Listy i [inne] brewerie.

"Plus ratio quam vis".

[04+2]. Chwila.

Muzyka filmowa. Niby integralna część filmu, niezbywalny element od czasów taperów.  Jeśli jednak obraz spotka się z krytyką muzyka nie jest w stanie nie tylko go obronić, ale także sama chociażby zostać zauważona.

Leszek Możdżer, Wszystkie Kobiety Mateusza, 2013

Wszystkie kobiety Mateusza, Leszek Możdżer, 2013, źródło zdjęcia

Wszystkich kobietach Mateusza wiele y się mówiło, i nie były to pochlebstwa, albo zdania neutralne. Nie spotkałam się jednak z dyskusją na temat muzyki. Co jest dziwne, zwłaszcza jeśli kompozytorem jest znany publiczności jest nikt inny jak Leszek Możdżer.  Tego człowieka, który zawładną masową wyobraźnią nikomu przedstawiać nie trzeba. Jego płyty sprzedają się na pniu, wystarczy wspomnieć współpracę z laureatem Oscara Janem A. P. Kaczmarkiem, albo album poświęcony Komedzie, czy zachęcanie publiczności do słuchania Chopina… Można nie przepadać za twórczością Możdżera, albo wręcz przeciwnie być apologet(k)ą. Nie sposób jej nie zauważyć, zwłaszcza, że Leszek ma siódmy zmysł, ujawniający się na wszystkich  etapach twórczości, doboru muzyków, kontaktu z publicznością podczas koncertów, czerpania radości w co się angażuje…

Nad Wszystkimi Kobietami Mateusza pracowano w podkrakowskim Alvernia Studios (we współpracy z orkiestrą AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. Realizatorzy nagrania to: Piotr Witkowski i Tadeusz Mieczkowski.

 Jak zwykle u Możdżera rola wiodąca powierzona jest fortepianowi.

Ukazać oszczędność melancholii i jej bogactwo wraz z orkiestrą to sztuka. Sączy się temat przewodni, rozwija się i pęcznieje. Dystans. Słowo klucz. Trudno go uzyskać w muzyce, a jednak jest to możliwe. Możdżer nie rozstaje się z jazzem, ale umiejętnie go wplata w przestrzeń muzyki.  Album doskonały na chłodne senne, (samotne) wieczory. Chwila wystarczy by poznać Wszystkie Kobiety Mateusza i się zauroczyć.

Reklamy

22 comments on “[04+2]. Chwila.

 1. ja i moje urwisy
  16/04/2015

  Muszę posłuchać, chociaż i tak się na nim nie poznam :/

  • 5000lib
   16/04/2015

   Na szczęście nie trzeba się znać żeby słuchać.

 2. Kropkowo :-))))
  18/04/2015

  Nie znam, przyznaję. Chętnie posłucham :-)) Uwielbiam muzykę z filmów. Nie raz oglądając film, zamykam oczy by lepiej się wsłuchać (może to głupie, ale lepiej odczuwam z zamkniętymi oczyma). Uwielbiam dobrą muzykę w filmie.

  • 5000lib
   18/04/2015

   Nie szkodzi. Można poznać. A jeszcze jak chętnie to w ogóle i w szczególe. Oglądam film i mimowolnie skupiam się na muzyce. Zamykanie oczu nie jest głupie, pozawala zminimalizować bodźce i skupić się na muzyce. Dlaczego na koncertach używa się innego oświetlenia? Dobrego dnia. 🙂

 3. babajoga
  29/04/2015

  Miałam kiedyś płytę „10 Easy pieces for Piano”, była fantastyczna i towarzyszyla mi latami…jak to CD – się zniszczyła… Czas znaleźć jej następcę 😉

  Czy należysz do tego zawężającego się grona ludzi, którzy posiadają albumy?

  Czytałam niedawno na jakims fachowym forum, w którym pan ekspert od rozrywki pisał, jak dumny jest z posiadania kolekcjonerskich płyt, i jak ubodzy jestesmy dzisiaj, my, posiadacze playlist. Przyznam, ze się z nim zgodzę, bo bardziej lubię usiąść, włączyć płytę i być z muzyką, niż doskakiwać co chwila do spotify, szuka „czegos lepszego”…

  Ale…playlisty doskonale sprawdzają się w podróży…

  • 5000lib
   29/04/2015

   Dzień dobry!
   No to skoro miałaś kiedyś 10 łatwych utworów na fortepian jako album to napiszę Ci w sekrecie, że od tej płyty zaingerowałam dział muzyczny: https://5000lib.wordpress.com/2014/10/08/04-percepcja-i-powroty-10-easy-pieces-for-piano-2/ oto dowód. Napiszę więcej ten album kupowałam dwa razy, pierwsza mi się zużyła…
   Moim zdaniem problem jest bardziej złożony po pierwsze zmienia się zwyczaj słuchania muzyki. Dlatego, że jest ona „wszędzie” dostępna to zmienia się sposób. Przez format, jest ona nie namacalna, nie weźmiesz mp3 do ręki— a poza tym to format skompresowany… Poza tym jest jeszcze aspekt zdrowotny—> szanujmy swój słuch.
   Tak posiadam albumy. Tak jak posiadam książki. 🙂 Jestem zdania, że lepiej posiadać mniej, a dobre,i wybrane świadomie.

   • babajoga
    29/04/2015

    🙂

    Wiesz, niby takie wszystko jest dostępne i w chmurach i łatwe, ale… Trzeba miec dostęp do Wi-Fi.
    Juz nie mowię o tym, że w zależności od kraju w którym chcemy korzystać z rożnych streamingowych serwisów, obowiązują rożne licencje, czasem po prostu film, audiobook czy płyta nie jest dostępna.

    Lubię przeglądać płyty, głaskać je po grzbiecie, jak książki, ale przyznam, ze przeleciał mi przez mieszkanie halny minimalizmu, i z wieloma tytułami sie rozstałam, bez żalu.
    I nie moge przekonać sie do książki elektronicznej, nie da rady 😉

    • 5000lib
     29/04/2015

     Może na początek mała uwaga, którą wystukuję do znudzenia i znużenia, mam 6 poziomowe zagnieżdżenie komentarzy, więc może zdarzyć się,że odpowiedź wisi, ale w nowym wątku.
     Do rzeczy, (płyt, książek, i oczywiście—meritum).
     Kwestia jest taka.
     Długo nie mogłam przekonać się do ebooków, (słowo tutaj https://5000lib.wordpress.com/2015/03/14/63-book-tak-ale-zalezy-ktory/ ), ale w podróży są nieocenione, zwłaszcza jeśli tomicze trzeba dźwigać, oczywiście, w tym względzie jestem tradycjonalistką, głaszczę książki, podziwiam ich złożenie (albo złorzeczę bo nieudolnie łamany jest tekst, co oczywiście jest nagminne). Dostęp do Wi Fi, licencje —o tym myślałam pisząc komentarz,. Lubię oglądać płyty, zaglądać zwłaszcza jeśli są dobrze wydane, i wtedy mam realny dowód uczestnictwa w kulturze, który nie jest odrealniony, ale namacalny.
     Minimalizm, no tak, nowa moda zachodnia, i tak naprawdę zżerająca fundusze. Owo „zrzucanie skóry” może nie mieć nic tym wspólnego, a zmiana upodobań może wiązać się po prostu z dojrzewaniem intelektualnym, a na tak zwanym minimalizmie robi się po prostu kasę, no bo przecież taki konsument( konsumentka) wyrzuciwszy z czterech kątów to i owo ma teraz przestrzeń do zagospodarowania. Ten trend przypomina mi trochę modę na „pozytywne myślenie”. Pozdrawiam,

     • babajoga
      29/04/2015

      Oj, na pewno masz rację, bo do tego jestem zagorzałą zwolenniczką pozytywnego myślenia.

      Najbardziej w minimalizmie podoba mi się to, że tej pustej przestrzeni właśnie nie lubię niczym wypełniać.
      No i nie będę się oszukiwała, az tak pusto u mnie nie jest.

      😉

      • 5000lib
       29/04/2015

       Tutaj, nie chodzi o rację. (ani o żywnościową, ani o każdą inną :)) Moim zdaniem minmalizm to wymysł amerykański grubo posmarowany konsumpcjonizmem. Ciekawe, że dążenie doń występuje w domach zamożnych, a nie tam gdzie jest jeśli nie bieda, to nazwijmy to skromność. Każdy jednak ma prawo do własnych sądów. Dla mnie minimalistyczna w wyrazie jest sztuka Klimta, jego obrazy zaś b. drogie, ale pewnie nie o to Ci chodziło, a tzw. myślenie pozytywne… cóż wiele by na ten temat napisać…

       • babajoga
        29/04/2015

        A może przez minimalistyczne spojrzenie na przedmioty (i pozytywne myślenie:)) poprawia się nasza sytuacja finansowa?
        Przypadkiem, moja prywatna moda na minimalizm zbiegła sie u mnie z głębszą refleksją na temat własnych finansów, potrzeb i zachcianek.
        I bardzo wiele się w moim życiu zmieniło.
        Mam nadzieje, ze nie myślisz, ze próbuję Cię do czegos przekonać.
        Też wyrażam własne (pochlebne) zdanie o tych (modnych, no trudno) trendach.

 4. 5000lib
  29/04/2015

  Nie mam nic przeciwko kulturalnej dyskusji. I nie myślę, że próbujesz mnie do czegoś namówić. Myślę, choć oczywiście mogę się mylić, że ów minimalizm jeśli w ogóle, w dłuższej perspektywie jest możliwy to tylko i wyłącznie na fundamencie refleksji o finansach wprowadzonej w czyn. A myślisz,że owa refleksja niemożliwa by była bez „filozofii” o minimalizmie? I czy do wszystkiego, co chcemy sprzedać, potrzebna jest „filozofia działania”. Nie sądzisz, że przez takie patrzenie wszystko się komercjalizuje? Ku zastanowieniu,

  • babajoga
   30/04/2015

   A co dokładnie masz na myśli pisząc o „filozofii” minimalizmu?
   Czy masz na myśli zabawy pt „projekt 333” itp?
   Bo dla mnie to właśnie są zabawy, ktore pomagają mi jakoś ruszyć sie z miejsca, „dokonać czegos”, ale nie nazywam tego filozofią.
   „Mój” minimalizm obudził sie po lekturze L’art de la simplicité Lorieau, przyznaję, ta książka trafiła na mnie we właściwym momencie.
   I bronię zasad, ktore sobie dzięki niej wypracowałam. Mniej znaczy więcej. Mniejsze porcje, za to produkty żywnościowe, ktore maja smak; książki wypożyczane z biblioteki, jesli moge sobie pozwolić na luksus trwonienia godziny na pójście do biblioteki, jesli wiem, ze książka, ktora jednak kupiłam, nie podoba mi sie na tyle, by do niej wrócić, lub po prostu nie mam do niej sentymentu, Bah, żegnam sie z nią, sprzedając w antykwariacie lub obdarowując znajomych. Mniej ubrań, w ogóle kupowanie rzeczy i przedmiotów, dopiero kiedy poprzednie się zużyły… Czy to jest filozofia? Wydaje mi się, że głównie zdrowy rozsądek.
   Nie będę Ci zaśmiecać bloga, napisze tylko, ze podoba mi sie pomysł życia bardziej pełnego wyobraźnią, przemyśleniami, planami, niż przedmiotami (szczegolnie nieestetycznymi bibelotami, które się do mnie wiecznie kleją).

