Listy i [inne] brewerie.

"Plus ratio quam vis".

120.Dlaczego warto zobaczyć film o Stephanie Hawkingu… (Inaczej).

Można zobaczyć film o miłości, o harcie ducha, o niepełnosprawności i o geniuszu uwięzionym w ciele,  podanym w iście amerykańskim cieście, polanym hollywooodzkim sosie.  Mniam! ale mdłe, ale pyszne. Jak fast food. I co najgorsze można się tym zadowolić.

Proponuję zobaczyć Teorię wszystkiego z innej perspektywy, a raczej z innych, różnych, uzupełniających się  perspektyw. A jeśli nie to warto zobaczyć film dla dwóch scen: tej z kawą, i tej: w wannie,, kiedy zgarbiony, nagi, chudy Howking próbuje  odmienić swój los włożony we własne, szczupłe, drgające palce. Nadaremnie.

Nie tak dawno wspominałam o obrazie Vermeera Kobieta z Wagą. Scena to dziwna. Nie rodzajowa, ale jedyna w swoim rodzaju. We wnętrzu.  Po pierwsze światło. Pada z góry. Naturalne. Dzieli obraz. Na pół. Sugeruje nienahalnie, co ważne. Co warte za_(u)ważenia. Pada poza centrum obrazu. Z okna wprost na szalki. Na których jest. Powietrze. Pierwsze tytuły obrazu nie są trafne. Kobiece skupienie, ważenie spraw dostatecznych i ostatecznych. Jak zwykle u Holendra obraz można odczytywać przynajmniej na  trzech płaszczyznach: kompozycyjnej (co oczywiste), symbolicznej (co również nie nowe) i zwyczajowej. Nie jest tak jak u Caravvagia, który próbował odkupić swoje winy scenami z Biblii. Darować sobie jeszcze jeden dzień życia.

I jest jeszcze coś.

Poza.

Intymność.

I tak naprawdę (i pokuszenie nieprawdy) mnogość interpretacji. I tutaj znajdziemy odnieśienia do Marii,  i kobiety, która waży,  wedle niektórych krytyków jest brzemienna, a nie przebrana w modne w tamtym czasie ubrania z epoki. Na wadze nie znajduje się nic, a więc przygotowanie, chwila przed położeniem, ale złota, srebra, czy uczynków ludzkich (na to ostatnie wskazywało by nie tylko odniesienie do cnoty kardynalnej, ale również obraz znajdujący się na ścianie przedstawiający Sąd Ostateczny, waga jako atrybut przypisany również Archaniałowi Michałowi, i światło jako Bóg, ale i lustro jako postać diabła). Równocześnie, dzieło nie wyklucza interepretacji świeckiej, ponieważ jest ona równie mocna,dlatego nie można przeważyć szali (sic!) na jedną ze stron. Dlaczego uwielbiam twórczość Holendra? Odpowiedź jest banalna, gdyż zachwyca mnie i nie pozwala zadowalać się pierwszą odpowiedzią. Naturalność i nienatarczywość Piękna, i zarazem uroda, która (nie) przemija.

Można nie zgadzać się z tym co głosi Stephen Hawking, można nie lubić amerykańskich filmów, można zadowalać się pierwszymi odpowiedziami. Nie wiem, czy znajdziemy perłę, ale obraz jest wart u_wagi, czy może uwag, a jeśli tak, to pod czyim adresem? Wybierzmy pierwszą ość, znaczy możliwość.

Po pierwsze: proszę zwrócić uwagę na rekwizyty, zdjęcia, ujęcia. To, co tworzy klimat, ale zwykle nie jest indentyfikowane na pierwszym planie. W pierwszej kolejności, nienatarczywe, a jednak nadające ton. Dyskretnie.

Po wtóre:  najtrudniej ukazać inteligencję, a tu się to niewątpliwie udało, która przejawia się nie tylko w inteligentnych dialogach, ale również w scenach gdzie tragizm tańczy z humorem, albo ironią (jak nie przede wszystkim) tak jak wtedy gdy Hawking mówi koledze, że zostało mu mało czasu, to znaczy, dwa lata życia wedle diagnozy postawionej i stawiającej życie na baczność i baczność kierujące wzrok na naukę i , i nakazuje mu stanowczo wyjść, dlatego że…  Umówił się z dziewczyną, albo jak jeden z kormiterów wciąga go po schodach, by umieścić go na monumentalnym pomniku dlatego by całkiem spokojnie zejść po wózek, albo chociażby w scenie, która rozgrywa się podczas przetestowania nowego sposóbu komunikowania się ze światem i zaturdnianie nowej pielęgniarki. Tropów jest o wiele więcej, ale jednak mało, zbyt mało.

Po trzecie: jest to opowieść o niepełnosprawności, o tym ile sprawności żegna się z nami, i jak okrutne jest życie, najwet najbogatego i najbardziej wpływowego i najbardziej błyskotliwego Brytyjczyka, o tym, że posiadanie wpływowych przyjaciół jednak nie pozostaje bez znaczenia, o tym, że jest się człowiekiem z krwi i kości (nawet gdy szlielet jest najbardziej pokęcony,kruchy i niewrażliwy) o tym, że Miłość ma siłę sprawczą, tak jak praca, ale liczy się również seks i… Obrona własnych (niepopularnych) przekonań i seks i radość i pomoc… I moc.

Po czwarte: jest to film o tożsamościach nadanych przez społeczeństwo, narzuconych kulturowo (tak Stephanowi jak i Jane) rolach, i poszukiwaniu własnych określeń i odniesień. Jak bardzo można się zbliżyć (mimo różnic światopo[d]glądowych) jeśli oczywiście się chce i pozwoli się kierować, wykona pewien wysiłek intelektualny. Film o różnicach i rozłożeniu akcentów i    n i e m o ż l i w o ś c i   protestu (tak jak wciąganie przez ojca Hawkinga po stromych schodach), jeśli ktoś ma ochotę spróbować to zapraszam do prób, ale tropów na różnych poziomach jest więcej.

Po piąte: jest to film o odchodzeniu. I Odchodzeniu. O tym, że nic nie jest dane na zawsze. Nie zadowalajmy się kolokwializmami. Odpowiedziami, które narzucają się po raz pierwszy, czy drugi… Film o nieuchronności zmian i o błądzeniu.

Po szóste: jest to film o polskiej rzeczywistości, w której, nawet dzisiaj (a akcja filmu zaczyna się w 1963 roku) Stephen Hawking nie mógł by się realizować ani jako Człowiek, ani Naukowiec. I to nie tylko dlatego, że Feynamann, który był w Polsce, w Warszawie, bardzo złe wyrobił sobie zdanie o polskich fizykach, wszak naukowcy się zmieniają, a i to nie musi (jeśli coś w ogóle musi) być obowiązujące… Chociaż należało by zadać pytanie o klimat i klimat (dla) studiowania w Polsce

Po siódme: jest to film o budzącej się świadomej kobiecości, o związkach, które się zawiązuje i w które się wchodzi. i z których się wychodzi, film drogi, i celu. Film o zmianach.

Po ósme: jest to film o przeżywaniu Strachu. Stepen Howsking ma (co)najmniej dwie twarze, jedna narzucona, którą przyjmuje dzielnego niepełnosprawnego naukowca  (zwrócie państwo uwagę na związek tych słów) drugą — ukrytą, przerażonego, bojącego się (i słusznie człowieka i nie chodzi tutaj o teorie Godzenia się z pietnem, albo nieuniknionym,o czym pisał np Goffman,  przynajmniej nie bezpośrednio) Człowieka Przerażonego.

Po dziewiąte: film o performtywności gestów, to nie komentarza, i o zburzeniu tego porządku i początkowym dyskomforcie tym służącym.

Po dziesiąte: cóż to wszystko naprawdę jest zamknięte w popularnej amerykańskiej konwencji, a więc ten kto chce to i tak obejrzy film o dzielnym genialnym naukowcu. O życiu u boku geniusza, ateisty. No cóż, i tak można. Dla każdego coś dobrego i wyrosłam już z przekonaniania, że warto kogokolwiek do czegokolwiek namawiać, namawiać, namawiać, natomiast, można (za)proponować.

PS.

Po jedenaste: jest to obraz (o)  perspekywie sprawności, chociaż trzeba się bardziej przyjrzeć, wysilić wzrok i przyzwyczajenia. Bardziej tę perspektywę widać w biograficznym filmie Wtorki z Morriem.

Po dwunaste: jest to obraz bez happy endu (co nie jest zaakcentowane  w filmie) przynajmniej, nie można napisać, że Stephen żył długo i szczęśliwie w swym drugim małżeństwie. Rozwiódł dziewięć lat temu. Czy jest spełniony jako Naukowiec? To nurtujące pytanie. Pewien filozof mówił, że człowiekiem się nie jest, człowiekiem się staje, można strawestować to powiedzienie i odnieść do osoby naukowca. Choć i tu jest niebezpieczeństwo. Bo ów cytat głosi prymat drogi nad osiągnięciem celu, a ja nie byłabym tego taka pewna  w odniesieniu do biografii naukowej ważne jest zarówno pierwsze jak i drugie.

Wiliam Harvey to nie tylko ten, który przeprowadził sekcje na ukochanym kanarku żony, ale i na własym ojcu, czy siostrze, badanie zwłok, czy wykonywanie tychże było tak lukratywne, że „stworzył się” nie tylko czarny, ale i sztywny rynek, handlarzy ciał, wykradania ich z grobów pod osłoną czarnej jak rozpacz i smoła nocy. Otóż, wspomnianemu Wiliamowi zawdzięczamy odkrycie sposóbu krążenia krwi w ludzkim organiźmie. Edward Janner zapisał się na kartach historii nauki jako ten, który odkrył szczepionkę przeciwko ospie. Dlaczego o tym wspominam? Czyż o Stephanie nie słyszała   n i e m a l   każda osoba? A kto kojarzy w jakich okolicznościach pracował Wiliam Harley, ba, kim był? Bo to, że wspomniany Caravaggio tworzył wzorując się na modelach, którzy już dawno rozstali się z życiem, to wiadomo. Poszukiwanie, albo chęć poszukiwania znaczeń, światłocieni, można w sobie wykształcić. I praktykowanie owego zwyczaju, (bo zwyczaje się przecież praktykuje) znajduje się poza kategoriami oceny (czyli dobra i zla), świat ma szansę ukazać wtedy  swoje skomplikowane piękno, ale także kusić prostymi odpowiedziami.  Nie jest to film wybitny, jest to obraz na wskroś amerykański, można potraktować seans jako ćwiczenia z patrzenia, i widzenia i dostrzegania.

Jeśli wspominamy o obrazach. Znaczy, nie dysonsach i fochach na świat,iż stoi przed nami otworem (ale tym śmierdzącym, niewrażliwym i niewłaściwym) to na myśl przychodzą natychmiast conajmniej dwa: Maria Magdalena pokutująca i Upadek Ikara. Dwa przeciwieństwa: Pokora i Pycha, Samotność i Odejście (brawurowe) wśród ludzi, w zgiełku, hałasie, przepychu i tłoku...

Może pytaniem nie zadawanym nie jest to, czy jest życie po śmierci, ale czy jest życie    p r z e d   śmiercią? I w jaki sposób pożytkujemy je dla siebie i… Dla Dobra wspólnego? Wiem, można wykręcić się brakiem czasu, rozeznania, umiejętności, natłokiem, niedoborem, albo tysiacami innych nagłych, natrętnie oznajmujących zdań… Ale po co? Albo jeszcze lepiej zapytać: dlaczego? Tak, to dwa pytania o różnym zakresie i różnej odpowiedzialności… Ale o tym… Być może innym razem?

***

Dziś Dzień Dziecka.

Niech Najważniejsze pozostanie Najważniejsze. Niech Strata   jeśli już musi nastać oznacza Szansę, nich każda osoba, która znajdzie to czego szuka, niech szuka skutecznie.

I spojrzeń w niebo.  I rozmów, i milczenia, kiedy trzeba. I rozwagi. I (u)wagi. I Gestów. I odrobiny szaleństwa. I odpowiedzi. I pytań.

Kim zostaniesz kiedy dorośniesz? W jaki sposób i kiedy rośniesz? I pomagasz roznąć?

 

Reklamy

47 comments on “120.Dlaczego warto zobaczyć film o Stephanie Hawkingu… (Inaczej).

 1. babajoga
  01/06/2015

  I jest to rowniez film o Przyjazni.

  (Jak dorosne, bede joginka)

  • 5000lib
   01/06/2015

   Także oczywiście. Widziałaś?
   (Od kiedy praktykujesz jogę?)

   • babajoga
    01/06/2015

    Widzialam. Bardzo mi sie podobał. (Staram się praktykować. Od ponad roku)

    • 5000lib
     01/06/2015

     A co Ci się (naj)bardziej podobało?

     • babajoga
      01/06/2015

      Scena w ogrodzie u królowej (ta „complicité” w ich wzroku ! I to pomimo ścieżek życia, ktore nieco im się rozeszły).

      Światło. Tak jak pisałaś, kostiumy, szczegóły z codzienności.
      Pamietam, że wyszłam z kina pozytywnie i optymistycznie nastawiona.

      • 5000lib
       02/06/2015

       To dla porównania:

       • babajoga
        02/06/2015

        Dzięki za link. Z przyjemnością obejrzę sobie w weekend.

       • 5000lib
        02/06/2015

        Jest jeszcze co najmniej jeden film biograficzny, ale ten, dokumentalny wydaje mi się właściwy do skonfrontowania w pewnej mierze tego co zostało przedstawione w fabularyzowanej wersji, tegorocznej. Do tego właściwym komentarzem są książki Eli Eli Tochmana i Ołówek Jaczyńskiej, o nich też wspominałam na blogu. O tym jak człowiek staje się osobą z niepełnosprawnością społecznie (w Polsce, co ciekawe kobieta też miała doświadczenie z SLA, czyli tożsame z doświadczeniem Howkinga) i roli reportera („Eli, Eli”).

 2. ja i moje urwisy
  01/06/2015

  Chyba muszę obejrzeć choć sceptycznie do niego podchodziłam…

 3. Izabela Wasilewska
  03/06/2015

  Podeszłam do tego filmu z uprzedzeniem, ale już od pierwszych scen pokazał, że można temat miłości przedstawić troszkę inaczej niż. To co mnie najbardziej urzekło to motyw „cichej” miłości.

