Listy i [inne] brewerie.

"Plus ratio quam vis".

85. Wspólny mianownik.

Katarzyna Rosicka  Jaczyńska miała wszystko.

Wszystko.

Pracę którą kochała, w której się spełniała, i w której wyznaczała trendy. Szła śmiałym krokiem nie tylko na wybiegu. To ona jako pierwsza w Polsce (nie wiem czy nie na świecie) zaprowadziła na wybieg nie modelki, zwykłe dziewczyny z energią. A niby teraz to taki hicior.  Gdzie tam… I tam, i tu i tu i jeszcze taam. Tadam. A jak nie dam to Katarzyna sama weźmie. Była piękną kobietą, taką, za którą oglądali się mężczyźni. Nie jeden marzł i marzył o niej w niedwuznacznych sytuacjach. Lubiła ich. 

Lubiła życie na krawędzi. Katarzyna miała wszystko Dom,przestronny, słoneczny, piękny. Dwójkę dzieci— zdrowych, pięknych, mądrych, żywych,inteligentnych. Chłopca i dziewczynkę. Zajmowała się nimi rzadko. Za rzadko. 

[Ale jak wszystko, to wszystko].

SLA także. Miała. Katarzyna Rokicka już nie żyje. Ale Ołówek pozostał. To książka przede wszystkim o stracie, o zmianie, (niekoniecznie) pożądanej. A jeśli tak, to dla kogo? Przeczytajmy tę książkę, nie jakby traktowała o osobie z niepełnosprawnością na pierwszym planie. Ale zważmy na to w jaki sposób stan zdrowia, czy niepełnosprawność,która jest widoczna wpływa na osoby, które jej doświadczają. W jakim kierunku podąża ta zmiana wraz z pogorszeniem stanu zdrowia oraz jakie zadania i oczekiwania wobec takiej osoby są wysuwane.  W jaki sposób osoba walczy żeby ją ukryć pod byle stłuczeniem, gazikiem i bandażem. Co się dzieje gdy to już niemożliwe?  I w jaki sposób następuje pogodzenie się, poddanie Losowi.  Kapitulacja. 

Książka czytana z tej perspektywy nie daje nadziei, a ją wydziera.  Jeśli już daje nadzieję, to nie osobom z niepełnosprawnościami, ale osobom zdrowym, które nie zdają sobie sprawy czym dysponują w życiu i jak wiele mają na co dzień, ale to nie wystarczy. A jeśli już jest takim właśnie gazikiem na rankę, na stłuczone kolanko, na wymyślane sobie kompocików. Tak, to t e ż jest potrzebne. , nadzieja  To książka o tym jak umiera indywidualność, nadzieja i wiara w spełnienie, o tym jak postrzega nas społeczeństwo, o tym, że zmiany na poziomie instytucjonalnym są potrzebne, o tym, że konieczna jest rewolucja. O tym jak Rzeczywistość  staje się ością, którą tak trudno przełknąć, dlatego aby coś w tym życiu ugrać trzeba zamienić nie tylko dekoracje, ale wyzbyć się oczekiwań, marzeń, ambicji zawodowych,i ostrego języka.

[Ołówek, Katarzyna Rosicka— Jaczyńska, Poligraf, 2011]

Eli, Eli to kolejny zbiór reportaży uznanego korespondenta wojennego i reportażysty Wojciecha Tochmana. Książka, z którą mam kłopot i która powoduje u mnie dysonans, i stawia pytanie ważkie i trudne. O medialność nieszczęścia wynikające z  biedy.. O  atrakcyjność o medialność, o rzeczywistą twarz nieszczęścia. Czytam i nie mogę się opędzić od myśli.

W jakim celu ta książka powstała?

I gdzie we mnie trwa źródło oporu? Szukam, szperam, odskrobuje.  Czy to sposób w jaki Wojciech Tochman opowiedział o biedzie i jej wykorzystaniu w celach marketingowych, w jaki sposób on i fotograf (Grzegorz Wełnicki) wpisują się w ten dyskurs ulegając mu, a w jakim stopniu go w s p ó ł t w o r z ą. I czy autorzy, bo przecież fotografia warta jest ponoć więcej niż tysiąc słów, nie poszli na łatwiznę szukając łatwego, nośnego tematu, i iście fotogenicznego,przecież sami przytaczają wypowiedzi osób, które są zdania,że bieda na Filipinach jest bardziej fotogeniczna,może warto by było opowiedzieć w sposób nietuzinkowy o nierównościach w Polsce? Pogrzebać, odrzucić to co się narzuca,to co było mielone już częstokroć. A może to po prostu jest za trudne, zobaczyć i żyć w Polsce, w Polsce, która w Europie jest na niby. Może tak naprawdę reportażysta nie zna Polski i tej niewiedzy się boi? Dlatego tak łatwo jest uciec do dalekiego kraju, który można opuścić, odgrodzić się, zamknąć w sugestywną polszczyzną w soczyście okrągłe zdania? Czy mówiąc o biedzie i nędzy osoba, która się wypowiada musi zająć stanowisko wobec swojej narracji? Jeden z bohaterów mówi:

…wszystko trzeba dzisiaj upozować:film,zdjęcie, książkę nic dzisiaj inaczej nie sprzedasz, i miłość trzeba poprawi, i biedę przebrać,podkręcić, slumsy podbarwić żeby się dało na nie patrzeć….

Można ukrywać,można udawać, można wiele czynności wykonać i energii poświęcić,żeby zauważyć,że tak w mówieniu o stanie zdrowia, niepełnosprawności,czy biedzie, wykluczeniu istnieje konwencja, w której należy mówić o tych zjawiskach, albo w jaki sposób je łamać.

Czytam powoli, smakuje zdania, i obserwuje siebie i pojawiające się pytania.

[Eli,eli, Wojciech Tochman,Grzegorz Wełnicki (fotografie),

Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2013 s.71-72].

Dwie książki.

Jedna opowieść.

Mnogość pytań.

Dobra literatura zadaje pytania, a książki czyta się krytycznie, oczywiście można czytać dla czytania, dla języka, składni, kreacji bohaterek i bohaterów. Oczywiście nie chodzi o to, by szukać dziury w całym i nie całym. Dziury znajdują się same, n jeśli książka jest niechlujnie, albo nieprawidłowo złożona. 😦

Ciąg dalszy nastąpi? A jaka tego pewność? I kto niby miał by go napisać? W jakim celu? I komu to potrzebne?

Bardzo ważne rozważania,spostrzeżenia umieszczone są na końcu książki. Niniejsza publikacja zrodziła się z cierpienia.Grzegorzowi Wełnickiemu zmarł ojciec,nie przeżył operacji. Tego nie robi się Bliskim. Młody Fotograf chciał być sam, sam najlepiej na końcu świata. Tam gdzie panuje bieda, smród, bród, muchy, które rządzą ciałem. Tam gdzie nie mając nic, mamy coś, coś co pozwala przeżyć. Wyjechał na Filipiny gdzie ludzie śpią na grobach, widział i zobaczył, zrobił zdjęcia, chciał pomoc ludziom,których spotkał i wrócił do Polski. Mariusz Szczygieł napisał  maila do reportażystów Gazety Wyborczej. W taki sposób odezwał się do niego Wojciech Tochman. Pojechali znów, we dwójkę. Reportażysta i fotograf. Z rozmów, w Polsce, z rozmów w filipińskiej dzielnicy biedy powstała ta książka.

Najważniejszy dla mnie cytat z tej książki to:

(…)reporter słucha, pyta, notuje, (…) kiedy wraca do domu to pisze. Napisanych słów przed drukiem nie pokazuje nikomu. A już na pewno nie tym, ,których tekst dotyczy (…) Reporter wysyła mailem plik do wydawcy. Ktoś książkę redaguje, ktoś robi korektę, ktoś projektuje okładkę, ktoś akapit o akapicie łamie tekst, ustawia zdjęcia, tytuły rozdziałów. Wszyscy zarabiają nic w tym nagannego. Papiernia zarabia, drukarnia, transport,hurtownie, księgarnie, szczególnie te wielkie sieciowe. Tam tak bywa, za wyeksponowanie książki w widocznym stole(zwykle na wprost wejścia) wydawnictwo słono płaci. Książka musi się sprzedawać. Wtedy zarabia autor, fotograf, wydawca. Jak dobrze pójdzie to i agent zarobi na sprzedaż praw za granicę. Zarabiają tłumacze, może nawet kilku,kilkunastu, znowu redaktorzy, korektorzy, graficy. Znowu drukarnie, hurtownie księgarnie. I znowu autor. Zarabiają działy promocji,medialne korporacje, gazety, stacje radiowe, bo wydawcy płacą im za reklamę, tego co wydają. Dostają honoraria recenzenci książki, autorzy wywiadów z pisarzem, prowadzący jego spotkania z czytelnikami. A jeśli w sali, gdzie autor mizdży się przed czytelnikami znajdzie się jakiś bar, to i bar przy okazji książki zarobi (choćby księgarnia Wrzenie Świata w Warszawie). Piwo albo wino pasuje do autorskiego ględzienia. Nie ma baru -jest catering,nie za darmo przecież. Wcześniej, w wypadku non fiction o drugiej stronie globu,zarabiają na książce lotniska i linie lotnicze, autora i fotografa trzeba przewieść kilkakrotnie tam i z powrotem, przez dwa kontynenty. Zarabiają ubezpieczyciele, hotelarze, taksówkarze i zarabiają państwa, (…) procent od wszystkich pieniędzy w tej reportersko – wydawniczej machinie, wydawanych, zapłaconych i zarobionych. A bohater prawdziwej opowieści? Wciąż w starych gaciach, tyle ma co na tyłku. Literatura non—fiction to łańcuch pokarmowy, czasem długi na tysiące kilometrów. Jeden koniec nie widzi drugiego. Gardło i odbyt. (…)Czytelnicy lubią w reporterach widzieć zbawców świata. Reporterzy zwykle nie sprzeciwiają się tym wyobrażeniom; zło trzeba nazywać po imieniu, mówią zło trzeba piętnować pokazując zło, pomagamy ludziom.

Ale jak widać niektórzy z opisywanych nie życzą sobie pomocy na naszych warunkach. Stawiają swoje. (…) Sporo od nas dostał. Nie chodzi o pieniądze (…) bohater wiele od reportera dostaje reporter jest światkiem jego życia,. Nikt wcześniej nie dał mu tyle czasu, zainteresowania, życzliwości, a może i ciepła. Reporter pozwala mówić, nie przerywa, cierpliwie słucha, nie ocenia rozumie. (…) Bohater myśli ktoś zwrócił wreszcie uwagę na moje marne życie, komuś jest ono potrzebne, ktoś o mnie gdzieś daleko przeczyta. Może nawet polubi moje życie na fejsie, skomentuje, albo udostępni.(…) Autorzy non –fiction, na pewno niektórzy. Lubią powtarzać, tę myśl, ale rzadko dodają, że w ich zawód wpisana jest zdrada. Zdobywają zaufanie ludzi, kolonizują ich dusze, aby wziąć od nich, to co mają najcennie jsze:ic story. Ludzie chcą aby ktoś im współczuł, reporterzy przede wszystkim chcą mieć dobry tekst. (…) po co? Żeby poprawić los? Żeby poprawić coś opisywanego? Poszerzyć obszar niezgody na nędze i zło? Tak sobie i jemu tłumaczą,kiedy namawiają do rozmowy. Czy żeby poprawić los swój? Żyć bez monotonii, z adrenaliną,, cieszyć się pracą, podróżować. Uciekać z domu, kiedy dom człowieka nudzi? Karmić swoje lęki, obsesje? Zaspokajać ciekawość? Próżność? (,,,) Kiedy książka się uda, autor jeździ na spotkania z czytelnikami. W kraju, a jak dobrze pójdzie to i za granicę. Bo zapraaszaja go (…) Siada przed pełną lub niepełną salą. Mówi o ludzkim cierpieniu, upokorzeniu, i strachu i ogardzie. O niesprawiedliwości nierównościach, wyzysku. Jest mądry nie swoją mądrością.(…)Reporter bez ludzi nie istnieje. Oni wskazują mu drogę, dają czas, wiedzę i kawę. Także bezpieczeństwo. I karmią, jeśli akurat w trakcie spotkania jest na to pora (…) I spanie reporter dostaje, kiedy hotel za daleko albo za drogo.

[Eli,eli, Wojciech Tochman,Grzegorz Wełnicki (fotografie),

Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2013 s.]

Cytat ważny, arcyważny, dlatego przytoczony— nie tylko dlatego, że w pewien sposób spaja dwie książki— tak jeśli ktoś myśli by zając się pisaniem,jak i jeśli ktoś myśli zająć się czytaniem, albo podróżowaniem. Dobrze nie mieszajmy w to przewoźników, chociaż o transporcie już było. 🙂 Ale dlatego, że o postawach osób, które zajmują się pisaniem mówi się nie często. 

 Gdybym miała przeczytać tę książkę po raz kolejny, zaczęłabym od podziękowań. Czyli od końca. Niewątpliwie autorzy mieli konkretny zamysł tak właśnie ją pisząc. Niemniej, polecam uwadze rozważenie zaczęcia  od podziękowań, czyli podglądania  backgroundu powstania publikacji.

Może, a chciałabym by tak się stało, żeby ta właśnie książka skłoniła kogoś do sięgnięcia po publikacje z innej nieco półki, ale dotykające tych samych problemów. Jakiś czas temu w serii socjologicznej ukazały się na polskim rynku książki dotyczące takich tematów jak bieda, czy stan zdrowia, niepełnosprawność. Warto po nie sięgnąć. Nie tylko jako plaster na dezynwoltury i chandry. A może jako początek do interakcji, wyjścia poza schemat, poza swój strach, poza sferę komfortu. Wejść w las. Dopiero wtedy coś się wydarzy. Do wyjścia poza, bo nasze społeczeństwo jest zbiorem ludzi, którym się udało, którzy są zdrowi, sprawni, piękni, wygładzeni, wygadani, przebojowi, wybiegani, z pasjami,kredytami, pracami. Zabieganiem obowiązkowym i mądrym i kontaktami, lunchami na mieście i podróżami. 

Zdania te dotykają istoty dziennikarstwa, istoty pisania, nie ważne, czy będzie to reportaż krajowy, czy zagraniczny. Roli jaką bierze na siebie reportażystka, reportażysta, czego oczekuje od ludzi, co im zostawia. Wojciech Tochman pisze,że nie naczelną zasadą jest niepłacenie za wiadomości,by interlokutor (ka) nie czuł(a) się zobligowan(a)y mówić to, co od niego,jej oczekują.

Czytam powyższe zdania, i głośno myślę. Powiedział mi ktoś, że książka, tak jak masło, telewizor i inne sprzęty stało się towarem. Nie jest już tym, czym była w XIX wieku.(Choć znam książki, które nie są białymi krukami, a osiągają ceny 340 zł dla przykładu). Zgoda. To, że za wyeksponowanie książki w dużych sieciowych sklepach płaci wydawnictwo, i to nie małe kwoty, jest tajemnicą poliszynela. Każdy człowiek, który choć trochę interesuje się rynkiem wydawniczym to wie, albo tego się dowie. Kwestia czasu, (również) gramatycznego. To rodzi zarówno pokusę jak i usprawiedliwienia, o których pisze autor. Bieda, zły stan zdrowia, zło, niesprawiedliwość mają szansę stać się towarem dla zamożnych, i tych, którzy są daleko. Ba, mają szansę stać się atrakcją. To, że zawsze się takimi stają było by uogólnieniem, a wiadomo do czego przepustką są uogólnienia.

Machina wydawnicza to jedna kwestia.

Drugą otwiera się zdaniem, czy reportażyst(k)a zawsze daje? Nie, nie rozmawiajmy o pieniądzach, finansach, przynajmniej nie to było moją intencją. Chodzi o czas,uwagę,chęć przekazania informacji dalej. I czy on, bądź ona oczekuje wdzięczności? Jak szybko wchodzi się w rolę dobrego dziennikarza (dziennikarki)? Pada zdanie:Nie chcą pomocy na naszych warunkach. Zgoda, tutaj akurat, dla tych, co nie czytali książki chodzi o fakt, że jeden z tambylców, mieszkańców Onyxu, czyli cmentarnej dzielnicy biedy, szantażuje autorów książki, i domaga się zapłaty. Jak pisałam odczytuje słowa sensu largo.

