Listy i [inne] brewerie.

"Plus ratio quam vis".

25. Ostatnie historie.(Nie) pierwsze za(_)chwyty.

Przed rozpoczęciem czytania proszę zapatrzeć się w prowiant, ciepłe skarpety, albo kapcie.

***

Uporządkowany chaos. Gdzie nie położymy oczu, kiedy by nie zanurzyć uszu, i gdzie nie dotknąć, wymacać,  namawiają, by zakochać się w życiu, doświadczać, zużywać się coraz to prędzej, piękniej, i koniecznie w terminie zdatności do użycia, ale jednak z k[l]asą, sterylnie, bowiem śmierdzieć można tylko groszem.(Chociaż, przynajmniej tak twierdził Wespazjan,pieniądze nie śmierdzą. A więc licho wie, a może grosz— to według niego nie pieniądz. Przecież podatki wtedy bywały nieliche, nawet jeśli dotyczyły publicznych toalet).

Zmyślnie (albo raczej całkiem bez) zasiądziemy z czwartą kawą przed telewizronią. Zwłaszcza wtedy. Tłok, nadmiar, konieczność użyteczności,zdatności, zaradności i inne —ości do obgryzienia, albo nabycia w promocji, z rabatem, bez trudu, znoju, krwi, potu i płaczu, (jeśli już to ćwiczyć się w ostatnim, programowo z powodu doświadczania szczęścia, ale uwaga można tylko uronić łezkę, gdyż płacz uprawiany sukcesywnie, w większych ilościach,grozi odwodnieniem organizmu). Wszystko, ogarnięte, dostępne, uwaga za to już teraz, od ręki, nogi, piechotą, czyli natychmiast.

Nie wiem, na [w] jakich miastach… Namiastkach… Ale za_wsze wedle tego samego schematu. Przecież to pierwszy dzień Twojego życia. Oczywiście nówka sztuka, nieśmigana, wyprasowanego i złożonego, oczy_wiście  nie nie chodzi to o stopień skomplikowania, ani Celsjusza, czy broń Boże Fahrenheita, ale o uporządkowanie.  Sterylność. Piękność. Możliwość. Nieskalanie. Wygładzoność i tam gdzie potrzeba płaskość. Jednym słowem: Młodość (tą wieczną, może być pierwsza, druga, trzecia, ba zawsze jest kolejna, a jak nie ta, to inna, ale oczywiście maksymalna i na wyciągnięcie czegokolwiek ręki nogi, i książeczki czekowej).

Jak (na)pisał Bronisław Maj w Sancho dytyrambie,niektórzy cytują tylko ostatnią zwrotkę, niektórzy, czyli (nie) wszyscy,  tylko ją pamiętają:

Bo nic prócz niego
nie ma żywego.
Nie ma od światła
nic świetlistszego.
Od tej świętości –
nic świetniejszego!
Niech żyję JA!

Za_chwyt. Czyli, że za_czepnie, że wybijam z wysokiego tonu, raczej za_wracam z wytartego szlaku. Wiesz co mnie nieustannie dziwi, zdumiewa, wprawia w konsternację?

To jaką wagę przywiązuje się do Początku. Do razów pierwszych. Oczywiście nie piszę o nokautach. Tą przyjemność zostawmy innym.

Podobno w przemówieniu pierwsze zdanie jest najtrudniejsze. Więc mam już je za sobą. Powiedziała wygłaszając mowę noblowską w 1996 roku Wisława Szymborska* Pitagoras za to mawiał, że wszystko co łatwe na początku było trudne. Albo: To nie jest koniec, to nawet nie jest początek końca. Ale być może, jest to koniec początku!
tak miał oświadczyć Churchill  po brytyjskim zwycięstwie nad Afrika Korps (pod El-Alamein 10 listopada 1942 roku).

Początki! To nie po- szczątki, tylko ach! Zacne, piękne, ponętne, czyste, niewyczerpalne źródło, które nigdy nie wysycha. Światło, które nigdy nie gaśnie. A o końcach? Nie, nie o „ciągach dalszych” (wiem, wiem, Szymborska)*  czy bliższych, ale o końcach definitywnych. Nieodwołalnych. Namacalnych. Niepopularnie i przerażająco. Z nutką dekadencji i całą partyturą strachu. I na szczęście nie dotyczy to jeszcze w nas, którzy za radą pana Młynarskiego Jeszcze w zielone gramy. A zielone to przecież, nie, nie kasa, tylko nadzieja. Można mówić, że to matka głupich, a i owszem, lecz Lec za to pisał, że jest także kochanką odważnych. I tego będę się trzymać,kurczowo, moimi wypielęgnowanymi (a jak!)  dłońmi.

Będzie zatem o doświadczaniu końców. Czy też końca. O zamykaniu. I zamknięciu. Doświadczenie czegoś po raz ostatni, a raczej świadomość doświadczenia (nie rzadko po niewczasie) czegoś po raz   n a p r a w d ę   ostatni jest… p o z a Słowem.

***

Wyobraź sobie, że budzisz się rano, ale nie możesz zrobić kroku, jeszcze wczoraj oczywiście nie sprawiało Ci to kłopotu, oczywiście nawet nie przybiegło, ba nie przyszło (co za ironia) do głowy, że możesz mieć z tym kłopot, problem, kwestie do rozwiązania, rozsupłania czy przecięcia*. A obecnie już wiesz, że nigdy nie staniesz na własnych nogach. Analogiczna sytuacja ze wzrokiem, słuchem… Do wyboru. Nie przeczytasz książki drukowanej, możesz ją poczuć pod palcami, ale tego trzeba się dopiero nauczyć, nie posłuchasz ulubionej płyty, oczywiście można wyłuskać drgania, można tańczyć, można żyć, ale tego trzeba się nauczyć. Jak wtedy smakował Ci ostatni krok, ostatnia książka s a m o d z i e l n i e przeczytana,zobaczenie twarzy osoby ukochanej, zachodu i wschodu słońca.  Ostatni taniec… Czy inaczej doświadczał(a)byś gdybyś wiedział/a, że to już nigdy nie ma szansy, rachunku prawdopodobieństwa, się powtórzyć?

Co innego czytać, co innego pisać, a co innego doświadczać. Różnica. Właśnie, tak bardzo chcemy być podobni, a tak niechętnie, być może ze strachu ją zauważamy, pracujemy na niej (na nich). Różnica, nie różniczka, ani różyczka. Różnica. Cóż temat na osobny wpis.

Bo tak  naprawdę miało być o książkach.

Nie zmieni w sposób trwały żadna książka biegu naszego życia. Uczynić to własnym działaniem. Pokazać Drogę. Popatrz, tędy też można. I w taki sposób. Albo inny. Spróbuj jeśli masz odwagę, jeśli nie masz— to tym bardziej. Rób. Nie próbuj. (z)Rób.*

Książkę, film, wykład. Można odłożyć na półkę do biurka, etażerki, gdziekolwiek.Skutków i konsekwencji tak łatwo nie odłoży się pomiędzy bajki… Oczywiście, wzruszyć się, ale zamknąć rozdział opowieści iść dalej. W swoją stronę. Przypomnieć sobie od święta. Przy okazji. Wzruszyć się, albo ramionami. I aż tyle. Tak to ważne. Nie można żyć ciągle na najwyższych obrotach. Wzruszenie, poruszenie jest ważne. Ważne jest  działanie.

Jeśli oczywiście chcesz się przyjrzeć Światu to oczywiście możesz zrobić setki, tysiące rzeczy i nie robić tyle samo. Zgubnym i bezcelowym jest tworzenie katalogu czynności, a skoro miało być o wydawnictwach ciągłych, to polecam

Książki o odchodzeniu dla tych, którzy/ które zostali/ zostały:

1.Ćwiczenia z utraty. Agaty Tuszyńskiej, publikacja napisana po stracie męża, dla mnie osobiście jest odpowiednikiem genialnej książki  autorstwa Joan Didion pt Rok magicznego myślenia. Dwie straty i dwie prace by (od)żyć. Wykonać. Zapamiętać to co było. Ułożyć to co się rozsypało, czy po prostu zasnąć głęboko, długo, wygodnie. Chociaż na dwa kwadranse. (Od)zyskać równowagę. Być może nie pytać się już więcej, bardziej, natarczywiej i nie oczekiwać odpowiedzi.

2. Inga Iwasiów— straciła Ojca, napisała przejmującą książkę pt: Umarł mi. Notatnik z żałoby. Tytuł wyjaśnia kierunek. Ale nie wszystko odsłania,przynajmniej od razu. Książka skrojona na miarę. Przywoływany Jerzy Lec napisał kiedyś Na początku było słowo, a na końcu frazes. Pisząc o zostawaniu na pierwszym brzegu łatwo żonglować frazesami. Niezauważalnie (przynajmniej na początku) Ba, i łatwo żyć z zarobionych pieniędzy pisząc poradniki pozytywnego myślenia, tutaj na szczęście i nie szczęście (dla niektórych) tego nie ma. Jeśli prywatność to ma ona swą jasno określoną granicę, jest i o literaturze, i o śmierci naturalnie. I o oswajaniu życia „po”, i o odnajdywaniu życia „przed” w różnych nieoczekiwanych miejscach.

3. Dr Elisabeth Kübler-Ross była lekarką, która oswajała, ujarzmiała, przynajmniej na czas jakiś, śmierć. Zamykała w ważnych terminach, zadawała prace dzięki, którym można było powiedzieć z pełnym przekonaniem „rozumiem”, „świadomie kontroluję” lub przeciwnie: (od)puszczam. Jej Rozmowy o Śmierci i umieraniu, wciąż czekają cierpliwie, aż po nie sięgnę. A lekcje życia. Specjaliści od śmierci i umierania zdradzają tajemnice życia.  wciąż w czytaniu. Oto fragment, akurat tak całkiem przypadkiem

Na czym polegają te lekcje, których odrobienia domaga się nasze życie? (…) trzeba przejść przez lekcje strachu, poczucia winy, lekcje gniewu,  lekcje wybaczenia i poddania się śmierci, lekcje czasu i cierpliwości, lekcje miłości, lekcje związków z innymi ludźmi,lekcje zabawy, lekcje utraty i lekcje siły lekcje autentyczności i lekcje szczęścia.

Odrabianie ich przypomina trochę osiąganie dojrzałości Nie stajemy się nagle szczęśliwsi, czy bogatsi, czy bardziej wpływowi, ale lepiej rozumiemy otaczający nas świat i potrafimy osiągnąć wewnętrzny spokój.

[Lekcje życia. Specjaliści od śmierci i umierania zdradzają tajemnicę życia. Elisabeth Kubler Ross, David Kessler, wyd. Media Rodzina, 2001].

Dzień po dniu. Godzina po godzinie. Niczym w cytowanym wcześniej utworze Maja. Zanurzenie w życiu. Bo jak pisze Ulla:

„To jest mój debiut i finał. Chodzi o mój finał(….) zostałam zaatakowana przez rzadką chorobę stwardnienie zanikowe, SLA. O szybkim i agresywnym przebiegu.Istnieje tylko jedno wyjście śmierć”.

