Listy i [inne] brewerie.

"Plus ratio quam vis".

69. Historia pewnej podróży, czy(li) krajobraz pełen nadziei.

…Szczupły, średniego wzrostu w koszuli z pagonami przechadza się ulicami pociągniętymi werniksem. Ulicami, które mogły być w każdym innym mieście. Ulicami, które prowadzą ku różnym (prze)znaczeniom. Chadzał, to tu, to tam. Szukając dobrze zainwestowanego czasu. Dni bezpowrotnie odzyskanych. przeszłych, dni, które dobrze znamy, a które warte są zapamiętania…

Z przemokniętym cieniem, który wiesza na lampie  gubi kroki i spojrzenia. W twarzach, krajach i obrazach, a przede wszystkim na tym horyzoncie co się oddala, czaruje i obiecuje historią, historią (nie)jednej podróży…Szuka pytań…

***

Nasza opowieść nie ma początku, ani końca. Toczy się spokojnie, nawet leniwie ale uważnie niczym z obrazów holenderskich mistrzów. Pozwala by wieści (opo)wieści ułożyły się  gdzieś w nas, albo i w mieście, w mieście nazwanym Padwą północy. W drugim tygodniu grudnia 1945 roku Janina Wanda i jej mąż Zygmunt po raz pierwszy zostają rodzicami. Od tej pory w kamienicy przy ulicy Grodzkiej 7 rozbrzmiewać będą nie tylko rozmowy dwojga dorosłych osób, ale również ciche kwilenie dziecka, tupot małych nóżek, najpierw synka, potem (o rok młodszej) córki. Jak chłopiec skończy lat siedem rodzina zmieni adres meldunkowy z zamojskiego na chylicki. Tak oto w potoku słów, a potem i wspomnień, pojawia się ulica Śniadeckich 6. I stara willa Milka. I zaczarowany ogród. I kościół sióstr szarytek (w którym to Marek zaczyna swoją posługę jako ministrant). Jak skończy osiem lat zainteresuje się wielkim oligarchą stojącym w salonie. Oto podróżnik: zamojskie pianino.

Oto pomocnik: pan organista i pierwszy nauczyciel — odkrywca: zapoznawał z oktawami, tempem, pasażami. I tak dwa razy w tygodniu, aż do 1957 roku kiedy to zdecydowali rodzice zafundować progeniturze woltę, nic nie jest pewne prócz zmiany (adresu zameldowania) głosił filozof. Pomiędzy peregrynacjami mościły sobie miejsce w życiu Marka namiętności, nie tylko nie tylko związane z muzyką, ale i ze sportem. Urządzał dla kolegów olimpiady sportowe, nie zapomniał nawet o medalach. Z tektury.

Pierwsze miłości i motocykl Jawa, i kolejna zmiana– zmiana miejsca zamieszkania. Powrót w strony rodzinne matki. A nieco wcześniej rozwód rodziców.

Wychowywany w towarzystwie kobiet (matki,siostry,ciotki) i dziadków Marek uciekał w świat słowa drukowanego,obrazami,rozmowami,słowami, słowami, słowami…

***

W 1959 roku stał się szermierzem. I licealistą… Nie tylko czytał, ale i pisał wiersze, wszystkie zginęły w pomroce dziejów. Igrał z życiem i grał. I to jak! Jak z nut! Założył pierwszy Band. Wespół zespół (od)tworzyli  rockandrollowe standardy z repertuaru takich artystów jak Paul Anka. Za namową bliskich bierze udział w pierwszym konkursie, popularnym niegdyś, Mikrofonie dla wszystkich. Nie były to czasy komercyjnych machin, formatowych programów, zapchajdziur w telewizyjnej, czy radiowej ramówce, te dni, dopiero przybiegną, ale na szczęście nie teraz. Nie już. Tymczasem Zamościanin najpierw dostaje się do finału konkursu, uhonorowany zdobywa nagrodę, oczywiście: książkę. 

Marek wyrósł już z licealnych butów i szkolnych zauroczeń. Zdaje się, że zdaje. Na architekturę. Na Politechnikę Krakowską. I tak w 1963 roku znów czeka go zmiana miejsca zamieszkania, w mieście, które go urzekło podczas jednej szkolnej wycieczki. Od tej pory obserwował będzie jak to na Brackiej w Krakowie pada deszcz, ustawicznie, niezaprzeczalnie, niezmiennie. Jak na żaka przystało będzie miał swoje łóżko,i lampę, i stół— w akademiku przy ulicy Bydgoskiej. Jeszcze nie wie, że porzuci studia. Jeszcze nie wie, że na nie wróci. Jak kocha, to wróci. Wróci, ale jeszcze nie teraz. Póki co miękką kreska pochylając się nad deską kreślarską prostuje swoje myśli. Przez dwa lata i on, i jego cień, pracuje dzień w dzień oddając studiom dwa lata z życia.  Nie samą nauką człowiek żyje, zwłaszcza na studiach i nie chodzi o zabawy, hulanki swawole  do świtu, ale o rozwój i inspirację, twórczość. Sztukę. Sztukę życia.

Było, było od kogo czerpać: Andrzej BachledaWojciech Zabłocki, Janusz Majewski,  Ewa DemarczykSławomir Mrożek ich także można było spotkać na uczelnianych korytarzach. Ach, Marek nasiąka poezją i twórczością Brela, Beatlesów, uff, co za klimat! Co za sznyt!

Przygląda się rodzinnemu rynkowi muzycznemu, w szczególności festiwalom, osobom,modom,tonom, zjawiskom. Na powrót gra na pianinie, ćwiczy gamy i pasaże… Z tego czasu pochodzi muzyka do tuwimowskiego wiersza Sen złotowłosej dziewczynki. Błądzi myślami, błądzi po krakowskich ulicach1. Zagląda do własnej duszy i  do Piwnicy pod Baranami, gdzie uwierzył w słowo, zaklęte w monologach Wiesława Dymnego, piosenkach Czarnego Anioła, czy melodiach Zygmunta Koniecznego W sześćdziesiątym szóstym roku zapada decyzja by założyć

kabaret, kabaret, kabaret.

Na smyki, gitary i fortepian. Tadeusz Kalinowski, Jan Kanty Pawluśkiewicz Zbigniew Wodecki Anna Wojtowicz dwoje ostatnich złowionych w szkole muzycznej, i Marek, Pierwszy skład uzupełniał jeszcze Tadeusz Dziedzic. Potem grupa rozrasta się do dwunastu osób, wystarczy wspomnieć o . trojgu braci Pawluśkiewiczów, Zbigniew Wodecki,Tadeusz Kalinowski,Markowie Czuryłło i Grechuta, Anna Wojtowicz, Adam Pasternakiewicz,Tadeusz Dziedzic.

I… Na przód!

Grechutowski liryzm przeplatał się z parodią, purnonsensem,ironią chociażby przeboju Czesława Niemena Czy mnie jeszcze pamiętasz, Tak było chociażby było podczas pierwszego występu w krakowskim Parku Jordana czterdzieści osiem lat temu zaprezentowano program pt. Stałem się piękny. Już wtedy wykonano podczas tego występu kabaretu Tango Anawa i Inez… Tak tworzy się torię, HIStorię

Bambuko, a potem ulica Teatr 38, klub dziennikarzy pod Gruszką to kolejny adresy meldunkowe, tym razem już kabaretu Anawa, na występ którego zostali zaproszeni zarówno Ewa Demarczyk jak i Piotr Skrzynecki.

***

Występowali. Czarowali. Zaklinali.  Marek Grechuta ośmielił się wystąpić na Krakowskim Festiwalu Piosenki Studenckiej Wystąpić i namówić do tego Jana Pawluśkiewicza. Czy domyślał się wtedy, że już w osiemdziesiątym czwartym roku będzie jurorem tegoż festiwalu? I to właśnie przed tym Markiem  będzie występował nie kto inny jak urzeczony twórczością tegoż Krakowianina, Grzegorz Turnau. Wątpliwe.

Po wygraniu eliminacji, dostali się z drugą lokatą do studenckiego festiwalu. O mały głos, włos , gdyby nie sprzeciw Ewy Demarczyk nie przeszli by dalej. I tak dostali się do finału.

Październik 1967.

Debiut Marka (A debiut jego widzę ogromny :D). Wymarzony. Bo festiwal transmitowała TVP. W Krakowskiej Filharmonii zabrzmiało Serce, Tango Anawa,Pomarańcze i Mandarynki. Grechuta namaszczony przez Wojciecha Młynarskiego zaczyna wyśpiewywać swoje życia. Również partiach całkiem prywatnych. W tym roku poznaje swoją przyszłą żonę, Danutę. A w 1968 roku przychodzi pewność, że nie zazna spełnienia przy desce kreślarskiej. Po(d)rzuca architekturę. Oto czas porządków. Zmiana. (Adresu meldunkowego) i stanu cywilnego. Występ w Opolu dał asumpt do propozycji nagrań i koncertów. (Z tego czasu pochodzą nagrania Będziesz moją panią, Nie dokazuj, Niepewność, Nie chodź dziewczyno do miasta, Zadymka).Ponieważ wszystkie piosenki są o miłości, tak było i tym razem.

Marek Grechuta i jazz, to nie tak jak mówi Jan Ptaszyn Wróblewski kierunki nie tylko do pogodzenia, ale do wyobrażenia. A jednak do zagrania! I wygrania! Jak z nut. Tymczasem ten drobny chłopak, w którym kocha się połowa Polski (a druga zazdrości) nasiąka tym klimatem ustawicznie niepraktycznie. Wzorował się chociażby na twórczości Johna Lewisa. Bez wątpienia można napisać, i to wyraźnym krojem czcionki, że Grechuta znalazł niszę,ten rytm, ten styl, ten ten klimat, anturaż,zapiera dech aż. Nieco barokowe kompozycje, klasycyzujące, romantyczne i…Popularne choć niebanalne Można napisać własną kreskę, kreskę,choć sam zacznie malować po wstrząśnieniu mózgu,którego dozna i na początku w celach terapeutycznych.

Krak ów, Kraków za sprawą Piotra Skrzyneckiego i jego Świty oddychał kulturą.Szaleni. Młodzi.Ambitni.Zaczarowali miasto. Marek Grechuta bywał w Piwnicy. Czy to pomogło mu określić swoją drogę? Z pewnością dodawały otuchy i pewności siebie notowania listy, listy, listy przebojów. A nowatorskie podejście do tekstu Wesela, zostawało nagrodzone wyróżnieniem TVP. W tym samym roku zaproszono Marka do udziału w filmie, (współpraca z Andrzejem Wajdą i Tadeuszem Łomnickim propozycja napisania muzyki do filmu. I…Kolejne przeboje —chociażby Twoja postać).

Mariaże muzyki klasycznej z popularną zawsze cieszyły się powodzeniem, zwłaszcza gdy robiono to świadomie i ze smakiem właśnie między innymi dlatego twórczość Grechuty Pawluśkiewicza cieszyła się powodzeniem. Byli otwarci na nowe brzmienia, na czerpanie z klasyki. (Piotr CzajkowskiFryderyk Chopin) i z klasyki polskie literatury (przypominanie twórczości największych polskich poetów) ale także cyzelowanie słowa, sięganie do własnej wrażliwości.

Skład Anawy się zmienia, pierwszy, ale nie ostatni, raz: (altówka, skrzypce). Twórczość Marka Grechuty,szczególnie teraz kojarzona jest z liryzmem i melorecytacjami, ale przecież nie tylko to sprawiło, że melodia wpada w ucho i..Serce. To również sensualne, rytmiczne utwory, sięganie do różnych brzmień. Warto zwrócić na strukturę kompozycji.

