[Saturday Jazz Pianist]. Tord Gustavsen\ Extended Circle \ECM 2014.

Krótko. Dzisiaj. Nikomu nie trzeba przedstawiać Torda Gustavsena, nie ważne, czy słucha jazzu, czy na_(po)_tyka się na niego niechcący mrużąc uszy i mrucząc coś co ma świadczyć o niezadowoleniu i o tym, że muzyka nie zawsze łagodzi obyczaje. Także nie będę rozwodzić się nad tym, pisząc kim jest człowiek, który przedstawił norweski jazz światu, no, jeden z czołówki. Dysputa o tym komu należy się niepodzielny laur pierwszeństwa jest nierozstrzygalna. Tym bardziej, że konkurencja na rynku skandynawskim jest bardzo duża.

Zostawmy więc i tą kwestię. Zostawmy, tak będzie leżeć.Muzyka jest nieskończonym procesem poszukiwania i znajdowania, znajdowania choć na chwilę, na tą, która trwa pomiędzy jednym, a drugim (wy)dźwiękiem. Pomysł, inspirację, drogę, przestrogę, to wszystko można znaleźć. Nawet w najbardziej odległych rejonach, niejednokrotnie zapomnianych. I to jest piękne, wnoszące i pocieszające. Tord na Extended Circle umieścił te nagrania, które powstały pod wpływem  spiritualsów i chorałów (to, że ten ostatni rodzaj muzyki przeżywa swój renesans, już pisałam, a ten album to nic innego jak kolejny dowód, piękny dowód).  Koło choć wymyślone w średniowieczu, podobnie jak kółka dwa inne —czyli okulary,tutaj zwraca na siebie uwagę, jest bowiem figurą teoretyczną. Gustavsen mówi,że improwizacja, a ta jest istotą jazzu (dopóki muzycy nie potrafili hotować  mówiono o muzyce rozrywkowej/ tanecznej) otóż jej rozrój i geometria nie ma charakteru liniowego. Podobną paralelę można wysnuć ad vocem nauki i postępu (ze względu na typ wpisu nie będę rozwijać tej uwagi).  Mam wrażenie, że saksofonistą jest Garbarek, i to on ze swoją frazą występuje na płycie. Niewątpliwie Tore Brunborg jest pod wielkim jego wpływem. Jak to zwykle bywa u Gustavsena nagrania są bardzo ilustracyjne. Mr Ballada nie zawodzi, a jeśli już to pięknie, piękniście… Album zamknięty klamrą zroszony swingiem. Bez potrzeby udowadnianie czegoś komuś…

 Tord Gustavsen Quartet Album: Extended Circle Data wydania: 2014 Wytwórnia ECM Czas trwania 48:14 Spis utworów:

Extended Circle,Tord Gustavsen Quartet, ECM 2014 rok
Extended Circle,Tord Gustavsen Quartet, ECM 2014 rok

01 Right There 2:55 02 Eg Veit I Himmerik Ei Borg 5:39 03 Entrance 2:52 04 The Gift 6:20 05 Staying There 4:52 06 Silent Spaces 3:31 07 Entrance, var. 2:46 08 Devotion 4:34 09 The Embrace 4:58 10 Bass Transition 0:43 11 Glow 5:11 12 The Prodigal Song 6:23     Muzycy, którzy tworzą kwartet nie pierwszy raz nagrywają dla niemieckiej wytwórni i nie pierwszy raz spotykają się w tym składzie, co doskonale słychać.

  • Tord Gustavsen: fortepian,
  • Tore Brunborg: saksofon tenorowy,
  • Mats Eilertsen: kontrabas,
  • Jarle Vespestad: perkusja,

Czy skandynawski jazz jest nudny i przewidywalny? Dla mnie nie, a dla  Państwa? http://www.youtube.com/watch?v=4coKFq_lArk Jeśli komuś spodoba się płyta może śmiało posłuchać także tej, (tak, tu tym razem wystąpił Garbarek). Następny wpis z cyklu [Sturday Jazz Pianist] już za tydzień… Albo za siedem dni 🙂 Prawda Jazzyoutoo?

3 myśli na temat “[Saturday Jazz Pianist]. Tord Gustavsen\ Extended Circle \ECM 2014.

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s