  • 5000lib
   03/06/2015

   Przyznaję, że jest to film iśćie amerykański i oglądając go dobrze jest mieć świadomość. W komentarzach podlinkowałam, dla porównania amerykański (także) dokument,oczywiście też wypowiada się tam przede wszystkim Howking i jego bliscy, więc jest to obraz z konkretnej perspektywy. Dobrze jest obejrzeć dwa, na temat (najnowszej) biografii się nie wypowiem, bo jeszcze na półce, ale te dwa obrazy tworzą pole do dyskusji. Moim zdaniem dobrze jest zobaczyć je w krótkim odstępie czasu, by mieć jako takie porównianie. Nie wszystko oczywiście jest takie jak przestawiono w najnowszej produkcji. I wiele jest tam z American deram, niemniej, dla światła, gestów, scen, warto ten film zobaczyć. Zobaczyć przyjmując perspektywę przede wszystkim żony. Pisząc o tym właśnie obrazie miałam (i nadal mam) nadzieję, że filmy zacznie się oglądać inaczej. Witaj na blogu 🙂 Dobrze jest Cię czytać. 🙂 Pozdrawiam, dobrego dnia.

  • 5000lib
   03/06/2015

   Co Cię skłoniło do zmiany zdania?

   • Izabela Wasilewska
    03/06/2015

    1. Za dużo chyba filmów już widziałam i podeszłam do „Teorii wszystkiego” sceptycznie. Bałam się, że jest to historia niepełnosprawnego geniusza zrealizowana po to, by dobrze zarobić- jego historia jest bardzo filmowa.
    2. Zdecydowałam się obejrzeć ten film z prozaicznych powodów, chciałam widzieć wszystkie filmy nominowane do Oscarów, tak, by móc wyrobić sobie zdanie i przeanalizować wybory Akademii. Niewiele wiedziałam o biografii Hawkinga. Spodziewałam się po tym filmie laurki, romantycznej miłości, która jest naiwna, głośna i przenosi góry. Okazało się inaczej. Pierwszą scena, która podważyła moje uprzedzenie, to była scena zapoznania się bohaterów. Nie wiedziałam, że Hawking ma taki dystans, a jego przyszła żona potrafi zadawać pytania. Potem było to, co pisałaś scenografia, fizyczność, rozwaga i powolne odzieranie postaci z ich początkowej romantycznej miłości. Powiedziałaś, że to film iście hollywoodzki, dla mnie , to film wykorzystujący amerykański język filmowy, by obedrzeć postacie ze stereotypów kobiecości i męskości. Może nie do końca jestem przekonana, co do postaci żony Hawkinga, ale uważam, że można było lepiej wykorzystać jej postać. Nie wiem czy przeciętny widz, nie analizujący filmu( nie jest to pretensja – poniżanie widza) filmu odczyta pewne wątki. Nie pamiętam dobrze filmu, bo już ze 3 miesiące minęły, jak go widziałam, ale sceny z księdzem były okazją dla pokazania żony w szerszej perspektywie, jej np wątpliwości, cierpienia – wszystkiego tego, co za fasadą „poradzę sobie” było.

    • 5000lib
     03/06/2015

     1. A czy tak nie jest? Chociaż w części? Można by odnieść wrażenie,że chciano zrobić film przed śmiercią? No i konfrontując go z dokumentem podlinkowanym „nieco” podkolorowano „Teorię wszystkiego”. Obraz nie jest wolny od błędów, albo od perspektywy amerykańskiej.

     2. Myślę, że ich miłość, tak jak każda, w początkowej fazie była bardzo naiwna, poza tym, że Hawking bardzo się bał tego co nastąpi. (Tylko głupi by się tnie bał). Stephen był znany z dystansu do siebie, uważam, że to rodzaj inteligencji. Jane miała inny charakter, skryta, introwertyczka,co nie wyklucza inteligencji (wiem, wiem, że tak nie napisałaś).

     3. Napisałaś: ” Powiedziałaś, że to film iście hollywoodzki, dla mnie , to film wykorzystujący amerykański język filmowy, by obedrzeć postacie ze stereotypów kobiecości i męskości”. — Możesz to rozwinąć?

     4. Ad vocem Żony Howkinga też myślę, że można było lepiej wykorzystać jej perspektywę, zwłaszcza, że film powstał na podstawie jej książki…

     5. W żadnym razie nie odczytałam Twojego komentarza, jako braku szacunku do osób oglądających filmy, w inny sposób…

     6. Scena z księdzem?

     7. Fasada i poza „poradzę sobie” mogła by być jeszcze szerzej ukazana…

     8. Człowiek nie urodził się po to by cierpieć.

     • Izabela Wasilewska
      08/06/2015

      1. W sumie zgadzam się z tym, co napisałaś w poście. Wymieniłaś wiele perspektyw i widać je w filmie.
      Ad 6. Sceny z księdzem… to chyba był wikary, ale z punktu widzenia prowadzenia historii to byłby najlepszy moment by pokazać jej rozdarcie i rodzącą się ( lub rozwiniętą) świadomość cieżaru życia ze Stephenem. Tak dopiero jak odchodzi domyślamy się, że miała dosyć. Zbyt mało jest sygnałów, że żona czuje i myśli czasem inaczej, niż pokazuje jej twarz i zachowanie. Jednak twórcy nie rozwinęli tego wątku – szkoda- to jest minus filmu.
      2. Historia związku Hawkingów jest bardzo filmowa i na czasie. Mówię z perspektywy czysto biznesowej. Branża filmowa lubi takie historie, on chory – wielka tragedia i miłość, która zmienia, cierpienie i sukces. Udało im się jak napisałaś wcisnać w ten wątek coś więcej. Gender, o którym piszesz, to po częsci odpowiedź na mój punkt 3.
      ( jutro rano dopowiem ci na punkt 3)

      • 5000lib
       08/06/2015

       To czekam na komentarz (ad 3) i odniosę się do całości. 🙂 Pozdrawiam,
       PS. Więcej jest przykładów On z niepełnosprawnością i Ona sprawna, ale to wynika czysto z „czynnika socjologicznego”.(Tak bardzo skrótowo).
       Tak, media bardzo lubią takie historie (media- filmowcy etc), bo w pewien sposób potwierdzają stereotyp, bo można w łatwy sposób wzruszyć/ pocieszyć człowieka, dać mu nadzieje…

       • Izabela Wasilewska
        09/06/2015

        Odpowiedź na ad3 to nic odkrywczego. Stephen i Jane są przedstawicielami tego, co stereotypowo uznawane jest za kobiecość i męskość ( kulturowo). On studiuje fizykę, ona poezję. On reprezentuje logikę, umysłowe podejście do spraw, ona poezję- emocje, wrażenia, ulotność. Ona wierząca, on ateista itp. Tych kobiecych i męskich elementów jest więcej. Dalej, od początku filmu aż do sceny „potańcówki” film jest iście romantyczny- nie wspomnę już o fajerwerkach- metafora ich uczucia. To wszystko ubrane jest w iście hollywoodzki język – tak jakby w skrócie- poznają się, rozmawiają, umawiają na randkę itp. – jakby streszczenie- w języku filmowym przyczynowo skutkowość jest w najkrótszej linii między wydarzeniami. Od momentu choroby, język filmu trochę zmienia się, ukazuje nie wydarzenia tylko stany. Są ujęcia, które nie są połączeniem między wydarzeniami, ale są po to by pokazać jej reakcje, jej zmaganie się. Im więcej w filmie emocji tym więcej jest zróżnicowania na poziomie języka filmowego. Wraz z rozwojem akcji ich wyjściowe cechy dostają dodatkowej perspektywy np. jej „duchowość „ poleganie na uczuciu jest siłą. Ona sama mówi: wiem, że my ślicie, że jestem słaba, ale ja go kocham. I ta jej kobiecość filarem ich małżeństwa, on mężczyzna uwięziony w swojej fizyczności – nie impotent itp…tu wchodzi gender.

 4. omm
  03/06/2015

  Och pięknie napisane, dużo 🙂 Połowy nie zrozumiałam, ale już wiesz, że ja również jestem zafascynowana tą historią. Mnie zachwyciły dwa momenty o miłości oczywiście. Pierwszy w scenie gdy Steven przyjechał do kościoła poprosić o pomoc dla Żony i drugi, gdy ją uwolnił od siebie, mówiąc że wybiera się z nową opiekunką za granicę. Podejrzewam, że zrobił to celowo a Jane o tym wiedziała. Już w kościele wiedział, że żona kocha ich dwóch ale nie zdecyduje się go opuścić ani nawet nie zdradzi, choć była by usprawiedliwiona. Jak mocno trzeba kochać, żeby pozwolić komuś odejść. Jak mocno trzeba kochać, by czyjś interes przedłożyć nad własny jak to zrobiła Jane.
  Wiele emocji się rodzi, gdy człowiek ogląda ten film 🙂

  • 5000lib
   03/06/2015

   Mam nadzieję, że to nie z racji wysłowienia się, bo czcionka czytelna…:)
   Scena w kościele— pierwsza moja myśl, czy w Polsce by to przeszło?
   Właście nie wiem, czy on ją od siebie uwolnił świadomie (sam w dokumencie mówi, że był to czas gdy był bardzo skoncentrowany na sobie), Dokument podlinkowany jest wyżej, myślę, że warto obejrzeć dwa filmy po sobie, bo obraz z 2015 roku jest bardzo „zamerykanizowany”.
   Miłość do Howkinga, a ściślej rzecz biorąc małżeństwo, jak mówi Jane, wiele kwestii jej rekompensowało, choć nie była sama z problemem jaki nakładała na nią niepełnosprawność męża (i to w tych czasach) choć rzeczywiście dźwigali to brzemię razem (głównie).
   Tak mi teraz przyszło na myśl. A może Jane nie przekładała swojego interesu nad ich (znaczy swój Stephena i Dzieci),może „odroczyła” uczucie bo chciała być pewna tego co do kogo czuje? Że nie jest to tylko ucieczka (od problemów), albo nie zbliża ich tylko wspólnota doświadczeń (on opiekował się żoną, ona- mężem) poza tym charakterologicznie są do siebie podobni…A może sądzisz inaczej? Z chęcią przeczytam,jak to widzisz.
   Wiele emocji pokazane jest przez zdjęcia i sceny. 🙂

 5. omm
  03/06/2015

  No widzisz, ja przeczytałam ten film trochę inaczej 🙂 Dla mnie raczej potrzeba bliskości wygrała, ta sama wibracja on miał ten sam brak co ona i stało się. Zaopiekowali się sobą.
  Stephen wiedział, że bez Jane nie może funkcjonować, ale był już na tyle sławny, że znalazł by się ktoś, by się nim zająć. Społecznie jednak Jane była by, nawet w Ameryce napiętnowana, dzieci również. Wybieg z opiekunką, pozwolił na zmianę nudnej rutyny, uwolnił z roli, która przerosła Jane i samego Howkinga pewnie również. Przecież miał żyć dwa lata a tutaj taka niespodzianka. A to życie jakoś specjalnie wygodne pewnie mu nie jest. Każde z nich z całej tej 4 plus dzieciaki, są przede wszystkim ludźmi. I jak historia pokazuje, wielcy ludzie mają małe słabości, przyjemności i smutki. Och można rozmawiać i dywagować na temat tego filmu i człowieka. Jedno mu trzeba przyznać, potrafił wykorzystać życie, wycisnąć każdą kropelkę. I do tego poruszyć sobą i bliższych i dalszych. To mnie ujęło.

  • 5000lib
   03/06/2015

   A ja jestem właśnie za dyskusją. To nie tylko istota bloga, ale przede wszystkim możliwość na zobaczenie czegoś czego może nie dostrzegałam, albo wprost przeciwnie..
   Myślisz, że jedno spojrzenie automatycznie wyklucza drugie? Bo ja myślę, że nie.
   Popatrz proszę, oni tworzyli związek przez lata, on się zmieniał tak jak i ich potrzeby i aspiracje, tak jak (również choroba Howkinga) nikt nie jest przygotowany na życie z niepełnosprawnością. Z tego co sam mówi, to miłość go uratowała, bo właśnie dowiedział się o diagnozie (miał dwadzieścia lat i dowiedział się właśnie o diagnozie) uratowała go miłość do Jane, i praca (robił wtedy doktorat, znalazł swoją pasję).
   Nie wiem czy Jane była by napiętnowana w Ameryce, (sława przyszła po zawarciu małżeństwa). Wybieg z opiekunką, albo raczej zatrudnienie pielęgniarki jak mówił Stephen, a przede wszystkim Jane, pozbawił ich intymności, i był gwoździem do ich trumny. Wiem, wiem piszesz o tym jak Hawking odszedł, i może rzeczywiście ona nie miała jeszcze (bo myślę, że to kwestia czasu, a może się mylę?) odwagi?
   Hawking miał możliwość realizacji siebie..
   Można bez wątpienia dyskutować i z chęcią podejmę dyskusję…

 6. omm
  04/06/2015

  Odpowiedź na pewno znają oni sami, my możemy jedynie spekulować.
  Nie uważam, by jedno wykluczało drugie, raczej przedstawiam własny pierwszy odbiór, subiektywnie rzecz jasna.
  Miłość. Moje ulubione słowo i nie tylko samo słowo. W moim świecie jest początkiem i końcem. Miło mi było myśleć, że Stephen będąc genialnym a jednocześnie kochając Jane, uwolnił ją od siebie po raz drugi w taki sposób, by ona nie czuła się zobowiązana do danego mu kiedyś słowa.
  Kiedy zaczął chorować, to o czym piszesz doktorat i grom z jasnego nieba w postaci braku panowania nad własnym ciałem, rychła wizja śmierci, przecież to go załamało. Niczego by nie wymyślił, gdyby ta kobieta nie wzięła na siebie odpowiedzialności za jego zewnętrzność. Jedna z pierwszych scen, powiedziała mu, że bez względu na to ile mu zostało, muszą to wykorzystać. I wykorzystali.
  Pewnie, że nie mieli pojęcia z czym się mierzą. Geniusz kontra życie, wydalanie, karmienie. Scena kiedy Jane nie wiedziała, czy ma biec do córki, czy ratować męża, który podduszał się sweterkiem. To nie miało szansy się udać a jednak się udało. Troje dzieci i niepełnosprawny genialny mąż. Młoda kobieta w tym wszystkim. Tak naprawdę nie miała wyboru, żyła z piętnem śmierci, chciała być w porządku wobec męża i uratować ich dzieciom dzieciństwo. Jeszcze sama być kobietą. Hawking wiedział, że nie okaże jej czułości, nie odda jej tego co ona poświęciła jemu. On bez niej niewiele by mógł na początku a potem, co mógł to zrobił. Czy Jane nie miała odwagi? Nie sądzę, bardziej z szacunku do tego, że Stephen nie mógł się obronić. Ona chciała więcej bliższych relacji (scena z namiotem) ale jednak nie zdecydowała się. Tak ja to widzę 🙂

  • 5000lib
   04/06/2015

   Dla mnie dyskusja o filmie, to sytuacja o spojrzeniu/ odbiorze. Mogę się tylko domyślać co i jak na podstawie nie tyle „Teorii wszystkiego” co dokumentów/ biografii, a wiadomo, że do tych też „trzeba” podejść z dozą dystansu, i to dużą.
   Dlatego dyskusja z Wami, z Tobą jest tak ciekawa, a że ad vocem filmu, (który można obejrzec po raz wtóry, nie jest to tak ulotna kwestia jak rozmowa na temat sytuacji bardziej ulotnej).
   i tak traktuję wymianę zdań.
   Nie wiem, może ją uwolnił, może nie. Może sam chciał się uwolnić? Bo kochał już inną? Jane dała mu bezpieczeństwo, on jej zainteresowanie, znalazła partnera do intelektualnych rozmów….
   A Elaine była zafascynowała genialnym umysłem („Powinna pani całować ziemię po której on chodzi/
   – Jezdzi. [Poprawia Jane]. To wymowna scena, i wielowarstwowa).