[Wiosłować bez wioseł, książka o życiu i umieraniu. Ulla Lindquist, wyd. Czarna Owca, 2006];

4. Ulla Lindquist dostaje „fantastyczny” prezent na swoje pięćdziesiąte urodziny. Chorobę. Nieuleczalną.Powiedzieć, że umrze, to nic nie powiedzieć, zakrztusi się najprawdopodobniej. Będzie odchodzić w cierpieniu. Ciało będzie się buntować, aż odmówi współpracy, definitywnie. Umysł zaś będzie pracował na najwyższych obrotach. Tak, zapewne to jest to o czym (nie) marzyła, i to nie byle jaką, po bo SLA, (jeszcze—chociaż „już” są pierwsze nowiny, że jednak sposób jest, tyle, że nie dla niej i jej bliskich) stwardnienie zanikowe boczne. Kto by chciał dostać taki prezent? No właśnie. Książka, która trzymała mnie za gardło i za żołądek, i którą (sic!) pożyczyłam (na wieczne nieoddanie). I nie chodzi o cierpienie o dzielność, czy niedzielność, (albo sobotność), o stawanie się osobą z niepełnosprawnością i o pisaniu książki jednym palcem. Chodzi o życie. O życie. Własne.

5. Morrie Schwartz to człowiek, mężczyzna,kochanek,mąż, ojciec,nauczyciel, którego doświadczeniem, nie jedynym oczywiście,było również życie z SLA. Tak to już jest, że mówi się o nim, w kontekście życia z chorobą. Morrie, który zdecydował się na uczestnictwo w programie BBC by opowiedzieć się za życiem. Udziela wskazówek, tym, którzy zostaną, pojawią się i znikną.  Powstała również książka i film (dokumentalny i obyczajowy), Wtorki z Morriem, można obejrzeć, ale proszę nie rób tego, przeczytaj n a j p i e r w książkę (również w postaci audio, z tym,że po angielsku), tam jest o wiele więcej, o wiele bardziej, o wiele jaśniej. Również omówiony udział w wyżej wymienionym programie, widziany z dwóch perspektyw.Akuratnie. Książka ta jest dwugłosem o życiu i śmierci. O strachu, radości, gniewie, spełnieniu, przede wszystkim o Drodze. Zużywaniu się, ale nie rdzewieniu.

6.Steve Jobs. Człowiek, o którym słyszeli (prawie) wszyscy, a w 2011 roku gdy gruchnęła wieść, że (jednak) umarł, ten wykład było można zobaczyć, usłyszeć wszędzie, może i w czyjeś lodówce. I dobrze. Tylko zimo .Ale podobnie konserwuje. Tylko nie wiem czy wszystkie nośniki. Żarty na dowolnie wybrany bok, zwłaszcza te czarne, oczywiście, nie chcę nikogo urazić.  Mowy  wygłoszonej w Stanford zaś posłuchać warto.

7. Randy Pausch. Człowiek, który napisał książkę, a następnie wygłosił ostatni wykład, dla swoich Bliskich. Napisać, że stał się on przebojem, to nic nie napisać, napisać, to, że inspiruje, to nic nie napisać. Albo przynajmniej pozwala się zatrzymać. Zwykle ostatni wykład na uczelniach wygłasza się w ostatnim dniu pracy, przed odejściem na emeryturę, a nie jak tutaj, na wieczny spoczynek. Również tutaj rekomenduję najpierw zanurzenie się w książkę, a dopiero potem przysłuchanie się wykładowi (z tych samych powodów), jeśli jednak ktoś woli może zainwestować czas i zobaczyć:

8.Joanna SałygaChustka. Autorka bloga, kobieta, matka, (nie)żona, kochanka, kobieta, która chciała żyć ze wszystkich (nie) sił.Pięknie. Mądrze. Ironicznie.Radośnie. I w bólu, ale bez bólu. Powstała książka (Chustka, Joanna Sałyga, Wydawnictwo Znak) i film (Joanna— obecnie na short liście do Oscara. Nigdzie nie można go obecnie zobaczyć). Wiedziała, że:

Czas jest wszystkim, co masz … i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz.

[Ostatni wykład, Randy Pausch, Nowa Proza, 2008];

Jej blog, który przerodził się w książkę, to powiedzenie, nie wszystek umrę, zachowam to co mogę, by gdy dziecko wyrośnie już z krótkich spodenek mogło mnie sobie choć próbować przypomnieć. Nie stracić. Zapamiętać, to czego nie zdążę go nauczyć, a co chcę by wiedział.

9. Jerzy Pilch. Tak, tak żyje, i piszę, na szczęście. Odkrycie tego pisarza i zakochanie się w pilchowskiej frazie jest dla mnie tajemnicą. Niezbadaną,nieodgadnioną. Jak to tajemnice mają w zwyczaju. Otwieram Drugi dziennik na (być może nie) chybił, ale z pewnością trafił i czytam:

Widzisz czujesz źdźbło w swoim oku,oko z źdźbłem stoi znacznie wyżej od oka bez źdźbła Tylko źdźbła i belki są ciekawe. Więcej się dowiesz słuchając kłamstw zakręconych niż prawd prostackich. Tylko kłamstwa są ciekawe. Tylko ból jest ciekawy. Czy w kontekście bólu da się ustalić jakąś prawdę? Niewątpliwie, ale mnie nie ciekawi prawda kontekstu, mnie ciekawi fałsz sedna. Ból jest kłamstwem. Jest nim jako wypaczenie normy, normą jest brak bólu. Jest nim, gdy jest sprawiedliwy, żaden człowiek nie zasłużył na ból I ból codzienny, i z nawyku, oczywisty, w istocie niepojęty,  i absurdalny, zadawany wyłącznie przez tych, co nie wiedzą co czynią. (…)

Zachwyt nie jest żadnym dowodem rozumienia czegokolwiek.Zachwyt często — o wiele częściej niż się wydaje — jest gwarantem niezrozumienia niczego.

[Drugi dziennik. Jerzy Pilch, Wydawnictwo Literackie, 2014]

No i jestem zgubiona panie Pilch. Czytam fragment (d)o bólu i nie rozumiem, i łapię, ale się wymyka. Frazowanie, opis rzeczywistości, to w jaki sposób przestawia Pan kwestie pisania i przede wszystkim czytania, jest mi bliska. I zachwycam się, czyli podłóg tego co zostało tutaj przytoczone, nie rozumiem. Chociaż „o wiele częściej”, czyli jednak nie zawsze, daję nadzieję niepewną, że może nie tym razem… Może pan pisać i o Wiśle, i o piłce, moje zrozumienie tegoż sportu skończyło się na wyczynach Orłów Górskiego, ale pana z ochotą poczytam, posłucham może być i o sporcie,(kobietach i alkoholu)  przecież i tak zawsze jest egzystencjalne… Podobnież sport to zdrowie, a zdrowie, to długie, szczęśliwe, życie….

10. Jak odreagowywała pani stresy? [Dariusz Zaborek pyta Alicję Gawlikowską —Świerczyńską — przypis własny]:

Do dzisiaj tak mam, że jeśli coś mi nie wyjdzie lub wyjdzie inaczej, niż planowałam na przykład stosunki z ludźmi, w których pokładałam nadzieję, to zaczynam się z tą sytuacją rozstawać (…) umieć pogodzić się z sytuacją, i starać stworzyć się coś nowego. Nie ma innego wyjścia,. Ale od razu trzeba przekształcać się psychicznie, a nie szukać półśrodków. (…)

I myślała pani o śmierci?

Jakoś muszę umrzeć, ale na razie traktuję to nierealistycznie. Bo przecież mam dopiero dziewięćdziesiąt dwa lata.

[Czesałam ciepłe króliki, Alicja Gawlikowska— Świerczyńska, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec, 2014r].

Alicja Gawlikowska Świerczyńska, to postać dla niektórych kontrowersyjna, nie ze wszystkim trzeba się zgadzać by przeczytać i zastanowić się nad sensem tychże słów. Kobieta, która: straciła wcześnie rodziców, brała udział w konspiracji,  przeżyła obóz koncentracyjny jak również śmierć własnego dziecka, czynna zawodowo lekarka, kobieta, żona, matka…

Jest wielu ludzi, którzy uczą nas w jaki sposób doświadczać życia (i śmierci), smakować je, także jeśli jest gorzko, przede wszystkim wtedy, (nie) nasi Bliscy i Dalecy. Przyjaźni i nie, życzący: lepiej, dobrze i gorzej. Wiele osób zdrowych, i doświadczających niepełnosprawności, cierpienia, choroby, smutku, radości, których imienia nie znam i być może nie poznam. Jedno jest pewne. Nie śmierć i podatki. —chociaż także— H. Jackson Brawn mawiał:

Ludzie na naszej planecie nie stoją w szeregu. Tak naprawdę wszyscy stoimy w kręgu trzymając się za ręce. Cokolwiek dasz komuś, kto stoi obok, w końcu do Ciebie powróci. Może nie od tej osoby po której się spodziewasz, nie w tym czasie, kiedy oczekujesz, lecz wróci. Chcę w to wierzyć. Każda osoba jest zarazem uczniem, uczennicą, i nauczycielem, nauczycielką. Rodzimy się i umieramy. Każda z komórek naszego ciała odnawia się co siedem lat. Rodzimy się, umieramy. Metaforycznie i do bólu praktycznie. Śmierć. rozdział, który także należy do życia, nie tylko uczestniczą w nim te osoby, które zostały tutaj. Morrie mówi(ł), jeśli wiesz jak żyć, wiesz również jak umrzeć. Żyj. Teraz.

***

Wczoraj był dzień życzliwości i osób dobrze życzących, tak więc życzę Ci najlepszego. Uczącego. Radosnego, zadumanego, spokojnego. Tego, czego aktualnie potrzebujesz, pragniesz, tęsknisz, wypatrujesz.

***

Być może jest tak, że początki są bardziej atrakcyjne, ale mniej wymagające. Być może jest zupełnie inaczej.Bo jeśli każdy kij ma dwa końce, to gdzie stracił początek?


 • *mowa Poeta i świat, jest zamieszczona np w Wierszach wybranych, wydawnictwa a5, 2013 r.
 • * każdy początek to tylko ciąg dalszy, a księga zdarzeń wciąż otwarta w połowie, napisała Noblistka, źródło j.w.
 • *proszę sobie wybrać opcję, (aluzja do węzła gordyjskiego jak najbardziej na miejscu)
 • *różnica pomiędzy robieniem a próbowaniem łatwo sprawdzić. Zaobserwuj jeśli, ktoś Ci powie, że przyjdzie na imprezę, albo spróbuje przyjść… Cóż, obstawiam, że druga osoba się nie pojawi, ale będzie próbowała…
Reklamy

14 comments on “25. Ostatnie historie.(Nie) pierwsze za(_)chwyty.

 1. ja i moje urwisy
  22/11/2014

  Ale te życie nas doświadcza w tym świecie…

  • 5000lib
   22/11/2014

   Tak? A może to my Doświadczamy Życia? Co Ty na odwrócenie perspektywy?