W 1969 roku (w marcu) powstała autorska piosenka Gdy zabrakło ci uśmiechu nagrana dla Radiowego Studia Piosenki. W drugiej wersji tekst został zastąpiony fragmentami tekstem Pana Młodego z I aktu (sceny 37 i 22). inspiracje iście romantyczne (wiwat Fryderyk Chopin!).  Do tego specyficzne zaaranżowanie tańca weselnego. W tym roku także została wydana pierwsza czwórka (kto je jeszcze pamięta?) zawierająca trzy utwory. Rok później została wydana pierwsza płyta. Z Weselem tak, tak tego tekstu Wyspiańskiego, znienawidzonego przez uczennice i uczniów…

  Gdy przyjrzeć się warstwie tekstowej twórczości panów Marka i Jana to można dostrzec eksperymenty, odważne i wcześniej nie spotykane. Eksperymenta owe dotyczą nawet utworów już nagranych wcześniej. I ten motyw przewija się podczas całej twórczości Grechuty. To z inną introdukcją, to ze zmienionym tekstem, instrumentarium, aranżacją etc I tak dobrze i tak dobrze.

Przywiązywanie wagi do warstwy muzycznej, harmonicznej, poszukiwanie swojej drogi to jedno, ale eksperymentowanie w warstwie tekstowej, łączenie dwóch wierszy tak jak to było w przypadku wspomnianej Twojej postaci, czy Wesela, sięganie po teksty poetów, Tuwima, Przybosia, WitkiewiczaMoczulskiego, czy Zycha, do sztuki, —malarstwa (album Śpiewające Obrazy), ukochanej architektury. (album Ważne miejsca).

Nie tyle trudne, co świadome, odczarowanie i tworzenie przestrzeni. Słowo wytrych określające karierę Marka Grechuty: s y n e r g i a Niestety, w powszechnej świadomości funkcjonuje może piętnaście utworów, przeważnie „tych wesołych”. Łączenie stylów od jazzu, klasyki do rocka progresywnego z elementami muzyki świata (czego dowodem są nagrania: Korowód, Kantata). Otwarcie na inspiracje muzyków. Eksperymentowanie z formą, dźwiękiem, instrumentarium. A nade wszystko, nie trzymanie się kurczowo jednego (sprawdzonego już) stylu. Nie nazywałabym tego odwagą, ale koniecznością, jeśli chce się pozostawić własny, trwały, ślad.  Warunkiem sine qua non jest otwartość na różne nurty sztuki. I otaczanie się ludźmi, którzy pracowali w różnych tonacjach, stylach, gatunkach, dla przykładu wspomniany Jacek Ostaszewski, który zapoczątkował w Polsce nurt muzyki świata, ale też współpracował chociażby z Andrzejem Trzaskowskim. Trzy, dwa, raz: Jest, jest Jazz! Słychać chociażby w utworze Chodźmy. (Ach te  rozbudowane orkiestracje Pawluśkiewicza, forpoczta twórczości solowej). Był jazz, był czas na tworzenie jeśli rozplanowane ma się dziesięć koncertów w kalendarzu. Jest jazz. Gdzie muzyka? Gra muzyka!

***

Znana jest historia, którą opowiadała Danuta Grechuta, gdy mąż miał wątpliwości, czy koncentrować się na koncertowaniu i tworzeniu w niespokojnych czasach,czy porzucić sztukę, miała powiedzieć pamiętne słowa, które staną się mantrą i przejdą niespiesznie do HIS story :

Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy.

I taki był zaczyn piosenki, która niezmiennie, przy różnych okazjach rozbrzmiewa, niezależnie od okazji. Piosenka na czasy kryzysu. I…  Chyba najbardziej znana, (choć niejedyna wystarczy wspomnieć często śpiewany wspólnie z publicznością Świecie nasz, czy Świat Obłoków, autobiograficzny Motorek wiersz Józefa Czechowicza). Danuta Grechuta, spadkobierczyni praw autorskich, tak jak za życia dbała by mąż mógł rozwijać swoje pasje, tak po jego śmierci dba by dorobek i jego osobę ocalić od zapomnienia. Otwarta na nowych artystów i nowe brzmienie. Daje zielone światło tym, którzy chcą na nowo nagrać, zinterpretować jego twórczość.

A ta dojrzewa wraz z nami, wraz z rozwijaniem się świadomości muzycznej  dostrzega co rusz inne cechy,wpływy, czy racje—inspiracje. Nawiązanie w pierwszym okresie do muzyki świata, albo do nurtu, którego przedstawicielem byli King Crimson. Niezależnie od tego jakie tropy odnajdziemy każdy utwór jest zamkniętą, skończoną i dopracowaną formą. A albumy wysłuchane w całości układają się w zupełnie inne kształty, jak w kalejdoskopie.  W okresie gdy Marek występował z formacją WIEM,czerpał party(_)turami z muzyki światowej. Gdy dorobek artystyczny się nie starzeje, istnieje potrzeba nagrania go na nowocześniejszym technicznie sprzęcie, ale sam jako taki, nie traci walorów.

Połączyć metafizykę (np. Pewność, Na szarość naszych nocy, czy Wędrówkę) z Szaloną Lokomotywą,Pieśniami, czy Śpiewającymi Obrazami dać odrębność i dźwięku i słowa to sztuka. Muzyka i ulegające zmianom składy zespołów (np. rozwiązanie W Innej Epoce Muzycznej powrót Jana Kantego Pawluśkiewicza) stałe poszukiwanie nowych środków wyrazu to procentuje i wpływa na kształt dzieła. Wolta następuje także w życiu prywatnym. Grechuta wraca na studia, zdaje zaległe egzaminy i w 1977 roku kończy studia. Wiadomo, że malował nie tylko biernie inspirował się tą dziedziną sztuki. (Jan Kanty Pawluśkiewicz również,stworzył technikę malarską żel art. Znany jest jego cykl Kury). Pawluśkiewicz  potem żegluje w stronę muzyki, tworzy również muzykę do filmów (chociażby Papusza). I wielkich projektów. Oratorium Zapach Łamanego Chleba, Radość miłosierdzia, Nieszporów Ludźmierskich czy wymieniona po dziś, adaptacja twórczości Stanisława Witkiewicza, Tadeusza Nowaka (współpraca przy świeckim oratorium wraz z innymi artystami. Przy różnych okazjach angażował m.in z takimi artystkami/artystami jak Magda Umer, Teresa Haremza, Marian Opania, Elżbieta Towarnicka,  Andrzej Biegun, Grzegorz Turnau, Gwendolyn Bradley, Marzena Michałowska, Andriej Skhurhan Bożena ZawiślakDolny i.in.) Zderzenie dwóch wrażliwości i nieudziwnianie treści skutkuje tym, czym skutkować w tych okolicznościach przyrody „musi”, albumem skazanym na sukces.   

Ogrody ogrody…I Lokomotywa.

Bolesław Leśmian to kolejne nazwisko łączone z Markiem Grechutą (Nie tylko ku uciesze polonistek i polonistów. I tak oto fragmenty Łąki stały się nieśmiertelne, a płyta z erotykami—kolejnym sukcesem).W 1979 roku napisał scenariusz (z Krystyną Szerr) do programu telewizyjnego Ogród Luizy. Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych współpracował w Teatrem Telewizji (Kocham Cię za to, że kochać cię muszę w reżyserii Andrzeja Maja). Znów kłania się twórczość poety, tym razem Kazimierza Przerwy –Tetmajera. Napisał też dwie kompozycje w hołdzie Janowi Kochanowskiemu (Droga do Czarnolasu, albo piosenka Śnie,który uczysz człowieka). Najukochańsza moja mamo,to kolejny spektakl,i kolejny spektakl zrealizowany wespół w zespół z teatrem STU do tekstów Juliusza Słowackiego. Niebezpieczne związki Choderlosa de Laclosa to kolejny spektakl z muzyką artysty. A Dzikie wino zielone to pokłosie zainteresowania twórczością Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. (Piosenka Liliowy wachlarz). I można nie czytać poezji, by być z nią zaznajomionym/ zaznajomioną. Marek Grechuta to zadanie ułatwia…

Pierwszy ślad witkiewiczowskich inspiracji datowany jest na Ople 1975 i Refreny Witkacego. (Oprócz Grechuty udział wzięli m. in. Rodowicz, Umer, Sztur. Ale rok 75 to tylko początek pracy nad widowiskiem, który nie miał zamknąć się na płycie, przynajmniej, nie tylko. I tak rzeczywiście się stało, nie tylko dlatego,że na płycie znajduje się tylko połowa kompozycji. Planowana,druga część albumu nigdy nie została nagrana. Niestety. Dwa lata później został angażowany do udziału w widowisku Krzysztof Jasiński, a co z tym jest nierozerwalnie związany krakowski Teatr Stu, czy Misza Czernajew. (scenografia) O choreografię zadbał Anatol Kocyłowski scenariusz panowie dwaj: Jasiński Grechuta. Żeby podgrzać atmosferę w cenie biletu były wybuchy ognia, niepiekielnego. Grechuta przekonywał, że Witkiewicz i jego obsesja czystej formy, to na pewno poezja godna ocalenia. Ocalenia od zapomnienia. A może po prostu jest tak, że dobry tekst znajdzie dla siebie przestrzeń, w każdej formie? Jeśli spełniony zostanie warunek sine qua non, czyli spotkanie dwóch indywidualności, mało, świadomych artystów (lub artystek). Znajdziemy tutaj też Czechowiczowskie Przemiany, i teksty poety, z którym już wcześniej współpracował, czyli Leszka Aleksandra Moczulskiego. Aż dziw bierze i zabiera, po(d)rywa… Przemiany, czyli motork napisał Józef Czechowicz?  (U)twór jest najbardziej biograficzny. Może dlatego artysta miał do jego twórczości słabość, bo mógł przejrzeć się w niej jak w lustrze?

Oprócz powrotu Jana Kantego (fortepian) mamy rok później reaktywowaną Anawę w „odświeżonym” składzie, oprócz pianisty wyliczyć można:

Michał Półtorak (znany również z pierwszego składu zespołu Grzegorza Turnaua osobą także współpracującą z obojgiem muzyków, był perkusista z pierwszego składu zespołu Turnaua Sławomir Berny, Jan Kanty Pawluśkiwicz wielokrotnie także z nim pracował) skrzypce, Paweł i Krzysztof Ścierańscy odpowiednio: gitara i gitara basowa,którą dzielił z Janem Gonciarczykiem, który oprócz tego grał na kontrabasie. Marian Bronikowski perkusja. Możemy również prześledzić fuzje i zmiany jakie zachodziły w percepcji muzycznej i światopoglądowej na sztukę, ale również, jak zmieniała się wrażliwość,percepcja, umiejętności osób z którymi pracował.

Muzyk, performer i architekt, artysta wykonywał utwory w różnych językach, co nie było wtedy takie częste, no może rosyjski język z wiadomych względów,ale angielski, czy hiszpański? Wystarczy wspomnieć, (czy jeszcze lepiej posłuchać) Godziny miłowania, żeby się przekonać. Nie starczy miejsca,ani czasu by wymienić twórczynie i twórców,z którymi współpracował na przestrzeni czasu, wystarczy posłuchać.

W 1980 roku Maria Fołyn zaprosiła Grechutę do współpracy czego pokłosiem jest zaznajomienie z twórczością Stanisława Moniuszki. (Utwory: Znasz li ten kraj, Dziad i Baba, Czaty).