   Może jako osoba wierząca (i praktykująca) mimo lat miała wiele innych pytań, wątpliwości i co Innego (także) ją trzymało w tym małżeństwie. Słowo dane Bogu. „Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozłącza”. Takich, których nie miał Stephen.
   Czy liczyła się z opinią publiczną? Czy była by napiętnowana? Czy nie tego, że od niego odejdzie,od niej oczekiwano? (Powiedz czyje to dziecko, Rozmowa w kuchni).

   Nie wiem, zwłaszcza w Ameryce, w której przewaliła się już druga fala feminizmu, szalone lata 60. i tak była traktowana/ postrzegana jako „dzielna żona geniusza”, owszem, też sama przyjęła taką rolę. Po części z miłości, po części z nieświadomości, a po części ta tożsamość została jej społecznie narzucona.

   A maski z czasem opadały. A i świadomość była większa… Co oczywiście nie wyklucza Miłości. Gdzieś Jane mówi, że zakochała się w szarych oczach Stephena, no i choć choroba była utajona to na początku znajomości jeszcze nie wybuchła (znajomości, która nie przerodziła się w Miłość).
   Uwaga na marginesie. Zwróć proszę uwagę, jak często (i czego) Stephen słucha Wagnera (swoiste obwieszczenie śmierci).
   Nie wiem, czy Stephen nie mógł odwdzięczyć się czułością, przecież ją można okazywać na różne sposoby, a jeśli nie można zwyczajnie, to szuka się niekonwencjonalnie, oczywiście,że Jane tęskniła za sobą, (tak odczytuje scenę stawiania namiotu). Dla mnie, co ważne w tym filmie, Jane odnalazła swoją kobiecość stopniowo.
   Bardzo, I w tym pomogło jej tak małżeństwo jak i wyjście z niego.
   Jak wchodziła w związek ze Stephenem, była młodą wierzącą kobietą (uczęszczającą do KA) na początku lat 60.Dla mnie to film,choć to słabo zaznaczone o przyjmowaniu narzuconych tożsamości, a szkoda, że tak słabo…
   Co o tym myślisz? Z chęcią przeczytam.

 7. omm
  04/06/2015

  Dla mnie dyskusje, bardziej jednak rozmowa, są owszem poznawaniem innego spojrzenia na to co sama widzę, ale zakładam że każdy ma rację. Swoją. Ta racja nie musi istnieć w moim świecie, ale istnieje w jego, więc jest ważna.
  Film niewątpliwie warto obejrzeć, choćby po to, żeby się dowiedzieć więcej. Ja miałam niedosyt i poszukałam tu i ówdzie.
  Czy Jane aż tak głęboko sięgała w przeżywaniu, nie sądzę. Codzienność oskalpowywała ją z głębokich przemyśleń na rzecz boju samej ze sobą. Poczucie obowiązku kontra ja sama. Okrutne. Z doświadczenia wiem, że jakakolwiek przewlekła choroba, domaga się pierwszeństwa, skupienia na bólu i pielęgnacji. Człowiek zastanawia się gdzie w tym wszystkim jest on sam i czy jeszcze o czymś decyduje. Stephen ma jeden palec do dyspozycji. Nie pogłaszcze nim Jane. Można inaczej, pewnie że tak. Podejrzewam, że Jane potrzebowała w tym wszystkim miejsca na siebie a tego miejsca w tym małżeństwie nie było. Ale czułość między nimi pozostała, pewnie miłość również.
  Co do Elaine, nie mam na jej temat dobrego zdania. Odebrałam ją jako karierowiczkę bardziej niż partnerkę.
  Dla mnie jest to film o szansach i możliwościach.

  • 5000lib
   04/06/2015

   Nasunęło mi się pytanie: Czym jest dla Ciebie dyskusja, a czym rozmowa?
   NIe lubię słowa „racja”, albo tak samo lubię jak „trzeba” i „musisz”. 🙂
   Myślę, że głęboka niepełnosprawność, choroba, członka rodziny/albo własna/ nie wyklucza głębokiego wglądu. Ale też nie znaczy, że nie boksowała się ze światem, Zwłaszcza (jeśli rozmawiamy o „zagranicy” w tamtych czasach). Bo w Polsce, w Polsce nadal jesteśmy w…No cóż, daleko, daaaaleko, daaaleko w tyle,
   By się rozwijać z takimi doświadczeniami (które choć nie łatwe, i nie porządane, m o g ą być wnoszące).
   Jane nie zawsze miała wgląd. A to z (conajmniej) dwóch powodów:
   –dynamika związku (i nie dlatego, że miłość jest ślepa, albo, ze wszystko wypacza);
   — zmieniająca się sytuacja socjoekonomiczna (własna jak i krajów);
   –i co najważniejsze — samoświadomość

   Dlaczego tak sądzisz o Elaine? A co w kontekście związku z drugą żoną sądzisz o Stephenie?

 8. omm
  04/06/2015

  Polecam, jeśli nie oglądałaś film „Chce się żyć” to jakby „podobna historia” tylko polska realizacja i osadzenie w naszych realiach. Pytałaś czy Stephen miałby szansę w Polsce, to moja odpowiedź, choć dotyczy innej osoby i innego życia. A do tego doskonała gra aktorska i świetna realizacja od a do z…
  Ponieważ „Chce się żyć” oglądałam jako pierwszy, chyba w kwestii realizacji „Teorii wszystkiego” byłam zawiedziona i scenariuszem, i ujęciem tej historii. Moim zdaniem obronił się jedynie grą aktorską i postacią Howkinga samą w sobie. Mimo nieporównywalnie lepszych warunków i większych możliwości niż mieli Polacy realizując naszą produkcję.

  W dyskusji występuje racja i adwersarze zwykle próbują lub chcą, przekonać innych do swojej.
  W rozmowie mówi się o własnym odbiorze, zostawiając „luz” w kwestii racji 🙂

  Elaine jawi mi się jako osoba, która doskonale wiedziała z kim się wiąże. Związała się głównie z pozycją Howkinga a przynajmniej miała taki zamysł. Stephen jest przede wszystkim człowiekiem, podoba mi się bo nie kreuje się na ideał ani świętego i dba o to.

 9. omm
  04/06/2015

  „Chce się żyć” dziś w TVP2 o 20:40 🙂

  • 5000lib
   04/06/2015

   Dzięki, ale nie mam możliwości zobaczenia. Ale dziękuję bardzo.

 10. 5000lib
  04/06/2015

  No to przyszło mi założyć „nowy wątek”.
  Dla mnie między i nt e l i g e n t n ą rozmową, a i n t e l i g e n t n ą dyskusją nie ma różnicy, ale mogę się mylić. Co więcej właśnie ów szacunek jest wyróżnikiem.
  „Chcę się żyć” znam z innego kontekstu…
  Nie jest to dla mnie odpowiedź na „Teorię wszystkiego” niestety.
  Jako Polska, kraj z aspiracjami Europejskimi, nie dogoniliśmy Anglii, nawet z roku 63′ niestety.
  Moim zdaniem gra aktorska w „Teorii” była/ jest świetna.
  Flim nie jest wolny od „ameryykańskiego patrzenia” mimo tego warto jest zobaczyć obraz uważnie(j) i wyłuskać wątki poboczne.
  Elaine.
  To ciekawe co napisałaś.
  W takim razie mam pytania:
  Niemożliwym było związać się z „tamtym Howkingiem”, który był na początku dróg, tej naukowej i chorobowej. Dlaczego sądzisz, że ona związała się tylko z jego pozycją?
  Może i tak, ale nie wiem, czy tak było. Może i tak.
  Inteligencja także może być afodyziakiem (ale tego chyba nie miałaś na myśli), tak jak np władza.
  Howking i Elaine rozwiedli się po 11 latach związku. Czy Miłość, pisana z Wielkiej Litery, trwa wiecznie?
  Myślę, że „Teoria wszystkiego” jednak koloruje Howkinga..

 11. omm
  04/06/2015

  Szkoda, bo również warto obejrzeć „Chce się żyć”.

  „Teoria wszystkiego” piękny tytuł, prawda? Tutaj cała (od początku i wszystkich tu obecnych) dyskusja właśnie udowadnia, że jest to TEORIA jedynie i dokładnie WSZYSTKIEGO, co nam się wymyśli.

  Fajnie, że nie jest wolny od amerykańskiego patrzenia, przecież jest tam osadzony a gra aktorska doskonała. Mam pretensje jedynie i li do realizacji i scenariusza.
  Co do Elaine, myślę że nie przewidziała tych 11 lat, sądziła iż będzie to krócej. Dzięki niemu jest sławna a niewiele zrobiła, może przyciągnął ją geniusz, mózg bywa mocno seksowny a co dopiero mózg geniusza?
  A miłość, wszystko zależy od tego jak się ją pojmuje.
  W moim świecie, jest pierwotna, więc tak trwa wiecznie.

 12. 5000lib
  04/06/2015

  Wiesz, gdyby był to film biograficzny…
  Cóż niestety, albo na szczęście możemy się tylko domyślać co i jak, możemy zobaczyć Siebie, albo nasze związki z ludźmi, ale możemy też (do czego zachęcam) spojrzeć na ten film z perspektywy socjologicznej i kulturowej (do czego gorąco zachęcam).
  I tu nie chodzi o wymyślanie sobie, ale o spostrzeżenia dotyczące rzeczywistości.

  Widzisz, cóż, dla mnie „amerykańskie myślenie, patrzenie” to w tym przypadku wada tego filmu. Jest zbyt cukierkowy. I zbyt… Bajkowy. Owszem, Hawking miał epizod amerykański, ale jest Brytyjczykiem, więc Ameryki jako takiej film dotyka tylko w części. A, że przeznaczony jest dla widza z tego kręgu kulturowego hmm.,,
  Iza twierdzisz, (nie lubię zwracania się do kogoś w III os. l.p. bo to tak jakby kogoś nie było, stąd forma), że to akurat dobrze.Nie wiem, mam co do tego wątpliwości. Czy przekładając argument za tym właśnie sposobem gry (odsyłam do komentarzy Izy) osoby pochodzenia polskiego chcąc trafić do innego niż rodzimy odbiorca jazzu powinny grać „po amerykańsku”?
  Nie wiem co myślała Elaine, nie będę jej osądzać tak diametralnie, bo sytuacja może zupełnie inaczej wyglądać z zewnątrz. Tylko przypomnę, że Jane mówi, że miała najlepsze referencje, a wiadomo, że zostać „pielegniarką geniusza” pewnie nie było łatwo. A może i żoną i to drugą?
  Jestem ciekawa skąd taka ostra ocena z Twojej strony?
  Możesz rozwinąć myśl:
  „W moim świecie, jest pierwotna, więc tak trwa wiecznie”

 13. omm
  04/06/2015

  Absolutnie nie osądzam, to już nadinterpretacja, po prostu tak odbieram film, kompletnie nie socjologicznie i mocno subiektywnie 🙂
  Myślę, że temat jest smaczny tylko do czasu, dlatego pewne myśli warto zostawić niedopowiedziane, taką też zostawiam myśl o moim pojęciu miłości 🙂

  • 5000lib
   04/06/2015

   Jeśli dokonałam nadinterpretacji to przepraszam, nie chciałam.
   Dlatego wolałam spytać.
   A Miłość, no cóż, temat intymny…Zatem zostawiam. 🙂

 14. 5000lib
  09/06/2015

  @ Izabela Wasilewska: Oczywiście, że film jest sprofilowany genderowo.
  Elementy składowe, które wymieniłaś opisałaś to właśnie minus(y) filmu.
  Zauważ proszę, że kobiety z niepełnosprawnością nie uważane są jako piękne, ładne, albo zgrabne, ale jako dzielne. I ten przymiotnik jest „dziedziczony”. Tak jak piętno (o rozlewaniu się piętna na osoby bliskie pisze np Goffman).
  Wracając do ukazania Stephena i Jane, scena obiadu (tak wyjęty obrazek iście z lat 50 przed rewolucją seksualną w Stanach Zjednoczonych —wiem, ze rzecz dzieje się w Anglii).
  Kolejna kwestia. W krajach gdzie jest mało związków typu: kobieta z niepełnosprawnością i mężczyzna zdrowy to i współczynnik i integracji jest nikły. Film ten potwierdza stereotypy. Mianowicie mężczyzna nic nie traci nic ze swojej męskości bo pracuje intelektualnie (co w przypadku płci brzydkiej (sic!) jest postrzegane jako afrodyziak, kobieta nadal postrzegana jest przez pryzmat (przede wszystkim ciała. Jest jeszcze warstwa językowa (chociażby takie wyrażenia jak powyższe „słaba płeć”, „sex appiel to nasza broń kobieca” „płeć piękna” etc
  Oczywiście, że od momentu choroby język się zmienia. Ale nie tylko poprzez ukazanie stanów. Muzyka zyskuje na dramatyźmie, ujęcia, no dobrze jest jeden zabawny moment kiedy Howking wciągany jest przez kolegę i podczas „instalowania” go na pomniku, by móc iść po wózek mówi się, że „hydraukika działa”. Rozumiem, że zmaganie się z chorobą to fazy, od zaprzeczenia do akceptacji, i to nie pozostaje bez wpływu na życie (po)życie, ale niepełnosprawność przesłoniła wszystko, wszystko prócz nauki. Howking ukazany jest tu jak superman (i supermózg)…

 15. renya
  19/01/2016

  Obejrzałam:-). Podobał mi się. Jeśli chodzi o większość moich wrażeń, to mogłabym podpisać się pod wypowiedziami Omm. Prócz opinii o Elaine – na mnie sprawiła ona bardzo pozytywne wrażenie.
  Nie przeszkadza mi to, że film jest zrobiony „po amerykańsku”, przyzwyczajona jestem do tego sposobu narracji i to do mnie przemawia. Nie miałam wrażenia, że jest cukierkowy. Podobały mi się te długie ujęcia, niedopowiedzenia, opowiadanie obrazami, jakby wspomnieniami. A we wspomnieniach wiadomo, kanty się zacierają, o najgorszych chwilach się nie pamięta, albo się je łagodzi. Film, obraz, fotografia… – taka ich natura, że pokazują tylko jakąś część rzeczywistości. Akurat tę część, która twórcom z różnych względów wydała się istotna, albo ciekawa, albo inspirująca.
  Nie chcę rozkładać filmu na czynniki pierwsze, bo moim zdaniem wszystko razem zagrało tak, jak trzeba. Nie chcę go też spłycać, ale dla mnie to film o życiu, że może się zmienić w jednej chwili i nic nie jest aż tak straszne jak nam się zdaje. Że można. Mimo przeciwności. Mimo wszystko. Podobała mi się scena w ogrodzie pałacu, gdy Howking mówi do Jane: popatrz, co razem stworzyliśmy. Bo związki się rozpadają, ale to nie znaczy, że wspólny dorobek nie może napawać dumą. Ale najważniejsze dla mnie osobiście były ostatnie słowa Howkinga, że choćby nie wiem jak cieżkie było życie, to zawsze można znaleźć spełnienie.

