(22).O bieganiu.

Życie trzeba mieć skrojone niczym garnitur z najlepszej tkaniny u najlepszego krawca. Dopiero wtedy można się pokazać sobie i światu. Tego zdania był człowiek, który „wymyślił Boże Narodzenie” i (r)o(z)pisał je w Wigilijnej Opowieści.

Wspomniana Najlepsza Garderoba ma (w)pisany, może czasami nieco przypadkiem, wrzask mody. Tak, bo w tym świecie krzyczeć nie wystarczy, chyba, że chce się pobiec za trendami, i (po)być minimalistą/tką. Nie, oszczędzanie jest passe. Poza tym źle świadczy o statusie socjoekonomicznym delikwenta (delikwentki).A i widoki na przyszłość, przeszłość i teraźniejszość też nie napawają optymizmem.

Aktualnie (ob)nosi się  świadomość natężoną do granic (nie) możliwości, albo uprawia się żywność programowo ekologiczną i minimalizm. Żyje się slow ma się flow… W maksymalnym rozmiarze mini. I w gustownych kolorach,tonacjach do tego okraszone z obca brzmiącymi (za)pożyczonymi na wieczność wyrazami. (Za)pożyczonymi na wieczne nieoddanie. I jest epicko, czyli ogarnąć można wszystko.

A co, jeśli wszystko już było. I to z powodzeniem. Powodzeniem na pokuszenie? Taki np minimalizm w Muzyce? A i owszem. A co jeśli ktoś nie wynalazł, nie zapoczątkował, ale kontynuuje? I żyje sobie mniej lub bardziej (nie)spokojnie? Tak,  chociaż programowo powinien był dawno rozstać się z życiem. Oczywiście własnym, nie cudzym.

O muzyce eksperymentalnej, czerpiącej całymi par(t)y-turami z minimalizmu już nie jedna osoba wspominała.Słowem, a raczej akronimem  PPR się kłania  przejrzystość, repetytywność, redukcja. Tak, oczywiście można napisać, że to wystudiowane intelektualne granie, ukazywanie swoich możliwości, a to leży, biega,albo chociaż stoi w sprzeczności w sprzeczności z tym,że muzyka jest emocją. Zarówno o Jeroenie van Veenie jak i o Philipie Glassie napisano już wiele, i pewnie jeszcze dużo czcionki zużyje się pisząc o muzyce eksperymentalnej. Nie, to nie aluzja do tego, że ci pianiści, żyją. I nie miewają okresów.

Od czego warto zacząć?

Hmmm…Chociażby od…

No dobrze Simeon Ten Hollt zmarł był w 2012 roku, co nie oznacza, że o nim zapomniano, albo, że Muzyki Klasycznej się dzisiaj nie tworzy z powodzeniem, zaangażowaniem, ba, pasją, bynajmniej nie szewską. Do nabycia w obowiązkowo dobrych, najlepszych sklepach muzycznych jest box Simeona ten Holta  zatytułowany (nie inaczej): Complete Multiple Piano Works.

Udział w zamieszaniu wzięli:
 • Irene Russo,
 • Fred Oldenburg,
 • Sandra van Veen,
 • Jeroen van Veen

Wydawnictwo: Brilliant Classics

O bieganiu innym razem.

2 myśli na temat “(22).O bieganiu.

  1. Ciekawe pytanie. Dzięki. :)Nie. W takim razie jak rozpoznać muzykę eksperymentalną? A no właśnie, bo nie chodzi o mieszanie różnych stylów, ani o instrument na jakim wykonuje się muzykę. O co chodzi? O założenia jakie towarzyszą wykonaniu tego rodzaju muzyki, a nie o instrumentarium na jakim/ za pomocą którego jest wykonywana.Muzyka ta może być wykonywana na różnego typu instrumentach. „Myk”, czy też klucz nie leży, ani w mieszaniu stylów, ani w instrumentarium.Polega na: a) „dowartościowywaniu” pojedynczego dźwięku,a nie melodii, jak to bywało dotychczas. b)programowo zanegowania wszystkich zasad podłóg których muzyka dotychczas była tworzona. W minimalizmie, o którym wspomniałam powyżej, pracuje się „na strukturze”.

   Co to znaczy? Upraszcza się warstwę melodyczną i harmoniczną, chcąc uzyskać klarowność, przejrzystość. Zauważ proszę, że pierwsze co wydostaje się na plan pierwszy w podanym wyżej utworze to rytm i jego powtarzalność.( to nic innego jak wspomniana repetytywność),Minimalizm to taki komentarz do filozofii, muzyki np. azjatyckiej. Zatem muzyka eksperymentalna to coś znacznie szerszego niż styl, czy instrumentarium. ale trop był ciekawy, zwłaszcza jeśli przyjrzymy się innym wykonawcom (wykonawczyniom) np wydobywanie muzyki za pomocą mis tybetańskich. To,że ktoś wykonuje melodię za pomocą kieliszków nie oznacza np braku/ minimalizacji melodii.
   (muzyka popularna)

   (muzyka klasyczna)
   tyle, że w odmiennym anturażu

   .
   Dobrego dnia.

   Polubienie

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s