Krystynę Jandę zaprosił do współpracy spotkawszy ją na (jakżeby inaczej?!)—korytarzu. A w Opolu ’77 wykonali Gdzie mieszkasz nocy i Gumę do żucia). Nigdy nie został zatrudniony w biurze architektonicznym, nie posiadał etatu, nie pracował od 8 do 16, ale nie zapomniał o Perle Północy. Zrobił to na czym się znał— napisał muzykę do przedstawienia teatralnego pt:. Otello, zostało one wystawione z okazji czterechsetlecia Zamościa.

Białe litery to ślad współpracy Marka Grechuty i Zbigniewa Preisnera, Dorotą Pomykałą Urszulą Kiebzak, świadectwo zamiłowania do sztuki, to wspominany już album Śpiewające obrazy. Cienie Vincenta van GoghaPaula Pisassa, Georga Seurata Augusta Renoira, czy Amadeo Modiglianiego, ManetaStanisława Wyspiańskiego, Gauguina, Toulouise Lautreca ich krążą nad tym albumem. Synergia jedno słowo, które określa, które spaja i daje więcej. Literatura. Słowo ,które we wczesnym okresie twórczości (druga płyta) była ważniejsza od warstwy muzycznej, warstwa literacka, która zawsze była ważna spotyka się z drugą pasją artysty, malarstwem. Słuchając i słysząc, przyglądając i widząc środki, którymi operuje Grechuta można obcować z kulturą. Można, jeśli się dostrzega więcej niż tylko piosenki wesołe i piosenki smutne.

Marek Grechuta nie tylko powraca do dobrze znanych twórców, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Czechowicza, ale poszukuje nowych, albo właściwiej jest napisać, decyduje się umieścić tematy i twórców, którymi już od dawna się inspiruje, znajdując w tym momencie życia właściwe środki wyrazu. Wyraz. Ot. Albumy Architekta Muzyki szukają i znajdują swój wyraz. To w zasadzie jasne, nad wyraz, niezależnie, czy przywołamy twórczość Leśmiana, czy Gombrowicza. (Człowiek spotęgowany człowiekiem). Kalendarium wrażliwości, Ot, po prostu Marek Grechuta.

Nie tylko przychodził na koncerty Piwnicy pod Baranami,ale także współpracował z „piwnicznymi” artystami. Na przykład adaptując gombrowiczowskie dzienniki. I tam też spotkał Grzegorza Turnaua, którego zachwycił witkiewiczowski album i za którego sprawą stał się entuzjastą, (fanem) twórczości artysty, i którego później parodiował. On też w hołdzie Mistrzowi w  2006 roku nagrał album (Historia pewnej podróży). Marek Grechuta zdążył jeszcze go zaaprobować, choć do sprzedaży trafił tuż po śmierci artysty. Wcześniej,  Grzegorz Turnau reżyserował program zaprezentowany w Opolu poświęcony kompozytorowi. Marek Grechuta nierozerwalnie związany był z opolskimi festiwalami. 

***

Oto wiersz poety, którego twórczość wspominali zarówno Czesław Miłosz jak i Tadeusz Różewicz. I do którego wierszy wielokrotnie wracał Marek Grechuta. Przejrzyj się w słowach i muzyce. Może usłyszysz wołanie o pomoc. Może spotkasz szczupłego chłopca o uważnym spojrzeniu. Może to właśnie spojrzenie dojrzewać będzie w tobie, skąpane w niespokojnych dźwiękach. Może zobaczysz zazielenione łąki, i zaciemnione korytarze. Gąszcze i niepewności zbudzone ze snu, przez liryzmu nuty niespokojne.

—-

W tym czasie zawiązują się pierwsze relacje artystyczne, które będą brzemienne w skutkach. Znajomość z Janem Kantym Pawluśkiewiczem, w klubie studenckim Zaścianek powstaje kompozycja Pomarańcze i mandarynki.

Marek Grechuta spotkał Zbigniewa Wodeckiego na korytarzu szkoły muzycznej, do której poszedł szukać współpracowników.

Przyglądając się karierom Marka Grechuty i Grzegorza Turnaua, czyli dwóch panów, którzy na stale wpisali się w historię polskiej piosenki i wytyczyli własne ścieżki, aż dziw bierze ile stycznych punktów można naliczyć…

Książki: 

[wpis na podstanie] por. Marek Grechuta. Portret artysty. Wojciech Majewski, Wyd. Znak, Kraków 2006;

inne:

Chwile, których nie znamy. Opowieść o Marku Grechucie. Marta Sztokfisz, W.A.B. Warszawa,2013;

Danuta Grechuta, Jakub Baran Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty (2011)

Reklamy

12 comments on “69. Historia pewnej podróży, czy(li) krajobraz pełen nadziei.

 1. Jotazof
  21/03/2015

  To teraz zupełnie inaczej będzie mi się słuchało tego chyba jedynego mainstreamowego poety śpiewanego 🙂
  Już nie o tak o 🙂

  • 5000lib
   21/03/2015

   Przepraszam, przepraszam moja wina, moja wina, dolej wina, moja bardzo wielka wina. A tak poważnie to o Twórczości Grechuty (Twórczych poszukiwaniach można wiele napisać), ale lepiej posłuchać. I nie chodzi tylko o tekst, ale o brzmienie. Słyszałeś dwunastominutową wersje Korowodu?

   • Jotazof
    21/03/2015

    A różni się bardzo od tej prawie dziesięcio?

    • 5000lib
     21/03/2015

     To zależy, na pewno nie diametralnie. Tak naprawdę Grechuta wielokrotnie nagrywał swoje przeboje, czy piosenki, coś zmieniał, albo tekst, albo muzykę. Zawsze miał świetnych muzyków, czy to sesyjnych, czy w stałych składach. Wielokrotnie można usłyszeć u niego progresywnego rocka, a o to „podejrzewany” raczej nie jest. Gdyby nagrać wszystko cyfrowo, to też by było inaczej, ale twórczość na pewno nie straciła na wartości. Wiesz, że dzisiaj jest Międzynarodowy Dzień Poezji? 🙂 Ja rozumiem, że Grechuta nie wszystkim się podoba….Gdyby tak przesłuchać go dokładniej (popatrzeć z jakimi osobami grał przez pryzmat tego co wnieśli do muzyki później) to naprawdę jest potencjał. Zresztą sam Grechuta interesował się sztuką, więc to ten rys także przemycał do Twórczości. Z innej (nieco) beczki Pilch mówił, że ten kto pisze, a nie czyta, i z przekonaniem mówi, że się nikim nie inspiruje to jest grafomanem. (Jak jesteś ciekawy to poszukam cytatu :)). Następny przykład autor „Sklepów cynamonowych” malował… Długo by wymieniać przykłady, co by nie było, że człowiek tylko Grechutą żyje… NIiektóre płyty są trudne w odbiorze, bo przecież w mediach masowych raczej prezentowane są piosenki (kolokwialnie pisząc, te bardziej nośne)

 2. Kropkowo :-))))
  22/03/2015

  Zawsze dowiaduję sie tutaj czegoś nowego, kawał dobrej roboty robisz, choć odpierwszych wersów pierwszego postu widać, że to pasja 🙂

  • 5000lib
   22/03/2015

   Dziękuję! 🙂 I zapraszam do czytania i komentowania. Dobrego dnia 🙂

 3. ja i moje urwisy
  22/03/2015

  Jego piosenki poznałam dzięki mamie, ona.jest.jego fanką…

  • 5000lib
   22/03/2015

   Tak to się odbywa, zawsze ktoś kogoś gdzieś… Jaką płytę najchętniej słuchasz? A może wolisz inny rodzaj muzyki?

 4. maciejmakro
  30/07/2015

  jedno nazwisko i cały szmat historii muzyki…

 5. 5000lib
  13/08/2015

  Jak zwykle. 🙂

 6. majewski
  20/08/2015

  Super !!!

  • 5000lib
   24/09/2015

   Dzień dobry.
   Dziękuję 🙂 I przepraszam, że dopiero teraz odpowiadam na komentarz, ale zapodział się i dopiero teraz zauważyłam. 😦
   Dobrego czytania i komentowania życzę.

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Podaj adres e-mail w celu obserwowania tego bloga i otrzymywania powiadomień o dodaniu nowych wpisów.

Dołącz do 130 obserwujących.

Statystyki blogu

 • 76,562 odwiedzin. Zapraszam i dziękuję! :-)
Follow Listy i [inne] brewerie. on WordPress.com