  Podobały mi się wszystkie postaci. Howking za geniusz, poczucie humoru i szczerość. Jane za konsekwencję i wierność zasadom. Elaine za naturalność z jaką podeszła do kalectwa Hawkinga. Jonathan za dobroć i bezinteresowność.

  Nie wątpię, że w rzeczywistości wszystkie te osoby miały też swoją ciemną stronę. Jak my wszyscy. Ale ich filmowy obraz to też prawda. A przynajmniej jakiś wycinek prawdy.

  Po obejrzeniu filmu pomyślalam sobie: no to mam dwie książki do przeczytania – Krótką historię czasu Stephena oraz Podróż ku nieskończoności, Jane. Sprawdziłam – obie są w mojej bibliotece:-)

  • 5000lib
   19/01/2016

   Myślę sobie, że wszystkimi wypowiedziami się zgadzam.
   Nie wszystko „trzeba” (piszę w cudzysłowie, bo nie lubię tego słowa) rozkładać na czynniki, pierwsze, drugie i kolejne.
   Bardzo blisko mi (jestem tego samego zdania), do tego co piszesz Izabelo.
   Przeszkadza mi, że ten film jest zrobiony „po amerykańsku” ponieważ społecznie zaciera różnice, czyni pewne kwestie, o których rozmawiałyśmy Iza z Tobą, czyni je niewidocznymi, a nie nie istniejącymi. Nie trzeba się z nimi zgadzać, je podzielać, ale ważnym jest by wiedzieć i wiedzieć o nich, że one są, bo to wpływa na społeczny obraz i przede wszystkim funkcjonowanie (ludzi, ludzi w relacjach, instytucji społecznych). Piszesz, przyzwyczajona jestem do tego sposobu narracji, i właśnie, chodzi r ó w n i e ż o to przyzwyczajenie. Oczywiście, jest miło, bo to jest to, co znamy, możemy podawać przykłady, że taki oto Hawking znalazł się w tak dramatycznej sytuacji, a jednak dał radę, możemy uczepić się tego przykładu, gdy jest nam niewygodnie.

   Są oczywiście kwestie, które mi się podobały, obraz, praca kamery, sekwencje, dbałość o szczegół (rekwizyty), chwila mieszania kawy, jazda na rowerze. Film widziałam dosyć dawno, ale pewne fragmenty zapadły mi w pamięć.
   Powyżej w rozmowie z Tobą Babajogo, podaję link, zachęcam również Ciebie Renyu, by go zobaczyć.
   Howking mógł pozwolić sobie na luksus walki mimo wszystko, bo miał do dyspozycji wszystko, co aktualnie było dostępne, nie chodzi mi o nowości techniczne (np. wózek) ale także pomoc studentów np. w przemieszczaniu się, dysponował wiedzą i kontaktami… Wiem, że jeśli by przedstawić nieco inaczej sprofilowaną narrację wielu osobom (nie piszę, że personalnie, Tobie) oglądało by się ten obraz zupełnie inaczej, może mniej wygodnie? Ale bardziej w głąb (nie znaczy, że teraz jest odbiór płytki, nie, chodzi o poszerzenie spektrum).
   Co do przedstawień ludzi w filmach lub książkach (auto) biograficznych, to wyśmienicie ujęła, jak dla mnie tę kwestię Irena Krzywicka (przywołuję po raz wtóry, ten cytat, ale uważam, że warto):

   „Pisanie autobiografii jest zawsze przedsięwzięciem karkołomnym. Trzeba sobie powiedzieć, z góry, że żadną miarą nie da się uniknąć zakłamania. Ten, kto przystępując do pisania sądzi, że będzie całkowicie szczery, myli się zanim sformułował pierwsze zdanie. Przyczyny są oczywiste. Każdy człowiek ma na swoim życiowym koncie postępki i postawy, o których nie tylko nie lubi opowiadać, ale o których sam woli nie pamiętać.Pominiecie jednak tych spraw grozi sfałszowaniem życiorysu, a sfałszowany życiorys w ogóle przestaje być interesujący. (…) Ale nawet gdyby ktoś nawet zdobył się na szczerość absolutną i nie oszczędzał siebie nawet przez chwilę, tw imię rzetelności i dokładności, to pozostają przecież inni ludzie, którzy odgrywali rolę w jego życiu, Mówić o nich wszystko? Jakim prawem?! A znów pomijać ich milczeniem, to fałszować i swój życiorys. Sytuacja bez wyjścia, albo też wyjście chyba jedyne: opowiadać, ale fragmentami”

   [Wyznania gorszycielki, Irena Krzywicka, Warszawa Czytelnik1995, s.7].

   Piszesz, że nie chcesz, rozbierać filmu na czynniki pierwsze, szanuję to. I przecież nie ma takiej konieczności.

 16. sylwiaiwan
  05/10/2016

  Zabieram do siebie 🙂

  • 5000lib
   05/10/2016

   A konkretnie? Zabieraj, zabieraj,możesz zacytować, nie muszę przypominać aby podać źródło. Liczę na to, że zabierzesz głos w toczącej się dyskusji, pod tekstem. Pozdrawiam,

 17. sylwiaiwan
  06/10/2016

  Zawsze mnie przerażało uwięzienie we własnym ciele, chociaż często zbyt luźno się do tego podchodzi… no może Motyl i skafander, tam jest tak ciężko, tak, że czeka się na uwolnienie – tutaj jest nadzieja, nadzieją jest pasja, a z pasją entuzjazm – sedno życia? Nie wiem.

 18. dobragoshka
  12/11/2016

  mam książkę, książki i czas najwyższy obejrzeć 🙂

  • 5000lib
   12/11/2016

   Dzień dobry! Film warto zobaczyć uważnym okiem. :-). W sam raz na jesienno-zimowe wieczory. Dzień dobry na blogu, czuj się jak u Siebie, dobrego czytania i komentowania. Pozdrawiam :-).

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

Podaj adres e-mail w celu obserwowania tego bloga i otrzymywania powiadomień o dodaniu nowych wpisów.

Dołącz do 132 obserwujących.

Statystyki blogu

 • 85 136 odwiedzin. Zapraszam i dziękuję! :-)
Follow Listy i [inne] brewerie. on WordPress.com