 2. Q-uma
  23/11/2014

  No sporo tu mojego w Twoich migawkach o życiu i śmierci. Elizabeth Kübler-Ross weszła w moje życie w okolicznościach osobistych zgonów z książką „Krąg życia, krąg śmierci” nieprzypadkowo chociaż zupełnie przypadkiem. Należy do ważnych autorów, bo znacząco wpłynęła na moje myślenie o przeszłości i przyszłości. Joan Didion lata temu uraczyła mnie „Rzekobiegiem” i wtedy zapadło mi w świadomość przekonanie , że egzystencjalizm to nie tylko echo przeszłości, a moje doświadczenie codzienności (aczkolwiek niechętnie przeżywane, nawet przeżuwane i jakże niestrawne) . Historia Chustki zabolała-mnie może za blisko była osobistych doświadczeń. Dużo lepiej mój mózg znosi teorię niż praktykę.
  Z odchodzeniem zupełnie dobrze zmierzyłam się w „Oskarze i pani Róży „(na początku trudne a potem oswojone) no w przejmującym filmie (właściwie monodramie) z Emmą Thompson „Dowcip”-polecam w ciemno. Odchodzenie jest raczej omijane, jakby go nie było, a jeśli już to rzecz w złym guście (Przypomina mi się scena z „Tanga” Mrozka ). Mnie przejęła śmierć mojej bieszczadzkiej babci, której pozazdrościłam – do pochówku spoczywała w pokoju, w swoim domu, jako Maria , a nie zwłoki . Przygotowali ja do obrzędu swoi, nie opłaceni obcy. Dom odwiedzało mnóstwo ludzi na wspólne modły i żeby obcować ze śmiercią . Najpierw byłam w szoku , trochę nawet oburzona, a potem zrozumiałam i pozazdrościłam .
  Co jest najgorszą opcja w życiu ? Że człowiek nie bierze pod uwagę śmierci , zwłaszcza, że jest to jak wierzę stan przejściowy.
  Pozdrawiam z moimi różami , które jeszcze są, a już odchodzą …

  • 5000lib
   23/11/2014

   Elizabeth Kübler-Ross lekarka, która opisała psychologiczną reakcję, która zachodzi gdy pacjent_ka dowiaduje się o czekającej go/ ją śmierci. Postaram się poszukać książki, o której piszesz.
   Zazwyczaj jest tak, że mózg lepiej znosi teorię niż praktykę.Przypomina mi się nie wiedzieć czemu wiersz Szymborskiej, w którym opisuje, co robi we śnie, iloma nie włada językami, czegoż to nie stwarza. Możliwe, że teoria to po trosze takie nasze sny. Czytałam Oskara i Panią Różę, dla mnie niestety, książka nie zdaje egzaminu. O wiele lepszą, ba o nomen omen niebo lepszą jest dla mnie „Czasami wołam w niebo”, książka wymagająca, przynajmniej tak ją traktowałam, odbierałam czytając blisko trzynaście lat temu, ale rozumiem, że możesz mieć inne spojrzenie i „Oskar” może Ci się podobać.

   Na „Dowcip” na pewno zwrócę uwagę, dziękuję.Kultura odchodzenia i umierania jakże się zmieniła… Przynajmniej dla nas. Pozdrawiam Ciebie i Twoje róże. Bardzo lubię piosenkę, z którą Cię zostawiam:

   • jukkasarasti
    13/09/2015

    Na Oskara i Panią Różę wyklinają, że to taki wyciskacz łez, że śmierć dziecka nazbyt patetycznie przedstawia… A ja w ten sposób zaczęłam patrzeć na tę powieść dopiero, gdy komentarze zaczęłam czytać. Dla mnie to była – wtedy, kiedy ją czytałam, książka o rodzicach, którzy w najważniejszej dla dziecka chwili, nie zdali egzaminu. O rodzicach, obrażających swoje dziecko, traktując je z pobłażaniem „bo ty jesteś za mały, żeby z tobą o pewnych rzeczach rozmawiać, nie zrozumiesz tego” w momencie, kiedy powinni uczynić ostatnie jego dni lepszymi. I jako taką, nadal uważam tę powieść, za bardzo ważną.

    Piękną książką, pięknym blogiem o umieraniu jest Zorkownia Agnieszki Kalugi.

    • 5000lib
     13/09/2015

     Witaj na blogu Jukkasarasti! 🙂 Dobrego czytania i komentowania. Niech Ci czcionka lekką będzie. 🙂 Chociaż nie błahą. Ad vocem.
     No cóż nie gustuję w prozie Schmitta Przeczytałam „Oskara i Panią Róże” i „Dziecko Noego” (Z którego nic nie pamiętam). Tak, jestem po stronie tych, którzy mówią, że jest to tani wyciskacz łez, i ogólnie humbug, ale najgorsze jest to, że ludzie, w większości, choć n i e zawsze na tym poprzestają. I dumnie noszą na ustach tytuł. Chociaż jestem też zdania, że czasami, można przeczytać coś źle napisanego, żeby się jednak przekonać, że to nie to, albo, że czasami się lubi właśnie tak.
     Dla mnie książka jest banalna, do szpiku kości, czcionki,do każdej kropli tuszu, ale może gdybym przeczytała ją wcześniej… Nie dyskredytuje, że tytuł może być ważny,
     To trochę jak z pytaniem:
     Która książka zmieniła Twoje życie?
     Otóż twierdzę, że książka nie ma mocy zmieniania życia, tutaj wkraczamy w nauce o zmianie, sposobach uczenia się dorosłych i dzieci i tematach pokrewnych, ale książka może być iskrą, która zainicjuje zmianę.
     Szerzej o tym tu: http://wp.me/p59KuC-6x
     O książkach pokrewnych tematowi: http://wp.me/p59KuC-b6
     Przeczytałam, w formie książki, „Chustkę”, wiem, że „Zorkownia” także w takiej formie się ukazała.
     Dla mnie osobiście Chustka jest blogiem o życiu, a w każde życie wpisana jest śmierć. To tylko dzisiaj jesteśmy takimi higienistami, że w lateksowych rękawiczkach cyzelujemy śmierć. Przypomniały mi się, chociażby, lekcje anatomii, ale o nich już pisałam: https://5000lib.wordpress.com/?s=lekcje+anatomii : w szczególności wpis [161].( http://wp.me/p59KuC-rL ). Rozpisałam się,jak na jakiś aspekt patrzysz inaczej, z chęcią przeczytam,i jeśli masz ochotę odniosę się do tego co piszesz, w komentarzu.
     Pozdrawiam,:). Dobrego wieczoru.

 3. Pingback: (25+1).Krótki film (nie tylko) o śmierci. | Listy i [inne] brewerie.

 4. fibula
  04/11/2015

  Pozwolę sobie zapisać ten link. Zrobiłaś tu naprawdę świetne zestawienie. Dzięki za podrzucenie.
  PS Czytałam „Chustkę” i „Umarł mi”. Polecany już wcześniej przez Ciebie Pilchowy „Dziennik” – w planach.

 5. fibula
  04/11/2015

  A „Joanna” była dostępna na ninateka.pl, ale zdaje się, że tylko przez krótki czas.

  • 5000lib
   04/11/2015

   Nie jest dane mi by obejrzeć ten obraz. Z tego co wiem, nie tylko mnie. Co dziwne, skoro nominowany do Oscara, powinien mieć lepszą proporcję, a miał najlepszą, opcja dzieło niedostępne, więc cenne. Limitowana edycja… 😦

   • fibula
    04/11/2015

    Jest, ale w wersji płatnej (wtedy na Ninatece na pewno był bezpłatny, ale chyba rzeczywiście tylko na jakąś chwilę tam zagościł), zostawiam jednak tasiemkę http://vod.pl/filmy/joanna/hlgtf7 – może zechcesz skorzystać.

    PS Pierwszy raz dostałam powiadomienie o komentarzu (choć zawsze włączałam, to nie działało).

    • 5000lib
     04/11/2015

     Może z racji świąt będzie jakoś bezpłatnie? Dzięki za sznureczek, tak, czy tak.
     Może problem z komentarzami można jakoś rozwiązać, ale nie wiem jak…:(

     • fibula
      04/11/2015

      Trzeba sprawdzać, bo zdarza się, że na jakiś czas odblokowują.

      Wygląda na to, że już przesyłanie komentarzy będzie działać. 🙂 Mam nadzieję, że nie tylko pod tym postem. 😉

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Podaj adres e-mail w celu obserwowania tego bloga i otrzymywania powiadomień o dodaniu nowych wpisów.

Dołącz do 130 obserwujących.

Statystyki blogu

 • 76,379 odwiedzin. Zapraszam i dziękuję! :-)
Follow Listy i [inne] brewerie. on WordPress.com