Tagi

"At home" 2013 "Lewa ręka ciemności" "Miasto złudzeń" "Planeta wygnania" "Wydziedziczeni" oraz "Słowo las znaczy świat" #...Bo Świat jest ciekawy! #...I wiesz[cz] #...I wiesz[cz] co jest grane. Absu[ra]da(va)lium #12 poniedziałków #a ja lubię poniedziałki! #czytanie_świata #Dwanaście poniedziałków #InspirAkcja #iskierki #iskierki at Listy i inne brewerie #Jeden krok #najkrótsze #Pytaniewpiątek #Pytanie w piątek #Selekcja 52/20/15 #Szczelin w szczegółach ciąg dalszy #szczelin w szczegółach dalszy ciag #XII poniedziałków .[Saturday Pianist jazz]I Hiromi Uehara I Move 1 Movement 1: Poetry Of Wheels (George Gruntz) 3:05; 2 Movement 2: Poetry Of Lights (George Gruntz) 3:54; 3 Movement 3: Poetry Of Links (George Gruntz) 5:28; - 4 ILL Used ILLusions (George Gruntz) 5:1 01. Austin (Wasilewski) - 7:07 02. Sudovian Dance (Wasilewski) - 6:28 03. Spark of Life (Wasilewski) - 6:34 04. Do rycerzy 01. Requiem for Willy Loman 3:58; 02. Eternity Theme 1:58; 03. Closed Roads 5:36; 04. Waiting 2:07; 05. Voyage 2:10; 06. Invocation 2:26; 07. Tango of Love 1:41; 08. Tom’s Theme 1:35; 09. Laura’s 2 plus 1 7 widoków w drodze do Krakowa 7 widoków w drodze do Krakowa Grzegorz Turnau 9 Dead Alive 10 Easy Pieces for Piano 30 na 30 1997 2009 2012 2015 A Aagfe van der Voegh ach ach, kobiety i o kobietach Achille Adrien Proust ACT Adama Bremensis Adam Bałdych Adam Czartoryski Adam Ferency Adam Golec Adam Hurst Adam Jerzy Czartoryski Adam Nowak Adam Pasternakiewicz Adam Pendelton Adam Strug Adam Włodek Adam Zagajewski Adam Zagajewski Obrona żarliwości Adele Bloch-Bauer I Adolf Sax Adriana Sokołowska-Ostapko adrygał Agata Kulesza Agata Młynarska Agata Tuszyńska Aga Zaryan Aga Zaryan śpiew Agnieszka Chrzanowska Agnieszka Osiecka Agnieszka Sylwanowicz Agora SA Agostin Tassi Aguste Rodin Aiora Akademia Nauk akordeon Akurat Alan Dawson Alan Pasqua Albert Camus Albert Camusa i Franza Kafki. Albert Einstein Alberto Giacometti albo Kobieta przy oknie Albrecht Dürer album: ‎The Musical Voyages Of Marco Polo albumy albumy recenzje Alchemik Alchemik (Alchemik Acoustic Jazz Sextet) alef Spinoza Aleksander Głowacki Aleksander Lesman Aleksander Macedoński Aleksandr Moczulski ales from Earthsea Alexandera Lonquicha Alexander Scriabine Alexandre Desplat Alexandre Seon Alexey Kruglov Alex Rovira Celma & Fernando Trias de Bes Alfa Alfabet Alfred Lion Alfred Nobel Alfred Szklarski Alice Sara Ott Alicja po drugiej stronie lustra Alicja w Krainie Czarów Alicję Gawlikowską ---Świerczyńską Alma Mahler A long Story 2007 alpinizm alto saxophone altówka Alvernia Studios Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił. recenzja Amon Göth Anaksymanes Anat Fort Anatole Francis anatomia Anawa Anda Rottenberg Andersen Andre Debierne Andriej Skhurhan Bożena Zawiślak-Dolny Andrzej Andre Krzywicki Andrzej Bachleda Andrzej Ferenc Andrzej Jagodziński Andrzej Jakimowski Andrzej Jakubowicz Andrzej Krzywicki Andrzej Panufnik Andrzej Sapkowski Andrzej Sikorowski Andrzej Trzaskowski Andrzej Wajda Andrzej Zaucha Andrzej Zaucha i Anawa André Tempel Andy McSmith Andy Sheppard Angela Davis Anglia animacja Animisiewasz Startt anim_akcja przeciw sterotypom Anja Lechner - Her First Dance (2008) Anja Lechner wiolączela Anna Austiaczka Anna Bikont Anna Chęćka -Gotkowicz Anna Maria Jopek Anna Maria Jopek - śpiew Anna Maria Jopek Licho Anna Maria Jopek ustami Annaputna Anna Rusowicz Anna Saraniecka Anna Seniuk Anna Treter Anna Wojtowicz Annette Paul Anouar Brahem Anthony de Mello Anthony Jackson Anthony Jackson - Bas Anthony Wilson Antoine’ de Saint-Exupéry Anton Dworak Antoni Buchner Antoni Dvořák Antonio de Pereda y Salgado Antonio Vivaldi Antoni Witt Antoni Łukasz Podkowiński Antonín Dvořák Antoon van Dyck antyk antysteresownik Anyone With a Heart recenzja Apelles apetyt na życie Apollo obdziera Marsjasza ze skóry Apple Apus apus Aris Kindta Arkady Shilkloper Arlene Blum Armet de Lisle Arseny Tarasewicz- Nikolajev Arthura Millera Artur Andrus Artur Hajzer Artur Szczęsny Artur Żmijewski Artysta: Adam Hurst Tytuł albumu: Obscura Czas realizacji Marzec 2012 roku Wytwórnia: Ash Records Arvo Pärt Arystoteles astma astma znane osoby chore na astmę Astrid Lindgen Astrid Lindgren astronomia Asurbanipala ateizm Ateny A time for everything atrament Atul Gawende audiobok audiobook audiobook Swietłana Aleksiejewicz Audioteka Auguścik Austin (Wasilewski) - 7:07; Sudovian Dance (Wasilewski) - 6:28; Spark of Life (Wasilewski) - 6:34; Do rycerzy autobiografia autyzm A w Krakowie na Brackiej awokado B B. L Gulatee Bach bajka bajka o życiu Bajor Ballada o filiżance Ballady i romanse ballata Bandwagon Barbara Baczyńska Baritone Vocals – Gordon Jones Countertenor Vocals – David Gould barok Baron de Saint-Julien Barry Bishop Ledge Bartosz Chajdecki Bogowie Basia Trzetrzelewska bas Phil Donkin Bass bass saxophone Bass – Jimmy Haslip Bazylea baśnie Beatrice d'Este Beethoven bele-tele-tryska-tyka Bema Pamięci żałobny rapsod Bergamini Bernadette Mcdonald Bernard Machiavelli Bernard Sève beznadzieja. Biała Legenda Królowej Bony Biblioteka Akustyczna bieda bieda jako towar Big Cyc Bill Gates Billie Holliday Billy Holiday Billy Joel Bily Joel 1973 biografia Biografia Wisławy Szymborskiej Birds Requiem Bisquit b jak breweria Bliss blog blogostan Blogotony recenzja blogowanie Blue Note Blue Ribbon blues Bobby McFerrin Bob Dylan Bob Franceschini Bob Mintzer Bodø Domkor Boecjusz Bogdan Łazuka Bogiem a prawdą Bogusław Kaczmarczyk i Dominik Kwaśniewski Bogusław Mec Bogusław Wołoszański Kafka bohaterka polska Bolesław Leśmian Bolesław Prus Bona Bona Sforza Bona sprowadziła włoszczyznę do Polski? to mit Bonifacy IV Bosch Botticellego Boy Breweria Brewerie Bronisław Kaper Bronisław Maj Bronisław Maj Horacy (przekład Zygmunt Kubiak): Maciej Sarbiniewski (przekład Julian Ejsmond); Grzegorz Turnau (słowa: Grodzisko- Czym jest sen?- aranżacje Bronisław Malinowski Bronisław Pawlik Brunona Schulza Brzechwa budżet budżet błędy Bugge Wesseltoft Bunksy bunt Buzu Squat by pamiętać być dobrym nauczycielem być dobrą nauczycielką Być jak Ron Clark Był sobie król ból Bębny – William Kennedy Błażej Domański Bługaria błędy C caccia Camile Claudel Cannonball Adderley - Mercy Mercy Mercy Caravaggio Caravvaggio Carla Bley Carla Bly Tros2013 Carla Gesualdo Carlo Gozzi Carlye Carolyn Davidson Carravaggio Casanova Caspara Davida Friedricha Cassandra Wilson Catherine Dickens Catherine Hogarth Całaż filozfiaż Cecil Taylor Cecylia Gallerani (1473-1536) Cecylia Kukuczka Celan Celina Kukuczka celtyckie opowieści Centrum Onkologii w Warszawie Cesare Catà chanson de geste Charlesa Lloyda Charles Bouchard Charles Byrne Chiarmonte Chicago Symphony Orchestra Chick Corea chodzenie Choeurs de Lyon Chopin na jazzowo chorał chorał ambrozjański choroba choroba alkoholowa choroby serca Christian McBride Christoph Roßner Chris Tordini - double bass Churchill Chylice Chłopecki ciało ciało człowieka ciało ludzkie ciekawostki ciekawostki ciekawostki językowe ciekawostki na temat cukru ciekawostki o ciele człowieka ciekawostki o czekoladzie ciekawostki o jazzie Ciekawostki o kawie ciekawostki o książkach ciekawostki o ludzkim ciele ciekawostki o oczach ciekawostki ornitologiczne ciekawostki o ósmym marca ciekawostki o średniowieczu ciekawostki o żyrafach ciekawostki układ oddechowy ciekawość ciekostki o zwierzętach cisza City of Illusions clarinet Claude François Claude Lorrain Claude Monet Claus Pieterszoon co dzieje się z ciałem po śmierci co jest grane. Absu[ra]da(va)lium co jest grane. Absu[ra]da(va)lium...I wiesz[cz] Cole Colin Vallon Colin Vallon Trio Coltrain Coltranie Come Away With Me recenzja Conlon Nascarrow co przyjemnego przeczytać? co to jest sapka co to są Listy i inne Brewerie co warto czytać co warto czytać z fantastyki? Co warto czytać z fantasy co warto przeczytać? co zrobić jeśli mam słomiany zapał co zrobić z rozczarowaniem? co z tym budżetem cukier cykl cykl You can listen jazz cykl Ziemiomorze cytat cytat na dziś cytat na teraz cytaty cytaty Jana Kaczkowskiego Cytaty z Jana Kaczkowskiego Czajkowski Czarne czarne złoto Czarnobyl Czarnobylska Modlitwa czas czas świąt czekasz na wiosnę Czerony Tulipan Czerwony Tulipan Czesława Korzeniowska Czesław Miłosz Czesław Niemen Cztery Pory Roku czy dama z gronostajem z czym dama staję? czy Everest jest najwyższą górą świata czy jaskółki odlatują na zimę? czyli]. Prawo do... czy między bogiem a prawdą? Jak poprawnie powiedzieć czym skutkuje uszkodzenie rdzenia kręgowego czy osoby niewidome widzą sny? czy smarkać czyta Andrzej Ferenc czytaj Listy i inne Brewerie Czytam więc jestem Czytanie szkodzi :) czytelniczki czy to prawda Czyści jak łza Człowiek człowiek w kosmosie córka Bzdurka D DagaDana Dama z... Dama z gronistajem Dama z Gronostajem Dama z łasiczką Danae Danaus plexippus Daniel Barenboim piano Daniel Kapustka Daniel Kapustka – perkusja Daniel Nilsson Danielsson Palle Daniel Tamment Daniel Tammet Daniel Tiamment Daniel Waples Danny Cudd Danuta Grechuta Danuta Stenka Danuta Szaflarska Danuta Szaflarska nie żyje Darek Oleszkiewicz Dariusz Kortko Dariusz Zboch Leszek Sojka Jakub Kołodziejczyk Joanna Zagajewska Michał Kowalczyk Dark Crayon Dark Crayon/Piotr Cieślicki Dave Holland Dave Koz David Brubeck David Chesky David Chesky / Fundação Orquestra Estúdio / Rui Massena David Chesky: The Zephyrtine - A Ballet Story recenzja David James Soprano Vocals – Monika Mauch Tenor Vocals David James Soprano Vocals – Monika Mauch Tenor Vocals – Rogers Covey-Crump David Kikoski David Lynch David McClelland Da Vinci Dawid Bowie dawni mistrzowie