[82+1]. Obcy język (I).

Rzucało nie tylko znaczenie, ale i cień, który był długi i kruchy. Bladło z roku na rok. Nie ono jedno. Inne z nich truchlało, zwijało się, szło niepewnie rakiem wychodząc (z mody). Niegdyś charakterne, żwawe, zmierzwione pięknem, lśniące istny trzpiot! Niektórzy wołali  miglanc albo ancymon, isny andrus.

Tak bywało drzewiej.

Dziś nadmuchane Wielkie_Kwantyfikatory wystarczą na określenie, na objęcie, na objaśnienie  świata. Jest mega. Jest zacnie no chyba, że jest mega strasznie masakryczne obłędnie. Wszystko strrrrasznie ogarrrniete, niewymięte, nówka nieśmigana, ot co!

A mnie się ckni do anachronicznie praktycznych, do zmierzwionych znaczeniem, do niezmęczonych gramatyką, do ułożonych w poprzek i na wznak, och,och właśnie taaaak! Raz na opak, raz na wznak! Lubię to. Lubię taaaak. Tak, taaaak, tak…

Niezależnie czy robię to tu, czy tam, czy chodzę, siedzę, myślę, czy litery składam, czy oddam, czy już zgubiłam, czy jeszcze mam,czy kocham, znam, rozmawiam, czy milczam. Po cichu, po wielkiemu cichu. Smakuje i  i widzu że:

[Spot akcji Ojczysty. Dodaj do ulubionych].

Nieużywane, zapomniane, upychane do niesymetrycznie swojego znaczenia, odchodzą. Wychodzą, z użycia,z mody, z życia. Słowa. Wspomnienia. Kształty i smaki.  Nie czekajmy zatem do dwudziestego pierwszego i przeczytajmy, rozsmakujmy się w języku, tak by czcionka lekko(strawną) była. Powróćmy do (dawnych) lektur… Zwróćmy uwagę i wzrok ku słów smakom, a nie tylko stów stu smakom. Wątpliwości odmian ościom gramatyczności prawidłowościom tur i lektur niech to będzie nie tylko lek ale i panaceum.  Nie lękajmy się o słowa. Niech język giętki nie wypowiada tego (wszystkiego) co pomyśli głowa, lecz głowa niech będzie na to gotowa. Są żywe i martwe. Ludzi, rzeczy,idei. Obce i nieobce. Ocalone i Oswojone. Obznajomione.

Obrazów, muzyki, filozofii i filozofowania, życia i w życiu bywania. Języki.

Jakie słowa bierzesz na język?

język człowieka [żródło zdjęcia]Czy wgryzasz się w formy i znaczenia, czy wiesz, że koniugacje mają swoje racje, że przypadki nie tylko po ludziach chodzą, ale chodzą ulicami ludzie, którzy w znoju i trudzie, w zabawie i frajdzie i frazie odnajdą sens, i jak pisał Młynarski mają dyktando z nadziei…Czy język w którym się urodziłaś, urodziłeś nie pozostaje dla Ciebie obcym? Masakrrra, a no właśnie!

Ojczysty- dodaj do ulubionych. Odcinek pt. Masakra.

A tu różne konstelacje, relacje i racje obligacje i negacje. Negocjacje i facecje. I czas biegnie, marszczy się i mierzi rzęzi i marznie. I zmarszczkami się rozgrywa, nie jest, a tylko zbywa.Człowiek starości i kurzu nabywa. Język giętki? Język mroźny, groźny i nietrwożny. Nas rozgrywa? Kto i jak w mowie bywa? Tworzy, czy trwoży, bogaci, czy uboży?(roz) Dzieli czy może (roz)mnoży?

8 myśli na temat “[82+1]. Obcy język (I).

 1. O widzisz, niby język taki zwyczajny. Niby to coś, z czym człowiek się rodzi i po czubki włosów brodzi a jednak są problemy z jego używaniem. Czasem pokolenie sprawy sobie nie zdaje, że słowa, wyrazy z innych naleciałością się staje. Tak, o język dbać warto, sprawę sobie zdawać, używać, nie zapominać i utrzymywać. No ale wiadomo, co kto lubi. Ja też mam słabość do starszych różnych takich 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Do czego masz słabość? Chętnie poznam co lubisz, i co to są różne takie? Czy używanie języka sprawia Ci radość? Czy raczej ość(ią) staje w gardle? Chociaż jak język to raczej kołkiem…

   Polubienie

  1. Dlatego pozwoliłam sobie je umieścić tutaj, sama nie korzystam z telewizorni, może jest również ktoś kto nie posiada radioodbiornika, a nawet jak posiada to nie korzysta. A jak nie korzysta to może nie trafić, a i wykonanie i pomysł więcej niż trafiony. 🙂

   Polubione przez 1 osoba

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s