   Co do drugiej części, tej zawierającej pytanie o filozofię działania… Nie wiem. Byc moze rownież nie zrozumiałam pytania.
   Przyjaźń, altruizm, współczucie, radość, chyba jeszcze sie nie skomercjalizowały, przynajmniej nie w moim życiu.
   Ale masz rację, osobiście chętniej kupuję warzywa u pani która raczy mnie pogawędką. Kiedy kończy mi sie krem do twarzy, wolę kupic kolejny u sympatycznej pani sprzedawczyni, niż biegać po miescie i szukać najlepszej okazji cenowej…

   Chyba napisałam nie na temat:-)

   • 5000lib
    30/04/2015

    To najpierw napiszę, na początku o tym, że n i e zaśmiecasz mi bloga. Chyba, w co bardzo wątpię, tak nazywasz dyskusję… Istota bloga to dyskutowanie, zwłaszcza jeśli ma się odmienne zdanie.
    Nie mówię o zadaniach,zadanie jak wiesz pozwalają zoperacjonalizować cele, są narzędziem. Mówię np o tym, że istota minimalizmu przynajmniej tego zachodniego urodziła się z komercjalizmu. Nie można kupować w nieskończoność, czasami trzeba posprzątać. Do tego minimalizm kierowany jest do osób zamożnych (osoba o skromnych dochodach pięćdziesiąt razy zastanowi się zanim kupi książkę, a nawyk pójścia do biblioteki ma wpojony).
    I to nie jest zarzut, mody przychodzą i odchodzą, czasami tak jak tu są inspirowane filozofią wschodu, która także staje/czy stała się modna.
    Na świecie ważna jest różnorodność, szanuję Twoje zdanie, i co do istoty uważnego życia się zgadzam. Dlaczego uważasz, że zaśmiecasz mi bloga? Dobrego dnia.

    • babajoga
     30/04/2015

     Bo minimalizm to jeden z moich ulubionych wątków, i czasem boję się, że jak się rozpędzę, to trudno mnie zatrzymać.

     Obserwując moje (zachodnie) otoczenie pozwolę sie nie zgodzić z założeniem, ze osoby o skromnych dochodach są takie uważne w wydawaniu (ciężko zarobionych) pieniędzy. Inaczej pół Francji nie jechałoby na kredytach.
     Przeciwnie. „Tak niewiele mam z życia, taki drobiazg (kolorowy magazyn, książka de poche, bluzka za 5€…) mi się należy”.
     I zapychamy sobie półki, szafki i życie takimi tam niepotrzebnosciami, robiąc sobie, w sposob niewidzialny, dziurę budżetową.
     Nawyk kupowania tego co potrzebne, w miejsce czegos co sie skończyło, zużyło – tego nauczył mnie minimalizm.
     Nawyk robienia listy rzeczy potrzebnych lub ktore po prostu chce miec (przyznam, ze zainspirowała mnie bardziej książka Liste de mes envies, Grégoire Delacourt) jest fantastyczna sprawa, bo wiesz czego chcesz, unikasz rozmieniania się na drobne, i w rezultacie masz co chciałaś.
     To wcale nie musza byc przedmioty drogie.

     Dlatego uwazam, ze minimalizm wiecej pomoże osobie o skromnych dochodach.
     Pomaga rownież pozbyć sie uczucia frustracji (bo marketing bombarduje nas dzien i noc, i doprawdy musisz pic nespresso z rana, by miec dzien jak George C.).
     A jeżeli chodzi o czystki w domu – z własnego doswiadczenia widze, ze po pierwsze przedmioty, ktore znalazły nowych właścicieli (przez podarku lub sprzedaż) nie były mi potrzebne (bo nie poczułam potrzeby ich odkupienia).
     Powiem wiecej, teraz, mieszkając tymczasowo w jednym małym pokoju, zdaje sobie sprawę z tego, ze właściwie mogłabym posiadać jeszcze mniej.
     A zaoszczędzone pieniądze (których nie wydaję na kolejnych wyprzedażach, mimo -70% obniżki na coś tam) mogę odkładać na przykład na podróże.

     Dlatego dla m n i e minimalizm jest trendem, chociaz wole nazywać go narzedziem, ktory pomaga w realizacji celow.
     Dwa lata temu postanowiłam, ze przestaje pracować na płacenie kredytów i zycie od-do. Od czegos trzeba było zaczac, i minimalizm bardzo mi pomógł w organizacji i przekonaniu samej siebie, ze potrzebuje mniej, by przetrwać chudy okres. Zanim rzuciłam toksyczna prace, by szukac takiej „mojego życia”, musiałam zrobic porządek – nie tylko w domu, ale przede wszystkim w głowie : czego potrzebuję, by żyć godnie, czuć sie dobrze i pożegnać sie z frustracja?

     Dlatego rownież nie zgadzam sie z opinią, ze minimalizm jest dla zamożnych bobo i że rodzi się z potrzeby wynalezienia nowej jakości konsumpcjonizmu.
     Na pewno masz swoje powody, by tak na patrzeć. Minimalizm jako „trend” jest mi głownie znany z polskiej blogosfery (bo francuskiej nie znam) , w życiu codziennym jestem prawdopodobnie jedyną osobą w moim otoczeniu, ktora operuje tym słowem, w powszedniej dyskusji minimalizm jest mieszany z frugalizmem (którego pomysły tez minsie podobają) albo rozumiany jako wieczne pozbawianie sie czegos…

     Miłego dnia 😉

     • 5000lib
      30/04/2015

      No to tak. Uważam, że inteligentnie prowadzona dyskusja (do której można kiedyś wrócić bo przecież jest pisana), jest wnosząca. I z otwartością czytam to co piszesz, Dlatego też jestem za jej prowadzeniem. Uważam, że poruszyłaś wiele bardzo ważnych kwestii, i że w wielu kwestiach się zgadzamy. (Mam wyliczyć?)
      Oczywiście, że „uboższy portfel” nie jest gwarantem niczego z samej zasady. Piszesz o osobach, które mają kredyty, i tak naprawdę trwonią pieniądze. Otóż, to w moim pojęciu osoby, które stać na kredyt, to osoby zamożne, bo bank to nie jest instytucja charytatywna, tak więc może pora utworzyć definicję „osoby o skromnych dochodach”… ?

      • babajoga
       30/04/2015

       Bardzo sie ciesze, ze mozemy kontynuowac te dyskusje, bo jest ciekawa.
       I masz racje, zacznijmy od definicji, bo jak stara anegdotka Baja, kiedy islandczyk z kenijczykiem rozmawiaja o sniegu I oparzeniu slonecznym, prawdopodobnie nie mowia o tym samym.

       Zacznijmy od „skromnych dochodow”. Mieszkam we Francji I stosunkowo prosto jest mi zonglowac cyferkami. SMIC, czyli 1457,52 euro brut czyli 1137 euro netto.
       Co reprezentuje 758 litrow benzyny, 133 posilkow fastfood lub 57 ksiazek (nowych w ksiegarni) .

       Dolacze do tego grona jeszcze wszystkie osoby, ktore otrzymuja pensje, rente, zasilki I zapomogi… z roznych statystyk wynika, ze we Francji 15% spoleczenstwa zyje ponizej progu biedoty, czyli za mniej niz 900 euro miesiecznie.

       Pozwole sobie pojsc krok dalej i znow nie zgodzic sie z opinia, ze kredyty sa dla zamoznych. Z kredytem na przyklad mieszkaniowym jest tak, ze im masz silniejsza pozycje finansowa, tym lepsze warunki kredytowe uzyskasz. Ale skupmy sie na tych „najciekawszych” kredytach, na ktorych banki zarabiaja:
       kredyty konsumenckie, revolving itp.
       Te kredyciki: kup teraz, zaplac za 3 miesiace, lub w 10 ratach…
       o tym trzeba uczyc dzieci w szkolach na lekcjach o procentach, i to od najmlodszych lat.

       Takie kredyty, we Francji, otrzyma kazda osoba, ktora udokumentuje staly dochod (a zasilek dla bezrobotnych jest stalym dochodem). Wiec nawet z 900 euro miesiecznie otrzymasz kredyt revolving na zakup, telewizora lub komorki, na wycieczke na plaze do Agadiru czy cos tam innego, bo sa to „niskie kwoty, do 800 euro, ktore delikwent bedzie splacal latami po 20 euro…
       A teraz wrocmy nad Vistule: prywatny przyklad: Moja Babcia, osoba prawie 80 cio letnia, o najnizszej rencie jaka kiedykolwiek widzialam, otrzymala kredyty i pozyczki konsumenckie od 5 bankow. Dzis pnad 60 %renty jest zabierane (dozywotnio) przez komornika, Bacie utrzymuje moja Mama a stowarzyszenia konsumenckie (po ktorych dzwonilam od grudnia) rozkladaja rece (nikt nie zabroni Babci brac redytu, jesli ma zdolnosc kredytowa)…

       Dlatego wlasnie utrzymuje (lub : wypowiadam sie z doswiadczenia) frustracja, ktora prowokuje chcec posiadania prowadzi do finansowych nieszczesc. A zeby sie z nia uporac jest na pewno wiele sciezek. Dla mnie najlatwiejsza i najprzyjemniejsza byl, jest i prawdopodobnie bedzie minimalizm. I z duzym zainteresowaniem przeczytam Twoja definicje minimalizmu.

 5. 5000lib
  30/04/2015

  Odpowiadając na powyższy komentarz.
  Dyskusja nie ma (w moim rozumieniu) przeciągnięcia kogokolwiek na czyjąkolwiek stronę, chodzi o to by się „usłyszeć” tudzież przeczytać. Nie fokusować na tym „kto ma rację„. Mało tego, dyskusja nie zakłada też konsensusu, oczywiście czasami do niego dochodzi. Są oczywiście obszary gdzie jest on niezbędny (np polityka),tą zostawmy na bocznym torze gdyż (jak pisałam we wstępie na tym blogu jej nie będzie).

  I otóż to piszesz o sytuacji we Francji i 1137 euro netto, i życiu za mniej niz 900 euro. Wiem, że trzeba jeszcze uwzględnić warunki i uwarunkowania kulturowe w Polsce chyba najmniejszym dochodem jest renta. To pierwszy z brzegu przykład po krótkich poszukiwaniach trzeba było by zajrzeć do GUSu czy ZUSu Piszesz o Swojej Babci, oczywiście znam takie praktyki, w Polsce dużo mówi się o tzw. chwilówkach przyznawanych „każdej osobie na dowód” przez parabanki. Instytucje finansowe, czyli banki bez przedrostka nigdy nie przyznają kredytu osobie niewydolnej finansowo, co nieznaczy, że takie przypadki się nie zdarzają. Zaznaczyłam już wcześniej, że nie mówię/piszę o takich sytuacjach, nie poruszam tematu instytucji parabankowych i ich „zasad” działania.