Tagi

"At home" 2013 "Lewa ręka ciemności" "Miasto złudzeń" "Planeta wygnania" "Wydziedziczeni" oraz "Słowo las znaczy świat" #...Bo Świat jest ciekawy! #...I wiesz[cz] #...I wiesz[cz] co jest grane. Absu[ra]da(va)lium #12 poniedziałków #a ja lubię poniedziałki! #czytanie_świata #Dwanaście poniedziałków #InspirAkcja #iskierki #Jeden krok #najkrótsze #Pytanie w piątek #Pytaniewpiątek #Selekcja 52/20/15 #Szczelin w szczegółach ciąg dalszy #szczelin w szczegółach dalszy ciag #XII poniedziałków .[Saturday Pianist jazz]I Hiromi Uehara I Move 1 Movement 1: Poetry Of Wheels (George Gruntz) 3:05; 2 Movement 2: Poetry Of Lights (George Gruntz) 3:54; 3 Movement 3: Poetry Of Links (George Gruntz) 5:28; - 4 ILL Used ILLusions (George Gruntz) 5:1 01. Austin (Wasilewski) - 7:07 02. Sudovian Dance (Wasilewski) - 6:28 03. Spark of Life (Wasilewski) - 6:34 04. Do rycerzy 01. Requiem for Willy Loman 3:58; 02. Eternity Theme 1:58; 03. Closed Roads 5:36; 04. Waiting 2:07; 05. Voyage 2:10; 06. Invocation 2:26; 07. Tango of Love 1:41; 08. Tom’s Theme 1:35; 09. Laura’s 2 plus 1 7 widoków w drodze do Krakowa 7 widoków w drodze do Krakowa Grzegorz Turnau 9 Dead Alive 10 Easy Pieces for Piano 30 na 30 1997 2009 2012 2015 A Aagfe van der Voegh ach ach, kobiety i o kobietach Achille Adrien Proust ACT Adama Bremensis Adam Bałdych Adam Czartoryski Adam Ferency Adam Golec Adam Hurst Adam Jerzy Czartoryski Adam Nowak Adam Pasternakiewicz Adam Pendelton Adam Strug Adam Włodek Adam Zagajewski Adam Zagajewski Obrona żarliwości Adele Bloch-Bauer I Adolf Sax Adriana Sokołowska-Ostapko adrygał Agata Kulesza Agata Młynarska Agata Tuszyńska Aga Zaryan Aga Zaryan śpiew Agnieszka Chrzanowska Agnieszka Osiecka Agnieszka Sylwanowicz Agora SA Agostin Tassi Aguste Rodin Aiora Akademia Nauk akordeon Akurat Alan Dawson Alan Pasqua Albert Camus Albert Camusa i Franza Kafki. Albert Einstein Alberto Giacometti albo Kobieta przy oknie Albrecht Dürer album: ‎The Musical Voyages Of Marco Polo albumy albumy recenzje Alchemik Alchemik (Alchemik Acoustic Jazz Sextet) alef Spinoza Aleksander Głowacki Aleksander Lesman Aleksander Macedoński Aleksandr Moczulski ales from Earthsea Alexandera Lonquicha Alexander Scriabine Alexandre Desplat Alexandre Seon Alexey Kruglov Alex Rovira Celma & Fernando Trias de Bes Alfa Alfabet Alfred Lion Alfred Nobel Alfred Szklarski Alice Sara Ott Alicja po drugiej stronie lustra Alicja w Krainie Czarów Alicję Gawlikowską ---Świerczyńską Alma Mahler A long Story 2007 alpinizm alto saxophone altówka Alvernia Studios Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił. recenzja Amon Göth Anaksymanes Anat Fort Anatole Francis anatomia Anawa Anda Rottenberg Andersen Andre Debierne Andriej Skhurhan Bożena Zawiślak-Dolny Andrzej Andre Krzywicki Andrzej Bachleda Andrzej Ferenc Andrzej Jagodziński Andrzej Jakimowski Andrzej Jakubowicz Andrzej Krzywicki Andrzej Panufnik Andrzej Sapkowski Andrzej Sikorowski Andrzej Trzaskowski Andrzej Wajda Andrzej Zaucha Andrzej Zaucha i Anawa André Tempel Andy McSmith Andy Sheppard Angela Davis Anglia animacja Animisiewasz Startt anim_akcja przeciw sterotypom Anja Lechner - Her First Dance (2008) Anja Lechner wiolączela Anna Austiaczka Anna Bikont Anna Chęćka -Gotkowicz Anna Maria Jopek Anna Maria Jopek - śpiew Anna Maria Jopek Licho Anna Maria Jopek ustami Annaputna Anna Rusowicz Anna Saraniecka Anna Seniuk Anna Treter Anna Wojtowicz Annette Paul Anouar Brahem Anthony de Mello Anthony Jackson Anthony Jackson - Bas Anthony Wilson Antoine’ de Saint-Exupéry Anton Dworak Antoni Buchner Antoni Dvořák Antonio de Pereda y Salgado Antonio Vivaldi Antoni Witt Antoni Łukasz Podkowiński Antonín Dvořák Antoon van Dyck antyk antysteresownik Anyone With a Heart recenzja Apelles apetyt na życie Apollo obdziera Marsjasza ze skóry Apple Apus apus Aris Kindta Arkady Shilkloper Arlene Blum Armet de Lisle Arseny Tarasewicz- Nikolajev Arthura Millera Artur Andrus Artur Hajzer Artur Szczęsny Artur Żmijewski Artysta: Adam Hurst Tytuł albumu: Obscura Czas realizacji Marzec 2012 roku Wytwórnia: Ash Records Arvo Pärt Arystoteles astma astma znane osoby chore na astmę Astrid Lindgen Astrid Lindgren astronomia Asurbanipala ateizm Ateny A time for everything atrament Atul Gawende audiobok audiobook audiobook Swietłana Aleksiejewicz Audioteka Auguścik Austin (Wasilewski) - 7:07; Sudovian Dance (Wasilewski) - 6:28; Spark of Life (Wasilewski) - 6:34; Do rycerzy autobiografia autyzm A w Krakowie na Brackiej awokado B Bach bajka bajka o życiu Bajor Ballada o filiżance Ballady i romanse ballata Bandwagon Barbara Baczyńska Baritone Vocals – Gordon Jones Countertenor Vocals – David Gould barok Baron de Saint-Julien Bartosz Chajdecki Bogowie Basia Trzetrzelewska bas Phil Donkin Bass bass saxophone Bass – Jimmy Haslip Bazylea baśnie Beatrice d'Este Beethoven bele-tele-tryska-tyka Bema Pamięci żałobny rapsod Bergamini Bernadette Mcdonald Bernard Machiavelli Bernard Sève beznadzieja. Biała Legenda Królowej Bony Biblioteka Akustyczna bieda bieda jako towar Big Cyc Bill Gates Billie Holliday Billy Holiday Billy Joel Bily Joel 1973 biografia Biografia Wisławy Szymborskiej Birds Requiem Bisquit b jak breweria Bliss blog blogostan Blogotony recenzja blogowanie Blue Note Blue Ribbon blues Bobby McFerrin Bob Dylan Bob Franceschini Bob Mintzer Bodø Domkor Boecjusz Bogdan Łazuka Bogiem a prawdą Bogusław Kaczmarczyk i Dominik Kwaśniewski Bogusław Mec Bogusław Wołoszański Kafka bohaterka polska Bolesław Leśmian Bolesław Prus Bona Bona Sforza Bona sprowadziła włoszczyznę do Polski? to mit Bonifacy IV Bosch Botticellego Boy Breweria Brewerie Bronisław Kaper Bronisław Maj Bronisław Maj Horacy (przekład Zygmunt Kubiak): Maciej Sarbiniewski (przekład Julian Ejsmond); Grzegorz Turnau (słowa: Grodzisko- Czym jest sen?- aranżacje Bronisław Malinowski Bronisław Pawlik Brunona Schulza Brzechwa budżet budżet błędy Bugge Wesseltoft Bunksy bunt Buzu Squat by pamiętać być dobrym nauczycielem być dobrą nauczycielką Być jak Ron Clark Był sobie król ból Bębny – William Kennedy Błażej Domański Bługaria błędy C caccia Camile Claudel Cannonball Adderley - Mercy Mercy Mercy Caravaggio Caravvaggio Carla Bley Carla Bly Tros2013 Carla Gesualdo Carlo Gozzi Carlye Carolyn Davidson Carravaggio Casanova Caspara Davida Friedricha Cassandra Wilson Catherine Dickens Catherine Hogarth Całaż filozfiaż Cecil Taylor Cecylia Gallerani (1473-1536) Cecylia Kukuczka Celan Celina Kukuczka celtyckie opowieści Centrum Onkologii w Warszawie Cesare Catà chanson de geste Charlesa Lloyda Charles Bouchard Charles Byrne Chiarmonte Chicago Symphony Orchestra Chick Corea chodzenie Choeurs de Lyon Chopin na jazzowo chorał chorał ambrozjański choroba choroba alkoholowa choroby serca Christian McBride Christoph Roßner Chris Tordini - double bass Churchill Chylice Chłopecki ciało ciało człowieka ciało ludzkie ciekawostki ciekawostki ciekawostki językowe ciekawostki na temat cukru ciekawostki o ciele człowieka ciekawostki o czekoladzie ciekawostki o jazzie Ciekawostki o kawie ciekawostki o książkach ciekawostki o ludzkim ciele ciekawostki o oczach ciekawostki ornitologiczne ciekawostki o ósmym marca ciekawostki o średniowieczu ciekawostki układ oddechowy ciekawość cisza City of Illusions clarinet Claude François Claude Lorrain Claude Monet Claus Pieterszoon co dzieje się z ciałem po śmierci co jest grane. Absu[ra]da(va)lium co jest grane. Absu[ra]da(va)lium...I wiesz[cz] Cole Colin Vallon Colin Vallon Trio Coltrain Coltranie Come Away With Me recenzja Conlon Nascarrow co przyjemnego przeczytać? co to jest sapka co to są Listy i inne Brewerie co warto czytać co warto czytać z fantastyki? Co warto czytać z fantasy co warto przeczytać? co zrobić jeśli mam słomiany zapał co zrobić z rozczarowaniem? co z tym budżetem cukier cykl cykl You can listen jazz cykl Ziemiomorze cytat cytat na dziś cytat na teraz cytaty cytaty Jana Kaczkowskiego Cytaty z Jana Kaczkowskiego Czajkowski Czarne czarne złoto Czarnobyl Czarnobylska Modlitwa czas czas świąt czekasz na wiosnę Czerony Tulipan Czerwony Tulipan Czesława Korzeniowska Czesław Miłosz Czesław Niemen Cztery Pory Roku czy dama z gronostajem z czym dama staję? czy jaskółki odlatują na zimę? czyli]. Prawo do... czy między bogiem a prawdą? Jak poprawnie powiedzieć czym skutkuje uszkodzenie rdzenia kręgowego czy osoby niewidome widzą sny? czy smarkać czyta Andrzej Ferenc czytaj Listy i inne Brewerie Czytam więc jestem Czytanie szkodzi :) czytelniczki czy to prawda Czyści jak łza Człowiek człowiek w kosmosie córka Bzdurka D DagaDana Dama z... Dama z gronistajem Dama z Gronostajem Dama z łasiczką Danae Danaus plexippus Daniel Barenboim piano Daniel Kapustka Daniel Kapustka – perkusja Daniel Nilsson Danielsson Palle Daniel Tamment Daniel Tammet Daniel Tiamment Daniel Waples Danny Cudd Danuta Grechuta Danuta Stenka Danuta Szaflarska Danuta Szaflarska nie żyje Darek Oleszkiewicz Dariusz Kortko Dariusz Zboch Leszek Sojka Jakub Kołodziejczyk Joanna Zagajewska Michał Kowalczyk Dark Crayon Dark Crayon/Piotr Cieślicki Dave Holland Dave Koz David Brubeck David Chesky David Chesky / Fundação Orquestra Estúdio / Rui Massena David Chesky: The Zephyrtine - A Ballet Story recenzja David James Soprano Vocals – Monika Mauch Tenor Vocals David James Soprano Vocals – Monika Mauch Tenor Vocals – Rogers Covey-Crump David Kikoski David Lynch David McClelland Da Vinci Dawid Bowie dawni mistrzowie Dean DeBloisChris Sanders Dean DeBloisChris SandersWilliam Davies Deborah Tannen de Falla de gustibus