Listy i [inne] brewerie.

"Plus ratio quam vis".

37.Książka, która Twoje zmieniła życie?

Jak często słyszysz pytanie o książkę, której przeczytanie zmieniło Twoje życie? W jaki sposób na nie odpowiadasz? Jeśli odpowiadasz? Jeśli czytasz coś więcej niż instrukcje obsługi, czy napisy na koszulkach, kubkach i banerach reklamowych. I robisz to ze zrozumieniem, istnieje duża szansa, że pytanie takiej treści: zostało, jest, będzie Ci zadane. Na szczęście treści z[a]warte w wydawnictwach ciągłych są (lub mogą być) iskierką zmiany, którą to wprowadzić możemy sami/ same.

No chyba, że…

Ma poukładane życie. W porządku. Alfabetycznym ról społecznych. Spełnia się. Kobieta pracująca, która żadnej pracy się nie boi, żona, matka, kochanka (swojej pierwszej połówki). Wszystko jak (na)leży, a leży nieskrępowanie na dowolnie wybranym boku. Nie szuka odmiany, nie wypatruje nowych szans jeszcze jednych i ostatnich,  nie wysyła listów w butelce, nie wyrąbuje sobie ścieżek. I nie przeczuwa zmiany. Jeśli chadza ścieżkami to utartymi, znajomymi i  bezpiecznymi. Praca, dom, biblioteki, od czasu do czasu rozrywka, kulturalna. Znasz ten stan. Życie toczy się swoim rytmem. I jest dobrze, a czasami nawet wygodnie.

Do czasu.

Do czasu, nie oznacza kierowania ód, albo chociaż ody. Chociaż przychodzi taki wiek, w którym orientujemy się, że czas nie gra w naszej drużynie. Nie przebłagają go epistoły, albo ckliwe liryki, piękne dynamiki, bądź  inne uroczyste, patetyczne utwory poetyckie…

Wyobraź sobie, że jest taki zwykły dzień, nieco wymięty, nieco zmęczony zwykłą bieganiną, napchany hałasem i rozgardiaszem jaki (nie)miłościwie panuje  w wielkim mieście, ale jednak jest ciepły i czasami daruje nam błogosławioną podróż do biblioteki. Na szczęście.

Już masz wychodzić, ale przecież swoje i nie swoje trzeba odstać w kolejce, by podać książki, by pan lub pani siedząca za biurkiem mogła wklepać posłuszne literki zaświadczające o wypożyczeniu książki i wydać stosowny paragonik, dzięki, któremu nikt nie posądzi Cię o niecne zamiary, i nie tylko nie będzie Cię gonić, ale i otwarzy Ci drzwi biblioteki by przez nie spokojnie niekoniecznie tanecznym krokiem przejść. Tak, fantastycznie. Dokładnie tak jest.

Stoisz w kolejce i nagle tknięta (lub tknięty) przeczuciem, albo z goła nietknięty niczym prócz nudy,  muskasz grzbiet grubej księgi. I widzisz. Chociaż z perspektywy wydarzeń co nastąpią, wolał(a)byś nie widzieć. Zdjęcie. Co zaświadcza o historii. Ciekawej, fascynującej, opisywanych niejednokrotnie, nie tylko w opasłych księgach naburmuszonych przypisami, ale także w obrazach. Kto z nas nie widział filmu pt Lista Schindlera, a kto sobie przypomina scenę  jak Amon

Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił,Nikola Sellmair, Jennifer Teege, Prószyński i S-ka,2014

Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił,Nikola Sellmair, Jennifer Teege, Prószyński i S-ka,2014; [źródło okładki].

Göth, komendant obozu koncentracyjnego w Płaszowie, wychodzi na balkon na wpół rozebrany, albowiem słońce niemiłosiernie grzeje, leje się z nieba żar, z uśmiechem zadowolenia na twarzy sięga po nabitą broń i  strzela.Do ludzi. I widzisz tą scenę, to zdjęcie i czujesz ciężar tej książki. I wiesz, że już nigdy nic, nigdy nic nie będzie takie samo. Albowiem jesteś synem swego ojca, ojca, który Cię adoptował, a z fotografii zamieszczonej na obwolucie książki spoglądają na Ciebie rysy, które znasz. Okazuje się, że Amon Göth jest Twoim dziadkiem. Ten Amon Göth.

Na szczęście to (tylko) historia. Nie Twoja. Lecz Jennifer Teege. To ona będzie musiała, będzie chciała się z nią skonfrontować, ją uzewnętrznić i uwewnętrznić. Nic nie będzie takie jak przedtem.

Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił.

To niezwykła książka, nie tylko ze względu na historię w niej przedstawioną, ale przede wszystkim ze względu na ukazanie jej wielowymiarowości, wielopoziomowości tak to ten sposób czyni tę książkę niezwykłą. A jeśli jestem w błędzie, to czyni ją godną polecenia.

Opowieść na dwa głosy: Jennifer Teenge i komentarz osób drugich, jej znajomych, bliskich, przyjaciół i specjalistów. Peregrynacja choć ma swój początek, jej końce, kryją się w mrokach historii…Tak społecznej jak i własnej. Jak to zwykle bywa nasz los jest spleciony z nurtem społecznych oddziaływań, nacisków, wymagań, norm, zachowań, podań, doświadczeń, ale nie często sobie to uświadamiamy, Albo nie często w tak bolesny sposób.

Dlaczego warto przeczytać tę książkę?

Z powodu dyskusji o tożsamościach. Socjologicznie rzecz przedstawiając można wyróżnić dwie grupy tożsamości: pierwotne i wtórne, tylko świat zewnętrzny społeczne redukuje osoby do jej widocznych cech. I patrzy spostrzega i interpretuje zachowania odnosząc do jednej, najbardziej widocznej kategorii: czy to będzie kolor skóry, wiek, zawód, stan zdrowia…

Książka dla tych, którzy mają zacięcie socjologiczne — jak najbardziej.

Dla tych, którzy interesują się historią i wyciągają z niej naukę—jak najbardziej. Książka nie tylko o punktach wywrotnych i zwrotnych. Książka nie tylko o pracy nad sobą. Książka nie tylko o tym jak mówi do nas Przeszłość. Swoja, nie swoja, chciana, nie chciana, zasłużona, nie zasłużona. Książka o pracy na tożsamościach. Książka o tym, jak się bać. I jak żyć.

Pozostaje pytanie:

która z przeczytanych przez Ciebie książek  zmieniła Twoje życie? Która? Czyż z tej strony czcionki nie nabiera ono odmiennego znaczenia. A może nie odmiennego, tylko właściwego?

***

[Aktualizacja]

{A raczej zwolnienie akcji. (i reakcji). Już niebawem, już za chwilę, już za momencik będę mieć utrudniony dostęp do Sieci przez pewien czas, nie wiem konkretnie jak długi/krótki. Dlatego, jeśli nie od razu będę odpowiadać na maile\komentarze upraszam o cierpliwość. Proszę dzwonić, pukanie zepsute. 🙂 Zapewniam wrócę. Zapewniam będę obserwować, proszę nie baraszkować! Zapewniam odpowiem na każdy komentarz, list. itepe. Tym i tamtym czasem można złapać oddech, by nie zakrztusić się czcionką. I czy tu, czy tam, czytać}.

Reklamy

30 comments on “37.Książka, która Twoje zmieniła życie?

 1. Kneź
  10/12/2014

  Jedna? Było ich mnóstwo! Taki łańcuszek był na facebooku – dziesięć trzeba było wyliczyć, takich które pozostały w pamięci – to zdecydowanie za mało było i dla mnie, i dla wielu innych, z tego co widziałem. 🙂

  • 5000lib
   10/12/2014

   Tytuł jest nieco zaczepny, ale tylko nieco i z podwójnym dnem. Nie no jedną, nie, dziesięć nie ma takich możliwości jeśli się czyta. Ja, nie potrafię. Odpadam w przedbiegach. Może inni potrafią, nie zaliczam się do tej grupy. Choć twierdzę, że książka sama, o ile nie jest się J. T. nie jest w stanie zmienić życia. Może być iskrą, może być pierwszym zdaniem, do którego „dorobić” można ciąg dalszy, ale sama z siebie niestety, nie ma takiej mocy sprawczej. Była jeszcze inicjatywa nie wiem czy na FB,pt np 40 książek na 40 urodziny, 50 na 50 i tak dalej… Ważne książki, a i owszem posiadam…. Ważne. Wydaje się, że to właściwe słowo, we właściwym porządku i znaczeniu. Pozdrawiam.

   • Jotazof
    10/12/2014

    Tak jak piszesz 🙂 pytanie o książkę zmieniającą życie to pytanie do autorów 🙂
    Ludzie się nie zmieniają, a na pewno nie pod wpływem inspiracji.

    • 5000lib
     10/12/2014

     Ciekawe to co piszesz. Mógłbyś rozwinąć? Chciałabym trafnie odczytać intencję. :)Nie wiem w jaki sposób wykoncypowałeś że napisałam coś co można by było określić słowami:”Ludzie się nie zmieniają, a na pewno nie pod wpływem inspiracji”. Miałam na myśli to, że inspiracja jest rodzajem zapalnika, aż albo tylko.Ludzie mogą zmieniać się z dwóch powodów — jednym może być inspiracja, ale ona sama nie wystarczy. Może tak szybko zgasnąć jak się pojawić. Pracę, która zmieni nas i nasze otoczenie musimy wykonać my. To miałam na myśli, ale fajnie, jak rozwiniesz, to co napisałeś powyżej.

     • Jotazof
      11/12/2014

      „Ludzie się nie zmieniają, a na pewno nie pod wpływem inspiracji.” to już mój komentarz, nie wydedukowany z Twojego 🙂
      A chodzi mniej więcej o to co Tobie, może tylko bardziej skrajnie 🙂 bo uważam, że inspiracja nie może być nawet zapalnikiem. Nawet nie cegiełką. Z moich obserwacji wynika, że do zmiany ludzi popychają najczęściej negatywne doświadczenia.
      Czyli sami z siebie nie wykazują woli do zmiany jeżeli nie jest im bardzo źle, albo nie doświadczyli czegoś strasznego. A ponieważ większość ludzi nie doświadcza tak skrajnych emocji stąd pierwsza część stwierdzenia, że ludzie się nie zmieniają. Gruby będzie grubym, pijak będzie pijakiem, z lekkim piórem będzie z lekkim piórem 🙂 dobry wokalista będzie dobrym wokalistą a ludzie z kompleksami z nimi pozostaną 🙂

 2. ja i moje urwisy
  11/12/2014

  Ja tyle książek przeczytałam, a żaden tytuł nie został mi w głowie… Czy to znaczy, że mnie nie zmieniły, a może wbiły się we mnie tak, że już jesteśmy jednością…ach ta skleroza

 3. 5000lib
  11/12/2014

  Jotazof: Brahms skierowany został do prewentorium, gdzie poddawany był kuracjom, wlewano weń różne mikstury, poddawano ćwiczeniom, ablucjom leczniczym lekarz, który go leczył spytał. I co niczego nie brakuje? On odpowiedział, z tymi dolegliwościami co przyjechałem- odjeżdżam. Myślę, uszczegóławiając, że inspiracja ma szanse być zapalnikiem, nie zawsze nim jest. Tak jak nie każdy lont odpala. I tak, ludzie zmieniają się także pod wpływem ciężkich doświadczeń, choć też nie zawsze. Tak jak kulturowo nauczeni jesteśmy wyciągać nauki z popełnionych, zwykle przez siebie samych błędów, bo jeszcze nie zwykło się wychowywać dzieci (powszechnie) by wyciągały nauki z tego co im się udało. 🙂 Takie jest moje zdanie. A dobry wokalista (tka) może przecież osiąść na laurach, tak jak człowiek z lekkim piórem, czy innym szalikiem. 🙂