Tagi

"At home" 2013 "Lewa ręka ciemności" "Miasto złudzeń" "Planeta wygnania" "Wydziedziczeni" oraz "Słowo las znaczy świat" #...Bo Świat jest ciekawy! #...I wiesz[cz] #...I wiesz[cz] co jest grane. Absu[ra]da(va)lium #12 poniedziałków #a ja lubię poniedziałki! #BoŚwiatJestCiekawy! #czytanie_świata #Dwanaście poniedziałków #InspirAkcja #iskierki #iskierki at Listy i inne brewerie #Jeden krok #medytacyjni[c]k #najkrótsze #Pytaniewpiątek #Pytanie w piątek #Selekcja 52/20/15 #Szczelin w szczegółach ciąg dalszy #szczelin w szczegółach dalszy ciag #XII poniedziałków .[Saturday Pianist jazz]I Hiromi Uehara I Move 1 Movement 1: Poetry Of Wheels (George Gruntz) 3:05; 2 Movement 2: Poetry Of Lights (George Gruntz) 3:54; 3 Movement 3: Poetry Of Links (George Gruntz) 5:28; - 4 ILL Used ILLusions (George Gruntz) 5:1 01. Austin (Wasilewski) - 7:07 02. Sudovian Dance (Wasilewski) - 6:28 03. Spark of Life (Wasilewski) - 6:34 04. Do rycerzy 01. Requiem for Willy Loman 3:58; 02. Eternity Theme 1:58; 03. Closed Roads 5:36; 04. Waiting 2:07; 05. Voyage 2:10; 06. Invocation 2:26; 07. Tango of Love 1:41; 08. Tom’s Theme 1:35; 09. Laura’s 2 plus 1 7 widoków w drodze do Krakowa 7 widoków w drodze do Krakowa Grzegorz Turnau 9 Dead Alive 10 Easy Pieces for Piano 30 na 30 1997 2009 2012 2015 A Aagfe van der Voegh aburd ach ach, kobiety i o kobietach Achille Adrien Proust ACT Adama Bremensis Adam Bałdych Adam Czartoryski Adam Ferency Adam Golec Adam Hurst Adam Jerzy Czartoryski Adam Nowak Adam Pasternakiewicz Adam Pendelton Adam Strug Adam Woronowicz Adam Włodek Adam Zagajewski Adam Zagajewski Obrona żarliwości Adele Bloch-Bauer I Adolf Sax Adriana Sokołowska-Ostapko adrygał Agata Kulesza Agata Młynarska Agata Tuszyńska Aga Zaryan Aga Zaryan śpiew Agnieszka Ach Agnieszka Chrzanowska Agnieszka Osiecka Agnieszka Sylwanowicz Agora SA Agostin Tassi Aguste Rodin Aiora Akademia Nauk akordeon Akurat Alan Dawson Alan Pasqua Albert Camus Albert Camusa i Franza Kafki. Albert Einstein Alberto Giacometti Albert Southwick albo Baśń o Arachne albo Kobieta przy oknie Albrecht Dürer album: ‎The Musical Voyages Of Marco Polo albumy albumy recenzje Alchemik Alchemik (Alchemik Acoustic Jazz Sextet) alef Spinoza Aleksander Głowacki Aleksander Lesman Aleksander Macedoński Aleksandr Moczulski ales from Earthsea Alexandera Lonquicha Alexander Scriabine Alexandre Desplat Alexandre Seon Alexey Kruglov Alex Rovira Celma & Fernando Trias de Bes Alfa Alfabet Alfred Lion Alfred Nobel Alfred Szklarski Alice Sara Ott Alicja po drugiej stronie lustra Alicja w Krainie Czarów Alicję Gawlikowską ---Świerczyńską Alma Mahler A long Story 2007 alpinizm alto saxophone altówka Alvernia Studios Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił. recenzja Amon Göth Anaksymanes Anat Fort Anatole Francis anatomia Anawa Anda Rottenberg Andersen Andre Debierne Andriej Skhurhan Bożena Zawiślak-Dolny Andrzej Andre Krzywicki Andrzej Bachleda Andrzej Ferenc Andrzej Jagodziński Andrzej Jakimowski Andrzej Jakubowicz Andrzej Krzywicki Andrzej Panufnik Andrzej Sapkowski Andrzej Sikorowski Andrzej Trzaskowski Andrzej Wajda Andrzej Zaucha Andrzej Zaucha i Anawa André Tempel Andy McSmith Andy Sheppard Angela Davis Anglia a nie podczas snu? animacja Animisiewasz Startt anim_akcja przeciw sterotypom Anja Lechner - Her First Dance (2008) Anja Lechner wiolączela Anna Austiaczka Anna Bikont Anna Chęćka -Gotkowicz Anna Maria Jopek Anna Maria Jopek - śpiew Anna Maria Jopek Licho Anna Maria Jopek ustami Annaputna Anna Rusowicz Anna Saraniecka Anna Seniuk Anna Treter Anna Wojtowicz Annette Paul Anouar Brahem Anthony de Mello Anthony Jackson Anthony Jackson - Bas Anthony Wilson Antoine’ de Saint-Exupéry Anton Dworak Antoni Buchner Antoni Dvořák Antonio de Pereda y Salgado Antonio Vivaldi Antoni Witt Antoni Łukasz Podkowiński Antonín Dvořák Antoon van Dyck antyk antysteresownik Anyone With a Heart recenzja Apelles apetyt na życie Apollo obdziera Marsjasza ze skóry Apple Apus apus Aris Kindta Arkady Shilkloper Arlene Blum Armet de Lisle Arseny Tarasewicz- Nikolajev Arthura Millera Artur Andrus Artur Hajzer Artur Szczęsny Artur Żmijewski Artysta: Adam Hurst Tytuł albumu: Obscura Czas realizacji Marzec 2012 roku Wytwórnia: Ash Records Arvo Pärt Arystoteles astma astma znane osoby chore na astmę Astrid Lindgen Astrid Lindgren astronomia Asurbanipala ateizm Ateny A time for everything atrament Atul Gawende audiobok audiobook audiobook Swietłana Aleksiejewicz Audioteka Auguścik Austin (Wasilewski) - 7:07; Sudovian Dance (Wasilewski) - 6:28; Spark of Life (Wasilewski) - 6:34; Do rycerzy autobiografia autyzm A w Krakowie na Brackiej awokado B B. L Gulatee Bach bajka bajka o życiu Bajor Ballada o filiżance Ballady i romanse ballata Bandwagon Barbara Baczyńska Baritone Vocals – Gordon Jones Countertenor Vocals – David Gould barok Baron de Saint-Julien Barry Bishop Ledge Bartosz Chajdecki Bogowie Bar w Folies-Bergere Basia Trzetrzelewska bas Phil Donkin Bass bass saxophone Bass – Jimmy Haslip Bazylea baśnie Beatrice d'Este Beethoven bele-tele-tryska-tyka Bema Pamięci żałobny rapsod Bergamini Bernadette Mcdonald Bernard Machiavelli Bernard Sève beznadzieja. Biała Legenda Królowej Bony Biblioteka Akustyczna bieda bieda jako towar Big Cyc Bill Gates Billie Holliday Billy Holiday Billy Joel Bily Joel 1973 biografia Biografia Wisławy Szymborskiej Birds Requiem Bisquit b jak breweria Bliss blog blogostan Blogotony recenzja blogowanie Blue Note Blue Ribbon blues Bobby McFerrin Bob Dylan Bob Franceschini Bob Mintzer Bodø Domkor Boecjusz Bogdan Łazuka Bogiem a prawdą Bogusław Kaczmarczyk i Dominik Kwaśniewski Bogusław Mec Bogusław Wołoszański Kafka bohaterka polska Bolesław Leśmian Bolesław Prus Bona Bona Sforza Bona sprowadziła włoszczyznę do Polski? to mit Bonifacy IV Bosch Botticellego Boy Breweria Brewerie Bronisław Kaper Bronisław Maj Bronisław Maj Horacy (przekład Zygmunt Kubiak): Maciej Sarbiniewski (przekład Julian Ejsmond); Grzegorz Turnau (słowa: Grodzisko- Czym jest sen?- aranżacje Bronisław Malinowski Bronisław Pawlik Brunona Schulza Brzechwa budżet budżet błędy Bugge Wesseltoft Bunksy bunt Buzu Squat by pamiętać być dobrym nauczycielem być dobrą nauczycielką Być jak Ron Clark Był sobie król ból Bębny – William Kennedy Błażej Domański Bługaria błędy błędy przy parzeniu kawy w domu C caccia Camile Claudel Cannonball Adderley - Mercy Mercy Mercy Caravaggio Caravvaggio Carla Bley Carla Bly Tros2013 Carla Gesualdo Carlo Gozzi Carlye Carolyn Davidson Carravaggio Casanova Caspara Davida Friedricha Cassandra Wilson Catherine Dickens Catherine Hogarth Całaż filozfiaż Cecil Taylor Cecylia Gallerani (1473-1536) Cecylia Kukuczka Celan Celina Kukuczka celtyckie opowieści Centrum Onkologii w Warszawie Cesare Catà chanson de geste Charlesa Lloyda Charles Bouchard Charles Byrne Chiarmonte Chicago Symphony Orchestra Chick Corea chodzenie Choeurs de Lyon Chopin na jazzowo chorał chorał ambrozjański choroba choroba alkoholowa choroby serca Christian McBride Christoph Roßner Chris Tordini - double bass Churchill Chylice Chłopecki ciało ciało człowieka ciało ludzkie ciekawostki ciekawostki ciekawostki językowe ciekawostki na temat cukru ciekawostki naukowe ciekawostki o ciele człowieka ciekawostki o czekoladzie ciekawostki o jazzie Ciekawostki o kawie ciekawostki o książkach ciekawostki o ludzkim ciele ciekawostki o oczach ciekawostki ornitologiczne ciekawostki o ósmym marca ciekawostki o średniowieczu ciekawostki o żyrafach ciekawostki układ oddechowy ciekawość ciekostki o zwierzętach cisza City of Illusions clarinet Claude François Claude Lorrain Claude Monet Claus Pieterszoon co dzieje się z ciałem po śmierci co jest grane. Absu[ra]da(va)lium co jest grane. Absu[ra]da(va)lium...I wiesz[cz] Cole Colin Vallon Colin Vallon Trio Coltrain Coltranie Come Away With Me recenzja Conlon Nascarrow co przyjemnego przeczytać? co to jest sapka co to są Listy i inne Brewerie co to znaczy poprawnie siedzieć? W jaki sposób poprawnie siedzieć? co warto czytać co warto czytać z fantastyki? Co warto czytać z fantasy co warto przeczytać? Co znaczy Nivea co zrobić jeśli mam słomiany zapał co zrobić z rozczarowaniem? co z tym budżetem cukier cykl cykl You can listen jazz cykl Ziemiomorze cytat cytatm cytat na dziś cytat na dziś cytat na teraz cytaty cytaty Jana Kaczkowskiego Cytaty z Jana Kaczkowskiego cytsy na teraz Czajkowski Czarne czarne złoto Czarnobyl Czarnobylska Modlitwa czas czas świąt czekasz na wiosnę Czerony Tulipan Czerwony Tulipan Czesława Korzeniowska Czesław Miłosz Czesław Niemen Cztery Pory Roku czy dama z gronostajem z czym dama staję? czy Everest jest najwyższą górą świata czy jaskółki odlatują na zimę? czyli]. Prawo do... czy między bogiem a prawdą? Jak poprawnie powiedzieć czym skutkuje uszkodzenie rdzenia kręgowego czy osoby niewidome widzą sny? czy smarkać czyta Andrzej Ferenc czytaj Listy i inne Brewerie Czytam więc jestem Czytanie szkodzi :) czytelniczki czy to prawda Czyści jak łza Człowiek człowiek w kosmosie córka Bzdurka D DagaDana Dama z... Dama z gronistajem Dama z Gronostajem Dama z łasiczką Danae Danaus plexippus Dania Daniel Barenboim piano Daniel Kapustka Daniel Kapustka – perkusja Daniel Nilsson Danielsson Palle Daniel Tamment Daniel Tammet Daniel Tiamment Daniel Waples Danny Cudd Danuta Grechuta Danuta Stenka Danuta Szaflarska Danuta Szaflarska nie żyje Darek Oleszkiewicz Dariusz Kortko Dariusz Zboch Leszek Sojka Jakub Kołodziejczyk Joanna Zagajewska Michał Kowalczyk Dark Crayon Dark Crayon/Piotr Cieślicki Dave Holland Dave Koz David Brubeck David Chesky David Chesky / Fundação Orquestra Estúdio / Rui Massena David Chesky: The Zephyrtine - A Ballet Story recenzja David James Soprano Vocals – Monika Mauch Tenor Vocals David James Soprano Vocals – Monika Mauch Tenor Vocals – Rogers Covey-Crump David Kikoski David Lynch David McClelland Da Vinci Dawid Bowie dawni mistrzowie Dean DeBloisChris Sanders Dean DeBloisChris SandersWilliam Davies Deborah Tannen de Falla de gustibus non est disputandum deneidy depresja Dezyderata Dhafer Youssef Diabelski młyn Diana Krall Diana Krall - When I look in your eyes Diares of Hope Diego Velázque Diego Velázquez dieta Dino Saluzzi dlaczego dlaczego 8 marca dlaczego bekamy? dlaczego człowiek się wierci? Dlaczego Dickens byłby youtuberem? Dlaczego drzewa nic nie mówią Dlaczego karku nie można złamać dlaczego ludziom dzwoni w uszach? dlaczego ludzki kręgosłup ma kształt podwójnej litery s dlaczego malejemy? dlaczego mamy gęsią skórkę dlaczego mówimy nie zasypiaj gruszek w popiele dlaczego nie dyskutujemy dlaczego się czerwienimy dlaczego warto nie biegać Dlaczego warto zobaczyć film o Stephanie Hawkingu dlaczego wypda nam dysk Dlaczego zacięcie się papierem bardziej boli dlaczego ślnię się podczas drzemki dla dzieci Dlaubert dobra kawa w domu Dobrawa do czego służt stół? Do czego służy stół? do diabła z tym budżetem dojarzość Do Marka Aureliusza Domenic Buonvicini i Silvestr Maruffi do mieszczan (Katarzyna Nosowska Dominik Bukowski Dominik Kwaśniewski Dominik Wania Dom o Zielonych Progach Dora Diamant Dorota Górska Dorota Kędzierzawska Dorota Miśkiewicz Dorota Osińska Dorota Warakomska Dostojewski do szlachty Dotknięcie pustki DoZP doświadczenie niepełnej sprawności Driekoningenroud Droga 66 Drugi dziennik recenzja drums Drums - Tony Oxley; duc de la Rochefoucauld Dudziak Dugosz Duke Duke Ellington Duke recenzja dur radość Dwadzieścia pięć lat temu zginęła Wanda Rutkiewicz dwuznaczność leksykalna dyg_resje Dyktanda czyli... W jaki sposób wujek Staszek wówczas Michasia - dziś Michała - uczył pisać bez błędów Dymitr Szyszkin dynamit dysk dyskusja dyskusja o nudzie dyskusje o sztuce dysleksja. dystans Dziady Dzieciństwo Marii Skłodowskiej Curie dziennik Dziesiąta rocznica śmierci Jana Pawła II Dzień Dziecka Dzień Języka Ojczystego Dzień Książki dla Dzieci Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy 23 kwietnia od 1996 roku Dzień Matki Dzień ojca. Dżem E e.e. cummings e.s.t ECM ECM. Eicher ECM wytwórnia Edgar Degas Edmund Semil edukacja Edwarda Albee Edward Grieg Edward Hopper Edward Janner Edward John Phelps Edward Kłosiński Edward Walter Fryer Edward Whymper Eivind Aarset ekonomia elektronika [Electronic Wind Instrument ] Elektryczne Gitary Eleni Karaindou Eleni Karaindrou Eleni Karaindrou - fortepian; Kim Kashkashian - altówka; Jan Garbarek - saksofon tenorowy; Vangelis Christopoulos - obój; Camerata Orchestra pod