Listy i [inne] brewerie.

"Plus ratio quam vis".

01.Kobieta ze złamaną duszą.* „Cały świat plonie.”

Cisza.

Wdech.

Wydech.

Wdech.

Wydech.

Wdech. Wydech.

Wdech. Wydech. Wdech.

Brudna postać przemierza przestrzeń ciasnego kwadratu. Jeden krok. Drugi.Wdech. Trzeci. Pięta. Palce. Uniesienie nogi.Czwarty Krok. Wydech.Kaszel.

Przybiera na sile. Rozrywa nabrzmiewającą ciszę.

I nagle się urywa.

Cisza.

Pulsuje.

Gesty.

są wymierzone i niepewne. Zagarniają powietrze. Zachłanność kontrolowana.

Gdzie jest?

W jakiej przestrzeni?

Marzeń, czy (z)jawy?

Łóżko.

Autentyczność formy.

Stalowe. Surowe. Biedne. Mocne. Przechodnie. Potrzeba tu mocnych łóżek.Pościel. Potargana. Nie zmieniana

od tygodni, a może miesiąca, dwóch? Nie wie, straciła rachubę. Siada. Delikatnie. Wdech.

Wydech. Na brzegu łóżka. Przewraca się na bok. Podkurcza nogi.Przyjmuje pozycję embrionalna. Gęsia skórka. Przypomina fakturę jej dawnego życia. Kamień. Nie jest taki gładki jak przyjmuje już w urzeczywistnionych wizjach.Zimno tu. To nic. Mówi do siebie, czy do kogoś? Przyszedł Paul? To Paul. Ona mówi coś, nie mówi.Pluje.  Patrzy niewidzialnymi oczami. Nicuje dni. Obrazy zamykają się w rozszerzonych źrenicach. Ona Widzi. Ona wie, już wie. Nic już jej nie dotknie. Nic już jej nie zniszczy. Ani mróz wdzierający się przez nieszczelne okna. Ani chaos Historii. Ani Miłość. Paląca. Bezwzględna. Niszcząca.Miłość zła. Zwłaszcza Miłość.

***

Kraj.Obrazy. Dom. Krajobrazy. Dom z widokami na przyszłość. Okna wychodzą na cmentarz. Przyszłość bliższą niż koszula.

Ona jeszcze nie wie.

Jeden, drugi, trzeci kolejny —Wdech śmierci.

Jeden, drugi, trzeci kolejny—Wydech życia.

Wydech życia.Wydech…

Ona się jeszcze nie urodziła.

Jej nie ma.

***

Gdy tylko pojawi się na świecie. Dostanie w spadku. Imię. To jedno. To pierwsze. Przekleństwo. Imię. Najpierw po starszym bracie. Nie zdążył go (z)nosić.

Jeden, drugi, trzeci kolejny —Wdech śmierci.

Jeden, drugi, trzeci kolejny—Wydech życia.

On się nie urodził.

Matka poroniła.

Jego już nie ma.

***

Przeprowadzają się. Obrastają w rzeczy, mity, dziecięce zabawy.  Teraz jest ich piątka. Taszczą ze sobą to wszystko co potrzebne gdy zmienia się adres meldunkowy: szaliki, czapki, konfitury, marzenia, gędźby,bajania,legendy i podania zarówno te wiejskie jak i dokumenty: ojca oraz własne.

Ona

nie traci gruntu pod nogami. Gruntu, który jest nierówny, twardy i do bólu jej własny. Jest silna. „Ona ma siłę, nawet nie wiesz, jak wielką”. To jej się przyda.

Matka ćwiczy się w nienawiści.  Złość. To w niej jest , to w niej siedzi. Rozrasta się niczym pajęczyna, albo lepiej jak baobab. Sprzeniewierzenie się wartościom. Taka mała, a tyle w niej przekory. W kogo ona  się wdała? Jednym słowem: wszystko. Wszystko co złe. Niemoralne,nieużyteczne. Zbędne.Jest w Niej. W każdym centymetrze jej skóry, w spojrzeniu, w sposobie poruszania się, w ruchach dłoni, w tonie głosu. W sposobie oddychania.Jeden, drugi, trzeci kolejny —Wdech śmierci.Jeden, drugi, trzeci kolejny—Wydech życia.

W każdej rodzinie znajdzie się czarna owca. Nawet w naszej. Dobrej mieszczańskiej familii. Cóż to za skandal. Co za przekleństwo. Co za wstyd. Kto by pomyślał. Cóż trzeba pokornie dźwigać ten krzyż.

Ona. Nim wyrośnie ze swoich pierwszych szpilek będą z nią kłopoty.

***

Ona.

Także  się ćwiczy. W cierpliwości. Dłoni i palców.Ćwiczy się  w Wyobraźni Lepi. Lepi. Lepi. Swoje życie. Obrazy,postaci, zdarzenia.

Ona Wie. Ona jest. Ona Jest Tą. Ona Jest Tą Co. Ona Jest T ą  C o  W i e.

Brudne, ręce, dłonie, czarne paznokcie, zakrzepłe grudki gliny między palcami. Co to za kaprysy i brak kindersztuby. Panienka i takie obyczaje.  Takie to awantury. Ojciec. On ją rozumie. On jest remedium. On ją ochroni. On by ją ochronił, gdyby był. Nieobecność stosowana jako panaceum.

Szkoda tylko, że tak często się prowadzają, tam, i z powrotem, i jeszcze gdzie indziej. Przeprowadzają.  Szkoda tylko, że siedzi otoczony kurzem z ksiąg hipotecznych. Zbyt długo. Zbyt długo. Zbyt często. Może chce się wymeldować z rzeczywistości? Uciec.Jeśli tak, to od czego? Dokąd?

Muszą wyjechać. Znów. Szkoda.Czy jej ścieżki z lat różnych będą rozproszone po całym kraju? Czy nie pokaże dzieciom, swoim dzieciom dróżek z lat zielonych jak pędy żonkili. Nie żonkili żonkile, to złe porównanie. Nie ta forma. Zbyt ulotna. Zbyt organiczna. Forma zła.

***

Chociaż niektóre peregrynacje, jak ta do Nogent-sur-Seine, są szczęśliwe w skutkach. Szczęśliwe,tak w tych, co nastąpią zaraz potem, ale nie późniejszych. Nie myśli o żonkilach. Tapla się w błocie, brudzie, cuchnie.  Rzeźby, rzeźby, rzeźby. Jej prace, zostaną zaprezentowane. I to nie byle komu. Personie Alfredowi Boucherowi,  Personie, która się zachwyci.

Postanowione:

Lepić, lepić,lepić.

Kształcić, kształcić, kształcić.

Ale nie tu. Tutaj nie ma przyszłości, dla brudnych rąk i niespokojnego umysłu. Nie tutaj.

Paryż. Stolica Francji, czas przemian. Kobiety uzyskują prawo do edukacji na szczeblu wyższym. Także w szkołach o profilu artystycznym. Nie wszystkie są tak nowoczesne jak Académie Colarossi. To strata. Dla tych innych akademii, których drzwi są zamknięte, a klamki zapadają szybciej niż się otworzą. Ba, zapadają się całe gmachy, jakby nie istniały. Dla kobiet. Będą żałować. Oj, będą żałować.Z pewnością. Mężczyźni w melonikach. Noszący: imiona, nazwiska,wyśmienicie skrojone garnitury, wystudiowane miny, zmarszczki i odciski —pamiątki po godzinach spędzonych w pracowni.

Będą żałować. Ona już to wie. Jak to,że od teraz. od tej właśnie chwili zaczyna funkcjonować w męskim świecie. Boucher,uczy. Ona chłonie. Uczy nie długo. Wyjeżdża na stypendium. Ona płonie.  Buchter Musi opuścić Paryż.Czyż już dawno nie stwierdzono, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu! Takiej okazji nie podobna zaprzepaścić, stracić.

On:

 Rodin, (który przejmuje po nim katedrę, wówczas już zapomniał o swych twórczych niepowodzeniach, nieudanym i późnym starcie, a może starciem ze światem Sztuki?) O oskarżeniach jakoby robił odlewy z ludzkich ciał i zwłok. Skandal. Skandal jest użuteczny. Podnosi wartość Artysty. I pozwala spłacić długi.

Ona:

kipiąca młodością, entuzjazmem, niepewnością,  i  talentem. Studentka z Tardenois. I te linie i te kształty i ta talia…

Oni:

Dzieli ich: dwadzieścia jeden lat, stan cywilny (no nie całkiem, bo wieloletnia partnerka „tylko” uchodzi za żonę), doświadczenie, status socjoekonomiczny.

Łączy: pasja— do tworzenia, powoływania do życia wizji, obrazów, pragnień-, spostrzegawczość, intelekt i… Namiętność.Dzika, nieokiełznana  ekstatyczna żądza.

Ona

jeszcze nie przeczuwa.

Ona

jeszcze  nie wie, że otwierają się przed nią Bramy Piekieł, i nie ma to nic wspólnego z tytułem dzieła nad którym obecnie Mistrz pracuje, a  i Ona została do uczestnictwa w tych pracach zaproszona. Potrzeba wielu ciał, wielu rąk do pracy. Delikatne dłonie nie nawykły do aż takiego wysiłku. Drętwieją, są nieposłuszne, jakby nie Jej. Ból kręgosłupa zajmuje myśli.

I nogi. Nogi od chodzenia, stania,od istnienia. Przeżarte cierpieniem. Ale cóż, Sztuka, zwłaszcza przez Wielkie SZTU wymaga poświęcenia i oddania. Poświęcenia i oddania.Poświęcenia i oddania. Święcenia i oddania. Ciała. Myśli. Uczuć. Rozumu. Jedno się liczy. Praca. Lekarstwo. Gorzkie. I piękne.

Kobieta

Kobieta to nie tylko smak światłocienia, rozszerzone źrenice, gęsia skórka i załamania linii talii. Pełne biodra i obfite piersi. Kobieta to nie danie, które się konsumuje, nawet haute cuisine.

Mistrz.

W tym słowie jest zamknięty Wszechświat. Mistrz.On się zmieni. On się zmieni „na pewno”. Ona go zmieni. Ona go ulepi. Są przecież z tej samej gliny.

Pigułka cierpka, ale przynosi efekty pożądane.

Pożądanie.

I tak oto glina staje się ciałem. Jednym.

Rodin. W tym słowie zamyka i otwiera się Wszystko. To ona ma wykonać  stopy i ręce  postaci. Stopy i ręce…Stopy i ręce.  Ona nadaje im kształt. I charakter. I ciało. Ona je rodzi. Stopy i ręce. Stopy i ręce. Stopy i ręce.  Są całkowicie Jej. I może jeszcze głowa. Bo jaki użytek z niej ma niepiśmienna Nie Żona? Stopy i ręce są całkowicie jej. Czego nie można powiedzieć o Rodlinie. Stopy i ręce są całkowicie jej. Stopy i ręce, i może jeszcze głowa. Jeszcze głowa. Tak głowa. Tak, to prawda, ma towarzyszkę życia. Życia, które wiódł zanim poznał Ją. Życia, które przyporządkowane jest  do przeszłości, którego już  przecież nie stwierdzono. To tak jak o dziejszej rzeźbie można wykoncypować po wczorajszych odciskach. A wczorajsze odciski są istotą  przedwczorajszego bólu. Bólu, który wraca. Ale przecież ma Ją. Ją. Ją i jeszcze jedną pamiątkę. On ma syna. To co, nie jeden ojciec ma syna. Ale przecież Rose Beuret i Mistrza nie łączy ślub. Mógłby odejść. Mógłby odejść. Mógłby odejść. Mógłby być Jej. Gdyby chciał. Odejdzie. Na pewno odejdzie. Odejdzie. Nie odejdzie. Odejdzie Dlaczego nie odchodzi? Niebawem odejdzie.Odejdzie. Nie odejdzie. Odejdzie. Jeszcze nie w tej chwili. Jeszcze nie zaraz. Jeszcze nie  teraz. Teraz zaraz, czy zaraz potem?

Nie odejdzie nigdy.  
Może dzielić, sny, marzenia, plany, łóżko. Zwłaszcza łóżko. Łóżko. Autentyczność formy.

Ale od Żony– Nie Żony nie odejdzie nigdy. Nie będzie się nawet starał.

Ona:

Przekracza granicę. Własnej wytrzymałości. Fizycznej. Nadaje ostateczny kształt jego pracom. Czy proszona, o wsparcie  w sprawie jego dzieł. Ostatnie i pierwsze tchnienie należy do Niej. To o Niej mówi się na Salonach.

Jeden, drugi, trzeci kolejny —Wdech śmierci. Jeden, drugi, trzeci kolejny—Wydech życia. (Ona się jeszcze nie urodziła? Jej nie ma?) Stawia kroki.  Buduje Drogę. Nie, Ona jest Drogą. Tworzy. Myśli. Pragnie. Pożąda. Tworzy. Myśli. Pragnie. Pożąda. Tworzy. Myśli. Pragnie. Pożąda. Tworzy… Chce.Chce nie tylko się wyróżnić. To dobre. Dobre dla innych.Nie dla niej. Ona ma być Sobą. Zaciska palce. Krąży po pokoju. Pierwszy, drugi, trzeci krok i nawrót.

Przemierza przestrzeń ciasnego kwadratu. Jeden krok. Drugi.Wdech. Trzeci. Pięta. Palce. Uniesienie nogi.Czwarty Krok. Wydech.Kaszel. Przybiera na sile. Rozrywa nabrzmiewającą….

I nagle się urywa.

Cisza.

Wrze.

Gesty.

są wymierzone i Pewne. Zagarniają powietrze. Zachłanność kontrolowana.

Nie, ona ma Siebie pokazać Światu. Ona ma Idee Fixe.Zapoczątkuje Nowy Dyskurs o Ciele. O Seksualności. O życiu. To przyniesie jej sukces. Sukces szyty na miarę. Na jej miarę. Na jej wlasną miarę. Ona wie, że to co ukazuje światu jest warte Najwięcej. I kocha. Oczywiście. Kocha.  Spala się. I oczywiście spala się. Cały świat płonie. Ona jeszcze nie wie, Nie wie, że z tych popiołów tylko zgliszcza. Piękna legenda. Też. Może. Ewentualnie.