  • Kneź
   12/12/2014

   Myślę, że to jest kwestia wrażliwości, wyobraźni i indywidualnych cech osobowości. Do jednego książka i dzieło autora przemówi, innemu nic nie da.
   Tak, twierdzę, że książki mogą zmieniać człowieka i zmieniają, o ile trafią do właściwego adresata. A że zmieniły nasza historie, kulturę i cywilizację to nie ulega najmniejszej wątpliwości. Cofaliśmy się w rozwoju gdy traciliśmy dorobek, a rozwijaliśmy się niezwykle dynamicznie, gdy przekazywaliśmy nie tylko wiedzę, ale i sztukę – poezję, dramat, komedię, filozofie czy nawet wspomnienia, albo i zapiski z podróży. Cóż byśmy znaczyli bez eposu rycerskiego, poezji miłosnej, czy Szekspira, albo nawet i Karola Maya???
   Pewnie, podły człowiek zostanie podłym człowiekiem, ale dobry człowiek zostanie lepszym – i wcale nie musi osobiście przezywać – może się wczuć i skorzystać z dzieła. Z tym że nie chodzi mi o Harlequiny, aczkolwiek kto wie? Kto wie? 🙂

   • 5000lib
    12/12/2014

    Myślę, czasami mi się zdarza 🙂 Jeśli się mylę to mnie poprawcie proszę, że Jatazof piszesz o zmienianiu życia przez czytanie książek z innej perspektywy, o innym poziomie niż Kneziu.
    Pierwsze pytanie jakie wg mnie należało by zadać: co to znaczy zmiana? Kiedy zachodzi? I kiedy możemy stwierdzić, że została wprowadzona? Czy ma charakter stały?
    Oczywiście, że książki są fundamentem kultury, nie bez kozery płonęły najpierw biblioteki, tworzono indeksy itp. 🙂
    Druga kwestia, muszą zaistnieć odpowiednie warunki społeczne, świat jest skomplikowany o wiele bardziej niż myślimy. Przychodzi mi na myśl przykład niechlubny i skrajny książka Main Kampf przecież nie wzięła się z próżni, tak jak możliwości dojścia Hitlera do władzy.
    A z Jatazofem dyskutowaliśmy o zmianie indywidualnej. Pytanie, co rozumiemy przez zmianę to jedno, kolejne, czy zachwyt pięknem oznacza już zmianę? Oczywiście, że książki mają potencjał, ale to tak jak z lontem, nie każdy odpali. I w końcu— nad zmianą pracujemy sami, możemy bardzo jej pragnąć, możemy przeczytać nie wiem ile pozycji i wszystko pozostanie tak jak było.

    • Kneź
     12/12/2014

     No nieee! Oczywiście że przeżycie piękna zmienia człowieka, tak samo jak i przeżycie zła czy brzydoty – to jest ten element, który zmienia bez realnego zetknięcia. Oczywiście w grę wchodzi też i sama informacja bo książka jest jej nośnikiem, ale prawdziwa zmiana jest wtedy gdy wpływ na umysł i psychikę współgrają – informacja jest wzmocniona emocjami – wtedy mówimy o Dziele! Dzieło to nie tylko wielkość w sensie fizycznym, ale to jaki ładunek wiedzy i emocji zawiera. Czasami całkiem małe dziełko potrafi nieźle zamieszać.

     • 5000lib
      12/12/2014

      Noo taaak. Zastanawia mnie relacja pomiędzy pierwszą kwestią a drugą. 🙂 Chociaż nie tylko to.;)

     • Kneź
      12/12/2014

      A mnie zastanawia po co blogerzy apelują o nieemocjonalne wypowiedzi czy teksty? Czy tak się w ogóle da? Tzn. może się i da, tylko czy to ma sens i w imię czego mam wymagać braku emocji? Brak emocji jest dobry w naukach ścisłych, przy opisywaniu zjawisk fizycznych, które są pomimo nas, lub obok – bo już informacja, że za chwilę na głowę zwali Ci się wiadro, cegieł ruchem jednostajnie przyśpieszonym, o energii kinetycznej wystarczającej do wbicia Twoich zębów w kostkę brukową emocjonalna jest. 🙂

     • Kneź
      12/12/2014

      Blogowy, bo co i rusz spotykam takie teksty i apele. Broń Boże nie tu. 🙂

 4. 5000lib
  12/12/2014

  Kneziu, ale przypadkiem gdybyś spotkał i tu to ukłoń się ode mnie i pozdrów. A tak poważnie to nie wiem, mogę tylko sądzić, że chodzi o takie wyważenie, żeby nie stracić z oczu meritum, a czasami „sięgnąć dalej niż (sięga myśl:)” ,czy sięgnąć tam gdzie wzrok nie sięga. 🙂 Przerost emocji też nie jest dobry. moim zdaniem.

 5. OMM
  14/12/2014

  He he, podoba mi się dyskusja pod 🙂
  Każdy ma swoją opinię i pomysł jak widać. Fajnie :))
  Mnie ogromnie niektóre książki poruszały w życiu. Pierwszą była „Na jagody” 😀 zupełnie poważnie poruszyła mój 5 letni wówczas świat. Różnie na różnym etapie to było. Trochę to…intymne pytanie.
  Natomiast sam Twój post przywołał we mnie wspomnienie programu, oglądanego kiedyś w nocy, program był o wnukach i dzieciach zbrodniarzy wojennych i dyktatorów. W każdym razie ludzi uznanych za winnych śmierci wielu innych. Poruszający był to reportaż jak wielkie kręgi zatacza fala nienawiści i jak wiele w ludziach porusza. Nawet tych, którzy swoich dziadków nie znali.

  • 5000lib
   15/12/2014

   Dyskusja, jeden z filarów blogu. 🙂 Mnie się też podoba.
   Wiele jest takich programów, i książki coraz częściej zaczynają się ukazywac. 🙂 to dotyczy budowania tożsamości.
   Pytanie o książki jest — dla mnie osobiście– -jednym z najbardziej intymnych.
   Pozdrawiam,

 6. omm
  14/04/2015

  I wróciłam do tego posta. Natknęłam się dziś na film „Dzieci Hitlera” w pierwszej chwili myślałam, że to coś w stylu Harrego Pottera a potem z niedowierzaniem słuchałam ludzi, którzy przeżyli szkolenie w oddziałach SS i co czuli, jak mocno wyprani zostali. Teraz już dorośli ludzie, starsi panowie mówią, że jednak udało się wykorzenić z nich empatię…
  Dziadek by ją zabił, zdecydowanie.

  • 5000lib
   14/04/2015

   Omm, jak dobrze Cię czytać po takiej nieobecności. Nie wiem czy nie widziałam tego filmu.Jest jeszcze jedna książka, już stara, to zbiór wywiadów z dziećmi katów. „Amona” polecam gorąco. Ciekawa jestem Twojego odbioru. Pozdrawiam.

 7. fidrygauka
  22/08/2015

  Ja się plasuję gdzieś między słowami „No chyba, że …” a „Do czasu” 🙂

  Myślę, że dobrze to ujęłaś (Ach, te zalety dyskusji!).
  Są dwa aspekty zmieniania.
  Jeśli chodzi o jakąś konkretną książkę, to nie mogę przywołać żadnego tytułu, który by wpłynął jakoś znacząco na moje życie. No, może troszeczkę ‚Siła nawyku’, bo jednak sobie pewne rzeczy poprzestawiałam i zaczęłam stosować, choć nie na skalę, na jaką bym chciała (i tu się zgadzam z Jotazofem). Bardziej zmieniają mnie (najczęściej negatywne, niestety) wydarzenia.

  Ale oczywiście książki poruszają. Poruszają najczulsze struny, świdrują mózg pytaniami, wzbudzają emocje i kształtują nasz światopogląd – i tu się zgadzam z Kniaziem.
  Dla mnie jedną z takich książek była właśnie (omawiana już między nami wcześniej) książka Anny Janko ‚Dziewczyna z zapałkami’.
  A wpisując się w konwencję OMM – to ‚Dzieci z Bullerbyn’ (marzenie mojego dzieciństwa, wciąż jeszcze żywe :))

  • 5000lib
   22/08/2015

   Dzieci z Bullerbyn były chyba moją pierwszą poważną lekturą (oprócz Tomka Wilmowskiego, ale przeczytałam chyba tylko pierwszy tom) zczytana kompletnie. :)Zastanawia mnie jedna kwestia, której nie neguje, lecz pytam, Piszesz: „le oczywiście książki poruszają. Poruszają najczulsze struny, świdrują mózg pytaniami, wzbudzają emocje i kształtują nasz światopogląd”. Ok, tyle, że zawróciłabym uwagę na dobór lektur, czy sięgasz/sięgamy po obce/ dalekie nam światopoglądowo i, czytamy i nagle, efekt ach, czy och: rzeczywiście tak jest! Czy owe strony, struny, o których piszesz nie byly już wcześniej poruszone? Przez zdarzenie, rozmowę, albo film…

   • fidrygauka
    22/08/2015

    Nie, nieczęsto sięgam po książki obce światopoglądowo.
    Ale właśnie z ‚Dziewczyną’ tak było. Irytowała mnie bardzo ta cała Hańcia. Irytowały mnie jej poglądy, emocje, podejście do życia, ale zrozumiałam, że są kobiety bardziej skomplikowane niż ja 🙂 i odbierają rzeczywistość zupełnie inaczej. To, nad czym ja bym przeszła do porządku dziennego, co bym zminimalizowała, dla innych urasta do rangi ‚rozwieść się czy nie’. Tylko taki drobny przykład.
    Poza tym świdrowanie odbywa się najczęściej na niwie, której nie znałam wcześniej w takim szczegółowym ujęciu (np. książki o kulturze islamu czy niewolnictwie w Stanach).
    ‚Obce’ światopoglądowo są dla mnie często dokumenty historyczne nakręcone przez BBC, pokazujące perspektywę trochę inną, niż ta którą poznawałam w szkole. I to jest bardzo ciekawe doświadczenie – postrzeganie historii przez pryzmat innego narodu, innych uwarunkowań socjologicznych czy geograficznych.

    • 5000lib
     22/08/2015

     Ogólnie człowiek jest bardzo skomplikowany, tylko społeczeństwo go upraszcza postrzegając/ sprowadzając do jednej(widocznej) tożsamośc i tak żyjąc wśród Afroamerykanek i Afroamerykanów, nagle spostrzeżemy swój kolor skóry, który w Polsce, gdy nie żyjemy w środowisku wielokulturowym jest niewidoczny, przykładów jest wiele. Tożsamości też, takie, których zmienić nie możemy np. wiek,płeć kolor skóry, (niekiedy zaliczana jest w do tego kręgu religia), albo takie, które zmienić możemy np. miejsce zamieszkania, status socjoekonomiczny etc. Oczywiście przykład z książkami obcymi światopoglądowo jest ekstremalny, chociaż też coś ukazuje. Moim zdaniem, możesz się nie zgodzić, z chęcią zobaczę jak na ten aspekt patrzysz, książka nie jest w stanie w sposób świadomy poruszyć czegoś co nie zostało już wcześniej poruszony. A jeśli poruszy, to często jest nam z tą wiedzą niewygodnie, i zachodzi niebezpieczeństwo,że zaniechamy lektury,uznamy ją za absurdalną, zanegujemy. Nie piszę tu o humbugach, albo o rzeczywistym mijaniu się z prawdą.
     Oczywiście, że historia jest pisana z perspektywy doświadczeń danego narodu, co więcej historia też ma płeć (badaczki i badacze nawet powołują się na nazwę HIStoria, History). Gdy często zmieniamy miejsce zamieszkania, albo robimy to „radykalnie” zmieniając krąg kulturowy to także na nas wpływa- mówi się o tym od niedawna, bo od niedawna, mamy taką przestrzeń ku temu.

