61. Ósmy marca.

Minął.

Jak każdy dzień, kiedyś ma swój świt, i zmierzch. I tak od Wielkiego Wybuchu. Nihil novi. Każdego roku ósmego marca zwiększają się obroty kwiaciarń, kin, knajpek. Telefony grzeją się niemiłosiernie, serwisy informacyjne prześcigają się podając dziesięć sposobów na najlepsze życzenia złożone w kancik, tak, żeby nie wyszły bokiem, a co najwyżej bookiem (i to tylko dla tych, co lubią czytać, też w cudzych myślach), najlepsze sposoby na spędzenie tego wyjątkowego czasu… I w ten deseń. I tak dalej…Nihil novi

Życzenia, słodkości, zaproszenia to tu, to tam. Ale właściwie, dlaczego dlaczego ósmy marca?A nie piąty grudnia? Aaalbo dwudziesty pierwszy tego samego miesiąca, i nie, nie chodzi o przesilenie i najkrótszy dzień w roku, ale Międzynarodowy Dzień Orgazmu obchodzony właśnie tego dnia…Mógłby zakrzyknąć ktoś/ia z tłumu… No tak, tyle, że to było by dalece niesmaczne i nie na miejscu porównanie, dlaczego kobiety postrzegać tylko poprzez płeć…Dlaczego pytam się?

Albo dlaczego nie wtedy gdy jest cieplej, na przykład w lipcu,albo chociaż w maju, o! Nazwa miesiąca też na m… Dlaczego właśnie ósmego marca?

W 1908 roku na początku drugiego tygodnia, trzeciego miesiąca roku odbył się strajk robotnic w jednej z nowojorskich fabryk. Bunt był jedynym możliwym posunięciem, nie można było w inny sposób zwrócić uwagi na warunki pracy, nierówne traktowanie kobiet,które- nie tylko pracowały dłużej niż mężczyźni, a otrzymywały mniejsze wynagrodzenie Nie wspominając już o braku czynnych praw wyborczych. Prawa socjalne mają (w tym kształcie jaki znamy je i postrzegamy dziś, krótką historię).

Właściciele fabryki chcąc ukryć fakt, że kobiety zrzeszają się i protestują zamknął drzwi fabryki, fabryki w której wybuchł pożar. Spłonęło żywcem 129 kobiet. Dopiero 28 lutego 1909 roku mówiono o kobietach, które straciły życie, o tym jak i o powodach, o postulatach które kobiety sformułowały i o których urzeczywistnienie walczyły.

Dlatego uchwalono, (a dokładnie rzecz ujmując Socjalistyczna Międzynarodówka uchwaliła), że odtąd ósmy marca będzie Międzynarodowym Dniem Kobiet, motywowała to tym, że konieczne jest by podjąć walkę na rzecz zrównania praw kobiet i mężczyzn. Z jednej strony wybuch Wielkiej Wojny odsunęły na drugi, albo i trzeci (i kolejny) plan walkę o równouprawnienie kobiet, z drugiej strony — w związku z sytuacją społeczną mężczyźni wezwani zostali na front, kobiety musiały ich zastąpić w fabrykach, centralach. Pol(s)ka, Noblistka Maria Skłodowska—Curie z córką Ireną ruszyły na front, na linię ognia, by prześwietlać rannych żołnierzy w specjalnych busach. Ale kwestia głosowania kobiet, uczestniczenia w edukacji formalnej na szczeblu wyższym, zajmowanie stanowisk publicznych, powszechnego prawa do pracy, doskonalenia zawodowego, i przeciwdziałania dyskryminacji(ze względu na płeć).

W Polsce, a dokładniej w Krakowie pierwszy raz Dzień Kobiet był obchodzony w 1911 roku. Tego dnia z ul. Rajskiej ruszyła manifestacja dotarła pod Urząd Miasta. Siedem lat później przyznano Polkom, które walczyły o prawo do edukacji na wszystkich poziomach, pracy, o prawo do dziedziczenia majątku. Obchody Praw Kobiet pojawiły się przy okazji rezolucji ONZ z 16 grudnia 1977 roku wezwano wszystkie państwa do organizowania obchodów Dnia Praw Kobiet i Pokoju na Świecie. Data tego wydarzenia miała zależeć od danego kraju. Nie chodziło o kwiatek, (czy gorzej, kwiatek do kożucha) albo słodkości, ale o to by przeciwdziałać dyskryminacji kobiet i równouprawnienie we wszystkich dziedzinach życia. Rezolucja to konsekwencją proklamowanych przez Zgromadzenie Ogólne obchodów Międzynarodowego Roku kobiet. I Dekady na Rzecz Kobiet.

W USA po raz pierwszy obchodzono Dzień Kobiet obchodzono cztery dekady temu. W Polsce dzień kobiet jaki znamy obchodzony jest dwudziesty szósty rok, co nie oznacza, że w PRL-u nie było Dnia Kobiet. Rajstop i goździków. Obecnie nie wiele się mówi o tym jaki był cel był ustanowienia tego święta. Skomercjalizowało się święto, a może to tylko słowo wytrych, okrągłe, przyklepane,skomercjalizowało się, a po prostu nic o tym nie wiemy, nie uczą nas tego w szkole,a warto.

Co wiemy o ważnych, dla nas, osobiście, kobietach? Na przykład tych, w których kręgu się wychowaliśmy? Matkach, Babciach, Pra, pra,prababciach? Ile imion potrafimy wymienić? Ile ważnych osób z lokalnej społeczności wymienić,albo co wiesz o sławnych pisarkach. Inaczej, błąd. Czy wiesz coś, o kobietach, o których uczyłaś/ uczyłeś się w szkole. Nie. Czy wiesz coś więcej. Na przykład o takiej Orzeszkowej, ale nie tylko (tu, akurat zapraszam do archiwum). Czy wiesz o wkładzie kobiet w naukę? W działalność społeczną, albo polityczną. Zapewne. Niezaprzeczalnie. Ósmy marca, i nie tylko, jest doskonałym przyczynkiem by poznać historię i herstorie. Na przykład swojej rodziny, ale o tym także wiesz. Do przeczytania.

4 myśli na temat “61. Ósmy marca.

  1. W moim kalendarzu 08. 03. 1908 wypada w niedzielę.
    A tak ogólnie to myślę, że powinniśmy sobie podać ręce 🙂

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s