batutą Alexandrosa Myrata Eleonora Akwitańska Eleonora Aragońska Eli eli Elijah Bossenbroek Elijah Bossenbroek - Carpe Lumen Elina Duni Quartet Eliota Elisabeth Kübler-Ross Elizabeth Barrow Eliza Orzeszkowa Elkhonon Goldberg Ellen Key Elliot Mason Elmo Elwira Kamińska Elżbieta Towarnicka Emil Zola En Chordais Ensemble Constantinople Epikur epowerment Ercole d’Este Eric Clapton Eric Clapton autobiografia Eric Clapton kończy karierę nie będzie koncertował Eric Zener Ermelino Ermellino Ernest Rutherford erudycja esej eseje etno Eugeniusz Makówka Eugène Henri Paul Gauguin Ewaa Lipska Ewa Demarczyk Ewa Lipska Extended Circle F Fabrizio Bosso Fantasie C-Dur; Rondo h-Moll; Sonate A-Dur - Carolin Widmann Fantasty fantastyka fantasy fasolowy król Felicja Bauer Fender Rhodes – Paul Nagel Ferdynand Magellan Feynamann Fibonacci figura matki w sztuce filharmonia Filharmonicy Berlińscy Filip I Arab Filip IV Filipowicz Quintet film film polski filozofia filozofia chodzenia Fiodor Dostojewski Fiovanniego Battisty de Lazzari fizjologia fizjoterapia ciekawostki Flaubert flet Flora Celestyna Teresa Henrietta Tristan y Moscoso Flora Tristan Floris folk folk jazz Follow The White Rabbit (Herman/Tordini/Crane) [3:21]; Saturn Returns [7:43]; Trylon [5:09]; Heart Shaped Box (Kurt Cabain) [4:38]; Ein Gedi (D.Aharoni) [6:01]; The Mountain In G Minor [6:20]; Cadenza Fonopolis Formacja Nieżywych Schabuff - Dadada forte(i)pian(o) fortepian fortepian; Henning Kraggerud fortepian ciekawostki fotepian fraktal Francis Danby Francis de La Rochefoucauld Francis Wolff Franciszek Jerzy Kulczycki Franciszka i Stefan Themersonowie Francja Francoisa Couturiera Franja Frank Zappa Frans van Mieris the Elder (Starszy) Franz Kafka François Boucher François VI frazeologizm Fred Oldenburg fretles Freud Fryderyk Chopin från Linköping Fundacja terytoria książki Fusell i Krauss Fête de la Musique G Gabriela Anders Waiting Gabriela Muskała Gabriel Lippmann Gala Dali Galileusz Gang Marcela Garson Unna Gary Burton Gazeta Wyborcza Gałczyński Gdańsk Gdańsk 2015 gdy kwitnie żonkil gdy mózg się starzeje Geetali Norah Jones Shankar Georgea Russella George Gershwin George Martin Georges de La Tour Georges Seurat Georges Urbain Georges_Seurat Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte Gerald Cleaver Gershwin Gertruda Mankiewicz gerzegorz turnau Giedroić Gilles Thibault Gintrowski Giorgio de Chirico Giorgione Giovanniego Moroni Giovanni Paola de Feminis gitara gitara basowa Cezary Konrad - perkusja gitary Gitary– Paul Jackson Giuseppe Torelli glejak Glenem Gouldem Glen Gould Gliwice God Only Knows Goethe Golec uOrkiestra Gordon Willis Gorges Seurat Gottland goły jak święty turecki Gra o tron Grass nie żyje Grażyna Draheim Grażyny Bacewicz Grechuta Gregoire Chamayou Grimm GrubSon grunt to zdrowie Grzech Piotrowski Grzegorz Ciechowski Grzegorz Gutkowski Grzegorz III Grzegorz Kwiecień Grzegorz Piotrowski – saksofonMarcin Masecki Grzegorz Tomczak Grzegorz Turnau Grzegorz Turnau – śpiew Grzegorz Wełnicki Gunter von Hagens Guro Nordengen Guro Nordengen tłumaczenie: Milena Skoczko Gustava Klimt Gustav Theodore von Holst Gustaw Mahler Gwendolyn Bradley Gérard Genette Géricault Górny Śląsk górski oskar góry góry wspisnaczka Głowy piwniczne H Habakuk feat. Muniek Hagar's Song recenzja Halina Wyrodek Halloween Hamburg) Hang Massive Hanna Banaszak Benefis Hans Andersen Hans Frank Hans Zimmer Harapollon Nilus harmonijka Robert Kubiszyn – kontrabas Harrisa Eisenstadta Septembera Harry Potter Harry Potter i Harry Potter i Kamień Filozoficzny Hector Berioz Helena Deutsch Helena Diakonova Helena Modrzejewska Helen Hunt Hendrix Henri Becquerel Henri Bergson Henri de Toulouse-Lautrec Henri Dominici Henryk II Henryk Majewski - trumpet Henryk Sienkiewicz Henry Marsh Henry Murray Hermione Lee Hernando Cortes Herofiloz z Aleksandrii Hertha Ayrton Hieronim Bosch Hieronymus Anthoniszoon van Aken Hilarego z Poitiers Hildegarda z Bingen Hili Plitmann himalaizm himalaizm zimowy to sztuka cierpienia Hiob Hipokrates Historia historia kobiet historia liczb Hogward Hokusai Katsushika Holandia Holland Baroque Holmfrida Holst planety Homo twist Miasto Kraków Horacio Lavandera Horowitz How to Train Your Dragon Hugar ft. Arnór Dan - Waves Hugo Steinhaus hulusi humanizm humor Huśtawki Hymn do Świętej Trójcy Ibrahim Maalouf i czytelnicy idiopatyczna odma opłucnowa Idres Shah Ignacy Jan Paderewski Igor Omulecki II Koncert fortepianowyB-dur op. 83 Johannesa Brahmsa Iiro Rantala Iiro Rantala - fortepian Adam Baldych - Skrzypce Asja Valcic - Wiolonczela Iiro Rantala New Trio Iiro Rantala String Trio II Wojna II Wojna Światowa IKD Ildefons Gałczyński ile waży skóra przeciętnego człowieka Imagine recenza i Marek Grechuta Immanuel Kant impresja Impresje i komenty impresonizm Imágenes (Music For Piano) Inga Iwasiów inspiracja Inspirujące książki instrumenty klawiszowe instrumenty klawiszowe; Krzysztof Pająk ---instrumenty klawiszowe instrumenty perkusyjne Instytut Radowy International Jazz Day Internetowy Klub Internetowy Klub Dyskusyjny Internetowy Klub Dyskusyjny Dyskusyjny [IKD+0] Internetowy Klub Dyskusyjny Dyskusyjny [IKD+2] Internetowy Klub Dyskusyjny [IKD+0] i Orkiestra na Zdrowie Irak. Piekło w raju recenzja Irena Curie Irena Curie na wojnie Irena Krzywicka Irena Santor Irene Joliot- Curie Irene Russo Irene Schweizer Iring Berlin irlandzkie whistle iskierki by 5000lib Istebna I Symfonia D-dur "Tytan" I Ty możesz słuchać muzyki klasycznej Iwaszkiewicz i wiedza I Wojna Światowa IX wiek Izabela Czartoryska Izabela Kastylijska Jacek Bończyk Jacek Dukaj Jacek Dukaj Lód Jacek Kaczmarski Jacek Kleyff Jacek Kozerski Jacek Malczewski Jacek Ostaszewski Jacek Wójcicki Jack DeJohnette Jack Lang Jackowski i Jopek Deszcz Jacob Karlzon 3 Jacques-Louis David Jacques Attali Jadwiga Helena Misel Jadwigi Sikorskiej jak dbać o relację jakie zwierze jest nieme jak inspirować jak komunikują się ze sobą? jak mądrze czytać książki? O czytaniu jakość snu jak poprawnie siedzieć? jak przestać narzekać? jak racjonalnie kupować książki jak się wyspać Jakub Lange Jakub Łysik Monika Krzysztofik Marta Grzebielucha Karol Kamiński jak umiera człowiek Jak umysł rośnie w siłę jak wytresować smoka jak wzmacniać wolę James Joyce James Slevin Jana II Doskonałego Jan Breughel (młodszy) Jan Brzechwa Jan Czocharski Jan Dantyszek Janek Gwizdala - bass Alan Pasqua - piano Peter Erskine - perkusja Jan Garbarek Jan Gondowicz Jan Gunnar Hoff Janina Wanda Grechuta Jan Kaczkowski Jan Kaczkowski cytaty Jan Kanty Pawluśkiewicz Jan Kanty Pawluśkiewicz Zbigniew Wodecki Anna Wojtowicz Jan Kochanowski Janne Clemence Wail Jan Ptaszyn Wróblewski Jan Sebastian Bach Jan Smoczyński Janusz Gajos i Magda Umer z najnowszej płyty Duety Janusz Gniadkowski Janusz Korczak Janusz Kozłowski Janusz Limon Janusz Mackiewicz Janusz Majewski Janusz Radek Janusz Zabiegliński Jan van Eyck Jan van Hoff Jan Vermeer Jan Vermeer van Delft Jan Wildens Jan z Czarnolasu Jan Zych Jar Chojnacki Jarema Stępowski Jarle Vespestad: drums Jarosław Iwaszkiewicz Jarrett Jarret w Kolonii 1975 rok jaskułke jaskółka Jasona Morana Jason Moran jazz jazz finski jazz jest jazz norweski jazz pianist jazz polski Jazz Sebastian Bach Jazz Tribute To Michael Jackson jazz w Finlandii jazz zagraniczny Jean-Édouard Vuillard Jeana Désiréa Gustavea Courbeta? Jeana Paula Jean de La Fontaine Jean de Roquetaille Jean Galbert Savage jedna jaskółka wiosny nie czyni Jeff Hamilton Jeff Tain Watts Jennifer Teege Jeremi Protas Jeremi Przybora Jeroen van Veen Jeroen van Veen – Pärt - Für Anna Maria Jeroen van Veen – Pärt - Für Anna Maria (2013) Jerzego Zawieyskiego i Tadeusza Gajcego Jerzy Bartz Jerzy Czech Jerzy Franciszek Kulczycki Jerzy III Jerzyk zwyczajny Jerzy Limon Jerzy Maksymiuk Jerzy Pilch Jerzy Stempowski Jerzy Sthur i Olgierd Łukasiewicz Jerzy Stępowski Jerzy Wasowski Jerzy Święch jest najważniejsza. Jezus Chrystus Joachim Kuhn Joakim Milder - tenor saksofon tenorowy Joanna Garycka Joanna Pollakówna Joanna Porazińska Joanna Sałyga--- Chustka. Joanna Szczęsna Joanna Szczęsna i Anna Szczęsna Joe Morello Joe Morrello Joey Baron Johana Necka Johann Christian Bach Johannes Brahms Johannes Diodato Johann Maria Farina Johan_Krouthén John Clayton John Coltranie John Gage John Hawkes John Lennon John Lewis John Mandela John McLaughlin John Porter John Surman John Urry John Williams John Zorn Jon Christiensen Joni Mitchell Jon Schmidt Jopek Jorrain Lorrain Joseph Conrad Josiah Wedgwood Jowisz Joëlle Léandre Juian Tuwim Julia Hartwig Julian Maszyński Julian Sypniewski Julian Tuwim Juliusz Cezar Juliusz II Juliusz Machulski Juliusz P. Szeniawski Jung Jusepe de Ribera Just Kinds Justyna Steczkowska Jóhann Jóhannsson Józef Czapski Józef Czechowicz Józef Epifani Minasowicz Józef Pankiewicz Józef Peszka Józef Wokulski to Stanisław Wokulski? języczek u wagi języczek uwagi albo języczek u wagi język język a zawody język migowy językowo język polski język polski ciekawostki kabaret Kabaret OT.TO Kabaret Potem Kabaret Starszych Panów Kacper Stolarczyk Kacper Stolarczyk – gitary Kaczmarczyk Kaczmarski Kafka Kaja Nordengen Kaldi Kalina Jędrusik Kamil Łanuszka kampanie społeczne kanał kręgowy kanon kanon fantasy kanon jazzu kanon lektur polskich Karakter Karol Chłapowski Karol Dickens Karol Szymanowski Karol Wielki kaszleć czy kasłać Katarzyna Biedrowska; Marek Szymaszek; Paulina Grondys; Katarzyna Boni Katarzyna II Katarzyna Kolędy –-Zalewskiej Katarzyna Rokicka Katarzyna Rosicka--- Jaczyńska katastrofa w Czarnobylu Katowice Kawa Kayach Kayah Kazimierz Mikulski Keats Keith Jarret Keith Tester Kenny Drew - fortepian Paul Chambers - kontrabas Philly Joe Jonnes - perkusja Lee Morgan - trąbka Curtis Fuller - puzon Ketil Bjornstad Kevin Maurer kiedy skóra ma orgazm Kieślowski Kinga Baranowska Kinga Prais Klarnet klarnet basowy Klasyczna klasyczne korepetyce -w dobrym tonie. klasyka klawisze kltura Klub Pickwicka kląć jak szewc kobieta Kobieta z dzbanem Kobieta z Wagą kobiety kobiety i o kobietach kobiety w fantasy kobiety w nauce kod kulturowy Kod Leonarda da Vinci koktajl Kolia Piotrowski Koloseum Komeda Komplikacje. Zapiski chirurga o niedoskonałej nauce koncepcje dzieciństwa koncert Koncert pamięci Agnieszki Osieckiej w Opolu kondycja muzyki Kongres futurologiczny konik polny Konkurs Chopinowski KOnrad Mastyło konsekwencja w działaniu Konstanty Andrzej Kulka Konstanty Ildefons Gałczyński Konstantynopol kontrabas Kontrabas - Anders Jormin Kordowicz Kornel Filipowicz Kornel Makuszyński Kortarbiński Kosarzyska kosmos Koszula Śliwak Kot z Cheshire Kraków Kraszewski Krew Elfów Kristjan Randalu Kroke Kronika Theitmara Krupnicza 22 Krystian Zimerman Krystyna Czubówna Krystyna Janda Krystyna Janda Wariatka Tańczy Krywult Krzysztof Antkowiak Krzysztof Cezary Buszman Krzysztof Chodorowski. Krzysztof Herdzin - fortepian Krzysztof Kamil Baczyński Krzysztof Kiersznowski Krzysztof Komeda Krzysztof Korzeń; Krzysztof Kraska Krzysztof Kubiesa Krzysztof Napiórkowski Krzysztof Napiórkowski w Trójce Krzysztof Rutkowski Królowa Wiktoria Królowa Śniegu krążek międzykręgowy Ks. Jan Kaczkowski śmierć książka książka 2014 książka jako towar książka mówiona książka papierowa czy ebook co wybrać? książki książki fantasy książki o górach księcia Buckingham KSU kształtowanie nawyków kto wymyślił kto wymyślił plaster samoprzylepny kto wymyślił taśmę klejącą która otrzymała członkostwo amerykańskiej Akademii Medycyny których doświadczeniem były stany depresyjne którzy chorują na astmę Kukuczka kula Kulikowska kultura kultura picia kawy Kurta Cabaina Kurylewicz Kvieta Legatowa Kyriakos Kalaitzidis L LA Lalka Bolesława Prusa Lao Tzu Larry Coryell Las Meninas Laurent Lemire L czyli 50 Lech Janerka Lech Jęczmyk legendy lekcje anatomii lekcje u Ophera Brayera lektury Leonard Cohen Leonardo da Vinci Leonardo Rauwulfa Leonard Slatkin Leon Fistek Leonid Shupik Le Radeau de la Méduse Leszek Aleksander Moczulski Leszek Filipowicz Leszek Kołakowski Leszek Możdże Leszek Możdżer LESŁAW i ADMINISTRATORR Let Her Go Leurent Lemiere Lew Soloff – trumpet Wolfgang Puschnig – saksofon altowy Andy Sheppard – saksofon tenorowy Gary Valente – puzon Carla Bley – piano Larry Goldings – organy Steve Swallow – bass Victor Lew Leśmian liczba dunbara liczby Lifecycle Light Made Lighter Lisa Gerarrd list Listy Listy i inne Brewerie Listy i inne brewerie blog Liszt Literacka Nagroda Nobla literatura literatura górska literatura