54.(Za)duma.

Nie może być inaczej. Znaczy —pewnie dla kogoś, gdzieś, kiedyś—może, ale niekoniecznie powinno ale nie chce, ja nie chcę by było. Mogłabym wypełnić czcionkę naburmuszonymi słowami, pełnymi znaczeń, wdzięczności, wdzięk, dźwięczności pęczniejących od  zdumień znaczenia, od przepychu deklaracji czy broń śmiertelna ręko człowieka, nie_po_ i przed a może i za_rozumień, ale takich słów co niepostrzeżenie obrastają w zdania w zdania  i stawiają się tłumnie jest wiele, o wiele za wiele. Jest multu(ł)m.  I nic nie wybije się poza tumult. Dzisiaj, nie może być inaczej, kłaniam się nisko. Pani Wisławo, dziękuję. Mam nadzieję, że Gdziekolwiek Pani jest śpiewa pani Ella:

Laureatka Nagrody Nobla z roku 1996, Wisława Szymborka, wiersz pt:Urodziny.

Czy ta czy tamta, czy tu, czy_tam, czyta_(j)!my poezję nie tylko z okazji rocznic (nie)okrągłych. Nie tylko od święta. 🙂

10 myśli na temat “54.(Za)duma.

 1. O książkach słyszę, o filmach słyszę, o teatrze, o muzyce ale przyznam, że nie spotkałem osoby która czytała by poezję. Ciekawe z czego wynika jej mała popularność?

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ludzie są zbyt realistyczni i nie umieją sie oderwać od rzeczywistosci.Są w wiekszosci przyziemni i bardzo materialistyczni. To takie najprostsze tlumaczenie. Ja zawsze przyznaje sie,ze lubie poezję i umiem recytowac mnostwo wierszy na pamiec. Byłam czołową recytatorką na wszystkich etapach kształcenia. Mialam dobrą polonistke i sama potem studiowalam filologię polską, ale w swojej pracy zawodowej w większości zajmowalam sie czym innym. Cenie sobie bardzo swoje literackie wyksztalcenie, ale przeszkadzalo mi czesto w prowadzeniu spraw zawodowych. Nie umialam byc „agressive in business”.
   Wiersz Urodziny czesto sobie cytowalam, gdy podrozowalam ze mężem obcokrajowcem i niezbyt dobrze sie czułam z Anglosasami i ich mentalnością. Zdarzalo mi sie wykorzystywac fragmenty milosnych wierszy Szymborskiej w swoich postach i felietonikach , ktore kiedys pisalam. Np post Ukochana Szymborska w moim pamiętniku w poście z 6 lutego 2012.
   Byłam wczoraj w Kielcach w teatrze S. Żeromskiego na przedstawieniu Hemar-poeta przeklęty. Tam młodziutką Szymborską wspomniano i taka była młodziutka i paliła cały czas papierosy na scenie.Przemijanie czasu było takie oczywiste.

   Polubione przez 1 osoba

   1. at Ardiola:
    Szymborska pisała że poezję lubią niektórzy, nie wszyscy. Poezja nie była nigdy popularna. Abstrahując od poziomu czytelnictwa. W.S. zażywam w bardzo małych dawkach. 🙂 Ludzie są różni. i w tym cała siła, mogę się oczywiście mylić. Ciekawe jest to co piszesz. Budowanie na różnicach jet ważne, choć niedoceniane, może dlatego, że trudne? Albo po prostu się nie uczy tego w szkołach.:)

    Polubienie

 2. Lec miał rację, świat jest przeludniony słowami, lecz Pani Wisława szanowała je i traktowała jak perły.
  … ależ ten polski jest szeleszczący:)

  Polubione przez 1 osoba

  1. Witaj Arczi na blogu. Mam wrażenie, że tym właśnie Literatura przez wielkie Lit się różni od tej, która ginie w mrokach nie tylko Średniowiecza. 🙂 Pozdrawiam

   Polubienie

 3. Dawno już odnoszę wrażenie, że im wiecej słów, tym mniej powagi i takiego prawdziwego znaczenia w nich. Słyszymy się, ale mało kiedy naprawdę SŁUCHAMY nawzajem. A to fundamentalna różnica. Wszędzie tylko tumult, skrzek, harmider… To co najważniejsze, najczęściej ginie w powodzie słów, bo jeden człowiek usiłuje tylko zakrzyczeć drugiego i przebić go w głupocie…

  Pozdrawiam!!

  A Pani Wisława zawsze będzie mi się kojarzyć ze szkolnych lat z wierszem o cebuli 🙂 „Cebulasta na zewnątrz, cebulowa od środka”… Taka prosta cebula niby, a poprzez warstwowość swoją wiele mówi o człowieku 🙂

  Polubione przez 1 osoba

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s