non est disputandum deneidy depresja Dezyderata Dhafer Youssef Diabelski młyn Diana Krall Diana Krall - When I look in your eyes Diares of Hope Diego Velázque Diego Velázquez dieta Dino Saluzzi dlaczego dlaczego 8 marca dlaczego bekamy? dlaczego człowiek się wierci? Dlaczego Dickens byłby youtuberem? Dlaczego karku nie można złamać dlaczego ludzki kręgosłup ma kształt podwójnej litery s dlaczego malejemy? dlaczego mamy gęsią skórkę dlaczego mówimy nie zasypiaj gruszek w popiele dlaczego nie dyskutujemy dlaczego się czerwienimy dlaczego warto nie biegać Dlaczego warto zobaczyć film o Stephanie Hawkingu dlaczego wypda nam dysk Dlaczego zacięcie się papierem bardziej boli dla dzieci Dlaubert Dobrawa do czego służt stół? Do czego służy stół? do diabła z tym budżetem dojarzość Do Marka Aureliusza Domenic Buonvicini i Silvestr Maruffi do mieszczan (Katarzyna Nosowska Dominik Bukowski Dominik Kwaśniewski Dominik Wania Dom o Zielonych Progach Dora Diamant Dorota Górska Dorota Kędzierzawska Dorota Miśkiewicz Dorota Osińska Dorota Warakomska Dostojewski do szlachty Dotknięcie pustki DoZP doświadczenie niepełnej sprawności Driekoningenroud Droga 66 Drugi dziennik recenzja drums duc de la Rochefoucauld Dudziak Dugosz Duke Duke Ellington Duke recenzja dur radość Dwadzieścia pięć lat temu zginęła Wanda Rutkiewicz dwuznaczność leksykalna dyg_resje Dymitr Szyszkin dynamit dysk dyskusja dyskusja o nudzie dyskusje o sztuce dysleksja. dystans Dziady Dzieciństwo Marii Skłodowskiej Curie dziennik Dziesiąta rocznica śmierci Jana Pawła II Dzień Dziecka Dzień Języka Ojczystego Dzień Książki dla Dzieci Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy 23 kwietnia od 1996 roku Dzień Matki Dzień ojca. Dżem E e.e. cummings e.s.t ECM ECM. Eicher ECM wytwórnia Edgar Degas Edmund Semil edukacja Edwarda Albee Edward Grieg Edward Hopper Edward Janner Edward John Phelps Edward Kłosiński Edward Walter Fryer Eivind Aarset ekonomia elektronika [Electronic Wind Instrument ] Elektryczne Gitary Eleni Karaindou Eleni Karaindrou Eleni Karaindrou - fortepian; Kim Kashkashian - altówka; Jan Garbarek - saksofon tenorowy; Vangelis Christopoulos - obój; Camerata Orchestra pod batutą Alexandrosa Myrata Eleonora Akwitańska Eleonora Aragońska Eli eli Elijah Bossenbroek Elijah Bossenbroek - Carpe Lumen Elina Duni Quartet Eliota Elisabeth Kübler-Ross Elizabeth Barrow Eliza Orzeszkowa Elkhonon Goldberg Ellen Key Elliot Mason Elmo Elwira Kamińska Elżbieta Towarnicka Emil Zola En Chordais Ensemble Constantinople Epikur epowerment Ercole d’Este Eric Clapton Eric Clapton autobiografia Eric Clapton kończy karierę nie będzie koncertował Eric Zener Ermelino Ermellino Ernest Rutherford erudycja esej eseje etno Eugeniusz Makówka Eugène Henri Paul Gauguin Ewaa Lipska Ewa Demarczyk Ewa Lipska Extended Circle F Fabrizio Bosso Fantasie C-Dur; Rondo h-Moll; Sonate A-Dur - Carolin Widmann Fantasty fantastyka fantasy fasolowy król Felicja Bauer Fender Rhodes – Paul Nagel Ferdynand Magellan Feynamann Fibonacci figura matki w sztuce filharmonia Filharmonicy Berlińscy Filip IV Filipowicz Quintet film film polski filozofia filozofia chodzenia Fiodor Dostojewski Fiovanniego Battisty de Lazzari fizjologia fizjoterapia ciekawostki Flaubert flet Flora Celestyna Teresa Henrietta Tristan y Moscoso Flora Tristan folk folk jazz Follow The White Rabbit (Herman/Tordini/Crane) [3:21]; Saturn Returns [7:43]; Trylon [5:09]; Heart Shaped Box (Kurt Cabain) [4:38]; Ein Gedi (D.Aharoni) [6:01]; The Mountain In G Minor [6:20]; Cadenza Fonopolis Formacja Nieżywych Schabuff - Dadada forte(i)pian(o) fortepian fortepian; Henning Kraggerud fortepian ciekawostki fotepian fraktal Francis Danby Francis de La Rochefoucauld Francis Wolff Franciszek Jerzy Kulczycki Franciszka i Stefan Themersonowie Francja Francoisa Couturiera Franja Frank Zappa Frans van Mieris the Elder (Starszy) Franz Kafka François Boucher François VI frazeologizm Fred Oldenburg fretles Freud Fryderyk Chopin Fundacja terytoria książki Fusell i Krauss Fête de la Musique G Gabriela Anders Waiting Gabriela Muskała Gabriel Lippmann Gala Dali Galileusz Gang Marcela Gary Burton Gazeta Wyborcza Gałczyński Gdańsk Gdańsk 2015 gdy kwitnie żonkil gdy mózg się starzeje Geetali Norah Jones Shankar Georgea Russella George Gershwin George Martin Georges de La Tour Georges Seurat Georges Urbain Georges_Seurat Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte Gerald Cleaver Gershwin gerzegorz turnau Giedroić Gilles Thibault Gintrowski Giorgio de Chirico Giorgione Giovanniego Moroni Giovanni Paola de Feminis gitara gitara basowa Cezary Konrad - perkusja gitary Gitary– Paul Jackson Giuseppe Torelli glejak Glenem Gouldem Glen Gould God Only Knows Goethe Golec uOrkiestra Gottland goły jak święty turecki Gra o tron Grass nie żyje Grażyna Draheim Grażyny Bacewicz Grechuta Gregoire Chamayou Grimm GrubSon grunt to zdrowie Grzech Piotrowski Grzegorz Ciechowski Grzegorz III Grzegorz Kwiecień Grzegorz Piotrowski – saksofonMarcin Masecki Grzegorz Tomczak Grzegorz Turnau Grzegorz Turnau – śpiew Grzegorz Wełnicki Gunter von Hagens Guro Nordengen Guro Nordengen tłumaczenie: Milena Skoczko Gustava Klimt Gustav Theodore von Holst Gustaw Mahler Gwendolyn Bradley Gérard Genette Géricault Górny Śląsk górski oskar góry Głowy piwniczne H Habakuk feat. Muniek Hagar's Song recenzja Halina Wyrodek Halloween Hamburg) Hang Massive Hanna Banaszak Benefis Hans Andersen Hans Frank Hans Zimmer Harapollon Nilus harmonijka Robert Kubiszyn – kontrabas Harrisa Eisenstadta Septembera Harry Potter Harry Potter i Harry Potter i Kamień Filozoficzny Hector Berioz Helena Deutsch Helena Diakonova Helena Modrzejewska Helen Hunt Hendrix Henri Becquerel Henri Bergson Henri de Toulouse-Lautrec Henri Dominici Henryk II Henryk Majewski - trumpet Henryk Sienkiewicz Henry Marsh Henry Murray Hermione Lee Hernando Cortes Herofiloz z Aleksandrii Hertha Ayrton Hieronim Bosch Hieronymus Anthoniszoon van Aken Hilarego z Poitiers Hildegarda z Bingen Hili Plitmann himalaizm himalaizm zimowy to sztuka cierpienia Hiob Hipokrates Historia historia kobiet historia liczb Hogward Hokusai Katsushika Holandia Holland Baroque Holmfrida Holst planety Homo twist Miasto Kraków Horacio Lavandera Horowitz How to Train Your Dragon Hugo Steinhaus hulusi humanizm humor Huśtawki Hymn do Świętej Trójcy Ibrahim Maalouf i czytelnicy idiopatyczna odma opłucnowa Idres Shah Ignacy Jan Paderewski Igor Omulecki II Koncert fortepianowyB-dur op. 83 Johannesa Brahmsa Iiro Rantala Iiro Rantala - fortepian Adam Baldych - Skrzypce Asja Valcic - Wiolonczela Iiro Rantala New Trio Iiro Rantala String Trio II Wojna II Wojna Światowa IKD Ildefons Gałczyński ile waży skóra przeciętnego człowieka Imagine recenza i Marek Grechuta Immanuel Kant impresja Impresje i komenty impresonizm Imágenes (Music For Piano) Inga Iwasiów inspiracja Inspirujące książki instrumenty klawiszowe instrumenty klawiszowe; Krzysztof Pająk ---instrumenty klawiszowe instrumenty perkusyjne Instytut Radowy International Jazz Day Internetowy Klub Internetowy Klub Dyskusyjny Internetowy Klub Dyskusyjny Dyskusyjny [IKD+0] Internetowy Klub Dyskusyjny Dyskusyjny [IKD+2] Internetowy Klub Dyskusyjny [IKD+0] i Orkiestra na Zdrowie Irak. Piekło w raju recenzja Irena Curie Irena Curie na wojnie Irena Krzywicka Irena Santor Irene Joliot- Curie Irene Russo Irene Schweizer Iring Berlin irlandzkie whistle iskierki by 5000lib Istebna I Symfonia D-dur "Tytan" I Ty możesz słuchać muzyki klasycznej Iwaszkiewicz i wiedza I Wojna Światowa IX wiek Izabela Czartoryska Izabela Kastylijska Jacek Bończyk Jacek Dukaj Jacek Dukaj Lód Jacek Kaczmarski Jacek Kleyff Jacek Kozerski Jacek Malczewski Jacek Ostaszewski Jacek Wójcicki Jack DeJohnette Jack Lang Jackowski i Jopek Deszcz Jacob Karlzon 3 Jacques-Louis David Jacques Attali Jadwiga Helena Misel Jadwigi Sikorskiej jak inspirować jak mądrze czytać książki? O czytaniu jakość snu jak racjonalnie kupować książki jak się wyspać Jakub Lange Jakub Łysik Monika Krzysztofik Marta Grzebielucha Karol Kamiński jak umiera człowiek Jak umysł rośnie w siłę jak wytresować smoka jak wzmacniać wolę James Joyce James Slevin Jana II Doskonałego Jan Breughel (młodszy) Jan Brzechwa Jan Czocharski Jan Dantyszek Janek Gwizdala - bass Alan Pasqua - piano Peter Erskine - perkusja Jan Garbarek Jan Gondowicz Jan Gunnar Hoff Janina Wanda Grechuta Jan Kaczkowski Jan Kaczkowski cytaty Jan Kanty Pawluśkiewicz Jan Kanty Pawluśkiewicz Zbigniew Wodecki Anna Wojtowicz Jan Kochanowski Janne Clemence Wail Jan Ptaszyn Wróblewski Jan Sebastian Bach Jan Smoczyński Janusz Gajos i Magda Umer z najnowszej płyty Duety Janusz Gniadkowski Janusz Korczak Janusz Kozłowski Janusz Limon Janusz Mackiewicz Janusz Majewski Janusz Radek Janusz Zabiegliński Jan van Eyck Jan Vermeer Jan Vermeer van Delft Jan Wildens Jan z Czarnolasu Jan Zych Jar Chojnacki Jarema Stępowski Jarle Vespestad: drums Jarosław Iwaszkiewicz Jarrett Jarret w Kolonii 1975 rok jaskułke jaskółka Jasona Morana Jason Moran jazz jazz finski jazz jest jazz norweski jazz pianist jazz polski Jazz Sebastian Bach Jazz Tribute To Michael Jackson jazz w Finlandii jazz zagraniczny Jean-Édouard Vuillard Jeana Désiréa Gustavea Courbeta? Jeana Paula Jean de La Fontaine Jean de Roquetaille Jean Galbert Savage jedna jaskółka wiosny nie czyni Jeff Hamilton Jeff Tain Watts Jennifer Teege Jeremi Protas Jeremi Przybora Jeroen van Veen Jeroen van Veen – Pärt - Für Anna Maria Jeroen van Veen – Pärt - Für Anna Maria (2013) Jerzego Zawieyskiego