na popołudnie Live. Największe przeboje Lizzy Loeb l jak listy Lombard Londyn Lorentz Louis Armstrong L Turnau Lublin LUC Lucas van Uden. Ludovico il Moro Ludovico Sforza Ludwig Wittgenstein Ludwika VI Grubego Ludwik Filip Ludwik Pasteur Ludwik VII Ludwik XIII Ludwik XV ludzie ciało ludzi organizm ludzki organizm Lugwig Wittgensein Lukrecja Borgia Lukrecjusz Lula i Mariusz Pędziałkowie Lutosławski Lód Maaanam Kora Mac Maciej Garbowski Maciej Inglot--- akordeon; Błażej Chororowski---gitara basowa Maciej Kukuczka Maciej Magnuski – bas Maciej Maleńczuk Maciej Manguski Maciej Szczepański Maciej Słomczyński Maciej Zębaty madrygał Magdalena Cielecka Magdalena Kumorek Magnum Mahatma Gandhi Mahler Majewski -fortepian Majewski Robert Malajkat malarstwo malarstwo europejskie malarstwo holenderskie Malcolm Budd Malczewski Malwina Kulikowska Manet Manfred Eicher Manua Kea Manuel de Falla Nights in Spanish Gardens Mapplethorpe Marc Chagall Marcel Landowski Marcel Proust Marcin Dorociński Marcin Masecki Marcin Murawski kontrabas Marcin Pietraszewski Marcin Wasilew Marcin Wasilewski Marcin Wasilewski - fortepian Marcin Wasilewski - piano Slawomir Kurkiewicz - kontrabas Michal Miskiewicz - perkusja Joakim Milder - tenor saksofon tenorowy Marcin Wyrostek Marcin Zabrocki Marc O'Brien Marcus Miller Marek Bliziński - guitar Marek Grech Marek Grechuta Marek Grechuta i Band Marek Grehuta Marek Jackowski Marek Konrad Marek Moś Marek Napiórkowski Marek Napiórkowski - gitara Marek Niedziwiecki Marginesy Maria Antonia Josefa Johanna von Österreich Maria Antonina Maria Beiser Maria Bogucka Maria Curie Maria Curie emigrantka Maria Curie jako kochanka Maria Dębska Maria Farantouri Maria Magdalena pokutująca Marian Eile Marian Eile- Kwaśniewski Maria Orwid Maria Peszek Maria Peszek i Foks Maria Peszek i Foks Był sobie król Maria Salomea Skłodowska - Curie Maria Skłodowska Curie Maria Skłodowska Curie na wojnie Maria Szyszkowska Marie Mordingrer Mariusz Szczygieł Marjane Satrapi i Vincenta Paronnaud marka markizy de Pompadour Mark Owen Markowie Czuryłło i Grechuta Marsjasz i Apollo Marszałek Marta Górnicka Marten Hansen Martha Argerich MARTIN TINGVALL Mary Corinna Jacobi z domu Putnam Maryna Barfuss Maryna Barfuss- Turnau Marzena Michałowska Massner Mateen Matejkę Mateusz Drozda Mats Eilertsen: double bass Matt Brewer Matt Brewer --- bass Gerald Cleaver --- perkusja Yaron Herman --- piano Maur Maurice Fleuret Maurice Herzog Max Brod Max Factor Max Faktorowicz mała zmiana mała zmiana powoduje dużą zmianę Małe Curie Małgorzata Górnisiewicz Małgorzata Niemirska Mały Książę Mecz Poetycki 2015 Medyceusze medycyna medytacja Mehoffer Mela Koteluk melancholia Melisa meloreytacja Melvin B. Tolson miasto Mich & Mitch and Zbig łodeggy Michaela Franksa Michael Benita Michael Foucaut Michael Wollny Michaił Afanasjewicz Bułhakow Michal Miskiewicz Michal Miskiewicz - perkusja Michał Michał Anioł Michała Urbaniak Michał Bajor Michał Karol Szymanowski Michał Kuźmiński MichałLitwiniec Michał Nestorowicz Michał Strąkow Michał Tokaj Michał Urbaniak Michał Zabłocki Michał Łanuszka Michel Foucault Michel Petrucciani - fortepian Michel Serres Microsoft Mieczysław Karłowicz Mieczysław Kosz Miejsce kobiet jest na górze Mieszko I Mike Stern Mike Stern - gitara elektryczna Mikołaj Rej Mikołaj Tulipan Mikołaj z Radomia Mikromusic Milan Kundera Milena Jesenská Miles Davis minimalizm minimalizm w muzyce Mini wykłady o maxi sprawach. Trzy serie.Leszek Kołakowski Mira Zimińska-Sygietyńska Miron Białoszewski Miroslav Vitous Misha Alperin Miskiewicz -perkusja.Zamyślenie recenzja Wojciech Majewski Miss Williams mit 10000 godzin Mitch & Mitch Mit Erigone mity mity na temat pozytywnego myślenia mity rozwoju osobistego Miuosh & Skrzek MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JAZZU./INTERNATIONAL JAZZ DAY Międzynarodowy Dzień Jazzu Międzynarodowy Dzień Kawy Międzynarodowy Dzień Tańca mięśnie Mme Lemaire Moje córki Krowy moje doświadczenia moje życie bez cukru mol smutek Monika Borzym Moniuszko Monk Montaigne more Morrie Schwartz motywacja motywacje działań Movements In Colour mpd Muchy Munk Munyungo Jackson – Mustafa Pasza muuzyka popularna muz: Zygmunt Konieczny muzyka Muzyka - Grzegorz Turnau muzyka etniczna muzyka filmowa muzyka klasyczna muzyka koncepcyjna muzyka polska muzyka popularna muzyka poważna muzyka rozrywkowa muzyka we Francji muzyka we Włoszek muzyka wielogłosowa muzyka zagraniczna muzyka świata Myslovitz myślenie jednak boli mój budżet mózg mózg człowieka Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd Kaja Nordengen Młodość N2O na co zmarł Bolesław Prus Na co zmarł Grass na co zmarł Ornette Coleman na co zmarł Stefan Żeromski? nadgryzione jabłuszko nadworny skrzypek Ewy Demarczyk nadzieja Nagroda Nobla Nagroda Nobla 2014 rok Nahuatl najcięższa książka świata najlepszy pojazd XIX wieku największy organ w ludzkim organiźmie najwyższe najważniejsze dokonania na marginesie Na motywach kołysanki Janiny Porazińskiej pod tym samym tytułem.Reżyseria i animacja Tytus Majerski Napoleon Bonaparte Napoleon III Narodowe czytanie Narodowe czytanie Lalki narracja Narrenturm Natasza Czermińska Natasza Czermińska recenzja nauczanie nauczyciel nauczyciele nauczycielka nauka nauka języka co wzmacniać nauka języka popularne błędy nawyk nawyki czytelnicze. Na wyspach Bergamutach Neil Larsen Nelly Ternan neologizm nerw przeponowy New Series NeXT Niccolo Machiavelli Nicola Chiaromonte Nicolaes Eliaszoon Pickenoy Niech Żyje Bal nie każdy potrafi się przewrócić Niemiecka Curie niepełnospraność niepełnosprawni niepełnosprawność niepełnosprawność Prousta niesprawiedliwość Nietzche Nietzsche nie w pełni sprawność Niezależna Oficyna Wydawnicza Nowa niezgoda Niełatwy dzień nie żyje Ginter Grass nigdy mi się nie uda Nighthawks Nike Nikola Sellmair Nikołaj Karamizyn Nils Petter Molvaer Nir Felder Nivea No Easy Day Nohawica Norah Jones normy językowe North Cape Notatki notatki na mankietach notatki na marginesie notatki z wykładów nowoczesny marketing nowy album Grzegorza Turnaua nowy cykl Nowy Rok Nowy Ślad Czarnych Stóp nuda nu jazz O.S.T.R obalanie mitów obalanie mitów na temat Marii Skłodowskiej Curie o bibliotece o bieganiu o blogu obraz obrazy Obscura Obwieszczenie obyczaje obój ocannon’s World o chodzeniu o ciszy Octave Feuillet oczekwania o czytaniu Oda do radości Oda Dytrykówna. Odczuwanie architektury Odkrycie NASA odniesienie do baśni odprężenie odznaczenia Office International d'Hygiène Publique. o grzebieniu ogłoszenia Ogłoszenie o głupocie ohn Summerson o jazzie o języku o kleks oko o książce o książkach Olaf Tryggvason Olga Boczar Olga Boznańska Olga Tokarczuk Nike 2015 o mężczyznach o narzekaniu o nudzie Opole Opole 1997 opowieści dla dzieci Opowieści o Pilocie Prixie Opowieści z Ziemiomorza opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście o prokrastynacji o przyjaźni o przypominaniu opór w rozwoju Orchestre National de Lyon orkiestra orkiestra: BBC Symphony Orchestra z towarzyszeniem chóru kobiecego) Adrian Boult orkiestra AUKSO Orkiestra Dni Naszych Ornette Coleman Ornette Coleman zmarł Orygenes Orzechowski Oscar Troplowitz oseph Conrad o siekierze osoby chore na SLA Osoby Głuche Osoby Niedowidzące Osoby Niewidome osoby z niepełnosprawnościami OT.TO Otto Hahn Owidiusz o wyobraźni o władzy o zapominaniu o zmianie Ołówek recenzja pacyfizm palec palimpsest Palle Danielsson - kontrabas Pamiątkowe rupiecie Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera Pan Herbatka Pan Kleks papier Parker Paryż pasja Passaggio Patch Adams paternalizm Patrice Moret Patricia Molly Clapton Patti Smith Paula Cole Paul Anka Paul Appell Paul Auster Paul Celan Paul Desmound Paul Emil Breitenfeld Paulina Braiter Paulina Drzastwa Paul Langevin Paul Éluard Pawerewski Paweł Krawczyk) - 4:37 05. Message in a Bottle (Sting) - 7:36 06. Sleep Safe and Warm (Komeda) - 6:55 07. Three Reflections (Wasilewski) - 8:33 08. Still (Milder) - 6:45 09. Actual Proof (Hancock) - Paweł Krawczyk) - 4:37; Message in a Bottle (Sting) - 7:36; Sleep Safe and Warm (Komeda) - 6:55; Three Reflections (Wasilewski) - 8:33; Still (Milder) - 6:45; Actual Proof (Hancock) - 6:06; Largo (Ba Paweł Smoleński Paweł Wszołek Peredy y Salgado Pergolesi perkusja Perkusja– Paulinho Da Costa Piano Perpetuum Persepolis Perły i Łotry Peter Erskine Peter Gabriel Peter Paul Rubens Peter Wohllenben Pete York - perkusja Pewność Philip Zimbardo Phil Knight pianino pianino ciekawostki pianist piano Piano - Bobo Stenson; Piano Guys piano Larry Koonse Piano Man 1973 Piano Works II - Ringing The Luminator Picasso Picasso Kobieta niosąca chleb Pieere Bordieu Piere Soderi Pierre Boudieu Pierre Bourdieu Pierre Curie pierwsza kobieta pigułka dzień po pijany jak szewc Pina Bausch Pinelo piosenka finałowa piosenka literacka Piotr Curie Piotr Czajkowski Piotr Fronczewski Piotr Frączewski Piotr i Maria Curie Piotr Millati Piotr Paleczny Piotr Pustelnik Piotr Skrzynecki Piotr Szczepanik Piotr W. Cholewa Piotr Witkowski pismo Breila pisz na berdyczów co to znaczy Pitagoras Pitagoras z Samos Piwnica pod Baranami Pixar piękno piętnaście pianistów pianistek jazzowych Place de la Concorde Planet of Exile pleonazm Pliniusz Starszy Po co czytamy? po co nam pot początki polifonii podania podatek od linków Pod budą Pod budą Sikorowski & Turnau podróż Pod światło poeta poezja pogoda pod psem pokój polityka polon Polska polska muzyka Polska wygrywa Euro 2016 Polskie Radio polski jazz Poniedziałkowe dzieci pop Po pierwsze nie szkodzić. Opowieści o życiu Pora Umierać Porter portrait of army surgeon Ernst Boman and his family Porwanie córek Leukippa posiłek postacie kobiet Powiedziała mi Maria Antonina powołanie Powstanie 44 Poznań pozytywizm pozytyw na dzisiaj prawa człowieka prawa kobiet prawda ciekawsza od fikcji Prawo do... problemy ze stawem żuchwowo skroniowym proces edukacyjny proces rehablitacji produkcja Program 3 Polskiego Radia programowanie; Tomasz Dominik--- bębny; Maciej Mąka--- gitary; Janusz Baka--- konsoleta; prosty sposób by poprawnie siedzieć Prust Pruszyński i S-ka Przebudzenie Przejęzyczenie Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie Przemek Dyakowski - saksofon Przemysław Bluszcz Przemysław Dyakowski Przemysław Raminiak - fortepian Maciej Grabowski - bass Krzysztof Gradziuk - perkusja Przemysław Wyszyński przepona Przestrzenie Banacha Przestrzenie i zaułki Przyboś przypowieść o stole Przysłowia nie są mądrością narodów Prządki Prządki albo Baśń o Arachne Prószyński i S-ka psychologia psy w języku Ptaszyn Pustka w domu pyknodysostoza kto chorował pytaj_ni[c]k pytania pytanie pytanie o myślenie pytanie o niemyślenie Pyteasz płyty Queen Quiet Letters Quinto Libro Di Madrigali- Gesualdo rackę napisałam rad radio radioaktywność Radiohead radość Radziwiłłówna Rafael Santi Rainer Maria Rilke Raj Ralph Greenspan Ralph Towner Randy Brecker Randy Brecker - trąbka Nir Felder - gitara elekryczna Bob Franceschini - saxopfon Sergio Vallin - gitara elekryczna Elliot Mason - puzon Lizzy Loeb - wokal Randy Pausch Raymond Queneau Ray Tomlinson Raz Dwa Trzy realizm recenja recenzja recenzja albumu recenzja filmu recenzja książki recenzja Meditatus recenzja płyty recenzja płyty A miało być tak dobrze Recenzja płyty a miało być tak pięknie recenzja płyty muzka polska recenzja Świat Dysku recenzje recenzje książki recenzje płyty recepta na słomiany zapał reenzja reenzja albumu. reflekcja refleksje reguła śrubokręta rehabilitacja funkcjonalna Reinman z Bielawy relaks relaksacja religia Rembrandt Remembrance Rencenzja Rene Laennec Renesans Renesans i krew Renoir reportaż Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta Reynaldo Hamn rezenzja reż. Piotr Trzaskalski Richarda P.Feynmana Richard Feynman Richard P Feynaman Robert Clark Robert Kasprzycki Robert Luty perkusja Robert Majewski Robert Majewski - trabka Robert Proust Robert Provine Robert Samot Robert Więckiewicz Robin Dunbar rock rocznica blogowania rocznica blogu rocznica śmierci Witkacego Rodolphe Lindt Rodowicz Rodrigo y Gabriela rodzina muzyczna Roentgen Rogers Covey-Crump rok czasu rola lidera rola reportera Roman Jacobson romans Rosja Route 66 rower rower ciekawostki Royal Quartet ROYAL STRING rozkwit gaworzenia rozmowy rozrywka rozważania o diecie rozwój rozwój dziecka rozwój inaczej rozwój mowy rozwój osobisty rożen rożno Rubens ruch ruch to niezależność Rudyard Kipling najmłodszy laureat Nagrody Nobla