Dean DeBloisChris Sanders Dean DeBloisChris SandersWilliam Davies Deborah Tannen de Falla de gustibus non est disputandum deneidy depresja Dezyderata Dhafer Youssef Diabelski młyn Diana Krall Diana Krall - When I look in your eyes Diares of Hope Diego Velázque Diego Velázquez dieta Dino Saluzzi dlaczego dlaczego 8 marca dlaczego bekamy? dlaczego człowiek się wierci? Dlaczego Dickens byłby youtuberem? Dlaczego karku nie można złamać dlaczego ludzki kręgosłup ma kształt podwójnej litery s dlaczego malejemy? dlaczego mamy gęsią skórkę dlaczego mówimy nie zasypiaj gruszek w popiele dlaczego nie dyskutujemy dlaczego się czerwienimy dlaczego warto nie biegać Dlaczego warto zobaczyć film o Stephanie Hawkingu dlaczego wypda nam dysk Dlaczego zacięcie się papierem bardziej boli dla dzieci Dlaubert Dobrawa do czego służt stół? Do czego służy stół? do diabła z tym budżetem dojarzość Do Marka Aureliusza Domenic Buonvicini i Silvestr Maruffi do mieszczan (Katarzyna Nosowska Dominik Bukowski Dominik Kwaśniewski Dominik Wania Dom o Zielonych Progach Dora Diamant Dorota Górska Dorota Kędzierzawska Dorota Miśkiewicz Dorota Osińska Dorota Warakomska Dostojewski do szlachty Dotknięcie pustki DoZP doświadczenie niepełnej sprawności Driekoningenroud Droga 66 Drugi dziennik recenzja drums duc de la Rochefoucauld Dudziak Dugosz Duke Duke Ellington Duke recenzja dur radość Dwadzieścia pięć lat temu zginęła Wanda Rutkiewicz dwuznaczność leksykalna dyg_resje Dymitr Szyszkin dynamit dysk dyskusja dyskusja o nudzie dyskusje o sztuce dysleksja. dystans Dziady Dzieciństwo Marii Skłodowskiej Curie dziennik Dziesiąta rocznica śmierci Jana Pawła II Dzień Dziecka Dzień Języka Ojczystego Dzień Książki dla Dzieci Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy 23 kwietnia od 1996 roku Dzień Matki Dzień ojca. Dżem E e.e. cummings e.s.t ECM ECM. Eicher ECM wytwórnia Edgar Degas Edmund Semil edukacja Edwarda Albee Edward Grieg Edward Hopper Edward Janner Edward John Phelps Edward Kłosiński Edward Walter Fryer Edward Whymper Eivind Aarset ekonomia elektronika [Electronic Wind Instrument ] Elektryczne Gitary Eleni Karaindou Eleni Karaindrou Eleni Karaindrou - fortepian; Kim Kashkashian - altówka; Jan Garbarek - saksofon tenorowy; Vangelis Christopoulos - obój; Camerata Orchestra pod batutą Alexandrosa Myrata Eleonora Akwitańska Eleonora Aragońska Eli eli Elijah Bossenbroek Elijah Bossenbroek - Carpe Lumen Elina Duni Quartet Eliota Elisabeth Kübler-Ross Elizabeth Barrow Eliza Orzeszkowa Elkhonon Goldberg Ellen Key Elliot Mason Elmo Elwira Kamińska Elżbieta Towarnicka Emil Zola En Chordais Ensemble Constantinople Epikur epowerment Ercole d’Este Eric Clapton Eric Clapton autobiografia Eric Clapton kończy karierę nie będzie koncertował Eric Zener Ermelino Ermellino Ernest Rutherford erudycja esej eseje etno Eugeniusz Makówka Eugène Henri Paul Gauguin Ewaa Lipska Ewa Demarczyk Ewa Lipska Extended Circle F Fabrizio Bosso Fantasie C-Dur; Rondo h-Moll; Sonate A-Dur - Carolin Widmann Fantasty fantastyka fantasy fasolowy król Felicja Bauer Fender Rhodes – Paul Nagel Ferdynand Magellan Feynamann Fibonacci figura matki w sztuce filharmonia Filharmonicy Berlińscy Filip I Arab Filip IV Filipowicz Quintet film film polski filozofia filozofia chodzenia Fiodor Dostojewski Fiovanniego Battisty de Lazzari fizjologia fizjoterapia ciekawostki Flaubert flet Flora Celestyna Teresa Henrietta Tristan y Moscoso Flora Tristan folk folk jazz Follow The White Rabbit (Herman/Tordini/Crane) [3:21]; Saturn Returns [7:43]; Trylon [5:09]; Heart Shaped Box (Kurt Cabain) [4:38]; Ein Gedi (D.Aharoni) [6:01]; The Mountain In G Minor [6:20]; Cadenza Fonopolis Formacja Nieżywych Schabuff - Dadada forte(i)pian(o) fortepian fortepian; Henning Kraggerud fortepian ciekawostki fotepian fraktal Francis Danby Francis de La Rochefoucauld Francis Wolff Franciszek Jerzy Kulczycki Franciszka i Stefan Themersonowie Francja Francoisa Couturiera Franja Frank Zappa Frans van Mieris the Elder (Starszy) Franz Kafka François Boucher François VI frazeologizm Fred Oldenburg fretles Freud Fryderyk Chopin Fundacja terytoria książki Fusell i Krauss Fête de la Musique G Gabriela Anders Waiting Gabriela Muskała Gabriel Lippmann Gala Dali Galileusz Gang Marcela Gary Burton Gazeta Wyborcza Gałczyński Gdańsk Gdańsk 2015 gdy kwitnie żonkil gdy mózg się starzeje Geetali Norah Jones Shankar Georgea Russella George Gershwin George Martin Georges de La Tour Georges Seurat Georges Urbain Georges_Seurat Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte Gerald Cleaver Gershwin gerzegorz turnau Giedroić Gilles Thibault Gintrowski Giorgio de Chirico Giorgione Giovanniego Moroni Giovanni Paola de Feminis gitara gitara basowa Cezary Konrad - perkusja gitary Gitary– Paul Jackson Giuseppe Torelli glejak Glenem Gouldem Glen Gould God Only Knows Goethe Golec uOrkiestra Gottland goły jak święty turecki Gra o tron Grass nie żyje Grażyna Draheim Grażyny Bacewicz Grechuta Gregoire Chamayou Grimm GrubSon grunt to zdrowie Grzech Piotrowski Grzegorz Ciechowski Grzegorz III Grzegorz Kwiecień Grzegorz Piotrowski – saksofonMarcin Masecki Grzegorz Tomczak Grzegorz Turnau Grzegorz Turnau – śpiew Grzegorz Wełnicki Gunter von Hagens Guro Nordengen Guro Nordengen tłumaczenie: Milena Skoczko Gustava Klimt Gustav Theodore von Holst Gustaw Mahler Gwendolyn Bradley Gérard Genette Géricault Górny Śląsk górski oskar góry góry wspisnaczka Głowy piwniczne H Habakuk feat. Muniek Hagar's Song recenzja Halina Wyrodek Halloween Hamburg) Hang Massive Hanna Banaszak Benefis Hans Andersen Hans Frank Hans Zimmer Harapollon Nilus harmonijka Robert Kubiszyn – kontrabas Harrisa Eisenstadta Septembera Harry Potter Harry Potter i Harry Potter i Kamień Filozoficzny Hector Berioz Helena Deutsch Helena Diakonova Helena Modrzejewska Helen Hunt Hendrix Henri Becquerel Henri Bergson Henri de Toulouse-Lautrec Henri Dominici Henryk II Henryk Majewski - trumpet Henryk Sienkiewicz Henry Marsh Henry Murray Hermione Lee Hernando Cortes Herofiloz z Aleksandrii Hertha Ayrton Hieronim Bosch Hieronymus Anthoniszoon van Aken Hilarego z Poitiers Hildegarda z Bingen Hili Plitmann himalaizm himalaizm zimowy to sztuka cierpienia Hiob Hipokrates Historia historia kobiet historia liczb Hogward Hokusai Katsushika Holandia Holland Baroque Holmfrida Holst planety Homo twist Miasto Kraków Horacio Lavandera Horowitz How to Train Your Dragon Hugo Steinhaus hulusi humanizm humor Huśtawki Hymn do Świętej Trójcy Ibrahim Maalouf i czytelnicy idiopatyczna odma opłucnowa Idres Shah Ignacy Jan Paderewski Igor Omulecki II Koncert fortepianowyB-dur op. 83 Johannesa Brahmsa Iiro Rantala Iiro Rantala - fortepian Adam Baldych - Skrzypce Asja Valcic - Wiolonczela Iiro Rantala New Trio Iiro Rantala String Trio II Wojna II Wojna Światowa IKD Ildefons Gałczyński ile waży skóra przeciętnego człowieka Imagine recenza i Marek Grechuta Immanuel Kant impresja Impresje i komenty impresonizm Imágenes (Music For Piano) Inga Iwasiów inspiracja Inspirujące książki instrumenty klawiszowe instrumenty klawiszowe; Krzysztof Pająk ---instrumenty klawiszowe instrumenty perkusyjne Instytut Radowy International Jazz Day Internetowy Klub Internetowy Klub Dyskusyjny Internetowy Klub Dyskusyjny Dyskusyjny [IKD+0] Internetowy Klub Dyskusyjny Dyskusyjny [IKD+2] Internetowy Klub Dyskusyjny [IKD+0] i Orkiestra na Zdrowie Irak. Piekło w raju recenzja Irena Curie Irena Curie na wojnie Irena Krzywicka Irena Santor Irene Joliot- Curie Irene Russo Irene Schweizer Iring Berlin irlandzkie whistle iskierki by 5000lib Istebna I Symfonia D-dur "Tytan" I Ty możesz słuchać muzyki klasycznej Iwaszkiewicz i wiedza I Wojna Światowa IX wiek Izabela Czartoryska Izabela Kastylijska Jacek Bończyk Jacek Dukaj Jacek Dukaj Lód Jacek Kaczmarski Jacek Kleyff Jacek Kozerski Jacek Malczewski Jacek Ostaszewski Jacek Wójcicki Jack DeJohnette Jack Lang Jackowski i Jopek Deszcz Jacob Karlzon 3 Jacques-Louis David Jacques Attali Jadwiga Helena Misel Jadwigi Sikorskiej jakie zwierze jest nieme jak inspirować jak mądrze czytać książki? O czytaniu jakość snu jak racjonalnie kupować książki jak się wyspać Jakub Lange Jakub Łysik Monika Krzysztofik Marta Grzebielucha Karol Kamiński jak umiera człowiek Jak umysł rośnie w siłę jak wytresować smoka jak wzmacniać wolę James Joyce James Slevin Jana II Doskonałego Jan Breughel (młodszy) Jan Brzechwa Jan Czocharski Jan Dantyszek Janek Gwizdala - bass Alan Pasqua - piano Peter Erskine - perkusja Jan Garbarek Jan Gondowicz Jan Gunnar Hoff Janina Wanda Grechuta Jan Kaczkowski Jan Kaczkowski cytaty Jan Kanty Pawluśkiewicz Jan Kanty Pawluśkiewicz Zbigniew Wodecki Anna Wojtowicz Jan Kochanowski Janne Clemence Wail Jan Ptaszyn Wróblewski Jan Sebastian Bach Jan Smoczyński Janusz Gajos i Magda Umer z najnowszej płyty Duety Janusz Gniadkowski Janusz Korczak Janusz Kozłowski Janusz Limon Janusz Mackiewicz Janusz Majewski Janusz Radek Janusz Zabiegliński Jan van Eyck Jan Vermeer Jan Vermeer van Delft Jan Wildens Jan z Czarnolasu Jan Zych Jar Chojnacki Jarema Stępowski Jarle Vespestad: drums Jarosław Iwaszkiewicz Jarrett Jarret w Kolonii 1975 rok jaskułke jaskółka Jasona Morana Jason Moran jazz jazz finski jazz jest jazz norweski jazz pianist jazz polski Jazz Sebastian Bach Jazz Tribute To Michael Jackson jazz w Finlandii jazz zagraniczny Jean-Édouard Vuillard Jeana Désiréa Gustavea Courbeta? Jeana Paula Jean de La Fontaine Jean de Roquetaille Jean Galbert Savage jedna jaskółka wiosny nie czyni Jeff Hamilton Jeff Tain Watts Jennifer Teege Jeremi Protas Jeremi Przybora Jeroen