On

za to uwieczni ją nie tylko jako Danaidę. Wyrzeźbi. Stworzy. Ulepi. Nie ocali. Chyba, że w kształcie swoich dzieł. Dzieł poszczególnych. Dzieła poszczególne. Ale nie Istnienie Poszczególne. Istnienie po szczególe. Szczegół po szczególe. Szczegół po szczególe tropić potem będą Ją w Nim. Tropić, to co zostało Opowiedziane. Nie wszystek umrę.

Ona

Przerośnie Mistrza. Nigdy go w sobie nie zabije. Będzie się odchodzić. I wracać będzie. Będzie wątpić. I wierzyć będzie Zyska uznanie. Nawet  mówić będą, że  to Rodlin zawdzięcza Jej swoją pozycje. Tymczasem Zazdrość wzbiera. Musi zabiegać o uwagę Mistrza, o jego czas, o bycie z Nim. Oto Jej przekleństwo. Oto Jej Przeznaczenie.Pasja Mistrza, która tak pochłonęła Ją całą, a teraz go pożera. Tak, a i owszem są przelotne cielesne „urozmaicenia”, których nazwisk dziś nikt nie wspomni. To jego Didaskalia. Ale Nie Żona też jest.

Tak,  i ona będzie miała romans

 francuskim przedstawicielem impresjonizmu w muzyce, Claudem Debussym, lecz związek okaże się ledwie wariacją. Uschnie, to nawet nie preludium. Dalszego ciągu nie stwierdzpno.

Spróbuje zerwać, zmienić, przeistoczyć… Zapomnieć o Nim..Na próżno. Za późno. I Nieskutecznie. Rzuca za duży cień. Powróci na klęczkach. Ślęczeć będzie wykańczając jego prace, kształt, forma, kształt, kształt, kształt. Kształt ostateczny, niezbywalny, własny. Przecież nikt inny  tylko Ona karmi je urzeczywistnianymi pomysłami, dlaczego nie przekłada się to na pożądany rezultat. Merkantylizm? Nie. Imię. Własne Imię. Nie dla niej Prośba. Nie dla niej Litość.  Prawdziwa Dama Tańczy Sama. Sama obroni się  Prawdziwa Sztuka. Odejdzie też Sama.To nie sztuka mięsa by wystawiać ją dobrze oświetlić i nagabywać potencjalnych klientów.

Witalna,

intelektualne piękna

o niebanalnym ciele…

Ale

jednak kobieta.

Kobieta.

O nietuzinkowym talencie.

Ale jednak kobieta.

Ona:

Chce stanąć.

Stanąć na  nogach. Własnych.

Stanąć w Prawdzie.

List i  Dziesięć krótkich lat, uniesień. Przygodny. Przypływów i odpływów. Pożarów

Oto Ona.

Robi krok w tył.

Jeden.

Drugi.

Trzeci…

Drogi okrężne są ważne. Poznaje się dzięki nim krajobraz. Kraj i obraz. Drogi okrężne są ważne. Nie dla niej. Drogi okrężne są ważne. Jak się idzie do piekła. Ona już tam jest.

Nie przychodzi na salony. Uprawia nieistnienie. Pielęgnuje zapomnienie. I wojeryzm. Nie to opętanie. Nie to miłość.

Nikogo nie zna.Nikogo. Nikogo. Nikogo poza Nim. Udaje, że nikt Ją nie obchodzi. Nikt. Nikt. Zwłaszcza On.  On. Zwłaszcza on.

Oto Ona: Pije, ale nie wodę życia, ale to co ją ukołysze. To, co ją zabije. To co Ją Znieczuli.

Jej  kolejne imię: Alkohol.

Mistrz wymógł na niej dokonanie aborcji. O tym  się milczy. Tyle, że niezbyt wyraźnie. Zmusił ją.Ją zmusił. Ją. Mówi się wiele,  że On się jej boi. A jednak ją zmusił. Tak boi się Jej. Jest tego pewna.  Ona Zaciska pięści. Knykcie ma białe. Odwraca wzrok.Jest tego pewna. Już wie. Wie wszystko. Paznokcie ogryzione do krwi.

To nowe otwarcie.

Dzieło

Ma  Imię.

Jej Imię.
Własne: Psychoza.

Dzieło ostatnie.

Zniszczenie.Praga. Furia. Nieistnienie.”Nie tworzyć” Nie zostawić Nic. NIC. Dziura. NiC otoczone czymś. Czymś nieistotnym. Porzucić wszystko. Postanowione.

Postanowione, którego Może produkować popielniczki, ludzie palą od zawsze, i palić będą, tak tytoń jak i lampy. Lepsze to od ognia namiętności. Od ognia piekielnego. Czyż nie mówiono o Bramach Piekła? Teraz Ona Może produkować lampy i pojemniki na popiół. Lampę można wyłączyć. Taki pstryczek.Pstryczek- elekryczek. Pstryczek Stryczek. Nie. To tylko Ikar spalił się  słonecznym żarze, ale wtedy nie było elektryczności. Z biurową lampą nie było by takiej awantury. A popiół? Z prochu powstałeś..To się otrzep. To się odczep. Nie,to nie ten Popiół, popiół  można schować.Zamieść. Pod dywan. Postanowione.

Matka by była zadowolona. Takie to wystudiowane zachowanie porządku. Zachowanie w porządku. Nie, ona nigdy nie będzie zadowolona. Ona nigdy nie jest z zachowania zadowolona. Ona nigdy nie jest zadowolona z  jej zachowania. A Ojciec? Uprawia nieistnienie. Ucieka? Od czego, od kogo? Gdzie? Ojciec zmienił adres zameldowania.Na stałe. Na prawdę. Na wieczność.

***

Postanowione. Lampy i popielniczki. Popielniczki i lampy. Postanowione.

***

Postanowione. Postanowione. Postanowione. Stanowione Post. Ex abrupto? Ex abundante cautela. Paul niczym rycerz w nieco zardzewiałej zbroi ratuje honor rodziny. Dziesiątego  marca tysiąc dziewięćset trzynastego roku

Żadnego podstępu.  Żadnego wybiegu. Żadnego planu.

Nic.

Nic.

Dziura. Nic otoczone czymś.

Żadnego podstępu.  Żadnego wybiegu. Żadnego planu.

Po co?

Po co się trudzić?

Nadwyrężać myśli i mitrężyć czas?

Honor. Tak, Honor. Honor  wymaga poświęceń.

Najlepiej cudzych. Zwłaszcza cudzych. Tylko cudzych

Krótka instrukcja obsługi: Kaftan. Unieruchomienie. Transport. Miejsce przeznaczenia: Ville-Evrard. Umieszcza siostrę w domu dla obłąkanych.

Ona.

Będzie tam  prawie pół roku, do września tysiąc dziewięćset czternastego.

Epilog  Historii:. Nadchodzi front. Niebezpieczeństwo. Nastaje konieczność peregrynacji.

Tym razem ostatniej przedostatniej.

Tylko Paul ją będzie odwiedzał.

Dlaczego?

Z poczucia obowiązku? Bynajmniej.

Dla zachowania pozorów?

Już prędzej.

A może… Wie,

Tak jest. On wie, wie że Ona Wielką Artystką Jest.

Warto  przyjrzeć się Jej.

Przyjrzeć.

Tylko —z daleka.

Tylko — nie często.

Tylko— co parę lat.

Tak.

Tak odtąd będzie.

To postanowione.

Będzie Tą. Tą.

Tą, Która

Tą, Która Wie.

Nie.

Siostrą. Będzie Siostrą. Sio strą.

Siostrą dyplomaty i pisarza.

Znanego dyplomaty.

Znanego pisarza.

Tego Dyplomaty.

Tego Pisarza.

—Rzeźby?

Jakie rzeźby?

Wymysł wyobraźni. Chorej. To pozostaje. Pożywka, majaki, fantasmagorie. Co może zrobić z człowieka  trzydzieści lat spędzonych  w odosobnieniu.W przytułku. Nie, w zakładzie. Zakładzie dla żywiących się wyobraźnią. Chorą wyobraźnią. Zakładzie dla Obłąkanych.

***

Podróż.

Ostatnia.

Cmentarz.

Cmentarz komunalny.

Ona:

Zapomniana, nieodkryta, niedoceniona.

***

Ona.

Camile

Camille Claudel.

 Ta,

która odziedziczyła

  Imię.

Najpierw po nienarodzonym bracie,

potem po Mistrzu. Mistrzu,którego sama stworzyła.

Imię diagnozę.

Jeden, drugi, trzeci kolejny —Wdech śmierci.

Jeden, drugi, trzeci kolejny—Wydech życia

Ona się jeszcze nie urodziła.

Jej  już nie ma.

Jej czas nadchodzi. Wierzę w to. 

***

Rodin pobierał nauki u  A.L. Barye’a, Lecoqa de Boisbaudrana, J.B. Carpeaux.  Jego debiut to: Człowiek ze złamanym nosem. Praca została odrzucona przez jury Salonu, gdyż podłóg ówczesnych standardów epatowała brzydotą. Nie wolno epatować brzydotą. Nie wolno niszczyć rzeźb, tylko dlatego, że będą stały koło prac byłego już kochanka. Nie wolno chorować. Nie można…Być lepszą, twórczą i...


Dla osób zainteresowanych:
Do poczytania:
Anne Delbée: Kobieta. Camille Claudel, Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 1991 rok;

A. Chwiałkowska, Rodin i Claudel — Mistrz i Uczennica czy artystyczna symbioza?, Magazyn Studentów Sztuki KUL;

Anna Sobolewska. Camile Claudel Kobieta i Artystka, 2008;

Małgorzata Czyńska, Camile Clodel, Wysokie Obcasy;

Do oglądania:
Do odwiedzenia:
Towarzystwo Imienia Camille Claudel
Reklamy

39 comments on “01.Kobieta ze złamaną duszą.* „Cały świat plonie.”

 1. goldenbrown
  05/10/2014

  To, co my teraz możemy nazwać fascynującą biografią, jest pasmem przeplatającej się miłości i uzależnienia, pożądania i odrzucenia, rozkoszy i bólu, nasycenia i niespełnienia..
  A to „tylko” życie..

  • 5000lib
   05/10/2014

   Dla mnie Camile jest przede wszystkim zapomniana. Niesłusznie. Zastanawiam się na ile zapracowała sobie na swoją historię choroby (jak piszesz miłość, uzależnienie , pożądanie, odrzucenie) a na ile to socjalizacja, niesprawiedliwość społecznych stosunków…

   • goldenbrown
    05/10/2014

    Jedno i drugie przeplata się.. Podobno Rodin czasem wzorował się na rzeźbach Camile. Ale to o nim się pamięta, nie o niej. Takie czasy, męskie.

    • 5000lib
     05/10/2014

     Właśnie cały zgrzyt Historii polega na tym, że on się nie tylko na niej wzorował. Ona już na studiach była poproszona o wykończenie jego dzieł. Np stóp, dłoni (a to przecież jest najtrudniejsze!). Potem po nocach tworzyli razem jego prace… Nawet ówczesny Salon o tym przebąkiwał, że ona jest większa jest od niego, ale niezależnie od tego ile pracy wkładała w swój rozwój, ile czasu spędzała nad jego dziełami, i ile pracowała fizycznie, i- w końcu- ile się na ten temat mówiło, to on dostawał najbardziej intratne finansowo propozycje. I to jego zapamiętała historia. Dlatego oniemiałam słysząc piosenkę Agnieszki Chrzanowskiej. I dlatego też mój pierwszy post jest poświęcony Tej Rzeźbiarce.

 2. czytankianki
  10/10/2014

  Kolejny świetny tekst. Nadaje się na konkurs opowiadań.

 3. czytankianki
  10/10/2014

  Cała przyjemność po mojej stronie.;)

  • 5000lib
   10/10/2014

   No, nie cała, zostaw proszę trochę dla mnie. 🙂

 4. Jeśli pozwolisz będę tutaj częstym gościem
  Pozdrawiam, Maria

 5. Świetny tekst,
  Kiedy napiszesz o córce Przybyszewskiego?

  • 5000lib
   16/10/2014

   Dziękuję. Napiszę, napiszę o tej niesłusznie zapomnianej Gdańszczance, bo przecież wybrała to miasto. Tyle, że nie wiem kiedy. Nurtuje mnie pytanie do Ciebie, skąd założenie, że o niej napiszę? Jeszcze jakieś propozycje? Wioski? 🙂 Poważnie pytam.

   • Trudno odpowiedzieć na Twoje pytanie…
    Jakaś niewidzialna nic porozumienia łączy mnie z Tobą.
    Może kiedyś to wyjaśnię
    Na gorąco myślę tez , że o wszystkich kobietach Przybyszewskiego powinnaś napisać i o Mojej Ukochanej Fridzie., o żonie Adama Mickiewicza
    Dopiero zaczęłam ” przedzierać” się przez Twoje teksty. W każdym razie na pewno kupię książki przez Ciebie napisane.

    • 5000lib
     17/10/2014

     🙂 Dzień dobry.
     Dzięki za Twoje słowa.:) Na razie u mnie zrobiło się XIX wiecznie. Kobiety Szatana są obecne w literaturze i wydaje mi się, świadomości, poniekąd przynajmniej. Chociaż idąc tym tropem, Orzeszkowa też jest obecna…Kobiety jak i sam Mickiewicz to temat rzeka, postać jednowymiarowa jak Orzeszkowa. Mówi się o nim, czy słusznie, czy nie to inna sprawa, że był pierwszym feministą, ale to temat na odrębną rozmowę. Dobrego dnia.

   • czytankianki
    17/10/2014

    Skoro można zgłaszać typy do koncertu życzeń, poproszę o tekst nt. matki Churchilla. Kiedyś pochlebnie wyrażałaś się o jej biografii.