  Piszesz o konieczności edukacji finansowej, ot, ta postulowana była już długo wcześniej, i nie ma swego źródła w minimalizmie (co nie znaczy, że nie możliwe jest zetknięcie się z nimi po raz pierwszy czytając właśnie o minimalizmie) , głośniej o konieczności edukacji finansowej było za sprawą rozwoju personalnego. Już od dawien dawna mówi się by przeglądać swoje szafy dwa razy do roku, a rzeczy, których się nie używało oddawać w dobre ręce. Ot taki przykład. A więc szczytne (i pomocne- nie przeczę) założenia minimalizmu zostały już zagospodarowane przez inne programy rozwoju osobistego (o tym piszę). Obecnie pojawiła się etykietka minimalizm, i kreowanie nowych trendów, które przecież istniały. Za trzy, albo pięć lat pojawi się nowa moda, pod inną etykietką, w zależności od zamożności społeczeństwa (trudno mi sobie wyobrazić nawoływanie do minimalizmu w 1946 roku), choć przecież i one istniały wcześniej,można je wywieść czy z dyskursu o sztuce, czy z socjologicznego myślenia.
  Ruth Lister popełniła kiedyś taką książkę (czeka na przeczytanie u mnie na półce) pt. Bieda. I minimalizm jako luksus wpisany w historię, która dotyka konkretne osoby kształtujące ich byt i możliwości jest dla mnie ciekawy (inne ma osoba poszukująca pracy z zapleczem finansowym, inne osoba trwale doznająca ubytku na zdrowiu i potrzebująca opieki medycznej, inne emigrant/ka np ze Wschodu nie władająca językiem polskim i do tego powiedzmy Głucha).
  Nie przeczę, że można z owego minimalizmu czerpać i może on (w konkretnych grupach, o konkretnym profilu socjoekonomicznym) być pomocny, a przejęcie i wprowadzenie do życia chociażby niektórych zasad bywa wzmacniające i przynoszące konkretne oczekiwane efekty. Proszę, spójrz na ten ruch i uczestniczki/uczestników tego „ruchu” przekrojowo, kogo widzisz w nim? Jaki jest w Polsce, a jaki we Francji (kraju rozwiniętym i zamożnym) kto do owego ruchu przynależy?

  Popraw mnie, jeśli się mylę, przyjmujemy dwie różne perspektywy, i mówimy o różnych aspektach tego trendu (mogę tak to nazywać, masz zgodę na to?), myślę, że dlatego się rozmijamy jak Kenijka z Eskimoską.:)

 6. babajoga
  04/05/2015

  Nie wiem 🙂 Mysle, ze masz racje piszac o roznych perspektywach, ale uwazam rowniez, ze sie (troszke, a nawet troche wiecej ) rozumiemy. Masz racje, piszac, ze minimalizm jest odgrzewanym kotletem (w moich referencjach uzywam dzisiaj czesciej slowa „ravioli”, bo do takiego pierozka wrzucamy wlasnie resztki z poprzednich kolacji).

  No wlasnie, nie znam osobiscie nikogo, ani Polaka, ani Francuza, ktory otwarcie powiedzialby, Ecce homo minimalismus, czytam tylko ich blogi 🙂 dlatego zadalam pytanie…

  Podoba mi sie Twoj argument o tym, ze juz nasze Mamy uczyly nas, by dwa razy do roku przegladac szafe. Ale. Czy taka Marzi (bohaterka komiksu Marzeny Sowy ktory podbil moje serce kilka lat temu), mogla, jak i ja, kiedys przypuszczac, ze ktoregos dnia bedzie miala „nadmiar szczescia” w postaci kilku niepotrzebnych par butow w szafie ?

  Wiedzie mnie on do otwarcia zupelnie innej dyskusji, czy nie uwazasz, ze nasze referencje, kulturowe, kulturalne, socjalne i wszystkie inne, trzeba (moim zdaniem) od czasu do czasu odswiezyc, zrecyclingowac, jak nadzienie do ravioli, lub kolety ? A moze pisze to, bo emigracja nieustannie zmusz mnie do dostosowania swoich referencj do otaczajacej mnie rzeczywistosci ?

  • 5000lib
   04/05/2015

   Myślę, że mamy wiele wspólnego,choć pewnych kwestii nie nazywamy tak samo, rozmawiając patrzymy w tym samym kierunku. Tak zwany minimalizm jest kwestią odgrzewaną. Oczywiście osoby, które żyły po wojnie nie miały takich warunków by „myśleć pozytywnie”, tak też i dzisiaj wiele jest ludzi, którzy nie mogą sobie pozwolić na ten luksus, ale ponieważ ludzie żyją w enklawach są też mniej widoczni. Emigracja niejako zmusza (piszę niejako bo jak ktoś nie chce to nic go nie „zmusi”) do weryfikacji przekonań. To tak jak z kolorem skóry, jeśli mieszkasz w Polsce to kolor skóry „nie rzuca się w oczy”, ale jeśli jesteś za granicą i wśród Czarnych jesteś Biała stajesz się widoczna.I Twój kolor skóry, który gdzieś indziej byłby przeźroczysty. A to tylko przykład. Minimalizm to wytwór naszych czasów. (Co nie znaczy,że można obrastać w rzeczy), i pewnie jest podszyty marketingiem jak pisałam wcześniej, pozwól,że nie będę powtarzać. Asceci to byli prawdziwi minimaliści, sądzą niektórzy, wiem, że to skrajne postawienie sprawy, może nie tyle nie respektujące tego co rozumiemy przez minimalizm, ale gdyby się tak dłużej zastanowić nad tym, to coś w tym może być, gdyby odrzuć optykę przejaskrawienia i postawienia wszystkiego na ostrzu noża.

 7. babajoga
  04/05/2015

  Pozwole sobie tutaj podziekowac Ci za przedstawienie (mi) Hiromi Uehara. Sprawila na mnie ogromne wrazenie. Pokazalam ten filmik dzisiaj mojemu profesorowi pianina, powiedzial : no, to juz niedlugo tez tak bedziesz grala i oboje wybuchnelismy smiechem, co mocno rozluznilo moje poczatkujace gamy. Dziekuje 🙂

 8. 5000lib
  04/05/2015

  Proszę bardzo polecam się na przyszłość! I tą niedaleką również. Gratuluję i wspieram w nauce (o ile to oczywiście możliwe) myślą, z każdą wprawką i gamą myślę o Tobie ciepło! 🙂 Kibicuję!

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Podaj adres e-mail w celu obserwowania tego bloga i otrzymywania powiadomień o dodaniu nowych wpisów.

Dołącz do 129 obserwujących.

Statystyki blogu

 • 79,024 odwiedzin. Zapraszam i dziękuję! :-)
Follow Listy i [inne] brewerie. on WordPress.com