Jeśli chodzi o Ołówek, to w stosunku do autorki różni ludzie z jej otoczenia mają konkretne wizje jej zachowania, (bądź ugodowa, nie kłóć się, nie wyrażaj swojego zdania), czy ubierają ją tak, by lepiej było potem przebrać, a nie w takie rzeczy, w których Katarzyna się dobrze czuje etc.

Wojciech Tochman i Grzegorz Wełnicki mówią, i nie mam powodu im nie wierzyć, i nie piszę tych zdań by ich relacje, intencje podważyć, pomogli osobom, które udzielały im wywiadu. Może nawet znajdzie się ktoś,kto na przykład po przeczytaniu publikacji wyjedzie na wolontariat, albo zaangażuje się w kraju w działania pomocowe? Kto wie?

Rola dziennikarza, zwłaszcza takiego, którego status socjoekonomiczny jest wyższy, albo jako taki jest postrzegany, jest ucieczka przed zbytnią pewnością tego, że zbawia świat, jest jedynym który pogłaszcze kiedy trzeba, i przytuli, opisze, dlatego tak uderzające i tak potrzebne i tak gorzkie są słowa Tochana o zdradzie, która wpisana jest w tą profesie. Ale te słowa, nie mogą być usprawiedliwieniem, proporcem noszonym przy każdej okazji tak, tak jest i trudno.

Ponieważ każda sytuacja ma przynajmniej dwa punkty widzenia, albo dwie strony medalu. Drugą, jest rozczeniowość. Ta wydumana, ta, która nie istnieje, i ta namacalna.

Katarzyna Rosicka— Jaczyńska mówiła często, że w sytuacji gdy była zdana, zależna od pomocy osoby drugiej,a jej zachowanie nie było zgodne ze stereotypem, to oskarżana była o rozczeniowość.. To jedna strona. Oskarżenie o rozczeniowość przez osoby, w tym przypadku, zdrowe. Chcące świadczyć pomoc na swoich warunkach. Niekoniecznie ze złej woli. Wiem, to temat iście niewygodny. Temat tabu. 

Drugą stroną jest rozczeniowość ta  rzeczywista, otyła i rozdęta, dezynwoltura. Jeden z interlokutorów, który nie dostaje tego,czego oczekuje, czyli pieniędzy, który żeruje na cudzym nieszczęściu, skrajnej nędzy. 

Kolejnym pytaniem, które ciśnie się na klawiaturę, to jest to, z jakiego powodu czytamy książki o takiej tematyce? Pocieszenie? Dotykanie,czegoś, czego nie dotykamy, ale co daje nam ułudę. Niby patrzymy na kobietę drzewo, ale nie jesteśmy zobligowani/ zobligowane się przywitać, nie wiemy jak pachnie,my którzy bardzo często pędzimy na drugi koniec autobusu gdy wsiada doń cuchnący kloszard. Oczywiście jesteśmy w stanie wymyślić tysiąc pięćdziesiąt trzy powody dlaczego, po co, w jakim celu? I to nie z wyrachowania, ale z braku refleksji. Czysto intelektualnej. Niewiedzy. Bądź ignorancji. Nie piętnuje oglądania,bądź czytania książek o takiej tematyce. (Czy czytania w ogóle), jetem zdania, pewnie to dziś nie modne, albo widziane w złym tonie, albo w całkiem dobrym świetle, a jak nie jedno i nie drugie to na pewno czasochłonne, i wymagające wysiłku. Chociażby z tego wglądu, że wymaga odrzucania stereotypów, nie rzadko wglądu i wysiłku poznawczego. Oczywiście można przeczytać, sięgnąć, i zobaczyć, może nawet wspomóc, może nawet mieć własne zdanie, tyle, że czytając taki sposób nie zanurkujemy, nie zobaczymy ile jest pod powierzchnią. Będziemy dryfować spokojnie,albo czasami nie spokojnie, ale jednak po powierzchni. Czasami to i przydatne, tyle, że cóż, do tego można sięgnąć po kryminał… Jaką rolę tak z pozycji osoby piszącej jak i czytającej ma spełniać wywiad, albo tak jak pisze Tochman,literatura non- fiction? Przecież dobrze, rzetelnie, z pasją napisany kryminał też potrafi poruszyć, zatrzymać, chociaż na chwilę. Tyle, czy ta rola jest tożsama. Czy nie idziemy na skróty. Czy oby nie za szybko chcemy wyrobić sobie s w ó j pogląd? Czy nie jest tak, jak pisała Wisława Szymborska, żyjemy szybciej, ale krótszymi zdaniami. Przywilej posiadania własnego zdania okupiony jest ciężką, wieloletnią pracą, pracą, której nikt poza nami nie może wykonać, na nikogo więcej nie możemy jej scedować. Co więcej, wymagająca od nas samych. Niejednokrotnie bowiem będziemy zmieniać zdanie, staniemy się bardziej wymagający w stosunku do tego co oglądamy, kogo słuchamy, co i w j a k i s p o s ó b czytamy. Nie chodzi o to, by cale swoje życie, spędzić nad opasłymi zółkłymi, zakurzonymi, księgami,przy sztucznym świetle, w ciszy biblioteki. I po tym jak uroda przeminie, w palcach rozgości się artretyzm, a i pamięć nie ta, i wzrok nie ten, możemy pozwolić sobie na zgrzeszenie przy reportażu. Nie tędy droga.

Chodzi o to, by nie krążyć w kółko,nie iść utartymi ścieżkami, nie wspierać stereotypów, nauczyć się jakie książki (również, a może przede wszystkim) naukowe są godne przeczytania, być może polecenia. Może pojawią się wątpliwości? Swoją pewność będziemy musieli, mogli, czuli potrzebę (niepotrzebne skreślić) zbudować od nowa? Jedno jest pewne, jeśli coś w ogóle jest pewne, to, że świat zobaczymy nagle w kolorze, nie będzie jednej drogi, jednego rozwiązania, pojawi się mnogość punktów widzenia. Ale czy tego oczekujemy? I czy na to jesteśmy gotowi?

Lektura to nie jest jedyny sposób na życie. Na szczęście. I nie szczęście. Nie można czasu dramatycznego zamienić na czas gramatyczny. Nie z powodzeniem. I nie jedynie. To składowa, bardzo ważna, ale jednak jedna z wielu, albo przynajmniej kilku, może nastu. To tak jakby oczekiwać, że czytanie biografii będzie panaceum na obcowanie z ludźmi, brzydkimi, pięknymi, słabymi, czystymi inteligentnymi i inteligentnymi mniej, zachowujących się mądrze i głupio. Tymi, którzy są silni, i słabi, co dają i biorą. Co nie potrafią prosić o pomoc i tych, co tej pomocy żądają. Co siedzą cicho, i… 

Reklamy

16 comments on “85. Wspólny mianownik.

 1. Jotazof
  13/04/2015

  Myślę, że do non-fiction przyciąga głównie prawda. Że jeśli jest to emocja to nie stworzona tylko prawdziwa.
  A reporterzy pewnie często nie znają powodów swojego działania wydaje mi się. Widzą i opisują i jak coś skapnie to miło.
  p.s. Faktycznie zmieniło się 🙂 bardzo, bardzo, bardzo dużo… tekstu 🙂

  • 5000lib
   13/04/2015

   A czym według Ciebie jest prawda? Tylko czy to można w jakiś sposób rozpoznać, (słynna dyskusja nad biografią Kapuścińskiego). Są różni reporterzy (reporterki) np mało znana działalność Ireny Krzywickiej.
   PS. Zmiany idą powoli. Ale idą, wolałam uprzedzić. Gratuluję wytrwałości, wierzę w wytrwałość moich czytelniczek i czytelników.

   • Jotazof
    13/04/2015

    No dobra 🙂 nie o prawdę mi chodziło 🙂 lepsze słowo to chyba „życie”.
    Lubimy biografie, dokumenty, reportaże, filmy na faktach bo są może nie blisko ale bliżej. Bliżej niż wyobraźnia autora.

    • 5000lib
     14/04/2015

     Oczywiście masz rację. Dlatego w Internecie tyle anegdot, które nigdy nie będą prawdą. Zdumiewa mnie popularność literatury non fiction, gdyby tak spojrzeć po raz pierwszy. Po raz drugi gdy spojrzę, już nie zdumiewa, bo tu nie chodzi o pewnego rodzaju voyeryzm z perspektywy czytelnika, tylko autora/ autorki, którzy chcą coś (niezwykłego) przeżyć. Czyli stawiają się wyżej, tu nie chodzi o poznanie świata, ale o swoistego rodzaju d z i a ł a n i e. Twój ulubiony reportaż/ biografia/ film.

 2. Ultra
  13/04/2015

  Trafiłam tu przez link polecony przez Szczura z Loch Ness. Stanęłam i oniemiałam: moje klimaty.Dzięki.

  • 5000lib
   14/04/2015

   🙂 Dzień dobry, zatem zapraszam do czytania i komentowania.

 3. renya
  14/01/2016

  Bardzo, bardzo dobry tekst! I wyartykułowałaś w nim wszystko to, co mi chodziło po głowie, ale nie znalazło ujścia, a przede wszystkim formy, w jakiej mogłabym to zrobić. Ten cytat – pierwszorzędny. Naprawdę podziwiam ludzi, którzy w tak prosty i dosadny sposób potrafią wyrazić istotę rzeczy, a Ty doskonale pociągnęłaś temat.
  Od razu przypomniał mi się niedawno oglądany film „Solista”, o dziennikarzu szukającym jakiegoś ciekawego tematu, który przez przypadek spotyka na swej drodze bezdomnego grajka, który okazuje się genialnym, ale chorym na schizofrenię muzykiem. Zaangażowanie i szczerość w działaniach dziennikarza były moim zdaniem bezdyskusyjne, ale wydaje mi się, że film opowiada właśnie o tej metamorfozie w rozumieniu pomocy. Czy nasza wizja pomocy faktycznie służy osobie, której chcemy jej udzielić? A może jesteśmy tak przywiązani do własnych przekonań, że nie potrafimy poza nie wyjść i usłyszeć czego tak naprawdę potrzebuje osoba potrzebująca.

  • 5000lib
   14/01/2016

   Renyu z chęcią o tym podyskutuję,

   Myślę, że „sprawa” ma wiele kwestii, natężeń, oczywiście perspektyw, a wpis jest zaledwie wycinkiem, chociaż ważnym.Ale po kolei (i nie chodzi o PKP). 🙂
   Pozwól, że poruszę kilka z nich. Mam nadzieję, że to co napiszę, będzie to czytelne dla Ciebie, jeśli nie to pisz śmiało. (Tak tylko nadmieniam).
   0.
   Oczywiście ważne są tak osobiste doświadczenie, jak świadomość momentu historycznego, czyli uwarunkowań społecznych, nie, nie, absolutnie nie dlatego by tłumaczyć się: ” jesteśmy młodą demokracją”. Chodzi mi na przykład (e tym kontekście) o świadomość ruchu na rzecz zrównania praw i szans osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, emigrantek i emigrantów, etc (bo teraz, tzn. w tym wpisie są takowe poruszane).

   Warto dodać, że (o czym się często „zapomina”, albo raczej, nie zdaje sobie człowiek z tego sprawy- jeśli nie mamy dostępu do danych grup- z różnych powodów, także z takiego, że nie chcemy, a to może wynikać ze strachu. Nie piszę personalnie), grupy wspomniane nie są homogeniczne, choć jeśli patrzymy stereotypowo (nie chodzi mi o to, by kogoś urazić, że w ten sposób patrzy) własne grupy (to znaczy te, które, w których uczestniczymy, które są częścią naszych tożsamości nie są postrzegane jako jednolite). Moment historyczny nie jest, choć bywa bardzo często usprawiedliwieniem dla sumitowania pewnych zachowań.

   1.
   Napisałam ten tekst, z kilku powodów.
   I tak, człowiek nie zawsze wie, że „coś jest nie tak”, nie zgadza się coś w rozrachunku,przeczuwa, że coś jest pod wodą, tylko nie wie, ba, często nie zdaje sobie sprawy gdzie ona jest i czy da się zrobić przerębel. Nie wszystko się zgadza, nie wiadomo jednak jak dane kwestie ugryźć. A powtarzanie utartych sloganów, choćby człowiek częściowo się z nimi zgadzał, już nie wystarcza. Dlaczego piszę częściowo, no bo kto odmówi heroizmu np. pani Katarzynie Rosickiej? Nie chcę tego robić, i nie zamierzam, ale często w myśleniu, a co z tym związanie postrzeganiu i działaniu zapomina się, że t a k n a p r a w d ę nie chodzi o heroizm- z tego względu po wojnie w Wietnamie, gdy osoby z niepełnosprawnością wracały nie chciały zostać wyrugowane z życia społecznego i wszczęły protesty. Powiedzenie „jesteś heroiczny, nie: zachowujesz się heroicznie” zamyka daną osobę w jednym wygodnym kontekście, odsuwa. (Na bezpieczną odległość). Ale to tylko część, długiej opowieści…

   Chodzi też o to,choć to druga strona medalu, że procesy społeczne ewoluują,ale one nie robią tego same. Kobiety nie dostały praw wyborczych, one je sobie wywalczyły. Jest różnica, w mówieniu, i postrzeganiu. Nikt nie zrzeka się władzy.

   2.
   [Jeśli] człowiek rodzi się zdrowym, wymaga, i traktuje jako oczywistość, że tak pozostanie do końca, czyli do śmierci, ale ona już nas nie dotyczy, jak mawiał Epikur. Wracając do wątku. Mało, jeśli w ogóle porusza się takie kwestie w t e n s p o s ó b (czyli jak to teraz robimy), bo są one nie w y g o d n e, mogą budzić opór (opór jest elementem uczenia się- to kolejna kwestia z której nie zdajemy sobie sprawy, ale na inną „rozmowę”), ale nie tylko dlatego: pewnych kwestii, tzn. powiązań, zależności, oddziaływań nie widać, ale one są, działają, pracują… Znaczy, nie same, człowiek tak działa, z różnych względów.
   człowiek zostaje gdzieś , nie wszystko też przyjmuje do wiadomości (tutaj wchodzi cała działka nauki o zmianie tak w sferze osobistej- mikro, jak i społecznej).
   I działa tak samo, dopóki sytuacja go nie zmusi nie wie o wielu kwestiach, czasami czuje ból, wstyd, zażenowanie, etc. A może jest mu wygodnie,tak jak jest? Nie oceniam zachowania. Tylko wspominam o kilku aspektach. Nie sposób wszystkiego objąć jednym komentarzem, ale z chęcią, jak pisałam podyskutuję.

   3.
   Katarzyna Rokica dążyła do niezależności, to co mnie uderza w tej książce to pierwszorzędne opisanie socjalizacji do roli osoby niepełnosprawnej (nie osoby z niepełnosprawnością). Opresyjność systemu. Nie,nie sceduje odpowiedzialności na polską rzeczywistość postrzegam sprawę w mikro-perspektywie ludzkich zachowań,np opiekunek, (a nie asystentek)- w książce jest używany, o ile pamiętam zwrot „opiekunki”.I makrospołecznych, one się przecież zazębiają.

   4.
   Tak, to co piszesz o pomocy, jest mi bliskie.
   Widzisz, „dziwne” słowo”: pomoc, jakże różni się znaczeniowo od epowermentu… Chodzi o świadome działania obu stron. Pomaganie, oczywiście nie jest złe, chodzi o to by robić to w sposób, który buduje.
   5.
   „Solisty” nie widziałam, ale zwrócę uwagę, wtedy gdy się zapoznam będę mogła z Tobą na ten temat podyskutować.