    • 5000lib
     17/10/2014

     Można zgłaszać typy jak najbardziej, tyle, że na realizację przyjdzie poczekać, niestety. Mam nadzieję, że to Cię nie zrazi. Zapisałam, Pochlebnie mogłam się wyrażać na temat objętości tejże biografii, której zresztą jeszcze nie czytałam. Na temat Matki Churchilla krąży wiele, wiele mitów, są one niemalże wdrukowane w pamięć…Sama postać warta poznania. Dobrego dnia. 🙂

 6. Kiedyś napisałem coś, co komuś skojarzyło się z postacią Camilli Claudel (sam byłem zdziwiony trafnością tego skojarzenia 😉 ):

  PUSTKA I ŻAR

  Otwarłam oczy na całą tę jaskrawość
  świata, jej blask oślepił mnie
  więc odwróciłam głowę, by w mroku cienia
  odnaleźć zagubiony spokój,
  który był tu przed zgiełkiem
  udającym wszelkie przyjemności życia,
  zwabiające nas w pułapkę istniena
  dla kogoś lub czegoś,
  co tylko igra z naszą nadzieją,
  radością, smutkiem, ekstazą, cierpieniem

  Chłonęłam obrazy,
  które zmieniały się jak w kalejdoskopie,
  byłam zachłanna na ich kolor, kształt i fakturę,
  na morza, miasta, krajobrazy, drzewa…
  na twarze zmieniające się jak w albumie Boga
  na postaci zastygłe w stop-klatce chwili
  na gesty zdradzające stan serca i umysłu
  na myśli snujące się między duszą a ciałem

  I pytałam się: gdzie jestem?
  gdzie jest mnie więcej?
  w ich odbiciu we mnie
  czy w moim odbiciu w nich?
  A może zagubiłam się gdzieś
  między oka mgnieniem a brzegiem nicości
  porwana przez życie i fale czasu
  w morzu rozlewającym się stąd do wieczności?

  Budowałam miasta z ulic miłosierdzia
  rozpinałam mosty nad rzekami złudzeń
  wznosiłam wieżowce westchnień i radości
  szkliłam pawilony jasne od uśmiechów
  w ogrodach rozsadzałam pędy miłości
  okna przysłaniałam kotarą ze smutków
  ze strachem zmagałam się w domach pociechy
  z nienawiścią uporałam na śmietniku pychy

  W tych moich dekoracjach umieściłam Jego
  niejasny zarys, który stawał się konkretem
  bijącym mnie w oczy, godzącym w serce
  lecz częściej majaczył on przymglony
  marzeniem, tesknotą, myślą, złudzeniem…

  Kiedy był blisko, oddawałam mu wszystko
  wchodził we mnie każdym porem skóry
  czułam jego dotyk, ślinę, pot i spermę,
  w moim wnętrzu gotowała się rozkosz,
  w którą zamieniał się nawet mój ból

  Byłam z nim ale byłam sama
  wystawiana ciągle przez zmysły do wiatru
  smagana absurdem, który wcześniej był sensem
  Czułam jak twarz owiewa mi chłód
  jak wysychają moje wargi i usta
  jak w gardle więźnie mi gorycz
  i zalega piasek nieludzkiej pustyni
  i że znów, gdzieś głęboko, wewnątrz
  wylęga się we mnie ta przeklęta osobność

  A jednak szłam dalej i dalej przed siebie
  nie oglądając się na popioły i zgliszcza
  pływały nade mną statki pijane
  rozwierały się pode mną przepaście
  Widziałam jak spod chmur pierzchają wystraszone anioły
  a po ziemi pełzają jaszczury i węże
  Sen uparcie mieszał się z jawą
  szukającą dla siebie ulgi w obłędzie

  Gdzie jest tego kres? I jaki on jest? I kiedy?
  Za którym widnokręgiem nastąpi ciemnokrąg?
  Gdzie ta droga z ostatnim zakrętem,
  za którym piwinniśmy już wyjść na prostą
  prowadzącą nas do nieskończoności?
  Tam gdzie wszystko zamieni się w nic
  i nic nie będziemy już mieć do stracenia

  * * *

  http://wizjalokalna.wordpress.com/2010/07/30/pustka-i-zar/

  Pozdrawiam

  • 5000lib
   16/10/2014

   Dzień dobry, Witam na blogu. 🙂 Z chęcią przeczytam wiersz. Z tego co zdążyłam zauważyć po podlinkowanym postem, piszesz, że nie miałeś na myśli Camille, chciałabym wiedzieć kogo? Pozdrawiam

   • Nie znasz 😉

    • 5000lib
     28/10/2014

     Jak nie znam, to poznam. 🙂 Myślałam, że myślałeś o kimś, ze świata sztuki, kultury etc… Ale jeśli to osobista znajomość to oczywiście, wkraczać nie zamierzam z buciorami. 🙂 Dobrego wieczoru.

 7. czytankianki
  20/11/2014

  Wczoraj zaczęłam oglądać film o CC i wytrzymałam jakieś 25 minut. Dotyczy pobytu w szpitalu psychiatrycznym, krótko po poronieniu. Niestety jest to głównie studium bólu i choroby, być może interesujące dla lekarzy, dla zwykłego widza chyba mniej. Świetna gra Binoche trochę film ratuje, ale z tego, co zobaczyłam, absolutnie nic oryginalnego nie wynikało. Czułam się jak podglądacz w miejscu, w którym absolutnie nie powinnam się znaleźć.;(

  • 5000lib
   20/11/2014

   Miałam, mam takie same obawy dlatego też nie widziałam tego filmu. Dlatego też omijam szerokim łukiem większość książek, których tematem przewodnim jest rozkładanie na czynniki traum. Taka Picoult np.

 8. ZdezorientowanywOriencie
  24/07/2015

  Przypadkiem, a może przeznaczeniem…. ale dziękuję. Dziękuję za nakreślenie mojej bohaterki ze złamaną duszą 🙂 …i za przytoczenie twórczości Pani Agnieszki…
  Dziękuję 🙂

  • 5000lib
   24/07/2015

   Witam na blogu!Twojej bohaterki? Możesz coś więcej o tym napisać? Twórczość Pani Agnieszki Chrzanowskiej nie jest mi obca, to znaczy, ta w tandemie Chrzanowska & Zabłocki, wiem, że promuję najnowszy album, ale niestety nie miałam przyjemności go przesłuchać. Może Ty już jesteś zaznajomiony? Zapraszam do czytania i komentowania. Pozdrawiam,

   • ZdezorientowanywOriencie
    25/07/2015

    Kilka lat temu, za sprawą Agnieszki Chrzanowaskiej zachłysnąłem się Camile Claudele, jej twórczością, miłością, rozpaczą… Może to dziwne, ale z jednej strony czułem dumę z jej powodu a z drugiej ból wywołany niesprawiedliwością…

    Jeśli chodzi o twórczość Pani Chrzanowskiej to podobnie było z „Hypatią”, ale już z innymi emocjami…

    • 5000lib
     25/07/2015

     C.C (pozwolisz, że posłużę się inicjałami?), to bardzo ważna postać, wieopoziomowo, czy też wielokontekstowo:
     —odnośnie losów twórczyń, obecności kobiet w sztuce,
     drogi i to w jaki sposób przecierały one ścieżki,
     — kwestia tożsamości twórców i twórczyń,
     — kwestia stawiania granic w sztuce i życiu prywatnym
     —kwestia zniewolenia przez konwenanse i system medyczny (zdiagnozowanie, nie udzielenie pomocy, ale zamknięcie i odseparowanie w szpitalu psychiatrycznym).
     Pamiętam, że treść piosenki mną wstrząsnęła.
     Pozdrawiam i zapraszam tak do czytania, jak i komentowania.
     Niezmierni mało jest takich utworów, nie sądzisz? Takich czyli odnoszących się do biografii/ sztuki etc.

 9. Emilka
  22/11/2015

  No i wreszcie udało mi się wygospodarować trochę czasu na ten wpis.
  Historia to kapryśna przyjaciółka. Często zapomina o wielu osobach, które w sumie na to nie zasłużyły. Tak mało mówi się o Tesli, choć dyskusyjne jest to, że Edison faktycznie był na tyle lepszy, żeby to on zapisał się w pamięci każdego.
  Dobrze, że są nadal osoby, które dają jej prztyczka w nos i odkopują takie historie 🙂

  • 5000lib
   22/11/2015

   Ludzie piszą historię. I również Ci ją pamiętają, przedstawiają i podają dalej. Nie pamiętam teraz kto to powiedział, że historia to najbardziej subiektywna z nauk. O kobietach mówi się mało i jednowymiarowo. Wystarczy wspomnieć Marię Skłodowską Curie, o której tak dyskutowałyśmy niedawno.
   Tesla został wykorzystany, a Edison, cóż, coraz głośniej i śmielej mówi się o tym, że miał bardzo sprawnych prawników…
   O Tesli teraz mówi się wiele, np jest jednym z głównych bohaterów powieści Dukaja, mimo wszystko jednak o emigrancie Tesli się jednak pamięta (to jakiego rodzaju jest to pamięć to nie bez znaczenia oczywiście)ale są takie postaci jak chociażby Świętosława, o której niewiele się mówi, albo jeszcze inne, zapomniane przez HIStorię i niejednokrotnie (prawie zawsze są to kobiety). Dobrego czytania. 🙂

   • Emilka
    22/11/2015

    Niestety nawet teraz kobieta to w oczach wielu osób (i nie mówię tu tylko o mężczyznach) postać niepełnowartościowa, o określonej roli i możliwościach. Całe szczęście jest spora nas część, która się tym nie przejmuje i dalej kroczy swoją ścieżka 🙂

    • 5000lib
     22/11/2015

     No tylko nie chodzi tylko o „kroczenie i nieprzejmowanie się” gdyby to było takie proste… Albo inaczej, gdyby tylko to na tym polegało by się nie przejmować i kroczyć dalej, problem jest bardzo złożony, i nie jedna osoba nie chcę chociażby czytać o kwestiach nieprzyjemnych. Nie mówię o scedowaniu odpowiedzialności, bo przecież nie o to chodzi. A Ty, co o tym sądzisz?

     • Emilka
      22/11/2015

      Moim zdaniem kobiety od zawsze zajmują nieco mniej miejsca w kartach historii. O kobiecie mówi się najczęściej jako o żonie, matce, kochance kogoś.
      Kiedyś słyszałam historię człowieka, który odniósł sukces w trakcie kryzysu. Pytany o to, jak tego dokonał, odparł krótko „Nie wiedziałem, że był kryzys”.
      Dlatego jeśli ktoś nie zastanawia się czy kobietom jest trudniej, czy nie, to po prostu te ograniczenia i niesprawiedliwość nie przeszkadzają mu już żyć po swojemu. Czy te kobiety zostaną docenione? Pewnie nie, ale czy ten brak uznania może je powstrzymać? To w dużej mierze już ich wybór.

      • 5000lib
       22/11/2015

       Hmm, oczywiście, że kobiety zawsze zajmowały w podaniach historycznych rolę pośrednią, (nie ma to być usprawiedliwienie). Jednakże czym innym jest dla mnie „niewiedza, że to był kryzys”, a czym innym dyskryminacja ze względu na płeć.
       A niewątpliwie w przypadku kobiet mamy z nią do czynienia. I to także w przypadku kobiet takich jak Camile, albo Maria (pierwszą Nagrodę Nobla przyznano jej po wstawiennictwie Piotra dopiero). Dlaczego krytykowano jej romans, i wyrzucano jej, że jest emigrantką, o mężczyźnie i jego niewierności nic nie pisano. A Einstein porzucił córkę,jakoś mu tego nie wypominano. A zważ proszę, że Maria nie była pensjonarką, choć za taką ją uważano, (w Polsce: sytuacja z Żorawskimi) i dlatego rodzice niedoszłego mimozowatego i zależnego mentalnie od rodziców skutecznie niedoszłego męża zabronili ślubu z Marią. A przecież jest wiele utalentowanych kobiet, i niejednokrotnie płeć jest tylko jedną z kilku (nierzadko) przesłanek dyskryminacji np gdy wystąpią takie jak kolor skóry, albo stan zdrowia (niepełnosprawność) to mówi się o dyskryminacji krzyżowej. Temat rzeka, i nie zamykałabym go w nieświadomości, nieprzejmowaniu się. Wiele osób walczy o byt, i jest tym tak pochłonięte, że nie mogą pozwolić sobie na luksus nieprzejmowania się i kroczenia dalej, wielokrotnie mówiło się o tym porównując wyniki i funkcjonowanie osób Czarnych i Białych, np w słynnym eksperymencie z kolorem oczu. To takie refleksje „na szybko”.

       • Emilka
        22/11/2015

        No tak. Jestem młoda, a już spotkałam się z dyskryminacją, ale co można z tym zrobić? Tak obiektywnie. Moim zdaniem tylko robić swoje, a dzięki temu coraz więcej osób przekona się na własne oczy, że kobiety są naprawdę wspaniałe w tym, co robią. Z czasem tych osób będzie coraz więcej.
        Czy to oburzające? Tak. Czy powinno się to zmienić? Tak. Ale czy to sprawia, że wyjdę na ulicę? Nie. Po prostu pójdę do pracy, zrobię swoją robotę najlepiej jak umiem, a część osób przemyśli swoje poglądy raz jeszcze. Pozostała część może sobie mówić, co chce. Szkoda, że niektórzy są ograniczeni, ale nie będę w nich tego zmieniać za wszelką cenę, bo szkoda mojego czasu.
        Może użyłam zbyt dużego skrótu myślowego, bo chodziło mi nie o to, aby to ignorować, ale żeby nie dawać temu poglądowi zdominować swojego świata i nie zmieniać się tylko dlatego, że ktoś nas do tego zmusza. Żeby nie pozwolić sobie na to, aby takie ograniczenia doprowadziły do naszego poddania się.

 10. 5000lib
  22/11/2015

  Zaczynam nowy wątek bo jak pewnie wiesz, mam zagnieżdżone tylko 6krotnie bo się rozjeżdżają— co można zauważyć. Przypominam bo zazwyczaj się o tym nie pamięta.

  Jest wiele rodzajów dyskryminacji, ta ze względu na wiek, nazywa się agism, i może dotyczyć zarówno osób starszych jak i młodych (np odbieranie im kompetencji ze względu na wiek właśnie „jesteś za staty/a, za młoda etc). Otóż, piszesz, że jedyne co możemy zrobić to: „robić swoje, a dzięki temu coraz więcej osób przekona się na własne oczy, że kobiety są naprawdę wspaniałe”. I jeszcze jedno: chodzi o to (nie dyskredytuje Twoich przeżyć), że kobiety, których doświadczeniem jest także doświadczenie dyskryminacji ze względu na płeć, właśnie dlatego nie mogą się spełniać w tym w czym są dobre, albo mają ku temu predyspozycję, albo po prostu walka o godne życie zabiera im tyle sił, że staje się to głównym, i niestety,jedynym celem.A robienie swojego po prostu staje się niemożliwym do osiągnięcia albo inaczej następnym etapem. Jest wiele rzetelnych badań na ten temat.
  Wiem, że trochę namąciło nam w głowie „tzw. pozytywne myślenie”amerykańskie, warto pamiętać jak wiele osób, głoszących te „prawdy” popełniło samobójstwa, albo skończyło życie w nędzy, ci, którym się udało to niejednokrotnie pochodzący z grup większościowych/ o tożsamościach wspierających „windujących”, większościowych, a i tak jest ich niewielu. Oczywiście znajdą się wyjątki, jak wszędzie ale nie o to chodzi.Fakty trudne niejednokrotnie się przemilcza. Nie chcę napisać, że historia Curie nie może być dla kogoś inspirująca. I dobrze, że jest. Dla mnie też, jednakże przemilcza się niektóre „niewygodne” fakty, a przecież Madame miała już (zdawało by się) ugruntowaną pozycję.