i Tadeusza Gajcego Jerzy Bartz Jerzy Czech Jerzy III Jerzyk zwyczajny Jerzy Limon Jerzy Maksymiuk Jerzy Pilch Jerzy Stempowski Jerzy Sthur i Olgierd Łukasiewicz Jerzy Stępowski Jerzy Wasowski jest najważniejsza. Jezus Chrystus Joachim Kuhn Joakim Milder - tenor saksofon tenorowy Joanna Garycka Joanna Pollakówna Joanna Porazińska Joanna Sałyga--- Chustka. Joanna Szczęsna Joanna Szczęsna i Anna Szczęsna Joe Morello Joe Morrello Joey Baron Johana Necka Johann Christian Bach Johannes Brahms Johann Maria Farina John Clayton John Coltranie John Gage John Hawkes John Lennon John Lewis John Mandela John McLaughlin John Porter John Surman John Urry John Williams John Zorn Jon Christiensen Joni Mitchell Jon Schmidt Jopek Jorrain Lorrain Joseph Conrad Josiah Wedgwood Jowisz Joëlle Léandre Juian Tuwim Julia Hartwig Julian Maszyński Julian Sypniewski Julian Tuwim Juliusz Cezar Juliusz II Juliusz Machulski Juliusz P. Szeniawski Jung Jusepe de Ribera Just Kinds Justyna Steczkowska Jóhann Jóhannsson Józef Czapski Józef Czechowicz Józef Epifani Minasowicz Józef Pankiewicz Józef Peszka Józef Wokulski to Stanisław Wokulski? języczek u wagi języczek uwagi albo języczek u wagi język język a zawody język migowy językowo język polski język polski ciekawostki kabaret Kabaret OT.TO Kabaret Potem Kabaret Starszych Panów Kacper Stolarczyk Kacper Stolarczyk – gitary Kaczmarczyk Kaczmarski Kafka Kaja Nordengen Kaldi Kalina Jędrusik Kamil Łanuszka kampanie społeczne kanał kręgowy kanon kanon fantasy kanon jazzu kanon lektur polskich Karakter Karol Chłapowski Karol Dickens Karol Szymanowski Karol Wielki kaszleć czy kasłać Katarzyna Biedrowska; Marek Szymaszek; Paulina Grondys; Katarzyna Boni Katarzyna II Katarzyna Kolędy –-Zalewskiej Katarzyna Rokicka Katarzyna Rosicka--- Jaczyńska katastrofa w Czarnobylu Katowice Kawa Kayach Kayah Kazimierz Mikulski Keats Keith Jarret Keith Tester Kenny Drew - fortepian Paul Chambers - kontrabas Philly Joe Jonnes - perkusja Lee Morgan - trąbka Curtis Fuller - puzon Ketil Bjornstad Kevin Maurer kiedy skóra ma orgazm Kieślowski Kinga Prais Klarnet klarnet basowy Klasyczna klasyczne korepetyce -w dobrym tonie. klasyka klawisze kltura Klub Pickwicka kląć jak szewc kobieta Kobieta z dzbanem Kobieta z Wagą kobiety kobiety i o kobietach kobiety w fantasy kobiety w nauce kod kulturowy Kod Leonarda da Vinci koktajl Kolia Piotrowski Komeda Komplikacje. Zapiski chirurga o niedoskonałej nauce koncepcje dzieciństwa koncert Koncert pamięci Agnieszki Osieckiej w Opolu kondycja muzyki Kongres futurologiczny konik polny Konkurs Chopinowski KOnrad Mastyło konsekwencja w działaniu Konstanty Andrzej Kulka Konstanty Ildefons Gałczyński Konstantynopol kontrabas Kordowicz Kornel Filipowicz Kornel Makuszyński Kortarbiński Kosarzyska kosmos Koszula Śliwak Kot z Cheshire Kraków Kraszewski Krew Elfów Kristjan Randalu Kroke Kronika Theitmara Krupnicza 22 Krystian Zimerman Krystyna Czubówna Krystyna Janda Krystyna Janda Wariatka Tańczy Krywult Krzysztof Antkowiak Krzysztof Cezary Buszman Krzysztof Chodorowski. Krzysztof Herdzin - fortepian Krzysztof Kamil Baczyński Krzysztof Kiersznowski Krzysztof Komeda Krzysztof Korzeń; Krzysztof Kraska Krzysztof Kubiesa Krzysztof Napiórkowski Krzysztof Napiórkowski w Trójce Krzysztof Rutkowski Królowa Wiktoria Królowa Śniegu krążek międzykręgowy Ks. Jan Kaczkowski śmierć książka książka 2014 książka jako towar książka mówiona książka papierowa czy ebook co wybrać? książki książki fantasy książki o górach księcia Buckingham KSU kształtowanie nawyków która otrzymała członkostwo amerykańskiej Akademii Medycyny których doświadczeniem były stany depresyjne którzy chorują na astmę Kukuczka kula Kulikowska kultura Kurta Cabaina Kurylewicz Kvieta Legatowa Kyriakos Kalaitzidis L LA Lalka Bolesława Prusa Lao Tzu Larry Coryell Laurent Lemire L czyli 50 Lech Janerka Lech Jęczmyk legendy lekcje anatomii lekcje u Ophera Brayera lektury Leonard Cohen Leonardo da Vinci Leonardo Rauwulfa Leonard Slatkin Leon Fistek Leonid Shupik Le Radeau de la Méduse Leszek Aleksander Moczulski Leszek Kołakowski Leszek Możdże Leszek Możdżer LESŁAW i ADMINISTRATORR Let Her Go Leurent Lemiere Lew Soloff – trumpet Wolfgang Puschnig – saksofon altowy Andy Sheppard – saksofon tenorowy Gary Valente – puzon Carla Bley – piano Larry Goldings – organy Steve Swallow – bass Victor Lew Leśmian liczby Lifecycle Light Made Lighter Lisa Gerarrd list Listy Listy i inne Brewerie Listy i inne brewerie blog Liszt Literacka Nagroda Nobla literatura literatura górska literatura na popołudnie Live. Największe przeboje Lizzy Loeb l jak listy Lombard Londyn Lorentz Louis Armstrong L Turnau Lublin LUC Lucas van Uden. Ludovico il Moro Ludovico Sforza Ludwig Wittgenstein Ludwika VI Grubego Ludwik Filip Ludwik Pasteur Ludwik VII Ludwik XIII Ludwik XV ludzie ciało ludzi organizm ludzki organizm Lugwig Wittgensein Lukrecja Borgia Lukrecjusz Lula i Mariusz Pędziałkowie Lutosławski Lód Maaanam Kora Mac Maciej Garbowski Maciej Inglot--- akordeon; Błażej Chororowski---gitara basowa Maciej Kukuczka Maciej Magnuski – bas Maciej Maleńczuk Maciej Manguski Maciej Szczepański Maciej Słomczyński Maciej Zębaty madrygał Magdalena Kumorek Magnum Mahatma Gandhi Mahler Majewski -fortepian Majewski Robert Malajkat malarstwo malarstwo europejskie malarstwo holenderskie Malcolm Budd Malczewski Malwina Kulikowska Manet Manfred Eicher Manuel de Falla Nights in Spanish Gardens Mapplethorpe Marc Chagall Marcel Landowski Marcel Proust Marcin Dorociński Marcin Masecki Marcin Murawski kontrabas Marcin Pietraszewski Marcin Wasilew Marcin Wasilewski Marcin Wasilewski - fortepian Marcin Wasilewski - piano Slawomir Kurkiewicz - kontrabas Michal Miskiewicz - perkusja Joakim Milder - tenor saksofon tenorowy Marcin Wyrostek Marcin Zabrocki Marc O'Brien Marcus Miller Marek Bliziński - guitar Marek Grech Marek Grechuta Marek Grechuta i Band Marek Grehuta Marek Jackowski Marek Konrad Marek Moś Marek Napiórkowski Marek Napiórkowski - gitara Marek Niedziwiecki Marginesy Maria Antonia Josefa Johanna von Österreich Maria Antonina Maria Beiser Maria Bogucka Maria Curie Maria Curie emigrantka Maria Curie jako kochanka Maria Dębska Maria Farantouri Maria Magdalena pokutująca Marian Eile Marian Eile- Kwaśniewski Maria Orwid Maria Peszek Maria Peszek i Foks Maria Peszek i Foks Był sobie król Maria Salomea Skłodowska - Curie Maria Skłodowska Curie Maria Skłodowska Curie na wojnie Maria Szyszkowska Marie Mordingrer Mariusz Szczygieł Marjane Satrapi i Vincenta Paronnaud marka markizy de Pompadour Mark Owen Markowie Czuryłło i Grechuta Marsjasz i Apollo Marszałek Marta Górnicka Martha Argerich MARTIN TINGVALL Mary Corinna Jacobi z domu Putnam Maryna Barfuss Maryna Barfuss- Turnau Marzena Michałowska Massner Mateen Matejkę Mats Eilertsen: double bass Matt Brewer Matt Brewer --- bass Gerald Cleaver --- perkusja Yaron Herman --- piano Maur Maurice Fleuret Maurice Herzog Max Brod mała zmiana mała zmiana powoduje dużą zmianę Małe Curie Małgorzata Górnisiewicz Małgorzata Niemirska Mały Książę Mecz Poetycki 2015 Medyceusze medycyna medytacja Mehoffer melancholia Melisa meloreytacja Melvin B. Tolson miasto Mich & Mitch and Zbig łodeggy Michaela Franksa Michael Benita Michael Foucaut Michael Wollny Michaił Afanasjewicz Bułhakow Michal Miskiewicz Michal Miskiewicz - perkusja Michał Michał Anioł Michała Urbaniak Michał Bajor Michał Karol Szymanowski Michał Kuźmiński MichałLitwiniec Michał Nestorowicz Michał Strąkow Michał Tokaj Michał Urbaniak Michał Zabłocki Michał Łanuszka Michel Foucault Michel Petrucciani - fortepian Michel Serres Microsoft Mieczysław Karłowicz Mieczysław Kosz Miejsce kobiet jest na górze Mieszko I Mike Stern Mike Stern - gitara elektryczna Mikołaj Rej Mikołaj Tulipan Mikołaj z Radomia Mikromusic Milan Kundera Milena Jesenská Miles Davis minimalizm minimalizm w muzyce Mini wykłady o maxi sprawach. Trzy serie.Leszek Kołakowski Mira Zimińska-Sygietyńska Miron Białoszewski Miroslav Vitous Misha Alperin Miskiewicz -perkusja.Zamyślenie recenzja Wojciech Majewski Miss Williams Mitch & Mitch Mit Erigone mity mity na temat pozytywnego myślenia mity rozwoju osobistego Miuosh & Skrzek MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JAZZU./INTERNATIONAL JAZZ DAY Międzynarodowy Dzień Jazzu Międzynarodowy Dzień Kawy Międzynarodowy Dzień Tańca Mme Lemaire Moje córki Krowy moje doświadczenia moje życie bez cukru mol smutek Monika Borzym Moniuszko Monk Montaigne more Morrie Schwartz motywacja motywacje działań Movements In Colour mpd Muchy Munk Munyungo Jackson – Mustafa Pasza muuzyka popularna muz: Zygmunt Konieczny muzyka Muzyka - Grzegorz Turnau muzyka etniczna muzyka filmowa muzyka klasyczna muzyka koncepcyjna muzyka polska muzyka popularna muzyka poważna muzyka rozrywkowa muzyka we Francji muzyka we Włoszek muzyka wielogłosowa muzyka zagraniczna muzyka świata Myslovitz myślenie jednak boli mój budżet mózg mózg człowieka Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd Kaja Nordengen Młodość na co zmarł Bolesław Prus Na co zmarł Grass na co zmarł Ornette Coleman na co zmarł Stefan Żeromski? nadgryzione jabłuszko nadworny skrzypek Ewy Demarczyk nadzieja Nagroda Nobla Nagroda Nobla 2014 rok Nahuatl najcięższa książka świata najlepszy pojazd XIX wieku największy organ w ludzkim organiźmie najwyższe najważniejsze dokonania na marginesie Na motywach kołysanki Janiny Porazińskiej pod tym samym tytułem.Reżyseria i animacja Tytus Majerski Napoleon Bonaparte Napoleon III Narodowe czytanie Narodowe