   6.
   Jeśli byś chciała podyskutować na temat innych obrazów, ale też zobaczyć różne perspektywy przy różnych wpisach poruszane są różne kwestie, to podsyłam sznurki: (gorąco p o l e c a m u w a d z e także k o m e n t a r z e ) kolejność wpisów przypadkowa :
   a)”Teoria wszystkiego
   b) „Persepolis„: gorąco polecam w aspekcie dyskusji o tożsamościach…
   c) „Sesje
   d) „Imagine

 4. renya
  15/01/2016

  Kiepsko się dyskutuje z osobą, która ma podobne zdanie;-) Raczej nic już nie wniosę do tego, co napisałaś. A na pewno nic intelektualnego. Jak zwykle mogę tylko o własnych doświadczeniach…
  Reprezentuję „normalną większość” w naszym środowisku, w takim sensie, że jestem biała, heteroseksualna, zdrowa, mam średnią wagę, wiek i pracę. Gdybym była mężczyzną świat należałby do mnie;-). Ale jestem kobietą i w związku z tym od zawsze czułam, że zajmuję w społeczeństwie gorszą pozycję. Na początku po prostu to czułam, dopiero wiele lat później, gdy natknęłam się na literaturę feministyczną mogłam swoje uczucia nazwać, zrozumieć, a także je uzasadnić. Co ciekawe, moje argumenty rzadko trafiały do mężczyzn. Oni nie rozumieją dyskryminacji*, bo jej nie doświadczają. Tak samo, jak ulubione dziecko w rodzinie. Trzeba być tym „gorszym”, żeby to zrozumieć. Albo wysilić się na tyle, by przynajmniej dostrzec inną perspektywę. Myślę, że to dlatego wszelkie równościowe hasła tak często wychodzą od kobiet. Nie dlatego, że jesteśmy z natury wrażliwsze, ale dlatego, że z racji swojej sytuacji potrafimy zrozumieć argumenty innych wykluczonych grup. Choć to też nie norma. Bo często, też grupy walczące o swoje prawa nadal odmawiają ich innym, tłumacząc, że to wcale nie to samo.
  Ale gdy podejmie się wysiłek myślenia (nie schematami), to właśnie okazuje się, że zawsze jest to samo, tylko bariera inaczej się nazywa.
  Ludzie nie rozumieją demokracji*. Nie mogę na spokojnie słuchać gadających głów w mediach. Myślę sobie, że jeśli tacy ludzie nami rządzą (albo chcą rządzić), to nie doczekam zmian. Czasem, gdy nieopatrznie wdam się w dyskusję z kolegami z pracy, to ogarnia mnie taka beznadzieja, że wolę już się nie odzywać. Większość rządzi. Mniejszość ma się dostosować. Prawa naturalne…. Bla, bla, bla. Kiedyś czułam się w obowiązku ZAWSZE wyrazić swoją (albo przynajmniej inną) opinię. Żeby moi rozmówcy DOSTRZEGLI, że ludzie nie są tacy sami, że istnieje wiele racji, a nie jedna ustalona PRAWDA. Potem mi przeszło. Wycofuję się. Bo nie mam w sobie ducha walki. Albo jeszcze nic mnie tak nie przycisnęło, żeby tę walkę podjąć. Bo przecież zmian dokonują zwykli ludzie (tacy jak ja), którzy osiągnęli taki poziom desperacji, że się przelało. Tak jak Rosa Parks… Czy to był heroizm?
  Z perspektywy wygodnej kanapy, każde działanie wymagające wysiłku i niosące zmianę jest heroizmem. Ale tak naprawdę to przecież nic niezwykłego dla ludzi, którzy mają dość życia poza nawiasem. Bo takie działanie może podjąć nie ten, komu jest dobrze (albo umiarkowanie dobrze), tylko ten, kto nie ma już nic do stracenia, kto czuje, że nie może już mu być gorzej.
  „Teorię wszystkiego” mam w planach obejrzeć. Reszty polecanych przez Ciebie filmów nie znam, ale już zapisuję. Wydają się ciekawe.

  * – nie uogólniam, to tylko taki skrót myślowy, mający wyrazić pewien tręd.

  • 5000lib
   15/01/2016

   1.
   Nie należy deprecjonować własnych doświadczeń. Chociaż w Polsce z to podejście nie jest popularne (nie chodzi też o to, by się w nich okopywać- to wiadome). Oczywiście, że mogą, one być wyjściem do, albo clou dyskusji. Cóż mogę zrobić natomiast z „podobnym zdaniem”, można.Lubiłam też tak dyskutować, że wybieraliśmy temat, broniliśmy go, ale z tym zastrzeżeniem,że staliśmy po diametralnie różnych stronach dyskusji, w opozycji do własnych (prywatnych) przekonań, ale nie o to chodzi. To na zasadzie ciekawostki.
   Ad rem, by nie pozostać w fazie rem (nie piszę R.E.M słowo zanucić niebezpiecznie podobne jest do słowa zanudzić).

   2.
   Wszyscy mamy różne tożsamości, jedne z nich windują nas, drugie spychają. Jedne można zmienić (przychodzi to albo łatwiej, albo trudno) ale Nie łatwo jest dostrzec, że świat jest zbudowany w sposób niesprawiedliwy (nie równościowy). Istnieje dyskryminacja ze względu na płeć, i tak z jednej strony mężczyźni nie zdają sobie sprawy z tego, bo np. jej nie doświadczają, w pewnych aspektach jest trudniej dostrzegalna, w niektórych rzuca się w oczy i kłuje. W przestrzeni makrospołecznej, wskaż mi proszę grupę, która pozbywała się (kiedykolwiek) dobrowolnie władzy? Nie chcę przez to pokazać, że istnieje proste przełożenie: mężczyzna= zły, kobieta= dobra. Nie, absolutnie nie o to chodzi.
   O pewnych kwestiach dowiadujemy się bardzo wcześnie, gdyż ich doświadczamy, dopiero później możemy je sobie poukładać, ale to też nie zawsze. Tobie pomogła np literatura.

   3.
   Nie wiem, czy trzeba zajmować gorszą pozycję by to zrozumieć, może posłużyłaś się skrótem myślowym? (Nie imputuję Ci niczego, chciałabym podążyć zgodnie z Twoją intencją). Z mojego punktu widzenia, samo wyabstrahowane doświadczenie np. nierówności w jednym aspekcie, nie transferuje się tak łatwo na zrozumienie osoby z drugiej grupy, która doznaje wykluczenia w innym aspekcie. Chociaż może być pomocne (np filmem stereotypowym jest Filadelfia). Sam feminizm też jest wykluczający. Nie neguję całości doświadczeń ruchu kobiecego, sufrażystek np. W u bardzo w uproszczeniu chodzi o to, że w ruchu feministycznym też następuje wiele konfliktów interesów.
   4.
   Ad vocem wygłaszania opinii. Myślę, że punkt ciężkości leży gdzie indziej, nie chodzi o ducha walki, czy się go nie ma, czy się go ma. „Tylko o to, czy ładujemy akumulatory, czy nie”. Czy czujemy się wysłuchane, czy „zawrzeszczane” „zagłuszenie”. Sprawdź, może to jest ta różnica, a może masz inaczej? Reagowanie także wymaga pewnej dozy treningu. I wsparcia. Nie zawsze trzeba walczyć, ale często wygłaszanie własnej, odmiennej opinii jest heroizmem, a jeśli nie heroizmem, to wymaga wypracowania dużej ilości energii.
   5.
   Tak, zmian dokonują ludzie tacy sami, nie mają ani specjalnych uzdolnień, niektórym osobom „się przelewa” i zaczynają działać, a niektóre nie wytrzymują napięcia… Do świadomości społecznej przedzierają się niektóre (vilde: Rosa Parks). Większość nie zawsze: „ma rację”. [Nie lubię tego wyrażenia, bo ono jednych stawia wyżej, drugich niżej].
   6.
   Jest jedno zdanie: które budzi we mnie opór: mianowicie, nie widzę tej perspektywy:
   „Ale tak naprawdę to przecież nic niezwykłego dla ludzi, którzy mają dość życia poza nawiasem. Bo takie działanie może podjąć nie ten, komu jest dobrze (albo umiarkowanie dobrze), tylko ten, kto nie ma już nic do stracenia, kto czuje, że nie może już mu być gorzej.” To nie jest tak, oczywiście, jest pewien promil ludzi, którzy są doprowadzeni do granicy wytrzymałości i w ten sposób postępują, a nie inny, ale nie jest też tak,jak to się zwykle przedstawia,(stereotypowo- w mediach), że wyróżnikiem jest to, że człowiek x doznający dyskryminacji (bo o niej tutaj piszemy) przekracza magiczną granicę i idzie na barykady…
   Z chęcią, jeśli masz ochotę, podyskutuję dalej. Mam wrażenie, że to, o czym napisałam to niejako tylko punkty, niektóre- jak np ostatni- proszą o rozwinięcie…
   7.
   PS.Dobrego oglądania filmów. Co do „Sesji” i „Teorii” mam mocno ambiwalentne uczucia- o których już pisałam w lub dyskutowałam pod wpis(ami). Aha, obok dzisiejszej wymiany zdań znajdują się jeszcze dwa obrazy:
   Alicja w Krainie Czarów i Sekrety morza. Polecam niezmiennie. (Również dyskusję). Jestem ciekawa Twojej percepcji…

   PS.II [Nie podchodzę bezkrytycznie do feminizmu (a i nie przyszło mi do głowy, by pomyśleć, że Ty to robisz). Ta uwaga jest dla osób, które czytają komentarz, a nie zabrały udziału w dyskusji].

 5. renya
  15/01/2016

  Ad.3. Tak, myślę, że trzeba w jakimś aspekcie zajmować tę gorszą pozycję, by zrozumieć istotę problemu, by się na cudze poczucie gorszości uwrażliwić, by zrozumieć, że bariery służą obronie wygodnego dla grupy dominującej status quo. Choć to nie zawsze musi zadziałać akurat w takim kierunku. Nie są wyjątkowe sytuacje, gdy ktoś, znalazłszy się w pozycji uprzywilejowanej, odmawia tych samych praw innym, a nawet tworzy nowe bariery. Każdy kwadrat jest prostokątem, ale nie każdy prostokąt jest kwadratem;-). Trzeba poczuć się dyskryminowanym (pod jakimkolwiek względem), by problem dyskryminacji zauważyć. Ale zauważyć nie zawsze znaczy chcieć (zacząć) jej przeciwdziałać. Czasem może znaczyć tylko potrzebę znalezienia się w uprzywilejowanej grupie (i na przykład wzięcia odwetu, a w łagodniejszej wersji tylko przestania być obiektem dyskryminacji). A czasem, z różnych przyczyn nie przekłada się to na żadne działanie.
  Dopuszczam jednak swoją omylność w tym osądzie;-)

  Ad.4. Ciekawe, nie pomyślałam, że może o to chodzić:-) To przyjemniejsza myśl, bo prawdę mówiąc mam poczucie winy o to, że się wycofuję, czyli na własne życzenie staję się niewidzialna. Jeśli się nie odzywam, to mnie nie ma. Mnie ani innych podobnych do mnie osób, z których w mojej obecności ktoś sobie żartuje, albo je wyszydza. Wycofując się przyzwalam na to. Choć z drugiej strony robię ile mogę w najmniejszej komórce społecznej. Ponoć zmiany zaczynają się na poziomie komórkowym:-)

  Ad.6. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że ta magiczna granica dla każdego może przebiegać w innym miejscu, to myślę, że moje zdanie da się obronić. Dla jednych sam fakt istnienia nierówności jest bodźcem, by to zmienić. Innych coś boleśnie musi dotknąć osobiście, by zaczęli działać. To zresztą bardzo szeroka kwestia i myślę, że ma na to wpływ wiele czynników, jak choćby indywidualny charakter (cierpliwość, ugodowość lub wprost przeciwnie), czy tradycje rodzinne (wychowanie w przekonaniu, żeby się nie wychylać)… Jednak każde działanie bierze się z niewygody. Tylko dla jednych niedopuszczalne jest nawet ziarnko grochu pod puchową pierzyną. Inni nawet na kolczatce potrafią w miarę dobrze się wyspać;-)

  • 5000lib
   15/01/2016

   Tak na szybko.
   Myślę,że nie będzie to dzielenie włosa na czworo, jak przyjrzymy się sytuacji. Nie chodzi o to, by kogoś przekonywać.
   Ad.3
   Zgoda, tj. tak samo widzę sytuację opisywaną.
   Ponadto trafia do mnie metafora z kwadratem.
   Zatem:
   Co do dalszej części wypowiedzi w tym wątku:
   Ale zauważyć nie zawsze znaczy chcieć (zacząć) jej przeciwdziałać. Czasem może znaczyć tylko potrzebę znalezienia się w uprzywilejowanej grupie (i na przykład wzięcia odwetu, a w łagodniejszej wersji tylko przestania być obiektem dyskryminacji). A czasem, z różnych przyczyn nie przekłada się to na żadne działanie.”
   Są też inne aspekty, niewiedza w jaki sposób skuteczny, i bezpieczny dla Siebie (tak by się wewnętrznie nie spalić, a być skuteczną w działaniu), reagować, że są różne rodzaje reagowania. Albo można być też przekonanym/ przekonaną, że: „nasz głos i tak nic nie zmieni”.
   ad. 4.
   To co napisałam to jest jedną składową całego, złożonego procesu. I nie służy ( n i e piszę, że w u Ciebie tak jest) usprawiedliwianiu swoich działań, albo braku odpowiedzi. Często bywa tak, że „stając się niewidzialnymi” także siebie krzywdzimy.
   Nie chodzi mi także o to by wszczynać bunt.
   Zmiany w rodzinie to najtrudniejsza kwestia, tzn. wymaga innego (nie znaczy gorszego) podejścia, perspektywy. Nie chodzi też o to, by wysnuwać wniosek, że należy na tym skończyć. Jeśli masz wolę ku temu, i czas może warto się przyjrzeć dokładniej co jest przed sytuacją, w której stajesz się niewidzialna? I czy to jest rzeczywiście na „własne życzenie” to znaczy, jakie są punkty zapalne, i co można z tym zrobić? Jakie są sposoby reagowania? I czy ze wszystkich/ jakich korzystać? Jakie są plusy? A jakie trudności w podejmowaniu/ nie podejmowaniu działania? Kto za to płaci? Etc….
   Ad 6.
   Pobędę, i poprzemyśliwam sobie ostatni akapit (co nie znaczy, że z innymi tego nie robię :)) w dużej mierze jest mi blisko do tego o czym piszesz. Mam do Ciebie pytanie odnośnie ostatniej poruszonej przez Ciebie kwestii: jeśli jak piszesz: Gtranice, socjalizacja do ról społecznych, doświadczenie osoby dyskryminującej i dyskryminowanej, moment społeczny, w którym żyjemy ok… Wiele jest czynników. To co mnie zatrzymało, i do czego mam pytanie (nie by zdyskredytować, ale by pogłębić swój ogląd)
   „Jednak każde działanie bierze się z niewygody”.
   Tak? A inspiracja? Uczenie się na sukcesach?
   Z tym Cię zostawiam. 🙂

 6. renya
  18/01/2016

  Ad 4. Nie tyle miałam na myśli, że zmieniam rodzinę, bo nie zmieniam, po prostu funkcjonuję w rodzinie o określonych wartościach i w pewnych ramach kształtujemy siebie nawzajem, ale mam córkę, której mogę te wartości przekazać i ona pociągnie je dalej, może jeszcze ulepszy, bo oczywiście wierzę w proces uczenia się i inspirację:-) Wierzę, że będzie lepsza ode mnie:-). Zmiany następują powoli, a wysyłając dzieci w świat, też wpływamy na jakość tego świata:-)

  Jeśli nie mówię co myślę (bo na przykład nie chce mi się wdawać w dyskusję, albo nie lubię rozmówcy), jeśli nie reaguję na chamskie żarty (dla świętego spokoju), jeśli nie przedstawiam swojej perspektywy (bo wątpię, że i tak zostanie dostrzeżona)… to wtedy staję się niewidzialna, a mój system wartości nie istnieje w przestrzeni publicznej. Może dlatego tak powszechne jest przekonanie, że ateisci nie znają moralności, feminiski nienawidzą mężczyzn, a dzieci, które idą do szkoły w wieku 6 lat są nieszczęśliwe i tracą dzieciństwo… Itd. Bo ja i ludzie do mnie podobni zbyt często milczymy. Albo dajemy się zakrzyczeć… I nie chodzi mi wcale o kłótnie kto ma rację, ale o zasady – jeśli ja nie nazywam ludzi wierzących półgłówkami, to i oni nie mają prawa szerzyć przekonań o tym, że jako ateistka jestem pozbawiona wszelkich wartości… Ale przestałam dyskutować, bo nie wierzę już ani w zrozumienie, ani porozumienie…

  „Jednak każde działanie bierze się z niewygody” – tak myślę, bo nie udało mi się znaleźć przykładu, żeby ludzie zadowoleni z danej sytuacji, którym jest wygodnie, chcieli coś zmieniać…

 7. 5000lib
  18/01/2016

  Ad 4.
  Piszemy o tym samym, różnymi słowami. Nieporozumiewanie wynika z formy i jej ograniczenia, dialog wygląda płynnie, a tu koniecznym jest by pisać, ale dla chcącej nic trudnego. Nawet pismo się nie rozmazuje 🙂

  To tak po kolei:
  a)
  Już pierwsze zdanie mnie zatrzymało. ” Nie tyle miałam na myśli, że zmieniam rodzinę, bo nie zmieniam”. I tu, opowiem Ci o moich doświadczeniu. Jak biorę udział w jakimś przedsięwzięciu, np się dokształcam, to jest przyczynkiem do zmiany, ja się osobiście zmieniam, są w moim życiu, momenty, w którym w skutek powziętych decyzji zmieniam się, a wraz ze mną moje otoczenie, bowiem tę zmianę, „podaję dalej”. Ale nie jest to zwykły transfer wiedzy w stylu (uwaga: upraszczam) „kopiuj- wklej) bo przecież żyję w danym środowisku, posiadam doświadczenia, czasami podobne, czasami różne, moja świadomość/ uwaga jest ku czemuś skierowana, posiadam kompetencje zawodowe, różne tożsamości etc.