Running Running Jacob Karlzon Rusell Russell Ferrante Ryczace Dwudziestki Ryczące Drake Ryszard Krynicki Ryszard Lwie Serce rytm rytuał rzecz o Stanisławie Wokulskim rzeźba Rzuć to wszystko co złe równość saga Saga o Wiedźminie Saint Simona saksofon saksofon tenorowy Salvador Dali Sambbor Dudziński samobójcza śmierć samobójstwo samobójstwo Witkacego Samuel Johnson Samuel Rohrer Sandor Maraja Sandra van Veen Santiago de Compostela sapka Sarah Bernahardt Saturday Jazz Pianist Saturday Panist Jazz Saturday Pianist Jazz Saturday Pianist Jazz Michael Petrucciani Savante Arjemius saxofon Scott Elliot Fahlman SDM Sea recenzja Sebastian Erard Sekretne życie drzew. Co czują drzewa Sekrety Morza Sekrety Morza recenzja Seksmisja sen sen kawalera z różą sereotypy Sergio Vallin. sezon grzewczy sfera Sfera Szeptów sfurmato Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band – tytuł płyty zespołu The Beatles Shaikh ash-Shadhilem Shigeru Umebayashi Shoe Dog: A Memoir by the Creator of Nike Siddhartha Hermann Hesse Siedem nowych planet siekiera Sierpiński Sierżant Sigmunt Freud Sigurd Rascher silna wola Silvestri Simone de Beauvoir Simon Marius Simon Phillips Simple Acoustic Trio Siostry Panas sir Wiliam Crookes Siula Grande Skrzek skrzypce skuteczny sposób na prokrastynację skutki katastrofy w Czarnobylu skąd choinka skąd pierniki skąd się wzięło Skłodowska --- Curie SLA Slavenka Drakulić Slawomir Kurkiewicz Slawomir Kurkiewicz - kontrabas smarkaty Smolik smutek Smutna historia Szału smutne życie psa Sofokles Sokrates solar system solo piano. Sonety Sonnige Stube Sopot Sparta spinacz spokój sposoby słuchania muzyki Spotkanie z Marią sprzeczność Stanistaw Witkiewicz Stanisława Celińska Stanisława Ryster Stanisław August Poniatowski Stanisław Baczyński. Stanisław Barańczak Stanisław Barańczak nie żyje Stanisław Barańczak poezja Stanisław Hadyna Stanisław Ignacy Witkiewicz Stanisław Jerzy Lec Stanisław Jopek Stanisław Jopek i Zespół Pieśni i tańca Mazowsze Stanisław Lem Stanisław Przybyszewski Stanisław Soyka Stanisław Strójwąs Stanisław Witkacy Witkiewicz Stanisław Wokulski Stansiław Soyka stan zdrowia Stare Dobre Małżeństwo Starość status kobiet status mężczyzn stawanie się staw żuchwowy skroniowy Steen Eiler Rasmussen Stefan Banach Stefan Garczyński Stefania Baczyńska Stefania Wilczyńska Stefania Zieleńczyk Stefan Kudelski Stendhal Stendhala Stenson Bobo Stephen Hawking Stephen William Hawking Steve Gadd - perkusja Steve Jobs Steven Harrold Steve Swallow Steve Woźniak Storråda Strachy na Lachy Zimne dziady listopady Straight Story RGG recenzja strarta Strzeż się tych miejsc... Klaus Mitffoch Studio Agnieszki Osieckiej styl życia substantia reticularis sufrażystka Super Book Susan Sontag Susie Ibarra Sven Nykwist Swen Widłobrody Swietłana Aleksiejewicz Swietłana Aleksijewicz Sygryda Storråda Sylvie Courvoisier sylwetki sylwetki kobiet sylwetki mężczyzn symbolizm symbolizm w polskim malarstwie synestezja syntezator – Russell Ferrante Szalony Język Polski szczelanie w szczęce Szczęście czy fart Szereg Fouriera Szewczyk Ola Maurer Piwnica pod Baranami szewska pasja sześciostrunowa altówka Sześć światów Hain szkice Szkoła Notre Dame Sztuczne Fiołki sztuka sztuka absurdu sztuka i absurdy Sztuka kultura sztuka o której można dyskutować sztuka składania życzeń sztuka ulicy Sztuka Wolności Sztuka zwycięstwa sztuki wizualne Szubert szybkie śniadanie Szymanowski Karol Szymborska Szymon Kataszek Szymon Ludwik Kamykowski--sax Szymon Madej Szymon Stochniol Katarzyna Baczewska Aleksandra Urbańska Jarosław Marzec Szymon Zychowicz Szymon Zychowicz 2014 sł. Józef Czechowicz sł: Bolesław Leśmian Słaek Jaskułke Sławek Jaskułke sławne osoby sławni Polacy Sławomir Mrożek słodkie życie Słonimski Słowacki słowiański kołtun słowiańszczyzna Słowo las znaczy świat słowo o termitach Tadeusz (Boy) Żeleński Tadeusz Boy Żeleński i tłumaczenie Marcela Prousta Tadeusz Dziedzic Tadeusz Gajcy Tadeusz Kalinowski Tadeusz Kożuch Tadeusz Mieczkowski Tadeusz Nowak Tadeusz Pruszkowski Tadeusz Sygietyński Tadeusz Zawieyski Tadeusz Łomnicki Tadeusz Śliwiak Tadeusz Żeleński Boy take five Tales z Miletu tantasy Tatarak Tea book tag Tears in Heaven Tea Time Boogie teksty kultury Zachodu Tennesee Williamsa Tenor: Steve Davislim tenor saxophone Teoria Wszystkiego recenzja Terence David John Pratchett Teresa Kotlarczyk Teresa Sukniewicz- Kleiber Terri Lyne Carrington Terry Prachett tey THE the Beatles The Coln Concert The Dispossesed The Girl In The Other Room recenzja The Hilliard Ensemble The Left Hand of Darkness Theloniousa Monka The Old Woman The Penitent Magdalene The Riddle (Nik Kershaw) cover The Swingle Singers The Wisdom Paradox: How Your Mind Can Grow Stronger As Your Brain Grows Older The Word for World is Forest Thich Nnat Hanh Thomasa van der Wilta Thomas Couture Thomas de Keyser Thomas Edison Thomas Transtomer Thomas Wyck Thrill Box recenzja Théodore Géricault Tim Burton Tingvall Trio Tischner Tobias Donner i Willem de Gee to co chciałabyś wiedzieć o budżecie to co chciałbyś wiedzieć o planowaniu budżetu to i owo językowo Tokaj tom 6 Tomasz Cichocki Tomasz Cichocki Zew Oceanu Tomasz Mann Tomasz Stanko i New York Quartet Wislawa Tomasz Stanko — trąbka Bobo Stenson — piano Anders Jormin — kontrabas Tony Oxley — perkusja Tomasz Stań Tomasz Stańko Tomasz Stańko nie żyje Tomasz Stańko trąbka / David Virelles fortepian / Thomas Morgan – kontrabas / Gerald Cleaver – perkusja Tomasz Szukalski - saksofon Tomek Mackiewicz Tomek Sowiński - perkusja To mit Tommy Crane - drums. tom pierwszy Trylogii Husyckiej Tom Waits tonacja Toni Morrison Tord Gustavsen Tord Gustavsen: piano Tord Gustavsen Trio Tore Brunborg: tenor saxophone Tornebladh Touch & go - straight to number one Toulouse lautrec Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych tożsamości tożsamości społeczne Traktat o życiu. Myśli wybrane. Czesław Miłosz traktaty muzyczne trecento trenerstwo trio Trio in Tokio Troosta Trulsa Morka truncus cerebri trzy szybkie Trädgårdsinteriör Trójka trąbka Trąbka- Tomasz Stanko; Trąbka – Scott Wendholt tulipan tulipanologia Turnau turpizm Tuwim Twierdza Szyfrów Tycjan typuję zwycięzcę tłumaczenie tłumaczenie: Przemysław Bieliński tłumaczenie: Stanisław Kasprzysiak U.S. Route 66 U. T. Gandhi perkusja ubóstwo uczenie uczenie języka migowego uczenie się udział kobiet w wojnie Ujejski układ słoneczny Ulisses Ulla Lindquist umarł ks. Jan Kaczkowski Umieranie una hirunda non facit ver uniwersalność uniwersum Uno momento mortis Upadek Ikara uprzedzenia URK urodziny Karola Wielkiego urodziny Mikołaja Kopernika urodziny Stanisława Lema Urodziny Wisławy Szymborskiej Urodziny Witkacego Urodziłem się pewnego błękitnego dnia Urodziłem się pewnego błękitnego dnia, Daniel Tammet, Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera Ursula K. Le Guin Ursula Le Guin Urszula Dudziak USA ustanowienie Nagrody Nobla Uszkodzenie Rdzenia Kręgowego Valdemar Eiberg Valery var. 4:14; varia Vassilis Tsabropoulos Vassilis Tsabropoulos fortepian Velazquez Vermeer V Hauy Viera Brandes Vijay Iyer Vilhelm Hammershøi Vincent Peirani akordeon Vincent van Gogh Virginia Woolf Virginii Woolf Vladyslav Sendecki Volodos in Vienna Voytek Kurtyka Wacław Krupińsk Wacław Krupiński Waits Waldemar Raźniak Walden Pągowski Waleria Maria Gardowska Wally Berg Walter Isaacson Walther von der Vogelweide Walt Whitman Wanda Rutkiewicz waria Warszawa Wat Werner Herzog Wesele Wyspiańskiego i Marek Grechuta Whileman Whistlers Mother wiara wiara we własne siły wibrafon wieczko skroniowe wiedza praktyczna wiedźmin Wiedźmin opowiadania Wiedżmikołaj wieki średnie Wiek męski wiek XIX wielbłąd Wielka Gra Wielka Msza h-moll wielogłosowa muzyka Wiersze zebrane Barańczak wierzę w wiedzę wieszać na kimś psy Wiesz może jak to się dzieje Wiesław Dymny Wikingowie Wilhelma VI Orleański Wilhelm Conrad Röntgen Wilhelm IX Trubadur Wilhelm Sasnal Wiliam Harvey William H. Macy William Prout William Szekspir Will Rogers Wincentyna Karska Windows Waltz wiolączela Wisława Wisława Szymborska Wisława Szymborska Nobel Wisława Szymborska rocznica śmierci Witkacy Witkiewicz Witold Lutosławski Witold Lutosławski wcale nie jest za trudny Wit Stwosz Wittgenstein wizyta w kawiarni w jaki sposób chodzi człowiek w jaki sposób się rzyga w krzywym zwierciadle W malinowym chruśniaku Wocjech Orliński. Lem. Życie nie z tej Ziemi w oczekiwaniu na nowy album Grzegorza Turnaua Wojciech Kamiński Wojciech Kassa Wojciech Kukuczka Wojciech Majewski Wojciech Malajkat Wojciech Młynarski Wojciech Młynarski nie żyje Wojciech Tochman Wojciech Waglewski Wojciech Zabłocki wojna Wojna nie ma w sobie nic z kobiety wokal; Gabor Bolla - saksofon; Andi Kissenbeck - organy Hammonda; Wolfgang Schmid - kontrabas; wokal; Torsten Goods - gitara Wokulski w Paryżu Wolna Grupa Bukowina Wolowiec Woman reading a letter Woz w popiele wrażenia Wrocław Wskrzeszenie Łazarza wspomnienia Wspomnienia twórcy Nike współczesność Wszystkie kobiety Mateusza recenzja Wybór i układ Joanna Gromek - Illg wychwalanie idei miłości dworskiej wycieraczki samochodowe Wydawnictwo Literackie Wydawnictwo lNaukowe PWN Wydawnictwo Znak Wydziedziczeni wykłady wynalzaki wyobraźnia wypadki w górach wyróźnienie wytwórnia ecm wywiad wyzwania wyzwania blogowe wyścig wyścig z Messnerem Wyśpiewam Wam wszystko wzór wątp wątpliwości wątroby nie omamisz wątroby nie oszukasz Wędrówka Władysław Broniewski Władysław Halik Władysław Reymont władza Włochy Włodek Pawlik Włodzimierz Korcz Xawerego Dunikowski XI XIV wiek Yapa Yaron Herman Yaron Herman - piano (Steinway D Yuan Mei zabawa zabawa blogowa zaburzenia ze spektrum autyzmu Zaczarowana świątynia zadanie zagadki Zakazany owoc Zakopane Zamość Zapatrzenie. Myśląc o malarzach zapowiedź nowego cyklu Zarycki zarządzanie stresem zasypywać gruszki Zawinul Zbigniew Herbert Zbigniew Jaremko Zbigniew Konopczyński - trombone Zbigniew Mikolejko Zbigniew Namysłowski Zbigniew Paleta Zbigniew Preisner Zbigniew Raj Zbigniew Wodecki Zbigniew Wodecki nie żyje Zbigniew WodeckiPiwnica pod Baranami z czego biorą się zakwasy? zdrowe nawyki zdrowie zdrowy kręgosłup Zdzisław Beksiński Zeeman zejść na psy Zenon Jaskuła Zespół Aspergera Zespół Pieśni i Tańca Śląsk zielono mi Ziemie obiecane recenzja płyta 8.04.2014 r Ziemiomorze Ziemiomorze recenzja Zmarł Stanisław Barańczak zmiana zmiany znane osoby znane osoby chore na dusznicę znani z notatek na marginesie Zofia Ameisenowa Zofia Komedowa Trzcińska Zofia Zaleska Zosia Sajewicz z przymróżeniem oka. zrozumieć Franciszka zwątpienie zwątpiwnie Zycha Zygmunt Bauman Zygmunt Freud Zygmunt Freud a Proust Zygmunt Grechuta Zygmunt Konieczny Zygmunt Stary Zygmut Freud Zygmut Konieczny Złota dama złoty czekan [a]Varia [IKD3] [Klasyczne korepetycje-w dobrym tonie]. [Zarys Édouard Manet Ólafur Arnalds ósma część Harrego Pottera ósmy marca Ćwiczenia z utraty ćwiczenia Łanuszka. muzyka Łapiński Łucjan Paprocki Łukasz Małecki Łukasz Nicpan Łukasz Simlat Łukasz Stasiak łumacze ( Stanisław Barańczak Śląska Orkiestra Kameralna Śmierć na pięć Śmierć Witkacego Średniowiecze Świat Dysku Światowy Dzień Jazzu. Światowy Dzień Ksiażki i Praw Autorskich Świat Rocannona" Święto muzyki Świętosława Święty Augustyn śmarczeć śmierci i neurochirurgii śmierć śmierć Anki śmierć słońca śmierć w górach śpiew śpiew) Dorota Miśkiewicz: śpiew; Robert Majewski trąbka fluegelhorn Mariusz Pędziałek; Maryna Barfuss; Cezary Konrad -perkusja Robert Kubiszyn: akustyczna gitara basowa śpiew Dorota Miśkiewicz - śpiew Marek Napiórkowski - gitara Kacper Stolarczyk - gitary Maciej Magnuski - bas Daniel Kapustka - perkusja Marek Niedźwiecki - konferansjer śpiki św. Odilon św. Tomasz świadectwo światło niebieskie a sen święty Ambroży biskup mediolanu Żenia Zielińska Życzenia Życzenia wielkanocne żałoba że chodzisz? że ubywa nam wzrostu wraz z wiekiem że wykorzystujemy 10% możliwości swojego mózgu życie życie jako marketing życie z doświadczeniem niepełnej sprawności αυτονομία Михаил Афанасьевич Булгаков

Archi_walium:Ale to już było…

[Komentowanie]

Na tym blogu obowiązuje netykieta.
Zwracamy się do siebie po imieniu.
Autorka nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi współuczestników i współuczestniczek dyskusji, opinie są prywatną kwestią Autorów i Autorek.

Nie liczę godzin i dat.

Czerwiec 2015
Pon W Śr C Pt S N
« Maj   Lip »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

zBLOGowani

Tu także jestem:
zBLOGowani.pl