van Veen Jeroen van Veen – Pärt - Für Anna Maria Jeroen van Veen – Pärt - Für Anna Maria (2013) Jerzego Zawieyskiego i Tadeusza Gajcego Jerzy Bartz Jerzy Czech Jerzy III Jerzyk zwyczajny Jerzy Limon Jerzy Maksymiuk Jerzy Pilch Jerzy Stempowski Jerzy Sthur i Olgierd Łukasiewicz Jerzy Stępowski Jerzy Wasowski jest najważniejsza. Jezus Chrystus Joachim Kuhn Joakim Milder - tenor saksofon tenorowy Joanna Garycka Joanna Pollakówna Joanna Porazińska Joanna Sałyga--- Chustka. Joanna Szczęsna Joanna Szczęsna i Anna Szczęsna Joe Morello Joe Morrello Joey Baron Johana Necka Johann Christian Bach Johannes Brahms Johann Maria Farina John Clayton John Coltranie John Gage John Hawkes John Lennon John Lewis John Mandela John McLaughlin John Porter John Surman John Urry John Williams John Zorn Jon Christiensen Joni Mitchell Jon Schmidt Jopek Jorrain Lorrain Joseph Conrad Josiah Wedgwood Jowisz Joëlle Léandre Juian Tuwim Julia Hartwig Julian Maszyński Julian Sypniewski Julian Tuwim Juliusz Cezar Juliusz II Juliusz Machulski Juliusz P. Szeniawski Jung Jusepe de Ribera Just Kinds Justyna Steczkowska Jóhann Jóhannsson Józef Czapski Józef Czechowicz Józef Epifani Minasowicz Józef Pankiewicz Józef Peszka Józef Wokulski to Stanisław Wokulski? języczek u wagi języczek uwagi albo języczek u wagi język język a zawody język migowy językowo język polski język polski ciekawostki kabaret Kabaret OT.TO Kabaret Potem Kabaret Starszych Panów Kacper Stolarczyk Kacper Stolarczyk – gitary Kaczmarczyk Kaczmarski Kafka Kaja Nordengen Kaldi Kalina Jędrusik Kamil Łanuszka kampanie społeczne kanał kręgowy kanon kanon fantasy kanon jazzu kanon lektur polskich Karakter Karol Chłapowski Karol Dickens Karol Szymanowski Karol Wielki kaszleć czy kasłać Katarzyna Biedrowska; Marek Szymaszek; Paulina Grondys; Katarzyna Boni Katarzyna II Katarzyna Kolędy –-Zalewskiej Katarzyna Rokicka Katarzyna Rosicka--- Jaczyńska katastrofa w Czarnobylu Katowice Kawa Kayach Kayah Kazimierz Mikulski Keats Keith Jarret Keith Tester Kenny Drew - fortepian Paul Chambers - kontrabas Philly Joe Jonnes - perkusja Lee Morgan - trąbka Curtis Fuller - puzon Ketil Bjornstad Kevin Maurer kiedy skóra ma orgazm Kieślowski Kinga Baranowska Kinga Prais Klarnet klarnet basowy Klasyczna klasyczne korepetyce -w dobrym tonie. klasyka klawisze kltura Klub Pickwicka kląć jak szewc kobieta Kobieta z dzbanem Kobieta z Wagą kobiety kobiety i o kobietach kobiety w fantasy kobiety w nauce kod kulturowy Kod Leonarda da Vinci koktajl Kolia Piotrowski Koloseum Komeda Komplikacje. Zapiski chirurga o niedoskonałej nauce koncepcje dzieciństwa koncert Koncert pamięci Agnieszki Osieckiej w Opolu kondycja muzyki Kongres futurologiczny konik polny Konkurs Chopinowski KOnrad Mastyło konsekwencja w działaniu Konstanty Andrzej Kulka Konstanty Ildefons Gałczyński Konstantynopol kontrabas Kordowicz Kornel Filipowicz Kornel Makuszyński Kortarbiński Kosarzyska kosmos Koszula Śliwak Kot z Cheshire Kraków Kraszewski Krew Elfów Kristjan Randalu Kroke Kronika Theitmara Krupnicza 22 Krystian Zimerman Krystyna Czubówna Krystyna Janda Krystyna Janda Wariatka Tańczy Krywult Krzysztof Antkowiak Krzysztof Cezary Buszman Krzysztof Chodorowski. Krzysztof Herdzin - fortepian Krzysztof Kamil Baczyński Krzysztof Kiersznowski Krzysztof Komeda Krzysztof Korzeń; Krzysztof Kraska Krzysztof Kubiesa Krzysztof Napiórkowski Krzysztof Napiórkowski w Trójce Krzysztof Rutkowski Królowa Wiktoria Królowa Śniegu krążek międzykręgowy Ks. Jan Kaczkowski śmierć książka książka 2014 książka jako towar książka mówiona książka papierowa czy ebook co wybrać? książki książki fantasy książki o górach księcia Buckingham KSU kształtowanie nawyków która otrzymała członkostwo amerykańskiej Akademii Medycyny których doświadczeniem były stany depresyjne którzy chorują na astmę Kukuczka kula Kulikowska kultura Kurta Cabaina Kurylewicz Kvieta Legatowa Kyriakos Kalaitzidis L LA Lalka Bolesława Prusa Lao Tzu Larry Coryell Laurent Lemire L czyli 50 Lech Janerka Lech Jęczmyk legendy lekcje anatomii lekcje u Ophera Brayera lektury Leonard Cohen Leonardo da Vinci Leonardo Rauwulfa Leonard Slatkin Leon Fistek Leonid Shupik Le Radeau de la Méduse Leszek Aleksander Moczulski Leszek Kołakowski Leszek Możdże Leszek Możdżer LESŁAW i ADMINISTRATORR Let Her Go Leurent Lemiere Lew Soloff – trumpet Wolfgang Puschnig – saksofon altowy Andy Sheppard – saksofon tenorowy Gary Valente – puzon Carla Bley – piano Larry Goldings – organy Steve Swallow – bass Victor Lew Leśmian liczby Lifecycle Light Made Lighter Lisa Gerarrd list Listy Listy i inne Brewerie Listy i inne brewerie blog Liszt Literacka Nagroda Nobla literatura literatura górska literatura na popołudnie Live. Największe przeboje Lizzy Loeb l jak listy Lombard Londyn Lorentz Louis Armstrong L Turnau Lublin LUC Lucas van Uden. Ludovico il Moro Ludovico Sforza Ludwig Wittgenstein Ludwika VI Grubego Ludwik Filip Ludwik Pasteur Ludwik VII Ludwik XIII Ludwik XV ludzie ciało ludzi organizm ludzki organizm Lugwig Wittgensein Lukrecja Borgia Lukrecjusz Lula i Mariusz Pędziałkowie Lutosławski Lód Maaanam Kora Mac Maciej Garbowski Maciej Inglot--- akordeon; Błażej Chororowski---gitara basowa Maciej Kukuczka Maciej Magnuski – bas Maciej Maleńczuk Maciej Manguski Maciej Szczepański Maciej Słomczyński Maciej Zębaty madrygał Magdalena Kumorek Magnum Mahatma Gandhi Mahler Majewski -fortepian Majewski Robert Malajkat malarstwo malarstwo europejskie malarstwo holenderskie Malcolm Budd Malczewski Malwina Kulikowska Manet Manfred Eicher Manua Kea Manuel de Falla Nights in Spanish Gardens Mapplethorpe Marc Chagall Marcel Landowski Marcel Proust Marcin Dorociński Marcin Masecki Marcin Murawski kontrabas Marcin Pietraszewski Marcin Wasilew Marcin Wasilewski Marcin Wasilewski - fortepian Marcin Wasilewski - piano Slawomir Kurkiewicz - kontrabas Michal Miskiewicz - perkusja Joakim Milder - tenor saksofon tenorowy Marcin Wyrostek Marcin Zabrocki Marc O'Brien Marcus Miller Marek Bliziński - guitar Marek Grech Marek Grechuta Marek Grechuta i Band Marek Grehuta Marek Jackowski Marek Konrad Marek Moś Marek Napiórkowski Marek Napiórkowski - gitara Marek Niedziwiecki Marginesy Maria Antonia Josefa Johanna von Österreich Maria Antonina Maria Beiser Maria Bogucka Maria Curie Maria Curie emigrantka Maria Curie jako kochanka Maria Dębska Maria Farantouri Maria Magdalena pokutująca Marian Eile Marian Eile- Kwaśniewski Maria Orwid Maria Peszek Maria Peszek i Foks Maria Peszek i Foks Był sobie król Maria Salomea Skłodowska - Curie Maria Skłodowska Curie Maria Skłodowska Curie na wojnie Maria Szyszkowska Marie Mordingrer Mariusz Szczygieł Marjane Satrapi i Vincenta Paronnaud marka markizy de Pompadour Mark Owen Markowie Czuryłło i Grechuta Marsjasz i Apollo Marszałek Marta Górnicka Martha Argerich MARTIN TINGVALL Mary Corinna Jacobi z domu Putnam Maryna Barfuss Maryna Barfuss- Turnau Marzena Michałowska Massner Mateen Matejkę Mats Eilertsen: double bass Matt Brewer Matt Brewer --- bass Gerald Cleaver --- perkusja Yaron Herman --- piano Maur Maurice Fleuret Maurice Herzog Max Brod mała zmiana mała zmiana powoduje dużą zmianę Małe Curie Małgorzata Górnisiewicz Małgorzata Niemirska Mały Książę Mecz Poetycki 2015 Medyceusze medycyna medytacja Mehoffer melancholia Melisa meloreytacja Melvin B. Tolson miasto Mich & Mitch and Zbig łodeggy Michaela Franksa Michael Benita Michael Foucaut Michael Wollny Michaił Afanasjewicz Bułhakow Michal Miskiewicz Michal Miskiewicz - perkusja Michał Michał Anioł Michała Urbaniak Michał Bajor Michał Karol Szymanowski Michał Kuźmiński MichałLitwiniec Michał Nestorowicz Michał Strąkow Michał Tokaj Michał Urbaniak Michał Zabłocki Michał Łanuszka Michel Foucault Michel Petrucciani - fortepian Michel Serres Microsoft Mieczysław Karłowicz Mieczysław Kosz Miejsce kobiet jest na górze Mieszko I Mike Stern Mike Stern - gitara elektryczna Mikołaj Rej Mikołaj Tulipan Mikołaj z Radomia Mikromusic Milan Kundera Milena Jesenská Miles Davis minimalizm minimalizm w muzyce Mini wykłady o maxi sprawach. Trzy serie.Leszek Kołakowski Mira Zimińska-Sygietyńska Miron Białoszewski Miroslav Vitous Misha Alperin Miskiewicz -perkusja.Zamyślenie recenzja Wojciech Majewski Miss Williams Mitch & Mitch Mit Erigone mity mity na temat pozytywnego myślenia mity rozwoju osobistego Miuosh & Skrzek MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JAZZU./INTERNATIONAL JAZZ DAY Międzynarodowy Dzień Jazzu Międzynarodowy Dzień Kawy Międzynarodowy Dzień Tańca Mme Lemaire Moje córki Krowy moje doświadczenia moje życie bez cukru mol smutek Monika Borzym Moniuszko Monk Montaigne more Morrie Schwartz motywacja motywacje działań Movements In Colour mpd Muchy Munk Munyungo Jackson – Mustafa Pasza muuzyka popularna muz: Zygmunt Konieczny muzyka Muzyka - Grzegorz Turnau muzyka etniczna muzyka filmowa muzyka klasyczna muzyka koncepcyjna muzyka polska muzyka popularna muzyka poważna muzyka rozrywkowa muzyka we Francji muzyka we Włoszek muzyka wielogłosowa muzyka zagraniczna muzyka świata Myslovitz myślenie jednak boli mój budżet mózg mózg człowieka Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd Kaja Nordengen Młodość na co zmarł Bolesław Prus Na co zmarł Grass na co zmarł Ornette Coleman na co zmarł Stefan Żeromski? nadgryzione jabłuszko nadworny skrzypek Ewy Demarczyk nadzieja Nagroda Nobla Nagroda Nobla 2014 rok Nahuatl najcięższa książka świata najlepszy pojazd XIX wieku największy organ w ludzkim organiźmie najwyższe najważniejsze dokonania na marginesie Na motywach kołysanki Janiny Porazińskiej pod tym samym