czytanie Lalki narracja Narrenturm Natasza Czermińska Natasza Czermińska recenzja nauczanie nauczyciel nauczyciele nauczycielka nauka nauka języka co wzmacniać nauka języka popularne błędy nawyk nawyki czytelnicze. Na wyspach Bergamutach Neil Larsen Nelly Ternan neologizm nerw przeponowy New Series NeXT Niccolo Machiavelli Nicola Chiaromonte Nicolaes Eliaszoon Pickenoy Niech Żyje Bal nie każdy potrafi się przewrócić Niemiecka Curie niepełnospraność niepełnosprawni niepełnosprawność niepełnosprawność Prousta niesprawiedliwość Nietzche Nietzsche nie w pełni sprawność Niezależna Oficyna Wydawnicza Nowa niezgoda Niełatwy dzień nie żyje Ginter Grass nigdy mi się nie uda Nighthawks Nike Nikola Sellmair Nikołaj Karamizyn Nils Petter Molvaer Nir Felder No Easy Day Nohawica Norah Jones normy językowe North Cape Notatki notatki na mankietach notatki na marginesie notatki z wykładów nowoczesny marketing nowy album Grzegorza Turnaua nowy cykl Nowy Rok Nowy Ślad Czarnych Stóp nuda nu jazz O.S.T.R obalanie mitów obalanie mitów na temat Marii Skłodowskiej Curie o bibliotece o bieganiu o blogu obraz obrazy Obscura Obwieszczenie obyczaje obój ocannon’s World o chodzeniu o ciszy Octave Feuillet oczekwania o czytaniu Oda do radości Oda Dytrykówna. Odczuwanie architektury Odkrycie NASA odniesienie do baśni odprężenie odznaczenia Office International d'Hygiène Publique. o grzebieniu ogłoszenia Ogłoszenie o głupocie ohn Summerson o jazzie o języku o kleks oko o książce o książkach Olaf Tryggvason Olga Boczar Olga Boznańska Olga Tokarczuk Nike 2015 o mężczyznach o nudzie Opole Opole 1997 opowieści dla dzieci Opowieści o Pilocie Prixie Opowieści z Ziemiomorza opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście o prokrastynacji o przypominaniu opór w rozwoju Orchestre National de Lyon orkiestra orkiestra: BBC Symphony Orchestra z towarzyszeniem chóru kobiecego) Adrian Boult orkiestra AUKSO Orkiestra Dni Naszych Ornette Coleman Ornette Coleman zmarł Orygenes Orzechowski oseph Conrad o siekierze osoby chore na SLA Osoby Głuche Osoby Niedowidzące Osoby Niewidome osoby z niepełnosprawnościami OT.TO Otto Hahn Owidiusz o wyobraźni o władzy o zapominaniu o zmianie Ołówek recenzja pacyfizm palec palimpsest Palle Danielsson - kontrabas Pamiątkowe rupiecie Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera Pan Herbatka Pan Kleks papier Parker Paryż pasja Passaggio Patch Adams paternalizm Patrice Moret Patricia Molly Clapton Patti Smith Paula Cole Paul Anka Paul Appell Paul Auster Paul Celan Paul Desmound Paul Emil Breitenfeld Paulina Braiter Paul Langevin Paul Éluard Pawerewski Paweł Krawczyk) - 4:37 05. Message in a Bottle (Sting) - 7:36 06. Sleep Safe and Warm (Komeda) - 6:55 07. Three Reflections (Wasilewski) - 8:33 08. Still (Milder) - 6:45 09. Actual Proof (Hancock) - Paweł Krawczyk) - 4:37; Message in a Bottle (Sting) - 7:36; Sleep Safe and Warm (Komeda) - 6:55; Three Reflections (Wasilewski) - 8:33; Still (Milder) - 6:45; Actual Proof (Hancock) - 6:06; Largo (Ba Paweł Smoleński Paweł Wszołek Peredy y Salgado Pergolesi perkusja Perkusja– Paulinho Da Costa Piano Perpetuum Persepolis Perły i Łotry Peter Erskine Peter Gabriel Peter Paul Rubens Pete York - perkusja Pewność Philip Zimbardo Phil Knight pianino pianino ciekawostki pianist piano Piano Guys piano Larry Koonse Piano Man 1973 Piano Works II - Ringing The Luminator Picasso Picasso Kobieta niosąca chleb Pieere Bordieu Piere Soderi Pierre Boudieu Pierre Bourdieu Pierre Curie pierwsza kobieta pigułka dzień po pijany jak szewc Pina Bausch Pinelo piosenka finałowa piosenka literacka Piotr Curie Piotr Czajkowski Piotr Fronczewski Piotr Frączewski Piotr i Maria Curie Piotr Millati Piotr Paleczny Piotr Pustelnik Piotr Skrzynecki Piotr Szczepanik Piotr W. Cholewa Piotr Witkowski pismo Breila pisz na berdyczów co to znaczy Pitagoras Pitagoras z Samos Piwnica pod Baranami Pixar piękno piętnaście pianistów pianistek jazzowych Place de la Concorde Planet of Exile pleonazm Pliniusz Starszy Po co czytamy? początki polifonii podania Pod budą Pod budą Sikorowski & Turnau podróż Pod światło poeta poezja pogoda pod psem pokój polityka polon Polska Polska wygrywa Euro 2016 Polskie Radio polski jazz Poniedziałkowe dzieci pop Po pierwsze nie szkodzić. Opowieści o życiu Pora Umierać Porter Porwanie córek Leukippa posiłek postacie kobiet Powiedziała mi Maria Antonina powołanie Powstanie 44 pozytywizm pozytyw na dzisiaj prawa człowieka prawa kobiet prawda ciekawsza od fikcji Prawo do... problemy ze stawem żuchwowo skroniowym proces edukacyjny proces rehablitacji produkcja Program 3 Polskiego Radia programowanie; Tomasz Dominik--- bębny; Maciej Mąka--- gitary; Janusz Baka--- konsoleta; Prust Pruszyński i S-ka Przebudzenie Przejęzyczenie Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie Przemek Dyakowski - saksofon Przemysław Bluszcz Przemysław Dyakowski Przemysław Raminiak - fortepian Maciej Grabowski - bass Krzysztof Gradziuk - perkusja przepona Przestrzenie Banacha Przestrzenie i zaułki Przyboś przypowieść o stole Przysłowia nie są mądrością narodów Prószyński i S-ka psychologia psy w języku Ptaszyn Pustka w domu pyknodysostoza kto chorował pytaj_ni[c]k pytania pytanie pytanie o myślenie pytanie o niemyślenie Pyteasz płyty Queen Quiet Letters Quinto Libro Di Madrigali- Gesualdo rackę napisałam rad radio radioaktywność Radiohead radość Radziwiłłówna Rafael Santi Rainer Maria Rilke Raj Ralph Greenspan Ralph Towner Randy Brecker Randy Brecker - trąbka Nir Felder - gitara elekryczna Bob Franceschini - saxopfon Sergio Vallin - gitara elekryczna Elliot Mason - puzon Lizzy Loeb - wokal Randy Pausch Raymond Queneau Ray Tomlinson Raz Dwa Trzy realizm recenja recenzja recenzja albumu recenzja filmu recenzja książki recenzja Meditatus recenzja płyty recenzja płyty A miało być tak dobrze Recenzja płyty a miało być tak pięknie recenzja płyty muzka polska recenzja Świat Dysku recenzje recenzje książki recenzje płyty recepta na słomiany zapał reenzja reenzja albumu. reflekcja reguła śrubokręta rehabilitacja funkcjonalna Reinman z Bielawy relaks relaksacja religia Rembrandt Remembrance Rencenzja Rene Laennec Renesans Renesans i krew Renoir reportaż Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta Reynaldo Hamn reż. Piotr Trzaskalski Richarda P.Feynmana Richard Feynman Richard P Feynaman Robert Clark Robert Kasprzycki Robert Luty perkusja Robert Majewski Robert Majewski - trabka Robert Proust rock rocznica blogowania rocznica blogu rocznica śmierci Witkacego Rodolphe Lindt Rodowicz Rodrigo y Gabriela rodzina muzyczna Roentgen Rogers Covey-Crump rok czasu rola lidera rola reportera Roman Jacobson romans Rosja Route 66 rower rower ciekawostki Royal Quartet ROYAL STRING rozkwit gaworzenia rozmowy rozrywka rozważania o diecie rozwój rozwój dziecka rozwój inaczej rozwój mowy rozwój osobisty rożen rożno Rubens ruch ruch to niezależność Rudyard Kipling najmłodszy laureat Nagrody Nobla Running Running Jacob Karlzon Rusell Russell Ferrante Ryczace Dwudziestki Ryczące Drake Ryszard Krynicki Ryszard Lwie Serce rytm rytuał rzecz o Stanisławie Wokulskim rzeźba Rzuć to wszystko co złe równość saga Saga o Wiedźminie Saint Simona saksofon saksofon tenorowy Salvador Dali Sambbor Dudziński samobójcza śmierć samobójstwo samobójstwo Witkacego Samuel Johnson Samuel Rohrer Sandor Maraja Sandra van Veen Santiago de Compostela sapka Sarah Bernahardt Saturday Jazz Pianist Saturday Panist Jazz Saturday Pianist Jazz Saturday Pianist Jazz Michael Petrucciani Savante Arjemius saxofon Scott Elliot Fahlman SDM Sea recenzja Sebastian Erard Sekrety Morza Sekrety Morza recenzja Seksmisja sen sen kawalera z różą sereotypy Sergio Vallin. sfera Sfera Szeptów sfurmato Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band – tytuł płyty zespołu The Beatles Shaikh ash-Shadhilem Shigeru Umebayashi Shoe Dog: A Memoir by the Creator of Nike Siddhartha Hermann Hesse Siedem nowych planet siekiera Sierpiński Sierżant Sigmunt Freud Sigurd Rascher silna wola Silvestri Simone de Beauvoir Simon Marius Simon Phillips Simple Acoustic Trio Siostry Panas sir Wiliam Crookes Siula Grande Skrzek skrzypce skuteczny sposób na prokrastynację skutki katastrofy w Czarnobylu skąd choinka skąd pierniki skąd się wzięło Skłodowska --- Curie SLA Slavenka Drakulić Slawomir Kurkiewicz Slawomir Kurkiewicz - kontrabas smarkaty Smolik smutek Smutna historia Szału smutne życie psa Sofokles Sokrates solar system solo piano. Sonety Sonnige Stube Sopot Sparta spinacz spokój sposoby słuchania muzyki Spotkanie z Marią sprzeczność Stanistaw Witkiewicz Stanisława Celińska Stanisława Ryster Stanisław August Poniatowski Stanisław Baczyński. Stanisław Barańczak Stanisław Barańczak nie żyje Stanisław Barańczak poezja Stanisław Hadyna Stanisław Ignacy Witkiewicz Stanisław Jerzy Lec Stanisław Jopek Stanisław Jopek i Zespół Pieśni i tańca Mazowsze Stanisław Lem Stanisław Przybyszewski Stanisław Soyka Stanisław Strójwąs Stanisław Witkacy Witkiewicz Stanisław Wokulski Stansiław Soyka stan zdrowia Stare Dobre Małżeństwo Starość status kobiet status mężczyzn stawanie się staw żuchwowy skroniowy Steen Eiler Rasmussen Stefan Banach Stefan Garczyński Stefania Baczyńska Stefania Wilczyńska Stefania Zieleńczyk Stefan Kudelski Stendhal Stendhala Stenson Bobo Stephen Hawking Stephen William Hawking Steve Gadd - perkusja Steve Jobs Steven Harrold Steve Swallow Steve Woźniak Storråda Strachy na Lachy Zimne dziady listopady Straight Story RGG recenzja strarta Strzeż się tych miejsc... Klaus