  Ciekawe, jak zrozumiałaś moje słowa, że zaprzeczyłaś w pierwszym zdaniu.
  b) Niektóre zmiany następują powoli, ale nie jest to wytłumaczeniem, by ich nie wprowadzać, niektóre poprzez zaniechanie działań, nie nastąpią, a jeszcze inne- dają plon (różnego rodzaju) tak szybko, że się zdziwimy. Myślimy o zmianie, w kontekście czasu społecznego, a nie biograficznego, (człowieka), ale niejednokrotnie możemy się zdziwić, jak kwestie te są połączone, że to nie tak jak nam się sprzedaje w filmach biograficznych, albo omawiając jakieś zjawisko. Oczywiście istnieją różne rodzaje wytłumaczeń (utrzymywania status quo): „Jesteśmy młodą demokracją”, „Nie stać nas na wprowadzenie rozwiązania x) etc, podaję tylko dwa bo można by je mnożyć, a i tak nie wyczerpie się całości.

  Poza tym, to tak jak z wchodzeniem po schodach. Nie za pierwszym krokiem dojdziemy do celu, ale jeśli nie rozpoczniemy, pewne jest, że nigdy tam nie dotrzemy (rzadko kiedy się bowiem zdarza, by przyleciał po nas helikopter i pomógł przemieścić się na górę :))nieprowadzenie zmiany ma różne konsekwencje, i te, których pożądamy, i te, które są dla nas trudne (np dlatego, że nie pomyśleliśmy/ nie wiedzieliśmy). Tak dzieje się ze zmianą, która jest uzewnętrzniona, której pragniemy, jak i ta- która jest konieczna- tj. przychodzi do nas z zewnątrz (wypadek, zdarzenie losowe, na które naprawdę nie mieliśmy i nie miałyśmy wpływu).

  Przykład, pierwszy z brzegu. Osoba X chce by świat był bardziej równościowy i sprawiedliwy. Jednym z wielu narzędzi, jakie może zastosować jest język. I świadome się nim posługiwanie. Dlatego, że Osoba X funkcjonuje w danym środowisku także i je zmienia. Jeśli np zauważa ma świadomość tego, że słowa takie jak: „Cygan” czy „Murzyn” są raniące, szkodliwe i niebezpieczne, tłumaczy, daje perspektywę i wymaga by tych słów używano (nie ma głupich, niewinnych żartów) . Oczywiście, kiedy podejmuje dyskusję, np przy świątecznym stole, czuje się zobligowana by zmierzyć się z zarzutem „tej, która psuje atmosferę” bo przecież było tak fajnie. (To przerzucenie odpowiedzialności, i argument pozorny- bo przecież nie było fajnie, a co się stanie – gdy tego zaniecha? W dwójnasób jest jej źle:
  — po pierwsze: atmosfera nie była dobra, Osoba X nie bawiła się świetnie.
  — po wtóre brak reakcji, wywołać mógł poczucie braku wpływu, nieważności etc.

  C) Piszesz o bardzo ważnej kwestii. Reagowanie ma tak dobre strony (np zapobieganie niebezpiecznej sytuacji) jak i strony trudne. Zareagować można w trakcie sytuacji, która się dzieje, jak i po jej nastaniu. Reagujemy dla innych, ale także dla siebie.
  I owo reagowanie wymaga wzmocnienia (wzmocnienia siebie w sytuacji reagowania) tak by nie czuć się jak piszesz „niewidzialną”. Tak, to prawda, jeśli nie reagujemy, nie widzi nas też świat. I nie chodzi mi o to, by od razu iść na marsz. Jeśli nie powiem, nie zabiorę w sytuacji trudnej dla mnie głosu, ze świadomością, że mogę stanąć w kontrze do obowiązującego porządku. Może ktoś, kto do tej pory siedział cicho, a w którym kotłują się różne myśli, ale jest – w innym momencie drogi- nie dostrzeże innej perspektywy? I nie chodzi o to, żeby od razu zmienił punkt wiedzenia (może nie wie, że można inaczej)? Chodzi też o to, że reagowanie nas wzmacnia, nie czujemy się niewidzialne.
  Poza tym, że są różne sposoby reagowania, które mają różne cele. O tym się rzadko mówi. Przecież inaczej zareagujemy na sytuację jednorazową (jeszcze np kiedy wiemy,że są małe/ nikłe szansę na spotkanie powtórne), a inne są konsekwencje jeśli znajdujemy się w sytuacji zależności (np. pracownik/ pracowniczka- szef/owa).
  Piszesz: „… Ale przestałam dyskutować, bo nie wierzę już ani w zrozumienie, ani porozumienie… ”
  [Uwaga]:

  Zadaję pytanie, osobiste. Nie chodzi o to byś odpowiedziała mnie, albo odpowiedziała w komentarzu. Chodzi mi o to, byś pobyła ze Sobą/ przy Sobie i zadała sobie pytania: Czy czegoś Ci nie brakuje, by odbudować swoje zasoby energii? Co, jakie zachowanie, swoje, innych, by Ci pomogło? Jak możesz się zachować w sytuacji kryzysowej? Jak zachowujesz się w sytuacji kryzysowej/ trudnej? Jakie są odczucia w ciele, np gdzie gromadzi się złość? Jak zachowuje się oddech? Co jest (jakie zachowanie innych) punktem zapalnym? Zdaje sobie sprawę, że blog, to miejsce swoiste, także dlatego, że każda osoba może zajrzeć.Chodzi mi o to, by w sposób odpowiedzialny i bezpieczny dla Siebie, pobyć ze sobą, i nie zadowalać się pierwszymi odpowiedziami, tych, do których się przyzwyczailiśmy się. Mam nadzieję, że to co piszę jest dla Ciebie czytelne (?) Nie proponuje Ci tutaj procesu/ porady etc


  Piszesz dalej:
  „Jednak każde działanie bierze się z niewygody” – tak myślę, bo nie udało mi się znaleźć przykładu, żeby ludzie zadowoleni z danej sytuacji, którym jest wygodnie, chcieli coś zmieniać…”.
  No to teraz powiem osobiście dokonałam skrótu myślowego. Tak, zgadzam się, że działanie wynika z niewygody, przecież każda zmiana (na poziomie rozwiązań społecznych) zaczynała się z ruchu oddolnego, który sin qua non był/ jest dyskredytowany.
  A ekspertki i eksperci, którzy posiadają chociaż jedną tożsamość mniejszościową i ich wkład umniejszany, albo niedostrzegany.
  Chodzi mi o to by dostrzec, (z innej półki), że inspiracja i sukces (niezależnie od tego, jak go rozumiemy i czym dla nas jest) także budują.
  Bardzo często krytycznie wypowiadam się, widząc np zagrożenia, minusy, kwestie nacisku/ np próbę utrzymania status quo tzw. „pozytywnego myślenia”
  Inna sprawa jest taka, że może w naszym kręgu kulturowym, w kraju gdzie gloryfikuje się w dużej mierze porażki, nie jesteśmy nauczeni czerpać na z sukcesów? (Nie wiem czy przeskok aspektów/ dyskusji) jest teraz czytelny [?].

  Mam nadzieję, że udało mi się sprawnie wyrazić własne myśli. Chciałabym by blog stał się miejscem rzeczowej dyskusji dla każdej osoby, która chcę w niej wziąć udział.

 8. renya
  19/01/2016

  Ad.a. Ha, ha, bo ja zmianę w tym kontekście potraktowałam jako coś nagłego i diametralnego, jako wymuszanie jednego światopoglądu kosztem innego;-) A ja nie narzucam. Przynajmniej tak mi się wydaje, że tego nie robię. Ale zmiana jako proces jak najbardziej – w ten sposób nasza rodzina faktycznie wciaż się zmienia, bo żyjąc ze sobą, przynosząc do domu różne doświadczenia i przemyślenia wciaż się docieramy i kształtujemy nawzajem, tworząc wspólny (choć niepozbawiony różnic) ogląd świata:-)

  Ad.b. Skoro zmiana to proces, to rozumiem, że musi nastepować powoli. Gdy teraz spojrzy się wstecz, to widać, że wciągu jednego wieku (czyli historycznie dość krótkiego okresu) zmieniło sie bardzo dużo, a zakres tych zmian jest naprawdę szokujący (przynajmniej mnie szokuje). Ale w trakcie, tempo zmian zawsze wydaje się ślimacze. Dokładnie jak z wchodzeniem po schodach. Albo pod górkę;-). Kropla drąży skałę więc choć czasem się niecierpliwię i zniechęcam, to jednak wiem, drobne kroczki też prowadzą do celu.

  Ad c. Nie wiem co myśleć, a tym bardziej co napisać… Czuję beznadzieję w tym temacie. I osamotnienie. Ale takie szerzej rozumiane. Jestem niezrozumiałą mniejszością, spychaną na margines. Ale domaganie się zrozumienia, uwagi, akceptacji, jest jak walenie głową w ścianę. Tylko głowa od tego boli… Choć wierzę, że parę kamyczków od tego walenia poleciało;-) Młodzi (moja córka) mają mocniejsze głowy, może oni dadzą radę. Jakby co będę stać obok, opatrywać i zagrzewać;-)

  ________
  Inspiracja i sukces jak najbardziej pomagają, mobilizują, dodają sił i wiary w efekty działania. Ale to potem. Najpierw musi być impuls, żeby to działanie w ogóle podjąć. Chyba. Pytanie, co jest tym impulsem? Czy nas samych musi ukłuć dana sytuacja, czy do zmobilizowania wystarczy budujący sukces innych osób…. Sama nie wiem…
  Być może w tym temacie znów mówimy to samo, ale innym językiem, albo od innej strony?

  • 5000lib
   19/01/2016

   Wiesz, że na dziś w kalendarzu przypada: „Dzień Oporu bez Przemocy”?
   „Dzień OPORU BEZ PRZEMOCY został ustanowiony rezolucją Zgromadzenia Ogólnego A/61/271 z
   dnia 15.06. 2007 roku”, czyli stosunkowo niedawno. Dzień ten ma służyć rozpowszechnianiu przesłania o unikaniu przemocy,tudzież nie stosowaniu jej, wdrożeniu tegoż paradygmatu do edukacji „by zapewnić kulturę pokoju, tolerancji,
   zrozumienia i unikania przemocy”. Wspominam jako ciekawostkę. 🙂 W kontekście pokazywania własnej perspektywy. (Nie personalnie).

   Nauka o zmianie jest fascynująca (wiem, wiem, nadużywam tego wyrazu na blogu, to tak jakby całe życie żyć na wdechu). Mam poczucie, że w rozmowach/ komentarzach ten temat ciągle wraca, i sobie przyrzekam, że o nim napiszę. Bo ważny, bo potrzebny, bo porządkuje i rozjaśnia pewne kwestie, bo daje taki obraz, że zmiana nie przebiega tylko i wyłącznie na dwóch poziomach, mikro i makro społecznym, że zmiana to także p r o c e s p s y c h o l o g i c z n y, że następuje wobec konkretnych reguł, że może się „cofać” i „iść na przód” (uwaga: upraszczam).
   Tak, niektóre ze zmian (szczególnie gdy widzimy/ postrzegamy ją jako dużą) następują powoli, z perspektywy życia człowieka, niemniej jednak, dla mnie (nie piszę, że dla Ciebie nie) nie jest to wytłumaczeniem, by nie wprowadzać, tych, które będą użyteczne, potrzebne, wnoszące, i inkluzywne. Oczywiście, często jest to trudne, bo np. czujemy się osamotnione, osamotnieni. Nie wiemy skąd, jak i czy w ogóle jest sens, walczyć o swoją widoczność. Mówić: „tu jestem, mam inaczej niż Ty, ale mój punkt widzenia jest również uprawniony, tak samo jak Twój”.
   (O czym za chwilę, pozwól, że powrócę do zmiany).

   Pisząc, że zmiana jest procesem, miałam na myśli proces psychologiczny.
   Pozwól, że chwilkę o tym, ale za nim:
   W powszechnym rozumieniu zmiany mówi się o kierowaniu zmianą na poziomie organizacyjnym.W przedsiębiorstwach/organizacjach etc.
   Zmiana może napotkać różne przeszkody, czy też luki kompetencyjne:
   a) o charakterze informacyjnym (postawa niewiedzy:nie wiem):
   Podłoże: Brak wizji zmiany, co prowadzi do przekonania, odczuwania, małego wpływu w ich wprowadzaniu, kierowaniu nimi,a to z kolei do braku zaufania wobec osób, które owe wprowadzają, poczucie wykluczenia, albo wykluczenie.
   b) bariera o charakterze poznawczym: (postawa niezrozumienia:wiem, ale nie rozumiem)
   Z braku zrozumienia celowości wprowadzania zmian, ich kierunku, wynika mniejsze zaangażowanie, albo wycofywanie się, [uwaga, nie piszę, że tak jest w Twoim przypadku, na razie piszę, o pewnej prawidłowości w organizacjach).