Tagi

"At home" 2013 "Lewa ręka ciemności" "Miasto złudzeń" "Planeta wygnania" "Wydziedziczeni" oraz "Słowo las znaczy świat" #...Bo Świat jest ciekawy! #...I wiesz[cz] #...I wiesz[cz] co jest grane. Absu[ra]da(va)lium #12 poniedziałków #a ja lubię poniedziałki! #BoŚwiatJestCiekawy! #czytanie_świata #Dwanaście poniedziałków #InspirAkcja #iskierki #iskierki at Listy i inne brewerie #Jeden krok #medytacyjni[c]k #najkrótsze #Pytanie w piątek #Pytaniewpiątek #Selekcja 52/20/15 #Szczelin w szczegółach ciąg dalszy #szczelin w szczegółach dalszy ciag #XII poniedziałków .[Saturday Pianist jazz]I Hiromi Uehara I Move 1 Movement 1: Poetry Of Wheels (George Gruntz) 3:05; 2 Movement 2: Poetry Of Lights (George Gruntz) 3:54; 3 Movement 3: Poetry Of Links (George Gruntz) 5:28; - 4 ILL Used ILLusions (George Gruntz) 5:1 01. Austin (Wasilewski) - 7:07 02. Sudovian Dance (Wasilewski) - 6:28 03. Spark of Life (Wasilewski) - 6:34 04. Do rycerzy 01. Requiem for Willy Loman 3:58; 02. Eternity Theme 1:58; 03. Closed Roads 5:36; 04. Waiting 2:07; 05. Voyage 2:10; 06. Invocation 2:26; 07. Tango of Love 1:41; 08. Tom’s Theme 1:35; 09. Laura’s 2 plus 1 7 widoków w drodze do Krakowa 7 widoków w drodze do Krakowa Grzegorz Turnau 9 Dead Alive 10 Easy Pieces for Piano 30 na 30 1997 2009 2012 2015 A Aagfe van der Voegh ach ach, kobiety i o kobietach Achille Adrien Proust ACT Adama Bremensis Adam Bałdych Adam Czartoryski Adam Ferency Adam Golec Adam Hurst Adam Jerzy Czartoryski Adam Nowak Adam Pasternakiewicz Adam Pendelton Adam Strug Adam Włodek Adam Zagajewski Adam Zagajewski Obrona żarliwości Adele Bloch-Bauer I Adolf Sax Adriana Sokołowska-Ostapko adrygał Agata Kulesza Agata Młynarska Agata Tuszyńska Aga Zaryan Aga Zaryan śpiew Agnieszka Chrzanowska Agnieszka Osiecka Agnieszka Sylwanowicz Agora SA Agostin Tassi Aguste Rodin Aiora Akademia Nauk akordeon Akurat Alan Dawson Alan Pasqua Albert Camus Albert Camusa i Franza Kafki. Albert Einstein Alberto Giacometti albo Kobieta przy oknie Albrecht Dürer album: ‎The Musical Voyages Of Marco Polo albumy albumy recenzje Alchemik Alchemik (Alchemik Acoustic Jazz Sextet) alef Spinoza Aleksander Głowacki Aleksander Lesman Aleksander Macedoński Aleksandr Moczulski ales from Earthsea Alexandera Lonquicha Alexander Scriabine Alexandre Desplat Alexandre Seon Alexey Kruglov Alex Rovira Celma & Fernando Trias de Bes Alfa Alfabet Alfred Lion Alfred Nobel Alfred Szklarski Alice Sara Ott Alicja po drugiej stronie lustra Alicja w Krainie Czarów Alicję Gawlikowską ---Świerczyńską Alma Mahler A long Story 2007 alpinizm alto saxophone altówka Alvernia Studios Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił. recenzja Amon Göth Anaksymanes Anat Fort Anatole Francis anatomia Anawa Anda Rottenberg Andersen Andre Debierne Andriej Skhurhan Bożena Zawiślak-Dolny Andrzej Andre Krzywicki Andrzej Bachleda Andrzej Ferenc Andrzej Jagodziński Andrzej Jakimowski Andrzej Jakubowicz Andrzej Krzywicki Andrzej Panufnik Andrzej Sapkowski Andrzej Sikorowski Andrzej Trzaskowski Andrzej Wajda Andrzej Zaucha Andrzej Zaucha i Anawa André Tempel Andy McSmith Andy Sheppard Angela Davis Anglia animacja Animisiewasz Startt anim_akcja przeciw sterotypom Anja Lechner - Her First Dance (2008) Anja Lechner wiolączela Anna Austiaczka Anna Bikont Anna Chęćka -Gotkowicz Anna Maria Jopek Anna Maria Jopek - śpiew Anna Maria Jopek Licho Anna Maria Jopek ustami Annaputna Anna Rusowicz Anna Saraniecka Anna Seniuk Anna Treter Anna Wojtowicz Annette Paul Anouar Brahem Anthony de Mello Anthony Jackson Anthony Jackson - Bas Anthony Wilson Antoine’ de Saint-Exupéry Anton Dworak Antoni Buchner Antoni Dvořák Antonio de Pereda y Salgado Antonio Vivaldi Antoni Witt Antoni Łukasz Podkowiński Antonín Dvořák Antoon van Dyck antyk antysteresownik Anyone With a Heart recenzja Apelles apetyt na życie Apollo obdziera Marsjasza ze skóry Apple Apus apus Aris Kindta Arkady Shilkloper Arlene Blum Armet de Lisle Arseny Tarasewicz- Nikolajev Arthura Millera Artur Andrus Artur Hajzer Artur Szczęsny Artur Żmijewski Artysta: Adam Hurst Tytuł albumu: Obscura Czas realizacji Marzec 2012 roku Wytwórnia: Ash Records Arvo Pärt Arystoteles astma astma znane osoby chore na astmę Astrid Lindgen Astrid Lindgren astronomia Asurbanipala ateizm Ateny A time for everything atrament Atul Gawende audiobok audiobook audiobook Swietłana Aleksiejewicz Audioteka Auguścik Austin (Wasilewski) - 7:07; Sudovian Dance (Wasilewski) - 6:28; Spark of Life (Wasilewski) - 6:34; Do rycerzy autobiografia autyzm A w Krakowie na Brackiej awokado B B. L Gulatee Bach bajka bajka o życiu Bajor Ballada o filiżance Ballady i romanse ballata Bandwagon Barbara Baczyńska Baritone Vocals – Gordon Jones Countertenor Vocals – David Gould barok Baron de Saint-Julien Barry Bishop Ledge Bartosz Chajdecki Bogowie Basia Trzetrzelewska bas Phil Donkin Bass bass saxophone Bass – Jimmy Haslip Bazylea baśnie Beatrice d'Este Beethoven bele-tele-tryska-tyka Bema Pamięci żałobny rapsod Bergamini Bernadette Mcdonald Bernard Machiavelli Bernard Sève beznadzieja. Biała Legenda Królowej Bony Biblioteka Akustyczna bieda bieda jako towar Big Cyc Bill Gates Billie Holliday Billy Holiday Billy Joel Bily Joel 1973 biografia Biografia Wisławy Szymborskiej Birds Requiem Bisquit b jak breweria Bliss blog blogostan Blogotony recenzja blogowanie Blue Note Blue Ribbon blues Bobby McFerrin Bob Dylan Bob Franceschini Bob Mintzer Bodø Domkor Boecjusz Bogdan Łazuka Bogiem a prawdą Bogusław Kaczmarczyk i Dominik Kwaśniewski Bogusław Mec Bogusław Wołoszański Kafka bohaterka polska Bolesław Leśmian Bolesław Prus Bona Bona Sforza Bona sprowadziła włoszczyznę do Polski? to mit Bonifacy IV Bosch Botticellego Boy Breweria Brewerie Bronisław Kaper Bronisław Maj Bronisław Maj Horacy (przekład Zygmunt Kubiak): Maciej Sarbiniewski (przekład Julian Ejsmond); Grzegorz Turnau (słowa: Grodzisko- Czym jest sen?- aranżacje Bronisław Malinowski Bronisław Pawlik Brunona Schulza Brzechwa budżet budżet błędy Bugge Wesseltoft Bunksy bunt Buzu Squat by pamiętać być dobrym nauczycielem być dobrą nauczycielką Być jak Ron Clark Był sobie król ból Bębny – William Kennedy Błażej Domański Bługaria błędy błędy przy parzeniu kawy w domu C caccia Camile Claudel Cannonball Adderley - Mercy Mercy Mercy Caravaggio Caravvaggio Carla Bley Carla Bly Tros2013 Carla Gesualdo Carlo Gozzi Carlye Carolyn Davidson Carravaggio Casanova Caspara Davida Friedricha Cassandra Wilson Catherine Dickens Catherine Hogarth Całaż filozfiaż Cecil Taylor Cecylia Gallerani (1473-1536) Cecylia Kukuczka Celan Celina Kukuczka celtyckie opowieści Centrum Onkologii w Warszawie Cesare Catà chanson de geste Charlesa Lloyda Charles Bouchard Charles Byrne Chiarmonte Chicago Symphony Orchestra Chick Corea chodzenie Choeurs de Lyon Chopin na jazzowo chorał chorał ambrozjański choroba choroba alkoholowa choroby serca Christian McBride Christoph Roßner Chris Tordini - double bass Churchill Chylice Chłopecki ciało ciało człowieka ciało ludzkie ciekawostki ciekawostki ciekawostki językowe ciekawostki na temat cukru ciekawostki naukowe ciekawostki o ciele człowieka ciekawostki o czekoladzie ciekawostki o jazzie Ciekawostki o kawie ciekawostki o książkach ciekawostki o ludzkim ciele ciekawostki o oczach ciekawostki ornitologiczne ciekawostki o ósmym marca ciekawostki o średniowieczu ciekawostki o żyrafach ciekawostki układ oddechowy ciekawość ciekostki o zwierzętach cisza City of Illusions clarinet Claude François Claude Lorrain Claude Monet Claus Pieterszoon co dzieje się z ciałem po śmierci co jest grane. Absu[ra]da(va)lium co jest grane. Absu[ra]da(va)lium...I wiesz[cz] Cole Colin Vallon Colin Vallon Trio Coltrain Coltranie Come Away With Me recenzja Conlon Nascarrow co przyjemnego przeczytać? co to jest sapka co to są Listy i inne Brewerie co warto czytać co warto czytać z fantastyki? Co warto czytać z fantasy co warto przeczytać? co zrobić jeśli mam słomiany zapał co zrobić z rozczarowaniem? co z tym budżetem cukier cykl cykl You can listen jazz cykl Ziemiomorze cytat cytat na dziś cytat na teraz cytaty cytaty Jana Kaczkowskiego Cytaty z Jana Kaczkowskiego Czajkowski Czarne czarne złoto Czarnobyl Czarnobylska Modlitwa czas czas świąt czekasz na wiosnę Czerony Tulipan Czerwony Tulipan Czesława Korzeniowska Czesław Miłosz Czesław Niemen Cztery Pory Roku czy dama z gronostajem z czym dama staję? czy Everest jest najwyższą górą świata czy jaskółki odlatują na zimę? czyli]. Prawo do... czy między bogiem a prawdą? Jak poprawnie powiedzieć czym skutkuje uszkodzenie rdzenia kręgowego czy osoby niewidome widzą sny? czy smarkać czyta Andrzej Ferenc czytaj Listy i inne Brewerie Czytam więc jestem Czytanie szkodzi :) czytelniczki czy to prawda Czyści jak łza Człowiek człowiek w kosmosie córka Bzdurka D DagaDana Dama z... Dama z gronistajem Dama z Gronostajem Dama z łasiczką Danae Danaus plexippus Dania Daniel Barenboim piano Daniel Kapustka Daniel Kapustka – perkusja Daniel Nilsson Danielsson Palle Daniel Tamment Daniel Tammet Daniel Tiamment Daniel Waples Danny Cudd Danuta Grechuta Danuta Stenka Danuta Szaflarska Danuta Szaflarska nie żyje Darek Oleszkiewicz Dariusz Kortko Dariusz Zboch Leszek Sojka Jakub Kołodziejczyk Joanna Zagajewska Michał Kowalczyk Dark Crayon Dark Crayon/Piotr Cieślicki Dave Holland Dave Koz David Brubeck David Chesky David Chesky / Fundação Orquestra Estúdio / Rui Massena David Chesky: The Zephyrtine - A Ballet Story recenzja David James Soprano Vocals – Monika Mauch Tenor Vocals David James Soprano Vocals – Monika Mauch Tenor Vocals – Rogers Covey-Crump David Kikoski David Lynch David McClelland