 8. renya
  10/02/2016

  Ha, ciekawa dyskusja, niby wygasła, ale ja się od niej zapaliłam:-) I dorzucę swoje trzy grosze.

  Zmiana. To ciekawe, jak każdy inaczej ją rozumie. Dla mnie pytanie o książkę, która zmieniła życie, dotyczy zmiany takiego kalibru: pod wpływem „Alchemika” P. Coelho porzucam swoje życie i wyruszam na poszukiwanie siebie;-). Albo pod wpływem żywotu św. Franciszka oddaję wszystkie swoje dobra biednym i wstępuję do zakonu… Czyli w takim rozumieniu żadna książka nigdy nie zmieniła mojego życia. Ale…
  Książki otwierają i rozwijają. Mają moc kształtowania. Charakteru, postawy, przekonań. Tak jak napisałam przy innej okazji – czuję się ukształtowana przez Anię z Z. W. i Małą księżniczkę. Wartości prezentowane w tych książkach uznałam za szczególnie mi bliskie. Taką osobą chciałam być. Nadal chcę! Pytanie dlaczego właśnie te wartości?

  Dlaczego jedne treści na nas działają, a inne nie? Tu mam na podorędziu cytat z „Cienia wiatru” – książki, która już w dorosłym życiu, ale również zrobiła na mnie wrażenie. Nie z powodu fabuły, której już właściwie nawet nie pamiętam, ale tego, co między wierszami (poza tym, że pięknie jest napisana!). Oraz zdania: książki są jak lustra, widzisz w nich tylko to, co już masz w sobie. Ale szczególne wibracje też dobrze tę kwestię wyjaśniają, bo jeśli myśli są falą to muszą mieć częstotliwość i w przestrzeni przyciągać, sprzęgać się z innymi falami o podobnej częstotliwości. Czy jakoś tak. Coś w tym musi być, bo niby dlaczego rozważając jakiś problem, z szumu wokół nas wyławiamy właśnie te interesujące nas treści, mając wrażenie, jakby to sam Bóg nam podpowiadał. Czesto czegoś takiego doświadczam, a że w Boga nie wierzę, to przekonuje mnie hipoteza fal. Nie wiem, czy udało mi się to dobrze wyrazić, ale głównie chodziło mi o to, że zgadzam się z tym co napisałaś: „książka nie jest w stanie w sposób świadomy poruszyć czegoś co nie zostało już wcześniej poruszone”. Dalsza część Twojej wypowiedzi również jest mi bliska, choć wierzę, że mimo wszystko takie „obce” treści są w stanie zasiać ziarno niepokoju i sprowokować do dalszych poszukiwań.

  • 5000lib
   10/02/2016

   No, ależ napisałaś! (Z czego się cieszę). W idei bloga jest — dla mnie— wpierające to, że można z powodzeniem wrócić do pewnych treści napisanych nawet dawno, i rozpocząć/ kontynuować dyskusję. Tak więc proszę jak najbardziej. :-).

   Jak czytałam wczoraj Limona (zastanawiałam się dokładnie nad tym, co przywołałaś, i do czego się odnosiłaś- stąd to moje: ależ napisałaś!. To po kolei.
   Po pierwsze mam wrażenie, że mówimy o tym samym, innymi słowami, ale… Nie do końca…
   Właśnie o tym aspekcie (np. Odnosząc się/ posługując się przykładem podanym przez Ciebie: nie porzucania i rozdawania wszystkiego), że przeczytanie książki może otworzyć przestrzenie, a raczej uchylić pewne drzwi, albo chociaż możemy spoglądać jednym okiem przez wizjer.
   Gdy przeczytam poradnik jak żyć długo i szczęśliwie, nie wzbogaci mnie ta wiedza na tyle, żeby moje życie się zmieniło, z samego kartkowania i ślizgania wzrokiem po czcionce. Można np doznać frustracji (jakie to nie prawdziwe, nie uwzględniono perspektywy: x,y, z, albo inni potrafią, ja nie… Albo nie wiem jeszcze z jakiego powodu).

   Po wtóre: skłonna jestem sądzić, że to, czy zobaczymy pewne przestrzenie, po przeczytaniu danej lektury zależy od kilku kwestii:
   — pragnienia,
   — odwagi myślenia,
   — celu czytania;
   — wcześniejszych doświadczeń;
   ale jest jeszcze coś, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy, mianowicie dominujący, albo równie silny styl uczenia się. Zazwyczaj posługujemy się kilkoma, ale jeden jest dominujący. Jeden człowiek uczy się przez uczestnictwo, (to ci, którzy chętnie się zgłaszają do ćwiczeń) drugi przez obserwację etc.
   Po trzecie: mnie z kolei nie przekonuje teoria częstotliwości myśli i fal, ale efekt w psychologii, który można opisać tak: jeśli kupisz ferrari to nagle, na ulicach Twojego miasta, widzisz mnogość tych aut, czyli, cóż ukierunkowanie uwagi. Jeśli postrzegasz coś jako znak, takim się staje, nie dlatego, że takim jest.
   I na zakończenie (tego komentarza, a nie dyskusji- mam taką cichą nadzieję). Nie wiem, czy jeśli coś jest nam „obce” to może być zasianym ziarnem, myślę, że by tak się stało, to potrzeba by zaistniało kilka warunków: zmiana, czy też owo ziarno nie może paść za daleko, od tego Kim Jesteśmy. I nie może być jedno. Jeśli nie spełniony jest pierwszy warunek zamiast poszukiwania możemy wybrać opór i zaprzeczenie. Inna sprawa, że [często] zmiany zachodzą w sytuacji oporu.

   PS. Dlaczego wybrałam tę książkę, a no – dlatego, że jest ona wyjątkiem, który potwierdza regułę.

   • renya
    10/02/2016

    No może, może… „ukierunkowanie uwagi” brzmi bardzo racjonalnie, za to teoria wibracji czy fal jest bardzo obrazowa i do tego głównie mi służy więc nie będę o nią walczyć;-)

    Co do reszty Twojej wypowiedzi… z przykrością stwierdzam, że nie mam już nic do dodania. Może tylko odnośnie tego ziarna niepokoju… To nie tyle, żeby z niego coś wykiełkowało ile, żeby uwierało, wzbudziło niewygodę. Z niewygody też są zmiany:-)

    • 5000lib
     10/02/2016

     Oj tam, o tam, jak mawia młodzież. Ważne, dla mnie w tym przypadku, jest to- że widzimy idee,a to w jaki sposób ją zobrazujemy (sic!) jest w tym sensie- drugorzędne. Nie wiem też, czy owe muszą się wykluczać? A myślisz, mam pytanie odnośnie ziarna, jeśli uwiera, a nie mam w sobie gotowości na zakwestionowanie pewnych rzeczy, kwestii, które uważałam za Prawdę, to cóż: pójdę w negację? Oczywiście, z niewygody biorą się zmiany…

     • renya
      10/02/2016

      Nie wiem, ale to mogłyby być ciekawe badania na ten temat. Sądzę po sobie – w pierwszym momencie idę w negację. Ale uwieranie sprawia, że o kwestii nie zapominam, a z powodu ukierunkowania uwagi (wibracji;-)) temat z różnych stron wraca i domaga się zbadania. W ten sposób zmiana może dokonywać sie nawet całe lata, małymi kroczkami, pojedynczymi myślami, krótkimi wątpliwościami i sukcesywnie gromadzonymi argumentami. Tak mi się wydaje.

      • 5000lib
       10/02/2016

       Jest dziedzina, której rdzeń stanowi nauka o zmianie. No dobrze, idąc tym tropem, mam do Ciebie pytanie, mam nadzieję, że będzie ono czytelne. Napisałaś: „w pierwszym momencie idę w negację”, ale czy to, jest ów p i e r w s z y m om e n t? Czy rzeczywiście n i c nie ma przed tym? To mnie ciekawi. Oczywiście, nie musisz odpowiadać, wszystko w wolności, i jeśli się zdecydowałabyś, to rozumiem, że m o ż e być to pytanie, z którym „się chodzi”, czyli do nie do udzielania odpowiedzi natychmiast, oczywiście, może być inaczej 🙂

 9. renya
  10/02/2016

  Mówiąc o pierwszym momencie mam na myśli rzeczywiście pierwszy moment zetknięcia się z zanegowaniem kwestii, którą uważam za Prawdę.