tytułem.Reżyseria i animacja Tytus Majerski Napoleon Bonaparte Napoleon III Narodowe czytanie Narodowe czytanie Lalki narracja Narrenturm Natasza Czermińska Natasza Czermińska recenzja nauczanie nauczyciel nauczyciele nauczycielka nauka nauka języka co wzmacniać nauka języka popularne błędy nawyk nawyki czytelnicze. Na wyspach Bergamutach Neil Larsen Nelly Ternan neologizm nerw przeponowy New Series NeXT Niccolo Machiavelli Nicola Chiaromonte Nicolaes Eliaszoon Pickenoy Niech Żyje Bal nie każdy potrafi się przewrócić Niemiecka Curie niepełnospraność niepełnosprawni niepełnosprawność niepełnosprawność Prousta niesprawiedliwość Nietzche Nietzsche nie w pełni sprawność Niezależna Oficyna Wydawnicza Nowa niezgoda Niełatwy dzień nie żyje Ginter Grass nigdy mi się nie uda Nighthawks Nike Nikola Sellmair Nikołaj Karamizyn Nils Petter Molvaer Nir Felder No Easy Day Nohawica Norah Jones normy językowe North Cape Notatki notatki na mankietach notatki na marginesie notatki z wykładów nowoczesny marketing nowy album Grzegorza Turnaua nowy cykl Nowy Rok Nowy Ślad Czarnych Stóp nuda nu jazz O.S.T.R obalanie mitów obalanie mitów na temat Marii Skłodowskiej Curie o bibliotece o bieganiu o blogu obraz obrazy Obscura Obwieszczenie obyczaje obój ocannon’s World o chodzeniu o ciszy Octave Feuillet oczekwania o czytaniu Oda do radości Oda Dytrykówna. Odczuwanie architektury Odkrycie NASA odniesienie do baśni odprężenie odznaczenia Office International d'Hygiène Publique. o grzebieniu ogłoszenia Ogłoszenie o głupocie ohn Summerson o jazzie o języku o kleks oko o książce o książkach Olaf Tryggvason Olga Boczar Olga Boznańska Olga Tokarczuk Nike 2015 o mężczyznach o nudzie Opole Opole 1997 opowieści dla dzieci Opowieści o Pilocie Prixie Opowieści z Ziemiomorza opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście o prokrastynacji o przypominaniu opór w rozwoju Orchestre National de Lyon orkiestra orkiestra: BBC Symphony Orchestra z towarzyszeniem chóru kobiecego) Adrian Boult orkiestra AUKSO Orkiestra Dni Naszych Ornette Coleman Ornette Coleman zmarł Orygenes Orzechowski oseph Conrad o siekierze osoby chore na SLA Osoby Głuche Osoby Niedowidzące Osoby Niewidome osoby z niepełnosprawnościami OT.TO Otto Hahn Owidiusz o wyobraźni o władzy o zapominaniu o zmianie Ołówek recenzja pacyfizm palec palimpsest Palle Danielsson - kontrabas Pamiątkowe rupiecie Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera Pan Herbatka Pan Kleks papier Parker Paryż pasja Passaggio Patch Adams paternalizm Patrice Moret Patricia Molly Clapton Patti Smith Paula Cole Paul Anka Paul Appell Paul Auster Paul Celan Paul Desmound Paul Emil Breitenfeld Paulina Braiter Paul Langevin Paul Éluard Pawerewski Paweł Krawczyk) - 4:37 05. Message in a Bottle (Sting) - 7:36 06. Sleep Safe and Warm (Komeda) - 6:55 07. Three Reflections (Wasilewski) - 8:33 08. Still (Milder) - 6:45 09. Actual Proof (Hancock) - Paweł Krawczyk) - 4:37; Message in a Bottle (Sting) - 7:36; Sleep Safe and Warm (Komeda) - 6:55; Three Reflections (Wasilewski) - 8:33; Still (Milder) - 6:45; Actual Proof (Hancock) - 6:06; Largo (Ba Paweł Smoleński Paweł Wszołek Peredy y Salgado Pergolesi perkusja Perkusja– Paulinho Da Costa Piano Perpetuum Persepolis Perły i Łotry Peter Erskine Peter Gabriel Peter Paul Rubens Pete York - perkusja Pewność Philip Zimbardo Phil Knight pianino pianino ciekawostki pianist piano Piano Guys piano Larry Koonse Piano Man 1973 Piano Works II - Ringing The Luminator Picasso Picasso Kobieta niosąca chleb Pieere Bordieu Piere Soderi Pierre Boudieu Pierre Bourdieu Pierre Curie pierwsza kobieta pigułka dzień po pijany jak szewc Pina Bausch Pinelo piosenka finałowa piosenka literacka Piotr Curie Piotr Czajkowski Piotr Fronczewski Piotr Frączewski Piotr i Maria Curie Piotr Millati Piotr Paleczny Piotr Pustelnik Piotr Skrzynecki Piotr Szczepanik Piotr W. Cholewa Piotr Witkowski pismo Breila pisz na berdyczów co to znaczy Pitagoras Pitagoras z Samos Piwnica pod Baranami Pixar piękno piętnaście pianistów pianistek jazzowych Place de la Concorde Planet of Exile pleonazm Pliniusz Starszy Po co czytamy? początki polifonii podania Pod budą Pod budą Sikorowski & Turnau podróż Pod światło poeta poezja pogoda pod psem pokój polityka polon Polska Polska wygrywa Euro 2016 Polskie Radio polski jazz Poniedziałkowe dzieci pop Po pierwsze nie szkodzić. Opowieści o życiu Pora Umierać Porter Porwanie córek Leukippa posiłek postacie kobiet Powiedziała mi Maria Antonina powołanie Powstanie 44 pozytywizm pozytyw na dzisiaj prawa człowieka prawa kobiet prawda ciekawsza od fikcji Prawo do... problemy ze stawem żuchwowo skroniowym proces edukacyjny proces rehablitacji produkcja Program 3 Polskiego Radia programowanie; Tomasz Dominik--- bębny; Maciej Mąka--- gitary; Janusz Baka--- konsoleta; Prust Pruszyński i S-ka Przebudzenie Przejęzyczenie Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie Przemek Dyakowski - saksofon Przemysław Bluszcz Przemysław Dyakowski Przemysław Raminiak - fortepian Maciej Grabowski - bass Krzysztof Gradziuk - perkusja przepona Przestrzenie Banacha Przestrzenie i zaułki Przyboś przypowieść o stole Przysłowia nie są mądrością narodów Prószyński i S-ka psychologia psy w języku Ptaszyn Pustka w domu pyknodysostoza kto chorował pytaj_ni[c]k pytania pytanie pytanie o myślenie pytanie o niemyślenie Pyteasz płyty Queen Quiet Letters Quinto Libro Di Madrigali- Gesualdo rackę napisałam rad radio radioaktywność Radiohead radość Radziwiłłówna Rafael Santi Rainer Maria Rilke Raj Ralph Greenspan Ralph Towner Randy Brecker Randy Brecker - trąbka Nir Felder - gitara elekryczna Bob Franceschini - saxopfon Sergio Vallin - gitara elekryczna Elliot Mason - puzon Lizzy Loeb - wokal Randy Pausch Raymond Queneau Ray Tomlinson Raz Dwa Trzy realizm recenja recenzja recenzja albumu recenzja filmu recenzja książki recenzja Meditatus recenzja płyty recenzja płyty A miało być tak dobrze Recenzja płyty a miało być tak pięknie recenzja płyty muzka polska recenzja Świat Dysku recenzje recenzje książki recenzje płyty recepta na słomiany zapał reenzja reenzja albumu. reflekcja reguła śrubokręta rehabilitacja funkcjonalna Reinman z Bielawy relaks relaksacja religia Rembrandt Remembrance Rencenzja Rene Laennec Renesans Renesans i krew Renoir reportaż Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta Reynaldo Hamn reż. Piotr Trzaskalski Richarda P.Feynmana Richard Feynman Richard P Feynaman Robert Clark Robert Kasprzycki Robert Luty perkusja Robert Majewski Robert Majewski - trabka Robert Proust rock rocznica blogowania rocznica blogu rocznica śmierci Witkacego Rodolphe Lindt Rodowicz Rodrigo y Gabriela rodzina muzyczna Roentgen Rogers Covey-Crump rok czasu rola lidera rola reportera Roman Jacobson romans Rosja Route 66 rower rower ciekawostki Royal Quartet ROYAL STRING rozkwit gaworzenia rozmowy rozrywka rozważania o diecie rozwój rozwój dziecka rozwój inaczej rozwój mowy rozwój osobisty rożen rożno Rubens ruch ruch to niezależność Rudyard Kipling najmłodszy laureat Nagrody Nobla Running Running Jacob Karlzon Rusell Russell Ferrante Ryczace Dwudziestki Ryczące Drake Ryszard Krynicki Ryszard Lwie Serce rytm rytuał rzecz o Stanisławie Wokulskim rzeźba Rzuć to wszystko co złe równość saga Saga o Wiedźminie Saint Simona saksofon saksofon tenorowy Salvador Dali Sambbor Dudziński samobójcza śmierć samobójstwo samobójstwo Witkacego Samuel Johnson Samuel Rohrer Sandor Maraja Sandra van Veen Santiago de Compostela sapka Sarah Bernahardt Saturday Jazz Pianist Saturday Panist Jazz Saturday Pianist Jazz Saturday Pianist Jazz Michael Petrucciani Savante Arjemius saxofon Scott Elliot Fahlman SDM Sea recenzja Sebastian Erard Sekrety Morza Sekrety Morza recenzja Seksmisja sen sen kawalera z różą sereotypy Sergio Vallin. sfera Sfera Szeptów sfurmato Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band – tytuł płyty zespołu The Beatles Shaikh ash-Shadhilem Shigeru Umebayashi Shoe Dog: A Memoir by the Creator of Nike Siddhartha Hermann Hesse Siedem nowych planet siekiera Sierpiński Sierżant Sigmunt Freud Sigurd Rascher silna wola Silvestri Simone de Beauvoir Simon Marius Simon Phillips Simple Acoustic Trio Siostry Panas sir Wiliam Crookes Siula Grande Skrzek skrzypce skuteczny sposób na prokrastynację skutki katastrofy w Czarnobylu skąd choinka skąd pierniki skąd się wzięło Skłodowska --- Curie SLA Slavenka Drakulić Slawomir Kurkiewicz Slawomir Kurkiewicz - kontrabas smarkaty Smolik smutek Smutna historia Szału smutne życie psa Sofokles Sokrates solar system solo piano. Sonety Sonnige Stube Sopot Sparta spinacz spokój sposoby słuchania muzyki Spotkanie z Marią sprzeczność Stanistaw Witkiewicz Stanisława Celińska Stanisława Ryster Stanisław August Poniatowski Stanisław Baczyński. Stanisław Barańczak Stanisław Barańczak nie żyje Stanisław Barańczak poezja Stanisław Hadyna Stanisław Ignacy Witkiewicz Stanisław Jerzy Lec Stanisław Jopek Stanisław Jopek i Zespół Pieśni i tańca Mazowsze Stanisław Lem Stanisław Przybyszewski Stanisław Soyka Stanisław Strójwąs Stanisław Witkacy Witkiewicz Stanisław Wokulski Stansiław Soyka stan zdrowia Stare Dobre Małżeństwo Starość status kobiet status mężczyzn stawanie się staw żuchwowy skroniowy Steen Eiler Rasmussen Stefan Banach Stefan Garczyński Stefania Baczyńska Stefania Wilczyńska Stefania Zieleńczyk Stefan Kudelski Stendhal Stendhala Stenson Bobo Stephen Hawking Stephen William Hawking Steve Gadd - perkusja Steve Jobs Steven Harrold Steve Swallow Steve Woźniak Storråda Strachy na Lachy Zimne dziady listopady Straight Story