Da Vinci Dawid Bowie dawni mistrzowie Dean DeBloisChris Sanders Dean DeBloisChris SandersWilliam Davies Deborah Tannen de Falla de gustibus non est disputandum deneidy depresja Dezyderata Dhafer Youssef Diabelski młyn Diana Krall Diana Krall - When I look in your eyes Diares of Hope Diego Velázque Diego Velázquez dieta Dino Saluzzi dlaczego dlaczego 8 marca dlaczego bekamy? dlaczego człowiek się wierci? Dlaczego Dickens byłby youtuberem? Dlaczego karku nie można złamać dlaczego ludzki kręgosłup ma kształt podwójnej litery s dlaczego malejemy? dlaczego mamy gęsią skórkę dlaczego mówimy nie zasypiaj gruszek w popiele dlaczego nie dyskutujemy dlaczego się czerwienimy dlaczego warto nie biegać Dlaczego warto zobaczyć film o Stephanie Hawkingu dlaczego wypda nam dysk Dlaczego zacięcie się papierem bardziej boli dla dzieci Dlaubert dobra kawa w domu Dobrawa do czego służt stół? Do czego służy stół? do diabła z tym budżetem dojarzość Do Marka Aureliusza Domenic Buonvicini i Silvestr Maruffi do mieszczan (Katarzyna Nosowska Dominik Bukowski Dominik Kwaśniewski Dominik Wania Dom o Zielonych Progach Dora Diamant Dorota Górska Dorota Kędzierzawska Dorota Miśkiewicz Dorota Osińska Dorota Warakomska Dostojewski do szlachty Dotknięcie pustki DoZP doświadczenie niepełnej sprawności Driekoningenroud Droga 66 Drugi dziennik recenzja drums duc de la Rochefoucauld Dudziak Dugosz Duke Duke Ellington Duke recenzja dur radość Dwadzieścia pięć lat temu zginęła Wanda Rutkiewicz dwuznaczność leksykalna dyg_resje Dymitr Szyszkin dynamit dysk dyskusja dyskusja o nudzie dyskusje o sztuce dysleksja. dystans Dziady Dzieciństwo Marii Skłodowskiej Curie dziennik Dziesiąta rocznica śmierci Jana Pawła II Dzień Dziecka Dzień Języka Ojczystego Dzień Książki dla Dzieci Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy 23 kwietnia od 1996 roku Dzień Matki Dzień ojca. Dżem E e.e. cummings e.s.t ECM ECM. Eicher ECM wytwórnia Edgar Degas Edmund Semil edukacja Edwarda Albee Edward Grieg Edward Hopper Edward Janner Edward John Phelps Edward Kłosiński Edward Walter Fryer Edward Whymper Eivind Aarset ekonomia elektronika [Electronic Wind Instrument ] Elektryczne Gitary Eleni Karaindou Eleni Karaindrou Eleni Karaindrou - fortepian; Kim Kashkashian - altówka; Jan Garbarek - saksofon tenorowy; Vangelis Christopoulos - obój; Camerata Orchestra pod batutą Alexandrosa Myrata Eleonora Akwitańska Eleonora Aragońska Eli eli Elijah Bossenbroek Elijah Bossenbroek - Carpe Lumen Elina Duni Quartet Eliota Elisabeth Kübler-Ross Elizabeth Barrow Eliza Orzeszkowa Elkhonon Goldberg Ellen Key Elliot Mason Elmo Elwira Kamińska Elżbieta Towarnicka Emil Zola En Chordais Ensemble Constantinople Epikur epowerment Ercole d’Este Eric Clapton Eric Clapton autobiografia Eric Clapton kończy karierę nie będzie koncertował Eric Zener Ermelino Ermellino Ernest Rutherford erudycja esej eseje etno Eugeniusz Makówka Eugène Henri Paul Gauguin Ewaa Lipska Ewa Demarczyk Ewa Lipska Extended Circle F Fabrizio Bosso Fantasie C-Dur; Rondo h-Moll; Sonate A-Dur - Carolin Widmann Fantasty fantastyka fantasy fasolowy król Felicja Bauer Fender Rhodes – Paul Nagel Ferdynand Magellan Feynamann Fibonacci figura matki w sztuce filharmonia Filharmonicy Berlińscy Filip I Arab Filip IV Filipowicz Quintet film film polski filozofia filozofia chodzenia Fiodor Dostojewski Fiovanniego Battisty de Lazzari fizjologia fizjoterapia ciekawostki Flaubert flet Flora Celestyna Teresa Henrietta Tristan y Moscoso Flora Tristan folk folk jazz Follow The White Rabbit (Herman/Tordini/Crane) [3:21]; Saturn Returns [7:43]; Trylon [5:09]; Heart Shaped Box (Kurt Cabain) [4:38]; Ein Gedi (D.Aharoni) [6:01]; The Mountain In G Minor [6:20]; Cadenza Fonopolis Formacja Nieżywych Schabuff - Dadada forte(i)pian(o) fortepian fortepian; Henning Kraggerud fortepian ciekawostki fotepian fraktal Francis Danby Francis de La Rochefoucauld Francis Wolff Franciszek Jerzy Kulczycki Franciszka i Stefan Themersonowie Francja Francoisa Couturiera Franja Frank Zappa Frans van Mieris the Elder (Starszy) Franz Kafka François Boucher François VI frazeologizm Fred Oldenburg fretles Freud Fryderyk Chopin Fundacja terytoria książki Fusell i Krauss Fête de la Musique G Gabriela Anders Waiting Gabriela Muskała Gabriel Lippmann Gala Dali Galileusz Gang Marcela Gary Burton Gazeta Wyborcza Gałczyński Gdańsk Gdańsk 2015 gdy kwitnie żonkil gdy mózg się starzeje Geetali Norah Jones Shankar Georgea Russella George Gershwin George Martin Georges de La Tour Georges Seurat Georges Urbain Georges_Seurat Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte Gerald Cleaver Gershwin gerzegorz turnau Giedroić Gilles Thibault Gintrowski Giorgio de Chirico Giorgione Giovanniego Moroni Giovanni Paola de Feminis gitara gitara basowa Cezary Konrad - perkusja gitary Gitary– Paul Jackson Giuseppe Torelli glejak Glenem Gouldem Glen Gould God Only Knows Goethe Golec uOrkiestra Gorges Seurat Gottland goły jak święty turecki Gra o tron Grass nie żyje Grażyna Draheim Grażyny Bacewicz Grechuta Gregoire Chamayou Grimm GrubSon grunt to zdrowie Grzech Piotrowski Grzegorz Ciechowski Grzegorz III Grzegorz Kwiecień Grzegorz Piotrowski – saksofonMarcin Masecki Grzegorz Tomczak Grzegorz Turnau Grzegorz Turnau – śpiew Grzegorz Wełnicki Gunter von Hagens Guro Nordengen Guro Nordengen tłumaczenie: Milena Skoczko Gustava Klimt Gustav Theodore von Holst Gustaw Mahler Gwendolyn Bradley Gérard Genette Géricault Górny Śląsk górski oskar góry góry wspisnaczka Głowy piwniczne H Habakuk feat. Muniek Hagar's Song recenzja Halina Wyrodek Halloween Hamburg) Hang Massive Hanna Banaszak Benefis Hans Andersen Hans Frank Hans Zimmer Harapollon Nilus harmonijka Robert Kubiszyn – kontrabas Harrisa Eisenstadta Septembera Harry Potter Harry Potter i Harry Potter i Kamień Filozoficzny Hector Berioz Helena Deutsch Helena Diakonova Helena Modrzejewska Helen Hunt Hendrix Henri Becquerel Henri Bergson Henri de Toulouse-Lautrec Henri Dominici Henryk II Henryk Majewski - trumpet Henryk Sienkiewicz Henry Marsh Henry Murray Hermione Lee Hernando Cortes Herofiloz z Aleksandrii Hertha Ayrton Hieronim Bosch Hieronymus Anthoniszoon van Aken Hilarego z Poitiers Hildegarda z Bingen Hili Plitmann himalaizm himalaizm zimowy to sztuka cierpienia Hiob Hipokrates Historia historia kobiet historia liczb Hogward Hokusai Katsushika Holandia Holland Baroque Holmfrida Holst planety Homo twist Miasto Kraków Horacio Lavandera Horowitz How to Train Your Dragon Hugo Steinhaus hulusi humanizm humor Huśtawki Hymn do Świętej Trójcy Ibrahim Maalouf i czytelnicy idiopatyczna odma opłucnowa Idres Shah Ignacy Jan Paderewski Igor Omulecki II Koncert fortepianowyB-dur op. 83 Johannesa Brahmsa Iiro Rantala Iiro Rantala - fortepian Adam Baldych - Skrzypce Asja Valcic - Wiolonczela Iiro Rantala New Trio Iiro Rantala String Trio II Wojna II Wojna Światowa IKD Ildefons Gałczyński ile waży skóra przeciętnego człowieka Imagine recenza i Marek Grechuta Immanuel Kant impresja Impresje i komenty impresonizm Imágenes (Music For Piano) Inga Iwasiów inspiracja Inspirujące książki instrumenty klawiszowe instrumenty klawiszowe; Krzysztof Pająk ---instrumenty klawiszowe instrumenty perkusyjne Instytut Radowy International Jazz Day Internetowy Klub Internetowy Klub Dyskusyjny Internetowy Klub Dyskusyjny Dyskusyjny [IKD+0] Internetowy Klub Dyskusyjny Dyskusyjny [IKD+2] Internetowy Klub Dyskusyjny [IKD+0] i Orkiestra na Zdrowie Irak. Piekło w raju recenzja Irena Curie Irena Curie na wojnie Irena Krzywicka Irena Santor Irene Joliot- Curie Irene Russo Irene Schweizer Iring Berlin irlandzkie whistle iskierki by 5000lib Istebna I Symfonia D-dur "Tytan" I Ty możesz słuchać muzyki klasycznej Iwaszkiewicz i wiedza I Wojna Światowa IX wiek Izabela Czartoryska Izabela Kastylijska Jacek Bończyk Jacek Dukaj Jacek Dukaj Lód Jacek Kaczmarski Jacek Kleyff Jacek Kozerski Jacek Malczewski Jacek Ostaszewski Jacek Wójcicki Jack DeJohnette Jack Lang Jackowski i Jopek Deszcz Jacob Karlzon 3 Jacques-Louis David Jacques Attali Jadwiga Helena Misel Jadwigi Sikorskiej jakie zwierze jest nieme jak inspirować jak mądrze czytać książki? O czytaniu jakość snu jak racjonalnie kupować książki jak się wyspać Jakub Lange Jakub Łysik Monika Krzysztofik Marta Grzebielucha Karol Kamiński jak umiera człowiek Jak umysł rośnie w siłę jak wytresować smoka jak wzmacniać wolę James Joyce James Slevin Jana II Doskonałego Jan Breughel (młodszy) Jan Brzechwa Jan Czocharski Jan Dantyszek Janek Gwizdala - bass Alan Pasqua - piano Peter Erskine - perkusja Jan Garbarek Jan Gondowicz Jan Gunnar Hoff Janina Wanda Grechuta Jan Kaczkowski Jan Kaczkowski cytaty Jan Kanty Pawluśkiewicz Jan Kanty Pawluśkiewicz Zbigniew Wodecki Anna Wojtowicz Jan Kochanowski Janne Clemence Wail Jan Ptaszyn Wróblewski Jan Sebastian Bach Jan Smoczyński Janusz Gajos i Magda Umer z najnowszej płyty Duety Janusz Gniadkowski Janusz Korczak Janusz Kozłowski Janusz Limon Janusz Mackiewicz Janusz Majewski Janusz Radek Janusz Zabiegliński Jan van Eyck Jan Vermeer Jan Vermeer van Delft Jan Wildens Jan z Czarnolasu Jan Zych Jar Chojnacki Jarema Stępowski Jarle Vespestad: drums Jarosław Iwaszkiewicz Jarrett Jarret w Kolonii 1975 rok jaskułke jaskółka Jasona Morana Jason Moran jazz jazz finski jazz jest jazz norweski jazz pianist jazz polski Jazz Sebastian Bach Jazz Tribute To Michael Jackson jazz w Finlandii jazz zagraniczny Jean-Édouard Vuillard Jeana Désiréa Gustavea Courbeta? Jeana Paula Jean de La Fontaine Jean de Roquetaille Jean Galbert Savage jedna jaskółka wiosny nie czyni Jeff Hamilton Jeff Tain Watts Jennifer Teege Jeremi