  Piszesz: „Szkoda, że niektórzy są ograniczeni, ale nie będę w nich tego zmieniać za wszelką cenę, bo szkoda mojego czasu.”.Nie kieruje mną oburzenie, i nie spostrzegam tego w ten sposób. Nie, dla mnie jest to szkoda, ze niektórzy są ograniczeni, to problem całego społeczeństwa,rozwiązania zastosowane przekładają się na rozwój społeczeństwa i satysfakcji w życiu. Tak jak było to po wojnie w Wietnamie, Sytuacja(społecznoekonomiczna),która obecnie panuje w W. B, i jej wysoki współczynnik integracji chociażby w odniesieniu do osób z niepełnosprawnością jest pokłosiem tej sytuacji po zakończonej wojnie w Wietnamie o czym wspomina np Barnes. Chce powiedzieć że jeśli ktoś może robić swoje, to jest to baaardzo dużo (nie piszę, że jest to łatwe proste i przyjemne, i że przychodzi samo).
  Biorąc pod wzgląd badanie kapitału społecznego z ostatnich lat widać jak on się zmniejsza,Co oczywiście jest jednym z czynników oddziałującym, ale nie jedynym.
  ——
  .Czy dobrze, zgodnie z intencją Cię zrozumiałam: Czy w imię reagowania na niesprawiedliwość społeczna/ np dyskryminację, można mówić o marnowaniu cennego czasu?Piszesz: ” Żeby nie pozwolić sobie na to, aby takie ograniczenia doprowadziły do naszego poddania się”. Intencja jest dla mnie czytelna, ale sprawa wcale nie jest taka jasna,a zasoby nawet najtrwalszej i najbardziej optymistyczne nastawionej osoby do świata, jeśli ciągle dostaje po dupie od świata, jest skończona. I niejednokrotnie „nie może ona wziąć się w garść i robić swoje”. Jeśli może, to jest to bardzo dużo. Jeśli Twoją intencją było powiedzenie, że lepiej robić coś, niż narzekać, i biadolić, że jest źle. To także jestem tego zdania, lecz jak pisałam wcześniej sprawa tak nie wygląda, i widzę różnicę między utyskiwaniem, a sytuacją, o której pisałam powyżej. Poważnie się nam zrobiło, ale i czasami tak bywa.

  • Emilka
   23/11/2015

   To prawda. Tylko mam wrażenie, że to podejście prowadzi do wniosku „Świat jest zły”. A to do niczego nie zmienia.
   Jeśli w życiu się czegoś nauczyłam to tego – nasze zasoby są ograniczone i należy je ulokować najlepiej jak się da. Dlatego moje podejście nie jest takie „walka z dyskryminacją to strata czasu”, ale skoro nie postanowiłam tak spędzić swojego życia, to ten czas, który mogę na to poświęcić, muszę rozłożyć jak najlepiej. Poświęcam go „rokującym przypadkom”. Dzięki temu mogę przekonać więcej osób. Coś faktycznie zmienić.
   Oczywiście mogłabym całe godziny spędzać na mówieniu jednej osobie o tym, jak ograniczony jest jej punkt widzenia i ponieść porażkę, bo niektórych ludzi nie da się zmienić. Zamiast tego wolę podatny grunt.
   Spotkałam kiedyś w Indiach chłopaka, który mówił, że jego marzeniem jest bycie pisarzem, ale nigdy go nie zrealizuje, bo jego rodzice zmusili go do bycia inżynierem. Można się pochylić nad tą historią i zasmucić. Co nam to da? Nic. Dlatego szukałam rozwiązań. Powiedziałam na to: „Lubisz pisać? Nie możesz tego robić zawodowo, rób to przez internet z pasji. Nie powiem Ci, porzuć rodziców, studia i zacznij na nowo sam. Nie chcesz tego zrobić. Możesz jednak znaleźć drogę, która pomoże Ci choć trochę poczuć się sobą. Wykorzystaj ją, jeśli naprawdę tego pragniesz”. Myślę, że to dało mu dużo więcej niż „Stary, przekichana sytuacja. To niesprawiedliwe.”
   Są rejony świata, gdzie nawet takie rozwiązanie byłoby niemożliwe. Mogłabym poświęcić życie na ich zmianę, gdybym chciała. Tylko zwyczajnie nie chcę, moje powołanie jest inne. To nie oznacza, że jest mi to obojętne. Po prostu uważam, że takie użalanie się jak jest mi źle to ślepa droga. Każdy człowiek ma możliwość bycia szczęśliwym i wyciągania ze swojej sytuacji najwięcej, jak się da. Może też zawsze na coś czekać.
   „Po prostu walka o godne życie zabiera im tyle sił, że staje się to głównym, i niestety, jedynym celem”. Też tak myślałam, a potem pojechałam właśnie do Indii i zobaczyłam ludzi, którzy mają dużo „mniej godne” życie niż ja, a po prostu są szczęśliwi. Myślą o tym, co mogą i mają, a nie o tym, czego nie mogą i im brak.
   Od tej pory wiem, że trzeba doceniać to, co się ma, a nie gdybać. Drugiego życia nikt z nas nie dostanie. Można ubolewać nad niesprawiedliwością, można wyciągać z życia tyle, ile nam oferuje. Moją drogą jest ta druga opcja. To nie zamiatanie pod dywan, po prostu sposób na zwalczanie zła dobrem ma sens.
   Każdy ma powód do tego, aby się poddać. Taki, który przekonałby ją/jego i innych do takiej decyzji. Jednak życzę każdej osobie, aby znalazła siłę i podniosła się z kolan, bo wtedy jeszcze może ją spotkać coś dobrego. W przeciwnym wypadku nie.

   • 5000lib
    23/11/2015

    Dziękuję za odpowiedź. Utwierdziła mnie ona w przekonaniu, że mówimy o dwóch różnych sprawach i dwóch różnych sytuacjach. Dlatego cofnijmy się i od początku zacznijmy dyskusję. Dyskryminacja to niewłaściwe, wybiórcze, krzywdzące i nieuzasadnione niesprawiedliwe traktowanie ludzi, kiedy przyczynkiem takowego traktowania jest przynależność tych osób do takich, czy innych grup społecznych, to różnicowanie jest pejoratywne. Ale nie chciałabym skończyć na tym. Możemy mówić w kontekście dyskryminacji, o łańcuchu dyskryminacji. Zaczyna się od uogólnonym przekonaniu o grupie osób, i to jest podstawą stereotypu(stereotypy mogą być skutkiem dyskryminacji)—> następnie Uprzedzenia dotycząc postaw (stereotypy +komponent emocji) zachowania i tu nieodzowne by pojawiła się dyskryminacja jest
    komponent władzy. Jednej grupy/osoby nad drugą. I o tym się bardzo często zapomina, i dlatego to o czym piszesz, to nie jest dyskryminacja.
    Oczywiście, że zawsze znajdą się osoby, które mają lepiej/ i gorzej od Ciebie, albo ode mnie.
    Czym innym jest dla mnie zachęcanie, o którym piszesz, a czym innym dyskryminacja. A czym innym pozytywne myślenie, jeśli ktoś doznaje dyskryminacji to pocieszanie nic nie da, jeśli nie będzie powiązane z innymi działaniami.
    Strata czasu? To gorzkie słowa. Widziałaś film, „Niezłomne”? Ja nie piszę o tym, że każda osoba w imię wolności powinna „wychodzić na ulicę”, ale wiem, że dzięki sufrażystkom, które były uciskane i dyskryminowane właśnie mam nie tylko prawo głosowania, ale i kształcenia swobodnego, dzięki działaczom i działaczkom na rzecz równości rasowej nie są uciskani Kolorowi. Dla mnie sprowadzenie sytuacji tych, o których piszesz, do dyskryminacji to błąd merytoryczny, a przykład niestety nie jest adekwatny. Tu nie chodzi o to, że każdy powód żeby się poddać jest dobry. Rozmawiamy/ piszemy o dwóch kwestiach, gdyby przeciwdziałanie dyskryminacji zależało tylko i wyłącznie od niezłomnego trwania by osiągnąć cel, niepotrzebne byłyby inne regulacje, działania etc. Z chęcią podejmę dalszą dyskusję, nie tylko dlatego, że jest ona ważna.

    • Emilka
     23/11/2015

     Oczywiście, że to o czym napisałam to dyskryminacja. Ci ludzie należą do „gorszych” kast, choć teoretycznie podział na kasty został już pożegnany. Ich sytuacja życiowa wynika z dyskryminacji ze względu na ich pochodzenie społeczne. Ludzie z niższych kast nie mają dostępu do wielu zawodów, a mimo to nie użalają się nad sobą. Są osoby, które walczą uśmiechem.
     A przykład z kolegą pokazuje tylko, że każda sytuacja ma rozwiązanie. Jest to zasada ogólna. Także w przypadku dyskryminacji się sprawdza. Dlatego przykład jest adekwatny. Mówi o innym problemie ograniczeń, jednak zasada jest taka sama. Pocieszanie nikomu nigdy nic nie dało. Szukanie rozwiązań za to tak. Ponownie zasada ogólna. Osobie dyskryminowanej również bym coś spróbowała doradzić i szukać rozwiązań.
     Chciałam też nadmienić, że nigdzie nie napisałam, że walka z dyskryminacją to strata czasu. Napisałam, że stratą czasu jest takie pozorne działanie, które niczego nie zmienia. Idąc Twoim tokiem myślenia wynika, że skupienie swoich działań na określonych czynnościach jest oznaką ignorancji. Nie zgadzam się. Mogę teraz siedzieć w domu i przygotować 10 tablic o 10 odmianach dyskryminacji i wyjść na ulicę pikietując dzień i noc. Mogę jednak znaleźć jedną odmianę, gdzie mogę faktycznie czegoś dokonać i poświęcić swój czas na jedną rzecz. O tym właśnie pisałam. Moim zdaniem właśnie takie niezłomne działanie jest wszystkim. Sufrażystki walczyły o konkrety. Tak samo robię ja, tylko na mniejszą skalę. Jeśli ktoś mówi „kobiety zarabiają mniej, bo nie znają się tak dobrze na elektronice”, to pokazuję im, że się znają i daję im jasny przykład. Swój przykład. Ich argumenty się rozpływają i w końcu zmieniają swoje działanie. Jeśli tego nie robią, nie będę szukać 100 innych przykładów. Spróbuję z 100 innych osób.
     Mogłabym w tym samym czasie iść i walczyć przeciwko dyskryminacji rasowej. Czy coś by to zmieniło? Jestem niemal pewna, że praktycznie nic.
     W Twoich wypowiedziach brakuje mi jednego. Rozwiązania. Bo taka dyskusja „To, co mówisz jest złe. Dyskryminacja oznacza coś innego. Takie działanie nic nie daje” tak naprawdę nie prowadzi do żadnych innych wniosków poza „Świat jest zły. Twoje działania nic nie dają. Nie masz racji.” Tylko ja widzę, że moja postawa faktycznie coś zmienia. W przeciwieństwie do działań wielu feministek.
     Co w takim razie może Twoim zdaniem coś zmienić? Co robisz Ty, aby tego dokonać? Czy Twoje działania coś dały? Tego dalej nie wiem.

     • 5000lib
      23/11/2015

      Rozumiem, że temat jest emocjonalny. Podnosisz ważne kwestie, ustosunkuję się do tego co piszesz. ale by zrobić to rzetelnie potrzebuję czasu, nie chciałabym odpisywać, kolokwialnie rzecz ujmując po łepkach, a teraz nie mam ku temu warunków. Jeśli wykażesz się odrobioną cierpliwości bardzo chętnie dalej podyskutuję. Dzięki, z góry. Dobrego poniedziałku. 🙂

     • 5000lib
      11/12/2015

      Przepraszam, że tak długo czekasz na moją odpowiedź. Chcę Cię jak najlepiej /to jest zgodnie z Twoją intencją zrozumieć, możesz napisać coś o sytuacji tego chłopaka więcej? Pozdrawiam,

Zapraszam do dyskusji :):

