarak Tea book tag Tears in Heaven Tea Time Boogie teksty kultury Zachodu Tennesee Williamsa Tenor: Steve Davislim tenor saxophone Teoria Wszystkiego recenzja Teresa Kotlarczyk Terri Lyne Carrington Terry Prachett tey THE the Beatles The Coln Concert The Dispossesed The Girl In The Other Room recenzja The Hilliard Ensemble The Left Hand of Darkness Theloniousa Monka The Old Woman The Penitent Magdalene The Riddle (Nik Kershaw) cover The Swingle Singers The Word for World is Forest Thich Nnat Hanh Thomasa van der Wilta Thomas Couture Thomas de Keyser Thomas Transtomer Thomas Wyck Thrill Box recenzja Théodore Géricault Tim Burton Tingvall Trio Tischner to i owo językowo Tokaj tom 6 Tomasz Cichocki Tomasz Cichocki Zew Oceanu Tomasz Mann Tomasz Stanko i New York Quartet Wislawa Tomasz Stanko — trąbka Bobo Stenson — piano Anders Jormin — kontrabas Tony Oxley — perkusja Tomasz Stań Tomasz Stańko Tomasz Stańko trąbka / David Virelles fortepian / Thomas Morgan – kontrabas / Gerald Cleaver – perkusja Tomasz Szukalski - saksofon Tomek Sowiński - perkusja To mit Tommy Crane - drums. tom pierwszy Trylogii Husyckiej Tom Waits tonacja Toni Morrison Tord Gustavsen Tord Gustavsen: piano Tord Gustavsen Trio Tore Brunborg: tenor saxophone Tornebladh Touch & go - straight to number one Toulouse lautrec Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych tożsamości tożsamości społeczne Traktat o życiu. Myśli wybrane. Czesław Miłosz traktaty muzyczne trecento trenerstwo trio Trio in Tokio Troosta Trulsa Morka truncus cerebri trzy szybkie Trójka trąbka Trąbka – Scott Wendholt tulipan tulipanologia Turnau Tuwim Twierdza Szyfrów Tycjan typuję zwycięzcę tłumaczenie tłumaczenie: Przemysław Bieliński tłumaczenie: Stanisław Kasprzysiak U.S. Route 66 U. T. Gandhi perkusja ubóstwo uczenie uczenie języka migowego uczenie się udział kobiet w wojnie Ujejski Ulisses Ulla Lindquist umarł ks. Jan Kaczkowski Umieranie uniwersalność uniwersum Uno momento mortis Upadek Ikara uprzedzenia URK urodziny Karola Wielkiego urodziny Stanisława Lema Urodziny Wisławy Szymborskiej Urodziny Witkacego Urodziłem się pewnego błękitnego dnia Urodziłem się pewnego błękitnego dnia, Daniel Tammet, Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera Ursula K. Le Guin Ursula Le Guin Urszula Dudziak USA ustanowienie Nagrody Nobla Uszkodzenie Rdzenia Kręgowego Valdemar Eiberg Valery var. 4:14; varia Vassilis Tsabropoulos Vassilis Tsabropoulos fortepian Velazquez Vermeer V Hauy Viera Brandes Vijay Iyer Vilhelm Hammershøi Vincent Peirani akordeon Vincent van Gogh Virginia Woolf Virginii Woolf Vladyslav Sendecki Volodos in Vienna Wacław Krupińsk Wacław Krupiński Waits Walden Pągowski Waleria Maria Gardowska Walter Isaacson Walther von der Vogelweide Wanda Rutkiewicz waria Warszawa Wat Werner Herzog Wesele Wyspiańskiego i Marek Grechuta Whileman Whistlers Mother wiara wiara we własne siły wibrafon wiedźmin Wiedźmin opowiadania Wiedżmikołaj wieki średnie Wiek męski wiek XIX wielbłąd Wielka Gra Wielka Msza h-moll wielogłosowa muzyka Wiersze zebrane Barańczak wierzę w wiedzę wieszać na kimś psy Wiesz może jak to się dzieje Wiesław Dymny Wikingowie Wilhelma VI Orleański Wilhelm Conrad Röntgen Wilhelm IX Trubadur Wilhelm Sasnal Wiliam Harvey William H. Macy William Szekspir Will Rogers Wincentyna Karska Windows Waltz wiolączela Wisława Wisława Szymborska Wisława Szymborska Nobel Wisława Szymborska rocznica śmierci Witkacy Witkiewicz Witold Lutosławski Witold Lutosławski wcale nie jest za trudny Wit Stwosz Wittgenstein w jaki sposób chodzi człowiek w jaki sposób się rzyga w krzywym zwierciadle W malinowym chruśniaku Wocjech Orliński. Lem. Życie nie z tej Ziemi w oczekiwaniu na nowy album Grzegorza Turnaua Wojciech Kamiński Wojciech Kassa Wojciech Kukuczka Wojciech