   d) bariera o charakterze wolicjonalnym (wola: rozumiem, ale nie chcę)
   I tu, rozwiązując ten konflikt warto (koniecznym jest) aby dopytać dlaczego, okazuje się, że to jedna z barier, która występuje, ale nie jedyna, i by rozwiązać konflikty należy odejść, wielopoziomowi. Po pierwsze, zobaczyć, które z wymienionych barier współwystępują, czy jest to np. niedoinformowanie, albo problemy na poziomie komunikacyjnym,a równocześnie, z drugiej strony przekształcić sposób komunikacji. Wiadomo, że chcąc wprowadzić zmiany, warto, trzeba rozeznać się w sytuacji uwarunkowań zewnętrznych (zasobach, otoczeniu etc) ale także powiązań w środowisku. Jeśli np osoba X w wyniku wdrażanych zmian będzie musiała się dokształcić, to wiadomo, że może występować bariera wynikająca z ukierunkowania woli, np. tym silniejsza gdy osoba X będzie postawiona (będzie postawiona= przymus) i po raz pierwszy w takiej sytuacji. Czyli mamy trzy elementy.
   *Stawianie wymagań, nowych, które mogą być postrzegane jako trudne,
   * wymagania te, są postrzegane jako zewnętrzne,
   * nowość sytuacji,
   a to tylko przykład, jeden z wielu. Warto przyjrzeć się strukturze, funkcjonowaniu, wpływom w środowisku.
   d)bariera zasobowa/ środowiskowa (postawa: chcę, ale nie mogę):
   Tutaj rozpoznaje się otoczenie danego podmiotu, czyli chodzi o to, by rozwiązać, zaradzić problemom usytuowanym na zewnątrz (perspektywa zasobów zewnętrznych i braku zasobów, trudności).
   e) bariera o charakterze biegłości, sprawności, kompetencji(mogę, ale nie potrafię): wdrażanie zmian może być, i w tym przypadku jest poprzez istniejące już, funkcjonujące rozwiązania.
   Tyle o organizacjach. Aha, co ważne, zestawienie nie jest mojego autorstwa. (Jak znajdę źródło to podam).
   PS. Można te konflikty rozwiązać, inaczej, żadne z istniejących przedsiębiorstw, by nie prosperowało, ba umarło, nie mówiąc. pisząc o rozwoju, zdobywaniu nowych rynków, etc.
   ———-
   A teraz, o Człowieku, w jego istocie.
   Są zmiany, których pożądamy, które chcemy wprowadzić, bo tęsknimy, by było nam lepiej (np. aspirujemy do danej grupy społecznej, chcemy by ludziom, czyli też nam, żyło się lepiej, chcemy sprawiedliwego świata, chcemy więcej zarabiać). I takie, których nie chcemy, a ich wprowadzenie nie jest wolicjonalne (tj. nie zależy od nas). Często występują nagle. Bardzo często popełniamy błąd w percepcji, pierwsze z nich są pożądane, a drugie nie, z pierwszymi nie mamy problemu (no, może wystarczy odrobina wykorzenienia, ale to przez jakiś czas), natomiast drugie są gehenną. Natomiast, to o czym się zapomina to bardzo ważna kwestia, i jeden i drugi typ zmian mogą budzić niewygodne uczucia/ emocje (nie ma złych emocji- taki wtręt). Jeśli wyruszymy na upragnioną wędrówkę nie znaczy to, że podczas niej buty nie będą nas obcierać, nie będzie nam czasami zimno i mokro (i to zazwyczaj nie w tych momentach, kiedy się spodziewałyśmy/ spodziewaliśmy). Będą pojawiać się trudności, niewygody, również dlatego, że sami/ same się zmieniamy na poziomie charakteru, oczekiwań, nie tylko widzimy, ale i dostrzegamy, dobro, ale i niesprawiedliwość, w sobie (np. chęć pozorowania zmian, – może się okazać, że nie wszystko chcemy zmienić, że istnieje jakieś „powinnam/ muszę” narzucone z zewnątrz, może okazać się, że dokonanie zmiany wiążę się z porzuceniem pewnych wygodnych zachowań, i wyruszenie w nieznane, może okazać się, że błędne i niesprawiedliwe potraktowanie kogoś, a przecież chcemy być dobrzy, dostrzeganie np. tożsamości mniejszościowych, tych, które spychają nas w dół) i na zewnątrz (np. niesprawiedliwość stosunków społecznych). To o czym się nie mówi, to także sposoby uzyskiwania/ odnawiania siły, tak by, jak piszesz, całkowicie nie zniknąć. Stąd moje pytania, uważam, że warto z nimi pobyć, jeśli ma się taką gotowość i chęć.
   Chodzi o to by poznać swoją strefę komfortu i strefę bezpieczeństwa, także w reagowaniu, o którym była mowa wcześniej.
   Chodzi też o to, by odpowiedzieć sobie na pytanie, czy osobiście jestem gotowana na zmianę, jakie konsekwencje będę musiała ponieść w wyniku jej wdrożenia, co mnie wzmacnia, a co jest dla mnie deltą (trudnością) jak mogę ją pokonać? W jakich zależnościach jestem? I jak mogę zareagować, w sposób bezpieczny i świadomy, tak by zadbać o siebie, ale też zostać usłyszaną, zauważoną, szanowaną etc. W prowadzeniu zmian towarzyszą także inne procesy np wynikające z innych procesów(które także mają własne prawidłowości, i własny rytm: np nabywanie nowych kompetencji) Skracam przykład, bo monstrualnie rozrósł się komentarz…
   ——
   Myślę, że sposób w jaki oddziaływają/ inspirują Sukces, i Niewygoda (nazwijmy to tak, choć stytuacja jest o wiele większym natężeniu niż zwykła niewygoda) jest odmienny, bo przebiega na różnych poziomach. Jeśli ktoś/ia jest dyskryminowana/dyskryminowany to powiedzenie: inni mogą, Ty też możesz, i podanie przykładu takiego np Howkinga (o którym pisałyśmy pod innym wpisem) jest nie tylko nieinspirujące, ale przede wszystkim nie przekładalne (stąd moje spostrzeżenia, do Twojego komentarza), ale są nieprawdziwe, szkodliwe, pogłębiające dysonans, niezrozumienie, zaprzeczające uczuciom, emocjom, nie zważa się wtedy na sytuację danej osoby, i kontekstach w jakich ona funkcjonuje etc.
   To nie znaczy,że nie możemy się inspirować, albo, że nie przykładamy wagi do sukcesów, do sytuacji, które nas wzmacniają. Kto się przygląda, w kontekście zmiany, reagowania, co, jakie sytuacje wzmacniają?
   Z tym komentarzem Cię zostawiam… Wiem, że wspomniałam tylko o niektórych aspektach… Mam nadzieję, że wszystko jest dla Ciebie czytelne, jeśli będziesz miała ochotę, pytaj.
   Pozdrawiam Was, Ciebie i Rodzinę, ciepło. 🙂

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Podaj adres e-mail w celu obserwowania tego bloga i otrzymywania powiadomień o dodaniu nowych wpisów.

Dołącz do 129 obserwujących.

Statystyki blogu

 • 79,024 odwiedzin. Zapraszam i dziękuję! :-)
Follow Listy i [inne] brewerie. on WordPress.com

