(Saturday Panist Jazz). Misha Alperin, Arkady Shilkloper, Anja Lechner I Her First Dance (2008).

Edgar Degas namalował szykujące się do występu baletnice, tak jakby właśnie przechodził, a drzwi do garsoniery byłyby otwarte. Jedna przypina, druga poprawia, trzecia przeprawia,  jeszcze inna na palcach wspina. Już słychać jak ludzie moszczą się szukając swych miejsc, wchodzą, szepczą, rozdają kroki kierując się ku rzędom nienagannie cichych krzeseł. By po chwili zniżyć ton, zasiąść i zaczekać. Powoli tłum cichnie, światło gaśnie. Przedstawienie się zaczyna wraz z pierwszymi dźwiękami ciszy.  Rozłoży się dźwięk i akcenty.

Her First Dance, Misha Alperin, Arkady Shilkloper, Anja Lechner -  ECM 2008
Her First Dance, Misha Alperin, Arkady Shilkloper, Anja Lechner – ECM 2008 rok źródło zdjęcia.

Takie oto skojarzenie nasuwa pierwszy utwór ( Vayan), ale i tytuł płyty Her First dance. Albumu z pogranicza jazzu i muzyki klasycznej. Arvo Pärt mówi o tym, że przywiązuje znaczenie do pojedynczego dźwięku, Estończyk tworzy muzykę bliską medytacji, stąd jego wybór nie dziwi, ale również tutaj przywiązywanie wagi do poszczególnej frazy, budowanie strukturalnie emocji jest słyszalne.  Obraz Klimta datowany na 1912 rok Avenue in the Park Kammer Castle, w domu, który wychylna za drzew mógłby siedzieć Proust i pisać.

Szlifierz podobnie jak List (albo Młode Kobiety), albo Nosicielka Wody Goi, dotyka spraw codziennie ważnych. Goja  Taka jest ta płyta. Sączy się powoli i po woli. Niezaprzeczalnie.  Do jazzu wkraczają ludzie gruntownie wykształceni klasycznie. Kim byłby Misha Alperin gdyby nie usłyszał w swoim życiu Parkera i  Coltranea nie wiadomo. To płyta  na wskroś minimalistyczna. Tria nie trzeba nikomu przedstawiać. Mieczysław Kosz, jazzowy pianista, dziś niestety zapomniany mówił, że tylko smutek jest piękny, O, nie tylko, precyzja też może, choć ten ecmowski album to nie tylko ona.  Oto czym jest dla mnie minimalizm. Pitagorasowi też by się podobało.

 

Jedna odpowiedź na “(Saturday Panist Jazz). Misha Alperin, Arkady Shilkloper, Anja Lechner I Her First Dance (2008).

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s