Protas Jeremi Przybora Jeroen van Veen Jeroen van Veen – Pärt - Für Anna Maria Jeroen van Veen – Pärt - Für Anna Maria (2013) Jerzego Zawieyskiego i Tadeusza Gajcego Jerzy Bartz Jerzy Czech Jerzy Franciszek Kulczycki Jerzy III Jerzyk zwyczajny Jerzy Limon Jerzy Maksymiuk Jerzy Pilch Jerzy Stempowski Jerzy Sthur i Olgierd Łukasiewicz Jerzy Stępowski Jerzy Wasowski jest najważniejsza. Jezus Chrystus Joachim Kuhn Joakim Milder - tenor saksofon tenorowy Joanna Garycka Joanna Pollakówna Joanna Porazińska Joanna Sałyga--- Chustka. Joanna Szczęsna Joanna Szczęsna i Anna Szczęsna Joe Morello Joe Morrello Joey Baron Johana Necka Johann Christian Bach Johannes Brahms Johannes Diodato Johann Maria Farina John Clayton John Coltranie John Gage John Hawkes John Lennon John Lewis John Mandela John McLaughlin John Porter John Surman John Urry John Williams John Zorn Jon Christiensen Joni Mitchell Jon Schmidt Jopek Jorrain Lorrain Joseph Conrad Josiah Wedgwood Jowisz Joëlle Léandre Juian Tuwim Julia Hartwig Julian Maszyński Julian Sypniewski Julian Tuwim Juliusz Cezar Juliusz II Juliusz Machulski Juliusz P. Szeniawski Jung Jusepe de Ribera Just Kinds Justyna Steczkowska Jóhann Jóhannsson Józef Czapski Józef Czechowicz Józef Epifani Minasowicz Józef Pankiewicz Józef Peszka Józef Wokulski to Stanisław Wokulski? języczek u wagi języczek uwagi albo języczek u wagi język język a zawody język migowy językowo język polski język polski ciekawostki kabaret Kabaret OT.TO Kabaret Potem Kabaret Starszych Panów Kacper Stolarczyk Kacper Stolarczyk – gitary Kaczmarczyk Kaczmarski Kafka Kaja Nordengen Kaldi Kalina Jędrusik Kamil Łanuszka kampanie społeczne kanał kręgowy kanon kanon fantasy kanon jazzu kanon lektur polskich Karakter Karol Chłapowski Karol Dickens Karol Szymanowski Karol Wielki kaszleć czy kasłać Katarzyna Biedrowska; Marek Szymaszek; Paulina Grondys; Katarzyna Boni Katarzyna II Katarzyna Kolędy –-Zalewskiej Katarzyna Rokicka Katarzyna Rosicka--- Jaczyńska katastrofa w Czarnobylu Katowice Kawa Kayach Kayah Kazimierz Mikulski Keats Keith Jarret Keith Tester Kenny Drew - fortepian Paul Chambers - kontrabas Philly Joe Jonnes - perkusja Lee Morgan - trąbka Curtis Fuller - puzon Ketil Bjornstad Kevin Maurer kiedy skóra ma orgazm Kieślowski Kinga Baranowska Kinga Prais Klarnet klarnet basowy Klasyczna klasyczne korepetyce -w dobrym tonie. klasyka klawisze kltura Klub Pickwicka kląć jak szewc kobieta Kobieta z dzbanem Kobieta z Wagą kobiety kobiety i o kobietach kobiety w fantasy kobiety w nauce kod kulturowy Kod Leonarda da Vinci koktajl Kolia Piotrowski Koloseum Komeda Komplikacje. Zapiski chirurga o niedoskonałej nauce koncepcje dzieciństwa koncert Koncert pamięci Agnieszki Osieckiej w Opolu kondycja muzyki Kongres futurologiczny konik polny Konkurs Chopinowski KOnrad Mastyło konsekwencja w działaniu Konstanty Andrzej Kulka Konstanty Ildefons Gałczyński Konstantynopol kontrabas Kordowicz Kornel Filipowicz Kornel Makuszyński Kortarbiński Kosarzyska kosmos Koszula Śliwak Kot z Cheshire Kraków Kraszewski Krew Elfów Kristjan Randalu Kroke Kronika Theitmara Krupnicza 22 Krystian Zimerman Krystyna Czubówna Krystyna Janda Krystyna Janda Wariatka Tańczy Krywult Krzysztof Antkowiak Krzysztof Cezary Buszman Krzysztof Chodorowski. Krzysztof Herdzin - fortepian Krzysztof Kamil Baczyński Krzysztof Kiersznowski Krzysztof Komeda Krzysztof Korzeń; Krzysztof Kraska Krzysztof Kubiesa Krzysztof Napiórkowski Krzysztof Napiórkowski w Trójce Krzysztof Rutkowski Królowa Wiktoria Królowa Śniegu krążek międzykręgowy Ks. Jan Kaczkowski śmierć książka książka 2014 książka jako towar książka mówiona książka papierowa czy ebook co wybrać? książki książki fantasy książki o górach księcia Buckingham KSU kształtowanie nawyków która otrzymała członkostwo amerykańskiej Akademii Medycyny których doświadczeniem były stany depresyjne którzy chorują na astmę Kukuczka kula Kulikowska kultura kultura picia kawy Kurta Cabaina Kurylewicz Kvieta Legatowa Kyriakos Kalaitzidis L LA Lalka Bolesława Prusa Lao Tzu Larry Coryell Laurent Lemire L czyli 50 Lech Janerka Lech Jęczmyk legendy lekcje anatomii lekcje u Ophera Brayera lektury Leonard Cohen Leonardo da Vinci Leonardo Rauwulfa Leonard Slatkin Leon Fistek Leonid Shupik Le Radeau de la Méduse Leszek Aleksander Moczulski Leszek Kołakowski Leszek Możdże Leszek Możdżer LESŁAW i ADMINISTRATORR Let Her Go Leurent Lemiere Lew Soloff – trumpet Wolfgang Puschnig – saksofon altowy Andy Sheppard – saksofon tenorowy Gary Valente – puzon Carla Bley – piano Larry Goldings – organy Steve Swallow – bass Victor Lew Leśmian liczby Lifecycle Light Made Lighter Lisa Gerarrd list Listy Listy i inne Brewerie Listy i inne brewerie blog Liszt Literacka Nagroda Nobla literatura literatura górska literatura na popołudnie Live. Największe przeboje Lizzy Loeb l jak listy Lombard Londyn Lorentz Louis Armstrong L Turnau Lublin LUC Lucas van Uden. Ludovico il Moro Ludovico Sforza Ludwig Wittgenstein Ludwika VI Grubego Ludwik Filip Ludwik Pasteur Ludwik VII Ludwik XIII Ludwik XV ludzie ciało ludzi organizm ludzki organizm Lugwig Wittgensein Lukrecja Borgia Lukrecjusz Lula i Mariusz Pędziałkowie Lutosławski Lód Maaanam Kora Mac Maciej Garbowski Maciej Inglot--- akordeon; Błażej Chororowski---gitara basowa Maciej Kukuczka Maciej Magnuski – bas Maciej Maleńczuk Maciej Manguski Maciej Szczepański Maciej Słomczyński Maciej Zębaty madrygał Magdalena Kumorek Magnum Mahatma Gandhi Mahler Majewski -fortepian Majewski Robert Malajkat malarstwo malarstwo europejskie malarstwo holenderskie Malcolm Budd Malczewski Malwina Kulikowska Manet Manfred Eicher Manua Kea Manuel de Falla Nights in Spanish Gardens Mapplethorpe Marc Chagall Marcel Landowski Marcel Proust Marcin Dorociński Marcin Masecki Marcin Murawski kontrabas Marcin Pietraszewski Marcin Wasilew Marcin Wasilewski Marcin Wasilewski - fortepian Marcin Wasilewski - piano Slawomir Kurkiewicz - kontrabas Michal Miskiewicz - perkusja Joakim Milder - tenor saksofon tenorowy Marcin Wyrostek Marcin Zabrocki Marc O'Brien Marcus Miller Marek Bliziński - guitar Marek Grech Marek Grechuta Marek Grechuta i Band Marek Grehuta Marek Jackowski Marek Konrad Marek Moś Marek Napiórkowski Marek Napiórkowski - gitara Marek Niedziwiecki Marginesy Maria Antonia Josefa Johanna von Österreich Maria Antonina Maria Beiser Maria Bogucka Maria Curie Maria Curie emigrantka Maria Curie jako kochanka Maria Dębska Maria Farantouri Maria Magdalena pokutująca Marian Eile Marian Eile- Kwaśniewski Maria Orwid Maria Peszek Maria Peszek i Foks Maria Peszek i Foks Był sobie król Maria Salomea Skłodowska - Curie Maria Skłodowska Curie Maria Skłodowska Curie na wojnie Maria Szyszkowska Marie Mordingrer Mariusz Szczygieł Marjane Satrapi i Vincenta Paronnaud marka markizy de Pompadour Mark Owen Markowie Czuryłło i Grechuta Marsjasz i Apollo Marszałek Marta Górnicka Martha Argerich MARTIN TINGVALL Mary Corinna Jacobi z domu Putnam Maryna Barfuss Maryna Barfuss- Turnau Marzena Michałowska Massner Mateen Matejkę Mats Eilertsen: double bass Matt Brewer Matt Brewer --- bass Gerald Cleaver --- perkusja Yaron Herman --- piano Maur Maurice Fleuret Maurice Herzog Max Brod mała zmiana mała zmiana powoduje dużą zmianę Małe Curie Małgorzata Górnisiewicz Małgorzata Niemirska Mały Książę Mecz Poetycki 2015 Medyceusze medycyna medytacja Mehoffer melancholia Melisa meloreytacja Melvin B. Tolson miasto Mich & Mitch and Zbig łodeggy Michaela Franksa Michael Benita Michael Foucaut Michael Wollny Michaił Afanasjewicz Bułhakow Michal Miskiewicz Michal Miskiewicz - perkusja Michał Michał Anioł Michała Urbaniak Michał Bajor Michał Karol Szymanowski Michał Kuźmiński MichałLitwiniec Michał Nestorowicz Michał Strąkow Michał Tokaj Michał Urbaniak Michał Zabłocki Michał Łanuszka Michel Foucault Michel Petrucciani - fortepian Michel Serres Microsoft Mieczysław Karłowicz Mieczysław Kosz Miejsce kobiet jest na górze Mieszko I Mike Stern Mike Stern - gitara elektryczna Mikołaj Rej Mikołaj Tulipan Mikołaj z Radomia Mikromusic Milan Kundera Milena Jesenská Miles Davis minimalizm minimalizm w muzyce Mini wykłady o maxi sprawach. Trzy serie.Leszek Kołakowski Mira Zimińska-Sygietyńska Miron Białoszewski Miroslav Vitous Misha Alperin Miskiewicz -perkusja.Zamyślenie recenzja Wojciech Majewski Miss Williams Mitch & Mitch Mit Erigone mity mity na temat pozytywnego myślenia mity rozwoju osobistego Miuosh & Skrzek MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JAZZU./INTERNATIONAL JAZZ DAY Międzynarodowy Dzień Jazzu Międzynarodowy Dzień Kawy Międzynarodowy Dzień Tańca Mme Lemaire Moje córki Krowy moje doświadczenia moje życie bez cukru mol smutek Monika Borzym Moniuszko Monk Montaigne more Morrie Schwartz motywacja motywacje działań Movements In Colour mpd Muchy Munk Munyungo Jackson – Mustafa Pasza muuzyka popularna muz: Zygmunt Konieczny muzyka Muzyka - Grzegorz Turnau muzyka etniczna muzyka filmowa muzyka klasyczna muzyka koncepcyjna muzyka polska muzyka popularna muzyka poważna muzyka rozrywkowa muzyka we Francji muzyka we Włoszek muzyka wielogłosowa muzyka zagraniczna muzyka świata Myslovitz myślenie jednak boli mój budżet mózg mózg człowieka Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd Kaja Nordengen Młodość na co zmarł Bolesław Prus Na co zmarł Grass na co zmarł Ornette Coleman na co zmarł Stefan Żeromski? nadgryzione jabłuszko nadworny skrzypek Ewy Demarczyk nadzieja Nagroda Nobla Nagroda Nobla 2014 rok Nahuatl najcięższa książka świata najlepszy pojazd XIX wieku największy organ w ludzkim organiźmie najwyższe najważniejsze dokonania na marginesie Na motywach kołysanki