Majewski Wojciech Malajkat Wojciech Młynarski Wojciech Młynarski nie żyje Wojciech Tochman Wojciech Waglewski Wojciech Zabłocki wojna Wojna nie ma w sobie nic z kobiety wokal; Gabor Bolla - saksofon; Andi Kissenbeck - organy Hammonda; Wolfgang Schmid - kontrabas; wokal; Torsten Goods - gitara Wokulski w Paryżu Wolna Grupa Bukowina Woz w popiele wrażenia Wskrzeszenie Łazarza wspomnienia Wspomnienia twórcy Nike współczesność Wszystkie kobiety Mateusza recenzja Wybór i układ Joanna Gromek - Illg wychwalanie idei miłości dworskiej wycieraczki samochodowe Wydawnictwo Literackie Wydawnictwo Znak Wydziedziczeni wykłady wynalzaki wyobraźnia wypadki w górach wyróźnienie wytwórnia ecm wywiad wyzwania wyzwania blogowe wyścig wyścig z Messnerem Wyśpiewam Wam wszystko wzór wątp wątpliwości wątroby nie omamisz wątroby nie oszukasz Wędrówka Władysław Broniewski Władysław Halik Władysław Reymont władza Włochy Włodek Pawlik Włodzimierz Korcz Xawerego Dunikowski XI XIV wiek Yapa Yaron Herman Yaron Herman - piano (Steinway D Yuan Mei zabawa zabawa blogowa zaburzenia ze spektrum autyzmu Zaczarowana świątynia zadanie Zakazany owoc Zakopane Zamość Zapatrzenie. Myśląc o malarzach zapowiedź nowego cyklu Zarycki zarządzanie stresem zasypywać gruszki Zawinul Zbigniew Herbert Zbigniew Jaremko Zbigniew Konopczyński - trombone Zbigniew Mikolejko Zbigniew Namysłowski Zbigniew Paleta Zbigniew Preisner Zbigniew Raj Zbigniew Wodecki Zbigniew Wodecki nie żyje Zbigniew WodeckiPiwnica pod Baranami z czego biorą się zakwasy? zdrowie Zdzisław Beksiński Zeeman zejść na psy Zenon Jaskuła Zespół Aspergera Zespół Pieśni i Tańca Śląsk Ziemie obiecane recenzja płyta 8.04.2014 r Ziemiomorze Ziemiomorze recenzja Zmarł Stanisław Barańczak zmiana zmiany znane osoby znane osoby chore na dusznicę znani z notatek na marginesie Zofia Ameisenowa Zofia Komedowa Trzcińska Zofia Zaleska z przymróżeniem oka. zrozumieć Franciszka zwątpienie zwątpiwnie Zycha Zygmunt Bauman Zygmunt Freud Zygmunt Freud a Proust Zygmunt Grechuta Zygmunt Konieczny Zygmunt Stary Zygmut Freud Zygmut Konieczny Złota dama [a]Varia [IKD3] [Klasyczne korepetycje-w dobrym tonie]. [Zarys Édouard Manet Ólafur Arnalds ósma część Harrego Pottera ósmy marca Ćwiczenia z utraty ćwiczenia Łanuszka. muzyka Łapiński Łucjan Paprocki Łukasz Nicpan Łukasz Simlat Łukasz Stasiak łumacze ( Stanisław Barańczak Śląska Orkiestra Kameralna Śmierć na pięć Śmierć Witkacego Średniowiecze Świat Dysku Światowy Dzień Jazzu. Światowy Dzień Ksiażki i Praw Autorskich Świat Rocannona" Święto muzyki Świętosława Święty Augustyn śmarczeć śmierci i neurochirurgii śmierć śmierć Anki śmierć w górach śpiew śpiew) Dorota Miśkiewicz: śpiew; Robert Majewski trąbka fluegelhorn Mariusz Pędziałek; Maryna Barfuss; Cezary Konrad -perkusja Robert Kubiszyn: akustyczna gitara basowa śpiew Dorota Miśkiewicz - śpiew Marek Napiórkowski - gitara Kacper Stolarczyk - gitary Maciej Magnuski - bas Daniel Kapustka - perkusja Marek Niedźwiecki - konferansjer śpiki św. Odilon św. Tomasz świadectwo światło niebieskie a sen święty Ambroży biskup mediolanu Żenia Zielińska Życzenia Życzenia wielkanocne żałoba że chodzisz? że ubywa nam wzrostu wraz z wiekiem że wykorzystujemy 10% możliwości swojego mózgu życie życie jako marketing życie z doświadczeniem niepełnej sprawności αυτονομία Михаил Афанасьевич Булгаков

Archi_walium:Ale to już było…

[Komentowanie]

Na tym blogu obowiązuje netykieta.
Zwracamy się do siebie po imieniu.
Autorka nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi współuczestników i współuczestniczek dyskusji, opinie są prywatną kwestią Autorów i Autorek.

Nie liczę godzin i dat.

Lipiec 2015
Pon W Śr C Pt S N
« Czer   Sier »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

zBLOGowani

Tu także jestem:
zBLOGowani.pl