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Tagi

"At home" 2013 "Lewa ręka ciemności" "Miasto złudzeń" "Planeta wygnania" "Wydziedziczeni" oraz "Słowo las znaczy świat" #...Bo Świat jest ciekawy! #...I wiesz[cz] #...I wiesz[cz] co jest grane. Absu[ra]da(va)lium #12 poniedziałków #a ja lubię poniedziałki! #Dwanaście poniedziałków #InspirAkcja #iskierki #Jeden krok #najkrótsze #Pytanie w piątek #Pytaniewpiątek #Selekcja 52/20/15 #Szczelin w szczegółach ciąg dalszy #szczelin w szczegółach dalszy ciag #XII poniedziałków .[Saturday Pianist jazz]I Hiromi Uehara I Move 1 Movement 1: Poetry Of Wheels (George Gruntz) 3:05; 2 Movement 2: Poetry Of Lights (George Gruntz) 3:54; 3 Movement 3: Poetry Of Links (George Gruntz) 5:28; - 4 ILL Used ILLusions (George Gruntz) 5:1 01. Austin (Wasilewski) - 7:07 02. Sudovian Dance (Wasilewski) - 6:28 03. Spark of Life (Wasilewski) - 6:34 04. Do rycerzy 01. Requiem for Willy Loman 3:58; 02. Eternity Theme 1:58; 03. Closed Roads 5:36; 04. Waiting 2:07; 05. Voyage 2:10; 06. Invocation 2:26; 07. Tango of Love 1:41; 08. Tom’s Theme 1:35; 09. Laura’s 2 plus 1 7 widoków w drodze do Krakowa 7 widoków w drodze do Krakowa Grzegorz Turnau 9 Dead Alive 10 Easy Pieces for Piano 30 na 30 1997 2009 2012 2015 A Aagfe van der Voegh ach ach, kobiety i o kobietach Achille Adrien Proust ACT Adama Bremensis Adam Bałdych Adam Czartoryski Adam Ferency Adam Golec Adam Hurst Adam Jerzy Czartoryski Adam Nowak Adam Pasternakiewicz Adam Pendelton Adam Strug Adam Włodek Adam Zagajewski Adam Zagajewski Obrona żarliwości Adele Bloch-Bauer I Adolf Sax adrygał Agata Kulesza Agata Młynarska Agata Tuszyńska Aga Zaryan Aga Zaryan śpiew Agnieszka Chrzanowska Agnieszka Osiecka Agnieszka Sylwanowicz Agora SA Agostin Tassi Aguste Rodin Aiora Akademia Nauk akordeon Akurat Alan Dawson Alan Pasqua Albert Camus Albert Camusa i Franza Kafki. Albert Einstein Alberto Giacometti albo Kobieta przy oknie Albrecht Dürer album: ‎The Musical Voyages Of Marco Polo albumy albumy recenzje Alchemik Alchemik (Alchemik Acoustic Jazz Sextet) alef Spinoza Aleksander Lesman Aleksander Macedoński Aleksandr Moczulski ales from Earthsea Alexandera Lonquicha Alexander Scriabine Alexandre Desplat Alexandre Seon Alexey Kruglov Alex Rovira Celma & Fernando Trias de Bes Alfa Alfabet Alfred Lion Alfred Nobel Alfred Szklarski Alice Sara Ott Alicja po drugiej stronie lustra Alicja w Krainie Czarów Alicję Gawlikowską ---Świerczyńską Alma Mahler A long Story 2007 alpinizm alto saxophone altówka Alvernia Studios Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił. recenzja Amon Göth Anaksymanes Anat Fort Anatole Francis anatomia Anawa Anda Rottenberg Andersen Andre Debierne Andriej Skhurhan Bożena Zawiślak-Dolny Andrzej Andre Krzywicki Andrzej Bachleda Andrzej Ferenc Andrzej Jagodziński Andrzej Jakimowski Andrzej Jakubowicz Andrzej Krzywicki Andrzej Panufnik Andrzej Sapkowski Andrzej Sikorowski Andrzej Trzaskowski Andrzej Wajda Andrzej Zaucha Andrzej Zaucha i Anawa André Tempel Andy McSmith Andy Sheppard Angela Davis Anglia animacja Animisiewasz Startt anim_akcja przeciw sterotypom Anja Lechner - Her First Dance (2008) Anja Lechner wiolączela Anna Austiaczka Anna Bikont Anna Chęćka -Gotkowicz Anna Maria Jopek Anna Maria Jopek - śpiew Anna Maria Jopek Licho Anna Maria Jopek ustami Annaputna Anna Rusowicz Anna Saraniecka Anna Seniuk Anna Treter Anna Wojtowicz Annette Paul Anouar Brahem Anthony de Mello Anthony Jackson Anthony Jackson - Bas Anthony Wilson Antoine’ de Saint-Exupéry Anton Dworak Antoni Buchner Antoni Dvořák Antonio de Pereda y Salgado Antonio Vivaldi Antoni Witt Antoni Łukasz Podkowiński Antonín Dvořák Antoon van Dyck antyk antysteresownik Anyone With a Heart recenzja Apelles apetyt na życie Apollo obdziera Marsjasza ze skóry Apple Apus apus Aris Kindta Arkady Shilkloper Arlene Blum Armet de Lisle Arseny Tarasewicz- Nikolajev Arthura Millera Artur Andrus Artur Hajzer Artur Szczęsny Artur Żmijewski Artysta: Adam Hurst Tytuł albumu: Obscura Czas realizacji Marzec 2012 roku Wytwórnia: Ash Records Arvo Pärt Arystoteles astma astma znane osoby chore na astmę Astrid Lindgen Astrid Lindgren astronomia Asurbanipala ateizm Ateny A time for everything atrament audiobok audiobook audiobook Swietłana Aleksiejewicz Audioteka Auguścik Austin (Wasilewski) - 7:07; Sudovian Dance (Wasilewski) - 6:28; Spark of Life (Wasilewski) - 6:34; Do rycerzy autobiografia autyzm A w Krakowie na Brackiej awokado B Bach bajka bajka o życiu Bajor Ballada o filiżance Ballady i romanse ballata Bandwagon Barbara Baczyńska Baritone Vocals – Gordon Jones Countertenor Vocals – David Gould barok Baron de Saint-Julien Bartosz Chajdecki Bogowie Basia Trzetrzelewska bas Phil Donkin Bass bass saxophone Bass – Jimmy Haslip Bazylea baśnie Beatrice d'Este Beethoven Bema Pamięci żałobny rapsod Bergamini Bernard Machiavelli Bernard Sève beznadzieja. Biała Legenda Królowej Bony Biblioteka Akustyczna bieda bieda jako towar Big Cyc Bill Gates Billie Holliday Billy Holiday Billy Joel Bily Joel 1973 biografia Biografia Wisławy Szymborskiej Birds Requiem Bisquit b jak breweria Bliss blog blogostan Blogotony recenzja blogowanie Blue Note Blue Ribbon blues Bobby McFerrin Bob Dylan Bob Franceschini Bob Mintzer Bodø Domkor Boecjusz Bogdan Łazuka Bogiem a prawdą Bogusław Kaczmarczyk i Dominik Kwaśniewski Bogusław Mec Bogusław Wołoszański Kafka bohaterka polska Bolesław Leśmian Bolesław Prus Bona Bona Sforza Bona sprowadziła włoszczyznę do Polski? to mit Bonifacy IV Bosch Botticellego Boy Breweria Brewerie Bronisław Kaper Bronisław Maj Bronisław Maj Horacy (przekład Zygmunt Kubiak): Maciej Sarbiniewski (przekład Julian Ejsmond); Grzegorz Turnau (słowa: Grodzisko- Czym jest sen?- aranżacje Bronisław Malinowski Bronisław Pawlik Brunona Schulza Brzechwa budżet budżet błędy Bugge Wesseltoft Bunksy bunt Buzu Squat by pamiętać być dobrym nauczycielem być dobrą nauczycielką Być jak Ron Clark Był sobie król ból Bębny – William Kennedy Błażej Domański Bługaria błędy C caccia Camile Claudel Cannonball Adderley - Mercy Mercy Mercy Caravaggio Caravvaggio Carla Bley Carla Bly Tros2013 Carla Gesualdo Carlo Gozzi Carlye Carolyn Davidson Carravaggio Casanova Caspara Davida Friedricha Cassandra Wilson Catherine Dickens Catherine Hogarth Całaż filozfiaż Cecil Taylor Cecylia Gallerani (1473-1536) Cecylia Kukuczka Celan Celina Kukuczka celtyckie opowieści Centrum Onkologii w Warszawie Cesare Catà chanson de geste Charlesa Lloyda Charles Bouchard Charles Byrne Chiarmonte Chicago Symphony Orchestra Chick Corea chodzenie Choeurs de Lyon Chopin na jazzowo chorał chorał ambrozjański choroba choroba alkoholowa choroby serca Christian McBride Christoph Roßner Chris Tordini - double bass Churchill Chylice Chłopecki ciało ciało ludzkie ciekawostki ciekawostki ciekawostki językowe ciekawostki na temat cukru ciekawostki o ciele człowieka ciekawostki o czekoladzie ciekawostki o jazzie Ciekawostki o kawie ciekawostki o książkach ciekawostki o ludzkim ciele ciekawostki ornitologiczne ciekawostki o ósmym marca ciekawostki o średniowieczu ciekawostki układ oddechowy ciekawość cisza City of Illusions clarinet Claude François Claude Lorrain Claude Monet Claus Pieterszoon co dzieje się z ciałem po śmierci co jest grane. Absu[ra]da(va)lium co jest grane. Absu[ra]da(va)lium...I wiesz[cz] Cole Colin Vallon Colin Vallon Trio Coltrain Coltranie Come Away With Me recenzja Conlon Nascarrow co przyjemnego przeczytać? co to jest sapka co to są Listy i inne Brewerie co warto czytać co warto czytać z fantastyki? Co warto czytać z fantasy co warto przeczytać? co zrobić jeśli mam słomiany zapał co zrobić z rozczarowaniem? co z tym budżetem cukier cykl cykl You can listen jazz cykl Ziemiomorze cytat cytat na teraz cytaty cytaty Jana Kaczkowskiego Cytaty z Jana Kaczkowskiego Czajkowski czarne złoto Czarnobyl Czarnobylska Modlitwa czas czas świąt czekasz na wiosnę Czerony Tulipan Czerwony Tulipan Czesława Korzeniowska Czesław Miłosz Czesław Niemen Cztery Pory Roku czy dama z gronostajem z czym dama staję? czy jaskółki odlatują na zimę? czyli]. Prawo do... czy między bogiem a prawdą? Jak poprawnie powiedzieć czym skutkuje uszkodzenie rdzenia kręgowego czy smarkać czyta Andrzej Ferenc czytaj Listy i inne Brewerie Czytam więc jestem Czytanie szkodzi :) czytelniczki czy to prawda Czyści jak łza Człowiek człowiek w kosmosie córka Bzdurka D DagaDana Dama z... Dama z gronistajem Dama z Gronostajem Dama z łasiczką Danae Danaus plexippus Daniel Barenboim piano Daniel Kapustka Daniel Kapustka – perkusja Daniel Nilsson Danielsson Palle Daniel Tamment Daniel Tammet Daniel Tiamment Daniel Waples Danny Cudd Danuta Grechuta Danuta Szaflarska Danuta Szaflarska nie żyje Darek Oleszkiewicz Dariusz Kortko Dariusz Zboch Leszek Sojka Jakub Kołodziejczyk Joanna Zagajewska Michał Kowalczyk Dark Crayon Dark Crayon/Piotr Cieślicki Dave Holland Dave Koz David Brubeck David Chesky David Chesky / Fundação Orquestra Estúdio / Rui Massena David Chesky: The Zephyrtine - A Ballet Story recenzja David James Soprano Vocals – Monika Mauch Tenor Vocals David James Soprano Vocals – Monika Mauch Tenor Vocals – Rogers Covey-Crump David Kikoski David Lynch David McClelland Da Vinci Dawid Bowie dawni mistrzowie Dean DeBloisChris Sanders Dean DeBloisChris SandersWilliam Davies Deborah