Janiny Porazińskiej pod tym samym tytułem.Reżyseria i animacja Tytus Majerski Napoleon Bonaparte Napoleon III Narodowe czytanie Narodowe czytanie Lalki narracja Narrenturm Natasza Czermińska Natasza Czermińska recenzja nauczanie nauczyciel nauczyciele nauczycielka nauka nauka języka co wzmacniać nauka języka popularne błędy nawyk nawyki czytelnicze. Na wyspach Bergamutach Neil Larsen Nelly Ternan neologizm nerw przeponowy New Series NeXT Niccolo Machiavelli Nicola Chiaromonte Nicolaes Eliaszoon Pickenoy Niech Żyje Bal nie każdy potrafi się przewrócić Niemiecka Curie niepełnospraność niepełnosprawni niepełnosprawność niepełnosprawność Prousta niesprawiedliwość Nietzche Nietzsche nie w pełni sprawność Niezależna Oficyna Wydawnicza Nowa niezgoda Niełatwy dzień nie żyje Ginter Grass nigdy mi się nie uda Nighthawks Nike Nikola Sellmair Nikołaj Karamizyn Nils Petter Molvaer Nir Felder No Easy Day Nohawica Norah Jones normy językowe North Cape Notatki notatki na mankietach notatki na marginesie notatki z wykładów nowoczesny marketing nowy album Grzegorza Turnaua nowy cykl Nowy Rok Nowy Ślad Czarnych Stóp nuda nu jazz O.S.T.R obalanie mitów obalanie mitów na temat Marii Skłodowskiej Curie o bibliotece o bieganiu o blogu obraz obrazy Obscura Obwieszczenie obyczaje obój ocannon’s World o chodzeniu o ciszy Octave Feuillet oczekwania o czytaniu Oda do radości Oda Dytrykówna. Odczuwanie architektury Odkrycie NASA odniesienie do baśni odprężenie odznaczenia Office International d'Hygiène Publique. o grzebieniu ogłoszenia Ogłoszenie o głupocie ohn Summerson o jazzie o języku o kleks oko o książce o książkach Olaf Tryggvason Olga Boczar Olga Boznańska Olga Tokarczuk Nike 2015 o mężczyznach o nudzie Opole Opole 1997 opowieści dla dzieci Opowieści o Pilocie Prixie Opowieści z Ziemiomorza opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście o prokrastynacji o przypominaniu opór w rozwoju Orchestre National de Lyon orkiestra orkiestra: BBC Symphony Orchestra z towarzyszeniem chóru kobiecego) Adrian Boult orkiestra AUKSO Orkiestra Dni Naszych Ornette Coleman Ornette Coleman zmarł Orygenes Orzechowski oseph Conrad o siekierze osoby chore na SLA Osoby Głuche Osoby Niedowidzące Osoby Niewidome osoby z niepełnosprawnościami OT.TO Otto Hahn Owidiusz o wyobraźni o władzy o zapominaniu o zmianie Ołówek recenzja pacyfizm palec palimpsest Palle Danielsson - kontrabas Pamiątkowe rupiecie Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera Pan Herbatka Pan Kleks papier Parker Paryż pasja Passaggio Patch Adams paternalizm Patrice Moret Patricia Molly Clapton Patti Smith Paula Cole Paul Anka Paul Appell Paul Auster Paul Celan Paul Desmound Paul Emil Breitenfeld Paulina Braiter Paul Langevin Paul Éluard Pawerewski Paweł Krawczyk) - 4:37 05. Message in a Bottle (Sting) - 7:36 06. Sleep Safe and Warm (Komeda) - 6:55 07. Three Reflections (Wasilewski) - 8:33 08. Still (Milder) - 6:45 09. Actual Proof (Hancock) - Paweł Krawczyk) - 4:37; Message in a Bottle (Sting) - 7:36; Sleep Safe and Warm (Komeda) - 6:55; Three Reflections (Wasilewski) - 8:33; Still (Milder) - 6:45; Actual Proof (Hancock) - 6:06; Largo (Ba Paweł Smoleński Paweł Wszołek Peredy y Salgado Pergolesi perkusja Perkusja– Paulinho Da Costa Piano Perpetuum Persepolis Perły i Łotry Peter Erskine Peter Gabriel Peter Paul Rubens Pete York - perkusja Pewność Philip Zimbardo Phil Knight pianino pianino ciekawostki pianist piano Piano Guys piano Larry Koonse Piano Man 1973 Piano Works II - Ringing The Luminator Picasso Picasso Kobieta niosąca chleb Pieere Bordieu Piere Soderi Pierre Boudieu Pierre Bourdieu Pierre Curie pierwsza kobieta pigułka dzień po pijany jak szewc Pina Bausch Pinelo piosenka finałowa piosenka literacka Piotr Curie Piotr Czajkowski Piotr Fronczewski Piotr Frączewski Piotr i Maria Curie Piotr Millati Piotr Paleczny Piotr Pustelnik Piotr Skrzynecki Piotr Szczepanik Piotr W. Cholewa Piotr Witkowski pismo Breila pisz na berdyczów co to znaczy Pitagoras Pitagoras z Samos Piwnica pod Baranami Pixar piękno piętnaście pianistów pianistek jazzowych Place de la Concorde Planet of Exile pleonazm Pliniusz Starszy Po co czytamy? początki polifonii podania podatek od linków Pod budą Pod budą Sikorowski & Turnau podróż Pod światło poeta poezja pogoda pod psem pokój polityka polon Polska Polska wygrywa Euro 2016 Polskie Radio polski jazz Poniedziałkowe dzieci pop Po pierwsze nie szkodzić. Opowieści o życiu Pora Umierać Porter Porwanie córek Leukippa posiłek postacie kobiet Powiedziała mi Maria Antonina powołanie Powstanie 44 pozytywizm pozytyw na dzisiaj prawa człowieka prawa kobiet prawda ciekawsza od fikcji Prawo do... problemy ze stawem żuchwowo skroniowym proces edukacyjny proces rehablitacji produkcja Program 3 Polskiego Radia programowanie; Tomasz Dominik--- bębny; Maciej Mąka--- gitary; Janusz Baka--- konsoleta; Prust Pruszyński i S-ka Przebudzenie Przejęzyczenie Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie Przemek Dyakowski - saksofon Przemysław Bluszcz Przemysław Dyakowski Przemysław Raminiak - fortepian Maciej Grabowski - bass Krzysztof Gradziuk - perkusja przepona Przestrzenie Banacha Przestrzenie i zaułki Przyboś przypowieść o stole Przysłowia nie są mądrością narodów Prószyński i S-ka psychologia psy w języku Ptaszyn Pustka w domu pyknodysostoza kto chorował pytaj_ni[c]k pytania pytanie pytanie o myślenie pytanie o niemyślenie Pyteasz płyty Queen Quiet Letters Quinto Libro Di Madrigali- Gesualdo rackę napisałam rad radio radioaktywność Radiohead radość Radziwiłłówna Rafael Santi Rainer Maria Rilke Raj Ralph Greenspan Ralph Towner Randy Brecker Randy Brecker - trąbka Nir Felder - gitara elekryczna Bob Franceschini - saxopfon Sergio Vallin - gitara elekryczna Elliot Mason - puzon Lizzy Loeb - wokal Randy Pausch Raymond Queneau Ray Tomlinson Raz Dwa Trzy realizm recenja recenzja recenzja albumu recenzja filmu recenzja książki recenzja Meditatus recenzja płyty recenzja płyty A miało być tak dobrze Recenzja płyty a miało być tak pięknie recenzja płyty muzka polska recenzja Świat Dysku recenzje recenzje książki recenzje płyty recepta na słomiany zapał reenzja reenzja albumu. reflekcja reguła śrubokręta rehabilitacja funkcjonalna Reinman z Bielawy relaks relaksacja religia Rembrandt Remembrance Rencenzja Rene Laennec Renesans Renesans i krew Renoir reportaż Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta Reynaldo Hamn reż. Piotr Trzaskalski Richarda P.Feynmana Richard Feynman Richard P Feynaman Robert Clark Robert Kasprzycki Robert Luty perkusja Robert Majewski Robert Majewski - trabka Robert Proust rock rocznica blogowania rocznica blogu rocznica śmierci Witkacego Rodolphe Lindt Rodowicz Rodrigo y Gabriela rodzina muzyczna Roentgen Rogers Covey-Crump rok czasu rola lidera rola reportera Roman Jacobson romans Rosja Route 66 rower rower ciekawostki Royal Quartet ROYAL STRING rozkwit gaworzenia rozmowy rozrywka rozważania o diecie rozwój rozwój dziecka rozwój inaczej rozwój mowy rozwój osobisty rożen rożno Rubens ruch ruch to niezależność Rudyard Kipling najmłodszy laureat Nagrody Nobla Running Running Jacob Karlzon Rusell Russell Ferrante Ryczace Dwudziestki Ryczące Drake Ryszard Krynicki Ryszard Lwie Serce rytm rytuał rzecz o Stanisławie Wokulskim rzeźba Rzuć to wszystko co złe równość saga Saga o Wiedźminie Saint Simona saksofon saksofon tenorowy Salvador Dali Sambbor Dudziński samobójcza śmierć samobójstwo samobójstwo Witkacego Samuel Johnson Samuel Rohrer Sandor Maraja Sandra van Veen Santiago de Compostela sapka Sarah Bernahardt Saturday Jazz Pianist Saturday Panist Jazz Saturday Pianist Jazz Saturday Pianist Jazz Michael Petrucciani Savante Arjemius saxofon Scott Elliot Fahlman SDM Sea recenzja Sebastian Erard Sekrety Morza Sekrety Morza recenzja Seksmisja sen sen kawalera z różą sereotypy Sergio Vallin. sfera Sfera Szeptów sfurmato Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band – tytuł płyty zespołu The Beatles Shaikh ash-Shadhilem Shigeru Umebayashi Shoe Dog: A Memoir by the Creator of Nike Siddhartha Hermann Hesse Siedem nowych planet siekiera Sierpiński Sierżant Sigmunt Freud Sigurd Rascher silna wola Silvestri Simone de Beauvoir Simon Marius Simon Phillips Simple Acoustic Trio Siostry Panas sir Wiliam Crookes Siula Grande Skrzek skrzypce skuteczny sposób na prokrastynację skutki katastrofy w Czarnobylu skąd choinka skąd pierniki skąd się wzięło Skłodowska --- Curie SLA Slavenka Drakulić Slawomir Kurkiewicz Slawomir Kurkiewicz - kontrabas smarkaty Smolik smutek Smutna historia Szału smutne życie psa Sofokles Sokrates solar system solo piano. Sonety Sonnige Stube Sopot Sparta spinacz spokój sposoby słuchania muzyki Spotkanie z Marią sprzeczność Stanistaw Witkiewicz Stanisława Celińska Stanisława Ryster Stanisław August Poniatowski Stanisław Baczyński. Stanisław Barańczak Stanisław Barańczak nie żyje Stanisław Barańczak poezja Stanisław Hadyna Stanisław Ignacy Witkiewicz Stanisław Jerzy Lec Stanisław Jopek Stanisław Jopek i Zespół Pieśni i tańca Mazowsze Stanisław Lem Stanisław Przybyszewski Stanisław Soyka Stanisław Strójwąs Stanisław Witkacy Witkiewicz Stanisław Wokulski Stansiław Soyka stan zdrowia Stare Dobre Małżeństwo Starość status kobiet status mężczyzn stawanie się staw żuchwowy skroniowy Steen Eiler Rasmussen Stefan Banach Stefan Garczyński Stefania Baczyńska Stefania Wilczyńska Stefania Zieleńczyk Stefan Kudelski Stendhal Stendhala Stenson Bobo Stephen Hawking Stephen William Hawking Steve Gadd - perkusja Steve Jobs Steven Harrold Steve Swallow Steve Woźniak Storråda Strachy na Lachy Zimne dziady listopady Straight Story