Mitffoch Studio Agnieszki Osieckiej styl życia substantia reticularis sufrażystka Super Book Susan Sontag Susie Ibarra Swen Widłobrody Swietłana Aleksiejewicz Swietłana Aleksijewicz Sygryda Storråda Sylvie Courvoisier sylwetki sylwetki kobiet sylwetki mężczyzn symbolizm symbolizm w polskim malarstwie synestezja syntezator – Russell Ferrante Szalony Język Polski szczelanie w szczęce Szczęście czy fart Szereg Fouriera Szewczyk Ola Maurer Piwnica pod Baranami szewska pasja sześciostrunowa altówka Sześć światów Hain szkice Szkoła Notre Dame Sztuczne Fiołki sztuka sztuka absurdu sztuka i absurdy Sztuka kultura sztuka o której można dyskutować sztuka składania życzeń sztuka ulicy Sztuka Wolności Sztuka zwycięstwa sztuki wizualne Szubert szybkie śniadanie Szymanowski Karol Szymborska Szymon Kataszek Szymon Ludwik Kamykowski--sax Szymon Madej Szymon Stochniol Katarzyna Baczewska Aleksandra Urbańska Jarosław Marzec Szymon Zychowicz Szymon Zychowicz 2014 sł. Józef Czechowicz sł: Bolesław Leśmian Słaek Jaskułke Sławek Jaskułke sławne osoby sławni Polacy Sławomir Mrożek słodkie życie Słonimski Słowacki słowiański kołtun słowiańszczyzna Słowo las znaczy świat słowo o termitach Tadeusz (Boy) Żeleński Tadeusz Boy Żeleński i tłumaczenie Marcela Prousta Tadeusz Dziedzic Tadeusz Gajcy Tadeusz Kalinowski Tadeusz Kożuch Tadeusz Mieczkowski Tadeusz Nowak Tadeusz Pruszkowski Tadeusz Sygietyński Tadeusz Zawieyski Tadeusz Łomnicki Tadeusz Śliwiak Tadeusz Żeleński Boy take five Tales z Miletu tantasy Tatarak Tea book tag Tears in Heaven Tea Time Boogie teksty kultury Zachodu Tennesee Williamsa Tenor: Steve Davislim tenor saxophone Teoria Wszystkiego recenzja Teresa Kotlarczyk Terri Lyne Carrington Terry Prachett tey THE the Beatles The Coln Concert The Dispossesed The Girl In The Other Room recenzja The Hilliard Ensemble The Left Hand of Darkness Theloniousa Monka The Old Woman The Penitent Magdalene The Riddle (Nik Kershaw) cover The Swingle Singers The Wisdom Paradox: How Your Mind Can Grow Stronger As Your Brain Grows Older The Word for World is Forest Thich Nnat Hanh Thomasa van der Wilta Thomas Couture Thomas de Keyser Thomas Transtomer Thomas Wyck Thrill Box recenzja Théodore Géricault Tim Burton Tingvall Trio Tischner Tobias Donner i Willem de Gee to co chciałabyś wiedzieć o budżecie to co chciałbyś wiedzieć o planowaniu budżetu to i owo językowo Tokaj tom 6 Tomasz Cichocki Tomasz Cichocki Zew Oceanu Tomasz Mann Tomasz Stanko i New York Quartet Wislawa Tomasz Stanko — trąbka Bobo Stenson — piano Anders Jormin — kontrabas Tony Oxley — perkusja Tomasz Stań Tomasz Stańko Tomasz Stańko trąbka / David Virelles fortepian / Thomas Morgan – kontrabas / Gerald Cleaver – perkusja Tomasz Szukalski - saksofon Tomek Mackiewicz Tomek Sowiński - perkusja To mit Tommy Crane - drums. tom pierwszy Trylogii Husyckiej Tom Waits tonacja Toni Morrison Tord Gustavsen Tord Gustavsen: piano Tord Gustavsen Trio Tore Brunborg: tenor saxophone Tornebladh Touch & go - straight to number one Toulouse lautrec Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych tożsamości tożsamości społeczne Traktat o życiu. Myśli wybrane. Czesław Miłosz traktaty muzyczne trecento trenerstwo trio Trio in Tokio Troosta Trulsa Morka truncus cerebri trzy szybkie Trójka trąbka Trąbka – Scott Wendholt tulipan tulipanologia Turnau Tuwim Twierdza Szyfrów Tycjan typuję zwycięzcę tłumaczenie tłumaczenie: Przemysław Bieliński tłumaczenie: Stanisław Kasprzysiak U.S. Route 66 U. T. Gandhi perkusja ubóstwo uczenie uczenie języka migowego uczenie się udział kobiet w wojnie Ujejski układ słoneczny Ulisses Ulla Lindquist umarł ks. Jan Kaczkowski Umieranie una hirunda non facit ver uniwersalność uniwersum Uno momento mortis Upadek Ikara uprzedzenia URK urodziny Karola Wielkiego urodziny Mikołaja Kopernika urodziny Stanisława Lema Urodziny Wisławy Szymborskiej Urodziny Witkacego Urodziłem się pewnego błękitnego dnia Urodziłem się pewnego błękitnego dnia, Daniel Tammet, Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera Ursula K. Le Guin Ursula Le Guin Urszula Dudziak USA ustanowienie Nagrody Nobla Uszkodzenie Rdzenia Kręgowego Valdemar Eiberg Valery var. 4:14; varia Vassilis Tsabropoulos Vassilis Tsabropoulos fortepian Velazquez Vermeer V Hauy Viera Brandes Vijay Iyer Vilhelm Hammershøi Vincent Peirani akordeon Vincent van Gogh Virginia Woolf Virginii Woolf Vladyslav Sendecki Volodos in Vienna Voytek Kurtyka Wacław Krupińsk Wacław Krupiński Waits Walden Pągowski Waleria Maria Gardowska Walter Isaacson Walther von der Vogelweide Wanda Rutkiewicz waria Warszawa Wat Werner Herzog Wesele Wyspiańskiego i Marek Grechuta Whileman Whistlers Mother wiara wiara we własne siły wibrafon wieczko skroniowe wiedza praktyczna wiedźmin Wiedźmin opowiadania Wiedżmikołaj wieki średnie Wiek męski wiek XIX wielbłąd Wielka Gra Wielka Msza h-moll wielogłosowa muzyka Wiersze zebrane Barańczak wierzę w wiedzę wieszać na kimś psy Wiesz może jak to się dzieje Wiesław Dymny Wikingowie Wilhelma VI Orleański Wilhelm Conrad Röntgen Wilhelm IX Trubadur Wilhelm Sasnal Wiliam Harvey William H. Macy William Szekspir Will Rogers Wincentyna Karska Windows Waltz wiolączela Wisława Wisława Szymborska Wisława Szymborska Nobel Wisława Szymborska rocznica śmierci Witkacy Witkiewicz Witold Lutosławski Witold Lutosławski wcale nie jest za trudny Wit Stwosz Wittgenstein w jaki sposób chodzi człowiek w jaki sposób się rzyga w krzywym zwierciadle W malinowym chruśniaku Wocjech Orliński. Lem. Życie nie z tej Ziemi w oczekiwaniu na nowy album Grzegorza Turnaua Wojciech Kamiński Wojciech Kassa Wojciech Kukuczka Wojciech Majewski Wojciech Malajkat Wojciech Młynarski Wojciech Młynarski nie żyje Wojciech Tochman Wojciech Waglewski Wojciech Zabłocki wojna Wojna nie ma w sobie nic z kobiety wokal; Gabor Bolla - saksofon; Andi Kissenbeck - organy Hammonda; Wolfgang Schmid - kontrabas; wokal; Torsten Goods - gitara Wokulski w Paryżu Wolna Grupa Bukowina Wolowiec Woman reading a letter Woz w popiele wrażenia Wskrzeszenie Łazarza wspomnienia Wspomnienia twórcy Nike współczesność Wszystkie kobiety Mateusza recenzja Wybór i układ Joanna Gromek - Illg wychwalanie idei miłości dworskiej wycieraczki samochodowe Wydawnictwo Literackie Wydawnictwo lNaukowe PWN Wydawnictwo Znak Wydziedziczeni wykłady wynalzaki wyobraźnia wypadki w górach wyróźnienie wytwórnia ecm wywiad wyzwania wyzwania blogowe wyścig wyścig z Messnerem Wyśpiewam Wam wszystko wzór wątp wątpliwości wątroby nie omamisz wątroby nie oszukasz Wędrówka Władysław Broniewski Władysław Halik Władysław Reymont władza Włochy Włodek Pawlik Włodzimierz Korcz Xawerego Dunikowski XI XIV wiek Yapa Yaron Herman Yaron Herman - piano (Steinway D Yuan Mei zabawa zabawa blogowa zaburzenia ze spektrum autyzmu Zaczarowana świątynia zadanie zagadki Zakazany owoc Zakopane Zamość Zapatrzenie. Myśląc o malarzach zapowiedź nowego cyklu Zarycki zarządzanie stresem zasypywać gruszki Zawinul Zbigniew Herbert Zbigniew Jaremko Zbigniew Konopczyński - trombone Zbigniew Mikolejko Zbigniew Namysłowski Zbigniew Paleta Zbigniew Preisner Zbigniew Raj Zbigniew Wodecki Zbigniew Wodecki nie żyje Zbigniew WodeckiPiwnica pod Baranami z czego biorą się zakwasy? zdrowie Zdzisław Beksiński Zeeman zejść na psy Zenon Jaskuła Zespół Aspergera Zespół Pieśni i Tańca Śląsk zielono mi Ziemie obiecane recenzja płyta 8.04.2014 r Ziemiomorze Ziemiomorze recenzja Zmarł Stanisław Barańczak zmiana zmiany znane osoby znane osoby chore na dusznicę znani z notatek na marginesie Zofia Ameisenowa Zofia Komedowa Trzcińska Zofia Zaleska z przymróżeniem oka. zrozumieć Franciszka zwątpienie zwątpiwnie Zycha Zygmunt Bauman Zygmunt Freud Zygmunt Freud a Proust Zygmunt Grechuta Zygmunt Konieczny Zygmunt Stary Zygmut Freud Zygmut Konieczny Złota dama złoty czekan [a]Varia [IKD3] [Klasyczne korepetycje-w dobrym tonie]. [Zarys Édouard Manet Ólafur Arnalds ósma część Harrego Pottera ósmy marca Ćwiczenia z utraty ćwiczenia Łanuszka. muzyka Łapiński Łucjan Paprocki Łukasz Małecki Łukasz Nicpan Łukasz Simlat Łukasz Stasiak łumacze ( Stanisław Barańczak Śląska Orkiestra Kameralna Śmierć na pięć Śmierć Witkacego Średniowiecze Świat Dysku Światowy Dzień Jazzu. Światowy Dzień Ksiażki i Praw Autorskich Świat Rocannona" Święto muzyki Świętosława Święty Augustyn śmarczeć śmierci i neurochirurgii śmierć śmierć Anki śmierć w górach śpiew śpiew) Dorota Miśkiewicz: śpiew; Robert Majewski trąbka fluegelhorn Mariusz Pędziałek; Maryna Barfuss; Cezary Konrad -perkusja Robert Kubiszyn: akustyczna gitara basowa śpiew Dorota Miśkiewicz - śpiew Marek Napiórkowski - gitara Kacper Stolarczyk - gitary Maciej Magnuski - bas Daniel Kapustka - perkusja Marek Niedźwiecki - konferansjer śpiki św. Odilon św. Tomasz świadectwo światło niebieskie a sen święty Ambroży biskup mediolanu Żenia Zielińska Życzenia Życzenia wielkanocne żałoba że chodzisz? że ubywa nam wzrostu wraz z wiekiem że wykorzystujemy 10% możliwości swojego mózgu życie życie jako marketing życie z doświadczeniem niepełnej sprawności αυτονομία Михаил Афанасьевич Булгаков

Archi_walium:Ale to już było…

[Komentowanie]

Na tym blogu obowiązuje netykieta.
Zwracamy się do siebie po imieniu.
Autorka nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi współuczestników i współuczestniczek dyskusji, opinie są prywatną kwestią Autorów i Autorek.

Nie liczę godzin i dat.

Listopad 2014
Pon W Śr C Pt S N
« Paźdź   Gru »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

zBLOGowani

Tu także jestem:
zBLOGowani.pl