Tannen de Falla de gustibus non est disputandum deneidy depresja Dezyderata Dhafer Youssef Diabelski młyn Diana Krall Diana Krall - When I look in your eyes Diares of Hope Diego Velázque Diego Velázquez dieta Dino Saluzzi dlaczego dlaczego 8 marca dlaczego bekamy? dlaczego człowiek się wierci? Dlaczego Dickens byłby youtuberem? Dlaczego karku nie można złamać dlaczego ludzki kręgosłup ma kształt podwójnej litery s dlaczego malejemy? dlaczego mamy gęsią skórkę dlaczego mówimy nie zasypiaj gruszek w popiele dlaczego nie dyskutujemy dlaczego się czerwienimy dlaczego warto nie biegać Dlaczego warto zobaczyć film o Stephanie Hawkingu dlaczego wypda nam dysk Dlaczego zacięcie się papierem bardziej boli dla dzieci Dlaubert Dobrawa do czego służt stół? Do czego służy stół? do diabła z tym budżetem dojarzość Do Marka Aureliusza Domenic Buonvicini i Silvestr Maruffi do mieszczan (Katarzyna Nosowska Dominik Bukowski Dominik Kwaśniewski Dominik Wania Dom o Zielonych Progach Dora Diamant Dorota Górska Dorota Kędzierzawska Dorota Miśkiewicz Dorota Osińska Dorota Warakomska Dostojewski do szlachty Dotknięcie pustki DoZP doświadczenie niepełnej sprawności Driekoningenroud Droga 66 Drugi dziennik recenzja drums duc de la Rochefoucauld Dudziak Dugosz Duke Duke Ellington Duke recenzja dur radość Dwadzieścia pięć lat temu zginęła Wanda Rutkiewicz dwuznaczność leksykalna dyg_resje Dymitr Szyszkin dynamit dysk dyskusja dyskusja o nudzie dyskusje o sztuce dysleksja. dystans Dziady Dzieciństwo Marii Skłodowskiej Curie dziennik Dziesiąta rocznica śmierci Jana Pawła II Dzień Dziecka Dzień Języka Ojczystego Dzień Książki dla Dzieci Dzień Matki Dzień ojca. Dżem E e.e. cummings e.s.t ECM ECM. Eicher ECM wytwórnia Edgar Degas Edmund Semil edukacja Edwarda Albee Edward Grieg Edward Hopper Edward Janner Edward John Phelps Edward Kłosiński Edward Walter Fryer Eivind Aarset ekonomia elektronika [Electronic Wind Instrument ] Elektryczne Gitary Eleni Karaindou Eleni Karaindrou Eleni Karaindrou - fortepian; Kim Kashkashian - altówka; Jan Garbarek - saksofon tenorowy; Vangelis Christopoulos - obój; Camerata Orchestra pod batutą Alexandrosa Myrata Eleonora Akwitańska Eleonora Aragońska Eli eli Elijah Bossenbroek Elijah Bossenbroek - Carpe Lumen Elina Duni Quartet Eliota Elisabeth Kübler-Ross Elizabeth Barrow Eliza Orzeszkowa Elkhonon Goldberg Ellen Key Elliot Mason Elmo Elwira Kamińska Elżbieta Towarnicka Emil Zola En Chordais Ensemble Constantinople Epikur epowerment Ercole d’Este Eric Clapton Eric Clapton autobiografia Eric Clapton kończy karierę nie będzie koncertował Eric Zener Ermelino Ermellino Ernest Rutherford erudycja esej eseje etno Eugeniusz Makówka Eugène Henri Paul Gauguin Ewaa Lipska Ewa Demarczyk Ewa Lipska Extended Circle F Fabrizio Bosso Fantasie C-Dur; Rondo h-Moll; Sonate A-Dur - Carolin Widmann Fantasty fantastyka fantasy fasolowy król Felicja Bauer Fender Rhodes – Paul Nagel Ferdynand Magellan Feynamann Fibonacci figura matki w sztuce filharmonia Filharmonicy Berlińscy Filip IV Filipowicz Quintet film film polski filozofia filozofia chodzenia Fiodor Dostojewski Fiovanniego Battisty de Lazzari fizjoterapia ciekawostki Flaubert flet Flora Celestyna Teresa Henrietta Tristan y Moscoso Flora Tristan folk folk jazz Follow The White Rabbit (Herman/Tordini/Crane) [3:21]; Saturn Returns [7:43]; Trylon [5:09]; Heart Shaped Box (Kurt Cabain) [4:38]; Ein Gedi (D.Aharoni) [6:01]; The Mountain In G Minor [6:20]; Cadenza Fonopolis Formacja Nieżywych Schabuff - Dadada forte(i)pian(o) fortepian fortepian; Henning Kraggerud fortepian ciekawostki fotepian Francis Danby Francis de La Rochefoucauld Francis Wolff Franciszek Jerzy Kulczycki Franciszka i Stefan Themersonowie Francja Francoisa Couturiera Franja Frank Zappa Frans van Mieris the Elder (Starszy) Franz Kafka François Boucher François VI frazeologizm Fred Oldenburg fretles Freud Fryderyk Chopin Fundacja terytoria książki Fusell i Krauss Fête de la Musique G Gabriela Anders Waiting Gabriela Muskała Gabriel Lippmann Gala Dali Galileusz Gang Marcela Gary Burton Gazeta Wyborcza Gałczyński Gdańsk Gdańsk 2015 gdy kwitnie żonkil gdy mózg się starzeje Geetali Norah Jones Shankar Georgea Russella George Gershwin George Martin Georges de La Tour Georges Seurat Georges Urbain Georges_Seurat Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte Gerald Cleaver Gershwin gerzegorz turnau Giedroić Gilles Thibault Gintrowski Giorgio de Chirico Giorgione Giovanniego Moroni Giovanni Paola de Feminis gitara gitara basowa Cezary Konrad - perkusja gitary Gitary– Paul Jackson Giuseppe Torelli glejak Glenem Gouldem Glen Gould God Only Knows Goethe Golec uOrkiestra Gottland goły jak święty turecki Gra o tron Grass nie żyje Grażyna Draheim Grażyny Bacewicz Grechuta Gregoire Chamayou GrubSon grunt to zdrowie Grzech Piotrowski Grzegorz Ciechowski Grzegorz III Grzegorz Kwiecień Grzegorz Piotrowski – saksofonMarcin Masecki Grzegorz Tomczak Grzegorz Turnau Grzegorz Turnau – śpiew Grzegorz Wełnicki Gunter von Hagens Guro Nordengen Guro Nordengen tłumaczenie: Milena Skoczko Gustava Klimt Gustav Theodore von Holst Gustaw Mahler Gwendolyn Bradley Gérard Genette Géricault Górny Śląsk góry Głowy piwniczne H Habakuk feat. Muniek Hagar's Song recenzja Halina Wyrodek Halloween Hamburg) Hang Massive Hanna Banaszak Benefis Hans Andersen Hans Frank Hans Zimmer Harapollon Nilus harmonijka Robert Kubiszyn – kontrabas Harrisa Eisenstadta Septembera Harry Potter Harry Potter i Harry Potter i Kamień Filozoficzny Hector Berioz Helena Deutsch Helena Diakonova Helena Modrzejewska Helen Hunt Hendrix Henri Becquerel Henri Bergson Henri de Toulouse-Lautrec Henri Dominici Henryk II Henryk Majewski - trumpet Henryk Sienkiewicz Henry Marsh Henry Murray Hermione Lee Hernando Cortes Herofiloz z Aleksandrii Hertha Ayrton Hieronim Bosch Hieronymus Anthoniszoon van Aken Hilarego z Poitiers Hildegarda z Bingen Hili Plitmann himalaizm Hiob Hipokrates Historia historia kobiet historia liczb Hogward Hokusai Katsushika Holandia Holland Baroque Holmfrida Holst planety Homo twist Miasto Kraków Horacio Lavandera Horowitz How to Train Your Dragon Hugo Steinhaus hulusi humanizm humor Huśtawki Hymn do Świętej Trójcy Ibrahim Maalouf i czytelnicy idiopatyczna odma opłucnowa Idres Shah Ignacy Jan Paderewski Igor Omulecki II Koncert fortepianowyB-dur op. 83 Johannesa Brahmsa Iiro Rantala Iiro Rantala - fortepian Adam Baldych - Skrzypce Asja Valcic - Wiolonczela Iiro Rantala New Trio Iiro Rantala String Trio II Wojna II Wojna Światowa IKD Ildefons Gałczyński ile waży skóra przeciętnego człowieka Imagine recenza i Marek Grechuta Immanuel Kant impresja Impresje i komenty impresonizm Imágenes (Music For Piano) Inga Iwasiów inspiracja Inspirujące książki instrumenty klawiszowe instrumenty klawiszowe; Krzysztof Pająk ---instrumenty klawiszowe instrumenty perkusyjne Instytut Radowy International Jazz Day Internetowy Klub Internetowy Klub Dyskusyjny Internetowy Klub Dyskusyjny Dyskusyjny [IKD+0] Internetowy Klub Dyskusyjny Dyskusyjny [IKD+2] Internetowy Klub Dyskusyjny [IKD+0] i Orkiestra na Zdrowie Irak. Piekło w raju recenzja Irena Curie Irena Curie na wojnie Irena Krzywicka Irena Santor Irene Joliot- Curie Irene Russo Irene Schweizer Iring Berlin irlandzkie whistle iskierki by 5000lib Istebna I Symfonia D-dur "Tytan" I Ty możesz słuchać muzyki klasycznej Iwaszkiewicz i wiedza I Wojna Światowa IX wiek Izabela Czartoryska Izabela Kastylijska Jacek Bończyk Jacek Dukaj Jacek Dukaj Lód Jacek Kaczmarski Jacek Kleyff Jacek Kozerski Jacek Malczewski Jacek Ostaszewski Jacek Wójcicki Jack DeJohnette Jack Lang Jackowski i Jopek Deszcz Jacob Karlzon 3 Jacques-Louis David Jacques Attali Jadwiga Helena Misel Jadwigi Sikorskiej jak inspirować jak mądrze czytać książki? O czytaniu jakość snu jak racjonalnie kupować książki jak się wyspać Jakub Lange Jakub Łysik Monika Krzysztofik Marta Grzebielucha Karol Kamiński jak umiera człowiek Jak umysł rośnie w siłę jak wytresować smoka jak wzmacniać wolę James Joyce James Slevin Jana II Doskonałego Jan Breughel (młodszy) Jan Brzechwa Jan Dantyszek Janek Gwizdala - bass Alan Pasqua - piano Peter Erskine - perkusja Jan Garbarek Jan Gondowicz Jan Gunnar Hoff Janina Wanda Grechuta Jan Kaczkowski Jan Kaczkowski cytaty Jan Kanty Pawluśkiewicz Jan Kanty Pawluśkiewicz Zbigniew Wodecki Anna Wojtowicz Jan Kochanowski Janne Clemence Wail Jan Ptaszyn Wróblewski Jan Sebastian Bach Jan Smoczyński Janusz Gajos i Magda Umer z najnowszej płyty Duety Janusz Gniadkowski Janusz Korczak Janusz Kozłowski Janusz Limon Janusz Mackiewicz Janusz Majewski Janusz Radek Janusz Zabiegliński Jan van Eyck Jan Vermeer Jan Vermeer van Delft Jan Wildens Jan z Czarnolasu Jan Zych Jar Chojnacki Jarema Stępowski Jarle Vespestad: drums Jarosław Iwaszkiewicz Jarrett Jarret w Kolonii 1975 rok jaskułke jaskółka Jasona Morana Jason Moran jazz jazz finski jazz jest jazz norweski jazz pianist jazz polski Jazz Sebastian Bach Jazz Tribute To Michael Jackson jazz w Finlandii jazz zagraniczny Jean-Édouard Vuillard Jeana Désiréa Gustavea Courbeta? Jeana Paula Jean de La Fontaine Jean de Roquetaille Jean Galbert Savage jedna jaskółka wiosny nie czyni Jeff Hamilton Jeff Tain Watts Jennifer Teege Jeremi Protas Jeremi Przybora Jeroen van Veen Jeroen van Veen – Pärt - Für Anna Maria Jeroen