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Nawigacja

Tagi

"At home" 2013 "Lewa ręka ciemności" "Miasto złudzeń" "Planeta wygnania" "Wydziedziczeni" oraz "Słowo las znaczy świat" #...Bo Świat jest ciekawy! #...I wiesz[cz] #...I wiesz[cz] co jest grane. Absu[ra]da(va)lium #12 poniedziałków #a ja lubię poniedziałki! #Dwanaście poniedziałków #InspirAkcja #iskierki #Jeden krok #najkrótsze #Pytanie w piątek #Pytaniewpiątek #Selekcja 52/20/15 #Szczelin w szczegółach ciąg dalszy #szczelin w szczegółach dalszy ciag #XII poniedziałków .[Saturday Pianist jazz]I Hiromi Uehara I Move 1 Movement 1: Poetry Of Wheels (George Gruntz) 3:05; 2 Movement 2: Poetry Of Lights (George Gruntz) 3:54; 3 Movement 3: Poetry Of Links (George Gruntz) 5:28; - 4 ILL Used ILLusions (George Gruntz) 5:1 01. Austin (Wasilewski) - 7:07 02. Sudovian Dance (Wasilewski) - 6:28 03. Spark of Life (Wasilewski) - 6:34 04. Do rycerzy 01. Requiem for Willy Loman 3:58; 02. Eternity Theme 1:58; 03. Closed Roads 5:36; 04. Waiting 2:07; 05. Voyage 2:10; 06. Invocation 2:26; 07. Tango of Love 1:41; 08. Tom’s Theme 1:35; 09. Laura’s 2 plus 1 7 widoków w drodze do Krakowa 7 widoków w drodze do Krakowa Grzegorz Turnau 9 Dead Alive 10 Easy Pieces for Piano 30 na 30 1997 2009 2012 2015 A Aagfe van der Voegh ach ach, kobiety i o kobietach Achille Adrien Proust ACT Adama Bremensis Adam Bałdych Adam Czartoryski Adam Ferency Adam Golec Adam Hurst Adam Jerzy Czartoryski Adam Nowak Adam Pasternakiewicz Adam Pendelton Adam Strug Adam Włodek Adam Zagajewski Adam Zagajewski Obrona żarliwości Adele Bloch-Bauer I Adolf Sax adrygał Agata Kulesza Agata Młynarska Agata Tuszyńska Aga Zaryan Aga Zaryan śpiew Agnieszka Chrzanowska Agnieszka Osiecka Agnieszka Sylwanowicz Agora SA Agostin Tassi Aguste Rodin Aiora Akademia Nauk akordeon Akurat Alan Dawson Alan Pasqua Albert Camus Albert Camusa i Franza Kafki. Albert Einstein Alberto Giacometti albo Kobieta przy oknie Albrecht Dürer album: ‎The Musical Voyages Of Marco Polo albumy albumy recenzje Alchemik Alchemik (Alchemik Acoustic Jazz Sextet) alef Spinoza Aleksander Lesman Aleksander Macedoński Aleksandr Moczulski ales from Earthsea Alexandera Lonquicha Alexander Scriabine Alexandre Desplat Alexandre Seon Alexey Kruglov Alex Rovira Celma & Fernando Trias de Bes Alfa Alfabet Alfred Lion Alfred Nobel Alfred Szklarski Alice Sara Ott Alicja po drugiej stronie lustra Alicja w Krainie Czarów Alicję Gawlikowską ---Świerczyńską Alma Mahler A long Story 2007 alpinizm alto saxophone altówka Alvernia Studios Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił. recenzja Amon Göth Anaksymanes Anat Fort Anatole Francis anatomia Anawa Anda Rottenberg Andersen Andre Debierne Andriej Skhurhan Bożena Zawiślak-Dolny Andrzej Andre Krzywicki Andrzej Bachleda Andrzej Ferenc Andrzej Jagodziński Andrzej Jakimowski Andrzej Jakubowicz Andrzej Krzywicki Andrzej Panufnik Andrzej Sapkowski Andrzej Sikorowski Andrzej Trzaskowski Andrzej Wajda Andrzej Zaucha Andrzej Zaucha i Anawa André Tempel Andy McSmith Andy Sheppard Angela Davis Anglia animacja Animisiewasz Startt anim_akcja przeciw sterotypom Anja Lechner - Her First Dance (2008) Anja Lechner wiolączela Anna Austiaczka Anna Bikont Anna Chęćka -Gotkowicz Anna Maria Jopek Anna Maria Jopek - śpiew Anna Maria Jopek Licho Anna Maria Jopek ustami Annaputna Anna Rusowicz Anna Saraniecka Anna Seniuk Anna Treter Anna Wojtowicz Annette Paul Anouar Brahem Anthony de Mello Anthony Jackson Anthony Jackson - Bas Anthony Wilson Antoine’ de Saint-Exupéry Anton Dworak Antoni Buchner Antoni Dvořák Antonio de Pereda y Salgado Antonio Vivaldi Antoni Witt Antoni Łukasz Podkowiński Antonín Dvořák Antoon van Dyck antyk antysteresownik Anyone With a Heart recenzja Apelles apetyt na życie Apollo obdziera Marsjasza ze skóry Apple Apus apus Aris Kindta Arkady Shilkloper Arlene Blum Armet de Lisle Arseny Tarasewicz- Nikolajev Arthura Millera Artur Andrus Artur Hajzer Artur Szczęsny Artur Żmijewski Artysta: Adam Hurst Tytuł albumu: Obscura Czas realizacji Marzec 2012 roku Wytwórnia: Ash Records Arvo Pärt Arystoteles astma astma znane osoby chore na astmę Astrid Lindgen Astrid Lindgren astronomia Asurbanipala ateizm Ateny A time for everything atrament audiobok audiobook audiobook Swietłana Aleksiejewicz Audioteka Auguścik Austin (Wasilewski) - 7:07; Sudovian Dance (Wasilewski) - 6:28; Spark of Life (Wasilewski) - 6:34; Do rycerzy autobiografia autyzm A w Krakowie na Brackiej awokado B Bach bajka bajka o życiu Bajor Ballada o filiżance Ballady i romanse ballata Bandwagon Barbara Baczyńska Baritone Vocals – Gordon Jones Countertenor Vocals – David Gould barok Baron de Saint-Julien Bartosz Chajdecki Bogowie Basia Trzetrzelewska bas Phil Donkin Bass bass saxophone Bass – Jimmy Haslip Bazylea baśnie Beatrice d'Este Beethoven Bema Pamięci żałobny rapsod Bergamini Bernard Machiavelli Bernard Sève beznadzieja. Biała Legenda Królowej Bony Biblioteka Akustyczna bieda bieda jako towar Big Cyc Bill Gates Billie Holliday Billy Holiday Billy Joel Bily Joel 1973 biografia Biografia Wisławy Szymborskiej Birds Requiem Bisquit b jak breweria Bliss blog blogostan Blogotony recenzja blogowanie Blue Note Blue Ribbon blues Bobby McFerrin Bob Dylan Bob Franceschini Bob Mintzer Bodø Domkor Boecjusz Bogdan Łazuka Bogiem a prawdą Bogusław Kaczmarczyk i Dominik Kwaśniewski Bogusław Mec Bogusław Wołoszański Kafka bohaterka polska Bolesław Leśmian Bolesław Prus Bona Bona Sforza Bona sprowadziła włoszczyznę do Polski? to mit Bonifacy IV Bosch Botticellego Boy Breweria Brewerie Bronisław Kaper Bronisław Maj Bronisław Maj Horacy (przekład Zygmunt Kubiak): Maciej Sarbiniewski (przekład Julian Ejsmond); Grzegorz Turnau (słowa: Grodzisko- Czym jest sen?- aranżacje Bronisław Malinowski Bronisław Pawlik Brunona Schulza Brzechwa budżet budżet błędy Bugge Wesseltoft Bunksy bunt Buzu Squat by pamiętać być dobrym nauczycielem być dobrą nauczycielką Być jak Ron Clark Był sobie król ból Bębny – William Kennedy Błażej Domański Bługaria błędy C caccia Camile Claudel Cannonball Adderley - Mercy Mercy Mercy Caravaggio Caravvaggio Carla Bley Carla Bly Tros2013 Carla Gesualdo Carlo Gozzi Carlye Carolyn Davidson Carravaggio Casanova Caspara Davida Friedricha Cassandra Wilson Catherine Dickens Catherine Hogarth Całaż filozfiaż Cecil Taylor Cecylia Gallerani (1473-1536) Cecylia Kukuczka Celan Celina Kukuczka celtyckie opowieści Centrum Onkologii w Warszawie Cesare Catà chanson de geste Charlesa Lloyda Charles Bouchard Charles Byrne Chiarmonte Chicago Symphony Orchestra Chick Corea chodzenie Choeurs de Lyon Chopin na jazzowo chorał chorał ambrozjański choroba choroba alkoholowa choroby serca Christian McBride Christoph Roßner Chris Tordini - double bass Churchill Chylice Chłopecki ciało ciało ludzkie ciekawostki ciekawostki ciekawostki językowe ciekawostki na temat cukru ciekawostki o ciele człowieka ciekawostki o czekoladzie ciekawostki o jazzie Ciekawostki o kawie ciekawostki o książkach ciekawostki o ludzkim ciele ciekawostki ornitologiczne ciekawostki o ósmym marca ciekawostki o średniowieczu ciekawostki układ oddechowy ciekawość cisza City of Illusions clarinet Claude François Claude Lorrain Claude Monet Claus Pieterszoon co dzieje się z ciałem po śmierci co jest grane. Absu[ra]da(va)lium co jest grane. Absu[ra]da(va)lium...I wiesz[cz] Cole Colin Vallon Colin Vallon Trio Coltrain Coltranie Come Away With Me recenzja Conlon Nascarrow co przyjemnego przeczytać? co to jest sapka co to są Listy i inne Brewerie co warto czytać co warto czytać z fantastyki? Co warto czytać z fantasy co warto przeczytać? co zrobić jeśli mam słomiany zapał co zrobić z rozczarowaniem? co z tym budżetem cukier cykl cykl You can listen jazz cykl Ziemiomorze cytat cytat na teraz cytaty cytaty Jana Kaczkowskiego Cytaty z Jana Kaczkowskiego Czajkowski czarne złoto Czarnobyl Czarnobylska Modlitwa czas czas świąt czekasz na wiosnę Czerony Tulipan Czerwony Tulipan Czesława Korzeniowska Czesław Miłosz Czesław Niemen Cztery Pory Roku czy dama z gronostajem z czym dama staję? czy jaskółki odlatują na zimę? czyli]. Prawo do... czy między bogiem a prawdą? Jak poprawnie powiedzieć czym skutkuje uszkodzenie rdzenia kręgowego czy smarkać czyta Andrzej Ferenc czytaj Listy i inne Brewerie Czytam więc jestem Czytanie szkodzi :) czytelniczki czy to prawda Czyści jak łza Człowiek człowiek w kosmosie córka Bzdurka D DagaDana Dama z... Dama z gronistajem Dama z Gronostajem Dama z łasiczką Danae Danaus plexippus Daniel Barenboim piano Daniel Kapustka Daniel Kapustka – perkusja Daniel Nilsson Danielsson Palle Daniel Tamment Daniel Tammet Daniel Tiamment Daniel Waples Danny Cudd Danuta Grechuta Danuta Szaflarska Danuta Szaflarska nie żyje Darek Oleszkiewicz Dariusz Kortko Dariusz Zboch Leszek Sojka Jakub Kołodziejczyk Joanna Zagajewska Michał Kowalczyk Dark Crayon Dark Crayon/Piotr Cieślicki Dave Holland Dave Koz David Brubeck David Chesky David Chesky / Fundação Orquestra Estúdio / Rui Massena David Chesky: The Zephyrtine - A Ballet Story recenzja David James Soprano Vocals – Monika Mauch Tenor Vocals David James Soprano Vocals – Monika Mauch Tenor Vocals – Rogers Covey-Crump David Kikoski David Lynch David McClelland Da Vinci Dawid Bowie dawni mistrzowie Dean DeBloisChris Sanders Dean DeBloisChris SandersWilliam Davies Deborah Tannen de Falla de gustibus non est disputandum deneidy depresja Dezyderata Dhafer Youssef Diabelski młyn Diana Krall Diana Krall - When I look in your eyes Diares of Hope Diego Velázque Diego Velázquez dieta Dino Saluzzi dlaczego dlaczego 8 marca dlaczego bekamy? dlaczego człowiek się wierci? Dlaczego Dickens byłby youtuberem? Dlaczego karku nie można złamać dlaczego ludzki kręgosłup ma kształt podwójnej litery s dlaczego malejemy? dlaczego mamy gęsią skórkę dlaczego mówimy nie zasypiaj gruszek w popiele dlaczego nie dyskutujemy dlaczego się czerwienimy dlaczego warto nie biegać Dlaczego warto zobaczyć film o Stephanie Hawkingu dlaczego wypda nam dysk Dlaczego zacięcie się papierem bardziej boli dla dzieci Dlaubert Dobrawa do czego służt stół? Do czego służy stół? do diabła z tym budżetem dojarzość Do Marka Aureliusza Domenic Buonvicini i Silvestr Maruffi do mieszczan (Katarzyna Nosowska Dominik Bukowski Dominik Kwaśniewski Dominik Wania Dom o Zielonych Progach Dora Diamant Dorota Górska Dorota Kędzierzawska Dorota Miśkiewicz Dorota Osińska Dorota Warakomska Dostojewski do szlachty Dotknięcie pustki DoZP doświadczenie niepełnej sprawności Driekoningenroud Droga 66 Drugi dziennik recenzja drums duc de la Rochefoucauld Dudziak Dugosz Duke Duke Ellington Duke recenzja dur radość Dwadzieścia pięć lat temu zginęła Wanda Rutkiewicz dwuznaczność leksykalna dyg_resje Dymitr Szyszkin dynamit dysk dyskusja dyskusja o nudzie dyskusje o sztuce dysleksja. dystans Dziady Dzieciństwo Marii Skłodowskiej Curie dziennik Dziesiąta rocznica śmierci Jana Pawła II Dzień Dziecka Dzień Języka Ojczystego Dzień Książki dla Dzieci Dzień Matki Dzień ojca. Dżem E e.e. cummings e.s.t ECM ECM. Eicher ECM wytwórnia Edgar Degas Edmund Semil edukacja Edwarda Albee Edward Grieg Edward Hopper Edward Janner Edward John Phelps Edward Kłosiński Edward Walter Fryer Eivind Aarset ekonomia elektronika [Electronic Wind Instrument ] Elektryczne Gitary Eleni Karaindou Eleni Karaindrou Eleni Karaindrou - fortepian; Kim Kashkashian - altówka; Jan Garbarek - saksofon tenorowy; Vangelis Christopoulos - obój; Camerata Orchestra pod batutą Alexandrosa Myrata Eleonora Akwitańska Eleonora Aragońska Eli eli Elijah Bossenbroek Elijah Bossenbroek - Carpe Lumen Elina Duni Quartet Eliota Elisabeth Kübler-Ross Elizabeth Barrow