[25+1]. (Czy to już) Pora umierać?

Dawno, dawno temu, ok może z cztery, sześć lat mówiłam, że Włodek Pawlik to jest Ktoś! Ktoś— niedoceniany w Polsce. Ale za to za granicą to co innego. Wiadomo Gra[m]my!

***

Zaczynamy. Przygoda z tym obrazem zaczęła się od wywiadu bodajże z Dorotą Kędzierzawką, potem nabyłam płytę ze ścieżką dźwiękową, za jakąś śmiesznie niską cenę. Teraz oczywiście to nie wchodzi w grę, bo ta jest warta (nie jednej)świeczki. Jakby kiedyś było inaczej

***

Z jednej strony-przejmujący obraz: rytuału, odchodzenia, powrotów i Pustki. Samotności. Relacji. Psychologiczny portret kobiety starej. Z drugiej- uchwycony na wrzącym uczynku paternalizm i ageizm. Przeplatany nicią ciepłych  gestów i wspomnień.

Niczym sieć zmarszczek na twarzy. Świadectwa życia tego, które przeminęło i tego,które trwa uparcie i piękniście, cierniście i jesiennie. Świetne zdjęcia, które spajają opowieść. Dopracowanie szczegółów: przedmioty, dobór aktorów/aktorek, wybór przestrzeni, światła,barw nawet poprowadzenie psa.

[Pora umierać,scenariusz i reżyseria: Dorota Kędzierzawka, w roli głównej Danuta Szaflarska 2007];

Gorzka pigułka. Niezrównana Danuta Szaflarska, ironiczna, z dystansem i szczyptą humoru. Gdybym miała szukać asocjacji przypomina mi się poezja Szymborskiej i debiutancka powieść Toni Morrison.

***

Wszystko co najważniejsze.

Dzieje się.

Między słowami.

Czy warto obejrzeć? Koniecznie.

6 myśli na temat “[25+1]. (Czy to już) Pora umierać?

  1. Trochę jest takich artystów. A jeszcze więcej albumów na których recenzenci wieszają psy a potem stają się one klasykami.
    Oczywiście o recenzentach nikt później nie pamięta 🙂

    1. Krytyka, a w szczególności wnosząca krytyka wspierająca, to odrębny temat. Bardzo ważny. Pisałam o czymś innym, jestem skłonna powiedzieć, zważywszy na okoliczności przyrody i dekoracji, napisać, że nikt poza entuzjastkami, entuzjastami jazzu (w kraju) Pawlika nie zauważał.. Ale tak to już jest… Truizm, największe gwiazdy, zarabiają najwięcej po śmierci, swojej, oczywiście. Dobrego dnia. Oczywiście masz rację Jatazof. 🙂

  2. Droga Brewerio :). Po tym jak od paru dni wszystkie gazety i portale piszą o narodowym dramacie czyli tym, że TVP nie będzie już emitować „Mody na sukces” niezwykle miło jest przeczytać dla odmiany o czymś naprawdę dobrym i ważnym.

    Uściski.

    1. Droga Mamo (tak mam do Ciebie pisać?) 🙂 nie wiedziałam, nie mam telewizorni, taki sz(k)ok byłby mnie (o)minął… Dziękuję. Pozdrawiam, film polecam.

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s