Tagi

"At home" 2013 "Lewa ręka ciemności" "Miasto złudzeń" "Planeta wygnania" "Wydziedziczeni" oraz "Słowo las znaczy świat" #...Bo Świat jest ciekawy! #...I wiesz[cz] #...I wiesz[cz] co jest grane. Absu[ra]da(va)lium #12 poniedziałków #a ja lubię poniedziałki! #BoŚwiatJestCiekawy! #czytanie_świata #Dwanaście poniedziałków #InspirAkcja #iskierki #iskierki at Listy i inne brewerie #Jeden krok #medytacyjni[c]k #najkrótsze #Pytanie w piątek #Pytaniewpiątek #Selekcja 52/20/15 #Szczelin w szczegółach ciąg dalszy #szczelin w szczegółach dalszy ciag #XII poniedziałków .[Saturday Pianist jazz]I Hiromi Uehara I Move 1 Movement 1: Poetry Of Wheels (George Gruntz) 3:05; 2 Movement 2: Poetry Of Lights (George Gruntz) 3:54; 3 Movement 3: Poetry Of Links (George Gruntz) 5:28; - 4 ILL Used ILLusions (George Gruntz) 5:1 01. Austin (Wasilewski) - 7:07 02. Sudovian Dance (Wasilewski) - 6:28 03. Spark of Life (Wasilewski) - 6:34 04. Do rycerzy 01. Requiem for Willy Loman 3:58; 02. Eternity Theme 1:58; 03. Closed Roads 5:36; 04. Waiting 2:07; 05. Voyage 2:10; 06. Invocation 2:26; 07. Tango of Love 1:41; 08. Tom’s Theme 1:35; 09. Laura’s 2 plus 1 7 widoków w drodze do Krakowa 7 widoków w drodze do Krakowa Grzegorz Turnau 9 Dead Alive 10 Easy Pieces for Piano 30 na 30 1997 2009 2012 2015 A Aagfe van der Voegh ach ach, kobiety i o kobietach Achille Adrien Proust ACT Adama Bremensis Adam Bałdych Adam Czartoryski Adam Ferency Adam Golec Adam Hurst Adam Jerzy Czartoryski Adam Nowak Adam Pasternakiewicz Adam Pendelton Adam Strug Adam Włodek Adam Zagajewski Adam Zagajewski Obrona żarliwości Adele Bloch-Bauer I Adolf Sax Adriana Sokołowska-Ostapko adrygał Agata Kulesza Agata Młynarska Agata Tuszyńska Aga Zaryan Aga Zaryan śpiew Agnieszka Chrzanowska Agnieszka Osiecka Agnieszka Sylwanowicz Agora SA Agostin Tassi Aguste Rodin Aiora Akademia Nauk akordeon Akurat Alan Dawson Alan Pasqua Albert Camus Albert Camusa i Franza Kafki. Albert Einstein Alberto Giacometti albo Kobieta przy oknie Albrecht Dürer album: ‎The Musical Voyages Of Marco Polo albumy albumy recenzje Alchemik Alchemik (Alchemik Acoustic Jazz Sextet) alef Spinoza Aleksander Głowacki Aleksander Lesman Aleksander Macedoński Aleksandr Moczulski ales from Earthsea Alexandera Lonquicha Alexander Scriabine Alexandre Desplat Alexandre Seon Alexey Kruglov Alex Rovira Celma & Fernando Trias de Bes Alfa Alfabet Alfred Lion Alfred Nobel Alfred Szklarski Alice Sara Ott Alicja po drugiej stronie lustra Alicja w Krainie Czarów Alicję Gawlikowską ---Świerczyńską Alma Mahler A long Story 2007 alpinizm alto saxophone altówka Alvernia Studios Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił. recenzja Amon Göth Anaksymanes Anat Fort Anatole Francis anatomia Anawa Anda Rottenberg Andersen Andre Debierne Andriej Skhurhan Bożena Zawiślak-Dolny Andrzej Andre Krzywicki Andrzej Bachleda Andrzej Ferenc Andrzej Jagodziński Andrzej Jakimowski Andrzej Jakubowicz Andrzej Krzywicki Andrzej Panufnik Andrzej Sapkowski Andrzej Sikorowski Andrzej Trzaskowski Andrzej Wajda Andrzej Zaucha Andrzej Zaucha i Anawa André Tempel Andy McSmith Andy Sheppard Angela Davis Anglia animacja Animisiewasz Startt anim_akcja przeciw sterotypom Anja Lechner - Her First Dance (2008) Anja Lechner wiolączela Anna Austiaczka Anna Bikont Anna Chęćka -Gotkowicz Anna Maria Jopek Anna Maria Jopek - śpiew Anna Maria Jopek Licho Anna Maria Jopek ustami Annaputna Anna Rusowicz Anna Saraniecka Anna Seniuk Anna Treter Anna Wojtowicz Annette Paul Anouar Brahem Anthony de Mello Anthony Jackson Anthony Jackson - Bas Anthony Wilson Antoine’ de Saint-Exupéry Anton Dworak Antoni Buchner Antoni Dvořák Antonio de Pereda y Salgado Antonio Vivaldi Antoni Witt Antoni Łukasz Podkowiński Antonín Dvořák Antoon van Dyck antyk antysteresownik Anyone With a Heart recenzja Apelles apetyt na życie Apollo obdziera Marsjasza ze skóry Apple Apus apus Aris Kindta Arkady Shilkloper Arlene Blum Armet de Lisle Arseny Tarasewicz- Nikolajev Arthura Millera Artur Andrus Artur Hajzer Artur Szczęsny Artur Żmijewski Artysta: Adam Hurst Tytuł albumu: Obscura Czas realizacji Marzec 2012 roku Wytwórnia: Ash Records Arvo Pärt Arystoteles astma astma znane osoby chore na astmę Astrid Lindgen Astrid Lindgren astronomia Asurbanipala ateizm Ateny A time for everything atrament Atul Gawende audiobok audiobook audiobook Swietłana Aleksiejewicz Audioteka Auguścik Austin (Wasilewski) - 7:07; Sudovian Dance (Wasilewski) - 6:28; Spark of Life (Wasilewski) - 6:34; Do rycerzy autobiografia autyzm A w Krakowie na Brackiej awokado B B. L Gulatee Bach bajka bajka o życiu Bajor Ballada o filiżance Ballady i romanse ballata Bandwagon Barbara Baczyńska Baritone Vocals – Gordon Jones Countertenor Vocals – David Gould barok Baron de Saint-Julien Barry Bishop Ledge Bartosz Chajdecki Bogowie Basia Trzetrzelewska bas Phil Donkin Bass bass saxophone Bass – Jimmy Haslip Bazylea baśnie Beatrice d'Este Beethoven bele-tele-tryska-tyka Bema Pamięci żałobny rapsod Bergamini Bernadette Mcdonald Bernard Machiavelli Bernard Sève beznadzieja. Biała Legenda Królowej Bony Biblioteka Akustyczna bieda bieda jako towar Big Cyc Bill Gates Billie Holliday Billy Holiday Billy Joel Bily Joel 1973 biografia Biografia Wisławy Szymborskiej Birds Requiem Bisquit b jak breweria Bliss blog blogostan Blogotony recenzja blogowanie Blue Note Blue Ribbon blues Bobby McFerrin Bob Dylan Bob Franceschini Bob Mintzer Bodø Domkor Boecjusz Bogdan Łazuka Bogiem a prawdą Bogusław Kaczmarczyk i Dominik Kwaśniewski Bogusław Mec Bogusław Wołoszański Kafka bohaterka polska Bolesław Leśmian Bolesław Prus Bona Bona Sforza Bona sprowadziła włoszczyznę do Polski? to mit Bonifacy IV Bosch Botticellego Boy Breweria Brewerie Bronisław Kaper Bronisław Maj Bronisław Maj Horacy (przekład Zygmunt Kubiak): Maciej Sarbiniewski (przekład Julian Ejsmond); Grzegorz Turnau (słowa: Grodzisko- Czym jest sen?- aranżacje Bronisław Malinowski Bronisław Pawlik Brunona Schulza Brzechwa budżet budżet błędy Bugge Wesseltoft Bunksy bunt Buzu Squat by pamiętać być dobrym nauczycielem być dobrą nauczycielką Być jak Ron Clark Był sobie król ból Bębny – William Kennedy Błażej Domański Bługaria błędy błędy przy parzeniu kawy w domu C caccia Camile Claudel Cannonball Adderley - Mercy Mercy Mercy Caravaggio Caravvaggio Carla Bley Carla Bly Tros2013 Carla Gesualdo Carlo Gozzi Carlye Carolyn Davidson Carravaggio Casanova Caspara Davida Friedricha Cassandra Wilson Catherine Dickens Catherine Hogarth Całaż filozfiaż Cecil Taylor Cecylia Gallerani (1473-1536) Cecylia Kukuczka Celan Celina Kukuczka celtyckie opowieści Centrum Onkologii w Warszawie Cesare Catà chanson de geste Charlesa Lloyda Charles Bouchard Charles Byrne Chiarmonte Chicago Symphony Orchestra Chick Corea chodzenie Choeurs de Lyon Chopin na jazzowo chorał chorał ambrozjański choroba choroba alkoholowa choroby serca Christian McBride Christoph Roßner Chris Tordini - double bass Churchill Chylice Chłopecki ciało ciało człowieka ciało ludzkie ciekawostki ciekawostki ciekawostki językowe ciekawostki na temat cukru ciekawostki naukowe ciekawostki o ciele człowieka ciekawostki o czekoladzie ciekawostki o jazzie Ciekawostki o kawie ciekawostki o książkach ciekawostki o ludzkim ciele ciekawostki o oczach ciekawostki ornitologiczne ciekawostki o ósmym marca ciekawostki o średniowieczu ciekawostki o żyrafach ciekawostki układ oddechowy ciekawość ciekostki o zwierzętach cisza City of Illusions clarinet Claude François Claude Lorrain Claude Monet Claus Pieterszoon co dzieje się z ciałem po śmierci co jest grane. Absu[ra]da(va)lium co jest grane. Absu[ra]da(va)lium...I wiesz[cz] Cole Colin Vallon Colin Vallon Trio Coltrain Coltranie Come Away With Me recenzja Conlon Nascarrow co przyjemnego przeczytać? co to jest sapka co to są Listy i inne Brewerie co warto czytać co warto czytać z fantastyki? Co warto czytać z fantasy co warto przeczytać? co zrobić jeśli mam słomiany zapał co zrobić z rozczarowaniem? co z tym budżetem cukier cykl cykl You can listen jazz cykl Ziemiomorze cytat cytat na dziś cytat na teraz cytaty cytaty Jana Kaczkowskiego Cytaty z Jana Kaczkowskiego Czajkowski Czarne czarne złoto Czarnobyl Czarnobylska Modlitwa czas czas świąt czekasz na wiosnę Czerony Tulipan Czerwony Tulipan Czesława Korzeniowska Czesław Miłosz Czesław Niemen Cztery Pory Roku czy dama z gronostajem z czym dama staję? czy Everest jest najwyższą górą świata czy jaskółki odlatują na zimę? czyli]. Prawo do... czy między bogiem a prawdą? Jak poprawnie powiedzieć czym skutkuje uszkodzenie rdzenia kręgowego czy osoby niewidome widzą sny? czy smarkać czyta Andrzej Ferenc czytaj Listy i inne Brewerie Czytam więc jestem Czytanie szkodzi :) czytelniczki czy to prawda Czyści jak łza Człowiek człowiek w kosmosie córka Bzdurka D DagaDana Dama z... Dama z gronistajem Dama z Gronostajem Dama z łasiczką Danae Danaus plexippus Dania Daniel Barenboim piano Daniel Kapustka Daniel Kapustka – perkusja Daniel Nilsson Danielsson Palle Daniel Tamment Daniel Tammet Daniel Tiamment Daniel Waples Danny Cudd Danuta Grechuta Danuta Stenka Danuta Szaflarska Danuta Szaflarska nie żyje Darek Oleszkiewicz Dariusz Kortko Dariusz Zboch Leszek Sojka Jakub Kołodziejczyk Joanna Zagajewska Michał Kowalczyk Dark Crayon Dark Crayon/Piotr Cieślicki Dave Holland Dave Koz David Brubeck David Chesky David Chesky / Fundação Orquestra Estúdio / Rui Massena David Chesky: The Zephyrtine - A Ballet Story recenzja David James Soprano Vocals – Monika Mauch Tenor Vocals David James Soprano Vocals – Monika Mauch Tenor Vocals – Rogers Covey-Crump David Kikoski David Lynch David McClelland Da Vinci Dawid Bowie dawni mistrzowie Dean DeBloisChris Sanders Dean DeBloisChris SandersWilliam Davies Deborah Tannen de Falla de gustibus non est disputandum deneidy depresja Dezyderata Dhafer Youssef Diabelski młyn Diana Krall Diana Krall - When I look in your eyes Diares of Hope Diego Velázque Diego Velázquez dieta Dino Saluzzi dlaczego dlaczego 8 marca dlaczego bekamy? dlaczego człowiek się wierci? Dlaczego Dickens byłby youtuberem? Dlaczego karku nie można złamać dlaczego ludzki kręgosłup ma kształt podwójnej litery s dlaczego malejemy? dlaczego mamy gęsią skórkę dlaczego mówimy nie zasypiaj gruszek w popiele dlaczego nie dyskutujemy dlaczego się czerwienimy dlaczego warto nie biegać Dlaczego warto zobaczyć film o Stephanie Hawkingu dlaczego wypda nam dysk Dlaczego zacięcie się papierem bardziej boli dla dzieci Dlaubert dobra kawa w domu Dobrawa do czego służt stół? Do czego służy stół? do diabła z tym budżetem dojarzość Do Marka Aureliusza Domenic Buonvicini i Silvestr Maruffi do mieszczan (Katarzyna Nosowska Dominik Bukowski Dominik Kwaśniewski Dominik Wania Dom o Zielonych Progach Dora Diamant Dorota Górska Dorota Kędzierzawska Dorota Miśkiewicz Dorota Osińska Dorota Warakomska Dostojewski do szlachty Dotknięcie pustki DoZP doświadczenie niepełnej sprawności Driekoningenroud Droga 66 Drugi dziennik recenzja drums duc de la Rochefoucauld Dudziak Dugosz Duke Duke Ellington Duke recenzja dur radość Dwadzieścia pięć lat temu zginęła Wanda Rutkiewicz dwuznaczność leksykalna dyg_resje Dymitr Szyszkin dynamit dysk dyskusja dyskusja o nudzie dyskusje o sztuce dysleksja. dystans Dziady Dzieciństwo Marii Skłodowskiej Curie dziennik Dziesiąta rocznica śmierci Jana Pawła II Dzień Dziecka Dzień Języka Ojczystego Dzień Książki dla Dzieci Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy 23 kwietnia od 1996 roku Dzień Matki Dzień ojca. Dżem E e.e. cummings e.s.t ECM ECM. Eicher ECM wytwórnia Edgar Degas Edmund Semil edukacja Edwarda Albee Edward Grieg Edward Hopper Edward Janner Edward John Phelps Edward Kłosiński Edward Walter Fryer Edward Whymper Eivind Aarset ekonomia elektronika [Electronic Wind Instrument ] Elektryczne Gitary Eleni Karaindou Eleni Karaindrou Eleni Karaindrou - fortepian; Kim Kashkashian - altówka; Jan Garbarek - saksofon tenorowy; Vangelis Christopoulos - obój; Camerata Orchestra pod batutą Alexandrosa Myrata Eleonora Akwitańska Eleonora Aragońska Eli eli Elijah Bossenbroek Elijah Bossenbroek - Carpe Lumen Elina Duni Quartet Eliota Elisabeth Kübler-Ross Elizabeth Barrow Eliza Orzeszkowa Elkhonon Goldberg Ellen Key Elliot Mason Elmo Elwira Kamińska Elżbieta Towarnicka Emil Zola En Chordais Ensemble Constantinople Epikur epowerment Ercole d’Este Eric Clapton Eric Clapton autobiografia Eric Clapton kończy karierę nie będzie koncertował Eric Zener Ermelino Ermellino Ernest Rutherford erudycja esej eseje etno Eugeniusz Makówka Eugène Henri Paul Gauguin Ewaa Lipska Ewa Demarczyk Ewa Lipska Extended Circle F Fabrizio Bosso Fantasie C-Dur; Rondo h-Moll; Sonate A-Dur - Carolin Widmann Fantasty fantastyka fantasy fasolowy król Felicja Bauer Fender Rhodes – Paul Nagel Ferdynand Magellan Feynamann Fibonacci figura matki w sztuce filharmonia Filharmonicy Berlińscy Filip I Arab Filip IV Filipowicz Quintet film film polski filozofia filozofia chodzenia Fiodor Dostojewski Fiovanniego Battisty de Lazzari fizjologia fizjoterapia ciekawostki Flaubert flet Flora Celestyna Teresa Henrietta Tristan y Moscoso Flora Tristan folk folk jazz Follow The White Rabbit (Herman/Tordini/Crane) [3:21]; Saturn Returns [7:43]; Trylon [5:09]; Heart Shaped Box (Kurt Cabain) [4:38]; Ein Gedi (D.Aharoni) [6:01]; The Mountain In G Minor [6:20]; Cadenza Fonopolis Formacja Nieżywych Schabuff - Dadada forte(i)pian(o) fortepian fortepian; Henning Kraggerud fortepian ciekawostki fotepian fraktal Francis Danby Francis de La Rochefoucauld Francis Wolff Franciszek Jerzy Kulczycki Franciszka i Stefan Themersonowie Francja Francoisa Couturiera Franja Frank Zappa Frans van Mieris the Elder (Starszy) Franz Kafka François Boucher François VI frazeologizm Fred Oldenburg fretles Freud Fryderyk Chopin Fundacja terytoria książki Fusell i Krauss Fête de la Musique G Gabriela Anders Waiting Gabriela Muskała Gabriel Lippmann Gala Dali Galileusz Gang Marcela Gary Burton Gazeta Wyborcza Gałczyński Gdańsk Gdańsk 2015 gdy kwitnie żonkil gdy mózg się starzeje Geetali Norah Jones Shankar Georgea Russella George Gershwin George Martin Georges de La Tour Georges Seurat Georges Urbain Georges_Seurat Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte Gerald Cleaver Gershwin gerzegorz turnau Giedroić Gilles Thibault Gintrowski Giorgio de Chirico Giorgione Giovanniego Moroni Giovanni Paola de Feminis gitara gitara basowa Cezary Konrad - perkusja gitary Gitary– Paul Jackson Giuseppe Torelli glejak Glenem Gouldem Glen Gould God Only Knows Goethe Golec uOrkiestra Gorges Seurat Gottland goły jak święty turecki Gra o tron Grass nie żyje Grażyna Draheim Grażyny Bacewicz Grechuta Gregoire Chamayou Grimm GrubSon grunt to zdrowie Grzech Piotrowski Grzegorz Ciechowski Grzegorz III Grzegorz Kwiecień Grzegorz Piotrowski – saksofonMarcin Masecki Grzegorz Tomczak Grzegorz Turnau Grzegorz Turnau – śpiew Grzegorz Wełnicki Gunter von Hagens Guro Nordengen Guro Nordengen tłumaczenie: Milena Skoczko Gustava Klimt Gustav Theodore von Holst Gustaw Mahler Gwendolyn Bradley Gérard Genette Géricault Górny Śląsk górski oskar góry góry wspisnaczka Głowy piwniczne H Habakuk feat. Muniek Hagar's Song recenzja Halina Wyrodek Halloween Hamburg) Hang Massive Hanna Banaszak Benefis Hans Andersen Hans Frank Hans Zimmer Harapollon Nilus harmonijka Robert Kubiszyn – kontrabas Harrisa Eisenstadta Septembera Harry Potter Harry Potter i Harry Potter i Kamień Filozoficzny Hector Berioz Helena Deutsch Helena Diakonova Helena Modrzejewska Helen Hunt Hendrix Henri Becquerel Henri Bergson Henri de Toulouse-Lautrec Henri Dominici Henryk II Henryk Majewski - trumpet Henryk Sienkiewicz Henry Marsh Henry Murray Hermione Lee Hernando Cortes Herofiloz z Aleksandrii Hertha Ayrton Hieronim Bosch Hieronymus Anthoniszoon van Aken Hilarego z Poitiers Hildegarda z Bingen Hili Plitmann himalaizm himalaizm zimowy to sztuka cierpienia Hiob Hipokrates Historia historia kobiet historia liczb Hogward Hokusai Katsushika Holandia Holland Baroque Holmfrida Holst planety Homo