van Veen – Pärt - Für Anna Maria (2013) Jerzego Zawieyskiego i Tadeusza Gajcego Jerzy Bartz Jerzy Czech Jerzy III Jerzyk zwyczajny Jerzy Limon Jerzy Maksymiuk Jerzy Pilch Jerzy Stempowski Jerzy Sthur i Olgierd Łukasiewicz Jerzy Stępowski Jerzy Wasowski jest najważniejsza. Jezus Chrystus Joachim Kuhn Joakim Milder - tenor saksofon tenorowy Joanna Garycka Joanna Pollakówna Joanna Porazińska Joanna Sałyga--- Chustka. Joanna Szczęsna Joanna Szczęsna i Anna Szczęsna Joe Morello Joe Morrello Joey Baron Johana Necka Johann Christian Bach Johannes Brahms Johann Maria Farina John Clayton John Coltranie John Gage John Hawkes John Lennon John Lewis John Mandela John McLaughlin John Porter John Surman John Urry John Williams John Zorn Jon Christiensen Joni Mitchell Jon Schmidt Jopek Jorrain Lorrain Josiah Wedgwood Jowisz Joëlle Léandre Juian Tuwim Julia Hartwig Julian Maszyński Julian Sypniewski Julian Tuwim Juliusz II Juliusz Machulski Juliusz P. Szeniawski Jung Jusepe de Ribera Justyna Steczkowska Jóhann Jóhannsson Józef Czapski Józef Czechowicz Józef Epifani Minasowicz Józef Pankiewicz Józef Peszka Józef Wokulski to Stanisław Wokulski? języczek u wagi języczek uwagi albo języczek u wagi język język a zawody język migowy językowo język polski język polski ciekawostki kabaret Kabaret OT.TO Kabaret Potem Kabaret Starszych Panów Kacper Stolarczyk Kacper Stolarczyk – gitary Kaczmarczyk Kaczmarski Kafka Kaja Nordengen Kaldi Kalina Jędrusik Kamil Łanuszka kampanie społeczne kanał kręgowy kanon kanon fantasy kanon jazzu kanon lektur polskich Karakter Karol Chłapowski Karol Dickens Karol Szymanowski Karol Wielki kaszleć czy kasłać Katarzyna Biedrowska; Marek Szymaszek; Paulina Grondys; Katarzyna Boni Katarzyna II Katarzyna Kolędy –-Zalewskiej Katarzyna Rokicka Katarzyna Rosicka--- Jaczyńska katastrofa w Czarnobylu Katowice Kawa Kayach Kayah Kazimierz Mikulski Keats Keith Jarret Keith Tester Kenny Drew - fortepian Paul Chambers - kontrabas Philly Joe Jonnes - perkusja Lee Morgan - trąbka Curtis Fuller - puzon Ketil Bjornstad kiedy skóra ma orgazm Kieślowski Kinga Prais Klarnet klarnet basowy Klasyczna klasyczne korepetyce -w dobrym tonie. klasyka klawisze kltura Klub Pickwicka kląć jak szewc kobieta Kobieta z dzbanem Kobieta z Wagą kobiety kobiety i o kobietach kobiety w fantasy kobiety w nauce kod kulturowy Kod Leonarda da Vinci koktajl Kolia Piotrowski Komeda koncepcje dzieciństwa koncert Koncert pamięci Agnieszki Osieckiej w Opolu kondycja muzyki Kongres futurologiczny konik polny Konkurs Chopinowski KOnrad Mastyło konsekwencja w działaniu Konstanty Andrzej Kulka Konstanty Ildefons Gałczyński Konstantynopol kontrabas Kordowicz Kornel Filipowicz Kornel Makuszyński Kortarbiński Kosarzyska kosmos Koszula Śliwak Kot z Cheshire Kraków Krew Elfów Kristjan Randalu Kroke Kronika Theitmara Krupnicza 22 Krystian Zimerman Krystyna Czubówna Krystyna Janda Krystyna Janda Wariatka Tańczy Krywult Krzysztof Antkowiak Krzysztof Cezary Buszman Krzysztof Chodorowski. Krzysztof Herdzin - fortepian Krzysztof Kamil Baczyński Krzysztof Kiersznowski Krzysztof Komeda Krzysztof Korzeń; Krzysztof Kraska Krzysztof Kubiesa Krzysztof Napiórkowski Krzysztof Napiórkowski w Trójce Krzysztof Rutkowski Królowa Wiktoria Królowa Śniegu krążek międzykręgowy Ks. Jan Kaczkowski śmierć książka książka 2014 książka jako towar książka mówiona książka papierowa czy ebook co wybrać? książki książki fantasy książki o górach księcia Buckingham KSU kształtowanie nawyków która otrzymała członkostwo amerykańskiej Akademii Medycyny których doświadczeniem były stany depresyjne którzy chorują na astmę Kukuczka kula Kulikowska kultura Kurta Cabaina Kurylewicz Kvieta Legatowa Kyriakos Kalaitzidis L LA Lalka Bolesława Prusa Lao Tzu Larry Coryell Laurent Lemire L czyli 50 Lech Janerka Lech Jęczmyk legendy lekcje u Ophera Brayera lektury Leonard Cohen Leonardo da Vinci Leonardo Rauwulfa Leonard Slatkin Leon Fistek Leonid Shupik Le Radeau de la Méduse Leszek Aleksander Moczulski Leszek Kołakowski Leszek Możdże Leszek Możdżer LESŁAW i ADMINISTRATORR Let Her Go Leurent Lemiere Lew Soloff – trumpet Wolfgang Puschnig – saksofon altowy Andy Sheppard – saksofon tenorowy Gary Valente – puzon Carla Bley – piano Larry Goldings – organy Steve Swallow – bass Victor Lew Leśmian liczby Lifecycle Light Made Lighter Lisa Gerarrd Listy Listy i inne Brewerie Listy i inne brewerie blog Liszt Literacka Nagroda Nobla literatura literatura górska literatura na popołudnie Live. Największe przeboje Lizzy Loeb l jak listy Lombard Londyn Lorentz Louis Armstrong L Turnau Lublin LUC Lucas van Uden. Ludovico il Moro Ludovico Sforza Ludwig Wittgenstein Ludwika VI Grubego Ludwik Filip Ludwik Pasteur Ludwik VII Ludwik XIII Ludwik XV ludzie ciało ludzi organizm ludzki organizm Lugwig Wittgensein Lukrecja Borgia Lukrecjusz Lula i Mariusz Pędziałkowie Lutosławski Lód Maaanam Kora Mac Maciej Garbowski Maciej Inglot--- akordeon; Błażej Chororowski---gitara basowa Maciej Kukuczka Maciej Magnuski – bas Maciej Maleńczuk Maciej Manguski Maciej Szczepański Maciej Słomczyński Maciej Zębaty madrygał Magdalena Kumorek Mahatma Gandhi Mahler Majewski -fortepian Majewski Robert Malajkat malarstwo malarstwo europejskie malarstwo holenderskie Malcolm Budd Malczewski Malwina Kulikowska Manet Manfred Eicher Manuel de Falla Nights in Spanish Gardens Marc Chagall Marcel Landowski Marcel Proust Marcin Dorociński Marcin Masecki Marcin Murawski kontrabas Marcin Pietraszewski Marcin Wasilew Marcin Wasilewski Marcin Wasilewski - fortepian Marcin Wasilewski - piano Slawomir Kurkiewicz - kontrabas Michal Miskiewicz - perkusja Joakim Milder - tenor saksofon tenorowy Marcin Wyrostek Marcin Zabrocki Marc O'Brien Marcus Miller Marek Bliziński - guitar Marek Grech Marek Grechuta Marek Grechuta i Band Marek Grehuta Marek Jackowski Marek Konrad Marek Moś Marek Napiórkowski Marek Napiórkowski - gitara Marek Niedziwiecki Marginesy Maria Antonia Josefa Johanna von Österreich Maria Antonina Maria Beiser Maria Bogucka Maria Curie Maria Curie emigrantka Maria Curie jako kochanka Maria Dębska Maria Farantouri Maria Magdalena pokutująca Marian Eile Marian Eile- Kwaśniewski Maria Orwid Maria Peszek Maria Peszek i Foks Maria Peszek i Foks Był sobie król Maria Salomea Skłodowska - Curie Maria Skłodowska Curie Maria Skłodowska Curie na wojnie Maria Szyszkowska Marie Mordingrer Mariusz Szczygieł Marjane Satrapi i Vincenta Paronnaud marka markizy de Pompadour Markowie Czuryłło i Grechuta Marsjasz i Apollo Marszałek Marta Górnicka Martha Argerich MARTIN TINGVALL Mary Corinna Jacobi z domu Putnam Maryna Barfuss Maryna Barfuss- Turnau Marzena Michałowska Massner Mateen Matejkę Mats Eilertsen: double bass Matt Brewer Matt Brewer --- bass Gerald Cleaver --- perkusja Yaron Herman --- piano Maur Maurice Fleuret Maurice Herzog Max Brod mała zmiana mała zmiana powoduje dużą zmianę Małe Curie Małgorzata Górnisiewicz Małgorzata Niemirska Mały Książę Mecz Poetycki 2015 Medyceusze medycyna medytacja Mehoffer melancholia Melisa meloreytacja Melvin B. Tolson miasto Mich & Mitch and Zbig łodeggy Michaela Franksa Michael Benita Michael Foucaut Michael Wollny Michaił Afanasjewicz Bułhakow Michal Miskiewicz Michal Miskiewicz - perkusja Michał Michał Anioł Michała Urbaniak Michał Bajor Michał Karol Szymanowski Michał Kuźmiński MichałLitwiniec Michał Nestorowicz Michał Strąkow Michał Tokaj Michał Urbaniak Michał Zabłocki Michał Łanuszka Michel Foucault Michel Petrucciani - fortepian Michel Serres Microsoft Mieczysław Karłowicz Mieczysław Kosz Miejsce kobiet jest na górze Mieszko I Mike Stern Mike Stern - gitara elektryczna Mikołaj Rej Mikołaj Tulipan Mikołaj z Radomia Mikromusic Milan Kundera Milena Jesenská Miles Davis minimalizm minimalizm w muzyce Mini wykłady o maxi sprawach. Trzy serie.Leszek Kołakowski Mira Zimińska-Sygietyńska Miron Białoszewski Miroslav Vitous Misha Alperin Miskiewicz -perkusja.Zamyślenie recenzja Wojciech Majewski Miss Williams Mitch & Mitch Mit Erigone mity mity na temat pozytywnego myślenia Miuosh & Skrzek MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JAZZU./INTERNATIONAL JAZZ DAY Międzynarodowy Dzień Jazzu Międzynarodowy Dzień Kawy Międzynarodowy Dzień Tańca Mme Lemaire Moje córki Krowy moje doświadczenia moje życie bez cukru mol smutek Monika Borzym Moniuszko Monk Montaigne more Morrie Schwartz motywacja motywacje działań Movements In Colour mpd Muchy Munk Munyungo Jackson – Mustafa Pasza muuzyka popularna muz: Zygmunt Konieczny muzyka Muzyka - Grzegorz Turnau muzyka etniczna muzyka filmowa muzyka klasyczna muzyka koncepcyjna muzyka polska muzyka popularna muzyka poważna muzyka rozrywkowa muzyka we Francji muzyka we Włoszek muzyka wielogłosowa muzyka zagraniczna muzyka świata Myslovitz myślenie jednak boli mój budżet mózg mózg człowieka Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd Kaja Nordengen Młodość na co zmarł Bolesław Prus Na co zmarł Grass na co zmarł Ornette Coleman na co zmarł Stefan Żeromski? nadgryzione jabłuszko nadworny skrzypek Ewy Demarczyk nadzieja Nagroda Nobla Nagroda Nobla 2014 rok Nahuatl najcięższa książka świata najlepszy pojazd XIX wieku największy organ w ludzkim organiźmie na marginesie Na motywach kołysanki Janiny Porazińskiej pod tym samym tytułem.Reżyseria i animacja Tytus Majerski Napoleon Bonaparte