RGG recenzja strarta Strzeż się tych miejsc... Klaus Mitffoch Studio Agnieszki Osieckiej styl życia substantia reticularis sufrażystka Super Book Susan Sontag Susie Ibarra Swen Widłobrody Swietłana Aleksiejewicz Swietłana Aleksijewicz Sygryda Storråda Sylvie Courvoisier sylwetki sylwetki kobiet sylwetki mężczyzn symbolizm symbolizm w polskim malarstwie synestezja syntezator – Russell Ferrante Szalony Język Polski szczelanie w szczęce Szczęście czy fart Szereg Fouriera Szewczyk Ola Maurer Piwnica pod Baranami szewska pasja sześciostrunowa altówka Sześć światów Hain szkice Szkoła Notre Dame Sztuczne Fiołki sztuka sztuka absurdu sztuka i absurdy Sztuka kultura sztuka o której można dyskutować sztuka składania życzeń sztuka ulicy Sztuka Wolności Sztuka zwycięstwa sztuki wizualne Szubert szybkie śniadanie Szymanowski Karol Szymborska Szymon Kataszek Szymon Ludwik Kamykowski--sax Szymon Madej Szymon Stochniol Katarzyna Baczewska Aleksandra Urbańska Jarosław Marzec Szymon Zychowicz Szymon Zychowicz 2014 sł. Józef Czechowicz sł: Bolesław Leśmian Słaek Jaskułke Sławek Jaskułke sławne osoby sławni Polacy Sławomir Mrożek słodkie życie Słonimski Słowacki słowiański kołtun słowiańszczyzna Słowo las znaczy świat słowo o termitach Tadeusz (Boy) Żeleński Tadeusz Boy Żeleński i tłumaczenie Marcela Prousta Tadeusz Dziedzic Tadeusz Gajcy Tadeusz Kalinowski Tadeusz Kożuch Tadeusz Mieczkowski Tadeusz Nowak Tadeusz Pruszkowski Tadeusz Sygietyński Tadeusz Zawieyski Tadeusz Łomnicki Tadeusz Śliwiak Tadeusz Żeleński Boy take five Tales z Miletu tantasy Tatarak Tea book tag Tears in Heaven Tea Time Boogie teksty kultury Zachodu Tennesee Williamsa Tenor: Steve Davislim tenor saxophone Teoria Wszystkiego recenzja Teresa Kotlarczyk Terri Lyne Carrington Terry Prachett tey THE the Beatles The Coln Concert The Dispossesed The Girl In The Other Room recenzja The Hilliard Ensemble The Left Hand of Darkness Theloniousa Monka The Old Woman The Penitent Magdalene The Riddle (Nik Kershaw) cover The Swingle Singers The Wisdom Paradox: How Your Mind Can Grow Stronger As Your Brain Grows Older The Word for World is Forest Thich Nnat Hanh Thomasa van der Wilta Thomas Couture Thomas de Keyser Thomas Transtomer Thomas Wyck Thrill Box recenzja Théodore Géricault Tim Burton Tingvall Trio Tischner Tobias Donner i Willem de Gee to co chciałabyś wiedzieć o budżecie to co chciałbyś wiedzieć o planowaniu budżetu to i owo językowo Tokaj tom 6 Tomasz Cichocki Tomasz Cichocki Zew Oceanu Tomasz Mann Tomasz Stanko i New York Quartet Wislawa Tomasz Stanko — trąbka Bobo Stenson — piano Anders Jormin — kontrabas Tony Oxley — perkusja Tomasz Stań Tomasz Stańko Tomasz Stańko trąbka / David Virelles fortepian / Thomas Morgan – kontrabas / Gerald Cleaver – perkusja Tomasz Szukalski - saksofon Tomek Mackiewicz Tomek Sowiński - perkusja To mit Tommy Crane - drums. tom pierwszy Trylogii Husyckiej Tom Waits tonacja Toni Morrison Tord Gustavsen Tord Gustavsen: piano Tord Gustavsen Trio Tore Brunborg: tenor saxophone Tornebladh Touch & go - straight to number one Toulouse lautrec Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych tożsamości tożsamości społeczne Traktat o życiu. Myśli wybrane. Czesław Miłosz traktaty muzyczne trecento trenerstwo trio Trio in Tokio Troosta Trulsa Morka truncus cerebri trzy szybkie Trójka trąbka Trąbka – Scott Wendholt tulipan tulipanologia Turnau Tuwim Twierdza Szyfrów Tycjan typuję zwycięzcę tłumaczenie tłumaczenie: Przemysław Bieliński tłumaczenie: Stanisław Kasprzysiak U.S. Route 66 U. T. Gandhi perkusja ubóstwo uczenie uczenie języka migowego uczenie się udział kobiet w wojnie Ujejski układ słoneczny Ulisses Ulla Lindquist umarł ks. Jan Kaczkowski Umieranie una hirunda non facit ver uniwersalność uniwersum Uno momento mortis Upadek Ikara uprzedzenia URK urodziny Karola Wielkiego urodziny Mikołaja Kopernika urodziny Stanisława Lema Urodziny Wisławy Szymborskiej Urodziny Witkacego Urodziłem się pewnego błękitnego dnia Urodziłem się pewnego błękitnego dnia, Daniel Tammet, Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera Ursula K. Le Guin Ursula Le Guin Urszula Dudziak USA ustanowienie Nagrody Nobla Uszkodzenie Rdzenia Kręgowego Valdemar Eiberg Valery var. 4:14; varia Vassilis Tsabropoulos Vassilis Tsabropoulos fortepian Velazquez Vermeer V Hauy Viera Brandes Vijay Iyer Vilhelm Hammershøi Vincent Peirani akordeon Vincent van Gogh Virginia Woolf Virginii Woolf Vladyslav Sendecki Volodos in Vienna Voytek Kurtyka Wacław Krupińsk Wacław Krupiński Waits Walden Pągowski Waleria Maria Gardowska Wally Berg Walter Isaacson Walther von der Vogelweide Walt Whitman Wanda Rutkiewicz waria Warszawa Wat Werner Herzog Wesele Wyspiańskiego i Marek Grechuta Whileman Whistlers Mother wiara wiara we własne siły wibrafon wieczko skroniowe wiedza praktyczna wiedźmin Wiedźmin opowiadania Wiedżmikołaj wieki średnie Wiek męski wiek XIX wielbłąd Wielka Gra Wielka Msza h-moll wielogłosowa muzyka Wiersze zebrane Barańczak wierzę w wiedzę wieszać na kimś psy Wiesz może jak to się dzieje Wiesław Dymny Wikingowie Wilhelma VI Orleański Wilhelm Conrad Röntgen Wilhelm IX Trubadur Wilhelm Sasnal Wiliam Harvey William H. Macy William Szekspir Will Rogers Wincentyna Karska Windows Waltz wiolączela Wisława Wisława Szymborska Wisława Szymborska Nobel Wisława Szymborska rocznica śmierci Witkacy Witkiewicz Witold Lutosławski Witold Lutosławski wcale nie jest za trudny Wit Stwosz Wittgenstein wizyta w kawiarni w jaki sposób chodzi człowiek w jaki sposób się rzyga w krzywym zwierciadle W malinowym chruśniaku Wocjech Orliński. Lem. Życie nie z tej Ziemi w oczekiwaniu na nowy album Grzegorza Turnaua Wojciech Kamiński Wojciech Kassa Wojciech Kukuczka Wojciech Majewski Wojciech Malajkat Wojciech Młynarski Wojciech Młynarski nie żyje Wojciech Tochman Wojciech Waglewski Wojciech Zabłocki wojna Wojna nie ma w sobie nic z kobiety wokal; Gabor Bolla - saksofon; Andi Kissenbeck - organy Hammonda; Wolfgang Schmid - kontrabas; wokal; Torsten Goods - gitara Wokulski w Paryżu Wolna Grupa Bukowina Wolowiec Woman reading a letter Woz w popiele wrażenia Wskrzeszenie Łazarza wspomnienia Wspomnienia twórcy Nike współczesność Wszystkie kobiety Mateusza recenzja Wybór i układ Joanna Gromek - Illg wychwalanie idei miłości dworskiej wycieraczki samochodowe Wydawnictwo Literackie Wydawnictwo lNaukowe PWN Wydawnictwo Znak Wydziedziczeni wykłady wynalzaki wyobraźnia wypadki w górach wyróźnienie wytwórnia ecm wywiad wyzwania wyzwania blogowe wyścig wyścig z Messnerem Wyśpiewam Wam wszystko wzór wątp wątpliwości wątroby nie omamisz wątroby nie oszukasz Wędrówka Władysław Broniewski Władysław Halik Władysław Reymont władza Włochy Włodek Pawlik Włodzimierz Korcz Xawerego Dunikowski XI XIV wiek Yapa Yaron Herman Yaron Herman - piano (Steinway D Yuan Mei zabawa zabawa blogowa zaburzenia ze spektrum autyzmu Zaczarowana świątynia zadanie zagadki Zakazany owoc Zakopane Zamość Zapatrzenie. Myśląc o malarzach zapowiedź nowego cyklu Zarycki zarządzanie stresem zasypywać gruszki Zawinul Zbigniew Herbert Zbigniew Jaremko Zbigniew Konopczyński - trombone Zbigniew Mikolejko Zbigniew Namysłowski Zbigniew Paleta Zbigniew Preisner Zbigniew Raj Zbigniew Wodecki Zbigniew Wodecki nie żyje Zbigniew WodeckiPiwnica pod Baranami z czego biorą się zakwasy? zdrowie Zdzisław Beksiński Zeeman zejść na psy Zenon Jaskuła Zespół Aspergera Zespół Pieśni i Tańca Śląsk zielono mi Ziemie obiecane recenzja płyta 8.04.2014 r Ziemiomorze Ziemiomorze recenzja Zmarł Stanisław Barańczak zmiana zmiany znane osoby znane osoby chore na dusznicę znani z notatek na marginesie Zofia Ameisenowa Zofia Komedowa Trzcińska Zofia Zaleska z przymróżeniem oka. zrozumieć Franciszka zwątpienie zwątpiwnie Zycha Zygmunt Bauman Zygmunt Freud Zygmunt Freud a Proust Zygmunt Grechuta Zygmunt Konieczny Zygmunt Stary Zygmut Freud Zygmut Konieczny Złota dama złoty czekan [a]Varia [IKD3] [Klasyczne korepetycje-w dobrym tonie]. [Zarys Édouard Manet Ólafur Arnalds ósma część Harrego Pottera ósmy marca Ćwiczenia z utraty ćwiczenia Łanuszka. muzyka Łapiński Łucjan Paprocki Łukasz Małecki Łukasz Nicpan Łukasz Simlat Łukasz Stasiak łumacze ( Stanisław Barańczak Śląska Orkiestra Kameralna Śmierć na pięć Śmierć Witkacego Średniowiecze Świat Dysku Światowy Dzień Jazzu. Światowy Dzień Ksiażki i Praw Autorskich Świat Rocannona" Święto muzyki Świętosława Święty Augustyn śmarczeć śmierci i neurochirurgii śmierć śmierć Anki śmierć słońca śmierć w górach śpiew śpiew) Dorota Miśkiewicz: śpiew; Robert Majewski trąbka fluegelhorn Mariusz Pędziałek; Maryna Barfuss; Cezary Konrad -perkusja Robert Kubiszyn: akustyczna gitara basowa śpiew Dorota Miśkiewicz - śpiew Marek Napiórkowski - gitara Kacper Stolarczyk - gitary Maciej Magnuski - bas Daniel Kapustka - perkusja Marek Niedźwiecki - konferansjer śpiki św. Odilon św. Tomasz świadectwo światło niebieskie a sen święty Ambroży biskup mediolanu Żenia Zielińska Życzenia Życzenia wielkanocne żałoba że chodzisz? że ubywa nam wzrostu wraz z wiekiem że wykorzystujemy 10% możliwości swojego mózgu życie życie jako marketing życie z doświadczeniem niepełnej sprawności αυτονομία Михаил Афанасьевич Булгаков

Archi_walium:Ale to już było…

[Komentowanie]

Na tym blogu obowiązuje netykieta.
Zwracamy się do siebie po imieniu.
Autorka nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi współuczestników i współuczestniczek dyskusji, opinie są prywatną kwestią Autorów i Autorek.

Nie liczę godzin i dat.

Kwiecień 2015
Pon W Śr C Pt S N
« Mar   Maj »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

zBLOGowani

Tu także jestem:
zBLOGowani.pl