Eliza Orzeszkowa Elkhonon Goldberg Ellen Key Elliot Mason Elmo Elwira Kamińska Elżbieta Towarnicka Emil Zola En Chordais Ensemble Constantinople Epikur epowerment Ercole d’Este Eric Clapton Eric Clapton autobiografia Eric Clapton kończy karierę nie będzie koncertował Eric Zener Ermelino Ermellino Ernest Rutherford erudycja esej eseje etno Eugeniusz Makówka Eugène Henri Paul Gauguin Ewaa Lipska Ewa Demarczyk Ewa Lipska Extended Circle F Fabrizio Bosso Fantasie C-Dur; Rondo h-Moll; Sonate A-Dur - Carolin Widmann Fantasty fantastyka fantasy fasolowy król Felicja Bauer Fender Rhodes – Paul Nagel Ferdynand Magellan Feynamann Fibonacci figura matki w sztuce filharmonia Filharmonicy Berlińscy Filip IV Filipowicz Quintet film film polski filozofia filozofia chodzenia Fiodor Dostojewski Fiovanniego Battisty de Lazzari fizjoterapia ciekawostki Flaubert flet Flora Celestyna Teresa Henrietta Tristan y Moscoso Flora Tristan folk folk jazz Follow The White Rabbit (Herman/Tordini/Crane) [3:21]; Saturn Returns [7:43]; Trylon [5:09]; Heart Shaped Box (Kurt Cabain) [4:38]; Ein Gedi (D.Aharoni) [6:01]; The Mountain In G Minor [6:20]; Cadenza Fonopolis Formacja Nieżywych Schabuff - Dadada forte(i)pian(o) fortepian fortepian; Henning Kraggerud fortepian ciekawostki fotepian Francis Danby Francis de La Rochefoucauld Francis Wolff Franciszek Jerzy Kulczycki Franciszka i Stefan Themersonowie Francja Francoisa Couturiera Franja Frank Zappa Frans van Mieris the Elder (Starszy) Franz Kafka François Boucher François VI frazeologizm Fred Oldenburg fretles Freud Fryderyk Chopin Fundacja terytoria książki Fusell i Krauss Fête de la Musique G Gabriela Anders Waiting Gabriela Muskała Gabriel Lippmann Gala Dali Galileusz Gang Marcela Gary Burton Gazeta Wyborcza Gałczyński Gdańsk Gdańsk 2015 gdy kwitnie żonkil gdy mózg się starzeje Geetali Norah Jones Shankar Georgea Russella George Gershwin George Martin Georges de La Tour Georges Seurat Georges Urbain Georges_Seurat Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte Gerald Cleaver Gershwin gerzegorz turnau Giedroić Gilles Thibault Gintrowski Giorgio de Chirico Giorgione Giovanniego Moroni Giovanni Paola de Feminis gitara gitara basowa Cezary Konrad - perkusja gitary Gitary– Paul Jackson Giuseppe Torelli glejak Glenem Gouldem Glen Gould God Only Knows Goethe Golec uOrkiestra Gottland goły jak święty turecki Gra o tron Grass nie żyje Grażyna Draheim Grażyny Bacewicz Grechuta Gregoire Chamayou GrubSon grunt to zdrowie Grzech Piotrowski Grzegorz Ciechowski Grzegorz III Grzegorz Kwiecień Grzegorz Piotrowski – saksofonMarcin Masecki Grzegorz Tomczak Grzegorz Turnau Grzegorz Turnau – śpiew Grzegorz Wełnicki Gunter von Hagens Guro Nordengen Guro Nordengen tłumaczenie: Milena Skoczko Gustava Klimt Gustav Theodore von Holst Gustaw Mahler Gwendolyn Bradley Gérard Genette Géricault Górny Śląsk góry Głowy piwniczne H Habakuk feat. Muniek Hagar's Song recenzja Halina Wyrodek Halloween Hamburg) Hang Massive Hanna Banaszak Benefis Hans Andersen Hans Frank Hans Zimmer Harapollon Nilus harmonijka Robert Kubiszyn – kontrabas Harrisa Eisenstadta Septembera Harry Potter Harry Potter i Harry Potter i Kamień Filozoficzny Hector Berioz Helena Deutsch Helena Diakonova Helena Modrzejewska Helen Hunt Hendrix Henri Becquerel Henri Bergson Henri de Toulouse-Lautrec Henri Dominici Henryk II Henryk Majewski - trumpet Henryk Sienkiewicz Henry Marsh Henry Murray Hermione Lee Hernando Cortes Herofiloz z Aleksandrii Hertha Ayrton Hieronim Bosch Hieronymus Anthoniszoon van Aken Hilarego z Poitiers Hildegarda z Bingen Hili Plitmann himalaizm Hiob Hipokrates Historia historia kobiet historia liczb Hogward Hokusai Katsushika Holandia Holland Baroque Holmfrida Holst planety Homo twist Miasto Kraków Horacio Lavandera Horowitz How to Train Your Dragon Hugo Steinhaus hulusi humanizm humor Huśtawki Hymn do Świętej Trójcy Ibrahim Maalouf i czytelnicy idiopatyczna odma opłucnowa Idres Shah Ignacy Jan Paderewski Igor Omulecki II Koncert fortepianowyB-dur op. 83 Johannesa Brahmsa Iiro Rantala Iiro Rantala - fortepian Adam Baldych - Skrzypce Asja Valcic - Wiolonczela Iiro Rantala New Trio Iiro Rantala String Trio II Wojna II Wojna Światowa IKD Ildefons Gałczyński ile waży skóra przeciętnego człowieka Imagine recenza i Marek Grechuta Immanuel Kant impresja Impresje i komenty impresonizm Imágenes (Music For Piano) Inga Iwasiów inspiracja Inspirujące książki instrumenty klawiszowe instrumenty klawiszowe; Krzysztof Pająk ---instrumenty klawiszowe instrumenty perkusyjne Instytut Radowy International Jazz Day Internetowy Klub Internetowy Klub Dyskusyjny Internetowy Klub Dyskusyjny Dyskusyjny [IKD+0] Internetowy Klub Dyskusyjny Dyskusyjny [IKD+2] Internetowy Klub Dyskusyjny [IKD+0] i Orkiestra na Zdrowie Irak. Piekło w raju recenzja Irena Curie Irena Curie na wojnie Irena Krzywicka Irena Santor Irene Joliot- Curie Irene Russo Irene Schweizer Iring Berlin irlandzkie whistle iskierki by 5000lib Istebna I Symfonia D-dur "Tytan" I Ty możesz słuchać muzyki klasycznej Iwaszkiewicz i wiedza I Wojna Światowa IX wiek Izabela Czartoryska Izabela Kastylijska Jacek Bończyk Jacek Dukaj Jacek Dukaj Lód Jacek Kaczmarski Jacek Kleyff Jacek Kozerski Jacek Malczewski Jacek Ostaszewski Jacek Wójcicki Jack DeJohnette Jack Lang Jackowski i Jopek Deszcz Jacob Karlzon 3 Jacques-Louis David Jacques Attali Jadwiga Helena Misel Jadwigi Sikorskiej jak inspirować jak mądrze czytać książki? O czytaniu jakość snu jak racjonalnie kupować książki jak się wyspać Jakub Lange Jakub Łysik Monika Krzysztofik Marta Grzebielucha Karol Kamiński jak umiera człowiek Jak umysł rośnie w siłę jak wytresować smoka jak wzmacniać wolę James Joyce James Slevin Jana II Doskonałego Jan Breughel (młodszy) Jan Brzechwa Jan Dantyszek Janek Gwizdala - bass Alan Pasqua - piano Peter Erskine - perkusja Jan Garbarek Jan Gondowicz Jan Gunnar Hoff Janina Wanda Grechuta Jan Kaczkowski Jan Kaczkowski cytaty Jan Kanty Pawluśkiewicz Jan Kanty Pawluśkiewicz Zbigniew Wodecki Anna Wojtowicz Jan Kochanowski Janne Clemence Wail Jan Ptaszyn Wróblewski Jan Sebastian Bach Jan Smoczyński Janusz Gajos i Magda Umer z najnowszej płyty Duety Janusz Gniadkowski Janusz Korczak Janusz Kozłowski Janusz Limon Janusz Mackiewicz Janusz Majewski Janusz Radek Janusz Zabiegliński Jan van Eyck Jan Vermeer Jan Vermeer van Delft Jan Wildens Jan z Czarnolasu Jan Zych Jar Chojnacki Jarema Stępowski Jarle Vespestad: drums Jarosław Iwaszkiewicz Jarrett Jarret w Kolonii 1975 rok jaskułke jaskółka Jasona Morana Jason Moran jazz jazz finski jazz jest jazz norweski jazz pianist jazz polski Jazz Sebastian Bach Jazz Tribute To Michael Jackson jazz w Finlandii jazz zagraniczny Jean-Édouard Vuillard Jeana Désiréa Gustavea Courbeta? Jeana Paula Jean de La Fontaine Jean de Roquetaille Jean Galbert Savage jedna jaskółka wiosny nie czyni Jeff Hamilton Jeff Tain Watts Jennifer Teege Jeremi Protas Jeremi Przybora Jeroen van Veen Jeroen van Veen – Pärt - Für Anna Maria Jeroen van Veen – Pärt - Für Anna Maria (2013) Jerzego Zawieyskiego i Tadeusza Gajcego Jerzy Bartz Jerzy Czech Jerzy III Jerzyk zwyczajny Jerzy Limon Jerzy Maksymiuk Jerzy Pilch Jerzy Stempowski Jerzy Sthur i Olgierd Łukasiewicz Jerzy Stępowski Jerzy Wasowski jest najważniejsza. Jezus Chrystus Joachim Kuhn Joakim Milder - tenor saksofon tenorowy Joanna Garycka Joanna Pollakówna Joanna Porazińska Joanna Sałyga--- Chustka. Joanna Szczęsna Joanna Szczęsna i Anna Szczęsna Joe Morello Joe Morrello Joey Baron Johana Necka Johann Christian Bach Johannes Brahms Johann Maria Farina John Clayton John Coltranie John Gage John Hawkes John Lennon John Lewis John Mandela John McLaughlin John Porter John Surman John Urry John Williams John Zorn Jon Christiensen Joni Mitchell Jon Schmidt Jopek Jorrain Lorrain Josiah Wedgwood Jowisz Joëlle Léandre Juian Tuwim Julia Hartwig Julian Maszyński Julian Sypniewski Julian Tuwim Juliusz II Juliusz Machulski Juliusz P. Szeniawski Jung Jusepe de Ribera Justyna Steczkowska Jóhann Jóhannsson Józef Czapski Józef Czechowicz Józef Epifani Minasowicz Józef Pankiewicz Józef Peszka Józef Wokulski to Stanisław Wokulski? języczek u wagi języczek uwagi albo języczek u wagi język język a zawody język migowy językowo język polski język polski ciekawostki kabaret Kabaret OT.TO Kabaret Potem Kabaret Starszych Panów Kacper Stolarczyk Kacper Stolarczyk – gitary Kaczmarczyk Kaczmarski Kafka Kaja Nordengen Kaldi Kalina Jędrusik Kamil Łanuszka kampanie społeczne kanał kręgowy kanon kanon fantasy kanon jazzu kanon lektur polskich Karakter Karol Chłapowski Karol Dickens Karol Szymanowski Karol Wielki kaszleć czy kasłać Katarzyna Biedrowska; Marek Szymaszek; Paulina Grondys; Katarzyna Boni Katarzyna II Katarzyna Kolędy –-Zalewskiej Katarzyna Rokicka Katarzyna Rosicka--- Jaczyńska katastrofa w Czarnobylu Katowice Kawa Kayach Kayah Kazimierz Mikulski Keats Keith Jarret Keith Tester Kenny Drew - fortepian Paul Chambers - kontrabas Philly Joe Jonnes - perkusja Lee Morgan - trąbka Curtis Fuller - puzon Ketil Bjornstad kiedy skóra ma orgazm Kieślowski Kinga Prais Klarnet klarnet basowy Klasyczna klasyczne korepetyce -w dobrym tonie. klasyka klawisze kltura Klub Pickwicka kląć jak szewc kobieta Kobieta z dzbanem Kobieta z Wagą kobiety kobiety i o kobietach kobiety w fantasy kobiety w nauce kod kulturowy Kod Leonarda da Vinci koktajl Kolia Piotrowski Komeda koncepcje dzieciństwa koncert Koncert pamięci Agnieszki Osieckiej w Opolu kondycja muzyki Kongres futurologiczny konik polny Konkurs Chopinowski KOnrad Mastyło konsekwencja w działaniu Konstanty Andrzej Kulka Konstanty Ildefons Gałczyński Konstantynopol kontrabas Kordowicz Kornel Filipowicz Kornel Makuszyński Kortarbiński Kosarzyska kosmos Koszula Śliwak Kot z Cheshire Kraków Krew Elfów Kristjan Randalu Kroke Kronika Theitmara Krupnicza 22 Krystian Zimerman Krystyna Czubówna Krystyna Janda Krystyna Janda Wariatka Tańczy Krywult Krzysztof Antkowiak Krzysztof Cezary Buszman Krzysztof Chodorowski. Krzysztof Herdzin - fortepian Krzysztof Kamil Baczyński Krzysztof Kiersznowski Krzysztof Komeda Krzysztof Korzeń; Krzysztof Kraska Krzysztof Kubiesa Krzysztof Napiórkowski Krzysztof Napiórkowski w Trójce Krzysztof Rutkowski Królowa Wiktoria Królowa Śniegu krążek międzykręgowy Ks. Jan Kaczkowski śmierć książka książka 2014 książka jako towar książka mówiona książka papierowa czy ebook co wybrać? książki książki fantasy książki o górach księcia Buckingham KSU kształtowanie nawyków która otrzymała członkostwo amerykańskiej Akademii Medycyny których doświadczeniem były stany depresyjne którzy chorują na astmę Kukuczka kula Kulikowska kultura Kurta Cabaina Kurylewicz Kvieta Legatowa Kyriakos Kalaitzidis L LA Lalka Bolesława Prusa Lao Tzu Larry Coryell Laurent Lemire L czyli 50 Lech Janerka Lech Jęczmyk legendy lekcje u Ophera Brayera lektury Leonard Cohen Leonardo da Vinci Leonardo Rauwulfa Leonard Slatkin Leon Fistek Leonid Shupik Le Radeau de la Méduse Leszek Aleksander Moczulski Leszek Kołakowski Leszek Możdże Leszek Możdżer LESŁAW i ADMINISTRATORR Let Her Go Leurent Lemiere Lew Soloff – trumpet Wolfgang Puschnig – saksofon altowy Andy Sheppard – saksofon tenorowy Gary Valente – puzon Carla Bley – piano Larry Goldings – organy Steve Swallow – bass Victor Lew Leśmian liczby Lifecycle Light Made Lighter Lisa Gerarrd Listy Listy i inne Brewerie Listy i inne brewerie blog Liszt Literacka Nagroda Nobla literatura literatura górska literatura na popołudnie Live. Największe przeboje Lizzy Loeb l jak listy Lombard Londyn Lorentz Louis Armstrong L Turnau Lublin LUC Lucas van Uden. Ludovico il Moro Ludovico Sforza Ludwig Wittgenstein