Napoleon III Narodowe czytanie Narodowe czytanie Lalki narracja Narrenturm Natasza Czermińska Natasza Czermińska recenzja nauczanie nauczyciel nauczyciele nauczycielka nauka nauka języka co wzmacniać nauka języka popularne błędy nawyk nawyki czytelnicze. Na wyspach Bergamutach Neil Larsen Nelly Ternan neologizm nerw przeponowy New Series NeXT Niccolo Machiavelli Nicola Chiaromonte Nicolaes Eliaszoon Pickenoy Niech Żyje Bal nie każdy potrafi się przewrócić Niemiecka Curie niepełnospraność niepełnosprawni niepełnosprawność niepełnosprawność Prousta niesprawiedliwość Nietzche Nietzsche nie w pełni sprawność Niezależna Oficyna Wydawnicza Nowa niezgoda nie żyje Ginter Grass nigdy mi się nie uda Nighthawks Nike Nikola Sellmair Nikołaj Karamizyn Nils Petter Molvaer Nir Felder Nohawica Norah Jones normy językowe North Cape Notatki notatki na marginesie notatki z wykładów nowoczesny marketing nowy album Grzegorza Turnaua nowy cykl Nowy Rok Nowy Ślad Czarnych Stóp nuda nu jazz O.S.T.R obalanie mitów obalanie mitów na temat Marii Skłodowskiej Curie o bibliotece o bieganiu o blogu obraz obrazy Obscura Obwieszczenie obyczaje obój ocannon’s World o chodzeniu o ciszy Octave Feuillet oczekwania o czytaniu Oda do radości Oda Dytrykówna. Odczuwanie architektury Odkrycie NASA odniesienie do baśni odprężenie odznaczenia Office International d'Hygiène Publique. o grzebieniu ogłoszenia Ogłoszenie o głupocie ohn Summerson o jazzie o języku o kleks Olaf Tryggvason Olga Boczar Olga Boznańska Olga Tokarczuk Nike 2015 o mężczyznach o nudzie Opole Opole 1997 opowieści dla dzieci Opowieści o Pilocie Prixie Opowieści z Ziemiomorza opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście o przypominaniu opór w rozwoju Orchestre National de Lyon orkiestra orkiestra: BBC Symphony Orchestra z towarzyszeniem chóru kobiecego) Adrian Boult orkiestra AUKSO Orkiestra Dni Naszych Ornette Coleman Ornette Coleman zmarł Orygenes Orzechowski o siekierze osoby chore na SLA Osoby Głuche Osoby Niedowidzące Osoby Niewidome osoby z niepełnosprawnościami OT.TO Otto Hahn Owidiusz o wyobraźni o władzy o zapominaniu o zmianie Ołówek recenzja pacyfizm palec palimpsest Palle Danielsson - kontrabas Pamiątkowe rupiecie Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera Pan Herbatka Pan Kleks Parker Paryż pasja Passaggio Patch Adams paternalizm Patrice Moret Patricia Molly Clapton Paula Cole Paul Anka Paul Appell Paul Auster Paul Celan Paul Desmound Paul Emil Breitenfeld Paulina Braiter Paul Langevin Paul Éluard Pawerewski Paweł Krawczyk) - 4:37 05. Message in a Bottle (Sting) - 7:36 06. Sleep Safe and Warm (Komeda) - 6:55 07. Three Reflections (Wasilewski) - 8:33 08. Still (Milder) - 6:45 09. Actual Proof (Hancock) - Paweł Krawczyk) - 4:37; Message in a Bottle (Sting) - 7:36; Sleep Safe and Warm (Komeda) - 6:55; Three Reflections (Wasilewski) - 8:33; Still (Milder) - 6:45; Actual Proof (Hancock) - 6:06; Largo (Ba Paweł Smoleński Paweł Wszołek Peredy y Salgado Pergolesi perkusja Perkusja– Paulinho Da Costa Piano Perpetuum Persepolis Perły i Łotry Peter Erskine Peter Gabriel Peter Paul Rubens Pete York - perkusja Pewność Philip Zimbardo Phil Knight pianino pianino ciekawostki pianist piano Piano Guys piano Larry Koonse Piano Man 1973 Piano Works II - Ringing The Luminator Picasso Picasso Kobieta niosąca chleb Pieere Bordieu Piere Soderi Pierre Boudieu Pierre Bourdieu Pierre Curie pierwsza kobieta pigułka dzień po pijany jak szewc Pina Bausch Pinelo piosenka finałowa piosenka literacka Piotr Curie Piotr Czajkowski Piotr Fronczewski Piotr Frączewski Piotr i Maria Curie Piotr Millati Piotr Paleczny Piotr Pustelnik Piotr Skrzynecki Piotr Szczepanik Piotr W. Cholewa Piotr Witkowski pismo Breila pisz na berdyczów co to znaczy Pitagoras Pitagoras z Samos Piwnica pod Baranami Pixar piękno piętnaście pianistów pianistek jazzowych Place de la Concorde Planet of Exile pleonazm Pliniusz Starszy Po co czytamy? początki polifonii podania Pod budą Pod budą Sikorowski & Turnau podróż Pod światło poeta poezja pogoda pod psem pokój polityka polon Polska Polska wygrywa Euro 2016 Polskie Radio polski jazz pop Po pierwsze nie szkodzić. Opowieści o życiu Pora Umierać Porter Porwanie córek Leukippa posiłek postacie kobiet Powiedziała mi Maria Antonina powołanie Powstanie 44 pozytywizm pozytyw na dzisiaj prawa człowieka prawa kobiet prawda ciekawsza od fikcji Prawo do... problemy ze stawem żuchwowo skroniowym proces edukacyjny proces rehablitacji produkcja Program 3 Polskiego Radia programowanie; Tomasz Dominik--- bębny; Maciej Mąka--- gitary; Janusz Baka--- konsoleta; Prust Pruszyński i S-ka Przebudzenie Przejęzyczenie Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie Przemek Dyakowski - saksofon Przemysław Dyakowski Przemysław Raminiak - fortepian Maciej Grabowski - bass Krzysztof Gradziuk - perkusja przepona Przestrzenie Banacha Przestrzenie i zaułki Przyboś przypowieść o stole Przysłowia nie są mądrością narodów Prószyński i S-ka psychologia psy w języku Ptaszyn Pustka w domu pyknodysostoza kto chorował pytaj_ni[c]k pytania pytanie pytanie o myślenie pytanie o niemyślenie Pyteasz płyty Queen Quiet Letters Quinto Libro Di Madrigali- Gesualdo rackę napisałam rad radio radioaktywność Radiohead radość Radziwiłłówna Rafael Santi Rainer Maria Rilke Raj Ralph Greenspan Ralph Towner Randy Brecker Randy Brecker - trąbka Nir Felder - gitara elekryczna Bob Franceschini - saxopfon Sergio Vallin - gitara elekryczna Elliot Mason - puzon Lizzy Loeb - wokal Randy Pausch Raymond Queneau Ray Tomlinson Raz Dwa Trzy realizm recenja recenzja recenzja albumu recenzja filmu recenzja książki recenzja Meditatus recenzja płyty recenzja płyty A miało być tak dobrze Recenzja płyty a miało być tak pięknie recenzja płyty muzka polska recenzja Świat Dysku recenzje recenzje książki recenzje płyty recepta na słomiany zapał reenzja reenzja albumu. reflekcja reguła śrubokręta rehabilitacja funkcjonalna Reinman z Bielawy relaks relaksacja religia Rembrandt Remembrance Rencenzja Rene Laennec Renesans Renesans i krew Renoir reportaż Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta Reynaldo Hamn reż. Piotr Trzaskalski Richarda P.Feynmana Richard Feynman Richard P Feynaman Robert Kasprzycki Robert Luty perkusja Robert Majewski Robert Majewski - trabka Robert Proust rock rocznica blogowania rocznica blogu rocznica śmierci Witkacego Rodolphe Lindt Rodowicz Rodrigo y Gabriela rodzina muzyczna Roentgen Rogers Covey-Crump rok czasu rola lidera rola reportera Roman Jacobson romans Rosja Route 66 rower rower ciekawostki Royal Quartet ROYAL STRING rozkwit gaworzenia rozmowy rozrywka rozważania o diecie rozwój rozwój dziecka rozwój mowy rozwój osobisty rożen rożno Rubens ruch ruch to niezależność Rudyard Kipling najmłodszy laureat Nagrody Nobla Running Running Jacob Karlzon Rusell Russell Ferrante Ryczace Dwudziestki Ryczące Drake Ryszard Krynicki Ryszard Lwie Serce rytm rytuał rzecz o Stanisławie Wokulskim rzeźba Rzuć to wszystko co złe równość saga Saga o Wiedźminie Saint Simona saksofon saksofon tenorowy Salvador Dali Sambbor Dudziński samobójcza śmierć samobójstwo samobójstwo Witkacego Samuel Johnson Samuel Rohrer Sandor Maraja Sandra van Veen Santiago de Compostela sapka Sarah Bernahardt Saturday Jazz Pianist Saturday Panist Jazz Saturday Pianist Jazz Saturday Pianist Jazz Michael Petrucciani Savante Arjemius saxofon Scott Elliot Fahlman SDM Sea recenzja Sebastian Erard Sekrety Morza Sekrety Morza recenzja Seksmisja sen sen kawalera z różą sereotypy Sergio Vallin. sfera Sfera Szeptów sfurmato Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band – tytuł płyty zespołu The Beatles Shaikh ash-Shadhilem Shoe Dog: A Memoir by the Creator of Nike Siedem nowych planet siekiera Sierżant Sigmunt Freud Sigurd Rascher silna wola Silvestri Simone de Beauvoir Simon Marius Simon Phillips Simple Acoustic Trio Siostry Panas sir Wiliam Crookes Siula Grande Skrzek skrzypce skutki katastrofy w Czarnobylu skąd choinka skąd pierniki skąd się wzięło Skłodowska --- Curie SLA Slavenka Drakulić Slawomir Kurkiewicz Slawomir Kurkiewicz - kontrabas smarkaty Smolik smutek Smutna historia Szału smutne życie psa Sofokles Sokrates solar system solo piano. Sonety Sonnige Stube Sopot Sparta spinacz spokój sposoby słuchania muzyki Spotkanie z Marią Stanistaw Witkiewicz Stanisława Celińska Stanisława Ryster Stanisław August Poniatowski Stanisław Baczyński. Stanisław Barańczak Stanisław Barańczak nie żyje Stanisław Barańczak poezja Stanisław Hadyna Stanisław Ignacy Witkiewicz Stanisław Jerzy Lec Stanisław Jopek Stanisław Jopek i Zespół Pieśni i tańca Mazowsze Stanisław Lem Stanisław Przybyszewski Stanisław Soyka Stanisław Strójwąs Stanisław Witkacy Witkiewicz Stanisław Wokulski Stansiław Soyka stan zdrowia Stare Dobre Małżeństwo Starość status kobiet status mężczyzn stawanie się staw żuchwowy skroniowy Steen Eiler Rasmussen Stefan Banach Stefan Garczyński Stefania Baczyńska Stefania Wilczyńska Stefania Zieleńczyk Stefan Kudelski Stendhal Stendhala Stenson Bobo Stephen Hawking Stephen William Hawking Steve Gadd - perkusja Steve Jobs Steven Harrold Steve Swallow Steve Woźniak Storråda Strachy na Lachy Zimne dziady listopady Straight Story RGG recenzja strarta Strzeż się tych miejsc... Klaus Mitffoch Studio Agnieszki Osieckiej styl życia substantia