RGG recenzja strarta Strzeż się tych miejsc... Klaus Mitffoch Studio Agnieszki Osieckiej styl życia substantia reticularis sufrażystka Super Book Susan Sontag Susie Ibarra Swen Widłobrody Swietłana Aleksiejewicz Swietłana Aleksijewicz Sygryda Storråda Sylvie Courvoisier sylwetki sylwetki kobiet sylwetki mężczyzn symbolizm symbolizm w polskim malarstwie synestezja syntezator – Russell Ferrante Szalony Język Polski szczelanie w szczęce Szczęście czy fart Szereg Fouriera Szewczyk Ola Maurer Piwnica pod Baranami szewska pasja sześciostrunowa altówka Sześć światów Hain szkice Szkoła Notre Dame Sztuczne Fiołki sztuka sztuka absurdu sztuka i absurdy Sztuka kultura sztuka o której można dyskutować sztuka składania życzeń sztuka ulicy Sztuka Wolności Sztuka zwycięstwa sztuki wizualne Szubert szybkie śniadanie Szymanowski Karol Szymborska Szymon Kataszek Szymon Ludwik Kamykowski--sax Szymon Madej Szymon Stochniol Katarzyna Baczewska Aleksandra Urbańska Jarosław Marzec Szymon Zychowicz Szymon Zychowicz 2014 sł. Józef Czechowicz sł: Bolesław Leśmian Słaek Jaskułke Sławek Jaskułke sławne osoby sławni Polacy Sławomir Mrożek słodkie życie Słonimski Słowacki słowiański kołtun słowiańszczyzna Słowo las znaczy świat słowo o termitach Tadeusz (Boy) Żeleński Tadeusz Boy Żeleński i tłumaczenie Marcela Prousta Tadeusz Dziedzic Tadeusz Gajcy Tadeusz Kalinowski Tadeusz Kożuch Tadeusz Mieczkowski Tadeusz Nowak Tadeusz Pruszkowski Tadeusz Sygietyński Tadeusz Zawieyski Tadeusz Łomnicki Tadeusz Śliwiak Tadeusz Żeleński Boy take five Tales z Miletu tantasy Tatarak Tea book tag Tears in Heaven Tea Time Boogie teksty kultury Zachodu Tennesee Williamsa Tenor: Steve Davislim tenor saxophone Teoria Wszystkiego recenzja Teresa Kotlarczyk Terri Lyne Carrington Terry Prachett tey THE the Beatles The Coln Concert The Dispossesed The Girl In The Other Room recenzja The Hilliard Ensemble The Left Hand of Darkness Theloniousa Monka The Old Woman The Penitent Magdalene The Riddle (Nik Kershaw) cover The Swingle Singers The Wisdom Paradox: How Your Mind Can Grow Stronger As Your Brain Grows Older The Word for World is Forest Thich Nnat Hanh Thomasa van der Wilta Thomas Couture Thomas de Keyser Thomas Transtomer Thomas Wyck Thrill Box recenzja Théodore Géricault Tim Burton Tingvall Trio Tischner Tobias Donner i Willem de Gee to co chciałabyś wiedzieć o budżecie to co chciałbyś wiedzieć o planowaniu budżetu to i owo językowo Tokaj tom 6 Tomasz Cichocki Tomasz Cichocki Zew Oceanu Tomasz Mann Tomasz Stanko i New York Quartet Wislawa Tomasz Stanko — trąbka Bobo Stenson — piano Anders Jormin — kontrabas Tony Oxley — perkusja Tomasz Stań Tomasz Stańko Tomasz Stańko trąbka / David Virelles fortepian / Thomas Morgan – kontrabas / Gerald Cleaver – perkusja Tomasz Szukalski - saksofon Tomek Mackiewicz Tomek Sowiński - perkusja To mit Tommy Crane - drums. tom pierwszy Trylogii Husyckiej Tom Waits tonacja Toni Morrison Tord Gustavsen Tord Gustavsen: piano Tord Gustavsen Trio Tore Brunborg: tenor saxophone Tornebladh Touch & go - straight to number one Toulouse lautrec Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych tożsamości tożsamości społeczne Traktat o życiu. Myśli wybrane. Czesław Miłosz traktaty muzyczne trecento trenerstwo trio Trio in Tokio Troosta Trulsa Morka truncus cerebri trzy szybkie Trójka trąbka Trąbka – Scott Wendholt tulipan tulipanologia Turnau Tuwim Twierdza Szyfrów Tycjan typuję zwycięzcę tłumaczenie tłumaczenie: Przemysław Bieliński tłumaczenie: Stanisław Kasprzysiak U.S. Route 66 U. T. Gandhi perkusja ubóstwo uczenie uczenie języka migowego uczenie się udział kobiet w wojnie Ujejski układ słoneczny Ulisses Ulla Lindquist umarł ks. Jan Kaczkowski Umieranie una hirunda non facit ver uniwersalność uniwersum Uno momento mortis Upadek Ikara uprzedzenia URK urodziny Karola Wielkiego urodziny Mikołaja Kopernika urodziny Stanisława Lema Urodziny Wisławy Szymborskiej Urodziny Witkacego Urodziłem się pewnego błękitnego dnia Urodziłem się pewnego błękitnego dnia, Daniel Tammet, Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera Ursula K. Le Guin Ursula Le Guin Urszula Dudziak USA ustanowienie Nagrody Nobla Uszkodzenie Rdzenia Kręgowego Valdemar Eiberg Valery var. 4:14; varia Vassilis Tsabropoulos Vassilis Tsabropoulos fortepian Velazquez Vermeer V Hauy Viera Brandes Vijay Iyer Vilhelm Hammershøi Vincent Peirani akordeon Vincent van Gogh Virginia Woolf Virginii Woolf Vladyslav Sendecki Volodos in Vienna Voytek Kurtyka Wacław Krupińsk Wacław Krupiński Waits Walden Pągowski Waleria Maria Gardowska Wally Berg Walter Isaacson Walther von der Vogelweide Wanda Rutkiewicz waria Warszawa Wat Werner Herzog Wesele Wyspiańskiego i Marek Grechuta Whileman Whistlers Mother wiara wiara we własne siły wibrafon wieczko skroniowe wiedza praktyczna wiedźmin Wiedźmin opowiadania Wiedżmikołaj wieki średnie Wiek męski wiek XIX wielbłąd Wielka Gra Wielka Msza h-moll wielogłosowa muzyka Wiersze zebrane Barańczak wierzę w wiedzę wieszać na kimś psy Wiesz może jak to się dzieje Wiesław Dymny Wikingowie Wilhelma VI Orleański Wilhelm Conrad Röntgen Wilhelm IX Trubadur Wilhelm Sasnal Wiliam Harvey William H. Macy William Szekspir Will Rogers Wincentyna Karska Windows Waltz wiolączela Wisława Wisława Szymborska Wisława Szymborska Nobel Wisława Szymborska rocznica śmierci Witkacy Witkiewicz Witold Lutosławski Witold Lutosławski wcale nie jest za trudny Wit Stwosz Wittgenstein w jaki sposób chodzi człowiek w jaki sposób się rzyga w krzywym zwierciadle W malinowym chruśniaku Wocjech Orliński. Lem. Życie nie z tej Ziemi w oczekiwaniu na nowy album Grzegorza Turnaua Wojciech Kamiński Wojciech Kassa Wojciech Kukuczka Wojciech Majewski Wojciech Malajkat Wojciech Młynarski Wojciech Młynarski nie żyje Wojciech Tochman Wojciech Waglewski Wojciech Zabłocki wojna Wojna nie ma w sobie nic z kobiety wokal; Gabor Bolla - saksofon; Andi Kissenbeck - organy Hammonda; Wolfgang Schmid - kontrabas; wokal; Torsten Goods - gitara Wokulski w Paryżu Wolna Grupa Bukowina Wolowiec Woman reading a letter Woz w popiele wrażenia Wskrzeszenie Łazarza wspomnienia Wspomnienia twórcy Nike współczesność Wszystkie kobiety Mateusza recenzja Wybór i układ Joanna Gromek - Illg wychwalanie idei miłości dworskiej wycieraczki samochodowe Wydawnictwo Literackie Wydawnictwo lNaukowe PWN Wydawnictwo Znak Wydziedziczeni wykłady wynalzaki wyobraźnia wypadki w górach wyróźnienie wytwórnia ecm wywiad wyzwania wyzwania blogowe wyścig wyścig z Messnerem Wyśpiewam Wam wszystko wzór wątp wątpliwości wątroby nie omamisz wątroby nie oszukasz Wędrówka Władysław Broniewski Władysław Halik Władysław Reymont władza Włochy Włodek Pawlik Włodzimierz Korcz Xawerego Dunikowski XI XIV wiek Yapa Yaron Herman Yaron Herman - piano (Steinway D Yuan Mei zabawa zabawa blogowa zaburzenia ze spektrum autyzmu Zaczarowana świątynia zadanie zagadki Zakazany owoc Zakopane Zamość Zapatrzenie. Myśląc o malarzach zapowiedź nowego cyklu Zarycki zarządzanie stresem zasypywać gruszki Zawinul Zbigniew Herbert Zbigniew Jaremko Zbigniew Konopczyński - trombone Zbigniew Mikolejko Zbigniew Namysłowski Zbigniew Paleta Zbigniew Preisner Zbigniew Raj Zbigniew Wodecki Zbigniew Wodecki nie żyje Zbigniew WodeckiPiwnica pod Baranami z czego biorą się zakwasy? zdrowie Zdzisław Beksiński Zeeman zejść na psy Zenon Jaskuła Zespół Aspergera Zespół Pieśni i Tańca Śląsk zielono mi Ziemie obiecane recenzja płyta 8.04.2014 r Ziemiomorze Ziemiomorze recenzja Zmarł Stanisław Barańczak zmiana zmiany znane osoby znane osoby chore na dusznicę znani z notatek na marginesie Zofia Ameisenowa Zofia Komedowa Trzcińska Zofia Zaleska z przymróżeniem oka. zrozumieć Franciszka zwątpienie zwątpiwnie Zycha Zygmunt Bauman Zygmunt Freud Zygmunt Freud a Proust Zygmunt Grechuta Zygmunt Konieczny Zygmunt Stary Zygmut Freud Zygmut Konieczny Złota dama złoty czekan [a]Varia [IKD3] [Klasyczne korepetycje-w dobrym tonie]. [Zarys Édouard Manet Ólafur Arnalds ósma część Harrego Pottera ósmy marca Ćwiczenia z utraty ćwiczenia Łanuszka. muzyka Łapiński Łucjan Paprocki Łukasz Małecki Łukasz Nicpan Łukasz Simlat Łukasz Stasiak łumacze ( Stanisław Barańczak Śląska Orkiestra Kameralna Śmierć na pięć Śmierć Witkacego Średniowiecze Świat Dysku Światowy Dzień Jazzu. Światowy Dzień Ksiażki i Praw Autorskich Świat Rocannona" Święto muzyki Świętosława Święty Augustyn śmarczeć śmierci i neurochirurgii śmierć śmierć Anki śmierć w górach śpiew śpiew) Dorota Miśkiewicz: śpiew; Robert Majewski trąbka fluegelhorn Mariusz Pędziałek; Maryna Barfuss; Cezary Konrad -perkusja Robert Kubiszyn: akustyczna gitara basowa śpiew Dorota Miśkiewicz - śpiew Marek Napiórkowski - gitara Kacper Stolarczyk - gitary Maciej Magnuski - bas Daniel Kapustka - perkusja Marek Niedźwiecki - konferansjer śpiki św. Odilon św. Tomasz świadectwo światło niebieskie a sen święty Ambroży biskup mediolanu Żenia Zielińska Życzenia Życzenia wielkanocne żałoba że chodzisz? że ubywa nam wzrostu wraz z wiekiem że wykorzystujemy 10% możliwości swojego mózgu życie życie jako marketing życie z doświadczeniem niepełnej sprawności αυτονομία Михаил Афанасьевич Булгаков

Archi_walium:Ale to już było…

[Komentowanie]

Na tym blogu obowiązuje netykieta.
Zwracamy się do siebie po imieniu.
Autorka nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi współuczestników i współuczestniczek dyskusji, opinie są prywatną kwestią Autorów i Autorek.

Nie liczę godzin i dat.

Marzec 2015
Pon W Śr C Pt S N
« Lu   Kwi »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

zBLOGowani

Tu także jestem:
zBLOGowani.pl