Ludwika VI Grubego Ludwik Filip Ludwik Pasteur Ludwik VII Ludwik XIII Ludwik XV ludzie ciało ludzi organizm ludzki organizm Lugwig Wittgensein Lukrecja Borgia Lukrecjusz Lula i Mariusz Pędziałkowie Lutosławski Lód Maaanam Kora Mac Maciej Garbowski Maciej Inglot--- akordeon; Błażej Chororowski---gitara basowa Maciej Kukuczka Maciej Magnuski – bas Maciej Maleńczuk Maciej Manguski Maciej Szczepański Maciej Słomczyński Maciej Zębaty madrygał Magdalena Kumorek Mahatma Gandhi Mahler Majewski -fortepian Majewski Robert Malajkat malarstwo malarstwo europejskie malarstwo holenderskie Malcolm Budd Malczewski Malwina Kulikowska Manet Manfred Eicher Manuel de Falla Nights in Spanish Gardens Marc Chagall Marcel Landowski Marcel Proust Marcin Dorociński Marcin Masecki Marcin Murawski kontrabas Marcin Pietraszewski Marcin Wasilew Marcin Wasilewski Marcin Wasilewski - fortepian Marcin Wasilewski - piano Slawomir Kurkiewicz - kontrabas Michal Miskiewicz - perkusja Joakim Milder - tenor saksofon tenorowy Marcin Wyrostek Marcin Zabrocki Marc O'Brien Marcus Miller Marek Bliziński - guitar Marek Grech Marek Grechuta Marek Grechuta i Band Marek Grehuta Marek Jackowski Marek Konrad Marek Moś Marek Napiórkowski Marek Napiórkowski - gitara Marek Niedziwiecki Marginesy Maria Antonia Josefa Johanna von Österreich Maria Antonina Maria Beiser Maria Bogucka Maria Curie Maria Curie emigrantka Maria Curie jako kochanka Maria Dębska Maria Farantouri Maria Magdalena pokutująca Marian Eile Marian Eile- Kwaśniewski Maria Orwid Maria Peszek Maria Peszek i Foks Maria Peszek i Foks Był sobie król Maria Salomea Skłodowska - Curie Maria Skłodowska Curie Maria Skłodowska Curie na wojnie Maria Szyszkowska Marie Mordingrer Mariusz Szczygieł Marjane Satrapi i Vincenta Paronnaud marka markizy de Pompadour Markowie Czuryłło i Grechuta Marsjasz i Apollo Marszałek Marta Górnicka Martha Argerich MARTIN TINGVALL Mary Corinna Jacobi z domu Putnam Maryna Barfuss Maryna Barfuss- Turnau Marzena Michałowska Massner Mateen Matejkę Mats Eilertsen: double bass Matt Brewer Matt Brewer --- bass Gerald Cleaver --- perkusja Yaron Herman --- piano Maur Maurice Fleuret Maurice Herzog Max Brod mała zmiana mała zmiana powoduje dużą zmianę Małe Curie Małgorzata Górnisiewicz Małgorzata Niemirska Mały Książę Mecz Poetycki 2015 Medyceusze medycyna medytacja Mehoffer melancholia Melisa meloreytacja Melvin B. Tolson miasto Mich & Mitch and Zbig łodeggy Michaela Franksa Michael Benita Michael Foucaut Michael Wollny Michaił Afanasjewicz Bułhakow Michal Miskiewicz Michal Miskiewicz - perkusja Michał Michał Anioł Michała Urbaniak Michał Bajor Michał Karol Szymanowski Michał Kuźmiński MichałLitwiniec Michał Nestorowicz Michał Strąkow Michał Tokaj Michał Urbaniak Michał Zabłocki Michał Łanuszka Michel Foucault Michel Petrucciani - fortepian Michel Serres Microsoft Mieczysław Karłowicz Mieczysław Kosz Miejsce kobiet jest na górze Mieszko I Mike Stern Mike Stern - gitara elektryczna Mikołaj Rej Mikołaj Tulipan Mikołaj z Radomia Mikromusic Milan Kundera Milena Jesenská Miles Davis minimalizm minimalizm w muzyce Mini wykłady o maxi sprawach. Trzy serie.Leszek Kołakowski Mira Zimińska-Sygietyńska Miron Białoszewski Miroslav Vitous Misha Alperin Miskiewicz -perkusja.Zamyślenie recenzja Wojciech Majewski Miss Williams Mitch & Mitch Mit Erigone mity mity na temat pozytywnego myślenia Miuosh & Skrzek MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JAZZU./INTERNATIONAL JAZZ DAY Międzynarodowy Dzień Jazzu Międzynarodowy Dzień Kawy Międzynarodowy Dzień Tańca Mme Lemaire Moje córki Krowy moje doświadczenia moje życie bez cukru mol smutek Monika Borzym Moniuszko Monk Montaigne more Morrie Schwartz motywacja motywacje działań Movements In Colour mpd Muchy Munk Munyungo Jackson – Mustafa Pasza muuzyka popularna muz: Zygmunt Konieczny muzyka Muzyka - Grzegorz Turnau muzyka etniczna muzyka filmowa muzyka klasyczna muzyka koncepcyjna muzyka polska muzyka popularna muzyka poważna muzyka rozrywkowa muzyka we Francji muzyka we Włoszek muzyka wielogłosowa muzyka zagraniczna muzyka świata Myslovitz myślenie jednak boli mój budżet mózg mózg człowieka Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd Kaja Nordengen Młodość na co zmarł Bolesław Prus Na co zmarł Grass na co zmarł Ornette Coleman na co zmarł Stefan Żeromski? nadgryzione jabłuszko nadworny skrzypek Ewy Demarczyk nadzieja Nagroda Nobla Nagroda Nobla 2014 rok Nahuatl najcięższa książka świata najlepszy pojazd XIX wieku największy organ w ludzkim organiźmie na marginesie Na motywach kołysanki Janiny Porazińskiej pod tym samym tytułem.Reżyseria i animacja Tytus Majerski Napoleon Bonaparte Napoleon III Narodowe czytanie Narodowe czytanie Lalki narracja Narrenturm Natasza Czermińska Natasza Czermińska recenzja nauczanie nauczyciel nauczyciele nauczycielka nauka nauka języka co wzmacniać nauka języka popularne błędy nawyk nawyki czytelnicze. Na wyspach Bergamutach Neil Larsen Nelly Ternan neologizm nerw przeponowy New Series NeXT Niccolo Machiavelli Nicola Chiaromonte Nicolaes Eliaszoon Pickenoy Niech Żyje Bal nie każdy potrafi się przewrócić Niemiecka Curie niepełnospraność niepełnosprawni niepełnosprawność niepełnosprawność Prousta niesprawiedliwość Nietzche Nietzsche nie w pełni sprawność Niezależna Oficyna Wydawnicza Nowa niezgoda nie żyje Ginter Grass nigdy mi się nie uda Nighthawks Nike Nikola Sellmair Nikołaj Karamizyn Nils Petter Molvaer Nir Felder Nohawica Norah Jones normy językowe North Cape Notatki notatki na marginesie notatki z wykładów nowoczesny marketing nowy album Grzegorza Turnaua nowy cykl Nowy Rok Nowy Ślad Czarnych Stóp nuda nu jazz O.S.T.R obalanie mitów obalanie mitów na temat Marii Skłodowskiej Curie o bibliotece o bieganiu o blogu obraz obrazy Obscura Obwieszczenie obyczaje obój ocannon’s World o chodzeniu o ciszy Octave Feuillet oczekwania o czytaniu Oda do radości Oda Dytrykówna. Odczuwanie architektury Odkrycie NASA odniesienie do baśni odprężenie odznaczenia Office International d'Hygiène Publique. o grzebieniu ogłoszenia Ogłoszenie o głupocie ohn Summerson o jazzie o języku o kleks Olaf Tryggvason Olga Boczar Olga Boznańska Olga Tokarczuk Nike 2015 o mężczyznach o nudzie Opole Opole 1997 opowieści dla dzieci Opowieści o Pilocie Prixie Opowieści z Ziemiomorza opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście o przypominaniu opór w rozwoju Orchestre National de Lyon orkiestra orkiestra: BBC Symphony Orchestra z towarzyszeniem chóru kobiecego) Adrian Boult orkiestra AUKSO Orkiestra Dni Naszych Ornette Coleman Ornette Coleman zmarł Orygenes Orzechowski o siekierze osoby chore na SLA Osoby Głuche Osoby Niedowidzące Osoby Niewidome osoby z niepełnosprawnościami OT.TO Otto Hahn Owidiusz o wyobraźni o władzy o zapominaniu o zmianie Ołówek recenzja pacyfizm palec palimpsest Palle Danielsson - kontrabas Pamiątkowe rupiecie Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera Pan Herbatka Pan Kleks Parker Paryż pasja Passaggio Patch Adams paternalizm Patrice Moret Patricia Molly Clapton Paula Cole Paul Anka Paul Appell Paul Auster Paul Celan Paul Desmound Paul Emil Breitenfeld Paulina Braiter Paul Langevin Paul Éluard Pawerewski Paweł Krawczyk) - 4:37 05. Message in a Bottle (Sting) - 7:36 06. Sleep Safe and Warm (Komeda) - 6:55 07. Three Reflections (Wasilewski) - 8:33 08. Still (Milder) - 6:45 09. Actual Proof (Hancock) - Paweł Krawczyk) - 4:37; Message in a Bottle (Sting) - 7:36; Sleep Safe and Warm (Komeda) - 6:55; Three Reflections (Wasilewski) - 8:33; Still (Milder) - 6:45; Actual Proof (Hancock) - 6:06; Largo (Ba Paweł Smoleński Paweł Wszołek Peredy y Salgado Pergolesi perkusja Perkusja– Paulinho Da Costa Piano Perpetuum Persepolis Perły i Łotry Peter Erskine Peter Gabriel Peter Paul Rubens Pete York - perkusja Pewność Philip Zimbardo Phil Knight pianino pianino ciekawostki pianist piano Piano Guys piano Larry Koonse Piano Man 1973 Piano Works II - Ringing The Luminator Picasso Picasso Kobieta niosąca chleb Pieere Bordieu Piere Soderi Pierre Boudieu Pierre Bourdieu Pierre Curie pierwsza kobieta pigułka dzień po pijany jak szewc Pina Bausch Pinelo piosenka finałowa piosenka literacka Piotr Curie Piotr Czajkowski Piotr Fronczewski Piotr Frączewski Piotr i Maria Curie Piotr Millati Piotr Paleczny Piotr Pustelnik Piotr Skrzynecki Piotr Szczepanik Piotr W. Cholewa Piotr Witkowski pismo Breila pisz na berdyczów co to znaczy Pitagoras Pitagoras z Samos Piwnica pod Baranami Pixar piękno piętnaście pianistów pianistek jazzowych Place de la Concorde Planet of Exile pleonazm Pliniusz Starszy Po co czytamy? początki polifonii podania Pod budą Pod budą Sikorowski & Turnau podróż Pod światło poeta poezja pogoda pod psem pokój polityka polon Polska Polska wygrywa Euro 2016 Polskie Radio polski jazz pop Po pierwsze nie szkodzić. Opowieści o życiu Pora Umierać Porter Porwanie córek Leukippa posiłek postacie kobiet Powiedziała mi Maria Antonina powołanie Powstanie 44 pozytywizm pozytyw na dzisiaj prawa człowieka prawa kobiet prawda ciekawsza od fikcji Prawo do... problemy ze stawem żuchwowo skroniowym proces edukacyjny proces rehablitacji produkcja Program 3 Polskiego Radia programowanie; Tomasz Dominik--- bębny; Maciej Mąka--- gitary; Janusz Baka--- konsoleta; Prust Pruszyński i S-ka Przebudzenie Przejęzyczenie Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie Przemek Dyakowski - saksofon Przemysław Dyakowski Przemysław Raminiak - fortepian Maciej Grabowski - bass Krzysztof Gradziuk - perkusja przepona Przestrzenie Banacha Przestrzenie i zaułki Przyboś przypowieść o stole Przysłowia nie są mądrością narodów Prószyński i S-ka psychologia psy w języku Ptaszyn Pustka w domu pyknodysostoza kto chorował pytaj_ni[c]k pytania pytanie pytanie o myślenie pytanie o niemyślenie Pyteasz płyty Queen Quiet Letters Quinto Libro Di Madrigali- Gesualdo rackę napisałam rad radio radioaktywność Radiohead radość Radziwiłłówna Rafael Santi Rainer Maria Rilke Raj Ralph Greenspan Ralph Towner Randy Brecker Randy Brecker - trąbka Nir Felder - gitara elekryczna Bob Franceschini - saxopfon Sergio Vallin - gitara elekryczna Elliot Mason - puzon Lizzy Loeb - wokal Randy Pausch Raymond Queneau Ray Tomlinson Raz Dwa Trzy realizm recenja recenzja recenzja albumu recenzja filmu recenzja książki recenzja Meditatus recenzja płyty recenzja płyty A miało być tak dobrze Recenzja płyty a miało być tak pięknie recenzja płyty muzka polska recenzja Świat Dysku recenzje recenzje książki recenzje płyty recepta na słomiany zapał reenzja reenzja albumu. reflekcja reguła śrubokręta rehabilitacja funkcjonalna Reinman z Bielawy relaks relaksacja religia Rembrandt Remembrance Rencenzja Rene Laennec Renesans Renesans i krew Renoir reportaż Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta Reynaldo Hamn reż. Piotr Trzaskalski Richarda P.Feynmana Richard Feynman Richard P Feynaman Robert Kasprzycki Robert Luty perkusja Robert Majewski Robert Majewski - trabka Robert Proust rock rocznica blogowania rocznica blogu rocznica śmierci Witkacego Rodolphe Lindt Rodowicz Rodrigo y Gabriela rodzina muzyczna Roentgen Rogers Covey-Crump rok czasu rola lidera rola reportera Roman Jacobson romans Rosja Route 66 rower rower ciekawostki Royal Quartet ROYAL STRING rozkwit gaworzenia rozmowy rozrywka rozważania o diecie rozwój rozwój dziecka rozwój mowy rozwój osobisty rożen rożno Rubens ruch ruch to niezależność Rudyard Kipling najmłodszy laureat Nagrody Nobla Running Running Jacob Karlzon Rusell Russell Ferrante Ryczace Dwudziestki Ryczące Drake Ryszard Krynicki Ryszard Lwie Serce rytm rytuał rzecz o Stanisławie Wokulskim rzeźba Rzuć to wszystko co złe