reticularis sufrażystka Super Book Susan Sontag Susie Ibarra Swen Widłobrody Swietłana Aleksiejewicz Swietłana Aleksijewicz Sygryda Storråda Sylvie Courvoisier sylwetki sylwetki kobiet sylwetki mężczyzn symbolizm symbolizm w polskim malarstwie synestezja syntezator – Russell Ferrante Szalony Język Polski szczelanie w szczęce Szczęście czy fart Szereg Fouriera Szewczyk Ola Maurer Piwnica pod Baranami szewska pasja sześciostrunowa altówka Sześć światów Hain szkice Szkoła Notre Dame Sztuczne Fiołki sztuka sztuka absurdu sztuka i absurdy Sztuka kultura sztuka o której można dyskutować sztuka składania życzeń sztuka ulicy Sztuka zwycięstwa sztuki wizualne Szubert szybkie śniadanie Szymanowski Karol Szymborska Szymon Kataszek Szymon Ludwik Kamykowski--sax Szymon Madej Szymon Stochniol Katarzyna Baczewska Aleksandra Urbańska Jarosław Marzec Szymon Zychowicz Szymon Zychowicz 2014 sł. Józef Czechowicz sł: Bolesław Leśmian Słaek Jaskułke Sławek Jaskułke sławne osoby sławni Polacy Sławomir Mrożek słodkie życie Słonimski Słowacki słowiański kołtun słowiańszczyzna Słowo las znaczy świat słowo o termitach Tadeusz (Boy) Żeleński Tadeusz Boy Żeleński i tłumaczenie Marcela Prousta Tadeusz Dziedzic Tadeusz Gajcy Tadeusz Kalinowski Tadeusz Kożuch Tadeusz Mieczkowski Tadeusz Nowak Tadeusz Pruszkowski Tadeusz Sygietyński Tadeusz Zawieyski Tadeusz Łomnicki Tadeusz Śliwiak Tadeusz Żeleński Boy take five Tales z Miletu tantasy Tatarak Tea book tag Tears in Heaven Tea Time Boogie teksty kultury Zachodu Tennesee Williamsa Tenor: Steve Davislim tenor saxophone Teoria Wszystkiego recenzja Teresa Kotlarczyk Terri Lyne Carrington Terry Prachett tey THE the Beatles The Coln Concert The Dispossesed The Girl In The Other Room recenzja The Hilliard Ensemble The Left Hand of Darkness Theloniousa Monka The Old Woman The Penitent Magdalene The Riddle (Nik Kershaw) cover The Swingle Singers The Wisdom Paradox: How Your Mind Can Grow Stronger As Your Brain Grows Older The Word for World is Forest Thich Nnat Hanh Thomasa van der Wilta Thomas Couture Thomas de Keyser Thomas Transtomer Thomas Wyck Thrill Box recenzja Théodore Géricault Tim Burton Tingvall Trio Tischner to co chciałabyś wiedzieć o budżecie to co chciałbyś wiedzieć o planowaniu budżetu to i owo językowo Tokaj tom 6 Tomasz Cichocki Tomasz Cichocki Zew Oceanu Tomasz Mann Tomasz Stanko i New York Quartet Wislawa Tomasz Stanko — trąbka Bobo Stenson — piano Anders Jormin — kontrabas Tony Oxley — perkusja Tomasz Stań Tomasz Stańko Tomasz Stańko trąbka / David Virelles fortepian / Thomas Morgan – kontrabas / Gerald Cleaver – perkusja Tomasz Szukalski - saksofon Tomek Sowiński - perkusja To mit Tommy Crane - drums. tom pierwszy Trylogii Husyckiej Tom Waits tonacja Toni Morrison Tord Gustavsen Tord Gustavsen: piano Tord Gustavsen Trio Tore Brunborg: tenor saxophone Tornebladh Touch & go - straight to number one Toulouse lautrec Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych tożsamości tożsamości społeczne Traktat o życiu. Myśli wybrane. Czesław Miłosz traktaty muzyczne trecento trenerstwo trio Trio in Tokio Troosta Trulsa Morka truncus cerebri trzy szybkie Trójka trąbka Trąbka – Scott Wendholt tulipan tulipanologia Turnau Tuwim Twierdza Szyfrów Tycjan typuję zwycięzcę tłumaczenie tłumaczenie: Przemysław Bieliński tłumaczenie: Stanisław Kasprzysiak U.S. Route 66 U. T. Gandhi perkusja ubóstwo uczenie uczenie języka migowego uczenie się udział kobiet w wojnie Ujejski układ słoneczny Ulisses Ulla Lindquist umarł ks. Jan Kaczkowski Umieranie una hirunda non facit ver uniwersalność uniwersum Uno momento mortis Upadek Ikara uprzedzenia URK urodziny Karola Wielkiego urodziny Mikołaja Kopernika urodziny Stanisława Lema Urodziny Wisławy Szymborskiej Urodziny Witkacego Urodziłem się pewnego błękitnego dnia Urodziłem się pewnego błękitnego dnia, Daniel Tammet, Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera Ursula K. Le Guin Ursula Le Guin Urszula Dudziak USA ustanowienie Nagrody Nobla Uszkodzenie Rdzenia Kręgowego Valdemar Eiberg Valery var. 4:14; varia Vassilis Tsabropoulos Vassilis Tsabropoulos fortepian Velazquez Vermeer V Hauy Viera Brandes Vijay Iyer Vilhelm Hammershøi Vincent Peirani akordeon Vincent van Gogh Virginia Woolf Virginii Woolf Vladyslav Sendecki Volodos in Vienna Wacław Krupińsk Wacław Krupiński Waits Walden Pągowski Waleria Maria Gardowska Walter Isaacson Walther von der Vogelweide Wanda Rutkiewicz waria Warszawa Wat Werner Herzog Wesele Wyspiańskiego i Marek Grechuta Whileman Whistlers Mother wiara wiara we własne siły wibrafon wieczko skroniowe wiedza praktyczna wiedźmin Wiedźmin opowiadania Wiedżmikołaj wieki średnie Wiek męski wiek XIX wielbłąd Wielka Gra Wielka Msza h-moll wielogłosowa muzyka Wiersze zebrane Barańczak wierzę w wiedzę wieszać na kimś psy Wiesz może jak to się dzieje Wiesław Dymny Wikingowie Wilhelma VI Orleański Wilhelm Conrad Röntgen Wilhelm IX Trubadur Wilhelm Sasnal Wiliam Harvey William H. Macy William Szekspir Will Rogers Wincentyna Karska Windows Waltz wiolączela Wisława Wisława Szymborska Wisława Szymborska Nobel Wisława Szymborska rocznica śmierci Witkacy Witkiewicz Witold Lutosławski Witold Lutosławski wcale nie jest za trudny Wit Stwosz Wittgenstein w jaki sposób chodzi człowiek w jaki sposób się rzyga w krzywym zwierciadle W malinowym chruśniaku Wocjech Orliński. Lem. Życie nie z tej Ziemi w oczekiwaniu na nowy album Grzegorza Turnaua Wojciech Kamiński Wojciech Kassa Wojciech Kukuczka Wojciech Majewski Wojciech Malajkat Wojciech Młynarski Wojciech Młynarski nie żyje Wojciech Tochman Wojciech Waglewski Wojciech Zabłocki wojna Wojna nie ma w sobie nic z kobiety wokal; Gabor Bolla - saksofon; Andi Kissenbeck - organy Hammonda; Wolfgang Schmid - kontrabas; wokal; Torsten Goods - gitara Wokulski w Paryżu Wolna Grupa Bukowina Woz w popiele wrażenia Wskrzeszenie Łazarza wspomnienia Wspomnienia twórcy Nike współczesność Wszystkie kobiety Mateusza recenzja Wybór i układ Joanna Gromek - Illg wychwalanie idei miłości dworskiej wycieraczki samochodowe Wydawnictwo Literackie Wydawnictwo lNaukowe PWN Wydawnictwo Znak Wydziedziczeni wykłady wynalzaki wyobraźnia wypadki w górach wyróźnienie wytwórnia ecm wywiad wyzwania wyzwania blogowe wyścig wyścig z Messnerem Wyśpiewam Wam wszystko wzór wątp wątpliwości wątroby nie omamisz wątroby nie oszukasz Wędrówka Władysław Broniewski Władysław Halik Władysław Reymont władza Włochy Włodek Pawlik Włodzimierz Korcz Xawerego Dunikowski XI XIV wiek Yapa Yaron Herman Yaron Herman - piano (Steinway D Yuan Mei zabawa zabawa blogowa zaburzenia ze spektrum autyzmu Zaczarowana świątynia zadanie zagadki Zakazany owoc Zakopane Zamość Zapatrzenie. Myśląc o malarzach zapowiedź nowego cyklu Zarycki zarządzanie stresem zasypywać gruszki Zawinul Zbigniew Herbert Zbigniew Jaremko Zbigniew Konopczyński - trombone Zbigniew Mikolejko Zbigniew Namysłowski Zbigniew Paleta Zbigniew Preisner Zbigniew Raj Zbigniew Wodecki Zbigniew Wodecki nie żyje Zbigniew WodeckiPiwnica pod Baranami z czego biorą się zakwasy? zdrowie Zdzisław Beksiński Zeeman zejść na psy Zenon Jaskuła Zespół Aspergera Zespół Pieśni i Tańca Śląsk zielono mi Ziemie obiecane recenzja płyta 8.04.2014 r Ziemiomorze Ziemiomorze recenzja Zmarł Stanisław Barańczak zmiana zmiany znane osoby znane osoby chore na dusznicę znani z notatek na marginesie Zofia Ameisenowa Zofia Komedowa Trzcińska Zofia Zaleska z przymróżeniem oka. zrozumieć Franciszka zwątpienie zwątpiwnie Zycha Zygmunt Bauman Zygmunt Freud Zygmunt Freud a Proust Zygmunt Grechuta Zygmunt Konieczny Zygmunt Stary Zygmut Freud Zygmut Konieczny Złota dama [a]Varia [IKD3] [Klasyczne korepetycje-w dobrym tonie]. [Zarys Édouard Manet Ólafur Arnalds ósma część Harrego Pottera ósmy marca Ćwiczenia z utraty ćwiczenia Łanuszka. muzyka Łapiński Łucjan Paprocki Łukasz Nicpan Łukasz Simlat Łukasz Stasiak łumacze ( Stanisław Barańczak Śląska Orkiestra Kameralna Śmierć na pięć Śmierć Witkacego Średniowiecze Świat Dysku Światowy Dzień Jazzu. Światowy Dzień Ksiażki i Praw Autorskich Świat Rocannona" Święto muzyki Świętosława Święty Augustyn śmarczeć śmierci i neurochirurgii śmierć śmierć Anki śmierć w górach śpiew śpiew) Dorota Miśkiewicz: śpiew; Robert Majewski trąbka fluegelhorn Mariusz Pędziałek; Maryna Barfuss; Cezary Konrad -perkusja Robert Kubiszyn: akustyczna gitara basowa śpiew Dorota Miśkiewicz - śpiew Marek Napiórkowski - gitara Kacper Stolarczyk - gitary Maciej Magnuski - bas Daniel Kapustka - perkusja Marek Niedźwiecki - konferansjer śpiki św. Odilon św. Tomasz świadectwo światło niebieskie a sen święty Ambroży biskup mediolanu Żenia Zielińska Życzenia Życzenia wielkanocne żałoba że chodzisz? że ubywa nam wzrostu wraz z wiekiem że wykorzystujemy 10% możliwości swojego mózgu życie życie jako marketing życie z doświadczeniem niepełnej sprawności αυτονομία Михаил Афанасьевич Булгаков

Archi_walium:Ale to już było…

[Komentowanie]

Na tym blogu obowiązuje netykieta.
Zwracamy się do siebie po imieniu.
Autorka nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi współuczestników i współuczestniczek dyskusji, opinie są prywatną kwestią Autorów i Autorek.

Nie liczę godzin i dat.

Grudzień 2014
Pon W Śr C Pt S N
« List   Sty »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

zBLOGowani

Tu także jestem:
zBLOGowani.pl