twist Miasto Kraków Horacio Lavandera Horowitz How to Train Your Dragon Hugo Steinhaus hulusi humanizm humor Huśtawki Hymn do Świętej Trójcy Ibrahim Maalouf i czytelnicy idiopatyczna odma opłucnowa Idres Shah Ignacy Jan Paderewski Igor Omulecki II Koncert fortepianowyB-dur op. 83 Johannesa Brahmsa Iiro Rantala Iiro Rantala - fortepian Adam Baldych - Skrzypce Asja Valcic - Wiolonczela Iiro Rantala New Trio Iiro Rantala String Trio II Wojna II Wojna Światowa IKD Ildefons Gałczyński ile waży skóra przeciętnego człowieka Imagine recenza i Marek Grechuta Immanuel Kant impresja Impresje i komenty impresonizm Imágenes (Music For Piano) Inga Iwasiów inspiracja Inspirujące książki instrumenty klawiszowe instrumenty klawiszowe; Krzysztof Pająk ---instrumenty klawiszowe instrumenty perkusyjne Instytut Radowy International Jazz Day Internetowy Klub Internetowy Klub Dyskusyjny Internetowy Klub Dyskusyjny Dyskusyjny [IKD+0] Internetowy Klub Dyskusyjny Dyskusyjny [IKD+2] Internetowy Klub Dyskusyjny [IKD+0] i Orkiestra na Zdrowie Irak. Piekło w raju recenzja Irena Curie Irena Curie na wojnie Irena Krzywicka Irena Santor Irene Joliot- Curie Irene Russo Irene Schweizer Iring Berlin irlandzkie whistle iskierki by 5000lib Istebna I Symfonia D-dur "Tytan" I Ty możesz słuchać muzyki klasycznej Iwaszkiewicz i wiedza I Wojna Światowa IX wiek Izabela Czartoryska Izabela Kastylijska Jacek Bończyk Jacek Dukaj Jacek Dukaj Lód Jacek Kaczmarski Jacek Kleyff Jacek Kozerski Jacek Malczewski Jacek Ostaszewski Jacek Wójcicki Jack DeJohnette Jack Lang Jackowski i Jopek Deszcz Jacob Karlzon 3 Jacques-Louis David Jacques Attali Jadwiga Helena Misel Jadwigi Sikorskiej jakie zwierze jest nieme jak inspirować jak mądrze czytać książki? O czytaniu jakość snu jak racjonalnie kupować książki jak się wyspać Jakub Lange Jakub Łysik Monika Krzysztofik Marta Grzebielucha Karol Kamiński jak umiera człowiek Jak umysł rośnie w siłę jak wytresować smoka jak wzmacniać wolę James Joyce James Slevin Jana II Doskonałego Jan Breughel (młodszy) Jan Brzechwa Jan Czocharski Jan Dantyszek Janek Gwizdala - bass Alan Pasqua - piano Peter Erskine - perkusja Jan Garbarek Jan Gondowicz Jan Gunnar Hoff Janina Wanda Grechuta Jan Kaczkowski Jan Kaczkowski cytaty Jan Kanty Pawluśkiewicz Jan Kanty Pawluśkiewicz Zbigniew Wodecki Anna Wojtowicz Jan Kochanowski Janne Clemence Wail Jan Ptaszyn Wróblewski Jan Sebastian Bach Jan Smoczyński Janusz Gajos i Magda Umer z najnowszej płyty Duety Janusz Gniadkowski Janusz Korczak Janusz Kozłowski Janusz Limon Janusz Mackiewicz Janusz Majewski Janusz Radek Janusz Zabiegliński Jan van Eyck Jan Vermeer Jan Vermeer van Delft Jan Wildens Jan z Czarnolasu Jan Zych Jar Chojnacki Jarema Stępowski Jarle Vespestad: drums Jarosław Iwaszkiewicz Jarrett Jarret w Kolonii 1975 rok jaskułke jaskółka Jasona Morana Jason Moran jazz jazz finski jazz jest jazz norweski jazz pianist jazz polski Jazz Sebastian Bach Jazz Tribute To Michael Jackson jazz w Finlandii jazz zagraniczny Jean-Édouard Vuillard Jeana Désiréa Gustavea Courbeta? Jeana Paula Jean de La Fontaine Jean de Roquetaille Jean Galbert Savage jedna jaskółka wiosny nie czyni Jeff Hamilton Jeff Tain Watts Jennifer Teege Jeremi Protas Jeremi Przybora Jeroen van Veen Jeroen van Veen – Pärt - Für Anna Maria Jeroen van Veen – Pärt - Für Anna Maria (2013) Jerzego Zawieyskiego i Tadeusza Gajcego Jerzy Bartz Jerzy Czech Jerzy Franciszek Kulczycki Jerzy III Jerzyk zwyczajny Jerzy Limon Jerzy Maksymiuk Jerzy Pilch Jerzy Stempowski Jerzy Sthur i Olgierd Łukasiewicz Jerzy Stępowski Jerzy Wasowski jest najważniejsza. Jezus Chrystus Joachim Kuhn Joakim Milder - tenor saksofon tenorowy Joanna Garycka Joanna Pollakówna Joanna Porazińska Joanna Sałyga--- Chustka. Joanna Szczęsna Joanna Szczęsna i Anna Szczęsna Joe Morello Joe Morrello Joey Baron Johana Necka Johann Christian Bach Johannes Brahms Johannes Diodato Johann Maria Farina John Clayton John Coltranie John Gage John Hawkes John Lennon John Lewis John Mandela John McLaughlin John Porter John Surman John Urry John Williams John Zorn Jon Christiensen Joni Mitchell Jon Schmidt Jopek Jorrain Lorrain Joseph Conrad Josiah Wedgwood Jowisz Joëlle Léandre Juian Tuwim Julia Hartwig Julian Maszyński Julian Sypniewski Julian Tuwim Juliusz Cezar Juliusz II Juliusz Machulski Juliusz P. Szeniawski Jung Jusepe de Ribera Just Kinds Justyna Steczkowska Jóhann Jóhannsson Józef Czapski Józef Czechowicz Józef Epifani Minasowicz Józef Pankiewicz Józef Peszka Józef Wokulski to Stanisław Wokulski? języczek u wagi języczek uwagi albo języczek u wagi język język a zawody język migowy językowo język polski język polski ciekawostki kabaret Kabaret OT.TO Kabaret Potem Kabaret Starszych Panów Kacper Stolarczyk Kacper Stolarczyk – gitary Kaczmarczyk Kaczmarski Kafka Kaja Nordengen Kaldi Kalina Jędrusik Kamil Łanuszka kampanie społeczne kanał kręgowy kanon kanon fantasy kanon jazzu kanon lektur polskich Karakter Karol Chłapowski Karol Dickens Karol Szymanowski Karol Wielki kaszleć czy kasłać Katarzyna Biedrowska; Marek Szymaszek; Paulina Grondys; Katarzyna Boni Katarzyna II Katarzyna Kolędy –-Zalewskiej Katarzyna Rokicka Katarzyna Rosicka--- Jaczyńska katastrofa w Czarnobylu Katowice Kawa Kayach Kayah Kazimierz Mikulski Keats Keith Jarret Keith Tester Kenny Drew - fortepian Paul Chambers - kontrabas Philly Joe Jonnes - perkusja Lee Morgan - trąbka Curtis Fuller - puzon Ketil Bjornstad Kevin Maurer kiedy skóra ma orgazm Kieślowski Kinga Baranowska Kinga Prais Klarnet klarnet basowy Klasyczna klasyczne korepetyce -w dobrym tonie. klasyka klawisze kltura Klub Pickwicka kląć jak szewc kobieta Kobieta z dzbanem Kobieta z Wagą kobiety kobiety i o kobietach kobiety w fantasy kobiety w nauce kod kulturowy Kod Leonarda da Vinci koktajl Kolia Piotrowski Koloseum Komeda Komplikacje. Zapiski chirurga o niedoskonałej nauce koncepcje dzieciństwa koncert Koncert pamięci Agnieszki Osieckiej w Opolu kondycja muzyki Kongres futurologiczny konik polny Konkurs Chopinowski KOnrad Mastyło konsekwencja w działaniu Konstanty Andrzej Kulka Konstanty Ildefons Gałczyński Konstantynopol kontrabas Kordowicz Kornel Filipowicz Kornel Makuszyński Kortarbiński Kosarzyska kosmos Koszula Śliwak Kot z Cheshire Kraków Kraszewski Krew Elfów Kristjan Randalu Kroke Kronika Theitmara Krupnicza 22 Krystian Zimerman Krystyna Czubówna Krystyna Janda Krystyna Janda Wariatka Tańczy Krywult Krzysztof Antkowiak Krzysztof Cezary Buszman Krzysztof Chodorowski. Krzysztof Herdzin - fortepian Krzysztof Kamil Baczyński Krzysztof Kiersznowski Krzysztof Komeda Krzysztof Korzeń; Krzysztof Kraska Krzysztof Kubiesa Krzysztof Napiórkowski Krzysztof Napiórkowski w Trójce Krzysztof Rutkowski Królowa Wiktoria Królowa Śniegu krążek międzykręgowy Ks. Jan Kaczkowski śmierć książka książka 2014 książka jako towar książka mówiona książka papierowa czy ebook co wybrać? książki książki fantasy książki o górach księcia Buckingham KSU kształtowanie nawyków która otrzymała członkostwo amerykańskiej Akademii Medycyny których doświadczeniem były stany depresyjne którzy chorują na astmę Kukuczka kula Kulikowska kultura kultura picia kawy Kurta Cabaina Kurylewicz Kvieta Legatowa Kyriakos Kalaitzidis L LA Lalka Bolesława Prusa Lao Tzu Larry Coryell Laurent Lemire L czyli 50 Lech Janerka Lech Jęczmyk legendy lekcje anatomii lekcje u Ophera Brayera lektury Leonard Cohen Leonardo da Vinci Leonardo Rauwulfa Leonard Slatkin Leon Fistek Leonid Shupik Le Radeau de la Méduse Leszek Aleksander Moczulski Leszek Kołakowski Leszek Możdże Leszek Możdżer LESŁAW i ADMINISTRATORR Let Her Go Leurent Lemiere Lew Soloff – trumpet Wolfgang Puschnig – saksofon altowy Andy Sheppard – saksofon tenorowy Gary Valente – puzon Carla Bley – piano Larry Goldings – organy Steve Swallow – bass Victor Lew Leśmian liczby Lifecycle Light Made Lighter Lisa Gerarrd list Listy Listy i inne Brewerie Listy i inne brewerie blog Liszt Literacka Nagroda Nobla literatura literatura górska literatura na popołudnie Live. Największe przeboje Lizzy Loeb l jak listy Lombard Londyn Lorentz Louis Armstrong L Turnau Lublin LUC Lucas van Uden. Ludovico il Moro Ludovico Sforza Ludwig Wittgenstein Ludwika VI Grubego Ludwik Filip Ludwik Pasteur Ludwik VII Ludwik XIII Ludwik XV ludzie ciało ludzi organizm ludzki organizm Lugwig Wittgensein Lukrecja Borgia Lukrecjusz Lula i Mariusz Pędziałkowie Lutosławski Lód Maaanam Kora Mac Maciej Garbowski Maciej Inglot--- akordeon; Błażej Chororowski---gitara basowa Maciej Kukuczka Maciej Magnuski – bas Maciej Maleńczuk Maciej Manguski Maciej Szczepański Maciej Słomczyński Maciej Zębaty madrygał Magdalena Kumorek Magnum Mahatma Gandhi Mahler Majewski -fortepian Majewski Robert Malajkat malarstwo malarstwo europejskie malarstwo holenderskie Malcolm Budd Malczewski Malwina Kulikowska Manet Manfred Eicher Manua Kea Manuel de Falla Nights in Spanish Gardens Mapplethorpe Marc Chagall Marcel Landowski Marcel Proust Marcin Dorociński Marcin Masecki Marcin Murawski kontrabas Marcin Pietraszewski Marcin Wasilew Marcin Wasilewski Marcin Wasilewski - fortepian Marcin Wasilewski - piano Slawomir Kurkiewicz - kontrabas Michal Miskiewicz - perkusja Joakim Milder - tenor saksofon tenorowy Marcin Wyrostek Marcin Zabrocki Marc O'Brien Marcus Miller Marek Bliziński - guitar Marek Grech Marek Grechuta Marek Grechuta i Band Marek Grehuta Marek Jackowski Marek Konrad Marek Moś Marek Napiórkowski Marek Napiórkowski - gitara Marek Niedziwiecki Marginesy Maria Antonia Josefa Johanna von Österreich Maria Antonina Maria Beiser Maria Bogucka Maria Curie Maria Curie emigrantka Maria Curie jako kochanka Maria Dębska Maria Farantouri Maria Magdalena pokutująca Marian Eile Marian Eile- Kwaśniewski Maria Orwid Maria Peszek Maria Peszek i Foks Maria Peszek i Foks Był sobie król Maria Salomea Skłodowska - Curie Maria Skłodowska Curie Maria Skłodowska Curie na wojnie Maria Szyszkowska Marie Mordingrer Mariusz Szczygieł Marjane Satrapi i Vincenta Paronnaud marka markizy de Pompadour Mark Owen Markowie Czuryłło i Grechuta Marsjasz i Apollo Marszałek Marta Górnicka Martha Argerich MARTIN TINGVALL Mary Corinna Jacobi z domu Putnam Maryna Barfuss Maryna Barfuss- Turnau Marzena Michałowska Massner Mateen Matejkę Mats Eilertsen: double bass Matt Brewer Matt Brewer --- bass Gerald Cleaver --- perkusja Yaron Herman --- piano Maur Maurice Fleuret Maurice Herzog Max Brod mała zmiana mała zmiana powoduje dużą zmianę Małe Curie Małgorzata Górnisiewicz Małgorzata Niemirska Mały Książę Mecz Poetycki 2015 Medyceusze medycyna medytacja Mehoffer melancholia Melisa meloreytacja Melvin B. Tolson miasto Mich & Mitch and Zbig łodeggy Michaela Franksa Michael Benita Michael Foucaut Michael Wollny Michaił Afanasjewicz Bułhakow Michal Miskiewicz Michal Miskiewicz - perkusja Michał Michał Anioł Michała Urbaniak Michał Bajor Michał Karol Szymanowski Michał Kuźmiński MichałLitwiniec Michał Nestorowicz Michał Strąkow Michał Tokaj Michał Urbaniak Michał Zabłocki Michał Łanuszka Michel Foucault Michel Petrucciani - fortepian Michel Serres Microsoft Mieczysław Karłowicz Mieczysław Kosz Miejsce kobiet jest na górze Mieszko I Mike Stern Mike Stern - gitara elektryczna Mikołaj Rej Mikołaj Tulipan Mikołaj z Radomia Mikromusic Milan Kundera Milena Jesenská Miles Davis minimalizm minimalizm w muzyce Mini wykłady o maxi sprawach. Trzy serie.Leszek Kołakowski Mira Zimińska-Sygietyńska Miron Białoszewski Miroslav Vitous Misha Alperin Miskiewicz -perkusja.Zamyślenie recenzja Wojciech Majewski Miss Williams Mitch & Mitch Mit Erigone mity mity na temat pozytywnego myślenia mity rozwoju osobistego Miuosh & Skrzek MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JAZZU./INTERNATIONAL JAZZ DAY Międzynarodowy Dzień Jazzu Międzynarodowy Dzień Kawy Międzynarodowy Dzień Tańca Mme Lemaire Moje córki Krowy moje doświadczenia moje życie bez cukru mol smutek Monika Borzym Moniuszko Monk Montaigne more Morrie Schwartz motywacja motywacje działań Movements In Colour mpd Muchy Munk Munyungo Jackson – Mustafa Pasza muuzyka popularna muz: Zygmunt Konieczny muzyka Muzyka - Grzegorz Turnau muzyka etniczna muzyka filmowa muzyka klasyczna muzyka koncepcyjna muzyka polska muzyka popularna muzyka poważna muzyka rozrywkowa muzyka we Francji muzyka we Włoszek muzyka wielogłosowa muzyka zagraniczna muzyka świata Myslovitz myślenie jednak boli mój budżet mózg mózg człowieka Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd Kaja Nordengen Młodość na co zmarł Bolesław Prus Na co zmarł Grass na co zmarł Ornette Coleman na co zmarł Stefan Żeromski? nadgryzione jabłuszko nadworny skrzypek Ewy Demarczyk nadzieja Nagroda Nobla Nagroda Nobla 2014 rok Nahuatl najcięższa książka świata najlepszy pojazd XIX wieku największy organ w ludzkim organiźmie najwyższe najważniejsze dokonania na marginesie Na motywach kołysanki Janiny Porazińskiej pod tym samym tytułem.Reżyseria i animacja Tytus Majerski Napoleon Bonaparte Napoleon III Narodowe czytanie Narodowe czytanie Lalki narracja Narrenturm Natasza Czermińska Natasza Czermińska recenzja nauczanie nauczyciel nauczyciele nauczycielka nauka nauka języka co wzmacniać nauka języka popularne błędy nawyk nawyki czytelnicze. Na wyspach Bergamutach Neil Larsen Nelly Ternan neologizm nerw przeponowy New Series NeXT Niccolo Machiavelli Nicola Chiaromonte Nicolaes Eliaszoon Pickenoy Niech Żyje Bal nie każdy potrafi się przewrócić Niemiecka Curie niepełnospraność niepełnosprawni niepełnosprawność niepełnosprawność Prousta niesprawiedliwość Nietzche Nietzsche nie w pełni sprawność Niezależna Oficyna Wydawnicza Nowa niezgoda Niełatwy dzień nie żyje Ginter Grass nigdy mi się nie uda Nighthawks Nike Nikola Sellmair Nikołaj Karamizyn Nils Petter Molvaer Nir Felder No Easy Day Nohawica Norah Jones normy językowe North Cape Notatki notatki na mankietach notatki na marginesie notatki z wykładów nowoczesny marketing nowy album Grzegorza Turnaua nowy cykl Nowy Rok Nowy Ślad Czarnych Stóp nuda nu jazz O.S.T.R obalanie mitów obalanie mitów na temat Marii Skłodowskiej Curie o bibliotece o bieganiu o blogu obraz obrazy Obscura Obwieszczenie obyczaje obój ocannon’s World o chodzeniu o ciszy Octave Feuillet oczekwania o czytaniu Oda do radości Oda Dytrykówna. Odczuwanie architektury Odkrycie NASA odniesienie do baśni odprężenie odznaczenia Office International d'Hygiène Publique. o grzebieniu ogłoszenia Ogłoszenie o głupocie ohn Summerson o jazzie o języku o kleks oko o książce o książkach Olaf Tryggvason Olga Boczar Olga Boznańska Olga Tokarczuk Nike 2015 o mężczyznach o nudzie Opole Opole 1997 opowieści dla dzieci Opowieści o Pilocie Prixie Opowieści z Ziemiomorza opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście o prokrastynacji o przypominaniu opór w rozwoju Orchestre National de Lyon orkiestra orkiestra: BBC Symphony Orchestra z towarzyszeniem chóru kobiecego) Adrian Boult orkiestra AUKSO Orkiestra Dni Naszych Ornette Coleman Ornette Coleman zmarł Orygenes Orzechowski oseph Conrad o siekierze osoby chore na SLA Osoby Głuche Osoby Niedowidzące Osoby Niewidome osoby z niepełnosprawnościami OT.TO Otto Hahn Owidiusz o wyobraźni o władzy o zapominaniu o zmianie Ołówek recenzja pacyfizm palec palimpsest Palle Danielsson - kontrabas Pamiątkowe rupiecie Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera Pan Herbatka Pan Kleks papier Parker Paryż pasja Passaggio Patch Adams paternalizm Patrice Moret Patricia Molly Clapton Patti Smith Paula Cole Paul Anka Paul Appell Paul Auster Paul Celan Paul Desmound Paul Emil Breitenfeld Paulina Braiter Paul Langevin Paul Éluard Pawerewski Paweł Krawczyk) - 4:37 05. Message in a Bottle (Sting) - 7:36 06. Sleep Safe and Warm (Komeda) - 6:55 07. Three Reflections (Wasilewski) - 8:33 08. Still (Milder) - 6:45 09. Actual Proof (Hancock) - Paweł Krawczyk) - 4:37; Message in a Bottle (Sting) - 7:36; Sleep Safe and Warm (Komeda) - 6:55; Three Reflections (Wasilewski) - 8:33; Still (Milder) - 6:45; Actual Proof (Hancock) - 6:06; Largo (Ba Paweł Smoleński Paweł Wszołek Peredy y Salgado Pergolesi