[43+1]. Lekko, łatwo i przyjemnie.

Nie będziemy tutaj omawiać historii europejskiej polifonii, nie będziemy cofać się do paryskich czasów, do edukacji jaką uskuteczniano w katedrze Notre Dame od tejże wzięła nazwę szkoła,nie będziemy też mówić o  wielogłosowości włoskiej za czasów Ars Nova, ale przecież to wielogłosowość, po prostu. włoskie trecento. O tym też nie będzie.

Trzy wpisy temu było o potrzebie delikatności i potrzebie szukania, o poszukiwaniu własnym, o tekście i muzyce, zwłaszcza polskiej. Było. O zbliżających się urodzinach Krzysztofa Komedy, było. I o płycie, która ukazała się w tamtym roku Krzysztofa Napiórkowskiego było (w tamtym roku). Ten wpis to paralela, a właściwiej by było napisać kontynuacja wyżej wymienionych wpisów. Powrócić warto. Zwłaszcza, że artysta udostępnił na swoim profilu koncert, który odbył się w studio Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce.

Z przyjemnością będę czekać na następną płytę Krzysztofa Napiórkowskiego nie tylko dlatego, że umiejętnie łączy style, i proponuje łatwą, delikatną, smakowitą rozrywkę, ale z albumu na album dojrzewa.

Bez hałasu. Bez chaosu. Oczywiście, śmiało można zaproponować jazzującą polską muzykę.  Czego dowód znajdujemy słuchając chociażby tego koncertu.  To koncert na którym zaprezentowane są piosenki z dwóch ostatnich albumów Krzysztofa Napiórkowskiego. Przyjemne kompozycje, (Jotazof zwróć uwagę na sekcje gitar).

Dzisiaj tak by było lekko, zgrabnie i lekkostrawnie.  Taki przystanek i przyczynek do niespiesznych poszukiwań leniwych. Muzyka popularna może mieć też takie oblicze.  Jest to dowód na to, że jak ktoś chce to znajdzie, że muzyka jest jedna. Niezależnie czy szukamy rozrywki u Brahmsa (nadanego  mu tytułu doctora honoris causa przez Uniwersytet Wrocławski nie przyjął). Chciał w ten sposób zaznaczyć jego mistrzostwo w dziedzinie kontrapunktu. Jednakże nie o tym,można zaprzyjaźnić się z muzyką, i szukać rozrywki w Tańcach Węgierskich tegoż kompozytora, można szukać w muzyce polskiej, popularnej.

I bez wątpienia znajdziemy, to czego szukamy. Ważne by się nie spieszyć. A jeśli już o Brahmsie, często muzykę klasyczną postrzega się z perspektywy XXI wiecznej. Nie zapomnjimy, że nie służyła ona jak to się zwykło określać rozrywce wyższej. Wszak sam Johannes koncertował i w restauracjach, i w teatrach, by ulżyć finansowo swojej rodzinie. Oczywiście, wstęp do filharmonii mieli nieliczni, zamożni, nie każdego, tak jak zresztą i dziś bywa stać na uczestniczenie w kulturze. Dzisiaj przybliża ja, czyni bardziej dostępną rozwój  technologii. Zauważmy jakim krokiem milowym było uwolnienie muzyki wraz z pierwszymi udanymi próbami nagrania dźwięku. Z płytą gramofonową, czy (sic!) walkmanem. Co oczywiście rodzi reperkusje, ale to temat na oddzielny wpis...

Koncert został  zarejestrowany 5 października 2014 w Studiu im. A. Osieckiej w Programie III Polskiego Radia.
Wystąpili:

 • Krzysztof Napiórkowski, fortepian, śpiew;
 • Marek Napiórkowski – gitara;
 • Marek Niedźwiecki – konferansjer;
 • Dorota Miśkiewicz – śpiew;
  Daniel Kapustka – perkusja;
  Kacper Stolarczyk – gitary;
  Maciej Magnuski – bas;

4 myśli na temat “[43+1]. Lekko, łatwo i przyjemnie.

 1. Tamten szablon fajny, ale ten też przyjemny 😉
  A ja słuchając tych gitarek pomyślałem sobie że za dużo czasu marnujemy na pracę a za mało poświęcamy na np. takie proste przyjemności jak takie koncerty.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Z szablonem to oddzielna opowieść… Niech już pozostanie ten, z dwojga złego (nie wiem jak tamten się nazywał żeby wrócić), najlepiej by było sobie samej ustawić parametry.
   Praca potrzebna jest, tako i ja myślę, że trzeba szukać i znajdować właśnie takie przyjemności, stąd ten wpis gdzieś pomiędzy…

   Polubienie

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s