równość saga Saga o Wiedźminie Saint Simona saksofon saksofon tenorowy Salvador Dali Sambbor Dudziński samobójcza śmierć samobójstwo samobójstwo Witkacego Samuel Johnson Samuel Rohrer Sandor Maraja Sandra van Veen Santiago de Compostela sapka Sarah Bernahardt Saturday Jazz Pianist Saturday Panist Jazz Saturday Pianist Jazz Saturday Pianist Jazz Michael Petrucciani Savante Arjemius saxofon Scott Elliot Fahlman SDM Sea recenzja Sebastian Erard Sekrety Morza Sekrety Morza recenzja Seksmisja sen sen kawalera z różą sereotypy Sergio Vallin. sfera Sfera Szeptów sfurmato Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band – tytuł płyty zespołu The Beatles Shaikh ash-Shadhilem Shoe Dog: A Memoir by the Creator of Nike Siedem nowych planet siekiera Sierżant Sigmunt Freud Sigurd Rascher silna wola Silvestri Simone de Beauvoir Simon Marius Simon Phillips Simple Acoustic Trio Siostry Panas sir Wiliam Crookes Siula Grande Skrzek skrzypce skutki katastrofy w Czarnobylu skąd choinka skąd pierniki skąd się wzięło Skłodowska --- Curie SLA Slavenka Drakulić Slawomir Kurkiewicz Slawomir Kurkiewicz - kontrabas smarkaty Smolik smutek Smutna historia Szału smutne życie psa Sofokles Sokrates solar system solo piano. Sonety Sonnige Stube Sopot Sparta spinacz spokój sposoby słuchania muzyki Spotkanie z Marią Stanistaw Witkiewicz Stanisława Celińska Stanisława Ryster Stanisław August Poniatowski Stanisław Baczyński. Stanisław Barańczak Stanisław Barańczak nie żyje Stanisław Barańczak poezja Stanisław Hadyna Stanisław Ignacy Witkiewicz Stanisław Jerzy Lec Stanisław Jopek Stanisław Jopek i Zespół Pieśni i tańca Mazowsze Stanisław Lem Stanisław Przybyszewski Stanisław Soyka Stanisław Strójwąs Stanisław Witkacy Witkiewicz Stanisław Wokulski Stansiław Soyka stan zdrowia Stare Dobre Małżeństwo Starość status kobiet status mężczyzn stawanie się staw żuchwowy skroniowy Steen Eiler Rasmussen Stefan Banach Stefan Garczyński Stefania Baczyńska Stefania Wilczyńska Stefania Zieleńczyk Stefan Kudelski Stendhal Stendhala Stenson Bobo Stephen Hawking Stephen William Hawking Steve Gadd - perkusja Steve Jobs Steven Harrold Steve Swallow Steve Woźniak Storråda Strachy na Lachy Zimne dziady listopady Straight Story RGG recenzja strarta Strzeż się tych miejsc... Klaus Mitffoch Studio Agnieszki Osieckiej styl życia substantia reticularis sufrażystka Super Book Susan Sontag Susie Ibarra Swen Widłobrody Swietłana Aleksiejewicz Swietłana Aleksijewicz Sygryda Storråda Sylvie Courvoisier sylwetki sylwetki kobiet sylwetki mężczyzn symbolizm symbolizm w polskim malarstwie synestezja syntezator – Russell Ferrante Szalony Język Polski szczelanie w szczęce Szczęście czy fart Szereg Fouriera Szewczyk Ola Maurer Piwnica pod Baranami szewska pasja sześciostrunowa altówka Sześć światów Hain szkice Szkoła Notre Dame Sztuczne Fiołki sztuka sztuka absurdu sztuka i absurdy Sztuka kultura sztuka o której można dyskutować sztuka składania życzeń sztuka ulicy Sztuka zwycięstwa sztuki wizualne Szubert szybkie śniadanie Szymanowski Karol Szymborska Szymon Kataszek Szymon Ludwik Kamykowski--sax Szymon Madej Szymon Stochniol Katarzyna Baczewska Aleksandra Urbańska Jarosław Marzec Szymon Zychowicz Szymon Zychowicz 2014 sł. Józef Czechowicz sł: Bolesław Leśmian Słaek Jaskułke Sławek Jaskułke sławne osoby sławni Polacy Sławomir Mrożek słodkie życie Słonimski Słowacki słowiański kołtun słowiańszczyzna Słowo las znaczy świat słowo o termitach Tadeusz (Boy) Żeleński Tadeusz Boy Żeleński i tłumaczenie Marcela Prousta Tadeusz Dziedzic Tadeusz Gajcy Tadeusz Kalinowski Tadeusz Kożuch Tadeusz Mieczkowski Tadeusz Nowak Tadeusz Pruszkowski Tadeusz Sygietyński Tadeusz Zawieyski Tadeusz Łomnicki Tadeusz Śliwiak Tadeusz Żeleński Boy take five Tales z Miletu tantasy Tatarak Tea book tag Tears in Heaven Tea Time Boogie teksty kultury Zachodu Tennesee Williamsa Tenor: Steve Davislim tenor saxophone Teoria Wszystkiego recenzja Teresa Kotlarczyk Terri Lyne Carrington Terry Prachett tey THE the Beatles The Coln Concert The Dispossesed The Girl In The Other Room recenzja The Hilliard Ensemble The Left Hand of Darkness Theloniousa Monka The Old Woman The Penitent Magdalene The Riddle (Nik Kershaw) cover The Swingle Singers The Wisdom Paradox: How Your Mind Can Grow Stronger As Your Brain Grows Older The Word for World is Forest Thich Nnat Hanh Thomasa van der Wilta Thomas Couture Thomas de Keyser Thomas Transtomer Thomas Wyck Thrill Box recenzja Théodore Géricault Tim Burton Tingvall Trio Tischner to co chciałabyś wiedzieć o budżecie to co chciałbyś wiedzieć o planowaniu budżetu to i owo językowo Tokaj tom 6 Tomasz Cichocki Tomasz Cichocki Zew Oceanu Tomasz Mann Tomasz Stanko i New York Quartet Wislawa Tomasz Stanko — trąbka Bobo Stenson — piano Anders Jormin — kontrabas Tony Oxley — perkusja Tomasz Stań Tomasz Stańko Tomasz Stańko trąbka / David Virelles fortepian / Thomas Morgan – kontrabas / Gerald Cleaver – perkusja Tomasz Szukalski - saksofon Tomek Sowiński - perkusja To mit Tommy Crane - drums. tom pierwszy Trylogii Husyckiej Tom Waits tonacja Toni Morrison Tord Gustavsen Tord Gustavsen: piano Tord Gustavsen Trio Tore Brunborg: tenor saxophone Tornebladh Touch & go - straight to number one Toulouse lautrec Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych tożsamości tożsamości społeczne Traktat o życiu. Myśli wybrane. Czesław Miłosz traktaty muzyczne trecento trenerstwo trio Trio in Tokio Troosta Trulsa Morka truncus cerebri trzy szybkie Trójka trąbka Trąbka – Scott Wendholt tulipan tulipanologia Turnau Tuwim Twierdza Szyfrów Tycjan typuję zwycięzcę tłumaczenie tłumaczenie: Przemysław Bieliński tłumaczenie: Stanisław Kasprzysiak U.S. Route 66 U. T. Gandhi perkusja ubóstwo uczenie uczenie języka migowego uczenie się udział kobiet w wojnie Ujejski układ słoneczny Ulisses Ulla Lindquist umarł ks. Jan Kaczkowski Umieranie una hirunda non facit ver uniwersalność uniwersum Uno momento mortis Upadek Ikara uprzedzenia URK urodziny Karola Wielkiego urodziny Mikołaja Kopernika urodziny Stanisława Lema Urodziny Wisławy Szymborskiej Urodziny Witkacego Urodziłem się pewnego błękitnego dnia Urodziłem się pewnego błękitnego dnia, Daniel Tammet, Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera Ursula K. Le Guin Ursula Le Guin Urszula Dudziak USA ustanowienie Nagrody Nobla Uszkodzenie Rdzenia Kręgowego Valdemar Eiberg Valery var. 4:14; varia Vassilis Tsabropoulos Vassilis Tsabropoulos fortepian Velazquez Vermeer V Hauy Viera Brandes Vijay Iyer Vilhelm Hammershøi Vincent Peirani akordeon Vincent van Gogh Virginia Woolf Virginii Woolf Vladyslav Sendecki Volodos in Vienna Wacław Krupińsk Wacław Krupiński Waits Walden Pągowski Waleria Maria Gardowska Walter Isaacson Walther von der Vogelweide Wanda Rutkiewicz waria Warszawa Wat Werner Herzog Wesele Wyspiańskiego i Marek Grechuta Whileman Whistlers Mother wiara wiara we własne siły wibrafon wieczko skroniowe wiedza praktyczna wiedźmin Wiedźmin opowiadania Wiedżmikołaj wieki średnie Wiek męski wiek XIX wielbłąd Wielka Gra Wielka Msza h-moll wielogłosowa muzyka Wiersze zebrane Barańczak wierzę w wiedzę wieszać na kimś psy Wiesz może jak to się dzieje Wiesław Dymny Wikingowie Wilhelma VI Orleański Wilhelm Conrad Röntgen Wilhelm IX Trubadur Wilhelm Sasnal Wiliam Harvey William H. Macy William Szekspir Will Rogers Wincentyna Karska Windows Waltz wiolączela Wisława Wisława Szymborska Wisława Szymborska Nobel Wisława Szymborska rocznica śmierci Witkacy Witkiewicz Witold Lutosławski Witold Lutosławski wcale nie jest za trudny Wit Stwosz Wittgenstein w jaki sposób chodzi człowiek w jaki sposób się rzyga w krzywym zwierciadle W malinowym chruśniaku Wocjech Orliński. Lem. Życie nie z tej Ziemi w oczekiwaniu na nowy album Grzegorza Turnaua Wojciech Kamiński Wojciech Kassa Wojciech Kukuczka Wojciech Majewski Wojciech Malajkat Wojciech Młynarski Wojciech Młynarski nie żyje Wojciech Tochman Wojciech Waglewski Wojciech Zabłocki wojna Wojna nie ma w sobie nic z kobiety wokal; Gabor Bolla - saksofon; Andi Kissenbeck - organy Hammonda; Wolfgang Schmid - kontrabas; wokal; Torsten Goods - gitara Wokulski w Paryżu Wolna Grupa Bukowina Woz w popiele wrażenia Wskrzeszenie Łazarza wspomnienia Wspomnienia twórcy Nike współczesność Wszystkie kobiety Mateusza recenzja Wybór i układ Joanna Gromek - Illg wychwalanie idei miłości dworskiej wycieraczki samochodowe Wydawnictwo Literackie Wydawnictwo lNaukowe PWN Wydawnictwo Znak Wydziedziczeni wykłady wynalzaki wyobraźnia wypadki w górach wyróźnienie wytwórnia ecm wywiad wyzwania wyzwania blogowe wyścig wyścig z Messnerem Wyśpiewam Wam wszystko wzór wątp wątpliwości wątroby nie omamisz wątroby nie oszukasz Wędrówka Władysław Broniewski Władysław Halik Władysław Reymont władza Włochy Włodek Pawlik Włodzimierz Korcz Xawerego Dunikowski XI XIV wiek Yapa Yaron Herman Yaron Herman - piano (Steinway D Yuan Mei zabawa zabawa blogowa zaburzenia ze spektrum autyzmu Zaczarowana świątynia zadanie zagadki Zakazany owoc Zakopane Zamość Zapatrzenie. Myśląc o malarzach zapowiedź nowego cyklu Zarycki zarządzanie stresem zasypywać gruszki Zawinul Zbigniew Herbert Zbigniew Jaremko Zbigniew Konopczyński - trombone Zbigniew Mikolejko Zbigniew Namysłowski Zbigniew Paleta Zbigniew Preisner Zbigniew Raj Zbigniew Wodecki Zbigniew Wodecki nie żyje Zbigniew WodeckiPiwnica pod Baranami z czego biorą się zakwasy? zdrowie Zdzisław Beksiński Zeeman zejść na psy Zenon Jaskuła Zespół Aspergera Zespół Pieśni i Tańca Śląsk zielono mi Ziemie obiecane recenzja płyta 8.04.2014 r Ziemiomorze Ziemiomorze recenzja Zmarł Stanisław Barańczak zmiana zmiany znane osoby znane osoby chore na dusznicę znani z notatek na marginesie Zofia Ameisenowa Zofia Komedowa Trzcińska Zofia Zaleska z przymróżeniem oka. zrozumieć Franciszka zwątpienie zwątpiwnie Zycha Zygmunt Bauman Zygmunt Freud Zygmunt Freud a Proust Zygmunt Grechuta Zygmunt Konieczny Zygmunt Stary Zygmut Freud Zygmut Konieczny Złota dama [a]Varia [IKD3] [Klasyczne korepetycje-w dobrym tonie]. [Zarys Édouard Manet Ólafur Arnalds ósma część Harrego Pottera ósmy marca Ćwiczenia z utraty ćwiczenia Łanuszka. muzyka Łapiński Łucjan Paprocki Łukasz Nicpan Łukasz Simlat Łukasz Stasiak łumacze ( Stanisław Barańczak Śląska Orkiestra Kameralna Śmierć na pięć Śmierć Witkacego Średniowiecze Świat Dysku Światowy Dzień Jazzu. Światowy Dzień Ksiażki i Praw Autorskich Świat Rocannona" Święto muzyki Świętosława Święty Augustyn śmarczeć śmierci i neurochirurgii śmierć śmierć Anki śmierć w górach śpiew śpiew) Dorota Miśkiewicz: śpiew; Robert Majewski trąbka fluegelhorn Mariusz Pędziałek; Maryna Barfuss; Cezary Konrad -perkusja Robert Kubiszyn: akustyczna gitara basowa śpiew Dorota Miśkiewicz - śpiew Marek Napiórkowski - gitara Kacper Stolarczyk - gitary Maciej Magnuski - bas Daniel Kapustka - perkusja Marek Niedźwiecki - konferansjer śpiki św. Odilon św. Tomasz świadectwo światło niebieskie a sen święty Ambroży biskup mediolanu Żenia Zielińska Życzenia Życzenia wielkanocne żałoba że chodzisz? że ubywa nam wzrostu wraz z wiekiem że wykorzystujemy 10% możliwości swojego mózgu życie życie jako marketing życie z doświadczeniem niepełnej sprawności αυτονομία Михаил Афанасьевич Булгаков

Archi_walium:Ale to już było…

[Komentowanie]

Na tym blogu obowiązuje netykieta.
Zwracamy się do siebie po imieniu.
Autorka nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi współuczestników i współuczestniczek dyskusji, opinie są prywatną kwestią Autorów i Autorek.

Nie liczę godzin i dat.

Październik 2014
Pon W Śr C Pt S N
    List »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

zBLOGowani

Tu także jestem:
zBLOGowani.pl