perkusja Perkusja– Paulinho Da Costa Piano Perpetuum Persepolis Perły i Łotry Peter Erskine Peter Gabriel Peter Paul Rubens Pete York - perkusja Pewność Philip Zimbardo Phil Knight pianino pianino ciekawostki pianist piano Piano Guys piano Larry Koonse Piano Man 1973 Piano Works II - Ringing The Luminator Picasso Picasso Kobieta niosąca chleb Pieere Bordieu Piere Soderi Pierre Boudieu Pierre Bourdieu Pierre Curie pierwsza kobieta pigułka dzień po pijany jak szewc Pina Bausch Pinelo piosenka finałowa piosenka literacka Piotr Curie Piotr Czajkowski Piotr Fronczewski Piotr Frączewski Piotr i Maria Curie Piotr Millati Piotr Paleczny Piotr Pustelnik Piotr Skrzynecki Piotr Szczepanik Piotr W. Cholewa Piotr Witkowski pismo Breila pisz na berdyczów co to znaczy Pitagoras Pitagoras z Samos Piwnica pod Baranami Pixar piękno piętnaście pianistów pianistek jazzowych Place de la Concorde Planet of Exile pleonazm Pliniusz Starszy Po co czytamy? początki polifonii podania podatek od linków Pod budą Pod budą Sikorowski & Turnau podróż Pod światło poeta poezja pogoda pod psem pokój polityka polon Polska Polska wygrywa Euro 2016 Polskie Radio polski jazz Poniedziałkowe dzieci pop Po pierwsze nie szkodzić. Opowieści o życiu Pora Umierać Porter Porwanie córek Leukippa posiłek postacie kobiet Powiedziała mi Maria Antonina powołanie Powstanie 44 pozytywizm pozytyw na dzisiaj prawa człowieka prawa kobiet prawda ciekawsza od fikcji Prawo do... problemy ze stawem żuchwowo skroniowym proces edukacyjny proces rehablitacji produkcja Program 3 Polskiego Radia programowanie; Tomasz Dominik--- bębny; Maciej Mąka--- gitary; Janusz Baka--- konsoleta; Prust Pruszyński i S-ka Przebudzenie Przejęzyczenie Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie Przemek Dyakowski - saksofon Przemysław Bluszcz Przemysław Dyakowski Przemysław Raminiak - fortepian Maciej Grabowski - bass Krzysztof Gradziuk - perkusja przepona Przestrzenie Banacha Przestrzenie i zaułki Przyboś przypowieść o stole Przysłowia nie są mądrością narodów Prószyński i S-ka psychologia psy w języku Ptaszyn Pustka w domu pyknodysostoza kto chorował pytaj_ni[c]k pytania pytanie pytanie o myślenie pytanie o niemyślenie Pyteasz płyty Queen Quiet Letters Quinto Libro Di Madrigali- Gesualdo rackę napisałam rad radio radioaktywność Radiohead radość Radziwiłłówna Rafael Santi Rainer Maria Rilke Raj Ralph Greenspan Ralph Towner Randy Brecker Randy Brecker - trąbka Nir Felder - gitara elekryczna Bob Franceschini - saxopfon Sergio Vallin - gitara elekryczna Elliot Mason - puzon Lizzy Loeb - wokal Randy Pausch Raymond Queneau Ray Tomlinson Raz Dwa Trzy realizm recenja recenzja recenzja albumu recenzja filmu recenzja książki recenzja Meditatus recenzja płyty recenzja płyty A miało być tak dobrze Recenzja płyty a miało być tak pięknie recenzja płyty muzka polska recenzja Świat Dysku recenzje recenzje książki recenzje płyty recepta na słomiany zapał reenzja reenzja albumu. reflekcja reguła śrubokręta rehabilitacja funkcjonalna Reinman z Bielawy relaks relaksacja religia Rembrandt Remembrance Rencenzja Rene Laennec Renesans Renesans i krew Renoir reportaż Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta Reynaldo Hamn reż. Piotr Trzaskalski Richarda P.Feynmana Richard Feynman Richard P Feynaman Robert Clark Robert Kasprzycki Robert Luty perkusja Robert Majewski Robert Majewski - trabka Robert Proust rock rocznica blogowania rocznica blogu rocznica śmierci Witkacego Rodolphe Lindt Rodowicz Rodrigo y Gabriela rodzina muzyczna Roentgen Rogers Covey-Crump rok czasu rola lidera rola reportera Roman Jacobson romans Rosja Route 66 rower rower ciekawostki Royal Quartet ROYAL STRING rozkwit gaworzenia rozmowy rozrywka rozważania o diecie rozwój rozwój dziecka rozwój inaczej rozwój mowy rozwój osobisty rożen rożno Rubens ruch ruch to niezależność Rudyard Kipling najmłodszy laureat Nagrody Nobla Running Running Jacob Karlzon Rusell Russell Ferrante Ryczace Dwudziestki Ryczące Drake Ryszard Krynicki Ryszard Lwie Serce rytm rytuał rzecz o Stanisławie Wokulskim rzeźba Rzuć to wszystko co złe równość saga Saga o Wiedźminie Saint Simona saksofon saksofon tenorowy Salvador Dali Sambbor Dudziński samobójcza śmierć samobójstwo samobójstwo Witkacego Samuel Johnson Samuel Rohrer Sandor Maraja Sandra van Veen Santiago de Compostela sapka Sarah Bernahardt Saturday Jazz Pianist Saturday Panist Jazz Saturday Pianist Jazz Saturday Pianist Jazz Michael Petrucciani Savante Arjemius saxofon Scott Elliot Fahlman SDM Sea recenzja Sebastian Erard Sekrety Morza Sekrety Morza recenzja Seksmisja sen sen kawalera z różą sereotypy Sergio Vallin. sfera Sfera Szeptów sfurmato Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band – tytuł płyty zespołu The Beatles Shaikh ash-Shadhilem Shigeru Umebayashi Shoe Dog: A Memoir by the Creator of Nike Siddhartha Hermann Hesse Siedem nowych planet siekiera Sierpiński Sierżant Sigmunt Freud Sigurd Rascher silna wola Silvestri Simone de Beauvoir Simon Marius Simon Phillips Simple Acoustic Trio Siostry Panas sir Wiliam Crookes Siula Grande Skrzek skrzypce skuteczny sposób na prokrastynację skutki katastrofy w Czarnobylu skąd choinka skąd pierniki skąd się wzięło Skłodowska --- Curie SLA Slavenka Drakulić Slawomir Kurkiewicz Slawomir Kurkiewicz - kontrabas smarkaty Smolik smutek Smutna historia Szału smutne życie psa Sofokles Sokrates solar system solo piano. Sonety Sonnige Stube Sopot Sparta spinacz spokój sposoby słuchania muzyki Spotkanie z Marią sprzeczność Stanistaw Witkiewicz Stanisława Celińska Stanisława Ryster Stanisław August Poniatowski Stanisław Baczyński. Stanisław Barańczak Stanisław Barańczak nie żyje Stanisław Barańczak poezja Stanisław Hadyna Stanisław Ignacy Witkiewicz Stanisław Jerzy Lec Stanisław Jopek Stanisław Jopek i Zespół Pieśni i tańca Mazowsze Stanisław Lem Stanisław Przybyszewski Stanisław Soyka Stanisław Strójwąs Stanisław Witkacy Witkiewicz Stanisław Wokulski Stansiław Soyka stan zdrowia Stare Dobre Małżeństwo Starość status kobiet status mężczyzn stawanie się staw żuchwowy skroniowy Steen Eiler Rasmussen Stefan Banach Stefan Garczyński Stefania Baczyńska Stefania Wilczyńska Stefania Zieleńczyk Stefan Kudelski Stendhal Stendhala Stenson Bobo Stephen Hawking Stephen William Hawking Steve Gadd - perkusja Steve Jobs Steven Harrold Steve Swallow Steve Woźniak Storråda Strachy na Lachy Zimne dziady listopady Straight Story RGG recenzja strarta Strzeż się tych miejsc... Klaus Mitffoch Studio Agnieszki Osieckiej styl życia substantia reticularis sufrażystka Super Book Susan Sontag Susie Ibarra Swen Widłobrody Swietłana Aleksiejewicz Swietłana Aleksijewicz Sygryda Storråda Sylvie Courvoisier sylwetki sylwetki kobiet sylwetki mężczyzn symbolizm symbolizm w polskim malarstwie synestezja syntezator – Russell Ferrante Szalony Język Polski szczelanie w szczęce Szczęście czy fart Szereg Fouriera Szewczyk Ola Maurer Piwnica pod Baranami szewska pasja sześciostrunowa altówka Sześć światów Hain szkice Szkoła Notre Dame Sztuczne Fiołki sztuka sztuka absurdu sztuka i absurdy Sztuka kultura sztuka o której można dyskutować sztuka składania życzeń sztuka ulicy Sztuka Wolności Sztuka zwycięstwa sztuki wizualne Szubert szybkie śniadanie Szymanowski Karol Szymborska Szymon Kataszek Szymon Ludwik Kamykowski--sax Szymon Madej Szymon Stochniol Katarzyna Baczewska Aleksandra Urbańska Jarosław Marzec Szymon Zychowicz Szymon Zychowicz 2014 sł. Józef Czechowicz sł: Bolesław Leśmian Słaek Jaskułke Sławek Jaskułke sławne osoby sławni Polacy Sławomir Mrożek słodkie życie Słonimski Słowacki słowiański kołtun słowiańszczyzna Słowo las znaczy świat słowo o termitach Tadeusz (Boy) Żeleński Tadeusz Boy Żeleński i tłumaczenie Marcela Prousta Tadeusz Dziedzic Tadeusz Gajcy Tadeusz Kalinowski Tadeusz Kożuch Tadeusz Mieczkowski Tadeusz Nowak Tadeusz Pruszkowski Tadeusz Sygietyński Tadeusz Zawieyski Tadeusz Łomnicki Tadeusz Śliwiak Tadeusz Żeleński Boy take five Tales z Miletu tantasy Tatarak Tea book tag Tears in Heaven Tea Time Boogie teksty kultury Zachodu Tennesee Williamsa Tenor: Steve Davislim tenor saxophone Teoria Wszystkiego recenzja Teresa Kotlarczyk Terri Lyne Carrington Terry Prachett tey THE the Beatles The Coln Concert The Dispossesed The Girl In The Other Room recenzja The Hilliard Ensemble The Left Hand of Darkness Theloniousa Monka The Old Woman The Penitent Magdalene The Riddle (Nik Kershaw) cover The Swingle Singers The Wisdom Paradox: How Your Mind Can Grow Stronger As Your Brain Grows Older The Word for World is Forest Thich Nnat Hanh Thomasa van der Wilta Thomas Couture Thomas de Keyser Thomas Transtomer Thomas Wyck Thrill Box recenzja Théodore Géricault Tim Burton Tingvall Trio Tischner Tobias Donner i Willem de Gee to co chciałabyś wiedzieć o budżecie to co chciałbyś wiedzieć o planowaniu budżetu to i owo językowo Tokaj tom 6 Tomasz Cichocki Tomasz Cichocki Zew Oceanu Tomasz Mann Tomasz Stanko i New York Quartet Wislawa Tomasz Stanko — trąbka Bobo Stenson — piano Anders Jormin — kontrabas Tony Oxley — perkusja Tomasz Stań Tomasz Stańko Tomasz Stańko trąbka / David Virelles fortepian / Thomas Morgan – kontrabas / Gerald Cleaver – perkusja Tomasz Szukalski - saksofon Tomek Mackiewicz Tomek Sowiński - perkusja To mit Tommy Crane - drums. tom pierwszy Trylogii Husyckiej Tom Waits tonacja Toni Morrison Tord Gustavsen Tord Gustavsen: piano Tord Gustavsen Trio Tore Brunborg: tenor saxophone Tornebladh Touch & go - straight to number one Toulouse lautrec Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych tożsamości tożsamości społeczne Traktat o życiu. Myśli wybrane. Czesław Miłosz traktaty muzyczne trecento trenerstwo trio Trio in Tokio Troosta Trulsa Morka truncus cerebri trzy szybkie Trójka trąbka Trąbka – Scott Wendholt tulipan tulipanologia Turnau Tuwim Twierdza Szyfrów Tycjan typuję zwycięzcę tłumaczenie tłumaczenie: Przemysław Bieliński tłumaczenie: Stanisław Kasprzysiak U.S. Route 66 U. T. Gandhi perkusja ubóstwo uczenie uczenie języka migowego uczenie się udział kobiet w wojnie Ujejski układ słoneczny Ulisses Ulla Lindquist umarł ks. Jan Kaczkowski Umieranie una hirunda non facit ver uniwersalność uniwersum Uno momento mortis Upadek Ikara uprzedzenia URK urodziny Karola Wielkiego urodziny Mikołaja Kopernika urodziny Stanisława Lema Urodziny Wisławy Szymborskiej Urodziny Witkacego Urodziłem się pewnego błękitnego dnia Urodziłem się pewnego błękitnego dnia, Daniel Tammet, Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera Ursula K. Le Guin Ursula Le Guin Urszula Dudziak USA ustanowienie Nagrody Nobla Uszkodzenie Rdzenia Kręgowego Valdemar Eiberg Valery var. 4:14; varia Vassilis Tsabropoulos Vassilis Tsabropoulos fortepian Velazquez Vermeer V Hauy Viera Brandes Vijay Iyer Vilhelm Hammershøi Vincent Peirani akordeon Vincent van Gogh Virginia Woolf Virginii Woolf Vladyslav Sendecki Volodos in Vienna Voytek Kurtyka Wacław Krupińsk Wacław Krupiński Waits Walden Pągowski Waleria Maria Gardowska Wally Berg Walter Isaacson Walther von der Vogelweide Walt Whitman Wanda Rutkiewicz waria Warszawa Wat Werner Herzog Wesele Wyspiańskiego i Marek Grechuta Whileman Whistlers Mother wiara wiara we własne siły wibrafon wieczko skroniowe wiedza praktyczna wiedźmin Wiedźmin opowiadania Wiedżmikołaj wieki średnie Wiek męski wiek XIX wielbłąd Wielka Gra Wielka Msza h-moll wielogłosowa muzyka Wiersze zebrane Barańczak wierzę w wiedzę wieszać na kimś psy Wiesz może jak to się dzieje Wiesław Dymny Wikingowie Wilhelma VI Orleański Wilhelm Conrad Röntgen Wilhelm IX Trubadur Wilhelm Sasnal Wiliam Harvey William H. Macy William Szekspir Will Rogers Wincentyna Karska Windows Waltz wiolączela Wisława Wisława Szymborska Wisława Szymborska Nobel Wisława Szymborska rocznica śmierci Witkacy Witkiewicz Witold Lutosławski Witold Lutosławski wcale nie jest za trudny Wit Stwosz Wittgenstein wizyta w kawiarni w jaki sposób chodzi człowiek w jaki sposób się rzyga w krzywym zwierciadle W malinowym chruśniaku Wocjech Orliński. Lem. Życie nie z tej Ziemi w oczekiwaniu na nowy album Grzegorza Turnaua Wojciech Kamiński Wojciech Kassa Wojciech Kukuczka Wojciech Majewski Wojciech Malajkat Wojciech Młynarski Wojciech Młynarski nie żyje Wojciech Tochman Wojciech Waglewski Wojciech Zabłocki wojna Wojna nie ma w sobie nic z kobiety wokal; Gabor Bolla - saksofon; Andi Kissenbeck - organy Hammonda; Wolfgang Schmid - kontrabas; wokal; Torsten Goods - gitara Wokulski w Paryżu Wolna Grupa Bukowina Wolowiec Woman reading a letter Woz w popiele wrażenia Wskrzeszenie Łazarza wspomnienia Wspomnienia twórcy Nike współczesność Wszystkie kobiety Mateusza recenzja Wybór i układ Joanna Gromek - Illg wychwalanie idei miłości dworskiej wycieraczki samochodowe Wydawnictwo Literackie Wydawnictwo lNaukowe PWN Wydawnictwo Znak Wydziedziczeni wykłady wynalzaki wyobraźnia wypadki w górach wyróźnienie wytwórnia ecm wywiad wyzwania wyzwania blogowe wyścig wyścig z Messnerem Wyśpiewam Wam wszystko wzór wątp wątpliwości wątroby nie omamisz wątroby nie oszukasz Wędrówka Władysław Broniewski Władysław Halik Władysław Reymont władza Włochy Włodek Pawlik Włodzimierz Korcz Xawerego Dunikowski XI XIV wiek Yapa Yaron Herman Yaron Herman - piano (Steinway D Yuan Mei zabawa zabawa blogowa zaburzenia ze spektrum autyzmu Zaczarowana świątynia zadanie zagadki Zakazany owoc Zakopane Zamość Zapatrzenie. Myśląc o malarzach zapowiedź nowego cyklu Zarycki zarządzanie stresem zasypywać gruszki Zawinul Zbigniew Herbert Zbigniew Jaremko Zbigniew Konopczyński - trombone Zbigniew Mikolejko Zbigniew Namysłowski Zbigniew Paleta Zbigniew Preisner Zbigniew Raj Zbigniew Wodecki Zbigniew Wodecki nie żyje Zbigniew WodeckiPiwnica pod Baranami z czego biorą się zakwasy? zdrowie Zdzisław Beksiński Zeeman zejść na psy Zenon Jaskuła Zespół Aspergera Zespół Pieśni i Tańca Śląsk zielono mi Ziemie obiecane recenzja płyta 8.04.2014 r Ziemiomorze Ziemiomorze recenzja Zmarł Stanisław Barańczak zmiana zmiany znane osoby znane osoby chore na dusznicę znani z notatek na marginesie Zofia Ameisenowa Zofia Komedowa Trzcińska Zofia Zaleska z przymróżeniem oka. zrozumieć Franciszka zwątpienie zwątpiwnie Zycha Zygmunt Bauman Zygmunt Freud Zygmunt Freud a Proust Zygmunt Grechuta Zygmunt Konieczny Zygmunt Stary Zygmut Freud Zygmut Konieczny Złota dama złoty czekan [a]Varia [IKD3] [Klasyczne korepetycje-w dobrym tonie]. [Zarys Édouard Manet Ólafur Arnalds ósma część Harrego Pottera ósmy marca Ćwiczenia z utraty ćwiczenia Łanuszka. muzyka Łapiński Łucjan Paprocki Łukasz Małecki Łukasz Nicpan Łukasz Simlat Łukasz Stasiak łumacze ( Stanisław Barańczak Śląska Orkiestra Kameralna Śmierć na pięć Śmierć Witkacego Średniowiecze Świat Dysku Światowy Dzień Jazzu. Światowy Dzień Ksiażki i Praw Autorskich Świat Rocannona" Święto muzyki Świętosława Święty Augustyn śmarczeć śmierci i neurochirurgii śmierć śmierć Anki śmierć słońca śmierć w górach śpiew śpiew) Dorota Miśkiewicz: śpiew; Robert Majewski trąbka fluegelhorn Mariusz Pędziałek; Maryna Barfuss; Cezary Konrad -perkusja Robert Kubiszyn: akustyczna gitara basowa śpiew Dorota Miśkiewicz - śpiew Marek Napiórkowski - gitara Kacper Stolarczyk - gitary Maciej Magnuski - bas Daniel Kapustka - perkusja Marek Niedźwiecki - konferansjer śpiki św. Odilon św. Tomasz świadectwo światło niebieskie a sen święty Ambroży biskup mediolanu Żenia Zielińska Życzenia Życzenia wielkanocne żałoba że chodzisz? że ubywa nam wzrostu wraz z wiekiem że wykorzystujemy 10% możliwości swojego mózgu życie życie jako marketing życie z doświadczeniem niepełnej sprawności αυτονομία Михаил Афанасьевич Булгаков

Archi_walium:Ale to już było…

[Komentowanie]

Na tym blogu obowiązuje netykieta.
Zwracamy się do siebie po imieniu.
Autorka nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi współuczestników i współuczestniczek dyskusji, opinie są prywatną kwestią Autorów i Autorek.

Nie liczę godzin i dat.

Kwiecień 2015
Pon W Śr C Pt S N
« Mar   Maj »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

zBLOGowani

Tu także jestem:
zBLOGowani.pl